Şimdi Ara

NO MAN'S SKY (PS4 ANA KONU) (50. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.105
Cevap
7
Favori
32.021
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 4849505152
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Birincisi kime hitap ettiysen acik acik etiketler konusursun, ortaya laf atarmis gibi yapip sinsi sinsi insanlarin arkasindan yilan gibi konusulmaz, ayip.

NMS'ye bok atmaya gerek yok. Zaten artik herkes biliyor NMS'nin ne mal oldugunu. Fark ne biliyor musun? ED'den konsolda cogu kisinin haberi bile yok. Burada insanlarin bu oyundan haberi olsun diye yaziyoruz. Sanki ED'nin reklam departmaniyim ben. Evet buradan cikip simdi baska forumlara gidicem ED diye bagiricam gorevim yeni basladi.

Kimse birbirini kandirmasin. NMS ile ED karsilastirilir. Karsilastiriliyor da. ED'yi ne kadar oynadin bilmiyorum ama daha trading route mantigini bile anlamadigina yorarak 10 saati gecmemis muhtemelen. Trading icin rehber okuyacagini zannetmis yanilmissin. Bunlarin kolay yollari var ama burada ED anlatacak degilim ama ufacik yazayim da neyden yakindigini gor. War halinde olan bir sistem ne ister? Silah degil mi? Outbreak olan bir sistem ne ister? Medical. Famine? Yiyecek icecek. Bak buyur sana ufak bir mantikla trading route yaptim. Ki bu oyun trading oyunu da degildir, istersen yaparsin.

Kimse NMS'yi minecraft kafasinda oynamaz bunu da bir gecelim. NMS'yi ne amacla aldigimizi ne amacla oynadigimizi hepimiz biliyoruz. Bilinmeyeni kesfetmek, uzayi deneyimlemek yeni yerler gormek. Hic "ama NMS karsilistirilmaz :(" olayina girmeye gerek yok. NMS'yi ortalama 20 saat, ED'yi ortalama 700 saat oynadim ve oynuyorum. NMS, ED'nin zaten yaptigi seyi fantezi dunyasina koyarak yapmaya calisti ve bunu cikis yapana kadar insanlara soylemeyerek gizem havasinda gavurlarin Hype dedigi olaya dokmeye calisti. Ben yalan yanlis bir sey soylemiyorum. NMS bu isi cocukca ve fanteziye dayali yapiyor. Yalan mi? ED ise olmasi gerektigi gibi "zor ve gercekci" yapiyor.

ED'yi sanki okumadan hicbir sey yapilamazmis gibi aksetmeye gerek yok. "Ben yapamadim" diyebilirsin en basitinden. Dark Souls bir halt soyluyor mu oyuncuya? Coluk cocuk bitiriyor Dark Souls'u artik. E oynarsan kesfedersin, kesfedemezsen sorarsin soyleriz. Uzaya meraki olan birinin "Ya ben bulamadim napcagimi o zaman birakayim oyunu da NMS'ye geceyim" deyip bu kadar guzel bir simulasyonu birakmasina yazik. ED oynadikca dinamiklerin detaylarin kesfedildigi bir oyundur. Sana bir sey soylemez ama kesfetmeye tesvik eder. Daha trading'i bile anlayamamisken her seyi okuman gerektiginde kendi adina haklisin. Ama oyun boyle degil. Ha okursan bilgi edinirsin. Okumazsan hicbir sey yapamazsin diye bir sey yok ama.

Kisacasi ben insanlara oneri yapiyorum. NMS yalanini artik herkes biliyor. Ve bu oyunu oynayanlarin istedigi sey belli. Uzay, galaksiyi kesif, gezegenleri kesif ve bunlarin gercekci olmasi. Ben de diyorum ki ED var bir bakin. Bu konsola uzay meraki olanlari tatmin edecek ve cok daha fazlasini yapacak bir oyun gelmis gidin bir bakin. NMS gibi bizim uzay merakimizi somurmek amaciyla cikmis yalan bir oyundan sonra gercek bir simulasyon geldi. Star Citizen gelmedigi surece de konsol oyunculari olarak tek secenegimiz ED. Star Citizen de ayri bir yalan ya neyse.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Dante -- 16 Ağustos 2017; 15:14:18 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Dante kullanıcısına yanıt
    Ben genel olarak konuşuyorum. No Mans Sky'ı övmek için Elite Dangerousa bok atanda var. Hepsini teker teker bulup mentionlayamam... Öte yandan evet ED reklam departmanı gibi çalışan malesef sizde varsınız. Son 1 gün içinde yazdıklarına baktım. Buraya koymaya gerek yok zaten siz kendi yazdığınızı daha iyi biliyorsunuzdur. Bunlar malesef "bir öneri" yada "böyle bi oyun var diye haber vermek" değil...

Evet No Mans Sky daha fantezi, Elite Dangerous daha gerçekçi. Ne var bunda? Fantazi olan niye çocukça olsun? Star Wars oyunları çocuk oyuncağı mı? Herşeyi geçtim sizin başkalarına hangisinin daha simulsyon hangisinin daha fantezi olduğunu aşağılayarak gösterme zorunluluğunuz olmadığı gibi bunu gameplaye bile gerek olmadan, oyunların kapak tasarımına bile bakan biri anlar zaten... Simulasyona yakın uzay deneyimi isteyen kişi, kapağı şu olan oyunu almaz...

Yapımcısıda hiçbir zaman çıkıp NMS için bu gerçekçi bir uzay simulasyonudur demedi. Gameplay hakkında multi hakkında milyon tane yalan söyledi ya.şaklar ama bu tam gerçekçi bir simulasyon olacak falan denmediler. Kismede öyle bişey beklemedi zaten. E nihayetinde gezegende garip garip canlıların olduğu, mining için tabanca ile sağa sola ateş ettiğiniz fantastik bir oyun. Keşfe dayalı her uzay oyunu son derece gerçekçi olmak zorunda değil. Elite Dangerous'u tutup bir Astrofizik Profesörüne gösterseniz, o da çıkıp bu ne böyle gerçekçilikten uzak çocuk oyunu der :) Ne beklediğinle ne görmek istediğinle alakalı...

"Olması gerektiği gibi zor ve gerçekçi" diye bi dünya zaten yok. Dediğim gibi iki oyunada uzay simulasyonu gözüyle bakmayın. İkiside simulasyon değil. Biri simulasyona daha yakın ve bir sümulasyonda olması gerektiği gibi zor ve gerçekçi, diğeri fantastik bir oyun ve fantastik bir oyunda olması gerektiği bol bol gerçek dışı fantastik öğeleri var. Fantastik olması çocukça veya çocuk oyuncağı olması gerektiği anlamına gelmiyor... Elite Dangerous'ta da düşmüş uzay gemileri vs. var. Çocukça mı bu? Sizin keşif hissiyatınızı yerle bir etti mi? Sanmıyorum...

İki oyunda kendi içinde beklenen keşif duygusunu gayet güzel veriyor. Siz tutup ikisinede uzay simulsyonu gözüyle bakarsanız No Mans Sky boktan bi oyun olarak gözükür. Bende Tutup Elite Dangerous için nerde lan bu canlılar, medeniyetler, koskoca gezegene indik, uzaylıların gemisini bile bulduk, nerde lan bunlar, iki uzaylı öldüreydik dersem ED bok gibi bi oyun olarak gözükür.

Herkes uzay keşif oyunlarına sizin açınızdan bakmak veya sizin sevdiğiniz türde bir keşif oyunu oynamak zorunda olmadığı gibi, bakmadığı içinde gerekli gereksiz her konuda çocuk oyuncağı oynamayın, burda gerçeği var, babası var, bırakın oyuncakları vs. diye çok sığ bi şekilde yaftalanmak zorunda değil...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Leingrad -- 16 Ağustos 2017; 16:58:15 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Dante

quote:

Orijinalden alıntı: lubuoguz

quote:

Elite Dangerous gibi bir cennet bu konsola cikmisken NMS'ye harcadiginiz her saniyeye yazik. Herkes bu oyunu bilinmeyeni kesfetmek, uzay merakini percinlemek icin oynuyor degil mi? Onun en ileri seviyesi ED'de. Bu oyuncakla cidden zaman kaybetmeyin.

ED yokken ben de buyuk umutlarla aldim bunu ilk 10 saat cok da begendim hatta. Sonra oyunun ne pis yapimcilar tarafindan reklamla sisirildigi anlasiliyor.

En sasirdigim konu bu oyun o kadar reklamla sunla bunla sisirildi yok efendim sudur budur diye. Ama bu isi en ileri seviyede yapan ED sessiz sedasiz cikti. Garip. Dunyayi yonetenler gibi oyun dunyasini da yonetenler bazi oyunlarin sisirilmesini istiyor sanki diye dusunuyor insan.

Ed de gezegen kesfedilebiliyormu. Gezegen yuzeyleri nms gibi mi yoksa dahami gelismis. Bir su dunyasi degisik hayvanlar bitkiler vs varmi. Nms nin en guzel yonu buydu. Savasmis ticaretmis pek ilgimi cekmiyor.

Henuz atmosferik gezegenlere inis yok ve gemiden inip yurumek yok, hepsi zamanla eklenecek cunku oyun cok detayli hepsini bir anda yapmak zor. Geri kalan her sey var. Ve gemiyi indirip kaldirmasi bile basta terletecek.

ED NMS gibi hayali gezegenlere sistemlere sahip degil hepsi samanyolu galaksisinin 1:1 boyutta gercegi. 2014'ten bu yana galaksinin yuzde 0.4'u kesfedilebildi oyunda. Ve kesfedildikce gizemler cikiyor. ED ticaret oyunu degil bu arada. Galaksi simulasyonu.

400 milyar tane yıldız var yani.İstatistikler çok ilginçmiş. Keşfettiğimiz yıldız veya gezegenlere isim verebiliyor muyuz? Samanyolu galaksisi harç başka galaksiler va rmı? NMS de 20 den fazla galaksi vardı.

• Nasa'nın en son keşfettiği trappist-1 bile var gidip görebiliyorsun orayı.

• quote:

quote:

quote:

quote:

Elite Dangerous gibi bir cennet bu konsola cikmisken NMS'ye harcadiginiz her saniyeye yazik. Herkes bu oyunu bilinmeyeni kesfetmek, uzay merakini percinlemek icin oynuyor degil mi? Onun en ileri seviyesi ED'de. Bu oyuncakla cidden zaman kaybetmeyin.

ED yokken ben de buyuk umutlarla aldim bunu ilk 10 saat cok da begendim hatta. Sonra oyunun ne pis yapimcilar tarafindan reklamla sisirildigi anlasiliyor.

En sasirdigim konu bu oyun o kadar reklamla sunla bunla sisirildi yok efendim sudur budur diye. Ama bu isi en ileri seviyede yapan ED sessiz sedasiz cikti. Garip. Dunyayi yonetenler gibi oyun dunyasini da yonetenler bazi oyunlarin sisirilmesini istiyor sanki diye dusunuyor insan.

Ed de gezegen kesfedilebiliyormu. Gezegen yuzeyleri nms gibi mi yoksa dahami gelismis. Bir su dunyasi degisik hayvanlar bitkiler vs varmi. Nms nin en guzel yonu buydu. Savasmis ticaretmis pek ilgimi cekmiyor.

Henuz atmosferik gezegenlere inis yok ve gemiden inip yurumek yok, hepsi zamanla eklenecek cunku oyun cok detayli hepsini bir anda yapmak zor. Geri kalan her sey var. Ve gemiyi indirip kaldirmasi bile basta terletecek.

ED NMS gibi hayali gezegenlere sistemlere sahip degil hepsi samanyolu galaksisinin 1:1 boyutta gercegi. 2014'ten bu yana galaksinin yuzde 0.4'u kesfedilebildi oyunda. Ve kesfedildikce gizemler cikiyor. ED ticaret oyunu degil bu arada. Galaksi simulasyonu.

400 milyar tane yıldız var yani.İstatistikler çok ilginçmiş. Keşfettiğimiz yıldız veya gezegenlere isim verebiliyor muyuz? Samanyolu galaksisi harç başka galaksiler va rmı? NMS de 20 den fazla galaksi vardı.

Kesfettigin gezegen ve sistemleri daha sonra medeniyetin oldugu sistemlere dondugunde istasyonlarda bu kesfettigin gezegen ve sistemleri noterliyorsun. O zaman kayitlara geciyor. ED'de isim vermek yok birebir replika oldugu icin galaksi isimleri orijinal. Kesfettiginde ve noterlediginde o gezegenin isminin ustunde senin ismin yaziyor herkesin gorebildigi sekilde. Lubuoguz tarafindan kesfedilmistir diye. Bu kesiflerden para da (Cr) kazanabiliyorsun. Sadece samanyolu galaksisi var. Baska galaksiye ne gerek daha yuzde 0.4'u kesfedilebildi :)

• quote:

Orijinalden alıntı: 5150 III

Ben genel olarak konuşuyorum. No Mans Sky'ı övmek için Elite Dangerousa bok atanda var. Hepsini teker teker bulup mentionlayamam... Öte yandan evet ED reklam departmanı gibi çalışan malesef sizde varsınız. Son 1 gün içinde yazdıklarına baktım. Buraya koymaya gerek yok zaten siz kendi yazdığınızı daha iyi biliyorsunuzdur. Bunlar malesef "bir öneri" yada "böyle bi oyun var diye haber vermek" değil...

Evet No Mans Sky daha fantezi, Elite Dangerous daha gerçekçi. Ne var bunda? Fantazi olan niye çocukça olsun? Star Wars oyunları çocuk oyuncağı mı? Herşeyi geçtim sizin başkalarına hangisinin daha simulsyon hangisinin daha fantezi olduğunu aşağılayarak gösterme zorunluluğunuz olmadığı gibi bunu gameplaye bile gerek olmadan, oyunların kapak tasarımına bile bakan biri anlar zaten... Simulasyona yakın uzay deneyimi isteyen kişi, kapağı şu olan oyunu almaz...

Yapımcısıda hiçbir zaman çıkıp NMS için bu gerçekçi bir uzay simulasyonudur demedi. Gameplay hakkında multi hakkında milyon tane yalan söyledi ya.şaklar ama bu tam gerçekçi bir simulasyon olacak falan denmediler. Kismede öyle bişey beklemedi zaten. E nihayetinde gezegende garip garip canlıların olduğu, mining için tabanca ile sağa sola ateş ettiğiniz fantastik bir oyun. Keşfe dayalı her uzay oyunu son derece gerçekçi olmak zorunda değil. Elite Dangerous'u tutup bir Astrofizik Profesörüne gösterseniz, o da çıkıp bu ne böyle gerçekçilikten uzak çocuk oyunu der :) Ne beklediğinle ne görmek istediğinle alakalı...

"Olması gerektiği gibi zor ve gerçekçi" diye bi dünya zaten yok. Dediğim gibi iki oyunada uzay simulasyonu gözüyle bakmayın. İkiside simulasyon değil. Biri simulasyona daha yakın ve bir sümulasyonda olması gerektiği gibi zor ve gerçekçi, diğeri fantastik bir oyun ve fantastik bir oyunda olması gerektiği bol bol gerçek dışı fantastik öğeleri var. Fantastik olması çocukça veya çocuk oyuncağı olması gerektiği anlamına gelmiyor... Elite Dangerous'ta da düşmüş uzay gemileri vs. var. Çocukça mı bu? Sizin keşif hissiyatınızı yerle bir etti mi? Sanmıyorum...

İki oyunda kendi içinde beklenen keşif duygusunu gayet güzel veriyor. Siz tutup ikisinede uzay simulsyonu gözüyle bakarsanız No Mans Sky boktan bi oyun olarak gözükür. Bende Tutup Elite Dangerous için nerde lan bu canlılar, medeniyetler, koskoca gezegene indik, uzaylıların gemisini bile bulduk, nerde lan bunlar, iki uzaylı öldüreydik dersem ED bok gibi bi oyun olarak gözükür.

Herkes uzay keşif oyunlarına sizin açınızdan bakmak veya sizin sevdiğiniz türde bir keşif oyunu oynamak zorunda olmadığı gibi, bakmadığı içinde gerekli gereksiz her konuda çocuk oyuncağı oynamayın, burda gerçeği var, babası var, bırakın oyuncakları vs. diye çok sığ bi şekilde yaftalanmak zorunda değil...

Cidden oynamadigin bir oyun hakkinda konusuyorsun. ED'de uzaylilarin, canlilarin, organizmalarin ve bitkilerin olmadigini kim soyledi? Ve Medeniyet "The Bubble" in icerisidir zaten ED'de.

ED simulasyondur. Ve bunun ne oldugunu birkac saatle anlayamazsin o yuzden su konusmamiz hicbir yere varmiyor. NMS gibi elinde tabancayla maden parcalamaktan baska bir sey yapmadigin ve kesif olayinin birkac saat sonra kendini tekrarladigi bir oyun oynamak isteyen varsa oynasin ama ED'yi "gercekten" oynayip kesfeden kim olursa olsun NMS'nin cocukca oldugunu biliyordur. ED'de bu tur en ufak bir sey goremezsin. Ha mining var mi var ama ufak bir detay sadece ve bu bile gercekci. NMS'deki gibi uzerine uzerine ucmaz kirdigin parcalar. Gidip toplaman gerek ve dogru açida toplaman gerek. O topladiklarini da Refine etmen gerek. Ufak bir detaydan bahsediyorum sadece. Bu detaylar oyunu guzellestiren seyler. Olmasi gereken dedigim budur. Kimse bir sey uzerine ucsunu tercih etmez "gercekcisi" varken. O yuzden "ikisi de simulasyon degil" degil, birisi simulasyon degildir.

Neyse benim burada ve baska konularda bahsettigim sey NMS'den hala medet umanlarin ED'ye bir bakmalaridir. Aradiklari sey ED'de. Ve oynayinca gorecekler. Kimse NMS'yi "dur ya ben cilginlar gibi tas parcalayacam" diye oynamiyordur. NMS oynayan herkes bir seyleri kesfetmek, gormek icin oynuyor temelde. Ve bir kac saat sonra ne halt oldugunu anliyor. Bunun hakkini veren oyun olan ED'yi oynayan birisi "yok ya ben oyuncak gibi gemiyle dikine gezegene inip birden konayim yeryuzune" deyip NMS'ye donmeyecektir. Isteyen istedigini oynar kimseyi ilgilendirmez. Ben burada insanlarin ED'den haberi olsun amaciyla oneriyorum. Yoksa zaten ED'nin toplulugu olsun oynayan sayisi olsun aldi basini gitti her gecen gun buyuyor bu oyun ve yakin gelecekte atmosferik gezegenler ve "space legs" de gelecek.

Buyur bir arkadasin ED haberi yok ve NMS'yi oynuyor. Onerim sayesinde haberi oldu. Bak aradigi sey Interstellar kafasinda. Insanlarin cogunun aradigi sey aslinda bu zaten ve bunu yanlis oyun NMS'de ariyorlar. ED ile NMS normalde karsilastirilmayabilir detaya indiginizde. Zaten cocukca gemiyle son surat gezegene inip sip diye kondugun bir oyunla ED'yi karsilastirmak basta beni uzuyor ama karsilastirmak zorunda kaliyoruz cunku istedikleri seyi ED'de bulacakken NMS'de ariyorlar. Ben de kendimce olmasi gerekeni oneriyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Dante -- 16 Ağustos 2017; 17:40:56 >

• Arkadaşlar cevaplar için teşekkür ederim. Elite Dangerous: Commander Deluxe Edition plus ile indirime girmiş. 98 TL. İçerisinde Season Pass dahil mi acaba?
  • quote:

Arkadaşlar cevaplar için teşekkür ederim. Elite Dangerous: Commander Deluxe Edition plus ile indirime girmiş. 98 TL. İçerisinde Season Pass dahil mi acaba?

Fiyati bedava olmus cok iyi fiyat boyle bir oyun icin. Season pass degil o surum ek paket icinde ki o ek paket Horizons cok onemli. Gezegenlere inis o paketle aciliyor.

Season pass yok oyunda. Yeni DLC'ler buyuk gelistirmeler getirecek ve ucretli olur tabii.

• Dante kullanıcısına yanıt
    Valla artık deneyeceğim, şimdilik NMS ile devam, sıkılırım zaten yakında. :D
  • Beyler manyak seviyesinde uzay merakım var :)

Elite Dangerous almayı düşünüyorum fakat ingilizcem orta seviye çok iyi değil. Sağlam bir İngilizce mi istiyor oyun ?

Anladığım kadarıyla oyun simulasyon tadında yer çekimleri atmosfer girişleri falan çok sağlam ayarlanması lazım bir ton ingilizce ve bilimsel tabirler mi bulunuyor ?
  • Az önce güncellemeye bakıyım diye girdim epey yeni şeyler eklenmiş güzel cidden ama o cinnet geçirten hatalar hala duruyor. 15-20 dakika boyunca kocaman bi altın rezervini gemiye doldurmakla uğraştım sonra oyun bi güzel durduk yere hata verdi. Oyuna girdim gemiden indiğim kısımdan başladı boşa gitti herşey. Yüksekten düşünce yerin altına kayıp ölme olayıda var hala. Keşke bunlarada dikkat etselermiş

• quote:

Orijinalden alıntı: ylönen

Beyler manyak seviyesinde uzay merakım var :)

Elite Dangerous almayı düşünüyorum fakat ingilizcem orta seviye çok iyi değil. Sağlam bir İngilizce mi istiyor oyun ?

Anladığım kadarıyla oyun simulasyon tadında yer çekimleri atmosfer girişleri falan çok sağlam ayarlanması lazım bir ton ingilizce ve bilimsel tabirler mi bulunuyor ?

Cok ingilizce istemez ama oyuna alisana kadar cok ugrastiracak soyleyeyim

• İndirime girmiş 39 lira psn de

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Yıl olmuş 2018. Şu oyuna neler yazılmış bakayım dedim.

İddia ediyorum; oyunun yapımcısı son sayfalarda geçen tartışma kadar düşünüp kafa patlatmamıştır bu oyun için

Bu oyun çıkmadan önce cok güzel hayaller kurmuştum, iyi ki ön sipariş vermemişim yapımcının yalanları yüzünden oyun balon gibi patladı.

• ve beklenen online duyurusu geldi, hayırlı olsun..

haziran ayında ücretsiz yapılacak güncelleme ile arkadaşlarımızla uzayın derinliklerinde olabileceğiz

https://twitter.com/NoMansSky/status/997401325573984256

• quote:

Orijinalden alıntı: becks1907

ve beklenen online duyurusu geldi, hayırlı olsun..

haziran ayında ücretsiz yapılacak güncelleme ile arkadaşlarımızla uzayın derinliklerinde olabileceğiz

https://twitter.com/NoMansSky/status/997401325573984256

Bu güncellemeden sonra alınır mı acaba? Hala tereddütteyim. Online güzel olur mu?

• saner08 kullanıcısına yanıt
    Parana yazık hocam. Dlc li Elite Dangerous al.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • hocam çok özür dileyerek soruyorum ben bu oyunu yeni aldım defalarca video izlememe rağmen maden yerlerini gösteren sensörü de yaptım ama bir türlü heridyum bulamadım inanın internette her yere baktım izlediğim videolarda insanlar sensör yardımı ile kolaylkıkla bulabiliyor 4 5 oyun değiştirdim hala yok lütfen herhangibiri yardım edebilir mi bana bu konuda ?
  • burakxlr B kullanıcısına yanıt
    Gezegen değiştir bazısında çok var bazısında hiç yok

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Güncelleme sonrası oynama imkanım oldu bu gece. Gördüğüm yepyeni bir oyun olmuş bu. Multiplayer oynamadım fakat o hariç geri kalan oyun dinamikleri, mineral ve üs kurma sistemi gözle görülür derece değişmiş. Hatta bazı mineraller kaldırılıp farklı mineraller ve craft sistemi gelmiş ki çok hoş olmuş. Ayrıca grafikler de efsane olmuş. Birkaç müzik duydum uzayda fakat pek müzik konusuna el atmamışlar sanki. Baştan başlayıp arkadaşlarla co-op takılacağız gibi sıkılana kadar. Tavsiye ederim.
  • 
Sayfa: önceki 4849505152
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.