Şimdi Ara

Ne yazıkki toplum olarak hırsızlığa yatkınız.

Bu Konudaki Kullanıcılar:
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
15
Cevap
0
Favori
1.500
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
6 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Bilenleriniz belki vardır facebookta Interrail Türkiye adlı 236 bin üyesi olan kapalı bir grup var.

Uzun süredir takip ederim, genelde insanlar yurtışı gezileri, pasaport v.b. ile ilgili sorular soruyorlar, gezilerini-tecrübelerini paylaşıyorlar, yardımlaşıyorlar v.b.

Ara sıra, sık denilecek şekilde yurt dışına çıktığında (özellikle avrupada) toplu taşıma araçlarını kaçak şekilde, ücret ödemeden kullanan ve bu yaptığı ile övünen (bey efendi 100 lira uçak biletine vermiş bilmen ne kadar euro tren biletine vermek enayilikmiş), nadir olan kontrollerde yakalanıp ceza yediğinde bu cezayı ödemekten kurtulmanın herhangi bir yolu varmı diye soru soran (uçak biletindne daha pahalı ceza yazılmışta böyle işmi olurmuşta bir kerelik kaçak binme hatasını yapmışta ödemese ne olurmuş ? ödemek enayilik olrak geliyormuş çok pahalı geliyormuş), türkiyeden bu ülkelere gezmeye gidip orada toplu taşımaya para verenlere "enayi" diyen (enayimisiniz olum xx tane ülke gezdim 1 defa bile trene-metroya parayla binmedim ahahah diyen tip) insanları görüyor, hayretle bu basitliği, karaktersizliği izliyorum.

Yanlış anlaşılmasın ama bu insanların profillerine bakıldığındada pekçoğu üniversite-fakülte mezunu hatta kendilerini "entellektüel-aydın" gören insanlar. Yani meselenin eğitim sistemiyle-siyasi fikirle-ideoloji ile alakası yok.

Lafın özü toplum olarak fırsatını bulduğumuzda çalmayı, sömürmeyi, sunulan-yapılan iyiliği suistimal etmeyi seven ve bunlara aşırı yatkın bir toplumuz.

Böyle bir toplumu yöneten zümre-kişi lerde bu yatkınlıkta olunca haliyle uyum sorunu yaşanmadığından mutlu mesut yaşıyoruz.

Paylaşmak istedim, hep yukarıyı suçlamak olmaz birazda etrafımıza bakalım.

• Haklı bir isyan

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • balık baştan kokar..baştaki hırsızsa herkes aynı olur
  • shegenli chingen kullanıcısına yanıt
    Nick cevap uyuşmazlığı

• Ayni grupta ben de varim.

Adamlar kacak metroya binince yakalaniyorlar cezayi odemezsem nolur diyor.

Sonra avrupa bizi sevmiyor/kiskaniyor, Türkiye yi neden ab ye almazlar. Al sana cevabi bu. Insanlarimiz daha yaptigi yanlisin cezasini bile cekmek istemiyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi La Pluie -- 16 Mart 2017; 18:59:21 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • bi hafta sonra ödeyeceğim diye borç alıp parası olduğu halde "para yetmiyo bize, para yok, durumumuz iyi değil, sen paraya mı sıkıştın ki sende para vardır yav" şarlatanca yüzsüzlükleriyle 3-4 sene parayı geri ödemeyenleri de ekleyin. hayli ciddi oranda var bunlardan içimizde. bu da bi nevi hırsızlık gibidir, hırsızlığa giriş aşaması denebilir.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: shegenli chingen

balık baştan kokar..baştaki hırsızsa herkes aynı olur

Dogrusu;

Halk hirsiz olursa,bastaki de hirsiz olur

Basimizdaki adamlar gokten inmiyor aramizdan cikan adamlar iste.

• dogru diyorsun.

ulkenin genel insan profilini cikarirsak zaten ezici cogunlugunun uckagitci, dolandirici, duzenbaz ama dindar kisiler oldugunu goruyoruz.
  • hırsızlık demeyelimde dh ölücüsü diyelim olur mu
  • Bizim ülkemiz ve tüm islam alemi için söylenecek bir görüşü söylüyorsunuz.

Bizim yetiştirme tarzımızda Allah korkusu, günah tehtidi ve cehennem korkusu var. Sürekli bir korku ile yetiştiğimiz için ahlaki değerlere önem vermiyoruz.

Araştırmalarda Bu yönde Bakınız..
  • quote:

Orijinalden alıntı: Bluecns

Bizim ülkemiz ve tüm islam alemi için söylenecek bir görüşü söylüyorsunuz.

Bizim yetiştirme tarzımızda Allah korkusu, günah tehtidi ve cehennem korkusu var. Sürekli bir korku ile yetiştiğimiz için ahlaki değerlere önem vermiyoruz.

Araştırmalarda Bu yönde Bakınız..

Olabilir,

Birşeyi çok dillendirdiğiniz ve biri-lerine dikte etmeye çalıştığınızda anlamını yitirip, değersizleşebiliyor. Hak, hukuk, helal, haram gibi kavramlarda buna örnek.

Toplum eğilimimiz ne yazıkki bu şekilde. Caydırıcılık olmasa, korku ve ceza kavramları olmasa, aynı toplumda yaşadığımız diğer insanların haklarına tecavüz etme potansiyelimiz pekçok toplumdan daha öndedir.

Bunu dinle bağdaştırabilirmiyiz ? Dinin yozlaştırılması, suistimali, dini araç edinen zümrelere bağlamak daha uygun olur. Zira islam genel anlamda incelendiğinde insanı çok fazla sınırlayan, pekçok konuda yasağın ve cezalarının olduğu bir din. Ama ne yazıkki artık pekçok toplumda yozlaşmış, çarpıtılmış, işe gelir şekile evrilmiş de bir din. Böyle oluncada dinin kavramları değersizleşip anlamca işi boşaltılmış hale geliyor.

İşin garip kısmı bu bahsettiğin profildeki insanların sosyal medya paylaşımlarının; kendilerini ülkenin aydın kesimine, eğitimli kesimine mensup olarak gösterir-düşünür nitelikte olması. Ve kendi hırsızlıklarına bakmadan tepedekilerin hırsızlıkları hakkında atıp tutabilmeleri.

Tüm bunların sonucunda "kim gelse çalacak be kardeşim boşver" diyebilen, kendiside o makama geçse çalacak olan milyonlarca insanı olan bir ülke.

Hayırlısı olsun.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Xreleave -- 23 Mart 2017; 0:14:47 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Find yourself and be that

hırsızlık demeyelimde dh ölücüsü diyelim olur mu

Mesajınıza pek anlam veremedim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Xreleave -- 23 Mart 2017; 0:12:7 >
  • Genelde bu tip konular ''benim disimdaki herkes bla bla'' konularidir.

Herkes yalanci, herkes hirsiz, herkes ikiyuzlu, herkes ..

Ama nedense bu herkes genellemesinin icinde asla konuya yazanlar olmaz. Biz hep cok durustuz, tutarliyiz, superiz.

• İlk mesajdan ve konudan bunu çıkartıp asıl şikayet edilen konuyla ilgili yorumdan kaçınmanız ilginç olmuş.

Konuda şahsımla ilgili bir paylaşımda bulunmadım. Sadece gözlemlediğim bir durumu, toplumsal bir eğilimi paylaştım.

Bunu pek ala sizde gözlemleyebilirsiniz.

İyi forumlar.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.