Şimdi Ara

Mura,Bulutlanma,Bandingsiz(Albani Üstad YENİ TV İÇİN TAVSİYENİ BEKLİYORUM!)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
39
Cevap
1
Favori
6.172
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Bundan yaklaşık 1 ay önce 119 ekra yani philips 47pfl6877 aldım. Gece oda karanlığında ekranın köşesinde Mura efekti sanırım beyazlanma efekti oluyor .
    Birde Playstation 3 de pes oynarken yani maç saha sağa sola gittiğinde bulutlanma oluyor . Birde hafif de olsa parlak ekranlarda banding dedikleri dikine perdelenmeler gölgelenmeler oluyor . Bu da rahatsız edici . Olaki tv yi geri verebildim . SONY HX850 düşünüyorum üstüne para verip . AMa onun başlığını da okudum onda da bu ışık süzmesi mura efekti bulutşanma ve banding var gibi !? Arakadaşlar ne alayım o zaman ben

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi aleeslate -- 21 Eylül 2012; 19:44:01 >

• Panasonic plasma lara bak

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Neoplasma almadığımıza pişman mı olacağız nedir hafta sonu Tv'yi iyice inceleyecektim hem görüntü hemde PS3 oyun performansını ama korkmaya başladım hiç ellemeyeyim en iyisi...
  • 50vt 50 aldim her acidan memnunum ve iyikide led almamisim diyorum herseyi ile mukemmel :)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Yok mu Yardım eden !? En önemli konu bu milletin dert yandığı ...
  • Arkadaş,sen "imdat çağrısı" yapmışsın ama ortada böyle bir durum yokki,herkesin panelinde bir şekilde olan normal/alışık olduğumuz
    şeylerden bahsediyorsun!

Sana teknik olarak yazıpta,kafanı karıştırmayayım şimdi

-Ekranın köşelerden kaçırması olan Mura efekti değil normal ışık kaçırma durumudur!

-"beyazlanma" dediğin ise panelin arka ışık çalışmasının düzensiz(tüm ED-LED paneller böyledir)olmasıyla ilgili olarak
    fazla bir bozulma varsa,bu durumda renk/ton falsosu yapacaktır!

-Ancak oyun oynarken o bahsettiğin bulutlanma olmaz;daha doğrusu yanlış tarif ediyorsun,o oluşan DSE efekti dediğimiz
    bir perdemsi satıh oluşuyor(panelin hızı yeterli olmadığı için!)

-Dikine efektler de aslında çoğunlukla DSE dir,panel-banding biraz farklıdır ve genelde hep sabit alanda oluşur!

Kısaca bu oluşumlar "geneldir",senin paneline özel değildir! sadece kabul edilebilir seviyesi önemlidir!!
    Bütün bu efektler normalin üstündeyse zaten panel değişit(TV değişimi) ancak bunun tesbitini Servis yapacaktır!
    ya normal diyecek yada anormal diyecek ve değişim talep edecektir!

Senin yapacağın ilk iş bu durumda;Servise yazdır ve gelip baksınlar,sonra onların neticesine göre duruma bakacaksın

Veya paneli geri verip,üste para verip de HX85x alırsan,zaten piyasanın en iyi panelini almış olursun! ancak bu sıkıntılar Sony de
    var ve şansın kötü ise onda da bu veya benzeri sorunları yaşaman olası!!

Ben senin panelini çıplak gözle görüpte incelemediğim için,net bir şey söyliyemem tabiki! ama durumu görsem ve incelesem
    sana tam ne durumda olduğunu söyliyebilirim;ancak benim ne dediğim öenmli değil,önemli olan Servis ne diyecek

Çünkü bu herifler neyi görseler ....abi bunlar normaldir.... derler!!

Bu arada bu tür efektlerin olması aslında normaldir ama fazlası panelde falso yapar ve kabul edilemez olur!
    Örneğin senen paneldeki DSE ve Banding fazla ise zaten resmin tonlamasını bozacaktır!!! sanırım sendeki panel anlatımından
    dolayı bu konuda fazla falso yapıyor!!

++
    Senin Phil panelin Modülü LGD dir ve hiç tutmadığım(6xx Serisi) ve genelde bu sorunların "daha yüksek oranda" çıkan tipidir!
    Teknik olarak bunlar Modül ilede doğrudan alakalıdır!(panel-banding) ayrıca Phil bu Modülü kullanırken Baclit sistemini(arka aydınlatma
    EDGE-LED düzeni)kendisimi ayrıca taktı(başka bir üreticiden alarak) veya doğrudan Modül+LGD nin baclit sisteminimi kullandı
    bunuda bilmiyoum çünkü LGD nin bu konudaki çalışmasıda falsoludur!!
    Daha bir sürü başka teknik durumlar var ama bunları geçiyorum+

++

• Albani hocam

Yazdıklarınızı pür dikkat okudum . Öncelikle teşekkür ederim zaman ayırıp bilgilendirdiğiniz için . Velevki bunlar normal ise bu işte bir sorun var ! Kullanma klavuzunda yazsınlar bu tarz sorun olabilir diye . Ben teknik servisin keyfine mi kaldım ozaman ? Belki adamlar bu sıra çok panel geri aldı benimkinde ısrarcı olup daha fazla normal diyecekler

Evet futbol görüntülerinde DSE dediğniz Dirty Screen kirli gibi gözükme sorunu var . Ve bu beni aşırı rahatsız ediyor . Servis bu normal desin kafasında parçalarım paneli !
    Siyah ekranda ki sorunun resmini çekmiştim ekliyorum bir bakarsanız mura mıdır yada tabiri nedir ?

1.Resim Özel ayarlarda . burada Dinamik Kontrast bilerek düşürdüm hatta en iyi görüntü dedim ona rağmen sol alt köşe başırdı hatta arka ışığı 70 yaptım yine var

2.resim Sinema modu dinamik ışık kapalı arka ışık bağırıyor daha çok .

Normal dinamik ışık da biraz orantılıyor gibi arka panel biraz ışığı artırdığında aşırı beyaz parça çok sırıtmıyor .
    Işık kaçırma mı mura mı ? Mura nedir tam olarak ?

Yani benim anladığım . Sony alırsam gece karanlıkta şansım kötüyse belki bundan daha kötü sorunla karşılaşırım . AMa maçlarda banding ve Dirty screen olmaz !Doğru anlamış mıyım ? Sonuçta 2 milyar daha fazla para vericem . Ama inanın Philipsin görüntüsü bütün tv lerden iyi netlik renk ve canlılık . Amblight da bambaşka ama . Sony alırsam da 47 den 55 ekrana çıkarım . Birde pasif gözlük iyidi göz yorma da yok ama pes oynarken malesef çok kötü yani konsol performansı demiyelim de pes gibi futbol oyunlarında Dirty screen . :( Btün ayarlarlka oynadım palen işlemci 600 Hz neden çözemiyor mu kirli ekran sorununu hız yetmiyor mu =(

• Evet bu resimlere göre "düzensiz arka ışık çalışması" söz konusu,ayrıca bunlar kabul edilebilir seviyenin üzerinde!! Servis buna ne der artık orasını bilemem!

DSE efekti ise ayrı bir durumdur! buna fazla bir şey yapamazlar ve görüntüye bakarak,yorumlayabilirler ve tonlamayı kötü bozuyorsa,bu da değişim sebebidir!
    ama Servis yine ne der,bunu da bilemem

Mure efekti(Clouding)oluşumuda var panelde! ancak sendeki durum arkaşık çalışmasının kötü olması ve bu da bütün homojeniteyi bormaktadır!

Gamer lar için bu paneller uygun değildir özellikle üzerinde LGD Modül varsa!!

++
    Sony alırsan benzer sorunların çıkması "olası"!! bunun için hiç kimse net bir şey söyliyemez;ancak şöyle olabilir gider teşhir bir panel alırsın,orada iyice incelersin
    ve baktın kafana-gözüne yatıyor,koyar kutusuna getirirsin!! ayrıca bu şekilde alman tavsiyemdir!

++

3D-FPR benim tavsiye ettiğim veya beğendiğim bir sistem değildir;ben A-SG(active) sistemini beğeniyorum,Ambilight v.s işler zaten benim ilgi alanım
    veya beğendiğim bir özellik değildir,ayrıca LGD Modül kullanılan panellerde Ambilight ın çalışması Latency(input-LAG)değerini yükseltiyor,yani işlemciyi zorluyor!
    bazı panellerde daha fazla falso yapıyor bazılarında az v.s ama işlemciyi etkiliyor!

Hz olayıylada alakası yok isterse 1200Hz olsun,Processor zayıf/güçsüz kalıyor ve sistem ağırlaştıkça da DSE efekti örneğin daha fazla belirgin olur,kısaca bütün
    sistem birbirine bağlıdır!!

Ayrıca o panel "True-100Hz" dir!!! ancak sendeki sorun salt bu RR değeriyle alakalı değildir!
    ++

• Albani hocam

TV yi bugün geri verdim servise iade hakkında bir de uzun bir yazı yazdım . Herşeyi bahane etseler bile benim PES oynarken DSE rahatsızlığımı nasıl normal kabul ederler artık orası meçhul . Ürün değişimi değil iade istedim . 2 hafta içinde dönüş yaparlar . Bütün yardımlarınız için teşekkür ederim .

Bu arada panele hafif dokunuşlar ile o beyazlıkları azaltıp yerini değiştirebiliyorsunuz onu öğrendim . Her panelde olur mu bilemem ama bende oldu resimde sol alt köşede fazla ya hafif hafif tıkırdı şeklinde kapı çalar gibi panele darbe ile beyazlık azalıyo . Sebeb siyah panel yapışık değil çerçevye . Çok sağlıklı bşr yöntem değil ben yaptım ama kimse denemesin . Sonuçta kaybolmuyo yayılıyo genelde panel yine bulutlu kalıyor ! 2 hafta içinde sonucu yazar ve paylaşımda bulunurum .

Sonuç olarak . Bu Beyaz ışık sorunu her LED de olabilir az yada çok ama DSE ( Kirli ekran efekti ) Rahatsız edici ise ben iade hakkımı kullanırım kimse kusura bakmasın

• Umarım paneli aynen geri göndermezler LGE ve Phil de ve de Samy de bunlar hep bildiğimiz şeylerdir!!

++
    Diğer konuyu daha teknik ve örneklemeli olarak bir ara malum "Samsung sorunları ile boğuşanlar" başlığında bir kaç defa anlatmıştım!
    Takılma şimdi böyle ayrıntılara

DSE ise Hız ile alakalıdır,bunu hem Modül yapıyor hemde Engine sistemi yapıyor!
    Tepki süreleri yeterli olamayınca,kısaca "hız yetişmiyor" ve panel çuvallıyor,işin garibi eskiden böyle falsolar olmazdı

Şuanda hangi panele baksam hep falso ve hep sorunlar yumağı!!!

Maliyetten kaçınca bunlar söz konusu oluyor+herifler sistemin kaldıramayacağı ne varsa paneli içine tıkıyorlar

++

• Kesinlikle Albani hocam .

Paneli aynen geri göndersinler bende Tüketici mahkemesine giderim . Kaçarı yok sonuna kadar hakkımı arayacağım !!! Dahili uydu alıcısı mkv ve görüntü kalitesi amblight bunlar güzel şeyler azıcık kaliteli işlemci koy paneli kalteli yap batmazsın ya !? Menu de bile sağa sola giderken kasılıyor ne çift çekirdekli işlemciyse artık !?

Bütün bunlar benim başıma neden geldi ben biliyorum bunca yıldır SONY den şaşmadım , Şaştım = ŞAŞIRDIM . Allah ŞAŞIRTMASIN şükür SONY hiç beni üzmedi tvden konsoluna mp3üne cebine hep sony aldım eski tüplü bile SONY japan dı da 25 yıl da tüpü bitti de elden çıktı .Sonra yine Doğubanktan Tüplü düz ekran made in japan tv almıştım eve bi geldim tv HD READY çıktı !!! Component var arkasında kare ekran olmasa onunla devam edicem o derece yani :) onuda satıcam yer kapladığından.

Şu anki hedef sizinde öneriniz ile 55HX850 . Zaten ps3 var ondan bluray , receiver da var .

• Günümüzde hangi TFT-LCD yi alsan bu bahsettiğin sorunlar "ortaktır"!!!
    PDP alsan bu sefer de onların malum klasik sorunları yine "ortaktır"!!!

Sony de ise bu sorunlar dağ gibi idi(2011 e kadar)üstelik herifler çok daha katı idi!!

Son iki senedir oldukça iyiler ama,yine de bu malum sorunlar var,ancak SE değişim ve olaya
    yaklaşım konusunda diğer markalara göre daha iyi!

Ama bana göre hepsi aynı bok bunların;al birini-çal ötekine!!!

Çünkü TR de THK dedikleri durum aynen hikaye!! zaten bu heriflerde buna güvendikleri için
    ....yaw git nereye şikayet edersen et.... diyorlar aynen,çünkü adamın elinde oynayacağı bir sürü Kart var

Ancak işi Hukuki zemine taşımka da herkesin hakkıdır ve sana tavsiyem,baktınki herifler kıvırıyor aynen hiç gecikmeden
    TM ye gidiyorsun!!çünkü bu işlem bazen bir kaç ay bazen 1 ay bazende seneyi buluyor ve hatta geçiyor bile!!!
    Adamlar işi Temyize kadar götürüyorlar,seni yıldırmak için(özellikle Sony!!!)
    Burada bir arkadaşın DAVA sı tam 26 ay sürmüştü ve kazanmıştı sonunda,ama yine Sony aldırmıştık

++
    Eskiden bende DBank tan almıştım şuanda hala kullandığımız Sony CRT yi ve bu TV 1987 Modeldir!!
    Efsane KV-2100WX Serisidir kendileri ve sanırım 125bin KM yi geçti ve hala TÜP süper ve renklerde tam doğru diyebilirim
    Seneye bunu SonyEurasia ya hediye edeceğim,bana bir tane 55HX950 versinler bunun yerine! benim TV yide Japonyada
    Müzeye koysunlar gari nasılsa daha çok KM yapar bu TV

++
    Sen panelini ver geriye ve para iadesi iste ama bu da biraz zor gibi,yoksa 85x doğru ve güzel bir alternatif yada sana bundan biraz
    daha iyisinide bulurum o da sürpriz olsun!

Senin panelindeki durum aslında doğrudan Phil ile alaalı olmayıp üzerindeki Modül ile alaklıdır,ben onun için LG Modüllü Phil panellerden
    kaçının diyorum

++

• Eyvallah Albani hocam +10000000000000 Diyorum tüm yazdıklarının harfi harfine
    Sony Euroasia ya hediye olayı süperdi Efsane KV-2100WX S Efsanedir Birde aynı adama Sony aldırtmışınız pes diyorum okadar mahkemedn sonra nasıl ikna ettiniz Bakalım para iade yapmayıp üstüne para verip alıcam sorun çıkmazsa Tekrar teşekkürler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi aleeslate -- 5 Eylül 2012; 22:15:19 >

• yaw o arkadaş aslında kafaya yine Sony almayı takmıştı zaten ama bende gazı güzel vermiştim daha öncesinden

bu arada laf aramızda ama ona aldırdığım panel Sony X45x idi yani gel de alma şimdi

Hala dünyadaki en iyi paneldir Sharp XS1 ile birlikte,efsane paneldir bu da beenim kullandığım SV685 ise yine bunların kulvarında
    ama bunlardan biraz geride ama Local-dimming te ise yine dünyanın en iyi panelidir

++
    Bendeki Sony 2100WX TV yi ise geçenlerde Kızım kendi evine götürdü,dandik bir Analog TV-üstü anten taktı,görüntüler yine çok iyi
    yaw bunun AVF deki başlığı bile vardı bir zamanlar(çok eski değil ama)dünyanın çeşitli yerlerinden bu TV yi kullananlar bir ara güzel
    muhabbet etmiştik,sanırım gerçek efsane TV dünyada bir tek bu model,çünkü hala herkes bu mereti kullanıyor

• Albani hocam sony nin bir paneli vardı eskilerden tam emin değilim led mi lcd mi etrafı camdı tv nin oda çok iyi geliyordu gözüme Hatta forumlarda millet killzone 3 resmini ondan çekip koyuyodu . Hocam local diming yapan ender paneli kapmışsın geç olsada yinede güle güle kullanmaya devam et

Benim SONY den bir şansım var hep çarşıdan aldım bir tane eve geldim 1000 tane :

Ps3 için kdl tam emin değilim eve gidince bakim 27 inc lcd sony aldım panel full hd olmamasına rağmen (ekran çöz 1377*768) olmasına rağmen ps3 de 1080p görüntü veriyodu hala veriyor sonuçta çoğu ekran 1366*768 ama1080i verirken 1080p vermiyodu Kesinlikle hocam SONY nin bazı modelleri var hani adamlar çıkarttı mı çıkartıyor şaka gibi taş gibi ve performans kalite üst düze aa tek tük hani belli dönemlerde SONY bu tip bomba özel ürün çıkartır sonra yine rolantiye bağlar . Yine bu tarz bir model çıkartır eli kulağında ama kimlere kismet olur bilemem

Hocam phlipsi olaki verdik sony yi aldık . bu 3d filmlerde bazılarında reverse çekim avatar pirhana sanırım vs... bu tv de bu şıklar yoksa işim yaş ne yapıyor başkaları acaba

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi aleeslate -- 5 Eylül 2012; 23:29:35 >

• -Bahsettiğin Sony X3500 idi,o da mükemmel bir panel idi CCFL-LCD dir bu panel,ondan sonra ilk çıkan Hi-End Sony LED-LCD ise X45x idi

-Benim paneli alalı 2,5 seneyi geçti!!hala bunun üstüne panel yok sayılır! yarın tık dese,atacağım mecburen! Garantisi çoktan bitti

-HDReady panellerin artık hemen hepsi 1080p yi açabiliyor ama "1080p" olarak değil tabiki ve downgrade yaparak,panelin max.çöz.değerine indiriyor!

-Bomba ürünler aslında her sene var;örneğin halen dünyadaki TOP-' panel içinde birisi Pany PDP VT50 Serisi diğeride HX920(2011 Model)yakında
    HX950 geliyor bu da yine en iyi panel olacaktır

-3D ile işim yok ve paneli de 3D ye endekleyipte buna göre değerlendirmiyorum!!!sana da tavsiyem böyle Hi-End bir panel alınca,3D sine filan fazla takılma
    kaldıki 85/92/95 bunların hepside 3D de çok iyiler!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi albani -- 6 Eylül 2012; 0:24:13 >

• Aynen aynen buydu işte etrafı cam olan Muhteşem bir tasarım
    Şimdi ben 2 hafta nasıl bekleyeceğim . Buldum forumda sizleri takip edicem Yok ben geç kaldım güle güle kullan derken Bozulursa atma klasik olarak sakla

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi aleeslate -- 6 Eylül 2012; 0:04:14 >

• quote:

Orijinalden alıntı: aleeslate

Arkadaşlar (Özellikle Albani Üstad !)

Bundan yaklaşık 1 ay önce 119 ekra yani philips 47pfl6877 aldım. Gece oda karanlığında ekranın köşesinde Mura efekti sanırım beyazlanma efekti oluyor .
    Birde Playstation 3 de pes oynarken yani maç saha sağa sola gittiğinde bulutlanma oluyor . Birde hafif de olsa parlak ekranlarda banding dedikleri dikine perdelenmeler gölgelenmeler oluyor . Bu da rahatsız edici . Olaki tv yi geri verebildim . SONY HX850 düşünüyorum üstüne para verip . AMa onun başlığını da okudum onda da bu ışık süzmesi mura efekti bulutşanma ve banding var gibi !? Arakadaşlar ne alayım o zaman ben

Aynı cihaza sahibim bende de DSE mevcut pazartesi günü cevap bekliyorum.Hayırlısı artık.İade değişim raporunu alınca inşallah aklımda Samsung es 7000 var benim.Bi yandan da hala kaşınıyorum Philips 55pfl6097 de var aklımda zira çok beğenerek aldım tv yi ,o kadar gezdim inceledim.Dikkatimi çeken bir şey var ekren tepkime süresi 6ms. yazıyo bilgilerde.Benim önceki 42pfl7404 2 yada 3 ms idi.Tekneoloji bu kadar ilerlemişken bu kadar özelliğe sahip bir cihazda gerçekten 6ms. tepkime süreli panel kullanmış olabilirlermi ?

• 12nomurat

Bana sorarsan genel anlamda çok çok iyi bir tv . görüntü olsun dahili uydu alıcısı olsun mkv desteği 3d de pasif gözlük ve düz ters seçenekler . AMa işte eksik yanları da yazılım la düzelmeyen menu ağırlığı panel hıznın düşük olması vs... bütün bu güzelikleri alıp götürüyor .
  • quote:

Orijinalden alıntı: aleeslate

12nomurat

Bana sorarsan genel anlamda çok çok iyi bir tv . görüntü olsun dahili uydu alıcısı olsun mkv desteği 3d de pasif gözlük ve düz ters seçenekler . AMa işte eksik yanları da yazılım la düzelmeyen menu ağırlığı panel hıznın düşük olması vs... bütün bu güzelikleri alıp götürüyor .

Bu güne kadar tek bir cihaza ödediğim en yüksek bedeli ödedim.Gözüme batan bir kusur görmek istemiyorum doğal olarak.Görüntü kalitesi vs. gerçekten çok güzel zaten 40 kere bakıp aldım.2D-3D dönüştürmesi muhteşem ,normal de bile ekranda derinlik hissi var zaten.DSE denen şeyi başıma gelince araştırıp bilgi sahibi oldum.Bir öğrendiğim şey daha şu oldu.Yeni çıkmış ürünü hemen almayacaksın kobay gibi :)))

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.