Şimdi Ara

Mülakatlarda sorulan soruları burada toplayalım

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
62
Cevap
1
Favori
102.582
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Bildiğiniz gibi önümüzdeki 2 ay askeri mülakatlar var ve bende düşündüm ki herkes deneyimlerini buraya aktarsın yani sözlü mülakatlarda vb.. sorulan soruları ve ilginç olanları ;) burada toplayalım.
    Ben hemen başlıyorum ben girmedim ama geçen sene bir arkadaşım girmişti ve şöyle bir soru sorulmuş ona
    "Türkiyenin en büyük gölünü biliyormusunuz?"
    Bizimkide Van Gölü demiş ve direk subay elendin demiş. :( Cevapda Evet veya Hayır şeklindeymiş.
    Evet arkadaşlar bu konunun herkese yararlı olması dileğiyle başlayalım ;)

-----------------------------
    Arkadaşlar hava astsubaylığının mülakatları başladı girenler varsa özellikle sözlü mülakatta ne sorduklarını ve deneyimlerini buraya aktarabilirler mi?
    -----------------------------
    Arkadaşlar size tavsiyem spor falan çalışmayın önemli olan sözlü :) sporu falan geçersiniz 1'inci olmayada bakmayın gene geçirmiyolar.Elicek oldu mu eliyo yani.
    Başarılar bir dahaki mülakatlara..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi grkm186 -- 9 Eylül 2010; 12:47:25 >

• Evet bende merak ediyorum ne tür sorular soruyorlar, çalışıp girmekte yarar var.
  • Arkandaki duvarın rengini söylermisin ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Stay Heavy!

Arkandaki duvarın rengini söylermisin ?

Bu hoşuma gitti
  • quote:

Orijinalden alıntı: Kenshi

quote:

Orijinalden alıntı: Stay Heavy!

Arkandaki duvarın rengini söylermisin ?

Bu hoşuma gitti

Arkadaşım zaten odaya girdiğimde tarıyıcam heryeri :D bide sordukları soruyu sonuna kadar dinliyip düşünüdkden sonra cevap vericem :D
  • Aynen öyle , sormadıgı seyler hakkında yoruma gerek yok. Sana ne deniyorsa ne isteniyorsa onu yap askerlik mantalitesi budur. Yorum ve insiyatif olmaz askerlikte ne denirse onu yapmak esastır. Saçma ama olay bu.
  • fır hattı nedir?
  • fsm köprüsünün uzunluğu
  • Arkadaşlar benim merak ettiğim bir konuda mekik barfiks olayı nasıl oluyo özel aletlerle mi yapıyoruz yoksa klasik kendimiz mi yapıyoruz mesela mekiği ayağımıza biri oturup mu çekiyoruz vb..
  • quote:

Orijinalden alıntı: grkm186

Arkadaşlar benim merak ettiğim bir konuda mekik barfiks olayı nasıl oluyo özel aletlerle mi yapıyoruz yoksa klasik kendimiz mi yapıyoruz mesela mekiği ayağımıza biri oturup mu çekiyoruz vb..

ne alakası var şimdi bunun konuyla
  • quote:

Orijinalden alıntı: nevarbe

quote:

Orijinalden alıntı: grkm186

Arkadaşlar benim merak ettiğim bir konuda mekik barfiks olayı nasıl oluyo özel aletlerle mi yapıyoruz yoksa klasik kendimiz mi yapıyoruz mesela mekiği ayağımıza biri oturup mu çekiyoruz vb..

ne alakası var şimdi bunun konuyla

zaten merak ettiğimi belirttim arkadaşım ;)
  • Ne yapmanız gerektiğini onlar size zaten detaylı bir şekilde anlatıyorlar ve oldukça samimiler. Ters davranan olmaz genelde.

Mekikler ikişer kişiyle çekilir. Önce siz yatarsınız, ayaklarınızdan diğer eşiniz tutar. Siz çektikten sonra eşiniz yatar siz ayaklarından tutarsınız. Ve aynı anda 10-15 kişi başlatılır yüksek sesle bağırarak sayarsınız.

Barfisk için özel bir yerleri yok. Kapalı spor salonu demirlerinde çekersiniz genelde. Barfisk için tek tek çağırırlar.

En zoru koşudur ve en sonda yapılır. Tribünde onlarca insan olur ve sizi izlerler. Utangaçsanız işiniz biraz zor.

Sporu geçerseniz mülakata girersiniz.

Size bir takım tarihi sorular sorulacaktır, ama sorulara verdiğiniz cevaplara değil vereceğiniz şekle bakılır. Cevabını bilemeyebilirsiniz, bu onlar için önemli değildir. Sizin bilmediğiniz için nasıl bir tavırda olduğunuza bakarlar. Yani biraz mahçup olun bilemeyince.

Kız arkadaşınızın olup olmadığını genelde sorarlar. Var diyin yoksada.

Alkol ve sigara sorarlar. Sigara kullanmıyorum, alkolüde ara sıra arkadaşlarla bir iki bardak içeriz diyin. Kullanmasanız bile.

Salona sizi aldıklarında iki üç civarında rütbeli asker ve bir (genellikle kadın) psikolog bulunur. O kadın sizin davranışlarınıza bakar.

Elbiseleriniz kahverengi olmazsa iyi olur. Kahverengi renk güvensizliğin işaretidir.

Odaya girince direkt olarak odayı göz ucuyla kontrol edin. Sandalyeye onlar otur demeden oturmayın.

Size arkandaki duvarın rengi, yada oturduğun sandalyenin rengi nedir gibisinden soru sorabilirler. Bakmadan cevap vermeniz gerek. Bakarsanız elenirsiniz. Burada amaç sizin dikkatinizi ölçmektir.

Gündemi sorabilirler. Pek gündemi takip etmiyormuş gibi yapın. Çünkü malumunuz gündem terör ve ernegekon. Bir açık verirseniz inciğine kadar söküp alırlar lafı ağzınızdan. Mesela ülkenin en önemli sorunu nedir derler. Sizde terör dersiniz. Ne yapılmalı derler. Sizde düşüncelerinizi anlatırsınız. Sonra en önemli soru gelir? Ne yani biz yanlış mı yapıyoruz? Burada oturur kalırsınız işte.

Size evinizi tarif ettirebilir. Genellikle dini mekanlar kullanarak adres tarif etmemeniz uygundur.

Buraya ne ile geldiğini, kimler ile geldiğini, nerede kaldığınızı falan sorarlar. Sizde anlatın. Sonrada hangi firmayla geldiysen o firmayı arayacaklarını ve böyle bir isim olup olmadığını kontrol edeceklerini söylerler. İnanmayın blöf yapıyorlardır. Asla aramazlar.

Bira fiyatından haberiniz olsun derim zira bazen soran çatlaklar oluyor.

Namaz sorarlarsa cuma namazlarına giderim dersiniz.

Şimdilik aklıma gelenler bu kadar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: hardcrss

Ne yapmanız gerektiğini onlar size zaten detaylı bir şekilde anlatıyorlar ve oldukça samimiler. Ters davranan olmaz genelde.

Mekikler ikişer kişiyle çekilir. Önce siz yatarsınız, ayaklarınızdan diğer eşiniz tutar. Siz çektikten sonra eşiniz yatar siz ayaklarından tutarsınız. Ve aynı anda 10-15 kişi başlatılır yüksek sesle bağırarak sayarsınız.

Barfisk için özel bir yerleri yok. Kapalı spor salonu demirlerinde çekersiniz genelde. Barfisk için tek tek çağırırlar.

En zoru koşudur ve en sonda yapılır. Tribünde onlarca insan olur ve sizi izlerler. Utangaçsanız işiniz biraz zor.

Size bir takım tarihi sorular sorulacaktır, ama sorulara verdiğiniz cevaplara değil vereceğiniz şekle bakılır. Cevabını bilemeyebilirsiniz, bu onlar için önemli değildir. Sizin bilmediğiniz için nasıl bir tavırda olduğunuza bakarlar. Yani biraz mahçup olun bilemeyince.

Alkol ve sigara sorarlar. Sigara kullanmıyorum, alkolüde ara sıra arkadaşlarla bir iki bardak içeriz diyin. Kullanmasanız bile.

Salona sizi aldıklarında iki üç civarında rütbeli asker ve bir (genellikle kadın) psikolog bulunur. O kadın sizin davranışlarınıza bakar.

Elbiseleriniz kahverengi olmazsa iyi olur. Kahverengi renk güvensizliğin işaretidir.

Odaya girince direkt olarak odayı göz ucuyla kontrol edin. Sandalyeye onlar otur demeden oturmayın.

Size arkandaki duvarın rengi, yada oturduğun sandalyenin rengi nedir gibisinden soru sorabilirler. Bakmadan cevap vermeniz gerek. Bakarsanız elenirsiniz. Burada amaç sizin dikkatinizi ölçmektir.

Gündemi sorabilirler. Pek gündemi takip etmiyormuş gibi yapın. Çünkü malumunuz gündem terör ve ernegekon. Bir açık verirseniz inciğine kadar söküp alırlar lafı ağzınızdan. Mesela ülkenin en önemli sorunu nedir derler. Sizde terör dersiniz. Ne yapılmalı derler. Sizde düşüncelerinizi anlatırsınız. Sonra en önemli soru gelir? Ne yani biz yanlış mı yapıyoruz? Burada oturur kalırsınız işte.

Size evinizi tarif ettirebilir. Genellikle dini mekanlar kullanarak adres tarif etmemeniz uygundur.

Buraya ne ile geldiğini, kimler ile geldiğini, nerede kaldığınızı falan sorarlar. Sizde anlatın. Sonrada hangi firmayla geldiysen o firmayı arayacaklarını ve böyle bir isim olup olmadığını kontrol edeceklerini söylerler. İnanmayın blöf yapıyorlardır. Asla aramazlar.

Hmm çok teşekkürler arkadaşım ;) yani mümkün olduğunca detaya inmiyip yalan söylücez :) bazı konularda. Arkadaşım aklına geldikçe yazarsan herkes için çok faydalı olur. Tekrar teşekkürler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: hardcrss

Ne yapmanız gerektiğini onlar size zaten detaylı bir şekilde anlatıyorlar ve oldukça samimiler. Ters davranan olmaz genelde.

Hocam içlerinden birisi misin ?
  • Senin arkadaşının eleneceği varmıştır Elemek isterlerse elerler arkadaşım istemezlerse elemezler merak etme. Mülakatlar formalite.
  • grkm186

Yalan söylerken dikkat edin bunlar kaçın kurası valla bilmiyorum. Hemen anlarlar üstüruplu atın.

Oranos

Hayır değilim. Zamanında buralara başvurmuştum o kadar.
  • 5 sene önce ben de girmiştim. Bana sorulanlar

- Kendinden biraz bahseder misin? Buraya neyle geldin?
    - Kitap okur musun? En son hangi kitabı okudun? Yazarı kimdi?
    - Menemen olayı ne zaman ve nasıl gerçekleşti? (Tarihini başka bir olayla karıştırmıştım)
    - Türkiye'nin Boğazlarla ilgili yaptığı antlaşmalar nelerdir? (Kronolojik sırayla hepsini saydım)
    - Türkiye'nin haritadaki komşularını sayar mısın? (Kuzeydoğuda Gürcistan deyince kuzeyde mi doğuda mı? diye sormuşlardı sükunetimi bozmadan kuzeydoğu demiştim)

Sonuç: Gerekli şartları taşımadığınızdan elendiniz. Sanırım o gerekli şartlardan en önemlisi torpilli olmaktı. Çünkü benden önce mülakattan çıkanlara annen baban ne iş yapıyor, kız arkadaşın var mı? gibi sorular sormuşlar sadece ve seçildiler. Mülakattan önce konuştuğumuzda amcası dayısı asker olanlardı bunlar.
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Saltuk

5 sene önce ben de girmiştim. Bana sorulanlar

- Kendinden biraz bahseder misin? Buraya neyle geldin?
    - Kitap okur musun? En son hangi kitabı okudun? Yazarı kimdi?
    - Menemen olayı ne zaman ve nasıl gerçekleşti? (Tarihini başka bir olayla karıştırmıştım)
    - Türkiye'nin Boğazlarla ilgili yaptığı antlaşmalar nelerdir? (Kronolojik sırayla hepsini saydım)
    - Türkiye'nin haritadaki komşularını sayar mısın? (Kuzeydoğuda Gürcistan deyince kuzeyde mi doğuda mı? diye sormuşlardı sükunetimi bozmadan kuzeydoğu demiştim)

Sonuç: Gerekli şartları taşımadığınızdan elendiniz. Sanırım o gerekli şartlardan en önemlisi torpilli olmaktı. Çünkü benden önce mülakattan çıkanlara annen baban ne iş yapıyor, kız arkadaşın var mı? gibi sorular sormuşlar sadece ve seçildiler. Mülakattan önce konuştuğumuzda amcası dayısı asker olanlardı bunlar.

Bu kötü olmuş, benim tarihim kötü bu sorulara cevap veremem. Birazda o soruları soran heralde tipine bakıyor

Bide giderken ne giyelim?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Werner Heisenberg -- 29 Haziran 2010; 16:38:46 >
  • Hmm arkadaşlar birazda dediğiniz gibi şans ve torpil işi.Allah yardımcımız olsun.Tarihimde hiç iyi değildir ama hadi bakalım. :)
  • Benim arkadaşların(asker çocukları) dediğine göre geçen sene as-yedekler belli olmuş ve alınmışlar.Bu adamlar yetmemiş puanı aşağı çekip bir daha alım yapmışlar.Ve bu senede önceki seneye göre daha fazla kişi alınacakmış.Açıkçası boşa umutlandırmak istemem ama duyduklarım bunlar.
  • 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.