Şimdi Ara

Müjde ikinci elde alım satım vergisi geliyor. (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
208
Cevap
3
Favori
36.473
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
180 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Kankkunen

Tuhaf memleketiz. Misal ev alıyorsun, 3 sene oturuyorsun, pat diye tayinin çıkıyor veya başka iş bulup başka şehire taşınmak zorunda kalıyorsun. Yani o aldığın evi satman gerekiyor....Ama nereye satıyorsun? 5 yıl dolmadı birader, 5 yıl dolmadan satarsan hele bir de evinin değeri arttıysa sana kol gibi vergi saplarım diyor devlet.
    Buna rağmen millet ev alıp, sağını solunu biraz süsleyip satarak para kazanıyor bu ülkede. Nasıl mı oluyor? Alırken düşük gösterilen fiyat, satarken düşük gösterilen fiyat...
    Kısacası bizim millet her türlü yolunu bulur, olan yine dürüst, korkak, gariban vatandaşa olur.

Alıntıları Göster
    Hala çözümü insanlarla aramaya çalışmanız ilginç geliyor.
    ABD'de arkadaşım var, komik rakamlara araba alabiliyorlar. Neden? Çünkü araba 2.el ve ederi o.
    Zaten youtube vb. ortamlarda da görmüşsünüzdür, ABD veya Avrupada durum bu şekilde.

Araçlar üzerinde ÖTV'yi tamamen kaldırıp yada %10 gibi makul bir orana çekersiniz.
    MTV - Kasko - Trafik Sigortası gibi işlemlerde de eski araçlara yüksek bedel çıkartır yeniye teşvik edersiniz.
    Emisyon standartlarını yükseltir, düşük araçlara yüksek vergi getirir üstüne de 10-20 yaş gibi trafiğe çıkma sınırı koyarsınız.
    2. Elde TÜV gibi standardize edilmiş kuruluşlarla ekspertiz raporlu satış yapılmasına izin verirsiniz olur biter.

Bu yazdıklarım yarısı yapıldığında zaten herşey düzene girer.

• Her Allah’ın günü konu açtınız al-satcılara çözüm yokmu diye. Alın size çözüm.

Hükümetin çözümden anladığı da budur. Ucu inşallah uzun yollar arabasının borcunu ödemiş, satmak zorunda kalmış, gariban vatandaşa dokunmaz...

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bir sektöre vergi geldiğinde direk fiyatlara yansır burada son kullanıcıların sevineceği bir durum yok ki. Ha zannediyorsunuz ki al sat yapanlar vergi ödemek zorunda kalacaklar yada bu işi yapmaktan vazgeçecekler, çok yanlış alıcılara yansıyacak bu durum direkt olarak. Eskiden araç alım satımlarında yüksek vergiler söz konusuydu önce noterde daha sonra trafikte olmak üzere ben hiç araba alırken satanın vergi ödediğini görmedim. Önce alıcı satıcı arasında protokol yapılır sonrasında bu işi yapan muamelecilere bu iş için yetki verilirdi 2-3 gün sonra gider aracın ruhsatını alırdık bunlar hep ekstra maliyetler yansıyacağı yer belli
  • bu vergi bence galericilerin işine yarar
  • Turkforce T kullanıcısına yanıt
    Araba markasına sahip olan ve kapsamlı üretim yapabilen bir ülke değiliz. Bu dedikleriniz olursa araba sahibi olmayı prestij olarak gören halkımız krediyle alabildiği en pahalı arabayı alır ve biz de ülkece cari açığı elimize alırız.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Her alım satıma değil de eş dost vs. kimin adına alınırsa alınsın aldıktan sonra 1 ay içinde satmaya çalışılırsa 5000 ₺ ek vergi koysunlar. Gerçekten satmaya ihtiyacı olan vergisiz satabilmeli.

• Kaynak merde
  • quote:

Tuhaf memleketiz. Misal ev alıyorsun, 3 sene oturuyorsun, pat diye tayinin çıkıyor veya başka iş bulup başka şehire taşınmak zorunda kalıyorsun. Yani o aldığın evi satman gerekiyor....Ama nereye satıyorsun? 5 yıl dolmadı birader, 5 yıl dolmadan satarsan hele bir de evinin değeri arttıysa sana kol gibi vergi saplarım diyor devlet.
    Buna rağmen millet ev alıp, sağını solunu biraz süsleyip satarak para kazanıyor bu ülkede. Nasıl mı oluyor? Alırken düşük gösterilen fiyat, satarken düşük gösterilen fiyat...
    Kısacası bizim millet her türlü yolunu bulur, olan yine dürüst, korkak, gariban vatandaşa olur.

Alıntıları Göster
    Artık düşük değer göstermek mümkün değil

• quote:

Orijinalden alıntı: Turkforce

Hala çözümü insanlarla aramaya çalışmanız ilginç geliyor.
    ABD'de arkadaşım var, komik rakamlara araba alabiliyorlar. Neden? Çünkü araba 2.el ve ederi o.
    Zaten youtube vb. ortamlarda da görmüşsünüzdür, ABD veya Avrupada durum bu şekilde.

Araçlar üzerinde ÖTV'yi tamamen kaldırıp yada %10 gibi makul bir orana çekersiniz.
    MTV - Kasko - Trafik Sigortası gibi işlemlerde de eski araçlara yüksek bedel çıkartır yeniye teşvik edersiniz.
    Emisyon standartlarını yükseltir, düşük araçlara yüksek vergi getirir üstüne de 10-20 yaş gibi trafiğe çıkma sınırı koyarsınız.
    2. Elde TÜV gibi standardize edilmiş kuruluşlarla ekspertiz raporlu satış yapılmasına izin verirsiniz olur biter.

Bu yazdıklarım yarısı yapıldığında zaten herşey düzene girer.

Alıntıları Göster
    Ötv yi kaldırsın da timsah tayfa 1 yıllık stoğu direk sipariş çeksin
    Ötv kalkarsa daha çok alırlar

• quote:

Orijinalden alıntı: Ariic

Artık düşük değer göstermek mümkün değil

Alıntıları Göster
    Nasıl başarmışlar bunu? :)

• quote:

Nasıl başarmışlar bunu? :)

Alıntıları Göster
    Ev için
    Elden para almak yasak
    Emsal Fiyat diye birşey var
    Ucuza bile satsanız emsal fiyattan göstermek zorundasın yoksa fena cezası var
    Arsa tarla da ise
    Sıkıysa eksik göster ceza bi yana
    Yarın satın aldığın yerin Yan komşun 300 liralık yeri 100 lira gösterdiğin için " burayı ben alacaktım" deyip dava açarsa yeri 100 liraya komşuna bırakırsın haberin olsun

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ariic -- 9 Şubat 2020; 22:24:2 >
  • Devlet arkamızdan kan almak için vergi arttırıyor yoksa piyasayı düzeltmek istediğinden değil şunu anlayın artık

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: lawbreaker

Bir sektöre vergi geldiğinde direk fiyatlara yansır burada son kullanıcıların sevineceği bir durum yok ki. Ha zannediyorsunuz ki al sat yapanlar vergi ödemek zorunda kalacaklar yada bu işi yapmaktan vazgeçecekler, çok yanlış alıcılara yansıyacak bu durum direkt olarak. Eskiden araç alım satımlarında yüksek vergiler söz konusuydu önce noterde daha sonra trafikte olmak üzere ben hiç araba alırken satanın vergi ödediğini görmedim. Önce alıcı satıcı arasında protokol yapılır sonrasında bu işi yapan muamelecilere bu iş için yetki verilirdi 2-3 gün sonra gider aracın ruhsatını alırdık bunlar hep ekstra maliyetler yansıyacağı yer belli
    Herkese gelmez bu vergi düzenleme Vs ...
    Amaç ayaklı Al sat'çıyı bitirmek
    Bunlar hem devletten vergi kaçırıyor hem piyasayı şişirip yükseltip gerçek kullanıcının daha pahalıya araç almasına Neden oluyor
    Çok iyi olur Öğretmen bile araba alıp satıyor

Geçen yakaladım birtane
    Yaşadığım yerde vatandaş ilana koydu 171 bin Fiyat ile aradım bi öğretmen ile anlaştım dedi
    Hemen almış aracı , 2 gün sonra ilana koydu ÖĞRETMENDEN ilan başlığı Fiyat 178 bin yazmış
    Gelir iaderesi, Maliye Bakanlığı, Cimer, Milli Eğitim Bakanlığı, İl Milli Eğitim Müdürlüğü hepsine şikayet ettim,ilan görüntüleri mesajlar ile

İnşallah meslekten atarlar memuriyeti yanar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ariic -- 9 Şubat 2020; 22:33:56 >

• Vergi son kullanıcı için vardır.

Hükümet son kullanıcıyı koruyacak yamyamlara para kaptırmak istemiyorsa

10 yıl satamama kaydı ile ötv siz araç satar. Hiç bir galerici, bayi 10 yıl boyunca araba tutmak istemez. Bu 5 yılda olabilir maksat halkı düşünmek olsa çözüm çok.

• quote:

Herkese gelmez bu vergi düzenleme Vs ...
    Amaç ayaklı Al sat'çıyı bitirmek
    Bunlar hem devletten vergi kaçırıyor hem piyasayı şişirip yükseltip gerçek kullanıcının daha pahalıya araç almasına Neden oluyor
    Çok iyi olur Öğretmen bile araba alıp satıyor

Geçen yakaladım birtane
    Yaşadığım yerde vatandaş ilana koydu 171 bin Fiyat ile aradım bi öğretmen ile anlaştım dedi
    Hemen almış aracı , 2 gün sonra ilana koydu ÖĞRETMENDEN ilan başlığı Fiyat 178 bin yazmış
    Gelir iaderesi, Maliye Bakanlığı, Cimer, Milli Eğitim Bakanlığı, İl Milli Eğitim Müdürlüğü hepsine şikayet ettim,ilan görüntüleri mesajlar ile

İnşallah meslekten atarlar memuriyeti yanar

Alıntıları Göster
    Al satçı ile vatandaşın işi olmaz normalde. Bu sistemi devlet yaptı. Yani ortada yanlış varsa devletin al satçı galerici emlakçı bunlar hep var.

Bence gelecek sistem 90 lı yılların alım satımda tapu harcı gibi olacak. Kaldı ki ben bunu söylüyorum. Gayrimenkul gibi elzem konuda alım satım için vergi al arabada alma. Kaldı ki araba fiyatları ev fiyatlarını geçti. Piyasayı göya regule etmek adına ekstra yük geliyor eğer gelirse..

• Akasha_Ether kullanıcısına yanıt
    Bankadan otomobil için en fazla %30 kredi ve 12 ay vade ile kredi kullanabilirsiniz derlerse ne olur?
    Bu tip düzenlemeleri yapmak hükümetler için basit, piyasayı yönlendirici kararlarla istediğiniz yöne itersiniz.

Küçük çaplı düşünüyorsunuz. Cari açık dediğiniz şeye kalırsa cep telefonu ithalinin yasaklanması lazım.
    Otomobil en azından 10-20 sene kullanılıyor.
  • Takip

• öğretmeni, berberi, kapıcısı her ay ek gelir olarak ciddi miktarda para kazanıyor bu işten. Galericiler de (belki %100'ü bile olabilir) satış fiyatını düşük gösterip vergi kaçırıyor. Bir şekilde ekstra vergi geleceği belliydi. inşaAllah al sat işini bitirecek ve piyasayı biraz olsun dengeleyecek bir düzenleme olur.

• quote:

Ev için
    Elden para almak yasak
    Emsal Fiyat diye birşey var
    Ucuza bile satsanız emsal fiyattan göstermek zorundasın yoksa fena cezası var
    Arsa tarla da ise
    Sıkıysa eksik göster ceza bi yana
    Yarın satın aldığın yerin Yan komşun 300 liralık yeri 100 lira gösterdiğin için " burayı ben alacaktım" deyip dava açarsa yeri 100 liraya komşuna bırakırsın haberin olsun

Alıntıları Göster
    Bunu bana değil müteahhitlere söyle. Zamanında 1/3 fiyata satış gösterenler vatandaş değil asıl bunlar. Neyse yakında anlarız işler ne kadar senin dediğin gibi yürüyor, gerçi hiç sanmıyorum :)

• Bu eskidende vardı.. O yüzden esnaf araçlarını üstüne almazdı buda çok büyük sorunlara kavgalara neden olurdu..

Al satçılardan bende şikayetçiyim herkes alsat çı olmuş.. Kimse mesleğini icra etmiyor.. Geçen ayak üstü avukat bir arkadaşla tanışdım elinde 4-5 araba varmış alsat yapıyormuş bunun gibi herkesin çevresinde insanlar vardır.. Araba al sat yıllık limitinide anmesin babasının kardeşinin kısaca çevresinde bulduğu herkesin üstüne yapıyorlar öyle.kırıyorlar.. Esas bu al satcılara bir çözüm bulunması lazım sözüm vergisiz yasal olmadan tabelası olmadan al sat yapanlara.. Bu dediğim kesim piyasanın anasını ağlattı..
    Adam galericiden alıyor passatı 120 bine iki gün sonra aynı araç 140 binden ilanda birilerinin artık buna dur demesi lazım..

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.