Şimdi Ara

Mühendis Maaşları (63. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
1.957
Cevap
125
Favori
983.446
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 6162636465
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: ahun

Ben bu tip konulara defalarca yazı yazdım..Özü şu....

Ne olacaksan en iyisi olacaksın...İşte o zaman fazla maaş alacaksın...Devlet kurumunda çalışmayı baştan düşünen..zaten baştan bitmiş...30 yıl sonrasını her kes görebilir...Küçük bir ev..iyi bir eş..Üniversite okumuş bir kaç çocuk..birde araba...

Özelde çalışsan....Örnek verelim...Yurt dışı firmada ayda 10 bin dolar maaş ile çalışsan..Tabiki yurt dışında çalışacaksın...5 Bin yesen 5 Bin birikir..
    Yılda yapar 50 bin diyelim...25 yıl çalış biriken para düz mantıkla..1.250.000 dolar.....

Geçen yıllarda bir tanıdığım Bodrum da yüzme havuzlu villa aldı...1.500.000 dolar...

Maaş lı çalışanın olup olacağı en yüksek yer, böyle bir ev dahi almaz...

Ticaret yapmadığınız sürece, nerelerde olacağınızı bilmenizde fayda var....

para yoksa ticareti nasıl yapacan?
    onu da bir anlatta öğrenelim hele.
    demekki milyonlarca insan o kadar gerizekalı ki ticaret yapacağına onun bunun işinde çalışıyor.

• hiççççççççççççç onu bunu dinleme

daha dün maden müh kayıtsildirdim
    adam asgari ücret teklif etti.

dandik bölümlerde asgariden başlıyorsun. endistri itü odtü elek. elektronik. makina

cart curt maksimum 1500 le başlatıyorlar.

yıllarrrrrrrrrrrrrrr geçiyor ve aldığın maksimum ücret 4000 tl. ama köpek gibi çalışıyorsun..

sen bana sor. her bölümden arkadaşım var neredeyse.
    sor sor

burdakilerin çoğu velet. sağdan soldan duyduklarını yazıyorlar sana. ben piyasanın içine girdim. 3 ay sıtaj yaptım. koca koca patronlarla muhabbetim var.

ver cep nonu arıyım. detaylıca bilgi veriyim
  • quote:

Orijinalden alıntı: Jaycees

quote:

Orijinalden alıntı: ata1606

Tr de makine muh+amerikada cok iyi bir okulda cok teknik bir alanda master-hepsi derece ile+sertifikalar, tr ye dondum, askerlik yapildi, dunya devi amerikan otomotiv yan sanayisi bir firma_fabrikadayim butun gun, maas 2500tl lira(ortalamasi bu)+dandik isci yemegi(yencek gibi degil)ve servis. Haftada 5 gun sabah 8 aksam 5.30 calisma saatleri, gunde yarim saat yemek molasi.Fazla mesai ucreti ilk 6 ay yok.

Hocam kocaeli makina mezunuydunuz sanırım.Sizin adınıza sevindim.Fakat benim aklımı kurcalayan bu. Bir çok artınız var ve bu kadar artınız olmasına rağmen nasıl bu fiyata çalışıyorsunuz.Ama başlangıç maaşı gerçi.Böyle olunca durum farklı tabi :)

Çünkü işin içine kişilik, sosyal iletişim ve daha birçok esas etken giriyor. Kötülemek amaçlı söylemiyorum ama bu kadar upraşıp da 2500TL ile işe giren adama ne derler adını siz koyun.

• quote:

Orijinalden alıntı: OKTAVA

hiççççççççççççç onu bunu dinleme

dandik bölümlerde asgariden başlıyorsun. endistri itü odtü elek. elektronik. makina

yıllarrrrrrrrrrrrrrr geçiyor ve aldığın maksimum ücret 4000 tl. ama köpek gibi çalışıyorsun..

sor sor

burdakilerin çoğu velet. sağdan soldan duyduklarını yazıyorlar sana. ben piyasanın içine girdim. 3 ay sıtaj yaptım. koca koca patronlarla muhabbetim var.

Bu her bölümde böyledir.Ergenlerle böyle konular tartışılmaz.Üniversite okuyup 2 dil öğrenip,1-2 kursa giderek 5000 maaşa az diyorlar.
    Bize de gece gündüz çalışıp az para alacaksınız, gece 3'te bile geleceksiniz diyorlardı.

• quote:

hiççççççççççççç onu bunu dinleme

sor sor

Hocam bende istanbul cevresndeki bir universitede insaat muhendisligi okuyorum.birakip eylulde merkezi yerlestirme puani ile istanbul hemsirelige gecmeyi dusunuyorm 70 bin siralama ile. Insaatta is korkum var cunku ileride. Sizce napmaliyim

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: Yossi Kohler

quote:

Orijinalden alıntı: ahun

Ben bu tip konulara defalarca yazı yazdım..Özü şu....

Ne olacaksan en iyisi olacaksın...İşte o zaman fazla maaş alacaksın...Devlet kurumunda çalışmayı baştan düşünen..zaten baştan bitmiş...30 yıl sonrasını her kes görebilir...Küçük bir ev..iyi bir eş..Üniversite okumuş bir kaç çocuk..birde araba...

Özelde çalışsan....Örnek verelim...Yurt dışı firmada ayda 10 bin dolar maaş ile çalışsan..Tabiki yurt dışında çalışacaksın...5 Bin yesen 5 Bin birikir..
    Yılda yapar 50 bin diyelim...25 yıl çalış biriken para düz mantıkla..1.250.000 dolar.....

Geçen yıllarda bir tanıdığım Bodrum da yüzme havuzlu villa aldı...1.500.000 dolar...

Maaş lı çalışanın olup olacağı en yüksek yer, böyle bir ev dahi almaz...

Ticaret yapmadığınız sürece, nerelerde olacağınızı bilmenizde fayda var....

para yoksa ticareti nasıl yapacan?
    onu da bir anlatta öğrenelim hele.
    demekki milyonlarca insan o kadar gerizekalı ki ticaret yapacağına onun bunun işinde çalışıyor.

üsteki yazımdan anlamış olmanızı ummuştum...

Paran yoksa ticaret yapamazsın..Maaşla çalışırsan da olup olacağınız zaten yukarıda yazıldı..

Bir akrabam var..Odtü makina mezunu, üzerine birde Dil tarihte yunan Arklojosi okudu..Şimdi Ne iş yapıyor dersiniz...

Deniz teknelerinin elektrik aksam bakımlarını yapıyor, atölyesinin yanında da deniz kontrası denlilen malzeme satıyor...

Aylık net geliri 20 bin liranın altına düştüğünü görmedim..Full çalışıyor boş zamanı neredeyse yok..Deniz kontrası işine 2000 lira ile geçen sene girdi..Anladığım kadarı ile o parayı ayda üç kere falan takla attırıyor..Yani % 50 kazansa, 2000 lira ayda üç bin lira getriyor..

Şimdi gelelim işin özüne..bu tip işleri yapmanız için hem zeki olacaksınız, zeki olmak yetmez çok çalışkan olacaksınız..Çalışmazsanız piysadan silinmeniz an meselesidir.

Saygılar..

not:milyonlarca kişiye ya yol gösteren yok, ya fırsatları değerlendirecek cesarete sahip değil, yada çok çalışmak zor geliyor..( çok çalışma derken, gerektiğinde günde 16 saat dan bahsediyorum.)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ahun -- 26 Temmuz 2014; 17:54:21 >

• Tıp okuyasım geldi

Çok kolay ya zaten
  • Tıpı da fazla abartmaya gerek yok.Son 2-3 senede tıp kontenjanları 2 kat arttı nerdeyse.309 puanla bile bahçeşehir tıpa girilebiliyor evet 309 zaten 50 puanı okuldan geliyor yapacagını 260 puan falan.Şuan senelik tıp mezunu sayısı 12 bin civarı.6-7 sene sonra ne olacak 70 80 bin doktor adayı.Siz sanıyor musunuz doktorlar hemen 8 10 milyar kazanıyor ? İlk işe başladıklarında 4-5 anca.Doçent olunca falan artıyor maaşları.Dediğiniz gibi 8-10 milyar maaşı cerrahlar alıyor diğerleri o parayı rüyasında görür.Ayrıca tıpı okumak da çalışmak da acayip zor.Ailemde çok doktor var oradan dayanarak yazdım.Ama bir inşaat mühendisi doktordan kat ve kat daha fazla yükselebilir kafasını çalıştırırsa.Örnek olması için yazayım ytü inşaat mezunu kuzenim 4 yıldır çalışıyor ve şuan proje müdür oldu 7 bin lira civarı kazanıyor altında en az 200 kişi çalışıyor makam ve parası gayet iyi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi RavenoLL -- 26 Temmuz 2014; 18:43:04 >
  • quote:

aynen karşim.
    veletler tuturmuş mercedeze binemezmiyiz falan. özelden yazmış. mersedesi ne yapcan lan sen.

sanıyo okul bitince hemen 3000 dolar vercekler. düşünsene çakal herif. o bölüm den türkiyede tek sen mi mezun oldunda aranan adam mısın da sana o parayı verecekler...

ahhhhhhhhhhhh ahhhhh . 1 hafta staj yapsalar anlarlar da. liseliler bilmiyor işte.
    amele arar gibi mühendis arıyor adam. yazıyor ilana inşaat müh aranıyor. adama bursadan tekirdağdan adamlar geliyor iş görüşmesine. 100 kişi geliyor. 1 kişi alıyor.

diyor 1200 tl. e tamam. sigortanı asgariden gösteriririz. e o da tamam. esnek çalışırız. yeri gelir sabahlarız. e tamam zaten ben gencim tecrübe olur. çalışmayı severim.( mesaiye girer olmaz desen biz seni ararız der :D)

yol parası yok. sabah 7 de kalkcan ameleleri aldığımız servisle gelcen. obaaaaaa.

nereye domalıyoz. desen işin daha kolay olur. 2000 tl artı araç verirler.

merhaba hocam ben size birkaç soru sormak istiyorum .mühendislik gerçekten zorluğu iş hayatına başlayınca anlaşılıyor sanırım benim abim türkiyede 4000 oldu ve itü endüstirel tasarım bölümünü kazandı 5 sene uğraştı hatta itüde itü tasarım külubunu kurdu itüyü 1.likle bitirdi gel gelelim zaten 6 ay iş beğenmedi sonra 4000 tl iş buldu ve iyi başlayan için çok iyi bir para (sanırım iyidir lise sonum tecrübem yok)...fakat abimi ayak işlerindede kullanıyor yani hem tasarımcı de fabrika çalışanı gibi o maaşla bile hayatından memnun değil .

benim merak ettiğim husus şu :ben eczacı olmak istiyorum ailem bana istediğim yerden istediğim gibi bir eczane açma gücüne sahip gerçektende 30.000 40.000 civarina kadar maaşları çıkabilir mi sence? hatta dahada fazla kazananlar paranın dibine vuranlar varmış...biz zengin bir aile değiliz ama ben en küçük kardeşim...ve bir kardeşim pilot diğeride mühendis ister istemez insan biraz daha hayat standartları yükseliyor .ben ayda en azında 8-9 milyar maaşım olsun istiyorum olur mu sence?

• Mesajim bulunsun 2 hafta sonra güzel bir sektörde işe başlayacağım. Editlerim. Malzeme mühendisiyim

• Nerden bu konuda denk geldim bilmiyorum fakat görünce yazmadan edemedim. Yaklaşık 10 senedir bilgisayar mühendisi olarak çeşitli firmalarda çalıştım. Şuanda çok uluslu bir firmada çalışıyorum. Yeni mezun ya da mühendislik seçmeyi düşünen arkadaşlara tavsiyem mühendislik yapınıza uygun ise seçin. Parası için mühendislik seçilmez ama şu da bir gerçek eğer işinizi severek yapar kendinizi alanınızda ispatlarsanız oldukça iyi paralar kazanabilirsiniz.

Hepinize başarılar...
  • quote:

Orijinalden alıntı: mcaaltuntas

Nerden bu konuda denk geldim bilmiyorum fakat görünce yazmadan edemedim. Yaklaşık 10 senedir bilgisayar mühendisi olarak çeşitli firmalarda çalıştım. Şuanda çok uluslu bir firmada çalışıyorum. Yeni mezun ya da mühendislik seçmeyi düşünen arkadaşlara tavsiyem mühendislik yapınıza uygun ise seçin. Parası için mühendislik seçilmez ama şu da bir gerçek eğer işinizi severek yapar kendinizi alanınızda ispatlarsanız oldukça iyi paralar kazanabilirsiniz.

Hepinize başarılar...

Hocam sizin maaş durumumuz nedir? (10 senelik zaman içinde)

• quote:

Orijinalden alıntı: kralYD

quote:

Orijinalden alıntı: mcaaltuntas

Nerden bu konuda denk geldim bilmiyorum fakat görünce yazmadan edemedim. Yaklaşık 10 senedir bilgisayar mühendisi olarak çeşitli firmalarda çalıştım. Şuanda çok uluslu bir firmada çalışıyorum. Yeni mezun ya da mühendislik seçmeyi düşünen arkadaşlara tavsiyem mühendislik yapınıza uygun ise seçin. Parası için mühendislik seçilmez ama şu da bir gerçek eğer işinizi severek yapar kendinizi alanınızda ispatlarsanız oldukça iyi paralar kazanabilirsiniz.

Hepinize başarılar...

Hocam sizin maaş durumumuz nedir? (10 senelik zaman içinde)

Burdan maaş söylemek olmaz :) Biliyorsunuz şirket politikalarında maaş söylemek yasaktır hele ki böyle forumlar üzerinde söylemek başınızı derde sokabilir.

• quote:

Orijinalden alıntı: heat2797

quote:

aynen karşim.
    veletler tuturmuş mercedeze binemezmiyiz falan. özelden yazmış. mersedesi ne yapcan lan sen.

sanıyo okul bitince hemen 3000 dolar vercekler. düşünsene çakal herif. o bölüm den türkiyede tek sen mi mezun oldunda aranan adam mısın da sana o parayı verecekler...

ahhhhhhhhhhhh ahhhhh . 1 hafta staj yapsalar anlarlar da. liseliler bilmiyor işte.
    amele arar gibi mühendis arıyor adam. yazıyor ilana inşaat müh aranıyor. adama bursadan tekirdağdan adamlar geliyor iş görüşmesine. 100 kişi geliyor. 1 kişi alıyor.

diyor 1200 tl. e tamam. sigortanı asgariden gösteriririz. e o da tamam. esnek çalışırız. yeri gelir sabahlarız. e tamam zaten ben gencim tecrübe olur. çalışmayı severim.( mesaiye girer olmaz desen biz seni ararız der :D)

yol parası yok. sabah 7 de kalkcan ameleleri aldığımız servisle gelcen. obaaaaaa.

nereye domalıyoz. desen işin daha kolay olur. 2000 tl artı araç verirler.

merhaba hocam ben size birkaç soru sormak istiyorum .mühendislik gerçekten zorluğu iş hayatına başlayınca anlaşılıyor sanırım benim abim türkiyede 4000 oldu ve itü endüstirel tasarım bölümünü kazandı 5 sene uğraştı hatta itüde itü tasarım külubunu kurdu itüyü 1.likle bitirdi gel gelelim zaten 6 ay iş beğenmedi sonra 4000 tl iş buldu ve iyi başlayan için çok iyi bir para (sanırım iyidir lise sonum tecrübem yok)...fakat abimi ayak işlerindede kullanıyor yani hem tasarımcı de fabrika çalışanı gibi o maaşla bile hayatından memnun değil .

benim merak ettiğim husus şu :ben eczacı olmak istiyorum ailem bana istediğim yerden istediğim gibi bir eczane açma gücüne sahip gerçektende 30.000 40.000 civarina kadar maaşları çıkabilir mi sence? hatta dahada fazla kazananlar paranın dibine vuranlar varmış...biz zengin bir aile değiliz ama ben en küçük kardeşim...ve bir kardeşim pilot diğeride mühendis ister istemez insan biraz daha hayat standartları yükseliyor .ben ayda en azında 8-9 milyar maaşım olsun istiyorum olur mu sence?

hiç duymadığım kulağıma komik gelen enteras çok sayıda üniversite bölümleri açıldı. endüstriyel tasarım dediğin endüstri ürünleri bölümümü ..yarın bir gün cami tuvalet hizmetleri mühendisliği diye bir bölüm açılırsa hiç şaşırmam..endüstriyel tasarım iyi bir bölüm. kıymetli

• Arkadaşlar sizce Beykent Makine Müh mezunu biri ilk işe girdiğinde ne kadar alır ? Akrabamın yanında işe başlıcam, otomotiv şirketi özel şirket.
  • Amerika: yillik $100,000-200,000 arasinda bilgisayar muhendisligi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Nicotinell

quote:

Orijinalden alıntı: Yossi Kohler

quote:

3-4 sene sonra asgari ücrete çalıştırırlar mühendisleri. Bu kadar adam mezun olursa olacağı o.

senin gene iyiymiş.
    ben 1500 e çalşıyorum.
    diyecen ki en az mühendis maaşı 2700 tl diye ama nerde öyle iş , nerde öyle işveren.sen devlete kapağı iyi atmışsın.
    zamanında 1 puan daha yapıp dişçilik kazanamadım ya hergün sabahları kalkınca sanki meydan muharebesinden ağır yaralı kurtulmuş gibi hissediyorum kendimi.
    yaşıyosun fakat vucud sakat.

şuna da tav oluyorum.
    "kendini geliştir, bilmem parende at .... iyi yerlere gelirsin , en az maaş 6000 eüro"
    kendi kendinizi kandırın siz.

diyelim ki a bölümünden 100 kişi mezun oldu.
    60 kişilik iş var.
    ilk 5 kişi en üst seviye diyelim.
    ilk 25 iyi maaş alan.
    25 45 arası devletin belirlediği
    45 60 benim gibi aş maaş alacak iş.

şimdi bu 100 kişi öyle bir çalıştı ki ,öyle bir kendilerini geliştirdiler ki hepsi eşit seviyede dahi oldular.
    şimdi kim yuksek maaş alacak?
    kim en ust işi kapacak?
    cevap : torpili olan.

ÖZEL ÜNİVERSİTELER BILE MEZUNUMUZA IŞ BULUYORUZA KADAR DUSTULER.
    OKUYUP TA ZENGIN OLUNMAZ.
    FIKIR URETILIR VE FIKIR TUTULUR VE SATILIRSA ZENGIN OLUNUR.
    40 TANE APARTMANI OLUP KIRACILARIN SIRTINDAN GECINMEYLE ZENGIN OLUNUR.

OYLE DEDIGINIZ GIBI GELISIMLE OLAYDI SINAV YAPIP ELEMAN ALIRLARDI MULAKAT DENEN TORPILLE DEGIL.

Sen 1 puanla diş kacti diyon. Ben cerrahpaşa çapa tiplara yeten puanla bu ise yaramaz meslegi sectim. Simdi lise arkadaslarim uzman oldu 8000 aliyor ben 3000 aliyom. Buna da sukur ne diyelim. Disi 1 puanla kacirdigina gore ecza fizyoterapi falan oluyormus demek ki yazik etmissin.

Devlette iibf mezunu niteliksiz adamlarin nazini cekiyorsun osu kötü. Devlet köhne. Özel sektörde ise yavşaklik dizboyu. Meslek yaramaz.

Meslek nedir? Tecrübe nedir? Yeni mezunsanız 1-2 yıllık tecrübeniz varsa geçerli bir mühendislik dalında 3000 normal. Makine, inşaat, bilgisayar, elektrik gibi mühendisliklerde genç arkadaşlarımız 1750-2250 gibi rakamlara ilk işlerine başlıyorlar. Daha yüksek ücretlere de başlayanlar var fakat onların sayısı çok fazla olmadığından örnek vermek o kadar da doğru olmaz.

Özellikle inşaat ve makine mühendisliklerinde yurt dışında sahaya gidildiği zaman alınan maaşlar genç arkadaşlar için daha tatminkar olabilir. Saha olaylarının da kendine göre kötü yanları var tabi. Örnek olarak yüksek maaşlı işler genelde arap ülkeleri, afrika ülkeleri ve azerbaycan gibi ülkelerde olduğu için pek gitmek istenmeyebilir. Ayrıca aile yaşantısı da olmayacaktır buda bir zorluk olabilir.

İnşaat, makine ve elektrik gibi mühendisliklerde, mezun olduğu gibi şantiyeye gitmeden 5000 TL gibi rakamlar alabileceğini düşünen arkadaşlar varsa fazla hayal kurmasınlar derim.

• quote:

bugün kpss branş sıralamaları açıklandı. İlk binde 160 elektronik mühendisi var. Yani neredeyse 6 kişiden 1'i elektronik mühendisi. Meslek tam anlamıyla çöküşte. Makine'de ise ilk binde 100 makine müh. var. İnşaatın durumu fena değil. Endüstri gıda zaten bitikti.

Yani özelde sürünmek kaçınılmaz pek çok mühendis için. Kamuda çalışmak bir hayal.

Tahminlerim bir bir çıkıyor malesef.

3-4 sene sonra devlete atanmak bir mühendis için imkansız olacak.

Kasmaya gerek yok alt tarafı işsiz kalirsin muhendis oldun diye muhendislik yapmak zorunda degilsin en azindan Türkiyede böyle başka işlerdede çalışılabilir

• quote:

bugün kpss branş sıralamaları açıklandı. İlk binde 160 elektronik mühendisi var. Yani neredeyse 6 kişiden 1'i elektronik mühendisi. Meslek tam anlamıyla çöküşte. Makine'de ise ilk binde 100 makine müh. var. İnşaatın durumu fena değil. Endüstri gıda zaten bitikti.

Yani özelde sürünmek kaçınılmaz pek çok mühendis için. Kamuda çalışmak bir hayal.

Afedersiniz ama yorumlarınızı takip ediyorum hep şikayetçisiniz.

Yaşça benden büyüksünüz saygım var ama Tıpı tercih etmedim ama itü odtü yede gitmedim diyorsunuz. Neden gitmediniz ?

Madem idealleriniz uğruna tıp tercih etmediniz neden idealleriniz kovalamayıp özelde çalışmadınızda kendinizi garantiye alıp devlete girdiniz ?

Kusura bakmayın ama tuzunuz kuru. 3200 çok bir maaş olmasada devlet güvencesi ve rahatlığı altında çalışyorsunuz. O güvence, o stabilite ve iş yükünün hafifliğine göre o gelir bence çok düşük değil. Ben şu an öğenciyim ama mezun akrabalarım, üst devrelerimden gördüğüm kadarıyla it gibi çalışıyorlar 3000 almak için. Biraz birikimi olanlarda ortakla filan şirket kurup genelde iyi kazanıyorlar.

Trakya makine mezunu hem mühendislik hem teknik ressamlık hem cnc operatörlüğü yapıp 5000 lira alan yanında kısa süre staj yaptığım bir abi vardı. O adamın verdiği emeğe, bilgi birikimine 5000 lira az bile. 3 kişinin yapacağı işi tek başına yapıyordu.

Yani siz işin kolayına kaçmışsınız ve direk devlete kapak atmışsınız. Ne bekliyordunuzki devlette masa başı mühendise 7 8 k maaş mı ? Keşke kpss alan sınavı olsada mesleğini bilen mühendise devlet güvencesiyle biraz daha fazla gelir sağlansa. tarihten matematik 1 den mühendismi alınır.

Mühendis nedir abi ? Çözüm üretmek. Mevcut işinizde gerçekten mühendislik yaptığınızı düşünüyormusunuz ?

Ayrıca ben teorik eğitimin seviyesininde ülke olarak 10 sene öncesine yada daha öncesine göre düştüğünü dşünüyorum. Elimde 10 15 sene önceki çıkmış sorular ders notları var birkaç üniversitenin. Mevcut ders notlarıyla çıkmış sorularla çok farklılar seviye olarak.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MoneyTalks -- 12 Ağustos 2014; 12:49:54 >

• quote:

Gene mi sen yahu?
  • 
Sayfa: önceki 6162636465
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.