Şimdi Ara

Mühendis Maaşları (65. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
5 Misafir (1 Mobil) - 4 Masaüstü1 Mobil
5 sn
1.957
Cevap
125
Favori
983.443
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 6364656667
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: raskolnikov35

bir arkadasım istanbulda mekatronik teknikeri ve 2500 maas alıyor müdürleri mekatronik mühendisi ve maası 15 bin gibi uçuk rakam aldıgı konuşuluyor ve donanımlı biri özetle tabanda 1500 le baslarsın ve limiti yoktur

Nereden mezun arkadaşın

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • benim anladığım kadarıyla mühendislik her türlü bitmiş hayırlı olsun.
  • quote:

Orijinalden alıntı: iskobi06

benim anladığım kadarıyla mühendislik her türlü bitmiş hayırlı olsun.

bu eto mu da bitsin kardeşim saçma sapan konuşmayın şurda ya
  • quote:

Orijinalden alıntı: vitor reis

quote:

Orijinalden alıntı: iskobi06

benim anladığım kadarıyla mühendislik her türlü bitmiş hayırlı olsun.

bu eto mu da bitsin kardeşim saçma sapan konuşmayın şurda ya

benim anladığım kadarıyla mühendislik okumak anlamsız bunu hangi mühendise sorarsanız söyle hele benim gibi makina okuyarsanız daha da anlamsız.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Nicotinell

Arkadaşlar sizden yaşça büyüğüm, bazıları beni troll olarak görüyor. Dozu ayarlayamadım bazen konuşurken, o yüzden bazı yanlış anlaşılmalar oldu. Ama söylediğim şeyler birebir piyasayı gözlemleyerek elde ettiğim tecrübelerdir. Bu tecrübeleri size hazır olarak sunuyorum ki bu bence büyük bir imkan. Ben üniversite tercihi yapacakken danışabileceğim kimse yoktu. Hocalar da çok cahildi. Şu anda internet sayesinde meslekleri araştırma şansına sahipsiniz. Yani size göre 20 sene daha tecrübeli birisinin bilgilerine direkman sahip olabiliyorsunuz internet sayesinde.

Bence mühendislik günümüz türkiye'sinde yazılabilecek en kötü meslektir. Bunun sebeplerini uzun uzun açıklayabilirim ama ben direkman piyasadan gözlemlediğim şeyleri söylüyorum. Çok fazla üniversite açıldığı için her yerden mühendis fışkırıyor. Asıl demek istediğim PUANI HİÇBİR ŞEYE YETMEYEN insanların yazabileceği yegane meslek mühendislik olduğu için, bu mecburi mühendisler piyasayı tamamen şişirmiş durumdalar, sadece özel sektör değil devlet kadroları da tıkanmış durumda. KPSS'nin ilk atama sayıları belli oldu, çok az kadro geldi. Devlet memur alımlarını kısmaya başladı. Buna karşın kpss'ye giren sayısı katlanarak artmakta.

Gelelim ODTÜ İTÜ Boğaziçi Bilkent meselesine. Bu üniversitelerden mezun olunca gerçekten büyük bir avantaj elde ediyorsunuz özel sektör için. Bazı şirketler başka üniversite mezunlarını pek işe almıyorlar. Ama bu mutlak bir avantaj değil. İTÜ mezunu birisinin kaderi kötü olabilir bunu kimse bilemez. Bir de marmara gazi ege gibi okullardan mezun olunca işiniz tamamen bitmiyor. Şansınız yaver giderse özelde iyi yerlere gelebilirsiniz ama biraz işiniz şansa kalıyor okulun etiketi yoksa.

Kendini geliştirip iyi bir yere gelme olayına da açıklık getirelim. Bir kere iş tecrübesi kazanmadan kendini geliştirme olayı biraz yalan oluyor. Yani bir bilgisayar programını kursa gidip öğrenmek farklı bir şey, o programı kullarak bir şeyler üretmek, 2-3 sene bilfiil iş tecrübesine sahip olmak farklı bir şey. Yani asıl önemli olan iş tecrübesi. Okul etiketinin avantajı iş tecrübesine ulaşmayı kolaylaştırması.

Bu mesleği seçecekseniz devlete girme planı yapmayın, o yol kapanmak üzere. Özel sektöre mahkum olacaksınız. Yani çok çalışmaya, strese, gelecek kaygısına katlanmak zorunda kalacaksınız. Özel sektör tecrübeli mühendise iyi para verir, devletin veremeyeceği paraları verir, ama iyice sömürür, kimi zaman fazla mesai olur, kimi zaman haftasonu çalışma olur.

Bir de günümüz türkiye'sinde emeklilik yaşı 60. Mühendislik 60'a kadar yapılabilecek bir meslek değil. Özelde 50'yi bulmak bile büyük başarıdır bu meslek için. O yüzden kazandığınız paranın hepsini yemeyip sürekli birikim yapmanız gerekiyor.

Özel sektörde iyi şirketler ve kötü şirketler var. İyi şirketlere girmek zordur ama çalışma koşulları ve maaşlar iyidir. Kötü şirketler ise çok az para verip haftanın 6 günü çalıştırır adamı. Yani çalıştığınıza değmez.

Bugün mühendise ilk girişte önerilen paralar 1500-2000 civarındadır genelde. Bu rakam 3000 tl de olabilmektedir, ama 3000'e iş başı yapanlar genelde iyi okullardan çıkanlar olmaktadır. İstisnalar da vardır.

Dediğim gibi bence türkiye'de seçilebilecek en kötü meslektir mühendislik. Hem okuması çok zor, hem mezun olunca çok rakibin olacak, hem de maaşlar iyi değil.

Türkiye'de teknik sektörler çöküşe geçti, sağlık sektörünün ise yıldızı parladı.

Ben tıbba puanı yetenlere tıp öneriyorum. Çok kral bir meslek, ömür boyu işiniz garanti. Bence tıp bilkent odtü gibi yerlerde mühendislik okumaktan daha iyi.

Bence en acınası durumda olan öğrenciler, ilk 15.000'e girecek kapasitesi olduğu halde tembellik edip, kapasitelerinin altında yerlere girenler. Çünkü bu gerçekten çok büyük bir hata.

Unutmayın 18 yaşında gireceğiniz sınav ve seçeceğiniz meslek hayatınızın en önemli dönüm noktası. Bu kararı iyi düşünerek verin çünkü 15 sene sonra pişman olsanız da geri dönemiyorsunuz.

Benim size aktarabileceklerim bu kadar.

Senin yazını okuyup bir yere yönelmek isteyen arkadaşlara sadece acırım, yazını analiz ederdim fakat yarın sabah sınavım var ona çalışacağım.

• size sadece şunu söyleyeyim, nasıl öğretmenlik ayaklar altına alındıysa mühendislik de alınacak. Nasıl çok iyi öğretmenler özel ders verip 5000-10000 yapıyorsa siz de kendinizi eğitip kıçınızdan ter akana kadar çalışıp alacaksınız, bu 5 sene sonra değilse de 10 sene sonra kesin olacak çünkü ülkede sanayi/fakülte oranının dengeli olduğunu söyleyen varsa buyursun

Klasik bir laf olacak ama itü/boğaziçi tabii ki hariç yani onları direk kapıyorlar zaten.
  • ANKARA TEİAŞ Elektrik Elektronik Mühendisi ( yabancı dili iyi derecede var) 3300, 2 senelik müh.

• Kaldırım mühendisligi 50 kuruş temiz

• Nicotinell N kullanıcısına yanıt
    1.si kardeşim Türkiye'de birçok sanayi kuruluşu var sen hepsini mi gözlemledin?
    2.si kalkıp 15.000'e girmekten bahsetmişsin sonrada mühendisler kendini kursta geliştirir bide işte farklı olur demişsin ee 15.000 olan adam bunu sınavda yapıyor tezgahın başında metalden harikalar yaratmıyor.
    3.sü üniversitelerin sıralamasını %90'ı hayatında üniversite görmemiş öğrenciler belirler.Üniversitelerin kalitesi karşısında duran barlardan,denize uzaklığından değil içinde bulunan hocalardan,yazılardan oluşur.

Ülkede 2020'ye kadar kendi arabamızı üreticez kendi silahımızı üreticez deniyor bunları doktorlar mı yapacak?Mühendisliğin üstüne leke attırmam ben kardeşim sektörden 3-5 laf duyup milletede sallamayın buralarda.Şu anda inşaat mühendisliği hızla yükselişte devlet her bulduğu yere ev yapıyor inşaat mühendislerine ilgi çok fazla derecede arttı.Tekstil mühendisliği 2000'lerin başında tıptan fazla puanla alırdı.Üniversite puanına göre bana meslek ahlakı çekmeye çalışan adama cahil derim ben.

• size maasi etkileyecek en onemli faktoru soyleyeyim

''sans''

bu kadar basit.

sans ayagina gelir. firsati degerlendirip gol atarsin hayatin degisir.
    sans ayagina gelir goremezsin
    ya da sans ayagina hic gelmez

selamlar
  • quote:

o kadar saçma konuşuyorsunuz ki. Örnek vermek gerekirse, mardin, muş, siirt, bayburt gibi bir yerden mezun olan adam eğer kendini geliştirirse iyi maaş alabilir size göre. Ama bu imkansız. Bu adama kendini geliştirmesini sağlayacak iş fırsatını hiç vermeyecekler, adam baştan kaybetmiş.

Ben marmara ege 9 eylül falan gibi yerlerden çıkan iş bulamaz demiyorum, illa odtü boğaziçi lazım demiyorum. Ama şu meşhur 4 okuldan birinde okumuyorsanız işiniz biraz şansa kalmıştır.

Devlete girme imkanları da bitti artık neredeyse. Hem çok kişi kpss sınavına giriyor, hem de devlet az adam alıyor. Bu da mühendisliğe vurulan son darbe oldu.

Hocam doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlarmış.Sizi şimdi anlamıyorlar ama ilerde anlayacaklar.O zaman da iş işten geçmiş olacak.

• quote:

o kadar saçma konuşuyorsunuz ki. Örnek vermek gerekirse, mardin, muş, siirt, bayburt gibi bir yerden mezun olan adam eğer kendini geliştirirse iyi maaş alabilir size göre. Ama bu imkansız. Bu adama kendini geliştirmesini sağlayacak iş fırsatını hiç vermeyecekler, adam baştan kaybetmiş.

Ben marmara ege 9 eylül falan gibi yerlerden çıkan iş bulamaz demiyorum, illa odtü boğaziçi lazım demiyorum. Ama şu meşhur 4 okuldan birinde okumuyorsanız işiniz biraz şansa kalmıştır.

Devlete girme imkanları da bitti artık neredeyse. Hem çok kişi kpss sınavına giriyor, hem de devlet az adam alıyor. Bu da mühendisliğe vurulan son darbe oldu.

Yani konu öyle ama anlatamazsın.
    Bir aöf mezunu kendini ne kadar geliştirirse geliştirsin büyük şirketlere başvuruda elenir.Boğaziçili başvursa vasat öğrenci olsa bile alınır.Artık okullarda öğretilenler yetmiyor ama diploma alınan üniversiteye bakılır bizde.Dandik okul mezununa şans vermezler.Ancak tanıdık olacak öyle alacaklar.

• quote:

Orijinalden alıntı: bazarov0734

size maasi etkileyecek en onemli faktoru soyleyeyim

''sans''

bu kadar basit.

sans ayagina gelir. firsati degerlendirip gol atarsin hayatin degisir.
    sans ayagina gelir goremezsin
    ya da sans ayagina hic gelmez

selamlar

Katılıyorum.Bu ülkede işler böyle yürüyor.

• bedavadan biraz pahalı.
    bu nedemek derseniz eğer. hayatınızdan eğitim için boşa giden yılları geçtim. çalıştığınız emeğin karşılığını bile alamıyorsunuz. özel sektör sonuçta ve türkiyenin düşük standartları.
    mühendislikle uğraşacağınıza biraz cesaretinizi toplayın kendi işinizi kurun derim biraz ticari yeteneğiniz ve sabrınız varsa en kötü ihtimal aylık 1000-2000 lira arası kar elde edersiniz zaten. sonrası tamamen size kalmış kendinizi geliştirirseniz geliriniz artar. belkide batarsınız kim bilebilir. ama özel sektörde başkalarını kendi sırtımdan zengin etmektense kendi işimde batmayı tercih ederim. en azından bi hayat tecrübemiz daha olur.
    mühendislik okurken yarıda bıraktım daha bu sene geri döndüm artık sadece diplomayı alayım kenarda dursun mantığıyla gidiyorum okula. derslere bile girmiyorum sadece sınavlara girip çıkıyorum.
  • Bolumh bitirince kendi isimi kurucam 2 bin tl maas icin 8+4+5+2=19 sene okumam.İlk basta 3,4 sene bir piyasayi tanima para biriktirme sonra ortak kuck capli sirket sonrasi allah kerim.
  • Aşırı Değişkenlik Gösterir. Mezun Olunan Okul İle Maaş Bandı Belirlenir, Mezun Olduktan Sonraki özveriye göre kat kat artabilir, ancak realist olmak gerekirki, yeniz nesil mühendisler için çok yüksek maaşlar zor. bildiklerim bunlar.
    -18 Yıllık İTÜ mezunu elektrik mühendisi medine havalimanı inşaatı [25binDolar]
    -11 Yıllık Enditrü Mühendisi Bayan Makedonya 6 Bin euro
    -5 Yıllık İnşaat Mühendisi Türkiyede 2.600Tl
    -8 Yıllık İnşaat Mühendisi TOKİ 4.500 Tl
    -26 Yıllık Elektronik Mühendisi 3.250TL
    -7 Yıllık İTÜ Makina Mezunu, Çok Donanımlı Tübitaklı Falan, 7.500 Tl
    -1 Yıllık İnşaat Mühendisi 1.800Tl
    -4 Yllık ODTÜ EE Aselsan 5bin Tl civarı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi .koter. -- 4 Aralık 2014; 22:17:23 >
  • 2500 ne la babam uzman cavus 3.750 aliyor.

• quote:

Kendinizi kasmayın hocam burada 3-5 ergene laf anlatmak için,Türkiyede zaten inşaat hariç diğerlerinde mühendislik yapılmıyor,dışarıdan getir montajla gönder bu kadar.bölümler senede 12-13 bin mezun verecek yakında 500 liraya adam çalıştırırlar böyle giderse.Devlete kapağı atıyım desen senede ddönemlik 500 tane adam alıyorlar küfür eder gibi.

• quote:

Orijinalden alıntı: mstfkbs

Arkadaşlar KTÜ Makina Müh. Mezunuyum.

3 yıl önce işe başladım. İmalat Mühendisi olarak görev yapmaktayım.

3 yıl içinde sac metal üzerine ne varsa öğrendim. Başlangıç maaşım 1500 TL idi.

Solidworks öğrendim, AUTOCAD öğrendim, Inventor'e aşina oldum.

Proje okuma kabiliyetimi zirveye çıkardım.

İngilizcem yazma ve okuma anlama seviyesinde iyi ancak konuşma seviyesinde orta düzeyde. Şimdi de ingilizce eğitimlerine başlayacağım.

Bugün geldiğim noktada 2500 TL maaş alıyorum ve patronum beni kaybetmemek için kırk takla atıyor. EN önemli nedeni ise bir firmada ne kadar uzun süre geçirirseniz o firma için o kadar vazgeçilmez olursunuz.

Burada yapılan birçok yorum palavra. Mühendislik ölmez ve piyasanın yetişmiş mühendislere ihtiyacı var.

Siz kalıcı olun , sabredin ve hedefe ulaşın.

Bir de 1000 lira gibi meblalara işe başlayıp, mühendisliğin saygınlığını ayaklar altına almayın. Piyasada az veya çok olabilir. Siz mühendissiniz bunu asla unutmayın !

3 yıl önce 1500 TL ile işe başlamışsın , 3 yıl için kendini baya geliştirmişsin , şu anda 2500 TL alıyorsun ve patron seni tutmak için 40 takla atıyor ?

Hocam yanlış anlama ama 3 yılda kendini o kadar geliştirmene rağmen 1500'den sadece 2500'e çıkman övünülecek değil , üzücü bir durum. 3 yıllık mühendis olarak bile hala memur maaşını yakalayamamış olsam kafayı yerdim sanırım.

• quote:

Orijinalden alıntı: trybskts

quote:

Orijinalden alıntı: mstfkbs

Arkadaşlar KTÜ Makina Müh. Mezunuyum.

3 yıl önce işe başladım. İmalat Mühendisi olarak görev yapmaktayım.

3 yıl içinde sac metal üzerine ne varsa öğrendim. Başlangıç maaşım 1500 TL idi.

Solidworks öğrendim, AUTOCAD öğrendim, Inventor'e aşina oldum.

Proje okuma kabiliyetimi zirveye çıkardım.

İngilizcem yazma ve okuma anlama seviyesinde iyi ancak konuşma seviyesinde orta düzeyde. Şimdi de ingilizce eğitimlerine başlayacağım.

Bugün geldiğim noktada 2500 TL maaş alıyorum ve patronum beni kaybetmemek için kırk takla atıyor. EN önemli nedeni ise bir firmada ne kadar uzun süre geçirirseniz o firma için o kadar vazgeçilmez olursunuz.

Burada yapılan birçok yorum palavra. Mühendislik ölmez ve piyasanın yetişmiş mühendislere ihtiyacı var.

Siz kalıcı olun , sabredin ve hedefe ulaşın.

Bir de 1000 lira gibi meblalara işe başlayıp, mühendisliğin saygınlığını ayaklar altına almayın. Piyasada az veya çok olabilir. Siz mühendissiniz bunu asla unutmayın !

3 yıl önce 1500 TL ile işe başlamışsın , 3 yıl için kendini baya geliştirmişsin , şu anda 2500 TL alıyorsun ve patron seni tutmak için 40 takla atıyor ?

Hocam yanlış anlama ama 3 yılda kendini o kadar geliştirmene rağmen 1500'den sadece 2500'e çıkman övünülecek değil , üzücü bir durum. 3 yıllık mühendis olarak bile hala memur maaşını yakalayamamış olsam kafayı yerdim sanırım.

Katılıyorum
    3 Yık boyunca çabalıcam ve 2500 lira maaş alıcam..
    Hmm ok.s

• 
Sayfa: önceki 6364656667
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.