Şimdi Ara

Mühendis Maaşları (62. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
1.958
Cevap
125
Favori
983.388
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 6061626364
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: ***CoNDoR***

Eveeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeet.

Aradan bir kac yil gecmis ve ben yine burdayim, foruma bakmiyordum bile. Arkadaslar, burda yok salliyorsun, yok mis muslu konusuyorsun diyenler oldu. Ayip, resmen karaktersizlik. Her neyse, cok kisa bir ozetle:

1) Jeofizik Muhensidiyim (Bitek Turkiye'de muhendis diye geciyor niyeyse. Normalde bilim dali, muhendislik degil. Bknz Geophysics)
    2) TPAO bursu ile ABD'ye, Houston'a (dunyanin enerji merkezi diyebiliriz) geldim. Master egitimimi yaptim, 3.70/4.00 ortalama ile mezun oldum.
    3) Simdi Houston'da yasiyorum. Masallah cok guzel bir ise girdim, cok iyi maasim var ve TPAO'ya parasini geri oduyorum ve hayatimin tadini cikariyorum.

Destek olan, dinleyen herkese tesekkurler. Umarim onceki mesajlarim bazi arkadaslara yardimci olmustur.

Atip salliyorsun diyen arkadaslara da oturduklari yerden hayatlarinda basarilar.

Sorusu olanlar cekinmeden ozel mesaj atabilirler.

Yav he he gifini koyabilirmi biri

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Tr de makine muh+amerikada cok iyi bir okulda cok teknik bir alanda master-hepsi derece ile+sertifikalar, tr ye dondum, askerlik yapildi, dunya devi amerikan otomotiv yan sanayisi bir firma_fabrikadayim butun gun, maas 2500tl lira(ortalamasi bu)+dandik isci yemegi(yencek gibi degil)ve servis. Haftada 5 gun sabah 8 aksam 5.30 calisma saatleri, gunde yarim saat yemek molasi.Fazla mesai ucreti ilk 6 ay yok.

• gemi makineleri ve işletme mühendisliği olup başmühendisliğe yükselirsen 5000 6000 usd ye kadar alırsın..
  • quote:

Orijinalden alıntı: Nicotinell

Kamuda müh. 3200 tl

Ne muhendisisiniz hocam
  • Nicotinell N kullanıcısına yanıt
    Hocam başka bi zaman da kimya mühendisi yazdığınızı hatırlıyorum?

• quote:

Orijinalden alıntı: Cr_9_Tr

arkadaşlar ben lise sona geçtim ve fen öğrencisiyim büyük ihtimalle mühendis olmayı düşünüyorum ama internette ne kadar araştırsam da iyi bir sonuç bulamadım sizin işe yeni başlayan mühendis maaşları ile ilgili bilginiz varsa paylaşmanızdan mutlu olurum

yeni başlayan bir mühendis kaç para ile başlıyor tabi en çok hangi mühendis para kırıyor bi ton mühendis çeşitleri var onlarıda yazarsanız sevinirm

Tarihe bak hiç değişmiyor açılan konular aynı. Hepsi 200000000000000€ alıyor. Ayrıca sarışın mavi gözlü 1.90'lar.

• quote:

Orijinalden alıntı: ata1606

Tr de makine muh+amerikada cok iyi bir okulda cok teknik bir alanda master-hepsi derece ile+sertifikalar, tr ye dondum, askerlik yapildi, dunya devi amerikan otomotiv yan sanayisi bir firma_fabrikadayim butun gun, maas 2500tl lira(ortalamasi bu)+dandik isci yemegi(yencek gibi degil)ve servis. Haftada 5 gun sabah 8 aksam 5.30 calisma saatleri, gunde yarim saat yemek molasi.Fazla mesai ucreti ilk 6 ay yok.

bir argüman sunmuyorsun abi, googledan link bulup vermemişsin. dotacı hazretleri kabul etmez bunu (bir üyeye ironi yapıyorum yanlış anlama )

• quote:

Tr de makine muh+amerikada cok iyi bir okulda cok teknik bir alanda master-hepsi derece ile+sertifikalar, tr ye dondum, askerlik yapildi, dunya devi amerikan otomotiv yan sanayisi bir firma_fabrikadayim butun gun, maas 2500tl lira(ortalamasi bu)+dandik isci yemegi(yencek gibi degil)ve servis. Haftada 5 gun sabah 8 aksam 5.30 calisma saatleri, gunde yarim saat yemek molasi.Fazla mesai ucreti ilk 6 ay yok.

Hocam kocaeli makina mezunuydunuz sanırım.Sizin adınıza sevindim.Fakat benim aklımı kurcalayan bu. Bir çok artınız var ve bu kadar artınız olmasına rağmen nasıl bu fiyata çalışıyorsunuz.Ama başlangıç maaşı gerçi.Böyle olunca durum farklı tabi :)
  • Benle birlikte giren 2 sene once makine muh den mezun olan kisi de aynu maasi aliyor yani bendeki ingilizce+master bir ise yaramadi maddi olarak hatta bana zarari cok buyuk oldu neden dersen benim tr de kalan arkadaslarim is bulup para ve tecrube kazandilar, benim ise orda okul ve yasam masrafim icin cok para gitti. Bir arkadasim tembelin tekiydi 6. senesinde zor bela bitirdi ingilizcesi sifir, mezun olunca yurtdisina santiyede calismaya gitti orda yaptigi da ilkokul mezunu iscilerin basinda bulunmak ve sahada yapilan kafa gerektirmeyen isler. Yurtdisinda calistigindan askerligi de dovizli olarak yapti. Simdi Kuzey irakta santiye calisiyo bir turk firmasinda 5 bin dolar maasi var. Ustelik konaklamasi da firma tarafindan saglaniyor. Ben de hep en caliskan ogrenci oldum, amerikada cok iyi bir okulda dunyada alaninda en iyi profesorlerle arastirma yaptim master sahibi oldum +sertifikalar aldim, turkiyeye donunce askere gittim hela temizledim cim yoldum cop topladim yer sildim ben yastaki ust tegmenden durduk yere azar yedim . Sonra askerden geldim is aradim belli bir sure simdi alaninda 1 numara amerikan firmasindayim dunyada 50 bin calisani var, aldigim maas 2500 ortalama, sene sonuna dogru vergiden dolayi 2150 lira ya kadar dusecek. Verdikleri isci yemegini yiyemiyorum cunku cok kotu. Konaklama isini evin yakinjndan servis kalkiyor o sekilde halladeyorum. Yaklasik 3 saatim toplamda yolda geciyor. Ailemden ayrilip ayri ev tutmak istiyorum cunku yasim da ilerledi ama yapamiyorum cunku ayri eve cikmak demek benim maasin yarisinin o ev icin gitmesi demek.
    Demek istedigim kimin ne olacagi belli degil , hayat umdugunyz gibi olmayabiliyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ata1606 -- 27 Nisan 2014; 14:00:01 >

• Hort.

Bende odtü elektrik elektronik yazmayı düşünüyorum. Hangi mühendislikleri önerirsiniz odtü'de.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
    Herkes doktor olamaz bu bir gerçek istemediğinden gitmemişsin ayakların geri teperdi belki de her şey para değil 3 bin de iyi maaş şükret markette 1100 liraya müdürlük yapıyordum geçen aya kadar en baba ameleydik.
  • la ben mühendislik 2. sınıf halimle gidip mühendis odalarında toplantılara katılıyom belki çevre yaparız da mezun oldunca yardımcı olan çıkar diye hayatı kös kös oturup ders çalışmak sandıysanız bu yaşınıza kadar hayata biraz geç kalmışsınız aga. ukalalık yapmış gibi oluyorum ama işin doğrusu bu. türkiyede işe girmek istiyorsan en önemli şey torpildir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Noisecore

la ben mühendislik 2. sınıf halimle gidip mühendis odalarında toplantılara katılıyom belki çevre yaparız da mezun oldunca yardımcı olan çıkar diye hayatı kös kös oturup ders çalışmak sandıysanız bu yaşınıza kadar hayata biraz geç kalmışsınız aga. ukalalık yapmış gibi oluyorum ama işin doğrusu bu. türkiyede işe girmek istiyorsan en önemli şey torpildir.

Kardeş, sıralamam baya iyi gelecek ama kararsızım ben elektrik elektronik düşünüyorum. Sen ne okuyorsun

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Mühendisliğe göre değişiyor.

İnşaat mühendisleri iyi kazanıyor yıllar geçtikçe.itü,ytü,odtü,boğaziçi mezunu ingilizce bilen mühendis 2000 ile başlayabiliyor çok rahat.Elektrik elektronik de aynı şekilde.

fakat kimya,gıda hakkında iyi şeyler duymuyorum hiç.

bilgisayar da çok zor ve tamamen bireysel yeteneğe bağlı.ama iyiysen aldıgın paranın haddi hesabı yok.

devlette de inşaat mühendisleri net 3500 ile başlıyor diye biliyorum.zamanla 5000 e kadar yolu var sanırım.yüksek lisans,dil varsa.
  • +1
  • quote:

Hocam ABD'de hangi okulda master yaptınız? Ben de düşünüyordum ABD veya Kanada'da master yapıp orada kalmayı ama dediğinize göre bir işe yaramıyor. Orada iş bulmak zor mu iyi bir üniversite bitirsen de? Gerçi Türkiye için 2500 TL başlangıç maaşıysa gayet iyi, çünkü daha fazla alan çok kişi yok girişte. Belki deneyimşe istediğiniz maaş ve rahatlığa ulaşırsınız

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Charm -- 16 Temmuz 2014; 15:48:58 >

Bence para değil, paranın miktarı.
  • Kafanmi guzel abi senin ? Ne mühendisi ortalik muhendis kayniyor. Yanlis tercih

• Ytü 2013 inşaat mühendisliği mezunuyum, 1 yıldan beri yurtdışında çalışıyorum, aldığım maaş şu an 3100 dolar gibi bi rakam, yurtdışında maaşlar biraz insanca ama yaşam koşulları için aynı şey söylenemez, bu arada türkiyede işe başlasaydım 2000 liradan fazla alamazdım sanmıyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Nicotinell

3-4 sene sonra asgari ücrete çalıştırırlar mühendisleri. Bu kadar adam mezun olursa olacağı o.

senin gene iyiymiş.
    ben 1500 e çalşıyorum.
    diyecen ki en az mühendis maaşı 2700 tl diye ama nerde öyle iş , nerde öyle işveren.sen devlete kapağı iyi atmışsın.
    zamanında 1 puan daha yapıp dişçilik kazanamadım ya hergün sabahları kalkınca sanki meydan muharebesinden ağır yaralı kurtulmuş gibi hissediyorum kendimi.
    yaşıyosun fakat vucud sakat.

şuna da tav oluyorum.
    "kendini geliştir, bilmem parende at .... iyi yerlere gelirsin , en az maaş 6000 eüro"
    kendi kendinizi kandırın siz.

diyelim ki a bölümünden 100 kişi mezun oldu.
    60 kişilik iş var.
    ilk 5 kişi en üst seviye diyelim.
    ilk 25 iyi maaş alan.
    25 45 arası devletin belirlediği
    45 60 benim gibi aş maaş alacak iş.

şimdi bu 100 kişi öyle bir çalıştı ki ,öyle bir kendilerini geliştirdiler ki hepsi eşit seviyede dahi oldular.
    şimdi kim yuksek maaş alacak?
    kim en ust işi kapacak?
    cevap : torpili olan.

ÖZEL ÜNİVERSİTELER BILE MEZUNUMUZA IŞ BULUYORUZA KADAR DUSTULER.
    OKUYUP TA ZENGIN OLUNMAZ.
    FIKIR URETILIR VE FIKIR TUTULUR VE SATILIRSA ZENGIN OLUNUR.
    40 TANE APARTMANI OLUP KIRACILARIN SIRTINDAN GECINMEYLE ZENGIN OLUNUR.

OYLE DEDIGINIZ GIBI GELISIMLE OLAYDI SINAV YAPIP ELEMAN ALIRLARDI MULAKAT DENEN TORPILLE DEGIL.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Yossi Kohler -- 26 Temmuz 2014; 9:48:53 >

• 
Sayfa: önceki 6061626364
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.