Şimdi Ara

Mühendis Maaşları (64. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.958
Cevap
125
Favori
983.432
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 6263646566
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Nicotinell

bugün kpss branş sıralamaları açıklandı. İlk binde 160 elektronik mühendisi var. Yani neredeyse 6 kişiden 1'i elektronik mühendisi. Meslek tam anlamıyla çöküşte. Makine'de ise ilk binde 100 makine müh. var. İnşaatın durumu fena değil. Endüstri gıda zaten bitikti.

Yani özelde sürünmek kaçınılmaz pek çok mühendis için. Kamuda çalışmak bir hayal.

Tahminlerim bir bir çıkıyor malesef.

3-4 sene sonra devlete atanmak bir mühendis için imkansız olacak.

hocam bende elektronik müh. okuyorum. yazdıklarınız gerçekten sıkıntılı meseleler. ilk 1000 de 160 elektronik müh. olması gayet normal bir durum. zaten mühendislik fakültelerinin en başarılı öğrencileri elektronik seçmiş kişiler. bahsettiğiniz sıkıntı insanların özel sektörden korkup tamamen kpss ye yapışmaları ise dediğinize katılıyorum. babadan parası olan bir kişi özelde size emir veriyor. devlette dediğiniz gibi iibf yi elini kolunu sallayarak bitiren birisi size emir verebilir.
    o yüzden bir işte sabit parayla çalışıp belli bir birikim yapmayı ardından kendi işimi kurmayı düşünüyorum. işinizi yaparken hiç mi orijinal bir fikir gelmiyor aklınıza.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mfbmfb -- 12 Ağustos 2014; 13:03:13 >

• Hocam siz napmışınız ya mühendisleri öldürdünüz resmen. Çok daha iyi imkanlara sahip olabilirler şahsen ben bile kendimden daha umutluyum.,
  • quote:

Orijinalden alıntı: Shadow_Shooter

Amerika: yillik $100,000-200,000 arasinda bilgisayar muhendisligi.

Aylık $10,000 civarı mı kazanıyorsunuz ? Ayrıca nerede çalıştığınızı ve tam olarak ne iş yaptığınızı da söyleyebilir misiniz ? Tabi nasıl zorluklarla karşılaştığınızıda, kısacası işinizi biraz daha açmanızı istiyorum sizden.
  • Makine mühendisliğinden yeni mezun oldum. Kendi işimizde çalışıyorum (amcamın şirketi) 3 bin lira civarında maaş alıyorum. Düşüncelerimi soracak olursanız; yalan yok eğer böyle bir fırsatım olmasaydı mezun olduktan sonra ne yapardım bilemiyorum. Büyük ihtimal sudan çıkkmış balığa dönerdim. KPSS 1. seçeneğim olurdu ki zaten girdim en azından sınavı görmek adına.

Neyse, şimdi daha öncede bu konuya mutlaka yazmışımdır şimdi tekrar yazayım; arkadaşlar tembel birisi iseniz mühendisliği unutun. Hem okumak hem çalışmak size haram olur. Tembel olursanız özel sektörde tutunmanız imkansız. Çünkü sana maaş veren adam seni orda boş boş oturtmaz hakkını ister. Her daim çalışmanız, araştırma yapmanız kendinizi geliştirmeniz gerekir. Bu söylediklerimi de ancak kendine belirli bir çalışma alışkanlığı edinmiş, araştırmayı seven insanlar yapabilir. Sorumluluk almak zorundasınız yoksa kimse sizi tutmaz. İş bitirmek zorundasınız. Size bir örnek vereyim yanımızda çalışan vasıfsız bir abimiz var. Saha işlerimizi falan hallediyor. İşi tamamen öğrendi sıfırdan başladı ama öğrendi. İş bitirme alışkanlığı edindi. Bizimle çalışırken başka yerlerden iş teklifi aldı. Her iş kolu böyledir hemen hemen.

Şimdi bunları yazıyorum ama şunu da unutmayın bunu başarabilen insanlar öyle 1-2 bin liraya çalışmaz. Özel sektörde sivrildiğiniz anda kendinizden bahsettirdiğiniz anda değere binersiniz. İŞte o zaman ipler sizin elinize geçer ve hakettiğinizi alırsınız . Mesela bir işyerinde çalışıyorsunuz işinizi düzgün yapıyorsanız gidip çatır çatır zam isteyebilirsiniz. Sizi kaybetmeyi göze alamayacak kadar iyi olduğunuzu kanıtladıysanız zaten ellerinden geleni yaparlar. Amaa öyle boş boş oturursanız da kimse yüzünüze bakmaz tekmeyi basar.

özet: işinizde iyi olun gerisini düşünmeyin.

Olaylara okullardan, eğitimlerden falan bağımsız yaklaştım. Onlar çok ayrı konular zaten.

• quote:

Orijinalden alıntı: Siyah.

quote:

Orijinalden alıntı: Shadow_Shooter

Amerika: yillik $100,000-200,000 arasinda bilgisayar muhendisligi.

Aylık $10,000 civarı mı kazanıyorsunuz ? Ayrıca nerede çalıştığınızı ve tam olarak ne iş yaptığınızı da söyleyebilir misiniz ? Tabi nasıl zorluklarla karşılaştığınızıda, kısacası işinizi biraz daha açmanızı istiyorum sizden.

Benim Kanadada akrabam elektrik elektronik mühendisi mezunu 9 bin dolar aylık para aliyor ama tabi turkce hariç 2 dil daha biliyo

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hangi universitsi mezunu hangi dilleri biliyor ve kac yillik tecrubesi var hocam?

• quote:

Orijinalden alıntı: MoneyTalks

quote:

bugün kpss branş sıralamaları açıklandı. İlk binde 160 elektronik mühendisi var. Yani neredeyse 6 kişiden 1'i elektronik mühendisi. Meslek tam anlamıyla çöküşte. Makine'de ise ilk binde 100 makine müh. var. İnşaatın durumu fena değil. Endüstri gıda zaten bitikti.

Yani özelde sürünmek kaçınılmaz pek çok mühendis için. Kamuda çalışmak bir hayal.

Tahminlerim bir bir çıkıyor malesef.

3-4 sene sonra devlete atanmak bir mühendis için imkansız olacak.

Afedersiniz ama yorumlarınızı takip ediyorum hep şikayetçisiniz.

Yaşça benden büyüksünüz saygım var ama Tıpı tercih etmedim ama itü odtü yede gitmedim diyorsunuz. Neden gitmediniz ?

Madem idealleriniz uğruna tıp tercih etmediniz neden idealleriniz kovalamayıp özelde çalışmadınızda kendinizi garantiye alıp devlete girdiniz ?

Kusura bakmayın ama tuzunuz kuru. 3200 çok bir maaş olmasada devlet güvencesi ve rahatlığı altında çalışyorsunuz. O güvence, o stabilite ve iş yükünün hafifliğine göre o gelir bence çok düşük değil. Ben şu an öğenciyim ama mezun akrabalarım, üst devrelerimden gördüğüm kadarıyla it gibi çalışıyorlar 3000 almak için. Biraz birikimi olanlarda ortakla filan şirket kurup genelde iyi kazanıyorlar.

Trakya makine mezunu hem mühendislik hem teknik ressamlık hem cnc operatörlüğü yapıp 5000 lira alan yanında kısa süre staj yaptığım bir abi vardı. O adamın verdiği emeğe, bilgi birikimine 5000 lira az bile. 3 kişinin yapacağı işi tek başına yapıyordu.

Yani siz işin kolayına kaçmışsınız ve direk devlete kapak atmışsınız. Ne bekliyordunuzki devlette masa başı mühendise 7 8 k maaş mı ? Keşke kpss alan sınavı olsada mesleğini bilen mühendise devlet güvencesiyle biraz daha fazla gelir sağlansa. tarihten matematik 1 den mühendismi alınır.

Mühendis nedir abi ? Çözüm üretmek. Mevcut işinizde gerçekten mühendislik yaptığınızı düşünüyormusunuz ?

Ayrıca ben teorik eğitimin seviyesininde ülke olarak 10 sene öncesine yada daha öncesine göre düştüğünü dşünüyorum. Elimde 10 15 sene önceki çıkmış sorular ders notları var birkaç üniversitenin. Mevcut ders notlarıyla çıkmış sorularla çok farklılar seviye olarak.

+1
    devlet kadar gereksiz bi yer yok , sırf o insanlarla bi arada oturmamak için özelde çalışıyorum , devlet kadar da maaş alıyorum , ama kafam rahat
    bu arada , istanbul-bilgisayar , yabancı dil var,

özellikle mühendis kesimi en cahil kesimidir devlette, 3 kişinin yapacağı işi 20 kişi yapar, 20 kişi o işi de yapamaz , sürünürler akşama kadar , lanet olsun bu sisteme, ha mühendisin alacağı maaş tabiki bu olmalı ama keşke özelde de herkes o maaşları alabilse

• tecrübeli abilerim sizleri bu konuya bekliyorum.

http://forum.donanimhaber.com/m_95920887/f_//tm.htm#95922406
  • quote:

Orijinalden alıntı: electro-man

Hangi universitsi mezunu hangi dilleri biliyor ve kac yillik tecrubesi var hocam?

Bahçeşehir Üniversitesi mezunu ingilizce ve Almanca biliyor ztn almanyadan gelmişlerdi Türkiyeye almancayı ztn biliyordu yani. Ama bence hata yaptı burda güzel bi işe girseydi daha iyiydi gidip orda çalışacağına

• F5
    mesajımız bulunsun
  • Biraz okudum Ne moral kaldı Ne motivasyon
  • net maaş + yol + yemek vs herşey dahil ~3850 tl.
    tecrübe : tam 1 yıl.
    Sektör : yazılım
    Şirket özerk bir kurumun iştirakı.
  • quote:

Orijinalden alıntı: RavenoLL

Tıpı da fazla abartmaya gerek yok.Son 2-3 senede tıp kontenjanları 2 kat arttı nerdeyse.309 puanla bile bahçeşehir tıpa girilebiliyor evet 309 zaten 50 puanı okuldan geliyor yapacagını 260 puan falan.Şuan senelik tıp mezunu sayısı 12 bin civarı.6-7 sene sonra ne olacak 70 80 bin doktor adayı.Siz sanıyor musunuz doktorlar hemen 8 10 milyar kazanıyor ? İlk işe başladıklarında 4-5 anca.Doçent olunca falan artıyor maaşları.Dediğiniz gibi 8-10 milyar maaşı cerrahlar alıyor diğerleri o parayı rüyasında görür.Ayrıca tıpı okumak da çalışmak da acayip zor.Ailemde çok doktor var oradan dayanarak yazdım.Ama bir inşaat mühendisi doktordan kat ve kat daha fazla yükselebilir kafasını çalıştırırsa.Örnek olması için yazayım ytü inşaat mezunu kuzenim 4 yıldır çalışıyor ve şuan proje müdür oldu 7 bin lira civarı kazanıyor altında en az 200 kişi çalışıyor makam ve parası gayet iyi

Arkadaş sağlık ocaklarında çalışan aile hekimlerinin 7000 TL aldığından habersiz galiba.

• quote:

Orijinalden alıntı: mtok

Mesajim bulunsun 2 hafta sonra güzel bir sektörde işe başlayacağım. Editlerim. Malzeme mühendisiyim

Edit nerde kaldı
  • quote:

Orijinalden alıntı: nonpareil

quote:

Orijinalden alıntı: ***CoNDoR***

Var tabi ki olmaz mı. Bilgisayarını, dilini geliştir her kapı açıktır senin için Ben dereceyle Ankara Ünv. Jeofizik Mühendisliğini bitirdim. GRE ve TOEFL sınavlarını kendi çabamla vereceğim ve seneye araştırma görevlisi olarak inşallah University of Texas, Austin'de petrol üzerine mastera gidiyorum

O hiç olmadı Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'nın Amerika'da master bursları var ona başvurmayı düşünüyorum. Kazanmak için ALES 75+ ve ortalama 2.75+ istiyorlar. Sen başarılı olduktan sonra dediğim gibi her kapı açık

Ayrıca şu an Enerson Mühendislikte arazide çalışıyorum 1000TL maaşla. Daha çok yeni başladım, maaşım artacaktır. Ancak bu yukarda bahsettiklerimden birini yaparsam en az 3500 TL maaşla iş bulabileceğim Shell, BP, Exxon, Petrobrass gibi petrol şirketlerinde işe girersem 5000+ dolar maaş veriyorlar

mışlarla mişlerle gelecek zaman kipleriyle olmuyor bu işler.... zaten bütün bu şirketler kapısını sana açmış koş diyor sana

La bi tane mis li cumle yok sen neyin kafasindasin

• en kötü 2000 bin TL başlar. Milyarderliğe kadar yolu var. Mühendis olup atıl ticarete. Ya batarsın ya çıkarsın fifty fifty
  • Arkadaşlar KTÜ Makina Müh. Mezunuyum.

3 yıl önce işe başladım. İmalat Mühendisi olarak görev yapmaktayım.

3 yıl içinde sac metal üzerine ne varsa öğrendim. Başlangıç maaşım 1500 TL idi.

Solidworks öğrendim, AUTOCAD öğrendim, Inventor'e aşina oldum.

Proje okuma kabiliyetimi zirveye çıkardım.

İngilizcem yazma ve okuma anlama seviyesinde iyi ancak konuşma seviyesinde orta düzeyde. Şimdi de ingilizce eğitimlerine başlayacağım.

Bugün geldiğim noktada 2500 TL maaş alıyorum ve patronum beni kaybetmemek için kırk takla atıyor. EN önemli nedeni ise bir firmada ne kadar uzun süre geçirirseniz o firma için o kadar vazgeçilmez olursunuz.

Burada yapılan birçok yorum palavra. Mühendislik ölmez ve piyasanın yetişmiş mühendislere ihtiyacı var.

Siz kalıcı olun , sabredin ve hedefe ulaşın.

Bir de 1000 lira gibi meblalara işe başlayıp, mühendisliğin saygınlığını ayaklar altına almayın. Piyasada az veya çok olabilir. Siz mühendissiniz bunu asla unutmayın !

• mstfkbs M kullanıcısına yanıt
    Hocam 3 senelik tecrubeye gore 2.500 az degil mi?

• quote:

Arkadaşlar sizden yaşça büyüğüm, bazıları beni troll olarak görüyor. Dozu ayarlayamadım bazen konuşurken, o yüzden bazı yanlış anlaşılmalar oldu. Ama söylediğim şeyler birebir piyasayı gözlemleyerek elde ettiğim tecrübelerdir. Bu tecrübeleri size hazır olarak sunuyorum ki bu bence büyük bir imkan. Ben üniversite tercihi yapacakken danışabileceğim kimse yoktu. Hocalar da çok cahildi. Şu anda internet sayesinde meslekleri araştırma şansına sahipsiniz. Yani size göre 20 sene daha tecrübeli birisinin bilgilerine direkman sahip olabiliyorsunuz internet sayesinde.

Bence mühendislik günümüz türkiye'sinde yazılabilecek en kötü meslektir. Bunun sebeplerini uzun uzun açıklayabilirim ama ben direkman piyasadan gözlemlediğim şeyleri söylüyorum. Çok fazla üniversite açıldığı için her yerden mühendis fışkırıyor. Asıl demek istediğim PUANI HİÇBİR ŞEYE YETMEYEN insanların yazabileceği yegane meslek mühendislik olduğu için, bu mecburi mühendisler piyasayı tamamen şişirmiş durumdalar, sadece özel sektör değil devlet kadroları da tıkanmış durumda. KPSS'nin ilk atama sayıları belli oldu, çok az kadro geldi. Devlet memur alımlarını kısmaya başladı. Buna karşın kpss'ye giren sayısı katlanarak artmakta.

Gelelim ODTÜ İTÜ Boğaziçi Bilkent meselesine. Bu üniversitelerden mezun olunca gerçekten büyük bir avantaj elde ediyorsunuz özel sektör için. Bazı şirketler başka üniversite mezunlarını pek işe almıyorlar. Ama bu mutlak bir avantaj değil. İTÜ mezunu birisinin kaderi kötü olabilir bunu kimse bilemez. Bir de marmara gazi ege gibi okullardan mezun olunca işiniz tamamen bitmiyor. Şansınız yaver giderse özelde iyi yerlere gelebilirsiniz ama biraz işiniz şansa kalıyor okulun etiketi yoksa.

Kendini geliştirip iyi bir yere gelme olayına da açıklık getirelim. Bir kere iş tecrübesi kazanmadan kendini geliştirme olayı biraz yalan oluyor. Yani bir bilgisayar programını kursa gidip öğrenmek farklı bir şey, o programı kullarak bir şeyler üretmek, 2-3 sene bilfiil iş tecrübesine sahip olmak farklı bir şey. Yani asıl önemli olan iş tecrübesi. Okul etiketinin avantajı iş tecrübesine ulaşmayı kolaylaştırması.

Bu mesleği seçecekseniz devlete girme planı yapmayın, o yol kapanmak üzere. Özel sektöre mahkum olacaksınız. Yani çok çalışmaya, strese, gelecek kaygısına katlanmak zorunda kalacaksınız. Özel sektör tecrübeli mühendise iyi para verir, devletin veremeyeceği paraları verir, ama iyice sömürür, kimi zaman fazla mesai olur, kimi zaman haftasonu çalışma olur.

Bir de günümüz türkiye'sinde emeklilik yaşı 60. Mühendislik 60'a kadar yapılabilecek bir meslek değil. Özelde 50'yi bulmak bile büyük başarıdır bu meslek için. O yüzden kazandığınız paranın hepsini yemeyip sürekli birikim yapmanız gerekiyor.

Özel sektörde iyi şirketler ve kötü şirketler var. İyi şirketlere girmek zordur ama çalışma koşulları ve maaşlar iyidir. Kötü şirketler ise çok az para verip haftanın 6 günü çalıştırır adamı. Yani çalıştığınıza değmez.

Bugün mühendise ilk girişte önerilen paralar 1500-2000 civarındadır genelde. Bu rakam 3000 tl de olabilmektedir, ama 3000'e iş başı yapanlar genelde iyi okullardan çıkanlar olmaktadır. İstisnalar da vardır.

Dediğim gibi bence türkiye'de seçilebilecek en kötü meslektir mühendislik. Hem okuması çok zor, hem mezun olunca çok rakibin olacak, hem de maaşlar iyi değil.

Türkiye'de teknik sektörler çöküşe geçti, sağlık sektörünün ise yıldızı parladı.

Ben tıbba puanı yetenlere tıp öneriyorum. Çok kral bir meslek, ömür boyu işiniz garanti. Bence tıp bilkent odtü gibi yerlerde mühendislik okumaktan daha iyi.

Bence en acınası durumda olan öğrenciler, ilk 15.000'e girecek kapasitesi olduğu halde tembellik edip, kapasitelerinin altında yerlere girenler. Çünkü bu gerçekten çok büyük bir hata.

Unutmayın 18 yaşında gireceğiniz sınav ve seçeceğiniz meslek hayatınızın en önemli dönüm noktası. Bu kararı iyi düşünerek verin çünkü 15 sene sonra pişman olsanız da geri dönemiyorsunuz.

Benim size aktarabileceklerim bu kadar.

Hocam sizde felaket tellalığı yapıyorsunuz sanki yazarım akdeniz sakarya kocaeli inşaat okurum mis gibi mezun olunca da iş bulursak ki buluruz bulamadık sağlık olsun

• bir arkadasım istanbulda mekatronik teknikeri ve 2500 maas alıyor müdürleri mekatronik mühendisi ve maası 15 bin gibi uçuk rakam aldıgı konuşuluyor ve donanımlı biri özetle tabanda 1500 le baslarsın ve limiti yoktur
  • 
Sayfa: önceki 6263646566
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.