Şimdi Ara

Mühendis Maaşları (14. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.958
Cevap
125
Favori
983.123
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1213141516
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Vodafone'da bilgisayar mühendisi bi abim yaklaşık 5000 lira alıyor
    Ama bilkent mezunu
  • quote:

Orijinalden alıntı: -REMANIA-

Vodafone'da bilgisayar mühendisi bi abim yaklaşık 5000 lira alıyor
    Ama bilkent mezunu

Sallama Ziya...
  • Şimdi herkes bi şeylerler yazıp paylaşmış. Aslında amacım Vodafone da çalışan bir mühendisin maaşının ne kadar olduğunu öğrenmekti. Arkadaşın birisi abisini örnek göstermiş 5000 tl demiş. Vodafone'da çalışan 1-2 yıllık bir mühendisin alabileceği bir maaş olduğunu düşünüyorum. Fakat yazmak istediğim bir kaç bir şey de var.

Ben lisansımı Bilgisayar müh. de yaptım. 2.60 lı bir ortalamam vardı aynı üniversitede tezli yüksek lisansa başladım. hayırlısı ile haziranda bitiyor ve yaklaşık 3.95 gibi bir ortalamam var. Üniversitede aynı zamanda araştırma görevlisi olarak çalışmaktayım. 1000 TL maaş alıyorum.

Bu konuya yazılan çoğu cevabı okudum. Yüksek lisans ile ilgili söylemek istediğim bir kaç bişiler var. Lisans eğitimi alırken aslında üniversiteler öğrencilere öğrenmeyi öğretirler. Yani bir Object Oriented dersinde size ne kadar iyi anlatırlarsa anlatsınlar bu işi tam anlamıyla kavramanızı beklemezler. Yada bir veritabanı dizaynı yaparken ne kadar doğru yaptığınıza değil, nasıl bir yaklaşımınız olduğuna bakarlar. O yüzden ödev veya projelerde rapor istenir. Lisans zamanında size ilerde karşılaşacağınız teknolojiler ile ilgili ön bilgiler verilir ve siz bu konularda araştırma yapar öğrenirsiniz. Yüksek lisansta ise artık öğrenme ikinci plana atılır asıl önemli olan var olan bilgilerinizle neler yapabildiğiniz çıkar. Bu yüzden yüksek lisansta aldığınız proje ve ödevler daha zordur. Aynı zamanda bu projeler daha gerçekçi ve büyük çaplı olur. Yüksek lisans daha çok pratiğe dayalıdır. Yani hocanız size tutup, veritabanı dizaynını anlatmaz. Bu konu ile ilgili ileri seviye konseptleri anlatır. (E-ER Diagram, Spatial Database gibi.) O yüzden ben her mühendisin yüksek lisans yapması gerektiğine inananlardanım. Yüksek lisans sizin ufkunuzu açar, vizyonunuzu genişletir. Bence, IT sektöründe çalışacak her insanın yüksek lisans yapması gereklidir. Yüksek lisans eğitiminizi tezli yapmanız mantıklıdır. Çünkü yapacağınız tez çok geniş kapsamlı olur ve o konu hakkında ciddi bir bilgi sahibi olursunuz. Hatta eğer çok çalışırsanız bu konunun ileriki safhalarınada ulaşabilirsiniz. Mesela ben tezimi arama motorları üzerine yapıyorum. Fakat o kısım bittiği için şu an çapraz dillerde de arama yapabilen bir sistem üzerinde çalışıyorum. Teoride var olan fakat pratiğe daha google'ın bile geçirmediği bir şey. Burdan çıkarmanız gereken sonuç vizyonunuzu ne kadar açtığıdır. Bir çok teknoloji Amerikada çıkartılıyor neden bizim mühendislerimizde çıkarmasın? Burası biraz konu dışına çıktı. Özürlerimi kabul edin. Kısacası tezinizle uğraşırken bir çok şeyle uğraşıyorsunuz ve öğrendiğiniz bir çok şey sizin vizyonunuzu açıyor. Böylelikle mühendislik tanımına daha uygun bireyler yetişebiliyor.

İlerde iş bulma konusuna gelince, bence üniversitenin ODTÜ, Bilkent vs olması pek bi önem arz etmiyor. Bence asıl önemli olan bir insanın lisans hayatı boyunca yaptığı çalışmalardır. Bunlarada kısaca portfolyo denir. Benim tavsiyem kendinize bunca zamandır yaptığınız projeler ödevler olsun bunları anlatan bir portfolyo hazırlamanız. Sizi işe alacak kişi azcık kafası çalışıyorsa, işe birilerini alırken üzerindeki etikete değil, bunca zamandır yapmış olduğu projelerdeki başarıya bakması gerektiğini bilir. ODTÜ, Bilkent vs üniversitelerinde olupta sadece ders kasıp doğru düzgün kod yazamayan insanların sizden daha başarılı olduğunu düşünmeyin.

Öte yandan kendinizi geliştirmeyi unutmayın her daim. Örneğin 1. sınıfta 2. sınıfta linux öğrenmeye başlayın. Ağ kavramlarını öğrenmeye başlayın. 3., 4. sınıflarda çok işinize yarar. Mezun olduğunuzda Linux, Oracle, Java biliyor olmak gerçekten çok önemli. Birde iyi derecede ingilizce. Bunu neden söylüyorum. Çünkü işe alımlarda sizin çok yönlü bir yapınız olması farklı alanlara kaymanızı kolaylaştıracak. Örneğin yazılım konusunda sadece kasıp network, linux vs bu tarafları boşlamazsanız, network taraflarında çalışan firmalarada girebilme ihtimaliniz artar. Artı çok yönlü olduğunuzda proje yöneticisi olma ihtimalinizde artar. Proje yöneticileride iyi para alır
  • muhendisler bence hıc uzulmesın 1000 lıra maas aldıgna sevınsınler onlar bu sektoru bu hale getırdıler ucuz ucuza proje çiziyorlar pıyasayı dusurudler ınanamıycaksınız ama bır muh statık projeyı 400 lıraya cızıyor bence sukretsınler zavallık 2 yıllık mezun yetkı yok unvan yok ımza yetkısı yok gıdıp ıkı yıl dısardılar okudular projeler sınavlar teknıkerler ne yapsın hallerıne sukretsınler burası turkıye saygılar
  • quote:

Orijinalden alıntı: qpcole

quote:

Orijinalden alıntı: -REMANIA-

Vodafone'da bilgisayar mühendisi bi abim yaklaşık 5000 lira alıyor
    Ama bilkent mezunu

Sallama Ziya...

Arkadaşımın kuzeni Sabancı bilgisayar mühendisi mezunu Turkcell'de 4000lira ile başladı, başka bi arkadaşımın arkadaşı British Tobacco'da 3000lira ile başladı ama çok az insana nasip oluyo tabi bu paralar..
  • Valla arkadaslar forumunuzu okuyorum ama maalesef cogu noktada size katilmiyorum. Evet su bir gercek. Türkiyede mühendisler Avrupa ve Amerika da oldugu gibi maas almiyorlar ama dahada önemlisi saygi görmüyorlar.

Türkiye de yenilenebilir enerji sektöründe Rüzgar Türbinleri üzerine calisiyorum. Bir Alman firmanin Türkiye Site Manager görevini gerceklestirmekteyim. Kazandigim maas ile ilgili yorum yapmak istemem ancak ortalamanin üzerinde diyebilirim.

Bir kere yanlis olan kani su: Bir mühendis kesinlikle kazandigi parayi ve imkanlarini ortalikta konusmamali. OEM arkadasim 5500 TL demis umarim daha fazla kazanirsin ama kanimca yanlis.

Bir diger arkadas planlarindan bahsetmis yok 2 tane Rüzgar Türbini kurarim falan. Sunu söylemek gerekirse, bir Türbin fiyatindan haberiniz var mi acaba? milyon euroluk yatirimlari yeni mezun bir mühendise kim erection yaptirir ki? ayrica bu montajin yapilmasi icin hangi kural sartlarin yarine getirilmasi gerektiginden habaeriniz varmi acaba? G41 belgesinden haberiniz varmi? Sahsen bana sizin gibi bir arkadas gelse sadece gülerim sanirim.

Su anda yürüttügüm proje 35 milyon euronun üzerinde, ve sahada güvenlik olarak görevlendirdigim kisilerden bile en az Ingilizce bilmek zorunda. Kaldi ki montaj ekibim zaten Alman.

Sonuc olarak, basarili olmak icin öncelikle hedeflerinizi iyi belirlemelisiniz ama kanimca hayal kurmayiniz.

Saygilar.
  • Merhaba arkadaşlar,

10 yıllık bir inşaat mühendisiyim. Konu ilgimi çekti ve size 10 yıllık geçmişimi yazayım.
    okulun çokda bir önemi yok, ingilizcem iyi. Aileden sana birşey kalmıyorsa sende aşağıdakine benzer bir iş hayatı geçirebilirsin.Ve iş özetim aşağı
    1995 - 2000 marmara bölgesinde bir üniversite öğrencisiydim. Sıkı solcuydum. Hep uzaklaştırmalar aldım ama mezuniyet notum iyiydi.

2000 yılında marmara bölgesinde bir ilde başladım. ilk 6 ay asgari ücret aldım. sonra ücretim 2 ye katlandı ve 2 yılın sonunda bu civarlarda gezindi.
    2003 yılında aynı ilde bir şantiyede başladım ve 1500 tl alıyordum. 1 yıl çalıştım. Proje sonunda askere gittim.
    2004 yılında rusya taraflarında bir ülkeye gittim 2000 dolar aldım
    2005 yılında Irak Kürdistanına gittim 4000 dolar aldım.
    2006 yılında İstanbulda yabancı bir firmada çaıştım ve aylık ortalama 3300 tl ile 3 yıl çalıştım. ( firma türkiyedeki işlerini askıya aldı, yoksa buradan emekli olana kadar çalışırdım. )
    2009 yılında bir arap ülkesinde çalıştım. 5000 dolar aldım ama canımı çıkarttılar. iliğime kadar sömürüldüm.

Şimdi tekrar iş görüşmelerine başladım. 5000- 6000 tl civarında istanbulda iş olursa çalışırım. olmazsa 1 yıl çalışmam. Ama piyasa bana şunu diyor 3000 tl bile zor iş bulursun.
    Hayat zor. Maaşlar çalışma koşullarına göre değişiyor. Yurtdışı olursa iyi para alabilirsin. Irak, afganistan olursa daha iyi para alırsın. vs.....
  • Hangi üniversiteden mezunsun?
  • lan osurukdan futbolcular bile koskaca odtü mezunu mühendisden kat kat daha fazla kazanıyorlar
  • Teşekür ederim Analizinden Dolayı :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: kinggal

Merhaba arkadaşlar,

10 yıllık bir inşaat mühendisiyim. Konu ilgimi çekti ve size 10 yıllık geçmişimi yazayım.
    okulun çokda bir önemi yok, ingilizcem iyi. Aileden sana birşey kalmıyorsa sende aşağıdakine benzer bir iş hayatı geçirebilirsin.Ve iş özetim aşağı
    1995 - 2000 marmara bölgesinde bir üniversite öğrencisiydim. Sıkı solcuydum. Hep uzaklaştırmalar aldım ama mezuniyet notum iyiydi.

2000 yılında marmara bölgesinde bir ilde başladım. ilk 6 ay asgari ücret aldım. sonra ücretim 2 ye katlandı ve 2 yılın sonunda bu civarlarda gezindi.
    2003 yılında aynı ilde bir şantiyede başladım ve 1500 tl alıyordum. 1 yıl çalıştım. Proje sonunda askere gittim.
    2004 yılında rusya taraflarında bir ülkeye gittim 2000 dolar aldım
    2005 yılında Irak Kürdistanına gittim 4000 dolar aldım.
    2006 yılında İstanbulda yabancı bir firmada çaıştım ve aylık ortalama 3300 tl ile 3 yıl çalıştım. ( firma türkiyedeki işlerini askıya aldı, yoksa buradan emekli olana kadar çalışırdım. )
    2009 yılında bir arap ülkesinde çalıştım. 5000 dolar aldım ama canımı çıkarttılar. iliğime kadar sömürüldüm.

Şimdi tekrar iş görüşmelerine başladım. 5000- 6000 tl civarında istanbulda iş olursa çalışırım. olmazsa 1 yıl çalışmam. Ama piyasa bana şunu diyor 3000 tl bile zor iş bulursun.
    Hayat zor. Maaşlar çalışma koşullarına göre değişiyor. Yurtdışı olursa iyi para alabilirsin. Irak, afganistan olursa daha iyi para alırsın. vs.....

pm den bi kaç soru sorucam umarım sorun olmaz.
  • Şöyle soriyim o zaman;YTÜ Endüstri Müh. mezunu+2 yabancı dil(çok iyi derecede)+1 yıllık master herhangi bir bankada 3000TL'den başlamasına yeterli olurmu?
  • Ben bu sene liseden mezun oldum üniversite bölümü olarak Odtü-Havacılık ve uzay mühendisliği düşünüyorum.Ama bu bölüm hakkında bazı kişiler çok iyi +2500 maaşla işe başlıyorlar bazıları da türkiye de geçerli meslek değil diyorlar. Odtü üniversitesinin bölüm başkanının konuşmasına göre türkiyenin mühendis ihtiyacını karşılayamadıklarını ve mezunlarının çok iyi durumda olduklarını söylüyor.Çalışma alanları için ise:
    THY ve diğer hava taşımacılığı yapan şirketler, kara ve hava kuvvetleri, Tuşaş,Roketsan,Aselsan,Tübitak SAGE,MKE,Havelsan olarak buldum.

bu bölüm hakkında DOĞRU bilgisi olanların yorumlarını bekliyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: OnrbK

Şöyle soriyim o zaman;YTÜ Endüstri Müh. mezunu+2 yabancı dil(çok iyi derecede)+1 yıllık master herhangi bir bankada 3000TL'den başlamasına yeterli olurmu?

Banka niye 3000 versin saçmalık.Uzman yardımcıları 1400-2000 alıyor tecrübesiz endüstri mezununu ne yapsınlar?Gişeden yukarı bir konumda işe alırlarsa şükret.
  • tanıdık torpil varsa güzel işlere girersiniz

yoksa işiniz Allaha kalmış bol bol dua edin
  • Bir anda olmaz bu işler zaten çalışa çalışa deneyim kazanacaksınız kendinizi geliştireceksiniz ufkunuzu açacaksınız böylece kendinizi farklı kılacak ve göstereceksiniz ayrıca mühendisler için özellikle iş seçmeyeceksiniz.8 yıl boyunca en fazla 1500 tl kazanan birini tanıyorum ama kendini öyle bi kanıtladı ki yurt dışında bir petrol firmasında çölde sondajda çalışmak için teklif aldı. 2 yıldır sondaj için de hem de kimsenin gitmeye cesaret edemediği çölün ortasında aldığı maaş 30.000 € .Kendinizi geliştirin gerçekçi hedefler koyun ve bundan şaşmayın istediğiniz yere geleceksiniz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Calpi84

quote:

Şöyle soriyim o zaman;YTÜ Endüstri Müh. mezunu+2 yabancı dil(çok iyi derecede)+1 yıllık master herhangi bir bankada 3000TL'den başlamasına yeterli olurmu?

Banka niye 3000 versin saçmalık.Uzman yardımcıları 1400-2000 alıyor tecrübesiz endüstri mezununu ne yapsınlar?Gişeden yukarı bir konumda işe alırlarsa şükret.

Uzman yardımcısı derken?3000 biraz saçmalık gibi ama hiçbir fikrim yok.Yüksek maaşla başlamak için neler yapmak gerekir(endüstri müh.)?
  • quote:

• quote:

Orijinalden alıntı: Dark1n

quote:

Tamam kardeşim sakin;iyiki bi bok bilmiyoruz konu hakkında..
    Öldürdünğz vura vura..
  • Mühendisliğin M'sini bilmeyen adamlar gelip yorum yapmış. Zaten bizim ülkemiz böyle. Herkes teknik direktör , herkes başbakan. Mühendis tandığı var arabasına evine bakıyor maaşını sallıyor. Arkadaşlar şunu kesinlikle belirteyim işini iyi yapan kim varsa havada kaparlar. İstediğiniz mesleği yapıyorsanız ve işinizi severek yapıyorsanız ( öyle olursa işinizi iyi yaparsınız ) zaten para otomatik olarak geliyor. İşini iyi yap , paranı kap. İstisnaları katmıyorum. Şanssızlıklar olabilir. Ama mühendis olupta çok yüksek paralar kazanamazsınız. Ticaret en iyi para kazanma şeklidir. En risklisidir. Sorumluluğu fazladır.

Konu uzar gider. Kısa bir yazı yazdım. Umarım aklınıza bir kaç çizik atabilmişimdir. Saygılar.
  • 
Sayfa: önceki 1213141516
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.