Şimdi Ara

Mühendis Maaşları (15. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
1.958
Cevap
125
Favori
983.142
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1314151617
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: OnrbK

quote:

Orijinalden alıntı: Dark1n

quote:

Orijinalden alıntı: OnrbK

Şöyle soriyim o zaman;YTÜ Endüstri Müh. mezunu+2 yabancı dil(çok iyi derecede)+1 yıllık master herhangi bir bankada 3000TL'den başlamasına yeterli olurmu?

Tamam kardeşim sakin;iyiki bi bok bilmiyoruz konu hakkında..
    Öldürdünğz vura vura..
  • Bende katkıda bulunayıpm bu güzel konuya ama baştan sölim mühendis adaylarının hevesi kırılmasın... bende mühendisim.

ayrıca ben şirkette işe alımlarda görüşme yapan ekipte de yer alıyorum onu belirteyim...

- ÖNCELİKLE piyasa zibilll gibi meslektaş mühendis kaynıyor herkes farkında bunun, 1 kişilik ilana günde 40-70 arası CV geliyor aranılan özelliklere göre değişken tabi.
    TECRÜBESİZseniz, kesinlikle bişey beklemeyin alt sayfalarda bir arkadaş yazmıştı şirkete ne kazandıracaksınız ki o sizene versin, dersane gibi iş öğretilecek size.

- Mezun olunan okul çok çok çok önemli değil tabi önemli ancak 1. Sırada kişi gelmekte okul daha arka planda, yani oturmanız kalkmanız giyiminiz kuşamınız, tarzınız hal hareketleriniz, emin olun hepsine dikkat ediliyor ve bize verilen değerlendirme formlarında bunlara puanlar vermemiz isteniyor. Ayrıca biz mesela formda da görmedim hiç bir başvuru yapandan transkript istemedik, yani not ortalaması sorulmaz bizim gibi orta ölçekli şirketlerde kimse de notu tınlamaz. (Hee SABANCI KOÇ olur onları bilemem)

- İnşaat, Makina, Çevre, Jeoloji, Maden, Harita Mühendislikleri TECRÜBESİZ İLK GİRİŞ (performansa bağlı olarak ilk 3-6 aylık maaş) ANKARA için 750-1000 + Yemek + SSK (Bu koşullara ok diyen 100lerce CV mevcut arşivde)
    - Elektrik, Elektronik, Bilgisayar Mühendislikleri TECRÜBESİZ İLK GİRİŞ (performansa bağlı olarak ilk 3-6 aylık maaş) ANKARA için 900-1200 + Yemek + SSK (Bu koşullara ok diyen 100lerce CV mevcut arşivde)

Burada aslında amaç biraz da biyerden başlamak ve saha deneyimi arazi deneyimi, şirket ve ofis deneyimi vs. kazanmak. Bunlar olmadan kimse kimseye gel sana otur yap sabah 9 akşam 6 haftasonu tatil akşam mesai yok iş saatleri harici rahatsız edilmessin 3000- 5000 maaş demez...

Yukarıdaki fiyatları elbette kabul etmeyen de var.. eden de... ODTÜ İTÜ gibi okullardan eden de var etmeyende... Mesela bizim firma bazı adını yazmiim ii okul mezunularını pek istemez ortamı bozar diyerek, çünkü egosu aşırı şişenler öğrenmeye açık olmayıp herşeyi kendileri biliyor ve herşey okuldaki gibi sanıyorlar... OKULU UNUTUN iş hayatında :)

Yukarıdaki rakamlar sizin performansınıza iş öğrenmenize iş yapmanıza şirkete ne kazandırdığınzıa bağlı olarak 3-6 ay sonra değişir büyük ihtimal, ama şöyle sölim kendinizi hızlı geliştirip şirkete para kaznaırıyorsanız devletteki % 5 6 lık zamları değil özel de özellikle bu düşük ücretin düzelmesi için başlangıç ücretinizde % 50 100 zamlar görebilirsiniz...

kısaca ÖZEL SEKTÖRDE,

BİLGİ GÜÇTÜR, ne kadar çok şey biliyor kullanıyor yapıyorsanız o kadar kazanırsınız. (istisnalar kaideyi bozmaz)

saygılar.
  • ben muhendislere tavsiye ediyorum, yeni mezun tecrübesizde olsanız 1500 den aşagı rakamları kabul etmeyin

bu paralara sizi 1 sene eşşek gibi kullanıp kapı dışarı edeler

size bundan düşük para verecekler zaten dandik şirketlerdir

bu kadar çok adamın oldugu yerde bu kadar dandik şirket, söylim size boşa okudunuz bu kadar sene
  • quote:

Orijinalden alıntı: baloonist

ben muhendislere tavsiye ediyorum, yeni mezun tecrübesizde olsanız 1500 den aşagı rakamları kabul etmeyin

bu kadar çok adamın oldugu yerde bu kadar dandik şirket, söylim size boşa okudunuz bu kadar sene

keşke dediklerini yapabilsek şartlar imkan verse...

hiç işsiz gezdinmi bilmiyorum dostum ama çok zor... onu kabul etme bunu kabul etme diye pek şans kalmadı insanlara...

senin dediğin 1500 liraya 2 yeni mezun çalıştırıyor işveren.. sen kabul etme ben etmiim ama birileri illaki edecek çünkü yatırım yok iş kolu yok sanayi yok...

iş yok kısaca... milyonalrca muhendis kpss ye boşuna mı giriyor sanıyorsunuz devlette muhendsi ortalama 2000 lira alıyor o kadar 20 sene çalışsa ne olacak bu para 300 500 artar en fazla...
  • Bu konu devam etmeli.
  • quote:

Orijinalden alıntı: khan1907

quote:

Orijinalden alıntı: baloonist

ben muhendislere tavsiye ediyorum, yeni mezun tecrübesizde olsanız 1500 den aşagı rakamları kabul etmeyin

keşke dediklerini yapabilsek şartlar imkan verse...

hiç işsiz gezdinmi bilmiyorum dostum ama çok zor... onu kabul etme bunu kabul etme diye pek şans kalmadı insanlara...

senin dediğin 1500 liraya 2 yeni mezun çalıştırıyor işveren.. sen kabul etme ben etmiim ama birileri illaki edecek çünkü yatırım yok iş kolu yok sanayi yok...

iş yok kısaca... milyonalrca muhendis kpss ye boşuna mı giriyor sanıyorsunuz devlette muhendsi ortalama 2000 lira alıyor o kadar 20 sene çalışsa ne olacak bu para 300 500 artar en fazla...

Henüz okuyanlar,yaşı küçük olanlar bunları anlamıyor.2-3 dil bilince iyi notlarla mezun olunca herşey süper olacak özel sektörde kapışılacaklar zannediliyor.Oysa şartlar kötü iş az mezun çok işsiz kalmaktansa 3 kuruşa razı olunuyor.Çünkü işsizlik çok zor bir durum bütün gün evde oturmak, yıllarca okutan senden birşeyler bekleyen ailenden işsiz olduğun için utanmak onlara görünmek istememek, parasızlık, arkadaşlarının iş durumuna bakıp onları içten içe kıskanmak zor bir durum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Acuster

Konuyu uplar.
    Bilgisayar mühendislerinin aldıkları maaş'ı beklerim.

Üst dönem ve yakın tanıdıklarımdan aldığım izlenime göre bankalar iyi maaş veriyor.
  • o yüzden bu yazıyı okuyanlara tavsiyem

insan içine karışmaları "tanıdık" kültürü edinmeleri. her yerden tanıdıgınız adamınız olursa
    cumhurbaşkanı bile olursunuz
  • konu gerçekten çok güzel olmuş bu kadar saçma sapan konu varken bu konunun aşşağılara düşmemesi lazım yazık olur.
  • tekstil mühendisi tanıdığı olan yokmu burda?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Angelica -- 7 Temmuz 2010; 10:53:08 >
  • Tekstil mühendisi arkadaşım var 900 lira alıyor İzmir'de.
  • quote:

Orijinalden alıntı: vires
    Tekstil mühendisi arkadaşım var 900 lira alıyor İzmir'de.

Kaç senelik mühendis? Birde hangi fabrikada? Bende izmirdeyimde. Yanıtlarsan sevinirim
  • Fabrikanın adını bilmiyorum 2 senelik mühendis.
  • Off off sizleri görünce,şu içimdeki mühendislik sevdası sönüp gidiyor,ama artık takmıyacağım sizlerin dediklerine..Buraya takılan 1000 tane mühendis varsa dışarıda 10 binlerce var..Onlarda mı işssiz?

Benim cevremde gördüğüm mühendisler çok zengin..İnşaat ,makina mühendisiler adamlar felaket zengin..Yemin ederim..

Ama internete girince... Yok şu kötü,yok boşuna okuyorsun,yok ortalama bir işe yaramaz,yok üniversitenin önemi yok.. Böyle saçmalık mı olur ya?? afedersiniz ama boşuna mı eşşek gibi çalışıyoruz??

Onu bunu bilmem,okulda normal seviyenin üzerinde olup,yabancı dili olup,iyi yerde staj yapan birisi ya da yurtdışı stajı yapan birisi başlangıç olarak 2000 TL üzeri almayacaksa bu ülke tamamen bitmiş demektir..Eğer böyle olmayacaksa ben boşuna okumayayım gidip güzel bir zanaat öğreneyim...

Siz istediğiniz kadar mühendislik mesleğini kötüyleyin..Ben kötü yorumların hiçbirine katılmıyorum...Kendine güvenen bilgili donanımlı bir mühendis çok iyi para kazanır..Sakın bana kınama başına gelir falan demeyin ,benimkisi sadece eleştiri ve ben inanıyorumki gerkli bilgi donanımını pratiği sağlayan birisi kesinlikle çok iyi yerlere gelir..
  • quote:

Orijinalden alıntı: johnalvarez

Off off sizleri görünce,şu içimdeki mühendislik sevdası sönüp gidiyor,ama artık takmıyacağım sizlerin dediklerine..Buraya takılan 1000 tane mühendis varsa dışarıda 10 binlerce var..Onlarda mı işssiz?

Benim cevremde gördüğüm mühendisler çok zengin..İnşaat ,makina mühendisiler adamlar felaket zengin..Yemin ederim..

Ama internete girince... Yok şu kötü,yok boşuna okuyorsun,yok ortalama bir işe yaramaz,yok üniversitenin önemi yok.. Böyle saçmalık mı olur ya?? afedersiniz ama boşuna mı eşşek gibi çalışıyoruz??

Onu bunu bilmem,okulda normal seviyenin üzerinde olup,yabancı dili olup,iyi yerde staj yapan birisi ya da yurtdışı stajı yapan birisi başlangıç olarak 2000 TL üzeri almayacaksa bu ülke tamamen bitmiş demektir..Eğer böyle olmayacaksa ben boşuna okumayayım gidip güzel bir zanaat öğreneyim...

Siz istediğiniz kadar mühendislik mesleğini kötüyleyin..Ben kötü yorumların hiçbirine katılmıyorum...Kendine güvenen bilgili donanımlı bir mühendis çok iyi para kazanır..Sakın bana kınama başına gelir falan demeyin ,benimkisi sadece eleştiri ve ben inanıyorumki gerkli bilgi donanımını pratiği sağlayan birisi kesinlikle çok iyi yerlere gelir..

Dostum, burada Mühendislik mesleğini kötüleyen var mı bilmiyorum ama yazılanların çoğu eminim kötülemek amacı ile değil. Sadece gerçekler.
    Bu sektörde tanıdığın ve biraz da şans önemli . O dediğin acaip zengin insanlarla birebir konuş bakalım nasıl yükselmişler, öğren. Bize de anlat. Ayrıca yeni bir mühendis başvursa kaç para ile başlatırsınız diye de sor. Buradaki cevaplara çıkacağını görürsün kapının.
    Bu mesleği kötülemiyoruz, değer vermeyen, aldığı mühendisi sömüren, para düşkünü insanları kötülüyoruzdur en fazla.

Şimdi şöyle bir bakış açısı var. "Sen yeni mezunsun, tabi ki yüksek maaş almayacaksın "
    Arkadaşlar, tamam yeni mezunuz. Tamam işin pratiği konusunda eksiğimiz var belki ancak bunlar bir mühendise 1000 TL nin altında maaş önermening erekçesi değil. Adam 1500 TL teklif etse mühendisine şirketi batmaz. Aksine mühendisin hırs yapmasını sağlar ve o mühendis işini severek daha verimli yapacaktır. Aksi takdirde sen bu adamın geçimine zor yetecek parayı veriyorsan, nasıl motive olacak da senin için tam olarak çalışabilecek ? Zor bu biraz.
    İşverenlerin de bazı gerçekleri görmeleri gerekiyor. Geleceğine yatırım yapıyorsa bir mühendisin, yani "Ben bu adamı burada geliştirir ve tutarım, o da bana yarar" şeklinde düşünüyorsa vereceği paranın o mühendisin ihtiyaçlarını rahat karşılayacak şekilde olması gerektiğini de bilir. En azından benim düşüncem bu yönde.
  • quote:

Off off sizleri görünce,şu içimdeki mühendislik sevdası sönüp gidiyor,ama artık takmıyacağım sizlerin dediklerine..Buraya takılan 1000 tane mühendis varsa dışarıda 10 binlerce var..Onlarda mı işssiz?

Maaşla kim zengin olmuş?Senin felaket zengin dediğin adamlar şirket kurmuştur öyle para kazanıyordur.
    3 kişinin çalıştığı çay ocağı bile ayda 5000 lira kar yapıyor.3 aile geçiniyor oradan.Para ticarette var.Mühendis olunca ölene kadar el kapısında çalışacak değilsin 10-15 yıl sonra kendi işini kurarsın.Süper bilgili,tecrübeli biri olsan bile alacağın maaşın bir sınırı var.
    Çevremde okumamış insanların çok paralar kazandığını görüyorum.Genellikle ticaretle uğraşıyorlar.Asgari ücretten fazlasını alamayacak adamlar ayda asgari ücretin 3-5 katını küçük ticaret işleriyle kazanıyor.Mesela bir arkadaşım halden mal alıp kamyonetle satıyor günlük en az 80 lira cebine giriyor öğleden sonra işi bitiyor.Genellikle meslek lisesi okumuş oto elektrikçiliği,tamircilik gibi meslekler yapan tanıdıklar var bunların günlük kazancı 100 lirayı geçiyor.
    İşin özeti para ticarette.Mühendis olayım 3 dil öğreneyim yurtdışına gideyim bunlar güzel şeyler ama maaşlı çalışacaksan zengin olamazsın.Çalıştığın şirketi kuran mühendis belki yabancı dil bilmiyordur aldığı elemanlarla dış ilişkilerini ilerletiyordur.
    Mühendislerin piyasadaki durumu bu kadar iyi olsaydı kpss sınavına mühendisler yığılmazdı.Çoğu 3-5 yıl özel sektörde çalışıp gelecek göremeyen insanlar.
    http://forum.memurlar.net/konu/812045/ Burayı oku meslektaşların neler yazmış.
  • Arkadaşın söylediklerine katılıyorum. Üniversitenin etkisi kesinlikle sanıldığı kadar yok, mutlaka vardır ama proje deneyimi olan İTÜ, ODTÜ vb. dışında bir üniversitede okumuş öğrenci ile, proje deneyimi olmayan sadece derslerden geçmiş İTÜ,ODTÜ vb. üniversite mezunu öğrencisini aynı kefeye koymamak lazım.

Lisans zamanında yapabildiğiniz kadar proje yapın, part-time bir yazılım firmasında çalışın (gerekirse ücretsiz) bunlar gerçekten sizi ummadığınız kadar öne çıkartacaktır.

Kolay gelsin, iyi çalışmalar...

quote:

Orijinalden alıntı: The_eXXe

Şimdi herkes bi şeylerler yazıp paylaşmış. Aslında amacım Vodafone da çalışan bir mühendisin maaşının ne kadar olduğunu öğrenmekti. Arkadaşın birisi abisini örnek göstermiş 5000 tl demiş. Vodafone'da çalışan 1-2 yıllık bir mühendisin alabileceği bir maaş olduğunu düşünüyorum. Fakat yazmak istediğim bir kaç bir şey de var.

Ben lisansımı Bilgisayar müh. de yaptım. 2.60 lı bir ortalamam vardı aynı üniversitede tezli yüksek lisansa başladım. hayırlısı ile haziranda bitiyor ve yaklaşık 3.95 gibi bir ortalamam var. Üniversitede aynı zamanda araştırma görevlisi olarak çalışmaktayım. 1000 TL maaş alıyorum.

Bu konuya yazılan çoğu cevabı okudum. Yüksek lisans ile ilgili söylemek istediğim bir kaç bişiler var. Lisans eğitimi alırken aslında üniversiteler öğrencilere öğrenmeyi öğretirler. Yani bir Object Oriented dersinde size ne kadar iyi anlatırlarsa anlatsınlar bu işi tam anlamıyla kavramanızı beklemezler. Yada bir veritabanı dizaynı yaparken ne kadar doğru yaptığınıza değil, nasıl bir yaklaşımınız olduğuna bakarlar. O yüzden ödev veya projelerde rapor istenir. Lisans zamanında size ilerde karşılaşacağınız teknolojiler ile ilgili ön bilgiler verilir ve siz bu konularda araştırma yapar öğrenirsiniz. Yüksek lisansta ise artık öğrenme ikinci plana atılır asıl önemli olan var olan bilgilerinizle neler yapabildiğiniz çıkar. Bu yüzden yüksek lisansta aldığınız proje ve ödevler daha zordur. Aynı zamanda bu projeler daha gerçekçi ve büyük çaplı olur. Yüksek lisans daha çok pratiğe dayalıdır. Yani hocanız size tutup, veritabanı dizaynını anlatmaz. Bu konu ile ilgili ileri seviye konseptleri anlatır. (E-ER Diagram, Spatial Database gibi.) O yüzden ben her mühendisin yüksek lisans yapması gerektiğine inananlardanım. Yüksek lisans sizin ufkunuzu açar, vizyonunuzu genişletir. Bence, IT sektöründe çalışacak her insanın yüksek lisans yapması gereklidir. Yüksek lisans eğitiminizi tezli yapmanız mantıklıdır. Çünkü yapacağınız tez çok geniş kapsamlı olur ve o konu hakkında ciddi bir bilgi sahibi olursunuz. Hatta eğer çok çalışırsanız bu konunun ileriki safhalarınada ulaşabilirsiniz. Mesela ben tezimi arama motorları üzerine yapıyorum. Fakat o kısım bittiği için şu an çapraz dillerde de arama yapabilen bir sistem üzerinde çalışıyorum. Teoride var olan fakat pratiğe daha google'ın bile geçirmediği bir şey. Burdan çıkarmanız gereken sonuç vizyonunuzu ne kadar açtığıdır. Bir çok teknoloji Amerikada çıkartılıyor neden bizim mühendislerimizde çıkarmasın? Burası biraz konu dışına çıktı. Özürlerimi kabul edin. Kısacası tezinizle uğraşırken bir çok şeyle uğraşıyorsunuz ve öğrendiğiniz bir çok şey sizin vizyonunuzu açıyor. Böylelikle mühendislik tanımına daha uygun bireyler yetişebiliyor.

İlerde iş bulma konusuna gelince, bence üniversitenin ODTÜ, Bilkent vs olması pek bi önem arz etmiyor. Bence asıl önemli olan bir insanın lisans hayatı boyunca yaptığı çalışmalardır. Bunlarada kısaca portfolyo denir. Benim tavsiyem kendinize bunca zamandır yaptığınız projeler ödevler olsun bunları anlatan bir portfolyo hazırlamanız. Sizi işe alacak kişi azcık kafası çalışıyorsa, işe birilerini alırken üzerindeki etikete değil, bunca zamandır yapmış olduğu projelerdeki başarıya bakması gerektiğini bilir. ODTÜ, Bilkent vs üniversitelerinde olupta sadece ders kasıp doğru düzgün kod yazamayan insanların sizden daha başarılı olduğunu düşünmeyin.

Öte yandan kendinizi geliştirmeyi unutmayın her daim. Örneğin 1. sınıfta 2. sınıfta linux öğrenmeye başlayın. Ağ kavramlarını öğrenmeye başlayın. 3., 4. sınıflarda çok işinize yarar. Mezun olduğunuzda Linux, Oracle, Java biliyor olmak gerçekten çok önemli. Birde iyi derecede ingilizce. Bunu neden söylüyorum. Çünkü işe alımlarda sizin çok yönlü bir yapınız olması farklı alanlara kaymanızı kolaylaştıracak. Örneğin yazılım konusunda sadece kasıp network, linux vs bu tarafları boşlamazsanız, network taraflarında çalışan firmalarada girebilme ihtimaliniz artar. Artı çok yönlü olduğunuzda proje yöneticisi olma ihtimalinizde artar. Proje yöneticileride iyi para alır

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: çaresiz

Sıradan bir üniversite mezunuyum (Hani herkes İTÜ-ODtü yazınca...)
    İyi derecede ingilizcem var.
    1 yıldır çalışma hayatındayım ve 1800 TL alıyorum.Yakın zamanda zam istemeyi düşünüyorum :)

Hangi üniversite hocam? Kaç ortalama ve? Hangi bölüm?

Makina Mühendisiyim.Sıradan derken yani hani o çok övülen İtü ya da Odtü değil.İTÜ'de Masterımı tamamlamama da az kaldı.
    'Bazı arkadaşlar yok herkes atıp tutuyor','mühendisliğin m'sini bilmeyenler yorum yazmış' demiş... E,o zaman biz de işyeri ssk girişlerimizi ve diploma fotokopilerimizi yollayalım bu arkadaşlara,inansınlar...

Orta ve büyük ölçekli firmalarda yapılan mülakatlar ve deneyimlerime dayanarak aşağıdaki listeyi oluşturdum.Her kurum için bu geçerli olmayabilir,önem sırası değişebilir tabiki.

1-) Tecrübe % 30
    2-) Üniversite % 15
    3-) Yabancı Dil % 20
    4-) Mülakattaki Güven,hal ve hareketler % 25
    5-) Teknik bilginiz % 10

Kabaca baktıkları bunlar... Hiç tecrübesi olmayan arkadaşların işi zor oluyor.Onlarda ilgili ilanlara bakacaklar.

Ben 1200 ile başladım.6 aylık bir dönem sonrası 1500 liraya çıktı maaşım.Şu an 1800 lira.
    Bnimle aynı yerden aynı dönem mezun olan arkadaşım 850 liraya çalışıyor Anadaolu yakasında.şans tabiki önemli ama her konuda yorum yapacak,söyleyecek bir şeyleriniz olsun mutlaka.

Hani mühendis anlamaz diyenler var ya,olacaktır her iş yerinde... Fazla değil 1 sene sonra sizin ağırlığınızı hissedecektir.Çünkü bir makina mühendisi hemen her konuda bilgilidir,olmalıdır.Bazen görüyorum,Rulman için rulmancıyı arıyorlar,pompa için pompacı bulmaya çalışıyorlar.Biraz bilgiliyseniz,bu hesapları işiniz olmasa bile yapmanız mümkündür.
    İlginç de olsa size bir şey anlatacağım.Ben Satış-projelendirme mühendisiyim.İşletme müdürüne bağlı çalışmaktayım.Bir gün patronumuz müdürümüzle sohbeti esnasında işte şu kadar yükseklikten şu eğimle şu debide bir pompaya çiftliği için ihtiyacı olduğunu söylemişti.Tabiki hemen sorarız araştırırız dendi ve ben yanına giderek detayları alıp ilgili pompayı firmadan temin ettim ve sorunsuz bir şekilde kullanmaya başlandı.O anki mutluluğunuz ve patronun karşısında henüz 3 aylıkken kazandığınız itibarı düşünün.

Burada anlatmak istediğim,sektörünüz ne olursa olsun,o benim işim değil,uzmanlığım değil demeyin.Şu an talaşlı imalat ile uğraşmaktayım.Fakat ısı akışkan masterı yapıyorum.her zmaan için 'uradan ayrılırsam ben mühendisliğin her dalında çalışabilirim'diyen kazanır bana göre.

Şnsınız bol,bahtınız açık olsun.

Not:Yukarıdakiler tamamen benim kişisel fikirlerimdir.
  • End. mühendisliği ile ilgili az yazan var.End. mühendisi olan veya tanıdığı olan End. Müh. hakkında bahsederse sevinirim
  • jeoloji mühendisliği 2. sınıf öğrencisiyim,

gayet güzel bir bölüm çok macera yaşamak ve gezmek isteyenlere duyrulur..

arazi ortamında çalışılıyor yani ofisiniz doğa..

bizim 3. sınıflar hoca ile arazi çalışmasına gitmişler dağ tepe bayır gezdikten sonra cadır kurmuşlar.. sonra da hocayı kafalayıp piknik yapmışlar arkadaşım anlattı..

ben de jeoloji ye önyargılıydım ancak geçekleri görüce anladım.. türkiye de devletten başkası adam yerine koymaz ama yurtdışında baştacı olunur..

ha bi de en güzel kızlar bizim bölümde mesela inşaat iö de hiç kız yok aynı şey makine için de geçerli..

beyler ben bi araştırma yaptım tpao da şöyle bir durum var

-----------

yüksek lisans

kpss 80+

toefl ya da bi ingilizce sınavı

b sınıfı ehliyet

askerlik

-------

bunlara uyan adamlara 2800 tl %30 kesinti + 1300 tl %30 kesinti ve arazi ücreti -arazi çalışmalarında herşey devletten yiyeceğine, konaklamasına kadar..-

sene içinde 2 tane ikramiye

bence gayet güzel.. ve ilk başlayan adamlara veriliyor bu para, %30 kesinti de vergi olayı

-----

benim amacım şu, türkiye de tpao da 5-10 sene çalışıcam

sonra istifa edip schlumberger ya da statoil gibi yerlere giricem

norveç te hayat var adamlar amerikadan sonra dünya nın en büyün ekonomisi

şu an avrupa birliğine girmemek için uğraşıyorlar çünkü girerlerse ekonomilerinin zayıflayacağını biliyorlar..

schlumberger in çok değişik mülakat soruları var

amerikan şirketleri baya paralı ama norveç daha iyi gibi

statoil in sitesinde baya bi video var petrol platformları ile sondajlar falan anlatılıyor..

bence gayet güzel..
  • 
Sayfa: önceki 1314151617
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.