DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
Yeni DH Portal arayüzümüz herkese açık ALFA sürümüne girmiştir, siz de bu deneyime davetlisiniz. Gizle Detaylar ve Geri Bildirim
Mühendis Maaşları
1.774
Cevap
132
Favori
818.002
Tıklama
Tüm Forumlar >> Konu Dışı / Off Topic >> Konu Dışı >> Mühendis Maaşları
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
      4203 Mesaj
      16 Mart 2010 22:27:19
      quote:

Orijinalden alıntı: chuck billy

Alıntıları Göster

arkadaşım iyimisin? hocam ben yanında çalışıyorken kendisini işe soktu kendi geldi dedi heveslenelim hırs yapalım diye maaşı 2600 diye mezun olalım bizi de pirelliye gonderecek adam yardoç olmuş bitarafından element mi uyduracak yazıyı okumadın heralde hepsi birebir tanıdığım insanlar gayipten uydurmuyoruz burada

Doğru olabilir de olmayabilir de benim sinirlendiğim nokta DH'de sürekli böyle konular açılıyor ama herkes halamın oğlu teyzemin kızı vs. gibi diğer şahısların durumlarını anlatıyor birinin çıkıpta adam gibi açıklama yaparak maaşını yazdığını duymadım...Açıkcası herkesin mesajından farklı olmayınca seninkisi, onlarınki gibi inandırıcı gelmedi bana da kusura bakma...

• Yüzbaşı
      287 Mesaj
      17 Mart 2010 02:13:57
      quote:

Orijinalden alıntı: cengiztınaz

Alıntıları Göster

durumu çok iyi özetlemişsin katılıyorum

Katılıyorum.jeo Mühendisliği okuyorum puan olarak düşük bir bölüm ama kendini geliştirirsen çok deli para var.Ben bu bölümü Türkiyede okunacak 5 okuldan biri olan Kocaeli Üni.de okuyorum.

Kuzenimin zorlamasıyla girmiştim.Kendisi 1250 tl ile başlamıştı.hacettepe mezunudur kendi.Şimdi 3 sene oldu bir zemin etüdü-sondaj şirketinde 2800 tl para alıyor.iyi derecede İngilizcesi var.

Bir laf var Mühendisin alıcağı parayı bölümü değil.kalitesi belirler.. diye

Çok doğru İyi okul olucak ama siz boş olduktan sonra gerisi hikaye..

Bakalım ben pek kendi işimi yapma taraftarı değilim aslında çok uygun şartlarımda var ama..Daha çok yöneticilik pozisyonu yada buna uygun pozisyonlar düşünüyorum.

Hayırlısı..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi zerzavatçı -- 17 Mart 2010; 2:15:20 >

• Yüzbaşı
      272 Mesaj
      17 Mart 2010 02:27:24
      evet herkes sallamış gelelim gerçeklere..

abim odtü endsütri mezunu. iktisat yandalı var. 3.49 gibi bir diploma notu ile mezun ki vay ki vay. geçen sene mezun oldu bu sene gene odtü endüstride master yapıyor. aselsan'da işe girdi. 2300tl maaş+ 3 ayda bir çift maaş alıyor şimdilik. girerken diploma notuna önem verdiler belirtmeden geçmiyim. zaten sadece bilkent ve odtü mezunu eleman alıyor aselsan. geçmiş tecrübesi yok dediğim gibi ilk işi. ingilizcesi çok iyi, bilgisayar'ı da fena değil.

iş şartları çok iyi. askerlik istemediler, master'a hafta içi iki gün öğleden önce izin verdiler. kıyafet vs serbest. gerçekten çok iyi ortamı var aselsanın.

ben de bu sene bilkent iktisat dan mezun oluyorum hayırlısı bakalım.kendi tecrübelerimi de aktarırım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gokata -- 17 Mart 2010; 2:36:46 >

• Teğmen
      139 Mesaj
      03 Nisan 2010 13:21:38
      arkadaşlar vereceğim örnek gerçek olup bir siteden alıntıdır..
      bu kadar çok yorum yapılan mühendis maaşlarına birde ben katkıda bulunmak istedim inşaat müh 3.snf öğrencisiyim.
      örnekte verilen mühendislerin sıfatları yeni mezun olandan kaç yıllık tecrübe sahibi olduğuna göre yükselerek değişir ((saha müh. kontrol müh. denetçi müh şantiye şefi, proje müd. vs.)) bu değişkenlikler yetkili olduğun sorumluluk sahibi olduğun işlerin toplam m2 sinin çokluğu ile doğru orantılı olarak değişir...

İnşaat Mühendisi Maaş Bilgisi

Belediye657 ye tabi mühendisler encümenin kararıyla belirlenen maaşı alır. Bu yüzden ücret aralıkları belediyelerce değişkenlik göstermektedir. Taban ve tavan uygulaması yapılır. Bu günümüz şartlarında 1500-2300TL

Askeriye'de Teknik Hizmetler (TH.) Biriminde sivil memur inşaat mühendisi 1150TL, evli ve çocuklu personel 2300 TL

Gayrimenkul Eksperi (SPK lisanslı) 3.000TL

Gayrimenkul Eks. Yardımcıları 1.000-1500TL
      Devlet Memuru 4B'ye tabi (1/4 ) 2.170TL

(DSİ, İl Özel İdare, Karayolları, Bayındırlık İl Müdürlükleri, İller Bankası vb. devlet kurumlarında mühendis maaşı, hepsinde aynıdır denilemez, ufak değişiklikler gösterir. Doğu tazminatı, medeni durum, çocuk sayısı, arazi ücreti, kıdem derecesi gibi etkenlerle brüt ücret 2400TL yi geçebilir.)

Yapı Denetim kanunu uygulanan illerde Şantiye Şefi; Bazı mühendis arkadaşlar İnşaat başına tek sefer için 250TL'ye imza atıp piyasayı maalesef ayaklar altına düşürdüler. Sözleşmelerinde kabul edilen net ücret 1350TL/Ay brüt ücret 1650TL/Ay

Taahhüt Firmalarında (Tecrübe ve işin proje büyüklüğüne göre) Saha Mühendisi 1.250-3.000TL, Kesin Hesap 1.750-3.500TL, Şantiye Şefi 2.000-4.500TL, Proje Müdürü 4.000-7.000TL
      Yapı Denetim Firmalarında;
      Kontrol elemanı inşaat mühendisi 750-1700TL
      Kontrol elemanı elektrik mühendisi 1250-1500TL
      Kontrol elemanı makina mühendisi 900-1350TL
      Proje Denetçisi inşaat mühendisi 1000-1500TL
      Yapı Denetçisi inşaat mühendisi 700-1300TL
      Yapı Denetçisi elektrik mühendisi 1500TL
      Yapı Denetçisi makina mühendisi 800-1200TL
      Denetçi Mimar 1000-1500TL
      Sekreter: Askari ücret
      Evrak Takip: 550-700TL
      Ruhsat: 700-1000TL
      Hakediş Evrakları Elemanı: 800TL

Gerçek Örnekler:

1. Antalya Hafif Raylı Sistem Projesi (2008 yılı)
      Alt Yapı Taahhüt Firması;
      Taşeron Firma: Saha Mühendisi 1.250 ve 1.750TL, Şantiye Şefi 2.500TL
      Ana Firma: Formen 1.000TL, İnşaat Teknikeri 1.500TL, Saha Mühendisi 3.000TL, Şantiye Şefi 5.000, Proje Müdürü 7.000TL
      Müşavir Firma: Saha Mühendisi 3.500TL

2. Antalya Belek Adam&Eva Oteli projesi saha mühendisleri 2.250TL, çizim teknik personeli 1.750TL, Kesin Hesap 3.500TL, Şantiye Şefi 5.000TL, Proje Müdürü 7.000TL (2006 yılı)

• Binbaşı
      1315 Mesaj
      03 Nisan 2010 13:46:37
      quote:

Orijinalden alıntı: baloonist

20bin maaş mı olur

yıllık 70 binden fazla vermezler kimseye bu ülkede

eminmisin?? kıvanç tatlıtuğ bölüm başına 30bin tl alıyor ve lise mezunu.. burdaki abilerimiz kardeşlerimiz afedersin bi taraflarını yırtıp.20yıl okul okuyolar aldıkları maaş 2.500tl.türkiyenin en iyi teknik üniversitesi olan odtüyü bitirip yine odtüde master yapsanda sanmam aylık 20bin alacağını

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi snncbc -- 3 Nisan 2010; 13:49:47 >

Şükür..
    • Yarbay
      4330 Mesaj
      03 Nisan 2010 13:46:52
      Büyüklerimiz çok şanslılarmış diye düşünüyorum çünkü , babam endüstri meslek lisesi mezunu devletde çalışıyor aldığı maaş 2500 tl civarı Şimdi bizim üniversite mezunu mühendislerimiz alamıyor bu arayı.

• Yüzbaşı
      282 Mesaj
      06 Nisan 2010 19:06:32
      Konuyu uplar.
      Bilgisayar mühendislerinin aldıkları maaş'ı beklerim.

• Yüzbaşı
      282 Mesaj
      06 Nisan 2010 20:15:27
      quote:

Orijinalden alıntı: Acuster

Konuyu uplar.
      Bilgisayar mühendislerinin aldıkları maaş'ı beklerim.

• Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
      06 Nisan 2010 20:24:50
      bende konuyu uplar
      ve böle işin içine ederim kardeş ne iş anlamadım biri diyo mühendis olun zengin olun 10.000 dolar maaş alırsınız biri diyo mühendisim açım anlamadım ki ingilizcesi iyi olupta türkiye'de çalışcağıma yurt dışında çalışırım ingilizcesi iyi olanlar bunu akıl edemiyolarmı türkiyede 2 kurusa çalışıyolar buda ayrı konu

• Binbaşı
      1201 Mesaj
      06 Nisan 2010 20:30:25
      ne olursanız olun

her zaman bir kazananlar vardır bir de kaybedenler

kaybedenlerden olmayın bu size yeter

gayri mühendis olmuşun veyahut tekniker

uzun lafın kısası

ne farkeder...

(bende mühendis adayıyım bu topic bana bu şiiri yazdırdı)

BJK ŞEREF BEY STADI
    • Yarbay
      6760 Mesaj
      06 Nisan 2010 20:45:41
      muhendıslerın bazılarıda muhendıslık yerıne satın alma yapıyorlar
      bıraz ıncelersenız
      ınsaat sektorunde satın alma posızyonu ıcın ınsaat muhendısı
      elektronık sektorunde satın alma ıcın elektronık muhendısı
      arıyorlar ornekler cogalıp gıdıyor
      muhendıslere degısık posızyonlardada ıs cıkıyor boylelıkle

• Er
      0 Mesaj
      05 Mayıs 2010 15:18:06
      quote:

Orijinalden alıntı: gokata

evet herkes sallamış gelelim gerçeklere..

abim odtü endsütri mezunu. iktisat yandalı var. 3.49 gibi bir diploma notu ile mezun ki vay ki vay. geçen sene mezun oldu bu sene gene odtü endüstride master yapıyor. aselsan'da işe girdi. 2300tl maaş+ 3 ayda bir çift maaş alıyor şimdilik. girerken diploma notuna önem verdiler belirtmeden geçmiyim. zaten sadece bilkent ve odtü mezunu eleman alıyor aselsan. geçmiş tecrübesi yok dediğim gibi ilk işi. ingilizcesi çok iyi, bilgisayar'ı da fena değil.

iş şartları çok iyi. askerlik istemediler, master'a hafta içi iki gün öğleden önce izin verdiler. kıyafet vs serbest. gerçekten çok iyi ortamı var aselsanın.

ben de bu sene bilkent iktisat dan mezun oluyorum hayırlısı bakalım.kendi tecrübelerimi de aktarırım.

sadece bilkent ve odtüden almıyor . :=)
      bir çok üniv. den alıyor...arkadaşlarım çalışıyor çünkü

• Çavuş
      86 Mesaj
      05 Mayıs 2010 17:11:56
      En çok ben kazanacağım

• Yüzbaşı
      265 Mesaj
      05 Mayıs 2010 17:46:49
      Kafası olan yurtdışına çıkmalı diyen arkadaşlar, tamam yurtdışında daha çok imkân sağlanabiliyor belki. Bilmiyorum. Ancak gerçek şu ki yurtdışına çıkmak o kadar kolay değil. Onun için bile para lâzım. Artık bu devirde malesef şöyle bir gerçek var:

Para parayı çekiyor.

İngilizce tercüme ihtiyacı olan arkadaşlar pm ile ulaşabilir. Tabi öyle uzun makale şeklinde çeviriler istemeyin :D
    • Yüzbaşı
      868 Mesaj
      06 Mayıs 2010 09:32:29
      kpss ye hazırlanıp KİT lere girmeye bakın. kpss mühendisleri kasmayacak bir sınavdır.

herhangi bir üniversiteden mezun mühendis + kpds a seviyesinde ingilizce ile yeni başlayan biri 2700 e yakın maaş alır. İngilizce yoksa 2500 alır.

ama 25 yıllık mühendis de en fazla 3000 alır.

Kamu sektöründe tecrübenin pek önemi yok.

MITSUBISHI COLT INVITE 1.3 AMT 2011

Hp Elitebook 6930p
    • Yüzbaşı
      367 Mesaj
      06 Mayıs 2010 13:37:23
      1000tl den fazla kimseye vermiyorlar siz nerden yazıyorsunuz bunları. 2 senelik tecrübeden sonra en fazla 2000tl alırsın. İşte bu arada sektörü, yapcagın işi iyi belirlemek lazım.

ya emekli olana kadar maaşlı sürünürsün yada sevdigin işte yeni şeyler başarır hayatını mutlu geçirirsin.

• Teğmen
      161 Mesaj
      27 Mayıs 2010 18:06:50
      Sıradan bir üniversite mezunuyum (Hani herkes İTÜ-ODtü yazınca...)
      İyi derecede ingilizcem var.
      1 yıldır çalışma hayatındayım ve 1800 TL alıyorum.Yakın zamanda zam istemeyi düşünüyorum :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi çaresiz -- 27 Mayıs 2010; 18:08:06 >

• Onbaşı
      36 Mesaj
      27 Mayıs 2010 19:12:48
      quote:

Orijinalden alıntı: çaresiz

Sıradan bir üniversite mezunuyum (Hani herkes İTÜ-ODtü yazınca...)
      İyi derecede ingilizcem var.
      1 yıldır çalışma hayatındayım ve 1800 TL alıyorum.Yakın zamanda zam istemeyi düşünüyorum :)

Hangi üniversite hocam? Kaç ortalama ve? Hangi bölüm?

• Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
      27 Mayıs 2010 19:45:00
      Ben patron olsam yeni mezuna 1000 liradan fazla vermem.Bu maaşa 100 tane mühendis başvurur.Tecrübeliye de çok para vermem.Zaten piyasa zibil gibi mühendis dolu.

• Yüzbaşı
      367 Mesaj
      28 Mayıs 2010 22:25:18
      quote:

Orijinalden alıntı: Calpi84

Ben patron olsam yeni mezuna 1000 liradan fazla vermem.Bu maaşa 100 tane mühendis başvurur.Tecrübeliye de çok para vermem.Zaten piyasa zibil gibi mühendis dolu.

iyi ki sen patron degilsin yoksa ülkenin hali nice olurdu

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.