Şimdi Ara

MQ -4 gaz sensörü

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
30
Cevap
0
Favori
702
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • s.a arkadaşlar resimdeki gibi gaz ensörü devresi var elimde montajını yaptım fakat çalışmıyor ama bu mq 4 ün tersi yada düzü var mı yani takılış yönü fark eder mi ? baktım üzerinde herhangibir işaret v.s yoktur bilgisi olan yardımcı olabilir mi acaba ??

MQ -4 gaz sensörü

MQ -4 gaz sensörü mdeki

• Elektriksel olarak dört pini kullanılıyor olması lazim iki pin ısıtıcı diğer iki pin sensör. Data sheet'e baktınız mı?
    Edit: Ters takılsa da çalışması gerekiyor. H pinleri arasinda 5 volt var mı kontrol edin? Devre şemasını paylaşın.
    MQ -4 gaz sensörü

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mahruti -- 12 Kasım 2017; 20:50:30 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: mahruti

Elektriksel olarak dört pini kullanılıyor olması lazim iki pin ısıtıcı diğer iki pin sensör. Data sheet'e baktınız mı?

hayır bakmadım sensörü çevirdim taktım az önce durum yine aynı...
    ama başka bir forumda okudum bir ön ısıtma dan felan bahsetmişler...
  • GND_ G kullanıcısına yanıt
    Mesajı editledim.

• sensorun arasında boşluk zaten her turlu doğru takılmasını sağlıyor.pcb cizimden hata yoksa sıkıntı olmamalı. varsa şeması bakalım. bir de isterseniz pcb nın daha yakından hem altını hem de ustunu çekın.basıt olrak 5v regulator ıle sensor konmuş .bır de pot konmuş. pot ıle opampın çıkış sevıyesı ayarlanıyor.artık ona gore de sensor cıkısı potu aşına buzzer otuyor. hani pek sıkıntı çıkaracak birşey değil aslında.
  • Şöyle söylim arkadaşlar bu devre hazır kit bir firmadan satın aldım ismi lazım değil demonte halde montajını yaptım çalışmadı aldığım firmada deneme videosu ve resmi var ona göre montaj yaptım ama nerde hata bilemedim ?
    birde bir arkadaş diyor ki sinyal çıkışına voltaj vermiş olursun eleman yanmış olailir diyor ??
  • Beslemeyi kaç volt ile yapıyorsunuz ?

Malum , girişte 7805 var

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
    Devrenin arka yüzünün net fotoğrafını gönderin.

• devreyi 12 v dc ile besliyorum ...

MQ -4 gaz sensörü
    valla doğru pinlere bağlı devre. pot ve sensor karsılaştırma pinlerine bağlı
    led ve buzzer(bir transistor aracılığıyla) da opampın çıkışına 1k dirençlerle bağlanıyor. güç kısmında da hata yok gibi. multimetre ile bir ölçmek lazım bacakları. göründüğü kadarıyla sıkıntı yok devrede.
    MQ -4 gaz sensörü

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ghostmanzero -- 13 Kasım 2017; 16:41:21 >
  • Pembe oklarla gösterdiğim yerde 5Volt okumanız lazim fazla veya eksikse 7805'i ve giriş voltajını kontrol edin.

Kırmızı ile işaretlediğim yerlerden birine GND uygulayın led ve buzzerda tepki varsa sensörünüz bozuk olabilir.

MQ -4 gaz sensörü

• gösterdiğiniz yerde tam 5 volt ölçtüm....
    Kırmızı noktaları GND'ye çektiğinizde sonuç ne?

• quote:

Kırmızı noktaları GND'ye çektiğinizde sonuç ne?

anlamadım nasıl gnd ye çekiyoruz ????
    Resimde gösterdiğim iki pini tornavida gibi metal bir parça ile kisa devre yapın.

MQ -4 gaz sensörü

• quote:

Resimde gösterdiğim iki pini tornavida gibi metal bir parça ile kisa devre yapın.

MQ -4 gaz sensörü

sonra ???
    Buzzer ve led'de aktivite varsa sensör bozuk yoksa direnç değerleri ve opamp kontrol edilmeli.

• quote:

Buzzer ve led'de aktivite varsa sensör bozuk yoksa direnç değerleri ve opamp kontrol edilmeli.

tamam deneyip sonucu yazacam ..
  • denedim buzzer ötmdi sabah entegreyi değiştirecem..
  • şimdi bir kıyaslama yapalım
    1. resim devreyi aldığım sitedeki devrenin resmi drenç değerleri benim yaptığım ile farklı gedi bana sizde kontrole dermisiniz ?

MQ -4 gaz sensörü

buda benim yaptığım devre :

MQ -4 gaz sensörü

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.