Şimdi Ara

...[ MOTOR YAĞI ile ilgili tüm paylaşımlar ]... (335. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
8 Misafir (1 Mobil) - 7 Masaüstü1 Mobil
5 sn
18.548
Cevap
202
Favori
1.865.008
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
18 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 333334335336337
Sayfaya Git
Git
sonraki

...[ MOTOR YAĞI ile ilgili tüm paylaşımlar ]...

(En Son Oy Tarihi: 26.4.2024)
Giriş
    KitapçıkTa 5W40 veya 5W30 diyor. Hangisi olmalı?
  • metalok kullanıcısına yanıt
    40°C'ye kadar 5w-30, 40°C'nin üzerinde 5W-40 tavsiye edilir.

Mersin'de sanıyorum 5W-40 yanlış olmaz.
  • Karbon 12 K kullanıcısına yanıt
    teşekkür ederim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: CiHKLeT

Arkadaşlar hepinize merhaba
    Doblo forumunada yazdim ama cevap alamadim, 2004 model 1.9 jtd doblomuz var 55554 kilometrede şuan, adanadayım ve buna göre yağ arıyorum ama bulamadım
    Servis araca selenia 10-40 koyuyor sanıyorum yağ olarak ama ben mobil almak istiyorum kalitesiz duruyor selenia, mobil1'in web sitesinde 0-40 yağ öneriliyor bu yağ aracıma uygun mudur?
    Değilse, tavsiye ettiğiniz kaliteli yağ hangisidir?
    Şimdiden teşekkürler hepinize, hayırlı ramazanlar...

Selenia'nın da tipleri var, motorun tam istediği tipte olanı (xxxx-N2, xxxx-S1 gibi standarları vardır) Fiat için ideal bir yağdır. Kalitsiz yağ değildir, endüstride know-how geliştirebilen bir kaç firmadan biri olan Petronas üretiyor. Mobil gibi kalitelidir. Otokoç Opar yağını çıkardı. Onun değerleri biraz daha düşük, ama Selenia kalitedir. Olio-Fiat 1930-40'lardan beri var, yeni pazarlama adı Selenia oldu.

• Ben de opel corsa d 1.3 dizel kullanıcısıyım. Ne yazık ki opel servisleri de diğer servisler gibi bilinçsiniz. Bazıları öyle ki canım yeni nesil motorlara hala 10w40 koymakta diretiyorlar. Çünkü maliyeti düşük. Utanmasalar 15w40, 20w50 koyacaklar. Oysa Corsa'nın katalogunda 4 tip viskozite öneriliyor : 0w30,0w40,5w30 ve 5w40. 0wXXler biraz daha pahalıdır. Ama sabah çalışma daha rahat olur, bilhassa soğuk iklimlerde. 10wXX filan bu motorlara eziyettir. AMAN!!!!
    Sizin aracınıza koyacağınız en düşük yağ GM'in Dexos 2 5w30'u olmalı. Ama benim önerim mobil 1 0w40 ESP veya mobil1 0w40 New Life'dir. Servis "abi bu çok ince yağ" filan muhabbetlerine girebilir aldanmayın. Opele özel geliştirilmiş ve yeni nesil motorlara uygun bir yağdır ESP olan. Ayrıca motora kaç litre yağ koyduklarına da bakın. Max yağ hacmi 3.2 litre olan motora 4 litre koymaya çalıştılar benim aracın bakımında. Katalogda aracınızın yağ hacmi yazar. Kesinlikle daha fazlasını koydurmayın. Ben aracıma 3 litreden fazla koydurmuyorum. Fazla yağdan bişey olmaz derler, Yanlış. Zararlarını internette görebilirsiniz.Ayrıca fazla yağ yakıt ekonominizi de olumsuz etkiler.
    Saygılarımla

Örnek:
    http://www.opelgm.com/Mobil-1-ESP-0W40-Motor-Yagi-4-Litre,PR-5122.html
    http://www.opelgm.com/MOBIL-1-0W40-NEW-LIFE-4-LT-YAG,PR-3706.html
    (bu site opel yedek parça için güvenilir bir sitedir. Öneririm. Fiyatları da gayet iyidir araştırırsanız.)

Saygılarımla

quote:

Orijinalden alıntı: metalok

Merhabalar,

2012 moden benzinli 1.2 corsa d için hangi yağı kullanmak gerekiyor?

Mersin'deki opel servisi 10W40 diyor. Arabanın kendi kitapçığı ise 10W40 kullanılabilir ama 5w30 veya 5w40 tercih edilmesi önerilir diyor.

Benim kafam karıştı doğrusu.

Aracın yağı 10.000 km'de iken serviste değişmiş ve mobil 10w40 yağ konmuş araç şu an 15600 km'de. Servis kartından bir sonraki değişim 20.000 km görünüyor. 10w40 yağlar 10 bin km gidiyor mu?

• ppzrg kullanıcısına yanıt
    Saolasın,

O zaman bir dahaki yağ değişiminde mobil esp 0w40 koyayım.

üstündeki 10w40 yağ ile 6000 km civarı yol yaptım. servisin talimatına göre 4000 km sonra yağ değiştirmem gerekiyor. mersin gibi çok sıcak bir memlekette yaşıyorum. yağı şimdi değiştirmemin gereği var mı yoksa 4000 km sonra mı değiştireyim.
  • Sayın Vezir ve diğer uzman arkadaşlar..
    1. 2012 model nissan qashqai 1.5dci DPf'li aracım 36bin km de ve artık yetkili servise gitmeyeceğim.
    Mobil 5/30 esp ya da mobil 0/40esp yağlarından hangisini daha uygun olur. Ya da yeni olduğu için 0/30 mu kullanmalıyım?
    Izmirde yaşıyorum. Sıcaklık Kısın sıfırın altına nadiren iniyor. Yüksek devirlere çıkılmıyor.
    2. 2011 model 1.3multijet punto evo aracım 83bin km de. Dpf yok.
    Şimdiye kadar garanti bittikten sonra 10bin kmde bir hep GM 5/30 dexos2 tam sentetik kullandım.
    Yakın fiyatta mobil süper 3000 5/30 tam sentetik var. Hangi yağ daha mantıklı olur?
    Başka onerebileceginiz bir yağ var mıdır?
    Teşekkürler..

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Keus35 arabanda dpf varsa mobil 1 5w30 esp formula kullan. İzmir gibi sıcak bir şehirde 0w30 gibi bir yağa ihtiyacın yok zira. mobil super 3000 de dpf yok
  • 93 model audi 80 aracım var , castrol sitesinde magnatec 10w40 yazıyor.

gtx koysak daha mı iyi olur? araç 206.000 kmde
  • Vallahi ben olsam bir an önce değişirdim. Ama her halükarda havalar serinlemeden değiştir bence. Gerçi mersindeymişsin.
    5w40 da yeterli olabilir. Az daha bin istersen. Sen bilirsin.

quote:

Orijinalden alıntı: metalok

Saolasın,

O zaman bir dahaki yağ değişiminde mobil esp 0w40 koyayım.

üstündeki 10w40 yağ ile 6000 km civarı yol yaptım. servisin talimatına göre 4000 km sonra yağ değiştirmem gerekiyor. mersin gibi çok sıcak bir memlekette yaşıyorum. yağı şimdi değiştirmemin gereği var mı yoksa 4000 km sonra mı değiştireyim.
  • vezir kullanıcısına yanıt
    hocam.daha öncede sormustum ama arada kaynadi sanirim.2010 model Honda civic elegance fd6 kasa lpgli aracim var ve 70000 km de.son yağ değişiminde 10/40 castrol magnetec kullanildi ve simdi yola cikmadan yağ değiştirmek istiyorum hangi marka ve hangi viskozite de yağ kullanmaliyim?sanirim 5/30 castrol edge ya da magnetec koyanlar olmuş.pek bilgim yok bu konularda.aklimdan mobilde geçiyor.bir yardimci olur musnuz.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 5w30 olabilir ama yazın sıcak hava ve lpg 5w40 daha iyi olur

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Karbon 12

quote:

Orijinalden alıntı: CiHKLeT

Arkadaşlar hepinize merhaba
    Doblo forumunada yazdim ama cevap alamadim, 2004 model 1.9 jtd doblomuz var 55554 kilometrede şuan, adanadayım ve buna göre yağ arıyorum ama bulamadım
    Servis araca selenia 10-40 koyuyor sanıyorum yağ olarak ama ben mobil almak istiyorum kalitesiz duruyor selenia, mobil1'in web sitesinde 0-40 yağ öneriliyor bu yağ aracıma uygun mudur?
    Değilse, tavsiye ettiğiniz kaliteli yağ hangisidir?
    Şimdiden teşekkürler hepinize, hayırlı ramazanlar...

Selenia'nın da tipleri var, motorun tam istediği tipte olanı (xxxx-N2, xxxx-S1 gibi standarları vardır) Fiat için ideal bir yağdır. Kalitsiz yağ değildir, endüstride know-how geliştirebilen bir kaç firmadan biri olan Petronas üretiyor. Mobil gibi kalitelidir. Otokoç Opar yağını çıkardı. Onun değerleri biraz daha düşük, ama Selenia kalitedir. Olio-Fiat 1930-40'lardan beri var, yeni pazarlama adı Selenia oldu.

Anladim, peki 10-40 mı koyalim ne tavsiye edersiniz selenia da?

• Merhaba Vezir Bey. Forumdan bir arkadaş arabamın yağ eksiltme sıkıntsıyla alakalı sizden fikir almamı tavsiye etti. Bende 2004 model, 103.000 km'de, 101 bg BBZ motor fabia var. Alalı 6-7 ay oldu. arabayı ilk aldığımda lpg taktırıp genel bakımını yaptırdım. 7500 km kullandıktan sınra yağ eksilttiğini farkedip ustaya götürdüm. 2,5 lt yağ eksiltmiş. Usta bakımda 5-30 yağ koyduğunu, şimdi ise 10-40 eklediğini ve bir de böyle denememi söyledi. Onun üzerine 5000-6000 km daha yaptım ve bu süreçte 3 litre civarı mobil 10-40 yağ da ben ekledim. arabayı biraz devirli kullanırım. İşin garibi arabanın kitapçığında yanlış okumadıysam ve adamlar yazım hatası yapmadılarsa 1000 km'de 500 ml'ye kadar yağ eksiltmesi normaldir yazıyor. Böyle birşey olabilir mi? Bundan sonrası adına ne yapabilirim? Tavsiyeleriniz için şimdiden teşekkürler.

• Orijinalden alinti: 404NotFounD
    Netten baktim biraz fiyatlara turbo dizel yazan 145 tl digeri 80 tl falan çok fiyat farki var ucuz olanini da dizellerde kullananlar var galiba kafam karisti iyice

Accent 1.5 CRDI için - 6 bin KM/Yil degisim yaparim, 10/40 yerine 5/40 kullanmayi düsünüyorum, sizin belirttiginiz gibi EDGE FST ile TURBO DIZEL arasinda fiyat farki var.

79TL - 109 TL
    https://www.madeniyag.n...or-Yagi-4-Lt,PR-25.html
    https://www.madeniyag.n...or-Yagi-4-Lt,PR-22.html

Alinti
    Bu sekilde bir yorum var
    Multijet 1.3 için ben Castrol Edge 5W-30 kullaniyorum çünkü DPF özelligi var.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi H.SAHİN -- 21 Temmuz 2014; 13:26:32 >

• (Benim soru arada kaynadı sanırım tekrar yazıyorum)
    Sayın Vezir ve diğer uzman arkadaşlar..
    1. 2012 model nissan qashqai 1.5dci DPf'li aracım 36bin km de ve artık yetkili servise gitmeyeceğim.
    Mobil 5/30 esp ya da mobil 0/40esp yağlarından hangisini daha uygun olur. Ya da yeni olduğu için 0/30 mu kullanmalıyım?
    Izmirde yaşıyorum. Sıcaklık Kısın sıfırın altına nadiren iniyor. Yüksek devirlere çıkılmıyor.
    2. 2011 model 1.3multijet punto evo aracım 83bin km de. Dpf yok.
    Şimdiye kadar garanti bittikten sonra 10bin kmde bir hep GM 5/30 dexos2 tam sentetik kullandım.
    Yakın fiyatta mobil süper 3000 5/30 tam sentetik var. Hangi yağ daha mantıklı olur?
    Başka onerebileceginiz bir yağ var mıdır?
    Teşekkürler..

• Sayın keus35,

Birinci sorunuzun yanıtı,
    Araç yeni olduğu için esp 5w30 ile başlayın 100 bin km gelmeden önce 0w40 esp ye geçmeniz ideal olur.

İkinci sorunuzun yanıtı ,
    Dexos yağdan devam edin.

• Arkadaşlar b5 passat 1.8 benzinli 168 bin km deki aracım için hangi motor yağını önerirsiniz ? nedeninide yazarsanız .. kaliteli bir yağ bakıyorum bunuda belirtiyim ..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-EFAE9B29C -- 22 Temmuz 2014; 0:40:51 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: linqs

Arkadaşlar b5 passat 1.8 benzinli 168 bin km deki aracım için hangi motor yağını önerirsiniz ? nedeninide yazarsanız .. kaliteli bir yağ bakıyorum bunuda belirtiyim ..

eksiltmiyor ise mobil 1 0w30 en iyi seçim olur ama LPG yok ise
  • quote:

Orijinalden alıntı: vezir

quote:

Orijinalden alıntı: linqs

Arkadaşlar b5 passat 1.8 benzinli 168 bin km deki aracım için hangi motor yağını önerirsiniz ? nedeninide yazarsanız .. kaliteli bir yağ bakıyorum bunuda belirtiyim ..

eksiltmiyor ise mobil 1 0w30 en iyi seçim olur ama LPG yok ise

eksiltme yok hocam ama araç lpg li 168 binde 1.8 benzin-lpg .. mevki olarak ta ege deyim ..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-EFAE9B29C -- 22 Temmuz 2014; 17:55:25 >
  • 
Sayfa: önceki 333334335336337
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.