Şimdi Ara

Motor su tapası patladı neden olabilir ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
12
Cevap
0
Favori
22.209
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba, Aracım Kasım ayında muayene oldu bakımları yapıldı, tüm radyatör suyu 2 defa boşaltılıp tertemiz antifiriz eklendi. Bugün yine aracı normal bir şekilde çalıştırıp gidiyordum. Vites devirlerini 2500 e gelmeden değiştiriyordum ki soğukta fazla sıkışmasın diye. Motorun bloğundaki su tapası yerinden çıkmış hararet 60-70 civarından hızla 90'a yükseldi. Ayağımı gazdan çekip sağa yanaştım motoru stop etmedim soğusun diye. Bir baktım su kalmamış araçta geri içine girince hararetin 110-115lerde olduğunu gördüm hemen stop ettim. Su olmadığından motor soğumamış aksine hararete sürüklendi.

Antifirizli aracın neden su tapası patlar ?
    Bana öğretilen hararet yükseldiğinde aracı stop etmeyin denilen yöntemden dolayı hararette yaptı, bu algoritma neden öğretildi ? İşe yaramadı.

Edit: Araç Lada vega 1.5 8v

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi linyit43 -- 24 Ocak 2018; 17:50:19 >

• Ya antifiriz deldi ya da soğuk havadan ötürü blok çatlamasin diye kendini dışarı attı. Olmasi gerekende bu. Bence iyi olmuş. Yoksa daha büyük arızalara sebep olurdu.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Kişisel yorumum tapa çürümüş yeni antifirizde konulunca tapa benden bu kadar demiş.Normalde araç hararet yapınca normal olan sizin yaptığınız ama fanın devreye girmesi lazımdı zaten

• Tapa çürümesinden antifiriz delmesi çok mantıklı. Aracı aldığımız ildeki iklimden dolayı belkide daha önce antifiriz bile koyulmadı araca. Biz koyunca da çatlak patlak oldu. Daha önce bi tapayı yenilemiştik. Bu ikinci oldu.

@hsn_33 Araç hararet yapmadı başta. 90 dereceye çok hızlı yükseldi 300m sonra müsait yerde durdum ve kaputun açıp noluyor diyene, su haznesine bakana kadar fan çalıştı içeri geçtim 90 olan hararet 110 olmuş durduğu yerde. İçinde dolaşacak su kalmamış ki fan ne yapsın.

Pazar günü aracı götüreceğiz. Bakalım 3 liralık fırlayan tapanın bize maliyeti kaça gelecek.
  • Tapaları değistirme maliyeti ne kadar tuttu ? Bendede aynı sorun var

• aziztopcu kullanıcısına yanıt
    Antifiriz çürük tapaları iyice aşındırıp yerinden attırmış.

Conta, kapak taşlama, 4 tapa değişimi, yağ, su bana 800 liraya patladı. Araç 2001 lada vega.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • linyit43 kullanıcısına yanıt
    Kutahya lısın sanirim

Aynen hocam Tavşanlı ilçesinden.

Bende kutahya merkezdenim , benim contalik iş yok şükür tapalar ve devirdaim borusu degisecek sadece insallah yapildiktansonra sorun yasamam

İnşallah hocam. İsterseniz sizi lada wp grubuna aldırayım sorun yaşadığınızda danışırsınız.

Elbette isterim aldırın lütfen 👍 nasıl yapılacaksa girelim lada grubuna

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.