Şimdi Ara

MOTOR NOSU RUHSATTA YAZANDAN FARKLIYSA

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (2 Mobil) - 2 Masaüstü2 Mobil
5 sn
38
Cevap
1
Favori
76.212
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • MERHABA SAYIN FORUM UYELERI. ARNIZDA SU DERDIME BIR COZUM VEYA BILGI VEREBILECEK BIR ARKDAS VARSA BENI COK RAHATLATACAK INANIN. GECENLERDE SAHIBINDEN COM SITESINEDEN FIAT SIENA 2000 MODEL FABRIKADAN TUPLU BIR ARAC ALMAYA KARAR VERDIM. ADAMLA HATTA ANLASTIK KAPORA BILE VERDIM. ARACI INCELERKEN RUHSATTA YAZAN SASI VE MOTOR NOLARINI ARACLA KONTROL EDEYIM. DEDIM. ŞASİ NOSUNDA PROBLEM OLMAZKEN MOTOR NOSUNUN (FIAT MARKA ARACLARDA KUCUK BIR CENTIKTE YAZIYOR) RUHSATTA YAZANLA UYMNADIGINI FARKLI BIR NO OLDUGUNU GORDUM.A CABA BU BANA NE GIBI BIR SORUN YAPAR. BU ARACIN MUAYNESIDE YOK.A DAM EN SON 2007 DE YAPTIRMIS. ACABA GECIREMEZMIYIM SORUN OLRUMU INANIN CEBVAP BEKLIYORUM TESEKKURLER

• O şekilde muaneden geçmez.
    Ruhsata yeniden motor num. yazdırmanız gerekir. Bunun için tam prosedürü bilemiyorum ama ziye yeni bir motor num. verilir. Bunu ruhsata işletirsiniz, sonra muaneden geçirirsiniz.
    Bence kaporanızı geri almak için uğraşın. Yada tüm bu işlemleri araç sahibine yaptırın, işlemler bitince fiyata ekleyin. (eğer siz üstlenecekseniz.)
  • quote:

Orijinalden alıntı: Burhan

O şekilde muaneden geçmez.
    Ruhsata yeniden motor num. yazdırmanız gerekir. Bunun için tam prosedürü bilemiyorum ama ziye yeni bir motor num. verilir. Bunu ruhsata işletirsiniz, sonra muaneden geçirirsiniz.
    Bence kaporanızı geri almak için uğraşın. Yada tüm bu işlemleri araç sahibine yaptırın, işlemler bitince fiyata ekleyin. (eğer siz üstlenecekseniz.)
    TUV TURK E BAKIYORUIM HAFİF KUSUR SAYILIYORMUS. NE MRENEM IŞ BU YA. INSANIN ICINE BIT YENIGI GIRINCE BOYLE KOTU OLUYOR ISYTE. ALLAHIM BIR YARDIM.
  • quote:

Orijinalden alıntı: camkolonyasi

TUV TURK E BAKIYORUIM HAFİF KUSUR SAYILIYORMUS. NE MRENEM IŞ BU YA. INSANIN ICINE BIT YENIGI GIRINCE BOYLE KOTU OLUYOR ISYTE. ALLAHIM BIR YARDIM.

Alıntıları Göster
    Dediğiniz durum bulunamaması ve silik olması halinde geçerlidir.
    Sizin durumunuz ise motor numarasının farklı olması. Büyük ihtimalle aracın motoru değiştirilmiş.
  • quote:

Alıntıları Göster
    Zor durum hocam. Allah yardımcın olsun.

En iyi senaryo:
    Aracın faturasıyla ruhsat için başvurur hatalı yazımı düzeltirsiniz.

En kötü senaryo:
    Motor çalıntı bir araca aittir. Derdinizi anlatana kadar akla karayı seçersiniz..
  • quote:

Alıntıları Göster
    abimin arabasında benzeri bir durum olmuştu.motor numarasında arada tr yazıyor diye,motor numarası farklı dediler tuvturkte ,ruhsat yeniledik ekstra 150 civarı masraf oldu.ama tuvturk istasyonuna değil normal vize istasyonuna gidersen motor numarasına bakmazlar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Burhan

Sizin durumunuz ise motor numarasının farklı olması. Büyük ihtimalle aracın motoru değiştirilmiş.

Alıntıları Göster
    İllegal bir işlemden bahsediyoruz. Emniyetin internet sitesinde dahi var "change" adı altında.
    Ciddi suç teşkil ettiğinden sakat iştir. Bu yüzden 2. el motor alımlarında fatura istenmesi, yoksa noterden satış sözleşmesi alınması ve onunla trafik şubesine başvurulması gerekir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: RqJnr

İllegal bir işlemden bahsediyoruz. Emniyetin internet sitesinde dahi var "change" adı altında.
    Ciddi suç teşkil ettiğinden sakat iştir. Bu yüzden 2. el motor alımlarında fatura istenmesi, yoksa noterden satış sözleşmesi alınması ve onunla trafik şubesine başvurulması gerekir.

Alıntıları Göster
    Tekrar söylüyorum kaporanızı geri alın!
    Almak içinde mümkün mertebe kalabalık gidin..

• quote:

MERHABA SAYIN FORUM UYELERI. ARNIZDA SU DERDIME BIR COZUM VEYA BILGI VEREBILECEK BIR ARKDAS VARSA BENI COK RAHATLATACAK INANIN. GECENLERDE SAHIBINDEN COM SITESINEDEN FIAT SIENA 2000 MODEL FABRIKADAN TUPLU BIR ARAC ALMAYA KARAR VERDIM. ADAMLA HATTA ANLASTIK KAPORA BILE VERDIM. ARACI INCELERKEN RUHSATTA YAZAN SASI VE MOTOR NOLARINI ARACLA KONTROL EDEYIM. DEDIM. ŞASİ NOSUNDA PROBLEM OLMAZKEN MOTOR NOSUNUN (FIAT MARKA ARACLARDA KUCUK BIR CENTIKTE YAZIYOR) RUHSATTA YAZANLA UYMNADIGINI FARKLI BIR NO OLDUGUNU GORDUM.A CABA BU BANA NE GIBI BIR SORUN YAPAR. BU ARACIN MUAYNESIDE YOK.A DAM EN SON 2007 DE YAPTIRMIS. ACABA GECIREMEZMIYIM SORUN OLRUMU INANIN CEBVAP BEKLIYORUM TESEKKURLER

Yarın ilk iş kaporanızı geri alın. Yoksa başınıza ciddi dert alınırsınız. Aracın motorunun değiştirilmediğine dair teknik raporlar almaktan tutun çalıntı araca kadar her türlü şeyle uğraşma ihtimaliniz var.

• quote:

Orijinalden alıntı: uazro

Acaba neden değişmiş?
  • Trafikte yanlış yazmış olabilir.Bunu da anlamak için;
    Aracın ilk faturasında motor no ile araç üzerinde ki motor numarasını karşılaştırmak lazım.
    O ikisi tutarsa ruhsatı değiştirir emniyet.
    Benimde sıfır aldığım ama ilk muayene bile gelmeden pert olan aracımda şasi numarasında aynı sorun olmuştu.
  • quote:

Orijinalden alıntı: EnDiViT

Trafikte yanlış yazmış olabilir.Bunu da anlamak için;
    Aracın ilk faturasında motor no ile araç üzerinde ki motor numarasını karşılaştırmak lazım.
    O ikisi tutarsa ruhsatı değiştirir emniyet.
    Benimde sıfır aldığım ama ilk muayene bile gelmeden pert olan aracımda şasi numarasında aynı sorun olmuştu.
    selam
    tescilsubesınde calısıyorum...
    motor numarası hiçmi tutmuyor yoksa birkısmı tutuyormu
    egerhiçtumuyorsa vebir "değişim" sözkonusu değilse bu işbile sizicokugrastıracagından sımdıden vazgecın

ancakeskıden ruhsata motor numarasının bellı bır kısmı yazılıyormus dolayısı ıle cogu arabanın eksıgı var bır kısmı tutuyorsa bu ıslem cokkolay
  • quote:

Orijinalden alıntı: postacitr

selam
    tescilsubesınde calısıyorum...
    motor numarası hiçmi tutmuyor yoksa birkısmı tutuyormu
    egerhiçtumuyorsa vebir "değişim" sözkonusu değilse bu işbile sizicokugrastıracagından sımdıden vazgecın

ancakeskıden ruhsata motor numarasının bellı bır kısmı yazılıyormus dolayısı ıle cogu arabanın eksıgı var bır kısmı tutuyorsa bu ıslem cokkolay

Alıntıları Göster
    DURUM SU MESELA ARAC RUHSATINDAKI MOTOR NOSU:0303433
    MOTORUN UZZERINDE CENTIKTE (FIATLARDA ALIMINYIM BIR PLAKA) YAZAN NO:178B3000 GERİSİ YOK.
    BELKIDE GERISINI RUHSATA YAZDILAR BILEMIYORUM. 13 HANELIYMIS. HAL BOYLE OLUNCA HIC TUTUMUYOR.
    NE ZOR BI DURUM. SASI NOSUNDA PROBLEM YOK. BIREBIR DOGRU.. FIAT SERVISINI ARADIM MOTOR KAPAGINI SOKUP ALTINDA YAZARMIS. UCRETI 45 TL CEKTILER. EN SON CAGRE BU ARTIK.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi camkolonyasi -- 4 Kasım 2009; 21:37:05 >

• quote:

DURUM SU MESELA ARAC RUHSATINDAKI MOTOR NOSU:0303433
    MOTORUN UZZERINDE CENTIKTE (FIATLARDA ALIMINYIM BIR PLAKA) YAZAN NO:178B3000 GERİSİ YOK.
    BELKIDE GERISINI RUHSATA YAZDILAR BILEMIYORUM. 13 HANELIYMIS. HAL BOYLE OLUNCA HIC TUTUMUYOR.
    NE ZOR BI DURUM. SASI NOSUNDA PROBLEM YOK. BIREBIR DOGRU.. FIAT SERVISINI ARADIM MOTOR KAPAGINI SOKUP ALTINDA YAZARMIS. UCRETI 45 TL CEKTILER. EN SON CAGRE BU ARTIK.

Alıntıları Göster
    Herhangi bir yetkili servisten, fiat yetkili servisi olmasına da gerek yok, sadece yetkili servis olsun yeter, ruhsattaki motor nosu ile motorun üstünde yazan nonun aynı olduğunu onayladığına dair imzalı, kaşeli, onaylı evrak götürürseniz muayeneden geçersiniz. Bu şekilde TUV sorumluluğu üstünden atar. Tabi bu riski üstlenecek bir yetkili servis bulmak zor olabiliyor.

Fakat her muayenede bunu yapmak zorunda kalacaksınız.

• quote:

Orijinalden alıntı: O.B.K

Herhangi bir yetkili servisten, fiat yetkili servisi olmasına da gerek yok, sadece yetkili servis olsun yeter, ruhsattaki motor nosu ile motorun üstünde yazan nonun aynı olduğunu onayladığına dair imzalı, kaşeli, onaylı evrak götürürseniz muayeneden geçersiniz. Bu şekilde TUV sorumluluğu üstünden atar. Tabi bu riski üstlenecek bir yetkili servis bulmak zor olabiliyor.

Fakat her muayenede bunu yapmak zorunda kalacaksınız.

Alıntıları Göster
    bana resmi yollardan uygun temız yollar gerekklı arkadasım. aracı alıcam alırken satarkende sorun yasamak ıstemıyorum.

• quote:

bana resmi yollardan uygun temız yollar gerekklı arkadasım. aracı alıcam alırken satarkende sorun yasamak ıstemıyorum.

Resmi yola uygun yapmak istiyorsanız bu aracı almayın.

Aracı aldığınız anda ruhsatta yazan motor nosu ile aldığınızı kabul etmiş olursunuz. Ve bu tarihten sonra motor nosu farklı diye bir iddianız olursa motoru sizin değiştirdiğinizi kabul ettiğiniz varsayılır ve yeni motorun faturasını ibraz etmek zorunda kalırsınız. Aksi takdirde change yapanlarla ile aynı kefeye konursunuz...

Yok aracın motor nosu zaten buysa, sadece yanlış yere bakıyorsanız serviste doğru yere baktırıp motor nosunun doğru olduğuna dair rapor alabilirsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi O.B.K -- 4 Kasım 2009; 22:11:35 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: O.B.K

quote:

Resmi yola uygun yapmak istiyorsanız bu aracı almayın.

Aracı aldığınız anda ruhsatta yazan motor nosu ile aldığınızı kabul etmiş olursunuz. Ve bu tarihten sonra motor nosu farklı diye bir iddianız olursa motoru sizin değiştirdiğinizi kabul ettiğiniz varsayılır ve yeni motorun faturasını ibraz etmek zorunda kalırsınız. Aksi takdirde change yapanlarla ile aynı kefeye konursunuz...

Yok aracın motor nosu zaten buysa, sadece yanlış yere bakıyorsanız serviste doğru yere baktırıp motor nosunun doğru olduğuna dair rapor alabilirsiniz.

Alıntıları Göster
    benim aracin uzerindeki demir plakadaki sasi no ve ruhsattaki sasi no tutuyor ama fatura'da yazan[sifir almisdim] sasi no baska bir sey
    bu sorun olur mu?

• quote:

Orijinalden alıntı: forumusr

benim aracin uzerindeki demir plakadaki sasi no ve ruhsattaki sasi no tutuyor ama fatura'da yazan[sifir almisdim] sasi no baska bir sey
    bu sorun olur mu?

Alıntıları Göster
    çenc olur
  • quote:

Orijinalden alıntı: UrbanRacer

çenc olur

?
  • quote:

Orijinalden alıntı: forumusr

quote:

Orijinalden alıntı: UrbanRacer

çenc olur

?

Alıntıları Göster
    bu sekıldekı bır aracı trafık subesıne goturdugunuzde once motor ve saseden calıntı olup olmadıgına veya baska bır araca kaıtlı olup olmadıgına bakarlar

eger sıkıntı yoksa makıne muhendıslerı odasondan tepıt yaptırmanız geekırcok zahmetlı ıs

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.