Şimdi Ara

Monitöre Görüntü Gelmiyor -Geçici Çözüm Bulundu-

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (1 Mobil) - 3 Masaüstü1 Mobil
5 sn
15
Cevap
0
Favori
8.793
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Desktopım yeni sayılır, geçen senenin sonlarında toplamıştım. Ara sıra şöyle bir problemle karşılaşıyorum: bilgisayarın tuşuna basıyorum, ilk açılırken ki sesler geliyor, sonra bir bip yapıp açılmaya başlaması gerekiyor değil mi? O bip sesi gelmiyor, bilgisayar da açılmıyor. Monitöre sayılar vs. gelmesi lazım iken gelmiyor hiçbir şey.

Power ve işlemcinin fanları dönüyor fakat ekran kartınınki dönmüyor ve bir yerinde küçük kırmızı bir ışık sürekli yanıyor. Bu problemle akşam karşılaşsam genelde sabahına düzelmiş oluyor. Sanki rastgele bir şekilde kendi kendine bozulup düzeliyor. Ramleri ve ekran kartını söküp taktım fakat fayda etmedi.

Yardımlarınız bekliyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Jansay -- 10 Temmuz 2010; 5:19:34 >

• tam benim sorunumu anlatmışsın arama yaparken buldum googledan
    arkadaşım aynı sorun benim masaüstünde de var power a basınca ışık yanıyor kasa içinde herşey çalışıyor fakat monitor açılmıyor açılsada ekranda bişe gözükmüyor kasanın işlem ışığı değilde diğer mavi ışık sürekli yanardı şimdi açılınca sürekli yanıyor fakat 20 saniye sonra yanıp sönmeye başlıyor problem bazen oluyodu ama şimdi çok sık oluyor arada düzeliyo ekran kartını çıkarıp soğuttum güzelce yerine oturttum fakat yine düzelmedi bilen arkadaşlar varsa yardım edebilirlermi
  • Bu sorun genelde biosdan kaynaklanir. Bana 3 ayda bir olur. Oldugunda bios sifirlarim duzelir.

Anakartın bios pilini iğne ucu gibi bişeyle yerinden çıkarıp 1 dakika sonra yerine geri tak eskisi gibi tekrar oturduğuna emin ol sonra bilgisayarını yeniden aç ve biosa girip default edip f10 ile kaydetip çık

Monitöre Görüntü Gelmiyor -Geçici Çözüm Bulundu-

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kızıldag -- 17 Haziran 2010; 11:33:13 >
  • Pili çıkartıp tekrar taktım. Orada bir problem çıkmadı. Fakat:

BIOS'a del'e basıp girdim, ilk çıkan yerde "Load fail-safe defaults" ve "Load Optimized Defaults" var, ikisini de yaptım. Sonra F10'a basıp çıktım. Fakat sorun hala devam ediyor. Nasıl default yapacağımı ayrıntılı bir şekilde anlatır mısınız?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Jansay

Pili çıkartıp tekrar taktım. Orada bir problem çıkmadı. Fakat:

BIOS'a del'e basıp girdim, ilk çıkan yerde "Load fail-safe defaults" ve "Load Optimized Defaults" var, ikisini de yaptım. Sonra F10'a basıp çıktım. Fakat sorun hala devam ediyor. Nasıl default yapacağımı ayrıntılı bir şekilde anlatır mısınız?

Monitore goruntu gelmeden biosa nasil girdin onu anlamadim. Sorunu yanlis mi anladim acaba ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: kızıldag

quote:

Monitore goruntu gelmeden biosa nasil girdin onu anlamadim. Sorunu yanlis mi anladim acaba ?

Şöyle: pili çıkarıp taktıktan sonra çalıştı (dedim ya sanki rastgele bozulup düzeliyor), yaptım onları. Sonra anladım ki yapamamışım, açılmıyor şu anda.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Jansay -- 17 Haziran 2010; 19:47:10 >

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: kızıldag

quote:

Şöyle: pili çıkarıp taktıktan sonra çalıştı (dedim ya sanki rastgele bozulup düzeliyor), yaptım onları. Sonra anladım ki yapamamışım, açılmıyor şu anda.

Fanlar dogru calistigina gore PSU da sorun olmamali. Harddiskin sata kablosu anakarttan cikmis olabilir. Monitorle Ekran kartini baglayan kabloda sorun olabilir. Bios pili bitmis olabilir. Anakartta bir parca yanmis olabilir. Imkanin varsa baska ekran kartiyla dene. Imkanin yoksa servise gotur derim. Soguyunca aciliyorsa isinmadan olabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kızıldag -- 17 Haziran 2010; 21:30:15 >

• Dediğim gibi: yanlış yapmışım default'u, doğrusunu öğrenip yaptım. Kapatıp açtım 3 kere filan çalıştı. Sonra bi 5 saat sonra filan eve geldim denedim şimdi yine açılmıyor. Yalnız şöyle bir rutin var: bilgisayar hiç açılmadan 10 saat civarı bekletilince açılıyor. Hatta arkadaki düğmesine basıp tamamen kapadım bir kere, 5 saat sonra denedim açıldı. Acaba bir statik elektriklenme mi var? Onları önleyen süngerleri değiştirmek filan mı lazım acep? Eğer öyleyse o süngerler kasanın neresinde bulunur? Donanım hakkında fazla bir bilgim yok da...

Alâkanız için çok teşekkür ediyorum bu arada.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Jansay -- 19 Haziran 2010; 4:00:51 >
  • şişmiş kondansatör varmı anakartta

http://www.tvt.com.tr/Teknik-Terimler-Sozlugu-H-M,DP-7.html

şişmiş patlak bir kondansatör görebilirsiniz verdiğim linkte

geçmiş olsun.
  • ben herşeyi denedim bios resetledim olmadı ekran kartında sorun olsa arada açılmazdı bilgisayar çünkü benimki arkadaşınki gibi arada açılıyor açılınca kapatsam bidaha açılmıyor açıldığında hiçbir sorun olmuyor herşey tam takır ama çok nadir açılıyor bilgisayar...birde hoprloru taktım windows açılma sesi falan geliyor tekrar powera basınca bilgisayar aynen windows kapanış sesiyle kapanıyor ve tamamen kapanıyor tek sorun monitore görüntü gelmiyor
  • Arkadaşlar sorun çözüldü (çok garip bir şekilde).

fLyaTRe (abim olur kendisi) olayı çözdü. Bilgisayarın arkadan kapatma tuşundan kapattıktan sonra öndeki açma tuşuna basıp ardından hemen arkadaki tuşu da açınca bilgisayar açılıyor. Biliyorum, kulağa mantıksız geliyor. Teknik açıklamasını fLyaTRe yapacak.
  • arkadaşlar önce sorunun tam olarak anlatayım, power tuşuna basıldığında ekran kartının üzerinde monitör çıkışına yakın yerde kırmızı bir ışık yanıyor ve ekran kartının fanı çalışmıyor. ve pc de açılmıyor.. sorun ekran kartında değil, başka bir kartla da denedik aynı sorunu gene yaptı. power da olabilir sorun ya da anakartta emin değilim, başka bir power kullanarak test etmeyi düşünüyorum.

nedenini tam olarak bilmediğim soruna, deneme yanılma yöntemiyle şöyle bir çözüm bulduk. pc kapalıyken psu'nın düğmesini off a getiriyorum, kondansatorlerden elektrik tamamen boşalmadan power tuşuna basıyorum ve hemen ardından psu'yu açıyorum, ekran kartının üzerindeki kırmızı ışık sönüyor, pc bipliyor ve açılıyor. kondansatorlerde kalan elektrik ile başlatıp, hemen psu yu devreye sokarak açılmasına ne diyebilirim bilmiyorum?? sorun anakartta mı yoksa psu da mı ? o da hala muallakta..

not: kasayı yan yatırıp kurcalarken bu çözümü buldum

• Şimdi sevgili censay ve sevgili fly sorun şu:

Normalde ekstra güç beslemeli e.kartlarının güç kablosunu takmadığınız zaman bu problem oluşur ama e.kartının sağlam old. biliyoruz.İş psu da bitiyor size kim buldu o psu yu önce onla bir görüşün
    Neyse yenibir şey denemek lazım başka powerla denemeli önce hehe farklı bir çözüm olmadı ama denemeli power aklanırsa o zaman şüpheleniriz başka şeylerden.Ama bu olay giga anakartlarda sık sık olan bir şey bios paso kendini yeniden başlatıyor açmıyor.Aha buldum aga bir de ramleri sökün sırayla takın eğer tektek çalışmıyorsa problemi bulmuş oluruz.O da bu sonucu doğurur.Ramlerde voltaj problemi olabilir belli bir voltajda çalışıyor olabilir psu yetmiyor olabilir deneyin abi bi.

• ramleri söktüm, açma tuşuna bastım, aynı şekilde davrandı, sanki hiç ramleri sökmemeişim gibi.. sonra bir daha elektriği kesip verdim, bu sefer biplemeye başladı, yani sonunda ramlerin yerinde olmadığını anladı

birde anakart üzerindeki 8pinlik güç girişine taktığım kablo 4pinlik, anakarta yeterli voltajı veremiyor olabilirim dediğin gibi, istanbula döndüğümde fatal1ty psu ile deniyecem bi de
  • Bana da olmuştu ben ilk ekran katından şüphelendim ancak ekran kartının yanmasının nasılk bir şey olduğunu acı bir şekilde tecrübe etmiş olmamdan dolayı bunun doğru olmadığını anladım. Malum ekran kartı fiyatları uçmuş ama korkmayın eğer ekran kartının fanı dönüyorsa ve ekrana görüntü gelmiyorsa bu genellikle ramden veya biostan kaynaklanır. Ancak çözümü hakkında hiç bir fikrim yok ramleri söküp çıkartabilirsiniz ya da ekran kartının pci-e çipine bir bakın 2 tane kısa dal dışında kırık, çizik, hasar varsa geçmiş olsun donsuz kalırsınız

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.