Şimdi Ara

modemin kondansator ıle stablıze edılmesı mumkunmu???

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
0
Favori
898
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • ups e baglı olan adsl modemım elektrikler kesilince reset atıyor kendıne.modemım asırı hassas oldugundan bole oluyo sanırım..
    modeme adaptorunden 9v ac gerılım gırıyor.acaba modemın gırısıne yeterlı buyuklukte ve gerılıme uygun bır kondansator baglasam.modem ups devreye gırene kadar bıkac ms kapanmayabılırmı

eger mumkunse
    9v ac ıcın ne kadarlık bı kondansoator onerırsınız.
    sımdıden tesekkur ederım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hybrid_theory_oma -- 9 Kasım 2007; 13:53:47 >

• Kondansatör uF olarak ne kadar yüksekse o kadar iyidir aslında,ama sizin modem için düşünecek olursak en az 12V gerilim değerinde olan ve 20.000uF Civarı bir non-polar[Kutupsuz-AC uyumlu] kondansatör işinizi görür gibi.Yanlışlıkla kutuplu DC kondansatör almadığınızdan da emin olun.
  • tesekur ederım ama 20 000 mıkrofarat bana cok gıbı geldı bı ac kondansator ıcın.genelde nano farat cınsındendır ya. uff olmasın sonra:)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hybrid_theory_oma -- 9 Kasım 2007; 15:26:41 >
  • SAKINNNNNNN AC GERİLİME BÜYÜK KAPASİTELİ KONDANSATÖR PARALELLEMEYİN!!!!!!

Modemin içinde o beslemenin doğrultulmuş (DC) halde olduğu bir yere + ile 0 arasına büyük kapasiteli kondansatör koyarak yapabilirsiniz.
  • sonra çok yüksek voltajlı elektriğe maruz kalabilirsiniz. kV değerleri bile görebilirsiniz.en iyisi modem kartına DC devresine kapasitör eklemek.4700 uF 25 V iyidir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ihsancan -- 9 Kasım 2007; 21:12:35 >
  • bir kere 20000 mikrofaradlık kutupsuz kondansatör diye birşey yok. olduğunu bile varsaysak bu kesin bir koruma sağlamaz kesilme sıfır geçişlerine denk geldiğinde kondansatör yokmuş gibi olur

madem ki modemi modifiye edeceksin modemi aç içinde doğrultucu diyotları ve onların çıkışındaki kondansatörü bul o kondansatöre paralel 4700 veya 10000uF/25 voltluk bir kondansatör takabilirsin bir de buna 100 nanofaradlık bir kondansatör daha takmanı öneririm
  • Kullanacağın capacitor değeri modemin iç empedansına bağlı olsa gerek. Eğer Eğer 1Mohm ise ve 47000uF takarsan sistem t=0.47F*1000000ohm=470000sn=7800dk=130st gibi bir zamanda kararlı hale geçer. Tabi sadece basit bir hesap duruma göre değişebilir.
  • adaptor kesın olarak ac veriyor.dogrultma devresi fln hepsi modemin icinde.durum bole olunca adapatoru yada trafoyu:d degıstırmem sacma olmaz mı.kaldı kı ac veren adaptor mahıyetınde trafoyuda pıyasada pek gormedım:) sabah olsunda ıkondansator alıp bı denıcem.ıns olur.
    saolun fıkırlerınız ıcın=)
  • bu arada modemımın dandık oldugu da bı gercek:D kısın voltajlar 220 nın altına ınınce,200lere dusunce(asırı yuklenmeden dolayı) reset atıyodu kendıne.. diger atraftan modem acayip ısınıyor.arastırdım datron modemler hep ısınıyomus. aldık bıkere.yaptık bı hata:) gıttıgı yere kadar gıtsın barı
  • quote:

Orjinalden alıntı: sse

Alternatife kondasatör olmaz :) kondansatör kısa devre etkisi yapacak.Ben bunu yazdım ama büyük ihtimal sen alıp takmış ve nasıl patladığını seyretmiş yada tüh işe yaramadı deyip kondansatörleri çıkarmış olacaksın :) modemin garantisi bitince içini açıp içindeki kondasatörü büyütürsün.
    Ben olsam iadenin yolunu arardım neticede elektrik kesilmediği halde modem resetleniyor.

Arkadaş niye kısa devre etkisi yapsınki 1/(w*C) değilmi capacitorun empedansı. Al bakalım 50Hz şehir ceryanı ve
    1u capacitor. 1/(2*pi*50*1^-6) neredeyse 3kohm yapar hiçte kısa devre sayılmaz.
  • Al bir DC çıkışlı adaptör, ama çıkış voltajı senin orijinal AC adaptörden 1-2 volt daha yüksek olsun. Mümkünse en az 1 Amper çıkış verebilsin. Sorun ortadan kalkar. Benzer bir problemi Zoom modemde yaşıyordum. Adaptörü değiştirince normale döndü.
  • kardeş en iyisi al bitane 12 volt 3-4 amper küçük akü dc çıkış veren adaptörün çıkışına + sına - sine dikkat ederk bağla bırak 5-10 milisaniyeyi 5-10 dk bile çalıştırısın modemi, elektrikler varken de akü adaptör tarafından şarj olur. adaptör 9 volt dc veriyorsa akün de 9 volt olması tavsiyemdir.
  • quote:

Orjinalden alıntı: mazaza

Arkadaş niye kısa devre etkisi yapsınki 1/(w*C) değilmi capacitorun empedansı. Al bakalım 50Hz şehir ceryanı ve
    1u capacitor. 1/(2*pi*50*1^-6) neredeyse 3kohm yapar hiçte kısa devre sayılmaz.

Yüksek kapasiteden bahsediyoruz, 1 uf'dan değil...

Gerçi yukarıda bir arkadaşın dediği gibi 20.000 uf kutupsuz kondansatör de yok zaten, tartışmak boşuna.
  • quote:

Alternatife kondasatör olmaz :) kondansatör kısa devre etkisi yapacak.Ben bunu yazdım ama büyük ihtimal sen alıp takmış ve nasıl patladığını seyretmiş yada tüh işe yaramadı deyip kondansatörleri çıkarmış olacaksın :) modemin garantisi bitince içini açıp içindeki kondasatörü büyütürsün.
    Ben olsam iadenin yolunu arardım neticede elektrik kesilmediği halde modem resetleniyor.

yoo dah atakmadım:D h sonu dıe bızım burdakı malzemeci kapalı:) modemın garantısı yok valla olsa kakalıcam da:)
  • http://forum.donanimhaber.com/m_15473934/mpage_1/key_//tm.htm#15476141
    su mesaja bakarsanı zbua rkadasta kondansator takvıyesı yapın demıs.yapsammı yapmasammı.olmassa bi deniyim:)
  • quote:

Orjinalden alıntı: audiocu

kardeş en iyisi al bitane 12 volt 3-4 amper küçük akü dc çıkış veren adaptörün çıkışına + sına - sine dikkat ederk bağla bırak 5-10 milisaniyeyi 5-10 dk bile çalıştırısın modemi, elektrikler varken de akü adaptör tarafından şarj olur. adaptör 9 volt dc veriyorsa akün de 9 volt olması tavsiyemdir.

adaptor 9v ac veriyor.yani dogrultma devresi modemin icinde.aku olmaz dimi:S
  • modem isini hallettim.baska bi yerde 220 uF lık kondansator vardı.yakından inceleyince bombe yaptıgını farkettim.onu degistirince alet duzgun calisimaya basladi.artik reset atmiyor=) fikirler icin tesekkur ederim beyler.
  • quote:

Orjinalden alıntı: hybrid_theory_oma

quote:

Orjinalden alıntı: audiocu

kardeş en iyisi al bitane 12 volt 3-4 amper küçük akü dc çıkış veren adaptörün çıkışına + sına - sine dikkat ederk bağla bırak 5-10 milisaniyeyi 5-10 dk bile çalıştırısın modemi, elektrikler varken de akü adaptör tarafından şarj olur. adaptör 9 volt dc veriyorsa akün de 9 volt olması tavsiyemdir.

adaptor 9v ac veriyor.yani dogrultma devresi modemin icinde.aku olmaz dimi:S

bunu unutmuşum :(
  • quote:

Şiştiğine göre gereğinden fazla gerilime yada ters gerilime maruz kalmış olma ihtimali yüksek demektir.Yerine taktığın kondansatör daha yüksek gerilim kapasiteli olursa iyi olur.Kondansatör adaptörün içindemiydi ?

kondansator modemin icindeydi.25v luk olmadıgı ıcn bende 50 v luk kondansator takmıstım zaten=)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hybrid_theory_oma -- 12 Kasım 2007; 17:03:20 >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.