Şimdi Ara

Model Otomobil Koleksiyonu ve yapımı, 1/24 ölçek (6. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
1.411
Cevap
71
Favori
66.907
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
26 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Vayy bee.. Müthiş bi hobi ve çalışmalar .
    Çok emek istemese ben de yapardım da o kadar zora gelemem
  • Arabaların hepsi müthiş görünüyor . Sormak istediğim birkaç soru var ?

1- Arabaların için gerekli boya kutunun içinden çıkıyor mu yoksa kendimiz ayrıca mı satın almalıyız ?
    2-Bu astar , gerekli fırçalar vb. ürünleri nerden ve neye göre satın almalıyız ?
    3-Ve son olarak ise maketi yaparken takip etmemiz gereken yönergeler mevcut mu ? Yani yeni başlayacağım için hiç birşey yapamadan rezil etmek istemiyorum .

şimdiden teşekkür ederim .
  • quote:

Orijinalden alıntı: BorgaXxX

Arabaların hepsi müthiş görünüyor . Sormak istediğim birkaç soru var ?

1- Arabaların için gerekli boya kutunun içinden çıkıyor mu yoksa kendimiz ayrıca mı satın almalıyız ?
    2-Bu astar , gerekli fırçalar vb. ürünleri nerden ve neye göre satın almalıyız ?
    3-Ve son olarak ise maketi yaparken takip etmemiz gereken yönergeler mevcut mu ? Yani yeni başlayacağım için hiç birşey yapamadan rezil etmek istemiyorum .

şimdiden teşekkür ederim .

Merhaba;

1- Gerekli boya normalde kutu içeriğinde yok. Nadiren de olsa bazen bir kaç renk koyabiliyorlar ama modeli bitirmek için yeterli gelmiyor. Ayrıca satın almak gerekiyor, konunun ilk sayfasında hangi boyaların kullanıldığını yazmıştım, oradan bakabilirsiniz.

2- Konuda paylaştığım bir iki site var, ben oradan siparişle alıyorum. Fırça için ise çok özel bir şeye gerek yok, kırtasiyelerden ya da ressam malzemesi satan yerlerden çeşitli boylarda yumuşak tüylü fırçalar alırsanız işinizi görür.

3- Tabii ki, kutunun içinden yapım kitapçığı çıkıyor, oradaki yönergeleri takip ederek yapabilirsiniz.

Eğer ki başlarsanız, takıldığınız yerler olduğunda sorabilirsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rst78 -- 2 Mayıs 2014; 8:25:30 >

• quote:

Orijinalden alıntı: B.Avcı

Hocam tek soru soran ben değilmişim sanırım. Ayın 15'inde başlıyorum ben de hocam Mini Cooper ile

Hocam ne oldu sizin durum, var mı bir gelişme

Varsa eğer paylaşımları bekliyoruz
  • Güzel bir hobi en başta dedim parçaları da kendisi yapıyor sanırım uğraşılır mı ama onlar hazırmış boyama ve birleştirme sendeymiş
  • quote:

Orijinalden alıntı: rst78

quote:

Orijinalden alıntı: B.Avcı

Hocam tek soru soran ben değilmişim sanırım. Ayın 15'inde başlıyorum ben de hocam Mini Cooper ile

Hocam ne oldu sizin durum, var mı bir gelişme

Varsa eğer paylaşımları bekliyoruz

Hocam sormayın bu sıralar biraz sıkıntıdayım, iş ve özel hayat konusunda yani. Zaman ayıramadım. En ufak gelişmede size haber vericem merak etmeyin

• Hocam ilginiz ve cevaplarınız için teşekkür ederim . Anladığım kadarıyla arabanın kutusunun üzerinde renk kodu olsada gövdesinin hangi renk olacağı bizim keyfimize göre değişebiliyor yani istediğimiz renge boyayabiliyoruz. Peki kaportayı spray boyayla boyama zorunluluğu var mı yoksa o fırça ile sürülen akrilik boyalarla boyanabiliyor mu astar üstüne ?
  • Fırça ile de boyanabilir ama geniş yüzeyleri fırça ile pürüzsüz boyamak çok daha zor. Sprey çok daha pratik oluyor ve iyi sonuç veriyor.
  • hocam vallahi böyle görünce iç çektim ne kadar güzel diye. maşallah size hocam elinize emeğinize sağlık. çok mükemmel görünüyorlar. maliyetli esasında ama nelere para vermiyoruz ki. bütün gün internet başında takılacağımıza esasında yapılabilir. cesaretimi toplarsam bir ara başlamak isterim. kolay gelsin hocam size iyi çalışmalar.
  • İyi dileklerde bulunan arkadaşlara teşekkürler;

Mercedes'e devam edelim, yolcu kabinini büyük oranda bitirdim, döşemelerde mat kırmızı ve gümüş renkleri kullanıyoruz ;

Model Otomobil Koleksiyonu ve yapımı, 1/24 ölçek

Çok garibime gitti, fren ve gaz pedalı sağda, debriyaj solda, pedalların ortasında ise şaft tüneli var, ilginç bir oturma pozisyonu varmış arabanın

Koltukları da boyadık, şimdi koltukların kaplamasını yapacağız. Bu tarz şeyler için ya da arabanın üzerindeki etiketlemeler için "decal" adı verilen baskılar mevcut, onları kullanacağız.

Fotoğrafta gördüğünüz gibi kağıt üzerine basılmış desenler, bunları koltuklara aktaracağız. Fotoğraftaki "Mark Fit" isimli ürün bu "decal"leri yumuşatarak modelin üzerini, özellikle kıvrımlı bölgeleri rahat kaplamasını sağlıyor.

Kaplamayı şekildeki gibi kesip suya batırıyoruz :

Decal'ler suyla ıslandıktan sonra 1 dakika kadar bekletiyoruz, bu esnada kaplamayı yapacağımız yüzeye mark fit sürüyoruz :

Bir süre sonra kaplamalar gördüğünüz gibi kağıdın üzerinden kayıp ayrılabilir hale geliyorlar:

Kağıdın üzerinden kaydırarak dikkatlice kaplayacağımız yüzeye yerleştiriyoruz :
    Model Otomobil Koleksiyonu ve yapımı, 1/24 ölçek Model Otomobil Koleksiyonu ve yapımı, 1/24 ölçek

Tüm bölgeleri bu şekilde kaplayıp üzerine tekrar bolca mark fit sürüyoruz ve kurumaya bırakıyoruz, kuruduğunda tüm pürüzler gidecek, kaplama yüzeye iyice yerleşip tutunacak :
    Model Otomobil Koleksiyonu ve yapımı, 1/24 ölçek Model Otomobil Koleksiyonu ve yapımı, 1/24 ölçek

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rst78 -- 12 Mayıs 2014; 15:03:15 >

• Koltuklar kurudu, yerlerine takıldı, yolcu kabini bitti :

Ön konsol ve gösterge panelinin boyası tamam :

Gösterge paneline yukarıdaki mesajda koltuklara yaptığımız gibi "decal"leri uygulayacağız (suya batırarak ıslat, 1 dakika beklet, modelin üzerine kaydırarak düzgün pozisyonda yerleştir) :

Göstergeler de hazır, üzerine mark fit sürüp kurumaya bırakıyoruz :

Motor bölmesindeki ufak tefek işler de bitiyor, o da tamamlanıyor :

Model Otomobil Koleksiyonu ve yapımı, 1/24 ölçek Model Otomobil Koleksiyonu ve yapımı, 1/24 ölçek Model Otomobil Koleksiyonu ve yapımı, 1/24 ölçek

Motor bölmesinde bir iki ufak parça daha kaldı (direksiyon mili, şasinin bir parçası daha), bir de direksiyon var, onların da boyasını yapacağız.

Bu parçalar da kuruyup birleştirildikten sonra artık zurnanın zırt dediği yere, modeli ya vezir ya rezil edeceğimiz en önemli safhaya geçeceğiz :

Gövde parçalarının, kaportanın pürüzsüz şekilde boyasının yapılması ve boyaya zarar vermeden her şeyin bir araya getirilmesi. Bu modelde kaputun yanında kapılar da açılıp kapanabildiği için, parçalar boyandıktan sonra yerine alıştırırken üzerindeki boyanın kalınlığı nedeniyle yerine oturmayabiliyor, ya da problem çıkabiliyor. Boyayı batırmadan düzeltmeler yapmak gerekebiliyor, umarım problem yaşamayız. Aracın dış yüzeyindeki kusurlar daha çok göze battığı için bu aşamada yapılacak bir hatanın telafisi biraz zor. Bu günlük bu kadar, gerisi artık önümüzdeki haftaiçine kaldı

Bir terslik olmazsa modeli önümüzdeki haftaya bitiririz artık.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rst78 -- 9 Mayıs 2014; 14:08:17 >

• Müthiş... Güncel modeller de var mı? Sadece klasik mi yapıyorsunuz?
  • Maddi durumum olsa bende uğraşırdım

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ingrid

Müthiş... Güncel modeller de var mı? Sadece klasik mi yapıyorsunuz?

Hoşuma giden model olursa güncel, klasik farketmiyor, hepsinden var. 1.sayfada güncel modeller mevcut.
  • Devam edelim, geçen hafta Cuma akşamı yapılanlar;

Ön göğüs ve gösterge paneli birleşti :

Direksiyonun boyasını yapıp onu da yerine taktık :

Yolcu kabinini şasi üzerindeki yerine oturttuk :

Üst mesajdaki motor bölmesi ve şasinin ön direklerini de yerine yerleştirdim. Biraz kasıntı vardı, bıraktığımda yerinden kayıyordu, o nedenle sabitlemek için üzerine ağırlık koyup yapıştırıcı sürerek kurumaya bıraktım :

İki gün boyunca üzerindeki ağırlıkla kurudu, bu gün sabah kontrol ettim, yerine güzelce yapışmış. Direksiyon milini de yerine taktım, arabanın tüm altyapısı bitti, şimdi sırada artık kaporta işi var :

• Ön konsolu da yerine oturttuktan sonra artık kaporta parçalarının boyasına geçebiliriz :

Maket bıçağı ile kıyıdaki köşedeki pürüzleri, çapakları temizledik, boyaya hazırlar. Bu pürüzsüzleştirme işi için ince su zımparası da kullanılıyor ama ben üşeniyorum açıkçası Maket bıçağı ile girişip kazımak daha kolayıma geliyor, zımpara kadar iyi sonuç vermez tabii ki ama yine de iş görüyor :

Rahat boyayabilmek için parçaları şekildeki gibi tutamak olarak kullabileceğimiz bir şeyin üzerine bantlıyoruz. Ben eski bitmiş astar kutularını kullanıyorum. Kutunun altından bir elimizle tutup modeli sağa sola çevirirken diğer elimizle de sprey boyayı uygulayacağız. Bu şekilde camın önünde etrafı batırmadan boya yapmak mümkün ve kolay oluyor :

Kullanacağımız renk Tamiya TS-17 kodlu "Gloss Aluminum" (Parlak Aluminyum) :

Aracın dışını boyarken en önemli şey sabırlı olmak ve boyayı başta ince katmanlar halinde uygulamak. Sprey boyayı modele 30-40 cm kadar uzaktan tutup sağa ve sola düzgün ve hızlı hareketler ile boyamak gerekiyor. Spreyi bir noktaya yoğunlaştırıp ya da yavaş hareketler ile Allah ne verdiyse sıkmıyoruz, mesela modelin yanından sağdan sola basarak bir kez hızlıca geçip duruyoruz, ardından diğer tarafını tutup aynı şekilde sprey boyayı uzaktan düz bir çizgi üzerinde sağdan sola, soldan sağa hareket ettirerek azar azar boyuyoruz. Asla ve asla ilk seferde her yeri kaplamaya çalışmayın, başlangıçta mümkün olduğunca az boya ile ince ve hızlı katmanlar atmak önemli.

Uzaktan (30-40 cm) her yönden sadece 1-2 geçiş ile attığımız ilk kat sonrası şöyle bir yakından bakalım :

Gördüğünüz gibi modelin üzerinde boya varla yok arası bir şey, daha yakından bakalım :

Bu şekilde atılan ilk boya katına "mist coat" diyorlar, yani ince bir sis tabakası gibi, boya çok ufak zerrecikler halinde parçaların üzerine yerleşiyor. Sonraki atacağımız boya katmanları için tutunacak bir zemin hazırlıyor. Bu şekilde ilk "mist coat"ı attıktan sonra 2-3 dakika kurumaya bırakıyoruz.

Kuruduktan sonra yine aynı şekilde uzaktan ikinci kat boyayı atıyoruz, yine her yönden 1-2 kez geçecek şekilde. Artık boya yavaş yavaş kendini göstermeye başlıyor :

Tekrar 2-3 dakika kurumaya bırakıyoruz.

Ardından biraz daha yakından (25-30cm) her taraftan 2-3 geçiş ile 3.kat boyayı atıyoruz, artık boya hafiften parlamaya ve yüzeyi iyice kaplamaya başlıyor :

Bu katı da kurumaya bırakıyoruz, bu aşamada biraz daha uzun süre beklemekte (5-10 dakika) fayda var.

Bu katman da kuruduktan sonra artık yakın mesafeden son kat boyayı atacağız. Buna da "wet coat" diyorlar, yani ıslak kat, artık modelin boya ile ıslandığını görmeniz lazım. 15-20 cm mesafeden yine hızlı hareketlerle üst üste 3-4 geçiş yaparak son ıslak katımızı da atıyoruz, artık boya her yeri kaplıyor ve gördüğünüz gibi ışık altında parlamaya başlıyor :

Son ıslak katı da attıktan sonra boyanın tamamen kuruyup sertleşmesi için en az 1 gün beklememiz gerekiyor. Acele edip bu haliyle çalışmaya devam ederseniz boya zarar görüyor, üzerine parmak iziniz çıkabilir, parlaklığını kaybedebilir, bunun gibi riskleri var.

Gövdenin boyası kuruyadursun, biz kapı içleri ile devam edelim. Kapı içlerindeki döşeme rengimiz de mat kırmızı olacak, cam çerçevelerinde ise içte mat siyah (plastik cam fitilleri) dışarıda ise krom çıtaları canlandırmak için krom renkli boya kullanacağız. Bu tarz krom detaylar için fotoğraftaki ürünü kullanıyorum, krom aksamlarda oldukça parlak ve gerçekçi bir sonuç veriyor. Tamiya'nın krom renkli marker'ı, kalem şeklinde olduğu için uygulaması da çok kolay :

Dıştan marker ile krom çıtaları boyadıktan sonra içten de kırmızı olan kısımların boyasını yapıyoruz :

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rst78 -- 13 Mayıs 2014; 1:06:12 >

• Kapı içlerindeki mat siyah bölümleri de fotoğraftaki gibi boyadıktan sonra bir prova yapalım. Bir tanesini kapının içine yerleştirdim, krom çerçevemiz gayet güzel olmuş. Camları da taktık mı kapılar tamamdır

Bu günlük bu kadar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rst78 -- 13 Mayıs 2014; 18:13:32 >

• Jantları ve lastikleri de aradan çıkaralım :

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rst78 -- 13 Mayıs 2014; 8:58:28 >

• çok isterim bunlarla uğraşmayı ama maddiyat en kötü maket 50 tl
  • quote:

Orijinalden alıntı: Sturmgeist

çok isterim bunlarla uğraşmayı ama maddiyat en kötü maket 50 tl

boyalar da bi 50-60 var hocam
  • 
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.