Şimdi Ara

Model Otomobil Koleksiyonu ve yapımı, 1/24 ölçek (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.411
Cevap
71
Favori
66.908
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
26 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • VW T1'i tekrar rafa kaldırdım. Gelinen son durum :

Model Otomobil Koleksiyonu ve yapımı, 1/24 ölçek

Kaporta parçaları için kırmızı ve beyaz sprey boyaya ihtiyacım var, kırmızı var ama beyaz elimde yok. Sipariş versem bir kaç güne gelir, tek bir boya için de sipariş vermeye üşendim Bir de sol ön kapıyı yerine alıştırmak için takıp çıkartıyorum derken ucundan menteşesini hafif kırdım Bu da üzerine tuz biber ekti.

İleride malzemem biter de toplu bir sipariş verirsem beyaz boya da alıp kaldığım yerden devam edeceğim yine. Şimdilik bir köşede dursun.

Elimdeki modellerden hangisine başlasam diye dün bayağı düşündüm, en sonunda şunu seçtim, Mercedes Benz 300SLR yapacağız!

Namı diğer "Gullwing", "martı kanat", SLS'in dedesi

• Kutu içeriğine bakalım, model 88 parçadan oluşuyor;

Camlar, krom aksamlar :

Gövde parçaları, kaput, kapılar vs. :

Şasi, yürüyen aksam, iç mekan, motor parçaları vs :
    Model Otomobil Koleksiyonu ve yapımı, 1/24 ölçek Model Otomobil Koleksiyonu ve yapımı, 1/24 ölçek

Aksamlardaki detaylar güzel, yapım işi eğlenceli olacağa benziyor fakat; kutunun içinden bir Revell klasiği çıktı, plastik ve döküm kalitesi yerlerde sürünüyor. Nasıl derseniz şöyle bir yakından bakalım parçalara :

Model Otomobil Koleksiyonu ve yapımı, 1/24 ölçek Model Otomobil Koleksiyonu ve yapımı, 1/24 ölçek Model Otomobil Koleksiyonu ve yapımı, 1/24 ölçek

Fotoğraflara dikkatli bakarsanız parçaların kenarlarındaki çapakları, fazlalıkları, pürüzleri görebilirsiniz. Bu ne demek, boyama ve birleştirmeden önce bu fazlalıkları bozuklukları tek tek düzelteceğiz demek. Zımpara, maket bıçağı ile girişip adam etmemiz gerekiyor. Parçaları birbirine uydurabilmek için uğraştıracağa benziyor.

Kötü plastik ve kötü dökümden gövde de nasibini almış, hele hele kaput menteşesinin hali içler acısı :

Model Otomobil Koleksiyonu ve yapımı, 1/24 ölçek Model Otomobil Koleksiyonu ve yapımı, 1/24 ölçek

Bu kalite düşüklüğü Revell marka kitlerde sık sık karşılaşılan bir durum maalesef.

Peki kaliteli kit nasıl oluyor derseniz bir örnek vereyim, aşağıdaki fotoğraflar Tamiya'nın Honda NSX modelinin gövde, alt takım ve motorunun bazı parçalarına ait. Tamiya bu işte oldukça iyi bir markadır, parça kalitesi bağlamında yukarıdaki Revell marka kit ile aradaki farkı çok rahat görebilirsiniz :

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rst78 -- 19 Nisan 2014; 11:27:47 >

• Yapacağımız boyanın parçaların üzerine rahat tutunması için gri astar atacağız :

Astarı parçalara hafif bir katman halinde attıktan sonra kısa bir süre kısmen kurumasını bekleyip üzerine bir kat daha olacak şekilde atıyoruz. Bu işi kapalı, havalandırmasız ortamda yapmayın, maddeyi solumanız sağlıklı değil. İyi havalanan bir mekanda ya da camın önünde yaparsanız sorun olmaz. Ben genelde camı açıp camın önünde yapıyorum. Bu şekilde parçalar tamamen kaplandığında kurumaya bırakıyoruz :

Model Otomobil Koleksiyonu ve yapımı, 1/24 ölçek Model Otomobil Koleksiyonu ve yapımı, 1/24 ölçek Model Otomobil Koleksiyonu ve yapımı, 1/24 ölçek

Astar tamamen kuruduktan sonra yavaştan başlayalım, motor bloğunu birleştirdim. Fotoğraftaki boyaları kullanarak boya işine başlayacağız, kullanacağımız renkler mat aluminyum ve çelik.

Şimdilik burada bırakıyoruz, devam ettikçe adım adım güncelleyeceğim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rst78 -- 24 Nisan 2014; 8:35:53 >

• Ağır aksak ilerliyoruz; motor bloğu, emme manifoldu, egzos manifoldları, radyatör hortumu, motor üst kapak parçalarının boyası bitti :

Sıralı 8 silindir, ilginç bir motor

Şasinin boyasını da kabaca yaptık, ucunda kıyısında siyah ile düzeltilmesi gereken kısımlar var :

Bir sonraki adımda motoru toplayıp şasiye oturtacağız, aktarma organlarının da boyasını yapıp ekleyeceğiz.

• 50 ve 60 lı yılların amerikanları da var mı?
    varsa SS isteriz
  • Cok guzel bir konu cok guzel bir hobi.
    Takipteyim haci abi.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hocam hangi markanın modellerini tercih ediyorsun ve hangi siteden online olarak satın alıyorsun.

Ben sadece binek otomobilleri seviyorum. Şu an Ford Mustang var bende, revell marka aldım 1:24 ya da 1:25 idi tam hatırlamıyorum şu anda. 1:18 bulamıyorum zaten hiç bir yerde.
  • Elinize kolunuza sağlık, harika bir koleksiyon...
  • quote:

Orijinalden alıntı: a3l4i

50 ve 60 lı yılların amerikanları da var mı?
    varsa SS isteriz

Bir tane Mustang, bir tane de Shelby Cobra mevcut fakat yapılmak için sıra bekliyorlar
  • tebrik ediyorum böyle bir uğraşınız olduğu için.

araçlara eskitme görüntüsü verebilir misiniz? daha doğrusu böyle bir niyetiniz var mı ve yapabilir misiniz?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Donald Draper

Hocam hangi markanın modellerini tercih ediyorsun ve hangi siteden online olarak satın alıyorsun.

Ben sadece binek otomobilleri seviyorum. Şu an Ford Mustang var bende, revell marka aldım 1:24 ya da 1:25 idi tam hatırlamıyorum şu anda. 1:18 bulamıyorum zaten hiç bir yerde.

Türkiye için :
    http://www.modelizmo.com/ana_sayfa.asp

Yurtdışında ise :
    http://www.1999.co.jp/eng/car/

Alışveriş yaptığım siteler bunlar. Revell marka Ford Mustang bende de var, sırasını bekliyor

Marka tercihim ise öncelikle Tamiya oluyor. Eğer istediğim model Tamiya'da yoksa diğerlerine yöneliyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rst78 -- 24 Nisan 2014; 9:00:02 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Michael Wittmann

tebrik ediyorum böyle bir uğraşınız olduğu için.

araçlara eskitme görüntüsü verebilir misiniz? daha doğrusu böyle bir niyetiniz var mı ve yapabilir misiniz?

Teşekkürler, bahsettiğiniz eskitme işine bu güne kadar hiç girişmedim. Eskitme biraz da profesyonellik gerektiren bir şey, kendime güvenemedim desem yeridir Şimdilik böyle devam ediyorum.
  • forumda çok uzun zamandır bu kadar keyif alarak bir konuyu okumamıştım. Gerçekten teşekkürler ve ellerinize sağlık.
  • Mercedes'e devam ediyoruz, motorun işi bitti :

Motoru şasideki yerine oturtuyoruz, yana eğik, ilginç bir yerleşimi var :

Radyatörü de yerleştirdik :

Bu akşam ön takım ile devam edeceğiz.

• Üstadım ellerinize sağlık, çok güzel çalışma. Harika bir iş bende boş kaldığımda, her ay bir araba ile başlayacağım teşekkürler.
  • İyi dilekte bulunan, olumlu görüşlerini yazan arkadaşlara teşekkürler, devam edelim ;

Ön takım ve ön aktarma organları da dün akşam bitti. Adım adım gidelim...

Rot kolları, akslar, aksonlar, amortisör gergi kulesi, amortisörler ve salıncaklar :

Parçaların boyasını yaptık :

Aksonları alt salıncak üzerine oturtup rot kollarını bağlıyoruz, aktarma ve aksları da yerine yerleştiriyoruz :

Amortisör kulesi ve amortisörlerimizi yerine takıyoruz :

Üst salıncakları da yerine takıyoruz ve ön düzenin işi bitiyor :

Bir sonraki adımda arka düzene el atacağız, aracın altyapısı bitecek

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rst78 -- 29 Nisan 2014; 9:43:40 >

• Aracın altyapısındaki diğer parçalar, yakıt deposu devasa boyutlarda (soldaki, gümüş renge boyadığım iki parça) :

Radyatör borusu ve genleşme kabı, boyası tamam :

Motordaki yerini alıyor :

Emme manifoldunu da yerine takalım, ve motor, ön düzen burada bitiyor :

Arka kısımdaki şasi parçaları, aktarma organları ve süspansiyon kaldı, boyasını yapıp kuruduktan sonra birleştireceğiz :

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rst78 -- 28 Nisan 2014; 16:14:17 >

• Devam...

Şaftı yerine koyduk :

Şasinin arka elemanlarını birleştiriyoruz :

Şasi tamamlanıyor :

Arka süspansiyonun yayları, boyayıp yerine takıyoruz :

Yakıt deposu ve elemanları da hazır :

Önde motor bölmesinin de bir iki parçası kaldı, bunların montajı da bu akşama biter herhalde. Sonra iç mekanı yapmaya geçeceğiz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rst78 -- 29 Nisan 2014; 12:06:10 >

• Devasa yakıt deposu da arka aksın gerisindeki yerini alıyor :

Hazır bu kadar ilerleme kaydetmişken bir prova yapalım. Şasinin işi tamamen bitti sayılır, bakalım gövdeye oturmasında bir sıkıntı var mı :

Cuk oturuyor, bu güzel bir şey, ilerleyen safhalarda başımız ağrımayacak

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rst78 -- 29 Nisan 2014; 13:41:08 >

• quote:

Orijinalden alıntı: rst78

quote:

Orijinalden alıntı: megatube

e36 coupe vardı benimde çocukken o geldi aklıma, sonra kuzenim bize misafirliğe geldiğinde kırmıştı onu

Çocuklardan köşe bucak kaçırmak lazım, bende de aynı sebepten pert olanlar var

@megatube

Muhammed Abi Senmsin ?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.