Şimdi Ara

Model Otomobil Koleksiyonu ve yapımı, 1/24 ölçek (8. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.410
Cevap
71
Favori
66.908
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
26 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Model Otomobil Koleksiyonu ve yapımı, 1/24 ölçek Model Otomobil Koleksiyonu ve yapımı, 1/24 ölçek

Model Otomobil Koleksiyonu ve yapımı, 1/24 ölçek Model Otomobil Koleksiyonu ve yapımı, 1/24 ölçek

Kullanılan renkler :

Tamiya TS-75 Champagne Gold (Diğer seçenekler : TS-8 Italian Red, TS-14 Black, TS-16 Gloss Aluminum)
    Tamiya XF-5 Flat Green *
    Tamiya X-6 Orange *
    Tamiya X-7 Red
    Tamiya X-10 Gun Metal *
    Tamiya XF-10 Flat Brown *
    Tamiya XF-16 Flat Aluminum
    Tamiya X-18 Semi Gloss Black
    Tamiya X-26 Clear Orange
    Tamiya X-27 Clear Red
    Tamiya X-31 Titanium Gold
    Tamiya XF-52 Flat Earth
    Tamiya XF-59 Desert Yellow *
    Revell Aquacolor #90 Silver Metallic
    (Sonuna * koyduğum renkler olmasa da olur)

Neredeyse kusursuz oldu, şimdi sıradaki gelsin

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rst78 -- 29 Mayıs 2014; 8:37:53 >

• Harika, elinize sağlık
  • Sıradaki de bitmek üzere, dışının boyasını vosvos'u yaparken atmıştım, hazırda bekliyordu. Devam edeyim dedim.

Trabant 601s, gelinen son aşama şu şekilde :

Model Otomobil Koleksiyonu ve yapımı, 1/24 ölçek

Konuda yapımı biten modellerin fotoğraflarını koyduğum mesajlara yapım esnasında gereken boyaları kodları ile ekledim. Aynı modellerle ilgilenen arkadaşlar olursa yardımı dokunur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rst78 -- 27 Mayıs 2014; 11:52:22 >

• Elinize sağlık, ben de az parçalı küçük bir model alıp başlamayı düşünüyorum.
  • rst78 kullanıcısına yanıt
    Merhaba kardeşim çalışmalarını büyük zevkle takip ediyorum, bu son yaptığın porsche gerçekten mükemmel olmuş eline sağlık,sıra gelelim soruma.
    Bende revell'in porsche carrera rs 3.0 modelini aldıydım ama aldığıma bin pişman oldum aracın jantına diyecek birşeyim yok ama lastiğini çok dandik yapmışlar lastiği bile birbirine yapıştırıcı ile tutturmak gerekiyor janta takmak için ve sürekli aracın kendi ağırlığından bile lastik ikiye ayrılıyordu lastiği yapıştırıcı ile tutturmaktan lastik lastikliğinden çıkmıştı ve çok uğraştığım modeli çöpe atmak zorunda kaldım,sen bu modeli siteden mi aldın yoksa D&R gibi yerden mi aldın hocam.Çünkü revellin o modelinde gram kalite yoktu ama eleştirim sadece bu modele diğer aldığım modellerde sıkıntı yaşamadım.
  • Oh zevke baak

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: BLade_13

Merhaba kardeşim çalışmalarını büyük zevkle takip ediyorum, bu son yaptığın porsche gerçekten mükemmel olmuş eline sağlık,sıra gelelim soruma.
    Bende revell'in porsche carrera rs 3.0 modelini aldıydım ama aldığıma bin pişman oldum aracın jantına diyecek birşeyim yok ama lastiğini çok dandik yapmışlar lastiği bile birbirine yapıştırıcı ile tutturmak gerekiyor janta takmak için ve sürekli aracın kendi ağırlığından bile lastik ikiye ayrılıyordu lastiği yapıştırıcı ile tutturmaktan lastik lastikliğinden çıkmıştı ve çok uğraştığım modeli çöpe atmak zorunda kaldım,sen bu modeli siteden mi aldın yoksa D&R gibi yerden mi aldın hocam.Çünkü revellin o modelinde gram kalite yoktu ama eleştirim sadece bu modele diğer aldığım modellerde sıkıntı yaşamadım.

O Carrera RS'e ben de niyetlenmiştim aslında, son anda almaktan vazgeçtim. Yazdıklarınıza bakılırsa iyi ki de almamışım

Konuda da belirttiğim gibi maalesef Revell marka kitlerde kalite düşük oluyor, yazdığınız gibi absürt durumlarla karşılaşılabiliyor. Konudaki Mercedes'te de parçaların kalitesi rezaletti mesela, fotoğraflarını koymuştum. Parçalardaki çapakları fazlalıkları kese biçe şükür kazasız belasız tamamlandı.

Revell ile ilgili eskiden de hoş olmayan anılarım var, mesela 2 kez deneyip de başarısız olduğum Ferrari 348TS vardır. Parçalar uyumsuzdu, kasıntı yapmaktan aynı sizin lastik olayındaki gibi orasından burasından sürekli ayrılıyordu.

Revell'de mutlaka kesme biçme traşlama işleri ile uğraşıyorsunuz parçaları birbirine alıştırmak için. Mecbur kalmadıkça Revell almamaya çalışıyorum, istediğim model diğer markalarda yoksa son çare olarak Revell'e yöneliyorum.

Yukarıdaki 911 turbo ise Tamiya marka. Tamiya kitler beni bu güne kadar hiç üzmedi, dökümü gayet kaliteli ve düzgün kitler, tüm parçalar tam olması gerektiği şekilde cuk oturuyor yerlerine.

İnternetten siparişle almıştım : Link

Parça sayısı az ve yapımı oldukça kolay.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rst78 -- 28 Mayıs 2014; 10:02:25 >

• 1950-60'lı yıllarda Doğu Almanya'nın "halk arabası" olarak tasarlanmış bir model.
    600cc, 2 silindirli, hava soğutmalı, 26 hp motor, 620-660 kg boş ağırlık, 4 ileri manuel vites, 108km/h maksimum hız.

Araç o kadar çok satmış ki, bir süre sonra fabrikalar piyasaya yedek parça yetiştirmekten yeni araç üretemez hale gelmişler

Trabant 601s

Kullanılan renkler :

Tamiya TS-32 Haze Grey
    Tamiya XF-1 Flat Black
    Tamiya XF-2 Flat White
    Tamiya X-3 Royal Blue
    Tamiya XF-10 Flat Brown
    Tamiya X-26 Clear Orange
    Tamiya X-27 Clear Red
    Tamiya XF-52 Flat Earth
    Tamiya XF-53 Neutral Grey
    Revell Aquacolor #91 Steel Metallic

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rst78 -- 29 Mayıs 2014; 9:12:16 >

• Sıradaki konuğumuz : Ferrari 599 GTO

Ufaktan başladık bile

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rst78 -- 29 Mayıs 2014; 9:20:04 >

• 599 GTO da ilerliyor, motor ve şanzıman ile başladık :

Motor, boyadan önce - boyadan sonra :

Bu gün kaportaya da boyayı attım (Tamiya TS-49 Bright Red) pırıl pırıl oldu, kurumaya bıraktım. 1-2 gün kurusun, sonra devam edeceğiz :

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rst78 -- 31 Mayıs 2014; 14:23:00 >

• 599 GTO devam;

Kırmızı boyamız kurudu. Tavana siyah boyayı da attım Tamiya TS-29 Semi Gloss Black ile :

Model Otomobil Koleksiyonu ve yapımı, 1/24 ölçekModel Otomobil Koleksiyonu ve yapımı, 1/24 ölçek

Tavana siyah spreyi yaparken diğer taraflara bulaşmaması için maskeleme bandı kullandım. Ama bandı iyi yapıştıramamışım, bandı söktüğümde dikiz aynasını yapıştıracağımız yerden aşağıya taşma yapmış siyah boya Taşan siyah boyayı kazıyınca da biraz iz kaldı mecburen. Gitti güzelim boya, neyse nazarlık olsun deyip devam ediyoruz. Fazla belli olmuyor şükür :

Kaputun altında kalan siyah kısımların da boyası tamamlandı :

Ön konsol ve kabin içindeki detayları da hallettik :

Model Otomobil Koleksiyonu ve yapımı, 1/24 ölçekModel Otomobil Koleksiyonu ve yapımı, 1/24 ölçek

Koltuklar da hazır, konsol, kabin, koltuklar birleşiyor, detaylardaki durum eh işte idare eder :

Mat siyah ve yarı mat siyah renkler kullandık. Detaylarda bazı düğmelerde kırmızı, aluminyum. Normalde hiç sevmem siyah iç mekanı, siyah-bej versiyonunu yapasım vardı ama son anda üşendim, bastım siyahı geçtim

Bu işlemlerin ardından gövde üzerindeki aerodinamik havalandırma delikleri için ızgara yapacağız. Bunun için "mesh" denilen aşağıdaki malzeme kit ile beraber geliyor :

Bu malzemeyi uygun boyutlarda kesip gövde üzerindeki yerlerine içeriden yapıştırıyoruz, bir kaç örnek :

Model Otomobil Koleksiyonu ve yapımı, 1/24 ölçekModel Otomobil Koleksiyonu ve yapımı, 1/24 ölçekModel Otomobil Koleksiyonu ve yapımı, 1/24 ölçek

Bunu ön taraftaki hava girişlerine de aynı şekilde uygulayacağız :

Gövdenin işi bitti sayılır, dikiz aynaları, camlar ve farlar kaldı. Ardından frenleri, lastikleri de yapıp gövde ile arabanın alt tarafını birleştireceğiz. Arka difüzörü takacağız ve kırmızı şeytan bitecek. 1 günlük işi kaldı, yarın akşama bitiririz herhalde.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rst78 -- 5 Haziran 2014; 14:18:43 >

• Hocamya Fiat Tipo'nun modelini bulamadım , varmı bildiğiniz link yada satan yer
  • quote:

Orijinalden alıntı: soneday

Hocamya Fiat Tipo'nun modelini bulamadım , varmı bildiğiniz link yada satan yer

Ben de hiç Tipo görmedim, her model bulunmuyor maalesef.
  • 599 GTO devam, frenler, camlar, motor bitti :

Model Otomobil Koleksiyonu ve yapımı, 1/24 ölçek Model Otomobil Koleksiyonu ve yapımı, 1/24 ölçek Model Otomobil Koleksiyonu ve yapımı, 1/24 ölçek

Arka difüzör :

Gövdeyi de yapıştırıp kurumaya bıraktım, az kaldı, bitiyor :

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rst78 -- 5 Haziran 2014; 14:31:52 >

• Ferrari 599 GTO

Koyalım rafa dursun, sıradaki gelsin

Kullanılan renkler :

Tamiya TS-49 Bright Red
    Tamiya TS-29 Semi Gloss Black
    Tamiya XF-1 Flat Black
    Tamiya XF-7 Flat Red
    Tamiya X-10 Gun Metal
    Tamiya X-26 Clear Orange
    Tamiya X-27 Clear Red
    Tamiya XF-63 German Grey
    Revell Aquacolor #91 Steel Metallic

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rst78 -- 6 Haziran 2014; 17:35:02 >

• abi çok ii yaa
  • Hız kesmek yok, devam!

Geçenlerde 1988 model 911 turbo yapmıştık hatırlarsınız, yaptığım ilk Porsche modeli idi. Baktım ki yeterince Porsche'm yok, 911'i yapmak hoşuma da gitti, kesenin ağzını açtım biraz. Abartmış da olabilirim, eşim görse beni keser Kargoyu çaktırmadan teslim aldım ve güvenli bir bölgeye taşıdım :

Enzo'nun yanına Carrera GT, F40'ın yanına da 959 çok yakışacak

Japonya'daki siteden de bir kaç sipariş vermiştim, gümrükten çıkmış, ptt'de bekliyor. Yarın gidip onu da alacağım, Ferrari ağırlıklı bir paket olacak o da.

Klasiklerden benim için yeri ayrı olan, belki de elektroniksiz, oyuncaksız, son safkan mekanik Ferrari'ler olan F355 (efsane) ve 550 Maranello var. Herkesin fazla bilmediği, eskilerden 512BBi var. Ferrari'nin "one-off" programı kapsamında Enzo altyapısı üzerine kurulan P4/5 modelinin atası, 1967 model 330 P4 var. En çok heyecanla beklediğim ise LaFerrari var! Enzo'nun iskeletini paylaşmıştım önceki mesajlarda, en az onun kadar detaylı, en ufak parçasına kadar her şey var modelde. Yapımı çok zevkli olacak

Sırada bekleyenler çoğaldı, şu anki stok :

Honda NSX
    Jaguar E Type
    Shelby Cobra
    Ferrari F40
    Ferrari Enzo
    Ferrari LaFerrari
    Ferrari 360 Modena
    Ferrari 550 Maranello
    Ferrari F355 Berlinetta
    Ferrari 512 BBi
    Ferrari 365 GTB Speciale
    Porsche 911 GT1
    Porsche 911 GT2 Club Sport
    Porsche 911 GT3
    Porsche Carrera GT
    Porsche 959
    Mercedes-Benz CLK GTR
    Mercedes-Benz 560SEC
    VW T1
    1964 Mustang Convertible

Ufaktan ufaktan taksit taksit ala ala bayağı birikti. Bir tane 250 GTO, bir tane de F12 lazım. Onları da aradan çıkarttım mı artık uzunca bir süre alışveriş yapmam herhalde, bunların hepsini yapıp bitirmem 1 seneyi bulur

• Hep avrupa hep avrupa, biraz farklı diyarlara gidelim diye listeden amerikalıyı seçtim, Ford Mustang'e başladım. Kit Revell marka, parçalar Mercedes 300 SLR'daki kadar facia değil, düzgün sayılırlar.

Motoru bitirdim, bir köşeye koydum (599 da rafta, yakıyor ortalığı ) :

Şasiyi ve süspansiyon sistemindeki bir iki parçayı boyadım (arka taraf makaslı sistem ) :

Kaportaya da boyayı attım, TS-53 koyu metalik mavi. Bazı açılardan neredeyse siyaha çalıyor, cillop gibi oldu :

Model Otomobil Koleksiyonu ve yapımı, 1/24 ölçek Model Otomobil Koleksiyonu ve yapımı, 1/24 ölçek Model Otomobil Koleksiyonu ve yapımı, 1/24 ölçek

Kurumaya bıraktım, yarın da yokum, 2 gün boyunca kuruyacak boya. İyice sertleşip yerleşir yerine. Sonra devam edeceğiz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rst78 -- 8 Haziran 2014; 15:21:51 >

• 599 mükemmel olmuş şu boya işi korkutmasa başlayacağım bende, elinize sağlık
  • 
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.