Şimdi Ara

Miller-Urey Deneyi'ni Tekrarlıyoruz! (canlılığın ortaya çıkışı) (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
175
Cevap
1
Favori
6.114
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: carl johnson

quote:

Orijinalden alıntı: Carmanja

quote:

paylaştığınız video hücrelerimizin bugün nasıl protein sentezlediğini gösteriyor, biz ilk ortaya çıkışlarını merak ediyoruz

İlk ortaya, aynı bugünkü hali ile bir anda çıkmıştır. Herhangi bir değişiklik yoktur.

sonunda sadede gelmişsin tebrikler, öncelikle ilk atmosfer böyleydi veya değildi bilim adamları artık organik bileşikler hatta küçük eklentiler ile yeni hücreler yapıyor. yakın zamanda da sıfırdan hücre veya canlı yapılacağı konusunda şüphem yok.
    şimdi sizin benim teorime olmaz bu dediğiniz gibi bende sizinkine olmaz diyorum.
    buna karşılığı bir gün deneyle cevap verebilirseniz hemen namaza başlarım.
    mesela duruyoruz deney tüpü hazırladık birden bire içinde organik moleküllere rastlamamız gerek veya su ile toprağı bir araya getirip bekleyelim bakalım insan oluşuyormu (allah varsa beni kazanması için önemli bir fırsat)

Bilim henüz bir hücre yapmış değil. Yapılanlar, biliminsanlarının şuurlu müdahaleleri ile hücre içi modifikasyonlardır. İnşaAllah hücre yapacağımız günler de gelir.

İlk canlı ortaya çıktığı zaman, üreme planlarının, çevreden madde ve enerji sağlamanın, büyüme sırasının, bilgileri büyümeye çevirecek mekanizmaların tamamına ait emirlerin o anda ve birarada bulunmaları gerekmektedir.

Bilimsel olarak protein üretimi için gerekli şartlar en baştan beri var olmalıdır. Ama kendinizi kandırmaya devam etmek istiyorsanız, daha önceden planladığınız malzemelerini tam da deney anında hazır ettiğiniz deney düzeneğinize, bilinçli müdahalenizle, amonyağın miktarını fazla tutun. Sıcaklığı da çok arttırmayın. Aminoasit elde etme şansınız yüksek olacaktır.

Bu elde ettiğiniz önemsiz düzeyde işlevsiz sağ elli aminoasitlerden bir tane protein de elde etmeniz gerekecektir. Tabi bu işte uzmanlaşmış 70 farklı protein de tam da o anda orda olmaları gerekecektir. Ama sol elli aminoasitlere ihtiyacınız var. Yoksa bu aminoasitler reaksiyona giremezler birbirleri ile. Uzmanlaşmış derken de, DNA (3.200.000 harften oluşan)-RNA kontrolünde olması gerekmektedir. Tabi mRNA'nın da bilgiyi taşıyabilme yeteneği kazanmış olması gerekmektedir. tRNAlar da o esnada aminoasitlere bağlanmış bir şekilde Ribozoma (öyle bir yer de önceden hazırlanmalı) gelmeleri gerekmektedir. Tabi endoplazmik retikulum da sonsuz ihtimal arasından, tam da o anda, 3D paketleme yapması gerekmektedir. Uygun bir pHdaki sitoplazma, dış etkenlere karşı koruyacak hücre zarını da o anda hazır olması gerektiğini unutmayalım. Bu kadar yüzeysel anlatabildiğim, bir çoğunu da atladığım veya unuttuğum kimyasal reaksiyonlar ve mahaller ve organeller olursa işte o zaman cansız maddeler topluluğundan canlı madde elde etme rüyanız gerçekleşmiş olacaktır.

Matematiksel olarak bu rüyanın gerçekleşme ihtimalinin sıfır olduğu açıktır. Videoları bir de bu şekilde izleyin.

Proteinlerin ve aminoasitlerin ne olduğunu ve üretimi için (biyosentez) neler gerektiğini daha iyi anlamak için bu videoları deneyebilirsiniz.

İngilizce:http://vimeo.com/19993410
    Türkçe:http://vimeo.com/19051750
    Almanca:http://vimeo.com/21507349

Dini konulara giremiyorum malesef.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Carmanja -- 5 Haziran 2011; 21:30:06 >

• quote:

Matematiksel olarak bu rüyanın gerçekleşme ihtimalinin sıfır olduğu açıktır.

Sizin anlatımınıza göre oluşum olasılığı, milli piyangoda büyük ikramiye kazanma olasılığından daha yüksek. Bu durumda nasıl sıfır oluyor?

quote:

Bilim henüz bir hücre yapmış değil. Yapılanlar, biliminsanlarının şuurlu müdahaleleri ile hücre içi modifikasyonlardır. İnşaAllah hücre yapacağımız günler de gelir.

Bu durumda tükkanı kapatacak mısınız?

• @Carmanja
    ne yazıkki hem soruma cevap vermemişsin hemde kendini tekrar etmişsin
    hala bugün hücreler tarafından protein nasıl yapılıyor bana onu anlatıyorsun onu bende biliyorum merak ettiğimiz şey ilk nasıl çıktılar
    bununla ilgili bir fikrin varsa merak ediyorum
    ve allah yaptı oldu gibi bir cevabı kabul etmiyorum bari neden yaptı onu söyle

@lehrer 35
    tükkanı o zaman yeni açacaklar birçok örneğini gördüğümüz gibi önce asla olmaz dedikleri şey olunca zaten biz demiştik kuranda da yazıyor diyecekler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Jamie Hyneman -- 5 Haziran 2011; 21:49:34 >
  • quote:

birçok örneğini gördüğümüz gibi önce asla olmaz dedikleri şey olunca zaten biz demiştik kuranda da yazıyor diyecekler

Benim konu hakkındaki bilgim çok sığ, ayrıca; Allah ve yaradılış hakkındaki düşüncelerim de çok farklı. Gereği olmadığı ve konunun dağılmaması için hiç girmeyeceğim. Fakat, bu bilimsel yobazlık konusunda size tamamen katılıyorum.
  • quote:

@Carmanja
    hala bugün hücreler tarafından protein nasıl yapılıyor bana onu anlatıyorsun onu bende biliyorum merak ettiğimiz şey ilk nasıl çıktılar

Canlılığın oluşması için, üreme yeteneği kazanabilmesi için, yukarıda anlattığım organeller, reaksiyonlar ve mahal tam da o anda hazır olmalı mıdır?

Anlatılanlardan bir tanesi bile eksik olursa canlılık kazanılabilir mi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Carmanja -- 5 Haziran 2011; 22:02:08 >
  • quote:

quote:

@Carmanja

Canlılığın oluşması için, üreme yeteneği kazanabilmesi için, yukarıda anlattığım organeller, reaksiyonlar ve mahal tam da o anda hazır olmalı mıdır?

soruya soruyla cevap vermek tipik bir özellik olsada ve sorularıma cevap alamasamda cevap veriyorum
    basit kimyasallar --> basit polimerler -----> replike edebilen polimerler ----> hypercycle -----> protobiont -----> bacteri
    abiyogenezdeki mantık budur
    burdaki kilit nokta kendisini replike edebilen polimerlerdirki bunlar var
    ghandri, hexanucleotide, suny ya da eckland gruplarında yer alıyorlar bu ve kendilerini eşlemek için herhangi kapalı bir sisteme yada organele ihtiyaçları yok

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Jamie Hyneman -- 5 Haziran 2011; 22:18:50 >

• quote:

quote:

quote:

@Carmanja

soruya soruyla cevap vermek tipik bir özellik olsada ve sorularıma cevap alamasamda cevap veriyorum
    basit kimyasallar --> basit polimerler -----> replike edebilen polimerler ----> hypercycle -----> protobiont -----> bacteri
    abiyogenezdeki mantık budur
    burdaki kilit nokta kendisini replike edebilen polimerlerdirki bunlar var
    ghandri, hexanucleotide, suny ya da eckland gruplarında yer alıyorlar bu ve kendilerini eşlemek için herhangi kapalı bir sisteme yada organele ihtiyaçları yok

Kilit nokta bir geride carl bey. O da Polimer. Onu nasıl ürettiniz?

Polimer zincirine her bir monomer bağlanışında bir molekül su atılması şarttır. Deneyinizdeki su ortamı (ilkel çorba) bunu mümkün kılmaz. Ayrıca su, mevcut polimeri de parçalama yönünde etkilidir.

• @Carmanja
    bende sana bir soru soruyorum o zaman
    hücre içersinde su yokmu? VAR
    peki hücre içersinde basit bilşeikler polimer oluşturmuyor mu?
    her ne kadar şartlar farklı olsada su polimer oluşturmak için engel değil

buraya gönderdiğin videoyu facebook duvarınada göndermişsin tebrikler altına bir iki açıklama yazsaydın ışık hızında cevap gelirdi emin ol
    ben seninle buradan muhattap olmayı tercih edeceğim
    ayrıca Sanat ve Eğlence kısmındaki HY france ya da Hobiler ve İlgi Alanlarındaki HY.TV, HY Videoları, HY Italia, Molecular Videos,
    Türkiye Evet Diyor HY'nın Tüm Eserleri' gibi beğenilerin çok hoşuma gitti

ayrıca senden bir isteğim daha var HYden direk kopyala yapıştır yapmazsan sevinirim çünkü benim sorduğum soruya cevap verememiş veya direk konuyla alakalı bilgi verememiş oluyorsun onun için okuyup düzenleyip cevap verirsen şahane olur

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Jamie Hyneman -- 5 Haziran 2011; 23:07:46 >

• quote:

@Carmanja
    bende sana bir soru soruyorum o zaman
    hücre içersinde su yokmu? VAR
    peki hücre içersinde basit bilşeikler polimer oluşturmuyor mu?
    her ne kadar şartlar farklı olsada su polimer oluşturmak için engel değil

Sitoplazmanın pHını, akışkan mekaniğini, bunların yakalanmasını sağlayan hücre duvarını hiçe sayıp, hücre içinde de su var dedikten sonra size diyecek bişey bulamıyorum. Siz zorlama deneyinizde birkaç amonyaka şimşek çakmaya devam edin.
  • @Carmanja
    ben bunları hiçe saymıyorum ama bir şekilde bu yapılar olmadan bu yapıları oluşturan parçaların oluşması gerekiyor
    bana bunu açıklaman gerek
  • http://www.bilimarastirmavakfi.org/html2/yayinlar/miller_deneyi.html

Güzel bir yazı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ar_tryk -- 6 Haziran 2011; 0:15:58 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ar_tryk

http://www.bilimarastirmavakfi.org/html2/yayinlar/miller_deneyi.html

Güzel bir yazı.

HYyi görünce şevkim kaçtı ama boş zamanda okuyacağım
    hataları söylerim
  • quote:

Orijinalden alıntı: neommy
    " çünkü hayat yeryüzünde başlamadan önce ve sonrada dünyada serbest oksijen bulunmadığı doğrultusunda çok sayıda yeterli kanıt vardır "
    Yalnızca anlayan okusun ve anlasın!

şart eksik kalmış gibi!
    anlamayan, anlamadığını anlamış gibi yapıp başkalarına anlamsız şeyler anlatmaya kalkmasın.

adamlar deney yapacağız diyorlar,
    yobaz takımı tüm gücüyle savaşta.
    "yapsınlar bakalım, çıkanı görelim sonra konuşuruz" demek çok mu zor!

not:
    öngörü kelimesine kafayı takmış arkadaşların var olma amaçları da kendi varsayımları değil mi?
    öngörü sahiplerinde dayanak diye milyar yıllık kayalar var, varsayımcılarda laf cambazlığından başka ne var?

• Bilim ve Teknik, Sayı 189, s. 7)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ar_tryk -- 6 Haziran 2011; 22:35:23 >
  • Bu kadar yeter heralde.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ogh

quote:

Orijinalden alıntı: neommy
    " çünkü hayat yeryüzünde başlamadan önce ve sonrada dünyada serbest oksijen bulunmadığı doğrultusunda çok sayıda yeterli kanıt vardır "
    Yalnızca anlayan okusun ve anlasın!

şart eksik kalmış gibi!
    anlamayan, anlamadığını anlamış gibi yapıp başkalarına anlamsız şeyler anlatmaya kalkmasın.

adamlar deney yapacağız diyorlar,
    yobaz takımı tüm gücüyle savaşta.
    "yapsınlar bakalım, çıkanı görelim sonra konuşuruz" demek çok mu zor!

not:
    öngörü kelimesine kafayı takmış arkadaşların var olma amaçları da kendi varsayımları değil mi?
    öngörü sahiplerinde dayanak diye milyar yıllık kayalar var, varsayımcılarda laf cambazlığından başka ne var?

Yapsınlar bakalım, çıkanı görelim sonra konuşuruz.

Hakkaten zor degilmiş

Burada keseyim o zaman.

• hoop biraz ondan biraz bundan çevir kafanı bakma bu tarafa hah tamam bak oldu bitti maşallah.deney başarılı oldu...
  • quote:

Orijinalden alıntı: ilkerinanç

hoop biraz ondan biraz bundan çevir kafanı bakma bu tarafa hah tamam bak oldu bitti maşallah.deney başarılı oldu...

Seviye ortada. Hak ettiği yanıt verilince seviyenin düşmesinden şikayet ediliyor. Moderasyonun dikkatine!...
  • quote:

Orijinalden alıntı: Réplika
    quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Réplika
    Gelip o laboratuvara, "kaldırın o ucubeyi " derse hiç şaşırmayın. Kimin iktidarında neylerle uğraşıyosunuz, adamlara Darwin deyince abdestleri bozuluyor. Bakınız MEB.
    Ayrıca yapılmış bi deneyi bidaha yapmanın luzumu ne, ego tatmini mi?

herhangi bir deney bir kere yapılıp bırakılacak diye birşey yok ne kadar çok yapılırsa o kadar kesinliği artar
    ayrıca deneyin amacı sadece sonuca ulaşmak değil eğitim fonksiyonuda var ve bu kadar kompleks bir deneyin en ufak faktörünü değiştirince farklı sonuçlar almak mümkün belkide adımızı literatüre yazdırırız bu bilinmez ama deneyi bir daha yapmanın zararı yok
    Odtüde kaldırın onu diyebilecek adam yok sokakla karıştırmayalım

Sizin rektör seçimleri ne zaman? Ozaman sokakmış odtü neymiş görürsünüz, birzamanlarda İstanbul Unili arkadaşım aynısını derdi, şimdi azınlıklar çoğunluk oldu diyor
    Deneyi olduğu gibi tekrar etmeyecekseniz evet aslında güzel bir fikir ama, sonuçta bilim ileriye doğru ilerlediği için başlığı okuyunca sanki olduğu gibi tekrar ediceksiniz sandım
    shadow06 senin zihnin neyle yıkanmış bi otur anlat bize kardaş

Elhamdülillah Müslümanım, Farkımız benim her türlü bilimsel gelişmeye açık, araştırmaktan ve sorgulamaktan korkmuyor oluşum. Tatmin oldun mu?

Bende işte tamda böyle bir şebeklikten bahsediyorum. Mantıklı cevaplar verme zahmetine girmeyip kolaycılığa kaçıp maskaralık yapmayı tercih edenler olduğu müddetce hiçbir bilimsel konu bilimsel temeller üzerinde tartışılmayacak gibi görünüyor.

• İlkerinanç hiç olmazsa açık ve aleni yapıyor yaptığını. Birde hiç anlamadığı bir şeyi ( sordukları sorulardan veya arasıra bilimsel kaliteside olabilen alıntılarından değil bunları birleştirmeye çalıştıkları "kendi kurmak zorunda kaldıkları " cümlelerinden rahatlıkla ayırdedebilirseniz bunları şayet konuya tamamen yabancı değilseniz ) anlıyor gibi gözüküp konuyu ciddiye alıp okumaya gelenleri aldatmaya yönelik şekilde boş dünya görüşlerini satır aralarına sıkıştırarak konuda yer işgal edip kalabalık edenler var. KB'de daha doğru dürüst bir Bilimsel denetim yapılabilse ve şu milli Evrim soytarımızın her şeyi yasaklansa herkes çok daha mutlu olacak bence.
  • 
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.