Şimdi Ara

Miller-Urey Deneyi'ni Tekrarlıyoruz! (canlılığın ortaya çıkışı) (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
175
Cevap
1
Favori
6.114
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: carl johnson
    quote:

Orijinalden alıntı: Réplika
    Gelip o laboratuvara, "kaldırın o ucubeyi " derse hiç şaşırmayın. Kimin iktidarında neylerle uğraşıyosunuz, adamlara Darwin deyince abdestleri bozuluyor. Bakınız MEB.
    Ayrıca yapılmış bi deneyi bidaha yapmanın luzumu ne, ego tatmini mi?

herhangi bir deney bir kere yapılıp bırakılacak diye birşey yok ne kadar çok yapılırsa o kadar kesinliği artar
    ayrıca deneyin amacı sadece sonuca ulaşmak değil eğitim fonksiyonuda var ve bu kadar kompleks bir deneyin en ufak faktörünü değiştirince farklı sonuçlar almak mümkün belkide adımızı literatüre yazdırırız bu bilinmez ama deneyi bir daha yapmanın zararı yok
    Odtüde kaldırın onu diyebilecek adam yok sokakla karıştırmayalım

Eski köye yeni adet getirmeyin tembelliği ile zihinleri kirlenmiş bir millete neyi anlatmaya çalışıyorsun birader. Lehter35'in dediği "Atmosfer koşullarında farklılık olması aminoasitin insan tarafından sıfırdan üretilmiş olması gerçeğini değiştirir mi?" sorusuna cevap veremeyip şebeklik yapanlara ne desen boş. Onlara göre bilimsel her teori dinsel bir dayanağa dayanmak zorunda. Dünyadaki canlılığın nasıl ortaya çkmış olabileceğini araştırmak sizin haddinize mi canım. Adem ve Havva cennetten indi gerisi tefarruat.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Réplika

Gelip o laboratuvara, "kaldırın o ucubeyi " derse hiç şaşırmayın. Kimin iktidarında neylerle uğraşıyosunuz, adamlara Darwin deyince abdestleri bozuluyor. Bakınız MEB.
    Ayrıca yapılmış bi deneyi bidaha yapmanın luzumu ne, ego tatmini mi?

herhangi bir deney bir kere yapılıp bırakılacak diye birşey yok ne kadar çok yapılırsa o kadar kesinliği artar
    ayrıca deneyin amacı sadece sonuca ulaşmak değil eğitim fonksiyonuda var ve bu kadar kompleks bir deneyin en ufak faktörünü değiştirince farklı sonuçlar almak mümkün belkide adımızı literatüre yazdırırız bu bilinmez ama deneyi bir daha yapmanın zararı yok
    Odtüde kaldırın onu diyebilecek adam yok sokakla karıştırmayalım

Sizin rektör seçimleri ne zaman? Ozaman sokakmış odtü neymiş görürsünüz, birzamanlarda İstanbul Unili arkadaşım aynısını derdi, şimdi azınlıklar çoğunluk oldu diyor

Deneyi olduğu gibi tekrar etmeyecekseniz evet aslında güzel bir fikir ama, sonuçta bilim ileriye doğru ilerlediği için başlığı okuyunca sanki olduğu gibi tekrar ediceksiniz sandım

shadow06 senin zihnin neyle yıkanmış bi otur anlat bize kardaş

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Réplika -- 4 Haziran 2011; 20:26:08 >

• Proteinlerin ve aminoasitlerin ne olduğunu ve üretimi için (biyosentez) neler gerektiğini daha iyi anlamak için bu videoları deneyebilirsiniz.

İngilizce:http://vimeo.com/19993410
    Türkçe:http://vimeo.com/19051750
    Almanca:http://vimeo.com/21507349

• Sunumda da görebileceğiniz gibi çıktısı su olan reaksiyonlar, asla suyun içinde gerçekleşemezler. Bildiğiniz üzere protein biyosentezi reaksiyonunun çıktısı sudur.
  • quote:

Orijinalden alıntı: lehrer35

Şimdi cansiperane ve çoğu dayanaksız savunma yapanlar yakında bilimin bulguları karşısında diz çökecekler ve korkarım ateist olacaklar.

bir ara konu açalım da tartışalım bu varsayımı.
  • quote:

Orijinalden alıntı: neommy
    İmzasınada pek inanmanızı tavsiye etmem kısacası!

Buradaki samimiyetinizin derecesine 5 dakikadır gülüyorum Neommy. Uzun süredir böyle keyifli gülmemiştim. Eğer bir gün bir yerlerde karşılaşırsak yemekler benden.
  • quote:

Alan yuvarlak ve sınırları belirsiz laflarla ve boş boş konuşulup cehaletin gizlenebildiği politika veya din alanı değil, sayın Kazuya. Size cehalet hakkında laf etöenizi de hiç tavsiye etmem. Çünkü biraz konu hakkında bilgisi olan bile cümle kuruluşu arasından cehalet fışkıranların kimler olduğunu görebilir açıkça.
    Boş boş konuşmaların, ve feyklerin damlamalarının bir nedeni olsa gerek!
    Böyle konularda bilgisi olanlar atnen " Abdülhamidin robotu " konusu gibi cahille bilgisi olanın ayrıştığını rahatlıkla görebilirler.

Ben farklı birşeymi söyledim sayın neommy.O sınırlı alana neden sürekli din ve siyaset sokuşturuluyor zahmet olmazsa 1sn nizi ayırıp sorun kendinize
    eminim cevabı daha kısa sürede bulursunuz.ama düşünmeye başlarmısınız orasını bilemem,işinize gelmez

Bu konu bir örnektir,pekçok konuda örnek gösterilebilir

" Abdülhamidin robotu " çok önceden bildigim ve tatmin oldugumu düşündügüm bir konudur,forumda tartışmaya dahil olmadım,kim ne dedi bilmiyorum,incelerim

• quote:

quote:

İmzasınada pek inanmanızı tavsiye etmem kısacası!

Buradaki samimiyetinizin derecesine 5 dakikadır gülüyorum Neommy. Uzun süredir böyle keyifli gülmemiştim. Eğer bir gün bir yerlerde karşılaşırsak yemekler benden.

Hiç unutmam böyle teklifleri ve 20 yıl sonrada hatırlarım sayın Lehrer35!

@Demonchild;
    PM yolladım!

@kazuya58;
    İncelemenize gerek yok o konuyu, safların bilenle bilmeyen şeklinde nasıl ayrıştığına bir bakın yeter.
    Yukardaki yazanlar bilen birisi tarafından incelenirse, ve konuya çanak soruların kimler tarafından " soru sorulmaya çalışılıyor görünümü altında ne sordukları " dikkate alınırsa bu konuya dini sokanların kimler olduğu daha açık görülebilir.
    Hiçkimsede bilimsel bir konuda karşımdaki hangi tarikat mensubu ve feykmi diye değerlendirme yapmak zorunda değil!

• @neommy
    problemde orda zaten ,degerlendirmiyorsunuz siz
    direk degerlendirilmiş degiştirilemez bir sonuca zaten sahipsiniz,bagnazsınız

tamamen bilimsel yada ulusal çıkarımızı ilgilendiren bir konu olması önemsiz olmak üzere dünya kadar bir gerçek söylense ve bunu gözünüze soksa anam gözüm demeden önce yanlış söylüyorsun diyorsunuz,nedenmi çünkü o kimse rakip siyasi düşünceye sahip yada inanaçlı birisi

örnegin "dünyanın ilk zamanlarında varolduğu öngörülen koşulların " ögrenilmek istemesini dini bir sorgu diye yorumlamanız tekbaşına yeterli bir örnektir
  • @shadow006
    istediğne inanabilirsin canım kimse sana birşey demiyor bana soracak olursan peri masallarına inanmıyorum onun için beynimi kullanıyorum
    kimin ne yapacağının haddini sen belirleyemezsin

quote:

Orijinalden alıntı: Carmanja

Sunumda da görebileceğiniz gibi çıktısı su olan reaksiyonlar, asla suyun içinde gerçekleşemezler. Bildiğiniz üzere protein biyosentezi reaksiyonunun çıktısı sudur.

deney ya yalan içinde protein oluşturulmadı(ki gerçekten var oluşturuldu) yada siz olan şeyin olmadığını iddia edecek kadar safsınız acaba hangisi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Jamie Hyneman -- 4 Haziran 2011; 22:40:15 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: kazuya58

tamamen bilimsel yada ulusal çıkarımızı ilgilendiren bir konu olması önemsiz olmak üzere dünya kadar bir gerçek söylense ve bunu gözünüze soksa anam gözüm demeden önce yanlış söylüyorsun diyorsunuz,nedenmi çünkü o kimse rakip siyasi düşünceye sahip yada inanaçlı birisi

örnegin "dünyanın ilk zamanlarında varolduğu öngörülen koşulların " ögrenilmek istemesini dini bir sorgu diye yorumlamanız tekbaşına yeterli bir örnektir

Bu doğru değil Kazuya. Bir iddiayı kim tartışmaya açarsa açsın, demokratik laik çizgiye sahip arkadaşlar önce sorguluyor. Aralarında her zaman, her konuda bir konsensus ta yok. Oysa sizin de dahil olduğunuz grup sürekli, getto psikolojisi içinde ve planlı/haberli olarak aynı şeyi savunuyor. Gerçek durum bu iken siz tam tersini söylüyorsunuz. Ben bu tür konulara hiç girmem. Bu konuda girmiş olmamın nedeni sizin görmediğiniz ve doğal bulduğunuz tarafın planlı bir şekilde ve getto savunma taktiğiyle konuya dalmış olmalarıdır. Yani konuyu dine dayayan misyoner arkadaşlardır.

• quote:

@neommy
    problemde orda zaten ,degerlendirmiyorsunuz siz
    direk degerlendirilmiş degiştirilemez bir sonuca zaten sahipsiniz,bagnazsınız

" dünyanın ilk zamanlarında varolduğu öngörülen koşulların " örneği benim bağnazlığımı kanıtlamaz, ama birilerinin niyetinin böyle sorular sorarak birşeylere kapı aralayıp aradan sızmak olduğunu kanıtlar.
    Yukarda benzer soruyu 2 kişi sormuş, Ahm3tt ve Ar-tryk. Bildiğim kadarıyla Ahm3tt'nin bu konularda hiçbir bilgisi yok, önceden bu konularla ilgili birşey yazdığını hiç hatırlamıyorum forumda. Ar-tryk ise sanırım bağnaz olmadığımı iyi bilir, daha önceden bu konuda yazıştığımızdan onun neyi sormak istediğini anlarım. Ve ona cevap verdim zaten yukardaki yazılarda. Onunla anlaşmadığımız konu ( ki onunda bu konularda bilgisi yok ama yanlış yerlerden de olsa arsıra araştırır, fakat temel eksiklikleri de bilenlerin gözüne fena batar ) normal olarak ilk zamanlarda varolan koşullar değil, bunu yukarda onunla olan yazışmalarımızdan anlarsınız zaten, ama bu deneyin önemi ve değeri, ve yukardaki yazıda da belirtilen yeni görüşler. Tam bu noktada da önyargıları ve değerler bilimsel olaya karışıyorlar! Ama karıştıran ben değilim.
    Hem bağnaz olsam no'lacak yani, bunca dini bağnaz arasında birde ateist bağnaz çok mu sakıncalı?
    Kısacası bağnaz derken bana değil başka tarafa bakın lütfen!

• kimin ne olduğu iyice karıştı aslında ben keskin olarak bu olur veya olmaz diyen insanlar bekliyordum ama artık entel olma sevdasıylamıdır bilmem çok konuşup boş konuşuldu
    onun için bir kaç arkadaş dışında deneye nasıl bakıyorsunuz genel düşünceniz ne kestiremedim
  • quote:

quote:

Alan yuvarlak ve sınırları belirsiz laflarla ve boş boş konuşulup cehaletin gizlenebildiği politika veya din alanı değil, sayın Kazuya. Size cehalet hakkında laf etöenizi de hiç tavsiye etmem. Çünkü biraz konu hakkında bilgisi olan bile cümle kuruluşu arasından cehalet fışkıranların kimler olduğunu görebilir açıkça.
    Boş boş konuşmaların, ve feyklerin damlamalarının bir nedeni olsa gerek!
    Böyle konularda bilgisi olanlar atnen " Abdülhamidin robotu " konusu gibi cahille bilgisi olanın ayrıştığını rahatlıkla görebilirler.

Ben farklı birşeymi söyledim sayın neommy.O sınırlı alana neden sürekli din ve siyaset sokuşturuluyor zahmet olmazsa 1sn nizi ayırıp sorun kendinize
    eminim cevabı daha kısa sürede bulursunuz.ama düşünmeye başlarmısınız orasını bilemem,işinize gelmez

Bu konu bir örnektir,pekçok konuda örnek gösterilebilir

" Abdülhamidin robotu " çok önceden bildigim ve tatmin oldugumu düşündügüm bir konudur,forumda tartışmaya dahil olmadım,kim ne dedi bilmiyorum,incelerim

Osmanlıca gazetede Abdulhamitin robotundan bahsedilmiyor. Sadece Avrupadaki robot resimleri var ve yanlarında melon şapkalı adamlar var. Üç farklı batıdan alınma robot resmi var. Farklı gazeteler.Başlıkta "makinaya da can verdiler" yazıyor. Verdik demiyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ar_tryk -- 5 Haziran 2011; 12:54:16 >

• @lehrer35
    Mesaj sayısı en az olan ama burdaki en eski üyelerden birisiyim,hergün 4 5 saat foruma baglı kalırım ,özellikle son 3 yıldır yazılan her satırı okumuşumdur
    arada kafama esmedigi sürece cevap yazmamaya özen gösteriyorum çünkü yazdıgım bu dahil herhangi bir mesajın yerine gitme ihtimali yok(veya x kişisinin mesajı)

Tüm izlenimimden dogan sonuç yukarıda yazdıgımdır,İnsanları sadece üye adıyla degerlendiriyorsunuz,hiçbirinizin zerre miktar bu mesaj ne demeye calışmış diye degerlendirdiginize inanmıyorum
    Mesela yukarıda dalga geçtiginiz HY örnegi var
    Bu adamı pek sevmem kendime kılavuzda edinmem evrim konularında vs örnekte göstermem ama birkaç konuda dogru gözemleri oldugunu biliyorum
    ama birisi H dedigi zaman daha Y yi duymadan hadi ordan git başka birşey bul diyorsunuz direk "üyeyi linçetme" girişiminde bulunuyorsunuz

Bunu tek siz yapıyorsunuzda demiyorum,elbette benim dahil oldugum cevredede yapanlar var(bende yapıyorum bazen) ama objektif olanların oldugunuda gördüm ve azımsanmayacak kadar çoklar ama sizin bulundugunuz caimada tek bir örnegine dahi raslamadım

Özellikle şu konuya deginmek istiyorum "pilanlı/orgaize" demenize
    Bizlerde sizlerin öyle oldugunu düşünüyoruz,hatta özür dileyerek şunu ekleyeyim sizlerin para karşılıgı çeşitli forumlara aynı tip ergumanları pazarladıgınızı dahi düşünmemize sebep verecek şekilde çalışıyorsunuz

Eskilerde gece 3-5 gibi yönetici gittigi vakit hemen bir kuranı karalama ateizm propagandası başlıgı açılır 8-10 üye tarafından peşpeşe destek mesajları atılır kendi aralarında "haklısın ben hiç bunu düşünenemiştim" denmeye çalışılırdı
    taki sabah konu silinene dek
    /1 kişi bile düşürsek kardır monu aktif

konu dagılmasın fazla,soru sormak şeklinde degilde sadece yorumlarınızı yazarsanız memnun olurum
    --
    Konuya hitaben;

Üniversitede karı kız kovalamak yerine bilimsel bir projeye imza atmak takdire deger,ankarada olsam kesin gelirdim

Öbür taraftan bu deneyin sonucunda "1-1 dönemin atmosfer şartlarını oluşturmadan yapılmış olsa dahi" aa üretildigi bir gerçek(lehrer35 söyledigin şey) ama bu üretimin canlılıgın ortaya çıkması için yeterli bir gerekçe oldugunu düşünmüyorum
    bilindik bir örnek vereyim(yapay şartlarada uygun)
    Hazır olarak yanyana getirip mikserin içine karıştırılan toprak ve suyun karıştırılıp bir kalıba dökülerek elektirikle pişirilmesi ile tugla elde etmek
    bu tuglaların dogru şekilde yanyana gelip dolmabahçe sarayını inşa ettigi anlamına gelmez

deneyin devamıda tıkanıp her kapıyı açtıgı idda edilen "milyonlarca yıl" sihirli sözcügü ile devam eder zaten

• Bir deneye kesin olur ya da olmaz diye yaklaşamazsınız, olmamışsa başka deneylere kapı açılır, zaten bu deney çok önce başarılmış ama hipotez yok!
    Sonu Tanrı sorunsalına giden tüm deneyler sıkıntılıdır, hipoteze ulaşmak büyük risk demek, sadece İslamiyet değil diğer dinler de muhafazakar ve saldırgan olacaktır, zavallı Darwin'in sızlamadık kemiği kalmadı!

Dünya dönüyor...
  • Bakalım deneyin sonucu ne çıkacak?
  • Forumda HY ile ilgili olarak olumsuz yazılanlar a'dan z'ye kadar haklıdırlar, hatta az bile derler hakkında ve çokta naziktirler!
    Az çok bilim insanı kişiliğinden anlıyan birisi yazdıkları defalarca yanlış olarak ispatlanan, düz çevirdiklerinde bile defalarca yanlış ve hilekarca saptırmalar bulunan bu kişiyi ( ve ondan yapılan alıntılarıda ) ciddiye alamaz. Bilimle uzak-yakın ilişkisi yoktur.
    Yarattığı İnternet kirliliğinin kurbanları olabilir, buna birşey diyemem, ama kimsede sürekli ve ısrarla bu adamın yazdıklarını ciddiye almamı beklemesin!
    Nihayet HY koyan sonucuna da katlanır diyeyim!
  • quote:

Benim asıl üzüntü nedenim, çok ta uzak olmayan bir gelecekte biz inananların sayısının azalacak olması.

Şimdi cansiperane ve çoğu dayanaksız savunma yapanlar yakında bilimin bulguları karşısında diz çökecekler ve korkarım ateist olacaklar. Çırpınışları ortaçağ kilise rahiplerinin çırpınışlarına benziyor.

Soruya hala yanıt veren olmadı. Atmosfer koşullarında farklılık olması aminoasitin insan tarafından sıfırdan üretilmiş olması gerçeğini değiştirir mi?

@Lehrer,
    Aminoasit canlı degil. Oluşmasına itiraz yok zaten. İlk canlının olabilmesi için protein oluşacak. Ahmet bunların ihtimalini yazmıştı. Protein oluşsa canlı hücre yine oluşmuyor. Carmanjanın eskiden yazdıkları gayet güzel. Daha öncede güzel yazılar yazmştı. Şu sıralar nete girmeye vaktim olsa toparlardım onları.

Deney ile Dünyanın eski atmosfer koşullarının uyuşmaması canlılıgın Dünyada başlamış olması ihtimalini yokediyor. Uzayda başka bir yerde aminoasitlerin oluşup sonra protein oluşup sonra ilk hücrenin oluşması gerekiyor. Sonra evrimleşen uzaylı bir şekilde Dünyaya gelmeli ve hayatı başlatmış olmalı.

Dawkins Dünyada uzaylıların bu hayatı başlatmalarından bahsetmişti. Videosunu eklerim. İşte Dünyanın eski atmosfer şartlarının deney ile uyuşmaması Dawkins amca ve digerlerinin aklına uzaydan geldigimiz fikrini getiriyor.

• Carl Bey

Öncelikle linklerini verdiğim videoları lütfen izleyin. Çünkü protein ile amino asit farklı şeylerdir. Her aminoasit birbirleri ile peptit bağı ile birleşemez. Miller deneyinin elde ettiği bir kaç aminoasidin sağ elli mi sol elli mi olduğunu inceleyin. Simüle etmeye çalıştığınız ilkel çorbadan asla bir canlı çıkmaz. Çünkü basit amino asit moleküllerin, protein gibi polimerlere dönüşmesi için gerekli şartlar kapalı çevrim özelliğindedir. Bunun için organellere, uygun bir pH'a sahip, DNA veya kopyası (RNA) tarafından kontrol edilen bir hücreye ihtiyaç vardır.

quote:

@shadow006
    istediğne inanabilirsin canım kimse sana birşey demiyor bana soracak olursan peri masallarına inanmıyorum onun için beynimi kullanıyorum
    kimin ne yapacağının haddini sen belirleyemezsin

quote:

Orijinalden alıntı: Carmanja

Sunumda da görebileceğiniz gibi çıktısı su olan reaksiyonlar, asla suyun içinde gerçekleşemezler. Bildiğiniz üzere protein biyosentezi reaksiyonunun çıktısı sudur.

deney ya yalan içinde protein oluşturulmadı(ki gerçekten var oluşturuldu) yada siz olan şeyin olmadığını iddia edecek kadar safsınız acaba hangisi

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.