Şimdi Ara

Miller-Urey Deneyi'ni Tekrarlıyoruz! (canlılığın ortaya çıkışı) (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
175
Cevap
1
Favori
6.113
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: ar_tryk
    quote:

Orijinalden alıntı: Ahm3tt
    dünyanın ilk zamanlarında varolduğu öngörülen koşulların
    cümlesi kafama takıldı

Bir zamanlar bunu tartışmıştık. Halen aynı yalan ısrarla sürdürülüyor. Dünyanın ilk zamanlarındaki koşullarla deneyin yaptığı koşullar çok farklı. Mıller bile çok çok sonraları bunu itiraf etmişti.
    Dünyaya hayatın uzaydan geldiği fikrini ileri sürmek zorunda kalıyorlar bu yüzden.
    Artık sıkıcı bir konu oldu. Tekrar sonra gene tekrar

Adamlar en azından bilimsel yöntemler ile kanıtlama çalışıyor, sende aynı yöntemleri kullanarak çürütmeye çalışsan. Olmaz öyle şey deme kolaylığına kaçmasan. Senin gibiler nedeniyle Pisagor'a kadar dünya düz zannediliyordu. Fernando Magellan'a kadarda bu bağnazlık nedeniyle nice bilimadamları kelle koltukta yaşadı.

• quote:

Orijinalden alıntı: shadow006

quote:

quote:

cümlesi kafama takıldı

Bir zamanlar bunu tartışmıştık. Halen aynı yalan ısrarla sürdürülüyor. Dünyanın ilk zamanlarındaki koşullarla deneyin yaptığı koşullar çok farklı. Mıller bile çok çok sonraları bunu itiraf etmişti.
    Dünyaya hayatın uzaydan geldiği fikrini ileri sürmek zorunda kalıyorlar bu yüzden.

Adamlar en azından bilimsel yöntemler ile kanıtlama çalışıyor, sende aynı yöntemleri kullanarak çürütmeye çalışsan. Olmaz öyle şey deme kolaylığına kaçmasan. Senin gibiler nedeniyle Pisagor'a kadar dünya düz zannediliyordu. Fernando Magellan'a kadarda bu bağnazlık nedeniyle nice bilimadamları kelle koltukta yaşadı.

Alıntıları Göster
    diyelim ki şartlar dünyanın ozamanki şartlarından farklı, oluşturulan düzenek yanlış vs. sonuç itibari ile inorganik maddeler ile değişik koşulların etkisi birleşince organik bileşiklerin ortaya çıktığı %100 doğru ve bilimsel bir bilgi değil midir? canlıya giden yolda bazı şeylerin tesadüf olabileceği bazılarını neden bu kadar korkutuyor, cevabı verilmesi gereken soru bu

• quote:

quote:

quote:

cümlesi kafama takıldı

Alıntıları Göster
    Biraz inceleme ile anladıklarım şunlar:

1953 yılında, Şikago Uni kimya profesörü Harold Urey ve öğrencisi Stanley Miller bir deney ile sudan canlıların temel taşlarını (Aminoasitleri) üretmeyi başarmışlar.

Tasarımcılar ise 1970 lerde canlılığın oluşumu sırasındaki atmosfer koşulları ile deneyin yapıldığı koşulların örtüşmemesinden hareketle bu canlının temel taşı üretimine karşı çıkmışlar.

Ne değişir ki? Atmosfer koşulları ne olursa olsun bu adamlar yoktan canlının temelini oluşturan yapıları ortaya çıkarmamışlar mı?

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest

Biraz inceleme ile anladıklarım şunlar:

1953 yılında, Şikago Uni kimya profesörü Harold Urey ve öğrencisi Stanley Miller bir deney ile sudan canlıların temel taşlarını (Aminoasitleri) üretmeyi başarmışlar.

Tasarımcılar ise 1970 lerde canlılığın oluşumu sırasındaki atmosfer koşulları ile deneyin yapıldığı koşulların örtüşmemesinden hareketle bu canlının temel taşı üretimine karşı çıkmışlar.

Ne değişir ki? Atmosfer koşulları ne olursa olsun bu adamlar yoktan canlının temelini oluşturan yapıları ortaya çıkarmamışlar mı?

Alıntıları Göster
    Bu deney sonunda deney tüpünden bir canlı ortaya çıkmıyor ki "Canlılığın ortaya çıkışı" deneyi olsun.
    Oluşan sadece organik moleküller ki bunlar göktaşlarında bile mevcut.

• quote:

Orijinalden alıntı: TuVNeRa

Bu deney sonunda deney tüpünden bir canlı ortaya çıkmıyor ki "Canlılığın ortaya çıkışı" deneyi olsun.

canlının ortaya çıkışı denmiyor deneye zaten, canlılığın ortaya çıkışı deniyor. farkı farkedemiyorsanız yapacak bir şey yok.
    bu deneyde tamamen inorganik maddelerden canlı yapıtaşları rastgele sentezlenebiliyorsa sonuçta bunların milyonlarca yılda bir araya gelerek basit canlılar oluşturamayacağını söylemek güçleşir. yokluğu kanıtlamak zordur, deneyle bu ihtimale küçük bir kapı açılsa yokluk savunucuları için facia olur.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Real_ETA

quote:

Orijinalden alıntı: TuVNeRa

canlının ortaya çıkışı denmiyor deneye zaten, canlılığın ortaya çıkışı deniyor. farkı farkedemiyorsanız yapacak bir şey yok.
    bu deneyde tamamen inorganik maddelerden canlı yapıtaşları rastgele sentezlenebiliyorsa sonuçta bunların milyonlarca yılda bir araya gelerek basit canlılar oluşturamayacağını söylemek güçleşir. yokluğu kanıtlamak zordur, deneyle bu ihtimale küçük bir kapı açılsa yokluk savunucuları için facia olur.

Alıntıları Göster
    bilinen en kucuk canlıda kaç protein var ve bunları oluşturmak için kaç amino asit lazım

bunu yazarsan konuyu açıklığa kavuşturalım

ayrıca bunun kendi kendine olmasının matematiksel olarak nasıl 0 olacağını kanıtlayalım

• quote:

bilinen en kucuk canlıda kaç protein var ve bunları oluşturmak için kaç amino asit lazım

bunu yazarsan konuyu açıklığa kavuşturalım

ayrıca bunun kendi kendine olmasının matematiksel olarak nasıl 0 olacağını kanıtlayalım

Alıntıları Göster
    ben biyolojici değilim ama söylediklerin boş laf. sıfır değil çok küçük bir olasılık bulacağını sende biliyorsun, bak ne kadar küçükmüş demek ki canlı oluşamaz bu kadar küçük olasılığa ben inanmam diyeceksin. e nasıl oldu dünya diye soranlara mucizeleri kaynak göstereceksin...

söyle ben seninle nasıl tartışayım şimdi.

• quote:

okulu ne tanıyacağım zaten benim okulum
    arkadaşlar bence bu çalışmalarını okul adına değil kendi adlarına yapsınlar
    zira kullandıkları düzenek ile dünyanın ilk zamanlarında varolduğu öngörülen koşulların
    sağlanacağını düşünmeleri
    çok talihsiz, elin oğlu o koşulları milyonlarca dolar harcayarak elde etmeye çalıştı fakat başarılı olamadı
    kusura bakmayın
    kullandığınız 2 tüple o iş olmaz

Sizin okulsa Kimya Fakültesine uğramışsınızdır, ve Kromatografi ve Kütle Spektrometrisi gibi analiz yöntemlerinin burada kullanıldığını biliyorsunuzdur sanırım.
    Su, Metan, amonyak Hidrojen Karbon monoksit ve şekilde gösterilen cam apereyde çok ucuz şeyler, kısacası bu deney için milyonlarca dolar harcamaya gerek yok Ahm3tt, yine sallamışsınız!
    Ve tabii kimsenin bilmediği bir şeyi biliyorsanız, 4-5 milyar yıl önceki atmosferin tam bileşimini, buraya yazıverinde sayenizde KB tarihe geçsin.

• quote:

Orijinalden alıntı: ilkerinanç
    1953 yılında yapılan deney günümüz şartlarında neden daha kapsamlı tekrar edilmiyor veya şimdiye kadar edilmedi? aya araç gönderdik dediler 1969 teknolojisiyle aya giden adamın bugun orda koloni kurması lazım ama kuramadılar niyeyse artık...

Nerde Evrim dense damlıyorsun ilkerinanç, galiba 3 harflilerle büyük bir samimiyetiniz var. Ve yine okumamışsınız yazılanı, deney ve benzerleri defalarca tekrar edilmiş. Sizin dediğiniz gibi hiç kimse tekrar etmediyse arkadaşlar tekrar edeceklermiş gördüğünüz gibi!

• quote:

Orijinalden alıntı: Real_ETA

ben biyolojici değilim ama söylediklerin boş laf. sıfır değil çok küçük bir olasılık bulacağını sende biliyorsun, bak ne kadar küçükmüş demek ki canlı oluşamaz bu kadar küçük olasılığa ben inanmam diyeceksin. e nasıl oldu dünya diye soranlara mucizeleri kaynak göstereceksin...

söyle ben seninle nasıl tartışayım şimdi.

Ben senin tabirinle biyoloyiciyim ama başka bir arkadaş benim canılılığı anlayamadığımı yazmış.
    Tereciye tere satmak böyle birşey olmalı...
  • quote:

quote:

quote:

cümlesi kafama takıldı

Adamlar bilimsel yöntemlerle kanıtlamaya çalışıyor diyorsunuz. Bilimde inanmayacaksın ispatlayacaksın. Yukarıda geçmişteki atmosfer ile ilgili böyle olması düşünülmektedir diyor. Mıller in deney yaptıgı sırada geçmişteki atmosfer şartlarının deneydeki şartlardan farklı oldugunu söyleyenler tasarımcılar deildi. En eski kayaları tahlil eden bilim adamları idi. Mıller geçde olsa onların dedigini kabul etti. Neommy nin hiç sesi çıkıyor mu bu konuda. Hatırlayan o. Hangi sayfada tartıştık hatırlamıyorum. Aramaya da vaktim yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ar_tryk -- 4 Haziran 2011; 12:37:15 >

• quote:

quote:

quote:

quote:

cümlesi kafama takıldı

Adamlar bilimsel yöntemlerle kanıtlamaya çalışıyor diyorsunuz. Bilimde inanmayacaksın ispatlayacaksın. Yukarıda geçmişteki atmosfer ile ilgili böyle olması düşünülmektedir diyor. Mıller in deney yaptıgı sırada geçmişteki atmosfer şartlarının deneydeki şartlardan farklı oldugunu söyleyenler tasarımcılar deildi. En eski kayaları tahlil eden bilim adamları idi. Mıller geçde olsa onların dedigini kabul etti. Neommy nin hiç sesi çıkıyor mu bu konuda. Hatırlayan o. Hangi sayfada tartıştık hatırlamıyorum. Aramaya da vaktim yok.

Alıntıları Göster
    okulda yapardık fasulye deneyi, hani orta okul mu lise de mi

unuttum

bunun 1 üst seviyesi universite de bu olmamalı

yani size ne kaynak aktarıldı bunu konuşsak aslında.....

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: carl johnson
    quote:

okulu ne tanıyacağım zaten benim okulum
    arkadaşlar bence bu çalışmalarını okul adına değil kendi adlarına yapsınlar
    zira kullandıkları düzenek ile dünyanın ilk zamanlarında varolduğu öngörülen koşulların
    sağlanacağını düşünmeleri
    çok talihsiz, elin oğlu o koşulları milyonlarca dolar harcayarak elde etmeye çalıştı fakat başarılı olamadı
    kusura bakmayın
    kullandığınız 2 tüple o iş olmaz

bu mesajdan dünyanın ilk zamanlarında nasıl bir atmosfere sahip olduğunu bildiğini çıkarttım
    çünkü deneydekine kesinlikle yanlış diyorsun ya
    biliyorsan söyle hiç tahmin yürütmeyelim senin ortamdan gidelim

@carl johnson,
    Deneyden belki 30 sene sonra Mıller in kendisi bunu söylemişti. Deneyin yapıldıgı zaman yanlış yaptın dendi ama dinlemedi. Böyle demesi gerekiyordu deneyin ilgi görmesi açısından. Ama yaşlandı. 30 yıl sonra diye hatırlıyorum Dünyanın o zamanki atmosferinin yapısının farklı oldugunu söyledi. Araştırabilirsiniz.

Bir de aynı olsa yine protein oluşması bilmem kaç milyonda bir ihtimal. Aminoasit de öyleydi. Hücrede oluşacak zor.

Evrim sahtekarından alıntıları yapıp kızarmaya doyamadınız sayın Ar-tryk.
    Ayrıca Biyoloji veya Kimyadan da ve bir bütün olarak Bilimlerden hiç anladığınızı sanmıyorum ve ne Eğitimi aldığınızı çok merak ediyorum.
    Yukardaki kesik cümlelerinizi de konuyu anlamadınız şeklinde yorumluyorum, elma-armut karışmış birbirine.

" Deneyin yapıldıgı zaman yanlış yaptın dendi ama dinlemedi. " ... Önce anlaşalım, Urey Millerin denetçisi, üstü ve deneyin bilimsel sorumlusu Urey. Milleri suçlayıp durmayın o dangalak öyle yazdı diye! Miller hiç bir hata yapmadı. Dünyanın oluşum çağındaki atmosferin yapısı hakkında o dönemde bilinenlere uygun olarak ve genel kabule uygun olarak 1950 lerde yaptı deneyini, deney koşullarında bir yanlışlık yoktur sahtekarın iddia ettiği gibi.
    İlk çağlardaki atmosfer hakkındaki görüşler daha sonraları biimsel bulgular eşliğinde değiştiler! Ama bu Miller deneyinin değerini etkilemez, anorganik maddelerden organik 20 civarında Amino Asit elde edilmiş " tesadüfen"!
    Olasılık hesabını " aman olamaz ben hesapladım " diye Ahm3tt yapsın artık, ama elde edilmiş ortada duruyor işte!
    Ben yalan düzeltme makinası değilim sayın Ar-tryk. Şu adamın sinsice yerleştirdiğ yalanı ve hilekarlığı her defasında araştırmak sıkıntı veriyor, lütfen bu rezilin alıntılarını kulanmayın artık!
    Yazınızın geri kalan kısmıda ilginç. Kemalettin Tuğcu hikayesi gibi olmuş. Sahtekerlık yaptı ama yaşlanınca ( bana ölüm gelince Ateistliğin kalırmı bakalım yaklaşımına benzer birşey galiba bu! vicdanı rahatsız oldu itiraf etti demeye çalışmışsınız. Bilim insanı kişiliğinden ve bilimin gelişmesinden hiç anlamıyorsunuz.

• quote:

Orijinalden alıntı: " Deneyin yapıldıgı zaman yanlış yaptın dendi ama dinlemedi. " ... Önce anlaşalım, Urey Millerin denetçisi, üstü ve deneyin bilimsel sorumlusu Urey. Milleri suçlayıp durmayın o dangalak öyle yazdı diye! Miller hiç bir hata yapmadı. Dünyanın oluşum çağındaki atmosferin yapısı hakkında o dönemde bilinenlere uygun olarak ve genel kabule uygun olarak 1950 lerde yaptı deneyini, deney koşullarında bir yanlışlık yoktur sahtekarın iddia ettiği gibi.
    İlk çağlardaki atmosfer hakkındaki görüşler daha sonraları biimsel bulgular eşliğinde değiştiler!

Pekala deneyi yaptı Mıller. Deneydeki atmosfer şartlarının gerçek olmadıgı ne kadar süre sonra kayalar tahlil edilerek söylendi. Mıller bu tahlilleri kaç sene sonra kabul etti.

Nihayetinde kabul ettine göre mesele yok.

En büyük dedemiz zuzaylı. Başka ihtimal yok

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: " Deneyin yapıldıgı zaman yanlış yaptın dendi ama dinlemedi. " ... Önce anlaşalım, Urey Millerin denetçisi, üstü ve deneyin bilimsel sorumlusu Urey. Milleri suçlayıp durmayın o dangalak öyle yazdı diye! Miller hiç bir hata yapmadı. Dünyanın oluşum çağındaki atmosferin yapısı hakkında o dönemde bilinenlere uygun olarak ve genel kabule uygun olarak 1950 lerde yaptı deneyini, deney koşullarında bir yanlışlık yoktur sahtekarın iddia ettiği gibi.
    İlk çağlardaki atmosfer hakkındaki görüşler daha sonraları biimsel bulgular eşliğinde değiştiler!

Pekala deneyi yaptı Mıller. Deneydeki atmosfer şartlarının gerçek olmadıgı ne kadar süre sonra kayalar tahlil edilerek söylendi. Mıller bu tahlilleri kaç sene sonra kabul etti.

tovbeler tovbesi yamulcaz simdi

• quote:

quote:

Yöntem şudur sayın Ar-tryk;

İlk önce şunu bir anlayın ve anladığınızı yazın! O sıralardaki genel kabul edilen görüş doğrultusunda hazırladı ortamı!
    HY yalan söylüyor, sanki Miller ilk atmosfer ortamını bilinçli olarak yanlış seçti demeye getiriyor ve sizde onun aleti oluyorsunuz!
    Sonra sorularınıza cevap verebilirim!

Ek: Şaka galiba, uzaylı amino asitlerden başka yöntemlerinde olduğu baştan sona okumadığınız belli olan açılış yazısında uzun uzun anlatılmış zaten.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi neommy -- 4 Haziran 2011; 14:16:48 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Lady Sylvanas Windrunner

quote:

quote:

tovbeler tovbesi yamulcaz simdi

Alıntıları Göster
    Benim asıl üzüntü nedenim, çok ta uzak olmayan bir gelecekte biz inananların sayısının azalacak olması.

Şimdi cansiperane ve çoğu dayanaksız savunma yapanlar yakında bilimin bulguları karşısında diz çökecekler ve korkarım ateist olacaklar. Çırpınışları ortaçağ kilise rahiplerinin çırpınışlarına benziyor.

Soruya hala yanıt veren olmadı. Atmosfer koşullarında farklılık olması aminoasitin insan tarafından sıfırdan üretilmiş olması gerçeğini değiştirir mi?

• quote:

Orijinalden alıntı: lehrer35

Benim asıl üzüntü nedenim, çok ta uzak olmayan bir gelecekte biz inananların sayısının azalacak olması.

Şimdi cansiperane ve çoğu dayanaksız savunma yapanlar yakında bilimin bulguları karşısında diz çökecekler ve korkarım ateist olacaklar. Çırpınışları ortaçağ kilise rahiplerinin çırpınışlarına benziyor.

Soruya hala yanıt veren olmadı. Atmosfer koşullarında farklılık olması aminoasitin insan tarafından sıfırdan üretilmiş olması gerçeğini değiştirir mi?

gözlerini kapatıp, aynı şeyleri bir daha kendine sor bakalım gözlerin ne diyecek sana..

• quote:

Orijinalden alıntı: speakerphone2010

quote:

Orijinalden alıntı: lehrer35

gözlerini kapatıp, aynı şeyleri bir daha kendine sor bakalım gözlerin ne diyecek sana..

Alıntıları Göster
    Gelip o laboratuvara, "kaldırın o ucubeyi " derse hiç şaşırmayın. Kimin iktidarında neylerle uğraşıyosunuz, adamlara Darwin deyince abdestleri bozuluyor. Bakınız MEB.
    Ayrıca yapılmış bi deneyi bidaha yapmanın luzumu ne, ego tatmini mi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Réplika -- 4 Haziran 2011; 19:03:14 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Réplika

Gelip o laboratuvara, "kaldırın o ucubeyi " derse hiç şaşırmayın. Kimin iktidarında neylerle uğraşıyosunuz, adamlara Darwin deyince abdestleri bozuluyor. Bakınız MEB.
    Ayrıca yapılmış bi deneyi bidaha yapmanın luzumu ne, ego tatmini mi?

herhangi bir deney bir kere yapılıp bırakılacak diye birşey yok ne kadar çok yapılırsa o kadar kesinliği artar
    ayrıca deneyin amacı sadece sonuca ulaşmak değil eğitim fonksiyonuda var ve bu kadar kompleks bir deneyin en ufak faktörünü değiştirince farklı sonuçlar almak mümkün belkide adımızı literatüre yazdırırız bu bilinmez ama deneyi bir daha yapmanın zararı yok
    Odtüde kaldırın onu diyebilecek adam yok sokakla karıştırmayalım

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.