Şimdi Ara

Memurlara servis kalkıyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
57
Cevap
0
Favori
2.859
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı, tüm kamu kurum ve kuruluşlarıyla üniversitelere gönderdiği yazıyla, personel servisi uygulamasının yerine memurlara toplu taşıma kartı verilmesini istedi. Personel servislerinin ciddi maliyet ve hava kirliliğine yol açtığına işaret edilen yazıda, servislerle yapılmış sözleşmelerin süre bitiminde yenilenmemesi ve toplu taşıma sistemine geçilmesi önerildi.

Başkanlığa bağlı Bütçe Genel Müdürlüğü tarafından kurumlara gönderilen yazıda, bazı kamu kurumlarının personel servisi hizmeti sunumunda aynı il sınırları içinde toplu taşıma kartı verilmesi, taşıt kiralanması ve idare taşıtları kullanılarak personelin taşınması yöntemlerini birlikte kullandıkları, dolayısıyla personel servisi hizmet sunumunda bir standart olmadığı bildirildi.

Son yıllarda özellikle büyükşehirlerde toplu taşıma imkanlarının yaygınlaştığı metro, hafif raylı sistemler, otobüs gibi farklı vasıtaların bir sistem bütünlüğü içinde çalıştırıldığı, ayrıca farklı toplu taşıma araçlarının tek bir taşıma bileti ile kullanılabilmesi sağlanarak bütünleşik taşıma sistemlerinin hayata geçirilerek ulaştırma esnekliğinin önemli ölçüde arttığı belirtilen yazıda, toplu taşımanın hava kirliliği ve trafik yoğunluğunun azaltılması açısından da tercih edilen bir yöntem olduğu ifade edildi.

Kurumlara gönderilen raporda, servis yerine toplu taşıma sistemine geçilmesi gerektiği şöyle anlatıldı:

SÖZLEŞME BİTİNCE GEÇİN

“Kamu kurumlarında çalışanlara servis hizmeti sağlanması yerine toplu taşıma kartı verilmesi uygulamasının maliyet açısından avantaj sağladığı görülmüş ve kamu kaynaklarının etkili, ekonomik ve verimli kullanılması esasının hayata geçirilmesine katkı sağlayacağı değerlendirilmiştir. Hizmet sözleşmelerinin bitim tarihlerinden sonra toplu taşıma bileti verilmesinin önem arz ettiği ifade edilmiştir.”
    https://www.sozcu.com.tr/2020/ekonomi/memurlara-servis-kalkiyor-5652501/

kriz derin

• Memur bir arkadaşım var.Karı koca ikisi memur.Haftasonları sürekli gezmeye biryerlere giderler.Kendisinde araba vardı.Geçen kurdelalarla süslemiş araba almış eşine facede paylaşmış.Sıfır bir arabanın minimum Tr piyasasında fiyatını herkes bilir.İşini kaybetmemek için o kadar olay olur tek bir yorum yapmaz.O yüzden bu kararı sonuna dek savunuyorum.Asgari ücretli gariban ne yapsın.En az iki katını kazanıyor bir memur ve kat be kat rahat şartlarda çalışıyor.(İstisna arkadaşlar üstlerine alınmasın)
    Kamu idarelerindeki personel servisi uygulamasının kaldırılması söz konusu değildir.

Halihazırda bazı kamu idareleri sahip oldukları taşıtlar yoluyla, bazı kamu idareleri taşıt kiralama yoluyla, bazı kurumlar ise toplu taşıma kartı verilmesi yöntemi ile personeline taşıma hizmeti sunmaktadır ve bundan sonra da bu yöntemler kullanılmaya devam edilecektir.

Genel yazımız ile yapılan açıklama çerçevesinde, kamu idareleri farklı personel taşıma hizmetleri arasından, hizmetin gerekleri ile ekonomik olan yöntemleri birlikte dikkate alarak kendilerine uygun olan yöntemi seçeceklerdir.

Ayrıca, mevcut personel servis kiralama sözleşmeleri devam edecektir. Kamu idareleri tarafından uygun görülmesi halinde, ilgili sözleşmeler yenilenerek, servis hizmeti alınmaya da devam edilebilecektir."

Yalanlandı
    Saçmalık.Bu karar eğer ki yürürlüğe girerse büyükşehirlerde trafik yoğunluğunu arttıracak.Ankara'da yaşıyorum sabahları zaten otobüs ve dolmuşlar ful çekiyor.Memurların 5 de 1 kendi arabasıyla işe gitse trafikten geçilmez.Otobüslerde zaten yer yok.Onca israf varken akıllarına bu mu gelmiş?Bu karar daha da kötü sonuçlara yol açacak..Memur değilim bu arada.
    Bunun savunulacak bir tarafı yok. Ankara'da Hacettepe üniversitesinde çalışan memurlar Beytepe'ye nasıl gidecek 3-4 vasıta değiştirerek bunu yapabilmeleri için sabah 6 da evden çıkmaları gerekecek ve akşam da en iyi ihtimalle 19.30 da evde olacaklar. Ayrıca müdürlerin ellerinde de oyuncak olacaklar tam bir mobbing unsurudur bu. Sürgüne Polatlı'ya gönderilenler bile olacaktır sırf amirine karşı geldiği için. Onlar ne yapacak bu durumda. Kendinizi başkansının yerine koymadan ortaya aklınıza gelen ilk şeyleri söylemeyin. Bu şartlarda memurların hakları daha çok ellerinden alınmış olacak. Bu durumları "asgari ücretliler ne yapsın?" diye savunanlar da tamamen memurları çekemeyen hayatının hiçbir anında hak aramamış ve buna cesaret dahi edememiş kişilerdir. Asgari ücretliler de haklarını arayıp daha iyi şartlarda çalışmak için neler yapabiliriz diye düşünmeliler memurların hakları ellerinden alınsın diye orda burda konuşacaklarına.

Ayrıca bilmem kaç araçlık konvoylara ses çıkarmayı da unutmayın memleketin asıl kamburu onlardır.
  • Bir şeyler yazdım da sildim. Neyse gerek yok , iyi şeyler düşünmüyorum desem yeterlidir.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Memurun

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Bosa masraf bence. Iyi olmus. Arabasi var herkesin zaten. Benzin koymamak icin servise biner bir cogu, bilmiyoruz sanki.
  • Nasıl olsa kazanamayacağım, %2 oy da böyle düşsün dedi demek ki

• Hava kirliliği ve trafiğin artacağını, yukardaki yazıdaki 2 bahanenin yalan olduğunu söylüyorsun. Katılıyorum.

• Doğru karar.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Tasarruf yapacaklarsa önce milyon tl lik makam araçlarından yapsınlar.

• Memurlar hiç boşa isyan etmesin, gereksiz görüyorum ben de memur servisini, toplu taşıma kullanmak çok da zor olmasa gerek. Umarım çomar sıfatı yemem birilerinden. Doğruya doğru demek zor değil.

• Bu gün her yerde metro yok. Memur mecbur 2 vasıta değiştirmek zorunda kalacak. Buda günlük evine 1 saat’e yakın geç gitmesi demek. Sabah 8 de iş başı yapacak memur 7 değil 6 da kalkmak zorunda kalacak. Sabah 7 debile gece düşün 6 da gecenin bi yarısı olur. Servis zaten bir toplu taşıma aracı. En az bir toplu taşıma aracı kadar kişiyi taşıyor.

• Saçmalık.Bu karar eğer ki yürürlüğe girerse büyükşehirlerde trafik yoğunluğunu arttıracak.Ankara'da yaşıyorum sabahları zaten otobüs ve dolmuşlar ful çekiyor.Memurların 5 de 1 kendi arabasıyla işe gitse trafikten geçilmez.Otobüslerde zaten yer yok.Onca israf varken akıllarına bu mu gelmiş?Bu karar daha da kötü sonuçlara yol açacak..Memur değilim bu arada.
  • Memur bir arkadaşım var.Karı koca ikisi memur.Haftasonları sürekli gezmeye biryerlere giderler.Kendisinde araba vardı.Geçen kurdelalarla süslemiş araba almış eşine facede paylaşmış.Sıfır bir arabanın minimum Tr piyasasında fiyatını herkes bilir.İşini kaybetmemek için o kadar olay olur tek bir yorum yapmaz.O yüzden bu kararı sonuna dek savunuyorum.Asgari ücretli gariban ne yapsın.En az iki katını kazanıyor bir memur ve kat be kat rahat şartlarda çalışıyor.(İstisna arkadaşlar üstlerine alınmasın)

• Memurların servis kullanmalarını kıskanan kişilere yönelik.
    Almanya’da bir türk polis olur, diğer alman polislerle bir oparasyona katılıp. Alman suçluları yakalarlar. Alman suçlu, kendisini tutuklayan polisin türk olduğunu anlayınca ırkcılık yapar. Türk olup almanya’da polis olan polis. Sende okuyup hak etseydin diye cevap verir

• quote:

Orijinalden alıntı: Ibrahim Akca

Bosa masraf bence. Iyi olmus. Arabasi var herkesin zaten. Benzin koymamak icin servise biner bir cogu, bilmiyoruz sanki.
    Yahu millet toplu tasimaya ozendiriyor , ona gecmeye calisiyor. Bu arkadas tam tersine gidiyor. Ee akp kafasi boyle, cok bisey beklemeyecen.

• Hangi memurmuş la onlar?Olum biz 10 yıldır cebimizden gidiyoruz zaten.10 yıllık kamu çalışanıyım memura servis işini ilk defa duyuyorum.Döner sermayeli üniversite ya da hastaneler olabilir belki.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Hüüü

• Bence bazı kurumlar için mantıklı bazı kurumlar için mantıksız olmuş misal ben kamu kurumu bankasında calisiyorum istanbuldayken servis 10 kişi altı olunca çalışmıyordu yani koftiden eklemelerle servis e binen sayısı 10 tamamlaniyordu .

2 sene 4 kişiyle gittik geldik işe ben taserondum üç kuruş alınca isimede geliyordu.

• Doğru karar onlar da toplu taşıma araçlarını kullansınlar ne farkları var.
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.