Şimdi Ara

Makine mühendisliği hakkında yardım ve tavsiye almak istiyorum

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
58
Cevap
1
Favori
4.210
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba abilerim, bu yıl üniversite sınavına hazırlanıyorum. Kısmet olursa makine mühendisliği seçmek istiyorum. ''ee otomobil genel ile ne alakası var'' diyecekler olur belki, burda makine mühendisi olduğunu öğrendiğim abiler var onlarında görmesi açısından buraya açtım. Çünkü benim için gerçekten çok önemli bir konu.

Makine mühendisliği istememin temel sebebi araba ve araba motoru vb. şeylere karşı duyduğum ilgi. Gerçekten çok seviyorum araba ile uğraşmayı, sökmeyi takmayı yada daha iyi hale getirmek için uğraşmayı. O yüzden burada ki makine mühendislerinden tavsiye almak istiyorum.

Şimdiden teşekkür ederim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Casper0416 -- 15 Şubat 2016; 18:49:09 >

• matematik fizik ve ingilizcen iyiyse ( saglamsa) oku.Yoksa cok zorlanirsin.Sosyal hayati az olur diger bolumlere gore.Dersler agirdir.Tum muhendisliklerden fazla matematik goreceksin.Okurken sosyallesemedigin icin is bulurken kendini one cikarman zorlasacak , bunun icin okulu okurken olabildigince etkinliklere katil , ingilizcen bayagi iyi olsun .Yanina bir dil koy.Bol kitap oku, dusunce seklin degissin. birde Tasarim dersleri olacak , biraz uetenek ister.
  • furkantasdemir kullanıcısına yanıt
    Matematik ve fizik derslerim iyi ama deliler gibi de çözemiyorum açıkçası. Teşekkür ederim bu arada çok sağolun.
  • Öncelikle fiziği çok iyi yapabilmen gerek.Makine de önemli olan fizik ve matematiktir.Dersleri zordur.Mühendisliklerden en zoru diyebilirim.4 yılda bitirebilen pek yoktur.Varsa da psikolojik destek alıyodur yani.Çizim programlarını iyi bilmen gerekicek.İş bulman için ingilizce şart zaten.Ama seversen çok zevkli bi meslek aslında.
    Bu arada bu iş öyle sökmek takmak kadar kolay değil.O söktüğun parçayı tasarlamak marifet.(tasarım,dayanıklılık vs.)

Edit:Yukarıda arkadaş sosyal ortamın az demiş.Şimdi kız sayısına bakıcak olursak bize 110-120 kişiden 15 i falan kız(uzun saçlı erkek değil).Ama sosyalleşme konusunda katılmıyorum.O sana kalmış.Her yere gidersin,gezersin tozarsın,arkadaş edinirsin,farklı fakültelerden arkadaşların olur vs.Ama düzenli çalışman lazım tabi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hearthland -- 15 Şubat 2016; 19:02:49 >

• Sokmeyi takmayi cok seviyorsan benim tavsiyem yaz tatilini sanayide gecirmen olucak.iyi hale getirmek icin ugrasma kısmını acar misin biraz
  • Hocam fiziği yapabiliyorum ama çok iyi demeniz gözümü korkutmadı değil açıkçası. Düzenli çalışırım o yönden problem yok ama dediğim gibi fiziğin çok iyi olması gerektiği biraz gözümü korkuttu. Teşekkür ederim bilgilendirme için
  • quote:

Orijinalden alıntı: Hayaletsenebi

Sokmeyi takmayi cok seviyorsan benim tavsiyem yaz tatilini sanayide gecirmen olucak.iyi hale getirmek icin ugrasma kısmını acar misin biraz
    Son yıllardaki kontenjan artışları, teknoloji fakültelerinin açılması, dgs ve lisans tamamlama gibi uygulamalar sonucunda yılda mezun olan mühendis sayısı inanılmaz derecede arttı. ÖSS'de 25 bin sıralama ile girilemeyen yerlere artık 100-150 bininciler rahatlıkla girmeye başladı. İyi bir mühendis için bu durum o kadar önemli değil, iyi bir mühendis olacağına inanıyorsan oku, yoksa hiç bulaşma. İki yıl önce mezun olmuş bir elektrik mühendisi olarak tavsiyem bu olur.
  • coder61 C kullanıcısına yanıt
    Dediğiniz gibi ben iyi bir mühendis olacağımı düşünüyorum. Çünkü sevdiğim işi yapmış olacağım. En azından temennim öyle.
  • quote:

Orijinalden alıntı: coder61

Son yıllardaki kontenjan artışları, teknoloji fakültelerinin açılması, dgs ve lisans tamamlama gibi uygulamalar sonucunda yılda mezun olan mühendis sayısı inanılmaz derecede arttı. ÖSS'de 25 bin sıralama ile girilemeyen yerlere artık 100-150 bininciler rahatlıkla girmeye başladı. İyi bir mühendis için bu durum o kadar önemli değil, iyi bir mühendis olacağına inanıyorsan oku, yoksa hiç bulaşma. İki yıl önce mezun olmuş bir elektrik mühendisi olarak tavsiyem bu olur.

Alıntıları Göster
    Yıldız makine mezunuyum. Otomotiv sektöründe değilim ancak genel olarak bilgi verebilirim.
    Öncelikle hedefini Otomotiv Mühendisliği olarak neden değiştirmiyorsun? Eğer otomotiv konusunda kararlıysan bence daha mantıklı olur. Eğer "ben okurken belki başka dallara ilgi duyarım" diyorsan tamam.
    Aklında bulunması gereken en önemli nokta şu; Türkiye'deki çoğu okuldan gerçek bir mühendis olarak çıkman zor. Burada iş sende bitiyor. Ben çalışırım, uğraşırım, araştırırım, tembellik etmem diyorsan şansın var. Ama okulu bir şekilde bitiririm şeklinde düşünüyorsan şimdiden vazgeç. Mühendis olmak emek ister, çalışma ister, araştırma ister. Okuldan mezun olmak seni mühendis yapmaz. Bunları aklında bulundur.
    Bir başka tavsiyem en iyiyi hedefle. ODTÜ, İTÜ, YTÜ gibi okullardan aşağısına hedef koyma. Okulun belki önemi olmaz iş hayatında ama iş hayatı için edinmen gereken birikimleri sadece iyi olanlarda yeteri kadar bulabilirsin.

• Kerasuslu K kullanıcısına yanıt
    Abi otomotiv mühendisliğini çok düşündüm ama internetten ve çevremden pek olumlu yorumlar gelmedi. Olumsuz yorumların başında iş alanının kısıtlı olması ve makine mühendisinin, otomotiv mühendisinden aşağı kalır bir bilgisinin olmaması. Bunları duyunca makine okuyup, otomotiv üstünde yoğunlaşmayı düşündüm.

Okul kısmına gelirsek tabi ki ODTÜ olsun YTÜ olsun kazanıp, daha iyi bir eğitim almak isterim ama herkes az çok kendisinin durumunu bilir, şu an benim saydığım üniversiteleri kazanma imkanım zor.
  • Sevgili kardeşim,
    15 yıllık makine mühendisiyim. Evet okuması en zor mühendisliktir. Düzenli, disiplinli çalışırsan herkes gibi sen de okulu bitirirsin. Abartacak bir durum yok. Her yıl çok fazla mühendis mezun oluyor. Bu kadar mezun arasında fark yaratmak istiyorsan öncelikle İngilizceni çok iyi geliştir. Bunun için 4yıl boyunca zamanın olacak.
    İngilizce olmazsa olmazın. Solidworks, Autocad gibi programları kullanmayı iyi derecede öğren. Mesleğinle ilgili seminerleri,eğitimleri, gelişmeleri takip et. Mak müh. Odası bu konuda çok yardımcı olacaktır. Kısacası her mesleğin kendine göre zor yanları var. Kendini geliştirir, işini severek yaparsan çok başarılı olursun. Unutma acı yoksa başarı da yok.
  • Mantıklıseçim M kullanıcısına yanıt
    Haklısınız kendimi çok geliştirmem gerekiyor. Geliştireceğime de eminim zaten. Peki trakya, balıkesir, eskişehir gibi üniversitelerdeiğiniz durum den mezun olursak dedğişir mi yani iş bulabilir miyiz ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mantıklıseçim

Sevgili kardeşim,
    15 yıllık makine mühendisiyim. Evet okuması en zor mühendisliktir. Düzenli, disiplinli çalışırsan herkes gibi sen de okulu bitirirsin. Abartacak bir durum yok. Her yıl çok fazla mühendis mezun oluyor. Bu kadar mezun arasında fark yaratmak istiyorsan öncelikle İngilizceni çok iyi geliştir. Bunun için 4yıl boyunca zamanın olacak.
    İngilizce olmazsa olmazın. Solidworks, Autocad gibi programları kullanmayı iyi derecede öğren. Mesleğinle ilgili seminerleri,eğitimleri, gelişmeleri takip et. Mak müh. Odası bu konuda çok yardımcı olacaktır. Kısacası her mesleğin kendine göre zor yanları var. Kendini geliştirir, işini severek yaparsan çok başarılı olursun. Unutma acı yoksa başarı da yok.
    makine mühendisliğini bitirdikten sonra da otomotiv mühendisliğinden yüksek lisans yapabilirsin

• Master_Evil kullanıcısına yanıt
    Benim düşüncem de o yönde bakalım inşallah olabiliriz
  • Casper0416 C kullanıcısına yanıt
    İlk işe girişini olumsuz etkilemesi muhtemel. Dediğim şekilde kendini geliştirir özgeçmişine eklersen çok büyük artın olur. İşe kapağı attıktan sonra da sıkı çalışıp kendini ispatlarsan sorun olmaz.
  • Mantıklıseçim M kullanıcısına yanıt
    Abi çok çok teşekkür ederim kafamda ki soru işaretlerini kaldırdın. Yaklaşık 5 sene sonra bu mesajı tekrar alıntılar tekrardan teşekkürümü ederim çok sağol
  • Casper0416 C kullanıcısına yanıt
    Rica ederim. Yardımcı olabildiysem ne mutlu. Hedefin belli, hiç pes etmeden çalış.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mantıklıseçim

Rica ederim. Yardımcı olabildiysem ne mutlu. Hedefin belli, hiç pes etmeden çalış.
    netler nasıl
  • quote:

Orijinalden alıntı: Casper0416

Hocam fiziği yapabiliyorum ama çok iyi demeniz gözümü korkutmadı değil açıkçası. Düzenli çalışırım o yönden problem yok ama dediğim gibi fiziğin çok iyi olması gerektiği biraz gözümü korkuttu. Teşekkür ederim bilgilendirme için

ben fizikçiyim. genel inanışın aksine benim okuduğum fizik ve matematik abartıldığı kadar zor değildir. ayrıca hiçbir mühendislik bölümünde benim okuduğum fizik ve matematik anlatılmaz.

mekaniğin bayağı matematiksel olduğu doğrudur; ancak bu gözünü korkutmasın. sonuçta yetenek sınavıyla almıyorlar bölüme. her şey çalışmana bakar. yapmak istiyorsan, ilgiliysen yaparsın.

• quote:

Orijinalden alıntı: archerman11

quote:

Orijinalden alıntı: Casper0416

Hocam fiziği yapabiliyorum ama çok iyi demeniz gözümü korkutmadı değil açıkçası. Düzenli çalışırım o yönden problem yok ama dediğim gibi fiziğin çok iyi olması gerektiği biraz gözümü korkuttu. Teşekkür ederim bilgilendirme için

ben fizikçiyim. genel inanışın aksine benim okuduğum fizik ve matematik abartıldığı kadar zor değildir. ayrıca hiçbir mühendislik bölümünde benim okuduğum fizik ve matematik anlatılmaz.

mekaniğin bayağı matematiksel olduğu doğrudur; ancak bu gözünü korkutmasın. sonuçta yetenek sınavıyla almıyorlar bölüme. her şey çalışmana bakar. yapmak istiyorsan, ilgiliysen yaparsın.

Alıntıları Göster
    ingilizce bilmek bir mühendis için artı bir özellik değildir, ingilizce bilmek zaten zorunluluk.

öenmli olan bir konuda uzmanlaşabilmek. yani sen ne iş yapabilirisin sorusuna bilmemne mühendisiyim diye değil, şucuyum diyebilmek. ayrıca otomobil konusunda derin hayyalere girme, ülkemizde otomotiv alanında ciddi bir yan sanayi var, öyle arge falan yok denecek kadar az.

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.