Şimdi Ara

Maaşı Aldım Patron 1.100 TL Verdi Şimdi ne yapmalıyım (9. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
365
Cevap
11
Favori
11.676
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
7 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Daha iyisini buluyorsan orda çalış daha sonra ihbar et

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Elden para almakla bir hayır gelmez dostum ancak bankaya yatması lazım onuda yatırmaz madem 1300 vermek istemiyor. o da el altı veriyor işte sigortanda yoktur şimdi senin nasıl çalışıyorsun hala o işyerinde ilginç doğrusu. ben olsam bir dakika bile durmazdım. işyerin adını da yazıp yerin dibine soksaydın keşke en azından görenler gitmezdi oraya fakat bu sefer de ifşa olma ihtimalin de olurdu.
  • Arkadaşın patronu benim, aldığı parada 2365 , çizim üzerine çalışıyor..
  • kardeşim gençsen ve yeni bir iş bulabilirsen düşünmeden ayrıl ve şikayetini et. şikayet edince sana bir çok şekilde daha fazla para gelecek. örnek kıdem tazminatı almaya hak kazanacaksın çünkü çıkma sebebin usülsüzlük olacak

yemek parası aynı paraya dek geliyorsa ozaman 1300 versin yemek parası vermesin sen kendin dışarıdan yersin yada eve gidersin

kesinlikle çık başka yerde çalış böyle insanlara prim verme

fakat dediğim gibi evli değil, çocuk vs yoksa hemen yap bunu pişman olmazsın hatta teşekkür ederiz insanları kullanıyorlar böyle tipler

şikayet etme diyen zibidilere bakma ya babası esnaftır yada kendisi milleti kandırmaya alışmışlardır normal geliyordur
  • Düşünen Türk kullanıcısına yanıt
    Dalga geçiyorum anlamadın heralde. Bu adamlar rezil hayat koşullarına rağmen şükrediyorlar, seslerini çıkarmıyorlar. Bu düzen böylece devam ediyor. Işçilerin sağ partiye oy verdiği bir ülkede yaşıyoruz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Fatih617 -- 9 Şubat 2016; 10:01:53 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Düşünen Türk

helal olsun sana kardeşim. ama ben bu arkadaşa yardım etmekten vazgeçtim gibi. adamla 1 saat ilgilendim. adam daha 170i aramaya korkuyor.
    vallahi bende bir dükkan açasım geldi. işçi milleti ne kadar korkak. vur ensesine al ekmeği ağzından.

adam telefon etmeye korkuyor. eminim ki bu patronun karşısına çıkıp imzalamıyorum lan bile diyemez.

BEN DEDİM ZAMANINDA GÜVENLİK POLİS MOLİS HERKES GELMİŞTİ.

dostum tanıdık bi avkat var önce onla konuşucam bugün ondan sonra ne yapmam gerekiyor iyice emin olup hareket edicem. patrondan korkma diye bişey yok sadece işsiz kalma korkum var çünkü daha önce başıma geldi. iş arama bulma süreci felan can sıkabiliyor. ama hakkımı yedirtmek istemiyorum 1100 tl komik bi para asgari ücret bile alamamak adamın zoruna gidiyor. bu arada ilgin için teşekürler dediklerini dikkate alıcam şu avkatla bi görüşeyim

• Düşünen Türk kullanıcısına yanıt
    Komunizm nasıl kanki

Ne seviyon merak ettim

• Alo 170 var. İşkur var. bi şikayette bulun bakalım. ağlaya ağlaya işkur a gelir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: umtaksy

kardeşim gençsen ve yeni bir iş bulabilirsen düşünmeden ayrıl ve şikayetini et. şikayet edince sana bir çok şekilde daha fazla para gelecek. örnek kıdem tazminatı almaya hak kazanacaksın çünkü çıkma sebebin usülsüzlük olacak

yemek parası aynı paraya dek geliyorsa ozaman 1300 versin yemek parası vermesin sen kendin dışarıdan yersin yada eve gidersin

kesinlikle çık başka yerde çalış böyle insanlara prim verme

fakat dediğim gibi evli değil, çocuk vs yoksa hemen yap bunu pişman olmazsın hatta teşekkür ederiz insanları kullanıyorlar böyle tipler

şikayet etme diyen zibidilere bakma ya babası esnaftır yada kendisi milleti kandırmaya alışmışlardır normal geliyordur

yaş 30 çok genç sayılmam. bekarım. yemek parasıda verince asgari ücrete denk geliyor demesi zoruma gitti. asgari ücret 1000 tl iken asgari ücret + yemek alıyordum sonuçta. 1300 olunca işler değişti. ayrıca yemek zaten vermek zorunda diye biliyorum. hakkımı arıycam zaten buraya yazarım şu an işyerindeyim ama hiç bi iş yapasım yok

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Jude Law -- 9 Şubat 2016; 10:22:47 >

• Zaten maaşı elden vermesi yanlış birşey bankayı yatırması gerekiyor

• quote:

Orijinalden alıntı: shakircan

maaşın bankaya yatıp yatmadığından emin olmadan imza atmıyorum. hatta imzalarımı mümkün mertebe geciktirip 3-4 tanesini aynı anda önüme getiriyorlar öyle imzalıyorum. örneğin bankaya bir miktar maaş yatıp geri kalan maaşınızı elden alıyorsanız zaten bir vergi kaçırma olayı vardır. ama sizde tamamen elden alma olayı var. böyle bir şeyin artık mümkünatı yok. banka hesabına yatırmak zorunda. maaş belgelenmelidir. siz bordroya imza atsanız bile mahkemede maaşın banka üzerinden gönderildiğini belgelemek zorunda işveren.

alo 170'teki arkadaşlar yardımcı olmaya çalışacaktır. Çok aman aman bilgili değiller fakat sürecin gidişatı için arayıp bilgilendirme yapılması gerekiyor. dilekçe yazılmalı. Sanırım internet üzerinden bile yazılabiliyor. aynen yukarıdaki arkadaşın anlattığı gibi 2 hafta içinde müfettiş arkadaşlar baskını gerçekleştirirler. İstanbul, Ankara gibi bir yerdeyseniz 3-4 gün içinde geliyorlar.

siz istifa yazıp imzalayıp işverene verseniz bile baskı altında imzaladığınızı belirterek iş akdinizin fesh edildiğini belirtebilirsiniz. istifa yazdım işverene verdim tazminatımı alamayacağım diye bir olay yok. her zaman iş mahkemeleri işçiden yanadır bunu unutmayın. istifanızı verirken her zaman tavsiye edilen iş akdimi fesh ediyorum yazmanız istifa ediyorum yazmayın. fesh ediyorum şeklinde yazarsanız haklı bir neden sunarak çıktığınızı belirtebilirsiniz sonrasında.

ayrıca maaşınızı 20 gün içinde almayıp (banka hesabı ile bir ispatı da yok) işi bırakırsanız işçinin haklı nedenle feshine girer. tazminat, yıllık izin fazla mesai gibi ücretlerinizi alma hakkına sahipsiniz.

internette birçok yargıtay kararı örneği bulunmakta. inceleyin. bu konuda hakkınızı aramak içinde tereddüt etmeyin.

bir kere aradım zaten bilgili değiller bi kaç soru sordular tc isim soyisim vs sonra şikayet kaydı yapalımmı diye sordu bende şimdilik kalsın dedim . maaşı almadan önce oldu tabi bu olay. düşünen türk'ün dediği gibi şikayet edip memurlar geldiğinde tutanak tutarak istifa etmek bana mantıklı geldi. o şekilde hareket etmeyi düşünüyorum şu an. sgk, bimer ve alo 170 e şikayet edicem. maaşı zamanında alıyoruz bu arada. nettende araştırdım biraz ama çok net bi bilgi bulamadım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Jude Law -- 9 Şubat 2016; 10:23:29 >

• quote:

Orijinalden alıntı: osimdioyuncu

Elden para almakla bir hayır gelmez dostum ancak bankaya yatması lazım onuda yatırmaz madem 1300 vermek istemiyor. o da el altı veriyor işte sigortanda yoktur şimdi senin nasıl çalışıyorsun hala o işyerinde ilginç doğrusu. ben olsam bir dakika bile durmazdım. işyerin adını da yazıp yerin dibine soksaydın keşke en azından görenler gitmezdi oraya fakat bu sefer de ifşa olma ihtimalin de olurdu.

sigorta var. bi ara beni bile çıraklık okuluna yazdırmayı şaka yollu teklif etti yaşım 30. elinde sertifikan olur ilerde dükkan açarsın felan diye sıkıyo tabi bi yandan. amaç beni oraya yazdırıp sigortadan da yırtmaktı bende kalsın abi sağol dedim. öyle kandırıyo zaten çırakları felanda. çıraklarda çok fakir olduğundan daha da komik ücretlere çalışıyolar. işyerinin ismini yazamam zaten hak verirsinki

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Jude Law -- 9 Şubat 2016; 10:30:30 >

• Bu gibi durumlarda tek kişinin bile beyanı yetiyor şikayet etmelisin.

edit: Sabah Sabah sinirlerim alt üst oldu yine DH'den toplanıp patronu dövmeye mi gitsek

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi backend -- 9 Şubat 2016; 10:31:20 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Binyamin Netanyahu

Bu gibi durumlarda tek kişinin bile beyanı yetiyor şikayet etmelisin.

edit: Sabah Sabah sinirlerim alt üst oldu yine DH'den toplanıp patronu dövmeye mi gitsek

İzmirdeyse gelirim, ozellikle su s.hiz adli uyenin yazdiklarindan sonra kan beynime sicradi.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • İş verenin daha az hakki var memlekette,herkes sikayet ederse isverenler her halukarda zarar eder. Bu sikayetlerin cogu haksiz yere yapiliyor. Bu arkadas hakliymis ama, boyle oldukca hep is verenler kaybeder, Turkiye kaybeder.

• quote:

Orijinalden alıntı: x2yk

Ya böyle konular insanı bilgilendiriyor iyi de ya konuyu açan arkadaşı patronu bu konuyu açtığını öğrenip delil olarak kullanmaya kalkmasın haklı iken haksız konuma düşürecek bir lafını yakalasa burada işini bitirmeye kalkar.. Ha arkadaş işi bırakmış olsa idi bu konuyu açan arkadaş daha rahat yazabilirdi çünkü bağı kalmamış olacaktı iş yeri ile ve bu konu güzel açılmış fakat bu konuyu açan arkadaş sonuna kadar hakkını kullandı ve istediklerini de aldı diyelim patron 1 yıl zora girecek altından bir şekilde belki kalkacakta sonra şu tehlikelerle karşı karşıya kalmaz mı konuyu açan arkadaş mesela işçiyi işçi tanır patronu patron tanır yani patronun işverenin işverenlerle tanışıklığı vardır ve her iş veren de ne kadar kar yapabilirsem o kadar iyidir mantığı her zaman vardır neden çünkü iş veren sahibi bu mantıkta ilerliyor.. Gelelim bu arkadaşın patronu tanıdığı bütün grafik tasarım firmalarına şu kişiye dikkat edin bana bunları bunları yaptı diye telefon mesaj ne yolla olursa bilgilendirirse bir daha bu arkadaşın iş bulması zora girmez mi bu konu da ne düşünüyorsunuz gelecekte konuyu açan arkadaşı ne gibi sıkıntılar bekliyor sizce??

Benim tanıdığım biri fırıncı yani patronunu verdi sgk ya sonra bir sürü para mara hakkını aldı ama kendisi iş aramaya gelince patron tanıdığı bütün fırıncılara kişiyi ifşa etti ve işçinin yaptıkları fırıncı işçiler arasında konuşuldu patronlar da o kişiyi öğrenmiş oldu zaten o şehir de adı çıktı sgk ya şikayet eden çalışanın ondan sonra iş bulma da zorluk yaşadı aylarca aldığı tazminatları da işe girene kadar yedi bitirdi.. Ve bu çalışan ev bakan insan idi çok büyük zorluklarla yüzleşebiliyor insan o yüzden işçi ile iş veren karşı karşıya gelmemeli devlet burada arayı bulmalı denetimler sıkı yapılmıyor artı naylon fatura işi çok dönüyor devlet daha özen göstermeli bu konu da yoksa insanlar yani çalışanlar bilinçleniyor bu konu da ve internette okuduğu şeyleri uygulamak istiyor haklı olarak ama iş verenler de boş gezmez parası var avukat mavukat sonuna kadar kozunu kullanmak ister..

konuyu açtığımı öğrenemezde yada öğrense ne gibi delil olarak kullanabilir oda ayrı mesele. ankaradayım patronda çevresi olan biri ama bütün herkesi tanımasına olanak yok tabi ankara büyük bi şehir. bi süre sıkıntı çeksemde illaki iş bulurum. bide en uzun çalıştığım yer burası yeni bir işe girerken daha önce çalışıtığın yerlere ve ne kadar çalıştığına bakıyorlar. böyle bir olaydan sonra açıp patrona sorsalar tabi benden çok iyi bahsetmez

• Banada maaşımı elden veriyorlardı ama benim yaşım 18'den küçüktüm ne verseler razıydım ağzımı açmazdım ama sen 30 yaşında bir insansın buna cesaret edememesi lazım patronun ya seni saf görüyor ya da bilmiyorum samimi olduğunuzu düşünüyor olabilir tek sana yapmıyordur belki bunu diğer çalışanlarlada o kadar veriyordur yinede şikayet etmeden önce patronunun yüzüne söylemelisin yok gidip baskın yap şirketi çökert filan demişler sakin olun.Arkasından iş çevirmiş gibi görünürsün eğer öyle yaparsan sen insan gibi konuşmanı 1300 tl'ni bankadan yatırmayacaksa hakkını arayacağını söyle sakin bir dille tabiki.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Kurtuldunuz

Banada maaşımı elden veriyorlardı ama benim yaşım 18'den küçüktüm ne verseler razıydım ağzımı açmazdım ama sen 30 yaşında bir insansın buna cesaret edememesi lazım patronun ya seni saf görüyor ya da bilmiyorum samimi olduğunuzu düşünüyor olabilir tek sana yapmıyordur belki bunu diğer çalışanlarlada o kadar veriyordur yinede şikayet etmeden önce patronunun yüzüne söylemelisin yok gidip baskın yap şirketi çökert filan demişler sakin olun.Arkasından iş çevirmiş gibi görünürsün eğer öyle yaparsan sen insan gibi konuşmanı 1300 tl'ni bankadan yatırmayacaksa hakkını arayacağını söyle sakin bir dille tabiki.

kardeşimde önce patronla konuş felan de dedi dün akşam. yok dedim çünkü bildiğin salak yerine koydu beni. maaş az abi 1300 istiyorum desem diyeceği laf şartlarımız bu işine gelirse. o yüzden o muhabbete hiç girmeden direk şikayet etmek en iyisi. aslında cana yakın birisi yer yer tabi ama para konusunda taviz vermez acımaz kimseye. dolayısıyla bende aynı şekilde davranmalıyım

• quote:

Orijinalden alıntı: Düşünen Türk

alo 170 bimer sgk ne varsa şikayet ettim. şirkete 12000 tl ceza kestiler. mesai yaptım bu adama mesai lerini ödiceksiniz yoksa sizi mahkemeye verir diye yazı yazmışlar. beni işten attılar.

tabi benim alacaklarımı ödemediler. ayrıca sigorta primlerimi mesai ekliceklerdi onuda eklemediler. bende gittim iş mahkemesine. birde baktım avukatları falan var. ilk duruşmada.
    ben avukat falan tutmadım. sürekli internetten okudum.

ALLAH YUKARDA HAKİM İŞÇİDEN YANA TARAF TUTUYOR İŞ MAHKEMELERİNDE. dedim param yok avukat tutamadım hakim bey. bizi sömürüyor bunlar. bizim sayemizde lüks içinde geziyorlar falan dedim.

neyse 6-7 duruşma daha oldu. ben kazandım. hiiiiiççççç şahitim yoktu. iş arkadaşım bildiğim ooooo..... çocukları mahkemede şahitlik vermedi. işimizden oluruz diye.

neyse ben 16000 tl tazminat aldım. sigorta primlerim düzenlendi. temyize gittiler. temyizden de ret yediler. bende kendime iş baktım. 3 ay da iş buldum. sigortam primim mesaim tam yatıyor. mesai yapmak istiyor musun diye imza bile attırıyorlar bana :DDDDDDDDDDDD herşey kanuni.

Helal olsun, hakkını bilse vatandaş patronu öttürür böyle.

• he ya batirin firmayi kulu bile kalmasin. okadar issiz var hic dusunuyomusunuz is veren acaba ne gibi sikintilar cekiyor diye. acin bakalim bir sirket ayakta tutmak ne kadar zor. herkes kapatir isci olmaya kalkarsa ne olacak? sonra niye sigortasiz isci calistiriliyor, boyle bir devlette calistirilir tabi.
  • 
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.