- x
    Bunlarla Giriş Yapın: Facebook Google+ DH Giriş:
    ?
  • Hatırla
  • Yeni Kayıt
DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
MITSUBISHI ELECTRIC MSZ-FD35VA KIRIGAMINE INVERTER DUVAR TİPİ SPLİT KLİMA
Bu konudaki kullanıcılar:
 
145
Cevap
1
Favori
39882
Tıklama
Sayfa: [1] 3      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Giriş
Mesaj


70 Mesaj
21 Eylül 2008; 12:13:12 
Bu mesajla ilgili şikayetinizi bu icon a tıklayarak yapabilirsiniz. Şikayet PM

Geçen hafta içerisinde İzmir Buca Mitsubishi yetkili satıcısından bu ürünü aldım, çok fazla araştırmadım ürün markalı olduğu için iyi olduğunu düşündüm. forumdonanim haberde klima bölümünü görünce sizlerden klima hakkındaki fikirlerinizi öğrenmek istedim.


Ürün Özellikleri

MSZ-FD Kirigamine Duvar Tipi Split Klima Serisi

Mitsubishi Electric Klima Sistemleri yeni Kirigamine Serisini yüksek enerji verimi ve sessizlik arasında mükemmel uyumu yakalamak için geliştirmiştir. Japonca doğal hava ve konforun diğer adı olan Kirigamine klima teknolojisinde de en üst noktayı göstermektedir.

2.5 kW ve 3.5 kW kapasiteli iki modeli bulunan Kirigamine Serisi soğutmada 5.15, ısıtmada 5.25 değerlerine ulaşan COP’siyle enerji tasarrufunda en üst noktaya ulaşmaktadır. Standart bir A Sınıfı klimadan bile yaklaşık %60 daha fazla enerji verimi sağlamaktadır. 3.5 Kw kapasiteli modelde inverter çalışması ile ısıtma kapasitesi 6.3 Kw’a kadar çıkabilmektedir.
-10 °C dış hava sıcaklığına kadar soğutma yapabilen seri -15 °C dış hava sıcaklığına kadar da ısıtma yapabilmektedir. Comfort Plus modellerinde ise ısıtma aralığı -20 °C dış hava sıcaklığına ulaşmaktadır. Sessiz çalışmada iddaalı olan Mitsubishi Electric bu seride ses seviyesini 20 dB’e düşürmüş ve endüstrideki en düşük ses seviyesine ulaşmıştır.

I-SEE Sensör fonksiyonuna sahip olan seride bu özel göz 150º ’lik geniş bir açıyla döşeme ve duvar sıcaklığını ölçerek otomatik olarak bir yandan diğer yana hareket eder. Konvansiyonel klimalar iç ortam sıcaklığını sadece emiş hava sıcaklığını kullanarak kontrol ettiği için insanların hissettiği sıcaklıkta önemli bir rol oynayan döşeme seviyesi sıcaklığı gözden kaçabilir. I SEE Sensör yaşam alanlarında konforu sağlamak için döşeme sıcaklıklarını tarar. Isı farklılığı olan bölgeleri tespit ederek ısıyı o bölgeye yönlendirir. Böylece oda içinde daha homojen bir ısı dağılımı gerçekleşir. I-See sensör’ün yanı sıra “Bölge Ayarı” fonksiyonuna sahip olan bu yeni seri bir tek düğme ile odanın sağ, sol ya da tümünü seçmenize imkan vererek verimli ve enerji tasarruflu ısıtma ve soğutma yapmaya imkan tanır.

Filtreleme sistemi de geliştirilen seri ön filtre olmasının yanında ayrıca 2 adet Plazma Hava Temizleme Fonksiyonuyla donatılmıştır. Bu fonksiyonlar havadaki nano boyutundan mikron boyutuna kadar tüm kirli partikülleri yok eder. Plazma Elektrot Ünitesi ozon ve plazma oluşturmak için elektro-boşaltma sistemi kullanılır. Ozon ve plazma ve iki özel filtre arasındaki işbirliği dinamik bir plazma hava temizleme fonksiyonu oluşturur. Plazma Koku Giderme Filtresi platin katalizöre sahiptir. Yaklaşık 3000 m2 lik bir yüzeyde 1 nanometre kadar minik delikler havadaki küçük, kötü kokulu maddeleri yakalar, sonra plazma elektrot ünitesi ve filtrenin içindeki platin katalizörün içinde oluşturulan ozon gücüyle kokuların kaynağı yok edilir. Ayrıca ’Anti Alerjik Elektrikli Enzim Filtresi’’ eklenmiştir. Filtreye doldurulan statik elektrik gücü ve plazma elektrot ünitesinde oluşturulan plazma ile bakteri, polen ve havadaki diğer alerjenler yakalanır, bunlar daha sonra filtredeki enzimle etkisiz hale getirilir.

Kirigamine Serisi küf sporunun gelişimine son vermek üzere dizayn edilmiş ‘’Küf Yok Edici’’ fonksiyonu sahiptir. Plazma Elektrot Ünitesinde oluşan ozon küf gelişim hızını neredeyse %20 azaltarak küf sporlarıyla savaşır. Soğutma çalışmasından sonra Plazma Elektrot Ünitesi iç ünitenin içini ozonla doldurur. Ozon(O3) çok kararlı bir molekül değildir. Yavaş yavaş ve doğal bir şekilde oksijene(O2) dönüşür. Dönüşme sırasında üretilen saf oksijen organik ya da inorganik maddeleri güçlü bir şekilde oksitler böylece sterilizasyon ve koku giderme etkisi oluşturur ve klima içinde küf oluşması engellenir.
_____________________________

İzmir Market - Güvenilir Alışveriş Siteniz. 5.000 Çeşit Ürün, Güncel Fiyat ve Stok Bilgisi.

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
21 Eylül 2008; 12:21:46 

süper daha ne olsun


 
85 Mesaj
21 Eylül 2008; 12:37:24 

fiyatı nedır ayrıca fıyatı daıkın ururu sarara eşdeğer diye biliyorum yinede hayırlı olsun saygılar
_____________________________70 Mesaj
21 Eylül 2008; 19:34:13 

2.800 YTL Nakit olarak aldım
_____________________________

İzmir Market - Güvenilir Alışveriş Siteniz. 5.000 Çeşit Ürün, Güncel Fiyat ve Stok Bilgisi.

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
21 Eylül 2008; 20:56:22 


quote:

Orjinalden alıntı: gurandemir

2.800 YTL Nakit olarak aldım

kaç btu bu


 
153 Mesaj
7 Şubat 2009; 18:58:56 

gurandemir arkadaşım, bende aynı klimayı almayı düşünüyorum. siparişini verdim. sen bir kış geçirdin sayılır. memnun musun?, kaç metre kare odayı ısıtıyorsun, ısı yalıtımı nasıl, güneş görüyor mu? dışa açılan kaç cephesi var? günde kaç saat çalıştırıyorsun ve en önemlisi ne kadar elektrik faturası geldi. daha önceden ne kadar geliyordu.

yazlıklarıma bakınca epeyi soru sormuşum:) cevap alabilirsem sevinirim. iyi çalışmalar

quote:

Orjinalden alıntı: gurandemir

Geçen hafta içerisinde İzmir Buca Mitsubishi yetkili satıcısından bu ürünü aldım, çok fazla araştırmadım ürün markalı olduğu için iyi olduğunu düşündüm. forumdonanim haberde klima bölümünü görünce sizlerden klima hakkındaki fikirlerinizi öğrenmek istedim.

_____________________________

"Bir insanın bildiğini zannettiği bir şeyi öğrenmesi imkansızdır" epiktetos


 
69 Mesaj
9 Şubat 2009; 18:55:54 

arkadaşlar FD serisi cihazlar tek kelimeyle mükemmel klimalardır hava temizleme özelliği koku giderme özelliği ı-see sensör özelliği ve ısıtmadaki performansı ile mükemmel bir klima kullanıcıların söylemesine göre ve araştırmalara göre ayda full kullanımda ortalama 30 tl ile 40 tl arası bir enerji sarfiyatı vardır ve kışın kömür sobası gibi ısıtır
_____________________________

KLİMART MÜHENDİSLİK

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
9 Şubat 2009; 19:06:05 

Hocam birde şunların BTU değerlerini verin veya şu kadar ortalama m2 alan içindir v.s

25/35 nedir???

Bu seri için iyi şeyler okuyorum çeşitli yerlerde

----


 
121 Mesaj
9 Şubat 2009; 21:59:02 

Size bir sorum olacak, gönlümden geçen elbette fd serisi. yalnız fiyatı diğer modellere göre yüksek olmasından dolayı şu soruma cevap verebilirseniz biraz daha bütçemizi zorlayıp fd serisini alıcam.
FD25VA Serisi için 40 m2 ye kadar ısıtır demişsiniz. Yalnız klimaplus internet sitesinde

"MSZ-FD Soğutma Isıtma
MSZ-FD25VA 8530 10918
MSZ-FD35VA 11943 13649
Belirtilen kapasite değerleri nominal değerlerdir. Detaylı kapasite değerleri için teknik özelliklere bakınız. "

Diyor, yani 25 serisinin nominal ısıtma değeri 10918. Oysa ki sizin bana verdiğiniz hesaplamaya göre yaptığım hesaplamadaki çıkan sonuç 23 m2 oda için 12420. Bu seri maksimum 18768 Btu/h çıkabiliyor. Ancak nominal değeri benim ihtiyacımın altında olduğundan ve yüksek kapasite ile çalışacağından kar yapayım derken zarar edermiyim? Yoksa ben en iyisi gc 35 mi alayım?

Not: Bugüne kadar göstermiş olduğunuz ilgiye çok teşekkür ederim tekrar, deneyiminize güvenerek vereceğiniz cevap doğrultusunda son kararımı verip siparişimi vericem.


< Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >
_____________________________ 
316 Mesaj
10 Şubat 2009; 4:22:58 

Arkadaşım lütfen KLİMACISINIZ milleti yanlış yönlendirmeyiniz.... ben 12000 gc modeliyle 25 m2 alanı 10C den aşağı dış hava sıcaklığı düştümü ısıtamıyorum. bu kadar olmaz klimaplus firması görmüyormusunuz bayiinizin yanlış yorumlarını... art ve dominik arkadaşlar.. ne diyor bu arkadaşımız. hiçmi uyarmıyorsunuz.. beni biliyorsunuz, bana yazımı buldurtmayın ben zamanında yazdım fd serisinin eer cop açısından en performanslı klima olduğunu.. bu açıdan tüm klimalardan üstündür.. ve mitsubishi düşmanı değilim bu şekilde değerlendirin.. bilgiçlik taslamıyorum . haddimde değildir .. doğruya doğru eğriye eğri.. diğer arkadaşlarda değinmiş.. önceleride defalarca söylendi . klimalar devamlı çalışamazlar yükselebildikleri btu kapasitesinde. nasıl ısıtma nominal başlangıç kapasitesi 10918 olan fd25 klima 40 m2 alanı ısıtacakmış.. lütfen ... 40m2 alanı ısıtmak için en az kaç bin btu lazım olduğunu lütfen klimacı arkadaşlar yazsınlar.

albani abi bildiğim kadarıyla üstüme vazife değil size cevap vermek ama 25 denince 9000btu 35 denince 12000 btu aslıysa 25x3412=8530 -- 35x3412=11940 btu. yuvarlandımı bu rakamlar çıkıyor bende birde sharp var düz 9600 btu oda 25 sınıfında bu şekil değerlendirebilirsiniz. doğrusunu gene ustalar bilir.. ben onlardan aldığım bilgilerin sağlamasını yaparak yazıyorum..


amacımda arkadaşı kırmak değil. aslında kızdığım konu klimacı bir arkadaşın bu şekilde yazmaması gerekir..ben yazsam neyse klimacı değilim mal bulmuş magribi gibi malımı övsem gene neyse.. ama gıcık oluyorum bu tür yönlendirmelere.. benim gibi pc özürlüsü biri bile inceleyerek konuyu ayırt edebilyorsa.. ben kasıt ararım artık.. çünkü bu arkadaş hakkında en iyi düşüncem klima plus un sitesindeki yanlış değerleri hala düzeltmemiş olmasıdır.. ama klimacı biri bu konulara hassasiyet göstermelidir.

http://forum.donanimhab...0/key_//tm.htm#27939248< Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >
_____________________________

PHILIPS çıkmayan 522 15 00 ve 0800 lü hatta karşı tüketici danışma direkt tel 0216 522 17 90-91-92-93- servis müdürü 522 17 94 servis müdürü direkt faksı: 522 17 45

EN VUKUAT HİLMİ


 
69 Mesaj
10 Şubat 2009; 9:51:11 

MURAT BEY FD serisi alacaksanız eğer fd25 sizin için yeterli cihazın ısıtması maksimumda 18000 Btu/h ve bu cihaz ilk çalıştırmada odanızın ısısını bıraz yükseltikten sonra devir düşürmeye başlayacağından kısabir süre maksimumda kalacak ve daha sonra nominal kapasiteye ve ardından minimuma düşecektir bu durum FD35 de de aynı olacak< Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >
_____________________________

KLİMART MÜHENDİSLİK


 
69 Mesaj
10 Şubat 2009; 10:22:25 

arkadaşlar bakın beni yanlış anlamayın ama hiç kimseyi kandırmak gibi bir amacım yok sizi kandırmakla elime bişey geçmez size söylemiş olduğum metrekareler o klimaları kullanabileceğiniz maksimum metrekarelerdir tabiki mekanın durumuna göre vermiş olduğun değerler izalasyonlu bir daire için verilmiş değerlerdir. evet ben bir klimacıyım ve bu vermiş olduğum metrekareleride size referanslarımla kanıtlayabilirim ayrıca şunuda unutmayın bir klimacı küçük kapasiteli klima satarak para kazanmaz büyük kapasite satmak herzaman klimacı için avantajlıdır.......
_____________________________

KLİMART MÜHENDİSLİK


 
121 Mesaj
10 Şubat 2009; 11:19:03 

daha önce yazdığım yazıdan alıntı yapıyorum;

***merhaba,, bu klimayı çok araştırdıktan sonra ben işyerime aldım.alma sebebim yüksek cop değeri ve mitsubishi elektrik kalitesi idi..işyerim 8*4=32 metrekare 32*3=96 metreküp bir yer..tavan, asma tavan,ön cam 3*4=12 metrekare alüminyum doğramalı..yan cephem yalıtımsız 8*3=24 metrekare duvar,asma kat payınıda eklersek yaklaşık 30 m2 dir.sabah işyerimi açtığımda iç ısı 8 ila 9 derece arası oluyor.klimayı en yüksek ısıtma ve fan hızına aldığımdan yaklaşık 1-1,5 saat sonra içerisi 15-16 dereceye yaklaşıyor..daha sonra ben hızını düşürüyorum..malum işyeri olduğu için kapıda sık sık açılıp kapanıyor.. deneme amaçlı full güçte çalıştırdığımda ısı 21 dereceyi anca geçti.elektrik faturasına gelince genelde 25 civarı gelen faturam 35 ytl geldi ki,çok komiğime gitti,ben 70-80 bekliyordum..şimdi yeni gelecek faturayı bekliyorum,asıl o zaman belli olacak ne yaktığı..memnunmusun derseniz,sıcağı çok seven bir yapım olduğu için bana az ısıtıyor gibi geldi.bazı arkadaşlar klimanın hava çıkış sıcaklığını 60 derece falan demiş ama ben sanki bu kadar değil gibime geliyor,daha çok ılık üflüyor gibi geliyor..tabii ilk çalışmadaki ısıdan bahsetmiyorum,klima +25 derece katsa aldığı havaya, 10+25=35 derece üflüyecek,,ısındıkça,ısıtmak için alacağı havada daha sıcak olacağı için örneğin 20 alsa 25 de kendi eklese 45 derece olacak.,konunun uzmanı arkadaşlar aydınlatır inşallah bu konuda..diğer özelliği ise pek benim bişime yaramıyor,,i-see akıllı göz olayı olmasada olurdu..kapalı tutuyorum o özelliği..tabii üstündeki gözün etrafı tararken bir oraya bir buraya dönmeside hoş oluyordu. :
uzaktan bana üflediği hava bana gelene kadar iyice serinliyor,bu yüzdende havayı kendime yönlendirmiyorum.bu biraz can sıkıcı oluyor.***

şimdi ;
yeni gelen faturam 70 tl,yani günlerin dahada kısalmasını varsayarsak klimasız 30-35 gelmesi gereken faturam 40 tl klima farkı fazlası ile geldi..DİKKAT ben yalıtımsız bir yerde hemde kapısı zırt pırt açılan yönü direk kuzey olan yalıtımsız bir işyerinden bahsediyorum.( kapının zırt pırt açılması işlerin yoğunluğundan değil,gelenlerin az bir kısmı müşteri,geriye kalan adres soran ve dilenciler malum kriz,, olmayan işlerede nazar değmesin bari )
klima ağız çıkış sıcaklığını bu forumdan bir abimizle beraber fan hızını düşürüp 59 derece ölçtük.debi fazla olduğu için bana az geliyormuş,bu konuda rahatladım..iç sıcaklığı 20-21 dereceye ayarladım,bazı arkadaşlar evde 27-28 dereceye ayarlayıp evde atletle oturduklarını yazmışlardı,israftan başka birşey değil,tüketimde buna bağlı olarak haliyle logaritmik olarak katlanıyor.yerine göre sadece 2 derecelik bir fark %20 fazla enerji tüketimi yada tersi durumunda tasarrufu demek.

ben klimart mühendislik arkadaşın verdiği değerlere iyi yalıtımlı bir evde yaklaşacağını inanıyorum.

NOT: ben klima satıcısı değilim,neyin ne olduğunuda bilen biriyim,mesleğim elektronik.bu foruma yeni de üye olmadım.kimseyi kandırmak gibi bir niyetimde yok.işkembeden de sallamıyorum..klimaları çok araştırdım inceledim,karar verdim,aldım kullanıyorum ve memnunum.lütfen şahsıma ithamda da bulunmayınız ve son olarak diyorumki yerim bursada gelmek isteyen buyursun gelsin çayımı içsin,görsün incelesin.
_____________________________ 
121 Mesaj
10 Şubat 2009; 11:51:12 

Bursa' ya geldiğimizde bi çayınızı içeriz artık. Klimanın FD 35 serisi zannedersem kullandığınız cihaz. Verdiğiniz bilgiler çok önemli. Birde yazınızdan şunu çıkardım I see sensor o kadar da önemli değil. Benim yaşadığım yer Avşa Adası yolunuz düşerse beklerim. Yalnız Avşa Adasında Arçelik-Beko servisi harici bir servis yok. Dolayısıyla montaj ücreti olarak birşey ödemiycez Klimart Mühendislik arkadaşımızın söylediğine göre ama ya yıllık bakım?? Klimanın odamı ıstacağı konusunda en ufak bir şüphem yok. Şimdi de servisi düşündürüyor. Bu konuda görüşlerinizi alabilirmiyim arkadaşlar...
_____________________________ 
316 Mesaj
10 Şubat 2009; 13:20:42 


Ben sizin referansalarınızı bire bir görmek istiyorum bende istanbuldayım bu zor olmaz her halde. lütfen beni tam izalasyonlu 40m2 de çalışan 25 lik chazının takılı olduğu yere veya yerlere götürün ısıtıyormuymuş kışın birlikte girip test edelim. gelim yanınıza birlikte gidelim.. demiş olduğunuz klimacı yüksek btu satmak istemezmi ince çizginize ozaman inanırım sizdende burada özür dilerim.

quote:

Orjinalden alıntı: KLİMART MÜHENDİSLİK

arkadaşlar bakın beni yanlış anlamayın ama hiç kimseyi kandırmak gibi bir amacım yok sizi kandırmakla elime bişey geçmez size söylemiş olduğum metrekareler o klimaları kullanabileceğiniz maksimum metrekarelerdir tabiki mekanın durumuna göre vermiş olduğun değerler izalasyonlu bir daire için verilmiş değerlerdir. evet ben bir klimacıyım ve bu vermiş olduğum metrekareleride size referanslarımla kanıtlayabilirim ayrıca şunuda unutmayın bir klimacı küçük kapasiteli klima satarak para kazanmaz büyük kapasite satmak herzaman klimacı için avantajlıdır.......

_____________________________

PHILIPS çıkmayan 522 15 00 ve 0800 lü hatta karşı tüketici danışma direkt tel 0216 522 17 90-91-92-93- servis müdürü 522 17 94 servis müdürü direkt faksı: 522 17 45

EN VUKUAT HİLMİ


 
69 Mesaj
10 Şubat 2009; 13:47:19 

size açıklamanızdan dolayı çok teşekkür ederim
quote:

Orjinalden alıntı: altay74

daha önce yazdığım yazıdan alıntı yapıyorum;

***merhaba,, bu klimayı çok araştırdıktan sonra ben işyerime aldım.alma sebebim yüksek cop değeri ve mitsubishi elektrik kalitesi idi..işyerim 8*4=32 metrekare 32*3=96 metreküp bir yer..tavan, asma tavan,ön cam 3*4=12 metrekare alüminyum doğramalı..yan cephem yalıtımsız 8*3=24 metrekare duvar,asma kat payınıda eklersek yaklaşık 30 m2 dir.sabah işyerimi açtığımda iç ısı 8 ila 9 derece arası oluyor.klimayı en yüksek ısıtma ve fan hızına aldığımdan yaklaşık 1-1,5 saat sonra içerisi 15-16 dereceye yaklaşıyor..daha sonra ben hızını düşürüyorum..malum işyeri olduğu için kapıda sık sık açılıp kapanıyor.. deneme amaçlı full güçte çalıştırdığımda ısı 21 dereceyi anca geçti.elektrik faturasına gelince genelde 25 civarı gelen faturam 35 ytl geldi ki,çok komiğime gitti,ben 70-80 bekliyordum..şimdi yeni gelecek faturayı bekliyorum,asıl o zaman belli olacak ne yaktığı..memnunmusun derseniz,sıcağı çok seven bir yapım olduğu için bana az ısıtıyor gibi geldi.bazı arkadaşlar klimanın hava çıkış sıcaklığını 60 derece falan demiş ama ben sanki bu kadar değil gibime geliyor,daha çok ılık üflüyor gibi geliyor..tabii ilk çalışmadaki ısıdan bahsetmiyorum,klima +25 derece katsa aldığı havaya, 10+25=35 derece üflüyecek,,ısındıkça,ısıtmak için alacağı havada daha sıcak olacağı için örneğin 20 alsa 25 de kendi eklese 45 derece olacak.,konunun uzmanı arkadaşlar aydınlatır inşallah bu konuda..diğer özelliği ise pek benim bişime yaramıyor,,i-see akıllı göz olayı olmasada olurdu..kapalı tutuyorum o özelliği..tabii üstündeki gözün etrafı tararken bir oraya bir buraya dönmeside hoş oluyordu. :
uzaktan bana üflediği hava bana gelene kadar iyice serinliyor,bu yüzdende havayı kendime yönlendirmiyorum.bu biraz can sıkıcı oluyor.***

şimdi ;
yeni gelen faturam 70 tl,yani günlerin dahada kısalmasını varsayarsak klimasız 30-35 gelmesi gereken faturam 40 tl klima farkı fazlası ile geldi..DİKKAT ben yalıtımsız bir yerde hemde kapısı zırt pırt açılan yönü direk kuzey olan yalıtımsız bir işyerinden bahsediyorum.( kapının zırt pırt açılması işlerin yoğunluğundan değil,gelenlerin az bir kısmı müşteri,geriye kalan adres soran ve dilenciler malum kriz,, olmayan işlerede nazar değmesin bari )
klima ağız çıkış sıcaklığını bu forumdan bir abimizle beraber fan hızını düşürüp 59 derece ölçtük.debi fazla olduğu için bana az geliyormuş,bu konuda rahatladım..iç sıcaklığı 20-21 dereceye ayarladım,bazı arkadaşlar evde 27-28 dereceye ayarlayıp evde atletle oturduklarını yazmışlardı,israftan başka birşey değil,tüketimde buna bağlı olarak haliyle logaritmik olarak katlanıyor.yerine göre sadece 2 derecelik bir fark %20 fazla enerji tüketimi yada tersi durumunda tasarrufu demek.

ben klimart mühendislik arkadaşın verdiği değerlere iyi yalıtımlı bir evde yaklaşacağını inanıyorum.

NOT: ben klima satıcısı değilim,neyin ne olduğunuda bilen biriyim,mesleğim elektronik.bu foruma yeni de üye olmadım.kimseyi kandırmak gibi bir niyetimde yok.işkembeden de sallamıyorum..klimaları çok araştırdım inceledim,karar verdim,aldım kullanıyorum ve memnunum.lütfen şahsıma ithamda da bulunmayınız ve son olarak diyorumki yerim bursada gelmek isteyen buyursun gelsin çayımı içsin,görsün incelesin.


_____________________________

KLİMART MÜHENDİSLİK


 
316 Mesaj
10 Şubat 2009; 21:45:34 


Tamam söz gelicem bitanede ev bulun bana sanayi sitesiyle bu iş olmaz kapı ikide bir açılıp kapanmsın devamlı koşuşturmayla fazla sıcaklık gerekmez bile üstte bir arkadaşımızda demiş ev şartlarındada sizin dediklerinizin dahada doğru çıkacağını söylemiş. bende tam aksini söylüyorum hemde izalasyonlu olsun diyorum. siz çok güvenip izalasyonsuz ortamdan bahsetmişsiniz. birde ev bulun 25lik klimanızın takılı olduğu ben gelicem forum şahit olsun... samimi olarak size soruyorum dediğinize kendiniz inanıyormusunuz. ben size hiç inanmıyorum.. işi inada bindirmek gibi bir haliniz var yanlışın üstüne yanlışa devam ediyorsunuz.. tek üzüldüğümse . sizin klima asya 09 lc yi geçti y sağlam ikide bir 25m2 diye tutturup duruyorya.. ama dikkat edin o klimanın ısıtma btusu bile sizin klimadan yüksek. ama diğer klimacılara şaşıyorum nasıl bu konuya girmiyorlar. hayret.. bende şimdi başka bir başlık açıcam. hepsini protesto edicem. burada inatmı ediyoruz yoksa milleti bilgilendirmeyemi çalışıyoruz..

quote:

Orjinalden alıntı: KLİMART MÜHENDİSLİK

uygun olduğunuz bir gün ümraniyeye gelin imes sanayi sitesinde izalasyonsuz 38 metrekarede çalışan bir cihazım var beraber gidip bakabiliriz._____________________________

PHILIPS çıkmayan 522 15 00 ve 0800 lü hatta karşı tüketici danışma direkt tel 0216 522 17 90-91-92-93- servis müdürü 522 17 94 servis müdürü direkt faksı: 522 17 45

EN VUKUAT HİLMİ


1675 Mesaj
10 Şubat 2009; 23:23:20 


quote:

Orjinalden alıntı: hilmi-c


Tamam söz gelicem bitanede ev bulun bana sanayi sitesiyle bu iş olmaz kapı ikide bir açılıp kapanmsın devamlı koşuşturmayla fazla sıcaklık gerekmez bile üstte bir arkadaşımızda demiş ev şartlarındada sizin dediklerinizin dahada doğru çıkacağını söylemiş. bende tam aksini söylüyorum hemde izalasyonlu olsun diyorum. siz çok güvenip izalasyonsuz ortamdan bahsetmişsiniz. birde ev bulun 25lik klimanızın takılı olduğu ben gelicem forum şahit olsun... samimi olarak size soruyorum dediğinize kendiniz inanıyormusunuz. ben size hiç inanmıyorum.. işi inada bindirmek gibi bir haliniz var yanlışın üstüne yanlışa devam ediyorsunuz.. tek üzüldüğümse . sizin klima asya 09 lc yi geçti y sağlam ikide bir 25m2 diye tutturup duruyorya.. ama dikkat edin o klimanın ısıtma btusu bile sizin klimadan yüksek. ama diğer klimacılara şaşıyorum nasıl bu konuya girmiyorlar. hayret.. bende şimdi başka bir başlık açıcam. hepsini protesto edicem. burada inatmı ediyoruz yoksa milleti bilgilendirmeyemi çalışıyoruz..Evet yav Hilmi Bey, siz bana 9000 Btu 25 m2 yi ısıtmaz diyordunuz bu arkadaş 40 m2 demiş. Hani ürün Fujitsu olsa olurmu olur diyeceğim ama. Bencede çoook zor..
_____________________________501 Mesaj
11 Şubat 2009; 1:02:05 


quote:

Orjinalden alıntı: ysaglam
Evet yav Hilmi Bey, siz bana 9000 Btu 25 m2 yi ısıtmaz diyordunuz bu arkadaş 40 m2 demiş. Hani ürün Fujitsu olsa olurmu olur diyeceğim ama. Bencede çoook zor..
İlginç Arkadaş maksimim değerden bahsediyor, O zaman Fujitsu ve Daiseki için 50 m2 dermiydi acaba
Buna gelen 1 yanıtı gör.
_____________________________

İNSAN DIŞIYLA AĞIRLANIR
İÇİYLE UĞURLANIR

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
11 Şubat 2009; 13:20:09 

DİKKAT


Arkadaşlar bu klimart arkadaşa inanıpta sakın yanlış yapmayın ha!! Bu arkadaş klimadan anlasa 9 000 btü degerindeki bir cihaz için 40 m2 yi ısıtır deseler bile öncelikle o itiraz etmeli idi.İş tamamen ticari,aman diyeyim dikkat!!!!


 
69 Mesaj
11 Şubat 2009; 14:18:40 

arkadaşlar ben standart bir klimadan bahsetmiyorum söylemiş olduğum klimanın ısıtma kapasitesi max: 18740 Btu/h siz bu kapasiteyle yalıtımlı bir dairede 40 metrekare odayı ısıtamazmısınız yani klimayı bilen arkadaşlar iyi düşünsün benim bahsettiğim klima mıtsubıshı electrıc MSZ-FD25 standart 9000 BTU/h klima değil bu cihazların ısıtma değerleri yüksek
_____________________________

KLİMART MÜHENDİSLİK

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
11 Şubat 2009; 14:23:42 

Azınla kuş mu tutuyor,hatta kuşta tutsa olmaz.Siz değil klimaplus versin tazmin hakkının saklı olduğu yazıyı,ben İzmir de 30 m2 yeri ısıtmak için alacağım,ama ısıtmazsa siz ne tazmin ödeyeceksiniz.Lafla olamz bu işler.

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
11 Şubat 2009; 15:05:43 

Yahu mitsubishi elektrik servisleri burada gülüyorlar adamlar 18 metre kare çatı katı yalıtım iyi oldugu halde bu cihazı vermediler 18000 klasik önerdiler,hatta biri aldı geri getirdi,bu arkadaş uçmuş,kanacaklara selam olsun.


 
69 Mesaj
11 Şubat 2009; 15:07:44 

siz klimadan anlayan biri olarak sizce 18768 Btu/h ısıtma kapasaiteli bir cihaz 30 m2 odayı ısıtmada yeterli gelmezmi ve cihazın ısıtma derecesi bir modelinde -15 bir modelinde -25 ben bişey demiyorum artık siz söyleyin
quote:

Orjinalden alıntı: mbirol

Azınla kuş mu tutuyor,hatta kuşta tutsa olmaz.Siz değil klimaplus versin tazmin hakkının saklı olduğu yazıyı,ben İzmir de 30 m2 yeri ısıtmak için alacağım,ama ısıtmazsa siz ne tazmin ödeyeceksiniz.Lafla olamz bu işler.

_____________________________

KLİMART MÜHENDİSLİK

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
11 Şubat 2009; 15:15:36 

Sayın arkadaşım olmaz yapma etme olmaz,havalar - degerlere düşünce o klima hep 18000 btu da çalışır ınverter olmasının bir anlamı kalmaz ve zaten ısıtamaz,ha tutki ısıttı oda 3-5 saat sonra ısıtmaya başlar,ınverter klimaların yüksek btu olmasının nedeni daha büyük alana takılsın diye degil daha çabuk ısıtıp,sogutsun diyedir,ve hemen ınverter özelligine dönsün diyedri olurmu gözünü sevem.


 
69 Mesaj
11 Şubat 2009; 15:18:39 

:-) kusura bakmayın ama gerçekten komik ısıtması 18768 Btu/h olan inverter cihazı almadınız klasik seri ısıtması 17750 olan cıhazı tercih ettiniz yani oda güzel
quote:

Orjinalden alıntı: calofdati

Yahu mitsubishi elektrik servisleri burada gülüyorlar adamlar 18 metre kare çatı katı yalıtım iyi oldugu halde bu cihazı vermediler 18000 klasik önerdiler,hatta biri aldı geri getirdi,bu arkadaş uçmuş,kanacaklara selam olsun.

_____________________________

KLİMART MÜHENDİSLİK


 
121 Mesaj
11 Şubat 2009; 16:17:46 

herkese merhaba,diyelimki 30 m2 bir odamız var ,burayı elektrikli bir 3000 wattlık bir ısıtıcı normal şartlar altında çok rahat ısıtamazmı.sanırım ısıtır.
şimdi 3000 watt x3412 =10236 btu yapar,eğer cop değeride 5 olan bir klima kullansak 3000 watt/5=600 watt elektrikle, kaliteli bir klima bu işi yapar demek.
bu hesaptan yola çıkarsak 10200 btu veren bir klima 30 m2 yeri çok rahat ısıtır sonucu çıkmıyormu..ben klimayı alırken bu hesabı yaptım ve gittim aldım,fd 35 bile yetmez denmiş ama valla tepki gelecek diye yazmak istemiyorum ama ben fd 25 aldım.. üstelik aldığım yerin müşteri kabul kısmı biraz büyük bir yerdi,içersi gayet sıcaktı,sordum burda ne kullanıyorsunuz diye,onlarda sadece 9000 lik daikin var dediler,ama yalan ama doğru onların yalancısıyım..
yukarda yaptığım hesap bilgi amaçlıdır,yoksa klimacı arkadaşlara ukalalık tasmalak gibi bir niyetim yoktur.yanlışta biliyor olabilirim.

not:aldığım yeri isteyen olursa pm atabilirim,telefon açıp sorabilirsiniz.
_____________________________ 
121 Mesaj
11 Şubat 2009; 16:41:10 


quote:

Orjinalden alıntı: altay74

herkese merhaba,diyelimki 30 m2 bir odamız var ,burayı elektrikli bir 3000 wattlık bir ısıtıcı normal şartlar altında çok rahat ısıtamazmı.sanırım ısıtır.
şimdi 3000 watt x3412 =10236 btu yapar,eğer cop değeride 5 olan bir klima kullansak 3000 watt/5=600 watt elektrikle, kaliteli bir klima bu işi yapar demek.
bu hesaptan yola çıkarsak 10200 btu veren bir klima 30 m2 yeri çok rahat ısıtır sonucu çıkmıyormu..ben klimayı alırken bu hesabı yaptım ve gittim aldım,fd 35 bile yetmez denmiş ama valla tepki gelecek diye yazmak istemiyorum ama ben fd 25 aldım.. üstelik aldığım yerin müşteri kabul kısmı biraz büyük bir yerdi,içersi gayet sıcaktı,sordum burda ne kullanıyorsunuz diye,onlarda sadece 9000 lik daikin var dediler,ama yalan ama doğru onların yalancısıyım..
yukarda yaptığım hesap bilgi amaçlıdır,yoksa klimacı arkadaşlara ukalalık tasmalak gibi bir niyetim yoktur.yanlışta biliyor olabilirim.

not:aldığım yeri isteyen olursa pm atabilirim,telefon açıp sorabilirsiniz.Bana pm atabilirmisiniz rica etsem...
_____________________________


Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
11 Şubat 2009; 20:04:50 


quote:

Orjinalden alıntı: KLİMART MÜHENDİSLİK

:-) kusura bakmayın ama gerçekten komik ısıtması 18768 Btu/h olan inverter cihazı almadınız klasik seri ısıtması 17750 olan cıhazı tercih ettiniz yani oda güzel

Yazılanı okuyun önce,ben degil arkadaşım diyorum,ve alan arkadaş degil mitsubishi elektrik servis ve bayii 18 metre kare çatı,yalıtımsız alana bu klimayı vermedi ısıtmaz dedi ve 18000 klasik tercih edilmesini ama illa ısrar edilirse elinizden belge alarak takarım sonucada karışmam dedi ve arkadaş 18000 klasik aldı aynı alanda bir başka kişide 18 metre kare alanda ısınamadıgı için geri verdi ve gene 18000 klasik aldı umarım anlamışsınızdır,siz klimacı degilsiniz.


o klima 40 metre kare alanı ISITAMAZ


 
69 Mesaj
12 Şubat 2009; 11:34:06 

altay74 arkadaşım hayırlı olsun iyi günlerde sorunsuz kullanırsın inşallah ben arkadaşlara anlatamıyorum kabullenmek istemiyorlar konu idda konusu haline geldi halbuki hesabı çok kolay senin yaptığın hesap da bunlardan biri bu kadar basit bir şeyi hala anlamamakta ısrar ediyorlar
quote:

Orjinalden alıntı: altay74

herkese merhaba,diyelimki 30 m2 bir odamız var ,burayı elektrikli bir 3000 wattlık bir ısıtıcı normal şartlar altında çok rahat ısıtamazmı.sanırım ısıtır.
şimdi 3000 watt x3412 =10236 btu yapar,eğer cop değeride 5 olan bir klima kullansak 3000 watt/5=600 watt elektrikle, kaliteli bir klima bu işi yapar demek.
bu hesaptan yola çıkarsak 10200 btu veren bir klima 30 m2 yeri çok rahat ısıtır sonucu çıkmıyormu..ben klimayı alırken bu hesabı yaptım ve gittim aldım,fd 35 bile yetmez denmiş ama valla tepki gelecek diye yazmak istemiyorum ama ben fd 25 aldım.. üstelik aldığım yerin müşteri kabul kısmı biraz büyük bir yerdi,içersi gayet sıcaktı,sordum burda ne kullanıyorsunuz diye,onlarda sadece 9000 lik daikin var dediler,ama yalan ama doğru onların yalancısıyım..
yukarda yaptığım hesap bilgi amaçlıdır,yoksa klimacı arkadaşlara ukalalık tasmalak gibi bir niyetim yoktur.yanlışta biliyor olabilirim.

not:aldığım yeri isteyen olursa pm atabilirim,telefon açıp sorabilirsiniz.

_____________________________

KLİMART MÜHENDİSLİK


 
69 Mesaj
12 Şubat 2009; 12:14:37 

bakın ben size yanlış bişey söylemiyorum ısıtmaz deyipde daha yüksek bir kapasiteli bir cihaz verse anlarım ama size MSZ-FD25 18768 Btu/h ısıtma kapasiteli cihaz yerine önermiş oldukları cihaz MSH-GA50VB 17750 ısıtma kapasiteli bir cihaz ben bunu anlamıyorum ve sizin ihtiyacınız olan maksimum kapasite kaliteli bir marka için 18 m2 de en fazla 11000 Btu/h
gelin bu iki cihazı karşılaştıralım MSZ-FD25VA ile MSH-GA50VB

MSZ-FD25VA
soğutma kapasite (min.-max.): 3754 - 11944 Btu/h
ısıtma kapasite (min.-max.): 5119 - 18768 Btu/h
EER : 5.15
sınıf: A
COP: 5.25
çalışma aralığı : soğutmada -10 +46 ısıtmada -15 +24

MSH-GA50VB
soğutma kapasite (max.): 17100 Btu/h
ısıtma kapasite (max.): 17750 Btu/h
EER : 2,81
sınıf: B
COP: 3,23
çalışma aralığı : soğutmada +21 +43 ısıtmada -10 +24

bu karşılaştırmadan sonra dahada ısrar ederseniz size bişey diyemem ayrıca size bayi elinde hazır olan cihazı vermiş olabilir ve ayrıca ben bu cihazı 40 m2 yi ısıtır derken ara kat ve yalıtımlı bir daireden bahsediyorum ve bunuda her türlü kanıtlar ve iddiayada rahat rahat girerim

quote:

Orjinalden alıntı: calofdati

Yazılanı okuyun önce,ben degil arkadaşım diyorum,ve alan arkadaş degil mitsubishi elektrik servis ve bayii 18 metre kare çatı,yalıtımsız alana bu klimayı vermedi ısıtmaz dedi ve 18000 klasik tercih edilmesini ama illa ısrar edilirse elinizden belge alarak takarım sonucada karışmam dedi ve arkadaş 18000 klasik aldı aynı alanda bir başka kişide 18 metre kare alanda ısınamadıgı için geri verdi ve gene 18000 klasik aldı umarım anlamışsınızdır,siz klimacı degilsiniz.


o klima 40 metre kare alanı ISITAMAZ

_____________________________

KLİMART MÜHENDİSLİK


 
316 Mesaj
12 Şubat 2009; 12:25:57 

Bak arkadaşım arkadaşımız hala araştırma durumunda ve yanlışım varsa diyor . ve aşağıdaki yazısı buna kanıt bu klima ıstmıyor sen mademki bu arkadaşa teşekkür ediyorsun bize hiç söylemeden buraya yansıtmadan bu arkadaşa yardımcı ol ücretsiz ya evine naklettir bu klimayı veya 32 m2 kaç btu klima gerekiyorsa onun için yardımcı ol. adam mbirol arkadaşa soruyor . ve benim anladığım olayı sineye çekmiş durumda .. sen sen ol arkadaşın soru aşamasındaki yanlışı burda kullanma. o klima ısıtsa arkadaş bu yazıyı yazmazdı. senin yanına gelirim ama onun yanına gitmem zor. işi inada bindiren yok sana tek sorum gc seriniz çokmu kötüdürde ben 25 küsur alanı ısıtamıyorum..... tutup beni 38m2 kullnılan imese davet edip birde referanslarım var diyorsun. referansa öyle olmaz bu makineden 3-5 tane eve takarsın . bende klima kullnan biri olarak gelirim beraber giderim neyin ne olduğu ortaya çıkar. bana şuan bi tane ev göster ben onada razıyım. bu hesap o şekilde yapılmıyor lütfen.

altay74
Teğmen


Mesaj: 122


10 Ocak 2009; 20:43:39


--------------------------------------------------------------------------------

merhaba,, bu klimayı çok araştırdıktan sonra ben işyerime aldım.alma sebebim yüksek cop değeri ve mitsubishi elektrik kalitesi idi..işyerim 8*4=32 metrekare 32*3=96 metreküp bir yer..tavan, asma tavan,ön cam 3*4=12 metrekare alüminyum doğramalı..yan cephem yalıtımsız 8*3=24 metrekare duvar,asma kat payınıda eklersek yaklaşık 30 m2 dir.sabah işyerimi açtığımda iç ısı 8 ila 9 derece arası oluyor.klimayı en yüksek ısıtma ve fan hızına aldığımdan yaklaşık 1-1,5 saat sonra içerisi 15-16 dereceye yaklaşıyor..daha sonra ben hızını düşürüyorum..malum işyeri olduğu için kapıda sık sık açılıp kapanıyor.. deneme amaçlı full güçte çalıştırdığımda ısı 21 dereceyi anca geçti.elektrik faturasına gelince genelde 25 civarı gelen faturam 35 ytl geldi ki,çok komiğime gitti,ben 70-80 bekliyordum..şimdi yeni gelecek faturayı bekliyorum,asıl o zaman belli olacak ne yaktığı..memnunmusun derseniz,sıcağı çok seven bir yapım olduğu için bana az ısıtıyor gibi geldi.bazı arkadaşlar klimanın hava çıkış sıcaklığını 60 derece falan demiş ama ben sanki bu kadar değil gibime geliyor,daha çok ılık üflüyor gibi geliyor..tabii ilk çalışmadaki ısıdan bahsetmiyorum,klima +25 derece katsa aldığı havaya, 10+25=35 derece üflüyecek,,ısındıkça,ısıtmak için alacağı havada daha sıcak olacağı için örneğin 20 alsa 25 de kendi eklese 45 derece olacak.,konunun uzmanı arkadaşlar aydınlatır inşallah bu konuda..diğer özelliği ise pek benim bişime yaramıyor,,i-see akıllı göz olayı olmasada olurdu..kapalı tutuyorum o özelliği..tabii üstündeki gözün etrafı tararken bir oraya bir buraya dönmeside hoş oluyordu. :
uzaktan bana üflediği hava bana gelene kadar iyice serinliyor,bu yüzdende havayı kendime yönlendirmiyorum.bu biraz can sıkıcı oluyor.
bu yazımı okuyan servis arkadaş olursa bana klimanın çıkış sıcaklığını nasıl bir test ortamında ölçmem gerektiği,ve değerleri verirse çok sevinirim.acaba gazmı az basıldı diye kuruntu yapıyorum..gerçi takan arkadaşlar bir çok sorumu cevaplayamasalarda teknik arkadaşlardı.

sevgili tankan arkadaşım benim durumum bu,inşallah sana faydası olur,bende seneye belki işyerime daha yüksek değerlisini alıp bunu eve taktırırım..

quote:

Orjinalden alıntı: tankan

Şekerci arkadaş
MSZ FD 25 modeli klimanı kaç m2 yerde kullanıyorsun. Benim için ısıtma çok önemli. Isıtması yeterlimi yani kullandıgın yeri 26- 27 derecelere rahat çıkarabiliyormu.
_____________________________
quote:

Orjinalden alıntı: KLİMART MÜHENDİSLİK

altay74 arkadaşım hayırlı olsun iyi günlerde sorunsuz kullanırsın inşallah ben arkadaşlara anlatamıyorum kabullenmek istemiyorlar konu idda konusu haline geldi halbuki hesabı çok kolay senin yaptığın hesap da bunlardan biri bu kadar basit bir şeyi hala anlamamakta ısrar ediyorlar_____________________________

PHILIPS çıkmayan 522 15 00 ve 0800 lü hatta karşı tüketici danışma direkt tel 0216 522 17 90-91-92-93- servis müdürü 522 17 94 servis müdürü direkt faksı: 522 17 45

EN VUKUAT HİLMİ


 
121 Mesaj
12 Şubat 2009; 14:14:39 

hilmi bey, şuanki düşünceme bakarsak kafamdaki bazı sorunlarda gittiği için,genel olarak klimadan memnunum..kendimi bir tartışmanın içinde de herhangi bir taraf olarak bulmak istemiyorum. siz elektrikli ısıtıcının klima karşılığı btu su olarak ne düşünüyorsunuz,hesaplama mantığı mantıksız mı...birde hiç bir yalıtımı olmayan bir işyerine göre,yalıtımlı bir odayı ısıtmak daha zordur. diyorsunuz.bana göre daha kolay çünkü üretilen ısı odaya hapsalocak,fakat yalıtımsız yerde uçup gidecek.bunun nedenini açıklarsanız sevinirim.zira seneyede eve taktırmayı düşünüyorum.eğer işyerinde çalışan çok,insan vucudu ısı yayar derseniz,ben yalnızım..üstelik işyerimde şimdi saydım tam 26 adet tv,ıvır zıvır,yerler mermer.bankolar vs vs. var,yani genel olarak ısıtılması zor eşyalar var.oysaki evde yerde halı,pencerelerde perde,koltuklar vs. olacak,yani ısıtılması teknik olarak daha kolay eşyalar değilmi..

birde şöyle düşünce varsaysak, bir odamız var süper yalıtımlı ısı kaybı çok çok az. değerleri kafadan atıyorum; odayı 10 dereceden 25 dereceye getirmek için ,50000 btu luk bir enerjiye ihtiyacımız olsa,kaçak ısı kaybımız 2000 btu olsa. takılan bir klima içeri 50000 btu yu belli bir zamanda verse odayı 25 derece yapsa,sonrada devamlı 2000 btu verse,odamın ısısı 25 derecede sabit kalmazmı,kalmazsa neden..kalır derseniz 2000 btu nun üstü herhangi bir klima bu işi yapar demek,sadece bir farkla,atıyorum 10000 lik klima yaklaşık 5 saatte,20000 lik klima yaklaşık 2,5 saatte 25 derece yapacak,sonra sabit 2000 btu verecek..

çok soru sordum kusura bakmayın,hepsini cevaplarsanız sevirim.

görüşleriniz ve yazmak için harcayacağınız vakit için şimdiden teşekkür ederim..
_____________________________


Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
12 Şubat 2009; 14:35:08 


quote:

Orjinalden alıntı: KLİMART MÜHENDİSLİK

bakın ben size yanlış bişey söylemiyorum ısıtmaz deyipde daha yüksek bir kapasiteli bir cihaz verse anlarım ama size MSZ-FD25 18768 Btu/h ısıtma kapasiteli cihaz yerine önermiş oldukları cihaz MSH-GA50VB 17750 ısıtma kapasiteli bir cihaz ben bunu anlamıyorum ve sizin ihtiyacınız olan maksimum kapasite kaliteli bir marka için 18 m2 de en fazla 11000 Btu/h
gelin bu iki cihazı karşılaştıralım MSZ-FD25VA ile MSH-GA50VB

MSZ-FD25VA
soğutma kapasite (min.-max.): 3754 - 11944 Btu/h
ısıtma kapasite (min.-max.): 5119 - 18768 Btu/h
EER : 5.15
sınıf: A
COP: 5.25
çalışma aralığı : soğutmada -10 +46 ısıtmada -15 +24

MSH-GA50VB
soğutma kapasite (max.): 17100 Btu/h
ısıtma kapasite (max.): 17750 Btu/h
EER : 2,81
sınıf: B
COP: 3,23
çalışma aralığı : soğutmada +21 +43 ısıtmada -10 +24

bu karşılaştırmadan sonra dahada ısrar ederseniz size bişey diyemem ayrıca size bayi elinde hazır olan cihazı vermiş olabilir ve ayrıca ben bu cihazı 40 m2 yi ısıtır derken ara kat ve yalıtımlı bir daireden bahsediyorum ve bunuda her türlü kanıtlar ve iddiayada rahat rahat girerim


O arkadaş bana canının istedigi cihazı veremez 40 yıllık mahalle ve okul arkadaşıyız,

bende diyorum 15 metre kare yeri 9000 btu ınverter klima ile anca ısıtıyorum ve bu klima asla 25-30 metre kare ısıtamaz çünkü 15 yıldır bu ınverter klimayı kullanıyorum ha yeni teknoloji diyecekseniz yeni aldıgım 6 aylık klimamda var oda ıstamaz,

siz saçma sapan örnek veriyorsunuz yüksek btu larını göstererek,ınverter klimalar yüksek btularda devamlı çalışmazlar ama kliask olanlar günlerce çalışırlar,eger ınverter yüksek btuda çalışırsa ınverter olmaz ınverter en yüksek btu da çalışacagı zaman 20-30 dakikadır ama siz bunuda bilmiyorsunuzdur.


 
121 Mesaj
12 Şubat 2009; 16:10:06 

Yarın kısmet olursa 23 m2 odam için GC-35 alıcam. Aksi görüşü olan bir arkadaş varsa lütfen belirtsin.
_____________________________ 
957 Mesaj
12 Şubat 2009; 17:46:29 


quote:

Orjinalden alıntı: muratekdi

Yarın kısmet olursa 23 m2 odam için GC-35 alıcam. Aksi görüşü olan bir arkadaş varsa lütfen belirtsin.

dostum acelen yoksa 1 hafta kadar beklemen menfaatine olacaktır.bende seninle aynı durumdayım fujitsu topiğinde bir yetkili arkadaş fujitsularda yakında cazip kampanya yapacaklarını söyledi bende 20 şubata kadar beklicem fujitsu ile fiyat mukayesesi yapcam ona göre hareket etcem
_____________________________

lezzet gider mesuliyet kalır

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
12 Şubat 2009; 18:17:25 


quote:

Orjinalden alıntı: muratekdi

Yarın kısmet olursa 23 m2 odam için GC-35 alıcam. Aksi görüşü olan bir arkadaş varsa lütfen belirtsin.o klima o alanı rahatlıkla ısıtır ama arkadaşında dedigi gibi fujitsuyu uygun fiyata bulursanız fujitsu alın ısıtma kapasitesi daha yüksek ve iyi.


 
69 Mesaj
12 Şubat 2009; 18:23:43 

o kadar açıkladığım halde bu tartışma uzayıp duruyor mademki siz bu işi iyi biliyorsunuz ben artık uzatmıyorum sıkıldım bu anlamsız tartışmadan benim müşterilerim beni biliyor ben bu değerlere göre klima satıyorum ve montajını yapıyorum hiç bir zamanda iade eden ve memnun olmayan bir müşterim olmadı ben daha öncede söylemiştim 7 yaşımdan beri bu işle içiçeyim baba mesleğim 10 yıldır faal olarak satış ve montaj yapıyorum şuanda da 27 yaşındayım demekki bunca yıl ben bu işi bilmeden yapmışım size iyi forumlar...
_____________________________

KLİMART MÜHENDİSLİK


 
121 Mesaj
12 Şubat 2009; 20:16:37 


quote:

Orjinalden alıntı: muratekdi

Yarın kısmet olursa 23 m2 odam için GC-35 alıcam. Aksi görüşü olan bir arkadaş varsa lütfen belirtsin.


karar vermeden önce okuyunuz..

savaskalfa dan alıntıdır.

arkadaşlar 2 adet MSZ-GC35VA ve 1 adette MSZ-GC25VA olmak üzere 3 adet klima aldım.uşakta ikinci katta üstü kiremitli 22 m2 odayı ısıtmadığı tüketimin yüksek olduğunu tespit ettim.klimaplus ı arayarak durumu bildirdim.vakumlama yapmadıkları için ısıtmada problem olacağını söyleyerek teknik ekibi gönderdi.gelen ekip gazı boşaltıp vakumlama yaptılar.ağız çıkış sıcaklığını 49 falan ölçtüler.başından vakumlama yapılmadığı için ısıtmadığını bundan sonra ısıtmanın artacağını ve tüketimin düşeceğini söylediler.ama ne yazıkki ısınmada artma olmadığı gibi tüketimdede değişiklik olmadı.bende klimaplus ı arayarak durumu bildirdim ve FD kirigamine serileriyle değiştirmek istediğimi belirttim.3 klimayıda FD kirigamine serileriyle değiştirdim.inanırmısınız GC serisi ile FD serisi arasında inanılmaz bir fark var.fd serisinin ağız sıcaklığını ölçmek için kablolu dijital termometre aldım ve 59 dereceye ulaştığınız gördüm.tüketim olarak yarıyarıya düşüş olduğunu ve 22 m2 odayı 15 dakikanın içinde ısıttığını gördüm.daha önce gc serisiyle 1 saatte ısıtamıyorduk.belki sorun gc serisinde değildi kuran ekip vakumlama yapmadığı için ve sonradan yapılan vakumlamanın bi faydası olmadı demekki.beni size tavsiyem arkadaşlar fd serisini almanız biraz daha fazlasını vereceksiniz belki ama sonuçta klima bir kere alınıyor.
_____________________________ 
69 Mesaj
12 Şubat 2009; 20:26:24 

doğrudur üstü kiremitli bir evi ısıtmak zordur iyi hesap gerektiren bir iş her ne kadar bu iki ayrı seri klimaların soğutma kapasiteleri birbirine yakın olsada ısıtma konusunda birbirlerinden çok farklıdırlar bu yüzden fd serisi ısıtma ağırlıklı bir klimadır.
quote:

Orjinalden alıntı: altay74
karar vermeden önce okuyunuz..

savaskalfa dan alıntıdır.

arkadaşlar 2 adet MSZ-GC35VA ve 1 adette MSZ-GC25VA olmak üzere 3 adet klima aldım.uşakta ikinci katta üstü kiremitli 22 m2 odayı ısıtmadığı tüketimin yüksek olduğunu tespit ettim.klimaplus ı arayarak durumu bildirdim.vakumlama yapmadıkları için ısıtmada problem olacağını söyleyerek teknik ekibi gönderdi.gelen ekip gazı boşaltıp vakumlama yaptılar.ağız çıkış sıcaklığını 49 falan ölçtüler.başından vakumlama yapılmadığı için ısıtmadığını bundan sonra ısıtmanın artacağını ve tüketimin düşeceğini söylediler.ama ne yazıkki ısınmada artma olmadığı gibi tüketimdede değişiklik olmadı.bende klimaplus ı arayarak durumu bildirdim ve FD kirigamine serileriyle değiştirmek istediğimi belirttim.3 klimayıda FD kirigamine serileriyle değiştirdim.inanırmısınız GC serisi ile FD serisi arasında inanılmaz bir fark var.fd serisinin ağız sıcaklığını ölçmek için kablolu dijital termometre aldım ve 59 dereceye ulaştığınız gördüm.tüketim olarak yarıyarıya düşüş olduğunu ve 22 m2 odayı 15 dakikanın içinde ısıttığını gördüm.daha önce gc serisiyle 1 saatte ısıtamıyorduk.belki sorun gc serisinde değildi kuran ekip vakumlama yapmadığı için ve sonradan yapılan vakumlamanın bi faydası olmadı demekki.beni size tavsiyem arkadaşlar fd serisini almanız biraz daha fazlasını vereceksiniz belki ama sonuçta klima bir kere alınıyor.

_____________________________

KLİMART MÜHENDİSLİK


 
316 Mesaj
12 Şubat 2009; 22:07:13 

bakın elektrikl, ısıtıcı için hiç birşey söyleyemem . btu hesabıda benim işim değil. ben ancak kullandığımı söylerim aksi durum çıktığındada bu forumdan aldığım bilgilerle dilim döndüğü kadar sorarım siz elektronikçiyim diyorsunuz elektronikle ısıtma işi birleştirilirmi bilmem siz benden daha bilgilisinizdir. ama bana göre pratikte aksam açısından olabilir . benim 25ten biraz fazla m2 salonumda 12000 gc klima hava iyce soğudumu iş görmüyor bunu diyorum size 15 ile 18 m2 arası odamda saharp 9000 btu kullanıyorum odayı hama yapıyor onun ısıtma btusu 10600 düz klima . gc nin ısıtma nominal btu su 14330 olması lazım ve 27 diyelim m2 ısıtmakta yetersiz kalıyor. ben klimacıyım demiyorum eski yazılarıma kadar bakın. ısı yalıtımlı odayı daha zor ısıtır demedim bunu nasıl anlamışsınız şaştım benim buradaki iddiam klimart a karşı ısı yalıtımsız 32 m2 lanı ısıtıyor diyor bende iddia ediyorm ısı yalıtımlıda olsa ısıtmaz diyorum.. sizlede polemiğe girmiyorum sadece yanlış bilgilendirmeye yol aça bilecek yazınızın tamamını aldım . buda gerekliydi. zaten eleştirlmeye açık olmadığınızı yazmıştınız bunun içinde sizden özür dilerim. klimart arkadaşada artık cevap vermeye gerek yok uzatmıyalı diyor ama ben gene sözümdeyim bulsun bana izalasyonlu 40m2 daire gidicem yanına . dükkanızıdada 26 adet tv vs derken bunlarda ısıyı tutar. ama ben genede tam ısnamadığınıza eminim.. keşke istanbulda olsaydınız gelirdim yanınıza. diğer alıntınız gc ile krima serisi klimalar hakkında 1,5 gibi bir cop farkı var o farkta bence ağız çıkış sıcaklığı ile değil tasarrufla ilgilidir. yanlış yorumlamıyorsam . izalasyonlu alan ile ilgili ısı kaybı konusunda tabi haklısınız. izalasyon ne kadar iyiyse okadar tasarruf elde edersiniz. ve az btu ile klima inverter özelliğini iyi kullanır. ama alttaki hesaba göre genede kafanıza göre iş yapmamanızı tavsye ederim yeterli btu yu alın o kendi tasrrufunu zaten ayarlar eksiğin çaresi yoktur. fazla derkende tam btu demek istiyorum . ben sharp klimamı 32 derecede kullanıyorum soğuk havalarda.... mitsubishi yi yanlızca yazın kullanıyorum 100 - 110 - 120 arası faturam geliyor kışın . yazın ödedğim faturanın lafı bile olmaz 50-60 bile değil ..binadakilere bakarak doğal gaza göre menunum bende 3 adet ikisi 1200 1i 1800 lük elektrikli soba var saat lerine dikkat etmiyorum yanlızca gereken alanlarda gerekince kısa süreli kullanıyorum hepsinin toplamı günde 3-4 saati geçmez klima rahat 20 saat çalışıyor. çok soğuklarda 32 - normal havada 27-28 . yani 21-22 dereceyle yetinmeden . çünkü yüksek ve yalıtımı bozuk bir bina şuan 27 derecede çaılıyor çünkü havalar güzel yağışlı olsada. atladığım varsa gene yazın selamlar.

quote:

Orjinalden alıntı: altay74

hilmi bey, şuanki düşünceme bakarsak kafamdaki bazı sorunlarda gittiği için,genel olarak klimadan memnunum..kendimi bir tartışmanın içinde de herhangi bir taraf olarak bulmak istemiyorum. siz elektrikli ısıtıcının klima karşılığı btu su olarak ne düşünüyorsunuz,hesaplama mantığı mantıksız mı...birde hiç bir yalıtımı olmayan bir işyerine göre,yalıtımlı bir odayı ısıtmak daha zordur. diyorsunuz.bana göre daha kolay çünkü üretilen ısı odaya hapsalocak,fakat yalıtımsız yerde uçup gidecek.bunun nedenini açıklarsanız sevinirim.zira seneyede eve taktırmayı düşünüyorum.eğer işyerinde çalışan çok,insan vucudu ısı yayar derseniz,ben yalnızım..üstelik işyerimde şimdi saydım tam 26 adet tv,ıvır zıvır,yerler mermer.bankolar vs vs. var,yani genel olarak ısıtılması zor eşyalar var.oysaki evde yerde halı,pencerelerde perde,koltuklar vs. olacak,yani ısıtılması teknik olarak daha kolay eşyalar değilmi..

birde şöyle düşünce varsaysak, bir odamız var süper yalıtımlı ısı kaybı çok çok az. değerleri kafadan atıyorum; odayı 10 dereceden 25 dereceye getirmek için ,50000 btu luk bir enerjiye ihtiyacımız olsa,kaçak ısı kaybımız 2000 btu olsa. takılan bir klima içeri 50000 btu yu belli bir zamanda verse odayı 25 derece yapsa,sonrada devamlı 2000 btu verse,odamın ısısı 25 derecede sabit kalmazmı,kalmazsa neden..kalır derseniz 2000 btu nun üstü herhangi bir klima bu işi yapar demek,sadece bir farkla,atıyorum 10000 lik klima yaklaşık 5 saatte,20000 lik klima yaklaşık 2,5 saatte 25 derece yapacak,sonra sabit 2000 btu verecek..

çok soru sordum kusura bakmayın,hepsini cevaplarsanız sevirim.

görüşleriniz ve yazmak için harcayacağınız vakit için şimdiden teşekkür ederim..

_____________________________

PHILIPS çıkmayan 522 15 00 ve 0800 lü hatta karşı tüketici danışma direkt tel 0216 522 17 90-91-92-93- servis müdürü 522 17 94 servis müdürü direkt faksı: 522 17 45

EN VUKUAT HİLMİ


 
316 Mesaj
12 Şubat 2009; 22:16:44 

işte olayın özeti budur.. şimdi bu adam klimacı değilmi... markaya gıcığı olduğunu sanmıyorum kendiside aynı zamanda mitsubishi satıcısı bildiğim kadarıyla ... benimde markayla ilgili takıntım yok kesinlikle.. tek kızdığım aşırı büyütülüp yanlış yönlendirmeler yapılması... gerisi sizlere kalmış..

quote:

Orjinalden alıntı: mbirol

Azınla kuş mu tutuyor,hatta kuşta tutsa olmaz.Siz değil klimaplus versin tazmin hakkının saklı olduğu yazıyı,ben İzmir de 30 m2 yeri ısıtmak için alacağım,ama ısıtmazsa siz ne tazmin ödeyeceksiniz.Lafla olamz bu işler.

_____________________________

PHILIPS çıkmayan 522 15 00 ve 0800 lü hatta karşı tüketici danışma direkt tel 0216 522 17 90-91-92-93- servis müdürü 522 17 94 servis müdürü direkt faksı: 522 17 45

EN VUKUAT HİLMİ


 
4174 Mesaj
13 Şubat 2009; 22:24:33 

9000 veya 12000 btu luk bir klimadan 30m2 alanda etkili olmasi beklenemez. Ama isinma ve sogutmada yalitim, bolgenin iklim karakterestligi ve binanin konumuda onemli. Mesala ben kendi klimamdan örnek vereyim. Benim oda 24 m2 3 tarafi kapali sagi solu bina arakasida benim diger oda. Yalitim cok iyi. Ben GC35 aldim ama isinma amacli degil sogutma amacli almistim. Ama GC35 yukarda yazdigim ozellikli odada istanbul ikliminde mukemmel sonuc veriyor. 4 aylik oglum var mukemmel bir ortam sicakligi sagliyor. Atlet short ile oturuyorum. Ayni klima ayni ozellikli binada erzurum yada herhangi bir karasal iklimin sert oldugu yerde sonuc vermez. Bu yuzden dusuk kapasite ile daha genis alanda verim aldigini iddia edenler bunuda goz ardinda bulundurmali. Benim odanin sag -sol ve alt da isinma var bununda benim isinmamda ve klima perfromansinda etkisi buyuk.

30m2 odanin sag tarafinda-sol tarafinda ve alt tarafinda etkili isinma varsa ve etikilyse 9000 btu da yeterli olabilir.
_____________________________ 
121 Mesaj
14 Şubat 2009; 10:40:41 

hilmi bey kusura bakmayın ben sizin klimalar konusunda teknik bilginiz var vede klima servisi sandım,ondan bu kadar soru sordum.

sanırım siz sadece gc modelinden memnun değilsiniz,cevabı siz vermişsiniz.zira sharp klimanızın 10600 düz klima olarak,18 m2 yi hamam yapıyor diyorsunuz.burdan içler dışlar çarpımı yapsak,fd25 invertörün 18768 btu da 32m2 yi hamam yapması gerekiyor.kaldıkı hamam yapmasını iddaa eden de yok,sadece ısıtsın konusu var.
ben diyorumki,odanızdaki ısı kaybı,odaya verdiğiniz ısıdan az ise oda mecbur ısınacak.tersi durumunda ısınmayacak..aynı kilo alıp vermek gibi,,harcadığınız kalori aldığınız kaloriden fazla ise başka yolu yok illaki kilo verip zayıflayacaksınız. bu kanun yer yerde böyle,havuza giren su, çıkan sudan azsa bu havuz asla dolmaz,fazla ise taşar,burdan klimaya işi bağlarsak,havuz dolunca( oda ısınınca) çıkan su kadar aynı miktarda suyu verirseniz,seviyeyi korursunuz.(kayıp kadar btu yu verirsek ).(invertörün devreye sağlıklı girdiği an bu andır)

ısı yalıtımı hakkında bir arkadaş forumun başka bir yerinde fransadan örnek vermiş,ısı yalıtım kanunları o kadar katıymışki mecbur yer yeri yalıtım yapmanız gerekiyor,10 cm strafor vb. olmak zorunluluğu 2009 dan itibaren 16 cm çıkacakmış,,bizim burda mütahitler 3 cm fazla ,1,5 cm yeter mantığındalar,o da koyarsa.. buna karşın fransada 100 m2 bir evin ısınmasının doğalgaz fatura karşılığı 25-30 tl..bizimden 10 -15 kat daha az..şimdi bırakın 30-40 m2 odayı,bu kadar yalıtımlı bir 100 m2 lik eve kaç btu luk klima ısıtır.ben desemki 12bin btu bile ısıtır desem,herkes bana kafayı yemiş diyecek. saygılarımla.


quote:

Orjinalden alıntı: hilmi-c

bakın elektrikl, ısıtıcı için hiç birşey söyleyemem . btu hesabıda benim işim değil. ben ancak kullandığımı söylerim aksi durum çıktığındada bu forumdan aldığım bilgilerle dilim döndüğü kadar sorarım siz elektronikçiyim diyorsunuz elektronikle ısıtma işi birleştirilirmi bilmem siz benden daha bilgilisinizdir. ama bana göre pratikte aksam açısından olabilir . benim 25ten biraz fazla m2 salonumda 12000 gc klima hava iyce soğudumu iş görmüyor bunu diyorum size 15 ile 18 m2 arası odamda saharp 9000 btu kullanıyorum odayı hama yapıyor onun ısıtma btusu 10600 düz klima . gc nin ısıtma nominal btu su 14330 olması lazım ve 27 diyelim m2 ısıtmakta yetersiz kalıyor. ben klimacıyım demiyorum eski yazılarıma kadar bakın. ısı yalıtımlı odayı daha zor ısıtır demedim bunu nasıl anlamışsınız şaştım benim buradaki iddiam klimart a karşı ısı yalıtımsız 32 m2 lanı ısıtıyor diyor bende iddia ediyorm ısı yalıtımlıda olsa ısıtmaz diyorum.. sizlede polemiğe girmiyorum sadece yanlış bilgilendirmeye yol aça bilecek yazınızın tamamını aldım . buda gerekliydi. zaten eleştirlmeye açık olmadığınızı yazmıştınız bunun içinde sizden özür dilerim. klimart arkadaşada artık cevap vermeye gerek yok uzatmıyalı diyor ama ben gene sözümdeyim bulsun bana izalasyonlu 40m2 daire gidicem yanına . dükkanızıdada 26 adet tv vs derken bunlarda ısıyı tutar. ama ben genede tam ısnamadığınıza eminim.. keşke istanbulda olsaydınız gelirdim yanınıza. diğer alıntınız gc ile krima serisi klimalar hakkında 1,5 gibi bir cop farkı var o farkta bence ağız çıkış sıcaklığı ile değil tasarrufla ilgilidir. yanlış yorumlamıyorsam . izalasyonlu alan ile ilgili ısı kaybı konusunda tabi haklısınız. izalasyon ne kadar iyiyse okadar tasarruf elde edersiniz. ve az btu ile klima inverter özelliğini iyi kullanır. ama alttaki hesaba göre genede kafanıza göre iş yapmamanızı tavsye ederim yeterli btu yu alın o kendi tasrrufunu zaten ayarlar eksiğin çaresi yoktur. fazla derkende tam btu demek istiyorum . ben sharp klimamı 32 derecede kullanıyorum soğuk havalarda.... mitsubishi yi yanlızca yazın kullanıyorum 100 - 110 - 120 arası faturam geliyor kışın . yazın ödedğim faturanın lafı bile olmaz 50-60 bile değil ..binadakilere bakarak doğal gaza göre menunum bende 3 adet ikisi 1200 1i 1800 lük elektrikli soba var saat lerine dikkat etmiyorum yanlızca gereken alanlarda gerekince kısa süreli kullanıyorum hepsinin toplamı günde 3-4 saati geçmez klima rahat 20 saat çalışıyor. çok soğuklarda 32 - normal havada 27-28 . yani 21-22 dereceyle yetinmeden . çünkü yüksek ve yalıtımı bozuk bir bina şuan 27 derecede çaılıyor çünkü havalar güzel yağışlı olsada. atladığım varsa gene yazın selamlar.
_____________________________ 
69 Mesaj
14 Şubat 2009; 11:13:19 

klimadan anlayan ve kapasite hesabinı bilen arkadaşlara soruyorum istanbul yada izmir ikliminde yalıtımı iyi yapılmış yalıtımdan kastım fazla değil enaz 5cm sıkıştırılmış poliratan ve ısıcamlı arakat bir dairede kaliteli bir cihaz (R410A gazı kullanan ve enaz -15 kadar çalışabilen) kullanarak 40m2 2,7m yükseklikte oda için kapasite hesaplarmısınız

benim hesabım : 40 x 2,7 x 160 = 17280 Btu/h çıkıyor
_____________________________

KLİMART MÜHENDİSLİK


 
316 Mesaj
14 Şubat 2009; 12:35:50 

yok arkadaşım ne klimacısı, ne kusuru . ben defalarca yazdım bu konuları . hiç birimizin evi tabiki laboratuvar ortamı değil . olayın gerçeğini düşünmemiz lazım . niçin bu kadar klimacı konuya müdahil olmuyor. bunlar hep düşünülecek konular. arkadaşımız göz göre göre ülkemizin durumunu bile bile yanlışta devam ediyor. bunu öğrenmek hiç zor değil ararsınız klimaplusu . öğrenirsiniz size tavsiye etmezler adım gibi eminim kliamnın üretimi ve test değerleriyle, bizim değerlerimizin tutmayacağı aşikar gidin bakalım size noterden sözleşme yaparlarmı . yapmazlar arkadaşımızın en büyük hatası budur zaten her nekadar tüketiciyi koruma kanunları olsada . yasaların boşlukları oldukça . bu arkadaşımızda ben yaptım oldu diyecek. sizede bunun mantıklı gelmesi benim için şaşırtıcı. bunu söyleyebilirim yanlızca. ama denemeyin derim oratada inatlaşacak bir durum yok. siz bana hala bu klima yetiyor diyorsanızda inanaın diğer arkadaşları etkilemekle bu kişinin günahına bilmeden ortak olursunuz hiç bir zaman pratiğe dökülmez bu iş. selamlar..

quote:

Orjinalden alıntı: hilmi-c

bakın elektrikl, ısıtıcı için hiç birşey söyleyemem . btu hesabıda benim işim değil. ben ancak kullandığımı söylerim aksi durum çıktığındada bu forumdan aldığım bilgilerle dilim döndüğü kadar sorarım siz elektronikçiyim diyorsunuz elektronikle ısıtma işi birleştirilirmi bilmem siz benden daha bilgilisinizdir. ama bana göre pratikte aksam açısından olabilir . benim 25ten biraz fazla m2 salonumda 12000 gc klima hava iyce soğudumu iş görmüyor bunu diyorum size 15 ile 18 m2 arası odamda saharp 9000 btu kullanıyorum odayı hama yapıyor onun ısıtma btusu 10600 düz klima . gc nin ısıtma nominal btu su 14330 olması lazım ve 27 diyelim m2 ısıtmakta yetersiz kalıyor. ben klimacıyım demiyorum eski yazılarıma kadar bakın. ısı yalıtımlı odayı daha zor ısıtır demedim bunu nasıl anlamışsınız şaştım benim buradaki iddiam klimart a karşı ısı yalıtımsız 32 m2 lanı ısıtıyor diyor bende iddia ediyorm ısı yalıtımlıda olsa ısıtmaz diyorum.. sizlede polemiğe girmiyorum sadece yanlış bilgilendirmeye yol aça bilecek yazınızın tamamını aldım . buda gerekliydi. zaten eleştirlmeye açık olmadığınızı yazmıştınız bunun içinde sizden özür dilerim. klimart arkadaşada artık cevap vermeye gerek yok uzatmıyalı diyor ama ben gene sözümdeyim bulsun bana izalasyonlu 40m2 daire gidicem yanına . dükkanızıdada 26 adet tv vs derken bunlarda ısıyı tutar. ama ben genede tam ısnamadığınıza eminim.. keşke istanbulda olsaydınız gelirdim yanınıza. diğer alıntınız gc ile krima serisi klimalar hakkında 1,5 gibi bir cop farkı var o farkta bence ağız çıkış sıcaklığı ile değil tasarrufla ilgilidir. yanlış yorumlamıyorsam . izalasyonlu alan ile ilgili ısı kaybı konusunda tabi haklısınız. izalasyon ne kadar iyiyse okadar tasarruf elde edersiniz. ve az btu ile klima inverter özelliğini iyi kullanır. ama alttaki hesaba göre genede kafanıza göre iş yapmamanızı tavsye ederim yeterli btu yu alın o kendi tasrrufunu zaten ayarlar eksiğin çaresi yoktur. fazla derkende tam btu demek istiyorum . ben sharp klimamı 32 derecede kullanıyorum soğuk havalarda.... mitsubishi yi yanlızca yazın kullanıyorum 100 - 110 - 120 arası faturam geliyor kışın . yazın ödedğim faturanın lafı bile olmaz 50-60 bile değil ..binadakilere bakarak doğal gaza göre menunum bende 3 adet ikisi 1200 1i 1800 lük elektrikli soba var saat lerine dikkat etmiyorum yanlızca gereken alanlarda gerekince kısa süreli kullanıyorum hepsinin toplamı günde 3-4 saati geçmez klima rahat 20 saat çalışıyor. çok soğuklarda 32 - normal havada 27-28 . yani 21-22 dereceyle yetinmeden . çünkü yüksek ve yalıtımı bozuk bir bina şuan 27 derecede çaılıyor çünkü havalar güzel yağışlı olsada. atladığım varsa gene yazın selamlar.
_____________________________

PHILIPS çıkmayan 522 15 00 ve 0800 lü hatta karşı tüketici danışma direkt tel 0216 522 17 90-91-92-93- servis müdürü 522 17 94 servis müdürü direkt faksı: 522 17 45

EN VUKUAT HİLMİ


 
316 Mesaj
14 Şubat 2009; 17:03:05 

bu alıntıyı yanlış yapmışım altay kardeşim. :))

yok arkadaşım ne klimacısı, ne kusuru . ben defalarca yazdım bu konuları . hiç birimizin evi tabiki laboratuvar ortamı değil . olayın gerçeğini düşünmemiz lazım . niçin bu kadar klimacı konuya müdahil olmuyor. bunlar hep düşünülecek konular. arkadaşımız göz göre göre ülkemizin durumunu bile bile yanlışta devam ediyor. bunu öğrenmek hiç zor değil ararsınız klimaplusu . öğrenirsiniz size tavsiye etmezler adım gibi eminim kliamnın üretimi ve test değerleriyle, bizim değerlerimizin tutmayacağı aşikar gidin bakalım size noterden sözleşme yaparlarmı . yapmazlar arkadaşımızın en büyük hatası budur zaten her nekadar tüketiciyi koruma kanunları olsada . yasaların boşlukları oldukça . bu arkadaşımızda ben yaptım oldu diyecek. sizede bunun mantıklı gelmesi benim için şaşırtıcı. bunu söyleyebilirim yanlızca. ama denemeyin derim oratada inatlaşacak bir durum yok. siz bana hala bu klima yetiyor diyorsanızda inanaın diğer arkadaşları etkilemekle bu kişinin günahına bilmeden ortak olursunuz hiç bir zaman pratiğe dökülmez bu iş. selamlar..quote:

Orjinalden alıntı: altay74

hilmi bey kusura bakmayın ben sizin klimalar konusunda teknik bilginiz var vede klima servisi sandım,ondan bu kadar soru sordum.

sanırım siz sadece gc modelinden memnun değilsiniz,cevabı siz vermişsiniz.zira sharp klimanızın 10600 düz klima olarak,18 m2 yi hamam yapıyor diyorsunuz.burdan içler dışlar çarpımı yapsak,fd25 invertörün 18768 btu da 32m2 yi hamam yapması gerekiyor.kaldıkı hamam yapmasını iddaa eden de yok,sadece ısıtsın konusu var.
ben diyorumki,odanızdaki ısı kaybı,odaya verdiğiniz ısıdan az ise oda mecbur ısınacak.tersi durumunda ısınmayacak..aynı kilo alıp vermek gibi,,harcadığınız kalori aldığınız kaloriden fazla ise başka yolu yok illaki kilo verip zayıflayacaksınız. bu kanun yer yerde böyle,havuza giren su, çıkan sudan azsa bu havuz asla dolmaz,fazla ise taşar,burdan klimaya işi bağlarsak,havuz dolunca( oda ısınınca) çıkan su kadar aynı miktarda suyu verirseniz,seviyeyi korursunuz.(kayıp kadar btu yu verirsek ).(invertörün devreye sağlıklı girdiği an bu andır)

ısı yalıtımı hakkında bir arkadaş forumun başka bir yerinde fransadan örnek vermiş,ısı yalıtım kanunları o kadar katıymışki mecbur yer yeri yalıtım yapmanız gerekiyor,10 cm strafor vb. olmak zorunluluğu 2009 dan itibaren 16 cm çıkacakmış,,bizim burda mütahitler 3 cm fazla ,1,5 cm yeter mantığındalar,o da koyarsa.. buna karşın fransada 100 m2 bir evin ısınmasının doğalgaz fatura karşılığı 25-30 tl..bizimden 10 -15 kat daha az..şimdi bırakın 30-40 m2 odayı,bu kadar yalıtımlı bir 100 m2 lik eve kaç btu luk klima ısıtır.ben desemki 12bin btu bile ısıtır desem,herkes bana kafayı yemiş diyecek. saygılarımla.

_____________________________

PHILIPS çıkmayan 522 15 00 ve 0800 lü hatta karşı tüketici danışma direkt tel 0216 522 17 90-91-92-93- servis müdürü 522 17 94 servis müdürü direkt faksı: 522 17 45

EN VUKUAT HİLMİ


 
153 Mesaj
16 Şubat 2009; 15:56:12