Şimdi Ara

MITSUBISHI ELECTRIC MSZ-FD35VA KIRIGAMINE INVERTER DUVAR TİPİ SPLİT KLİMA (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
147
Cevap
2
Favori
46.163
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Öncelikle cevap yazan arkadaşlara teşekkür ederim. Klima Plus sitesinde klima seçici diye bir bölüm var, bugün onu denedim çıkan sonuç şu:

Isıtma ihtiyacınız: 11269,44 btu/h

Soğutma ihtiyacınız: 10402,56 btu/h

sayfanın da linkini vereyim:

http://www.klimaplus.com.tr/klima-secici.php
  • Okuyom okuyom ama sonunda dayanamadım.

Bence klimart arkadaş doğru söylüyor çünkü genelde hep 18755 lik ısıtma performansından bahsediyor hiç nominale değinmiyor...
    hilmi-c arkadaşım sen gerekli bilgileri zaten söylemişsin

2 X 2 = 4 Eğer klimart arkadaşın dediği gibi 30-40m2 lik yere 9000 lik inverter cihaz alınırsa

kesinlikle klimanın inverter özelliğinden yararlanılamaz. Sürekli max ta çalışacaktır. inverter klima yerine düz 18 lik klima alınırsa daha iyidir.

FD25 serisinin 0,610 KW harcadığını belirtmiş.

(Mbirol hocam gerçi sen daha iyi bilirsin. söz meclisten dışarı)

Bir de konuya buradan yaklaşayım dedim.
    COP oranları nominal değerlere göre hesaplanır FD25 serisinde nominal değer 10900 olduğuna göre
    10900/3410/0,610 = 5,24 COP oranı. 0,610 KW tüketim değeridir. (ama nominalde)

Arkadaşın dediği gibi 18755 BTU luk klima alınıyorsa da 0,610 KW harcanmaz daha fazla harcanır.

18755/3410 = 5,50 KW cinsinden ısıtma değeri çıkar.

eğer COP oranımız 5,24 ise 5,50 KW lik ısı için ne kadarlık KW güç çekeriz. cop/KW ısı =>5,24/ 5,50 = 0,952 KW güç çekilir.

Yani 30-40 m2 yer için 9000 btu inverter alacak arkadaşlarım saatte yaklaşık 1KW elektrik harcarsınız.

bu da size bir saate 1*0,25 =0,25 TL; 1 günde 0,25*24 = 6 TL olarak yansır. (Bende elektrik faturasıyla kafayı bozmuşum ya )

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi manas35 -- 8 Mart 2009; 1:14:12 >

• bende ne zamandır sizin çalışmanızı incelemek istiyordum ama hem vakit bulamadım (zaten bir mesajı bile iki saatte zor yazdığım zamanlar oluyor yoğunluk ve bazende arızalar vs oluyor.) forumdaki tüm tebrikler. ve tanıdığım kişilerin tebrikleri, benim için yetmişti. bu yazınızla dahada iyi anladım. biraz kolaycılık oldu benim için tebrik ediyorum çalışmanızı . azda olsa baktığımla bir ara iyice inceleyip size notlar göndermeyi düşünüyordum. şu hesabı nasıl yaparım diye bunu yine yapacağım çünkü bazı arkadaşlar çok tuhaf hesap yapıyorlar şaşıyorum.. selamlar .

quote:

Orjinalden alıntı: manas35

Okuyom okuyom ama sonunda dayanamadım.

Bence klimart arkadaş doğru söylüyor çünkü genelde hep 18755 lik ısıtma performansından bahsediyor hiç nominale değinmiyor...

2 X 2 = 4 Eğer klimart arkadaşın dediği gibi 30-40m2 lik yere 9000 lik inverter cihaz alınırsa

kesinlikle klimanın inverter özelliğinden yararlanılamaz. Sürekli max ta çalışacaktır. inverter klima yerine düz 18 lik klima alınırsa daha iyidir.

COP oranları nominal değerlere göre hesaplanır FD25 serisinde nominal değer 10900 olduğuna göre

Arkadaşın dediği gibi 18755 BTU luk klima alınıyorsa da 0,610 KW harcanmaz daha fazla harcanır.

eğer COP oranımız 5,24 ise 5,50 KW lik ısı için ne kadarlık KW güç çekeriz. cop/KW ısı =>5,24/ 5,50 = 0,952 KW güç çekilir.

Yani 30-40 m2 yer için 9000 btu inverter alacak arkadaşlarım saatte yaklaşık 1KW elektrik harcarsınız.

bu da size bir saate 1*0,25 =0,25 TL; 1 günde 0,25*24 = 6 TL olarak yansır. (Bende elektrik faturasıyla kafayı bozmuşum ya )

• quote:

Orjinalden alıntı: dominic

KLASİK İLE İNVERTER CİHAZLARIN EER DEĞERLERİ ARASINDA %30 GİBİ BİR FARK VAR YANİ BİRİSİ 50 TL HARCARSA DİĞERİ EN AZ 65TL HARCAMAZ MI BU DURUMDA . %10 LUK BİR FARK VARSA NEDEN FİRMALAR ÇOK DAHA PAHALIYA INVERTER MODEL ÜRETİYOR, SATIYOR YADA SATICILAR NİYE SATIYOR VE KULLANICILAR NEDEN TERCİH EDİYOR ACABA? LÜTFEN GERÇEKLERİ DE SAPTIRMAYALIM HİÇ OLMAZSA BU İŞİ BİLEN BİRİ OLARAK.

quote:

Orjinalden alıntı: mbirol

quote:

Orjinalden alıntı: mustafa2

Cevap veren arkadaşlara öncelikle teşekkür ederim.
    Şimdi FD 35 soğutmada yeterli gelmeyebilir mi ?
    mbirol arkadaşım klasik dediginiz serilerle bu seri arasında enerji sarfiyat farkı (örnek olarak FD serilerinde ayda 50 TL ise klasik seride ayda ne olur) çok olur mu ?

İnverter 50 yazarsa klasik cihaz 55 yazar yani %10 oynamaz soğutmada.Kaldıki Diyarbakırda 12 inverterle Temmuzda yolda kalırsın.

Siz FD 35 serisinin dış hava sıcaklığı 35 derece iken ve 18 000 btü değerinde çalışırkenki EER değerini verebilirmisiniz.Lafla değil ama ,gerçek test değerleri ile.Bende şuanda yok eğer sizde servis manual varsa orada soğutma diagramlarında vardır mutlaka. Arkadaş Diyarbakır da ve özellikle sogutmada kullanmak istiyor.Bunu dikkate alın.

• Arkadaşım malesef dediğniz gibi bile olmuyor.Cihazların max. kapasitedeki verimlilikleri çok daha düşük.Zten tasarım nominal kapasiteye göre tasarlanmıştır. Bu kapasitedeki cihaz 5 kw lık ısıtma kapasitesine çıkınca klasik 5 kw lık cihazın veriminden dahada aşağılarda kalacaktır.Yani COP değeri 3 lerde bile kalamaz.Hatta şunuda söyleyeyimki eger nominal kapasitesinin altına inince COP degerleri dahada artıyor.nominalde 2,5 kw lık COP 5 ise 1,5 kw kapasiteye inince COP 6 larıbile bulur.

Yani işin özü küçük kapasite ürün yüksek kapasitede çalışırken oransal olarak artmaz tüketim.
    Ha! şununa her zaman idda ederimki 1 adet 5 kw.lık cihaz yerine 2 tane 2,5 kw lık cihaz takın.Tüketim daha az olur.Bu kesin.

Hiçbir aklı başında klima işi yapanda 30--35 m2 alana FD vs. ne kodla olursa olsun 2,5 kw lık makina takmaz.

quote:

• Beni yanlış anladınız galiba !! Ben siz bilinçli olarak yanlış yönlendiriyorsunuz veya ticari bir çıkar sağlamak için bir markayı kayırıyorsunuz demedim.Zaten forumda sizn yazılarınızdaki duyarlılığınzdan dolayı bu yazıyı yazdım.Bilmeyerekte olsa arkadaşı yanlış yönlendirmeyelim demek istedim.

quote:

Birol selam
    Burda uzulecegim tek sey birinin benim yanlis yonlendirmem sonucu zarara ugramasi olur. Defalarca belirttim klimam mitsibushi electrik ama olayin ticari boyutuyla bir kurus ilgim yok kullaniciyim bu markayi aldim memnun kaldim ve oneriyorum. Zibro yada baska bir marka alsaydim memnun kalsaydim onu onerirdim.

Ben oneri verirken ozellikle binanin posizyonunu belirtiyorum ve sundan emin ol benim ev temmuz-agustos aylarinda diyarbakir degil en sicak yerden daha sicak olur. Dusun en ust kat 4 m guneye bakan cephe ve komple cam azicik guneste hamamdan farksiz olur.

Anlamadigim 12000 btu dan bahsediyorum ve sogutmada calisacak bu arkadas niye yetersiz gelsin bunuda anlamadim hadi bunuda gectim kimden oneri alirsa alsin ben kesiften yanayim neticede klimaci diyarbakirda 24m2 odalara ne taktigini bilir.

Beni burda yanlis yonlendirme ile itham etmeni anlamadim acikcasi. Zaten klima alinirken servisinde bir onerisi olur.

• Güzel bir çalışma ve duyarlılık.Evet tam benim bahsetmek istediğimi bu çalışma tamamlıyor.Diyarbakır ile İstanbul arasında Temmuz-Ağustos arasında ısı farklılığı 8-10 derece fark ediyor.Yani klimanızın seçimini bulunduğunuz bölgenin iklim şartlarına uygun hesaplanmasında tüketici açısından çom fayda var.Bu tür işlerde mutlaka bölgedeki deneyimli satıcı ve servislerdende bilgi almalısınız.

Arkadaşımıza da Teşekür edirim.

quote:

Orjinalden alıntı: oyunageldim

diyarbakır ortalamaları 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 aylar
    Ortalama Sıcaklık (°C) 2.0 3.5 8.2 13.8 19.1 26.1 31.1 30.1 24.6 16.9 8.9 3.8
    Ortalama En Yüksek Sıcaklık (°C) 6.9 9.0 14.3 20.3 26.4 33.5 38.4 37.9 33.2 25.0 15.8 8.9
    Ortalama En Düşük Sıcaklık (°C) -2.0 -1.2 2.4 7.0 11.1 16.8 21.6 20.8 15.8 9.9 3.6 -0.2
    Ortalama Güneşlenme Süresi (saat) 3.8 4.9 5.7 7.0 9.6 12.2 12.4 11.8 10.0 7.4 5.4 3.7

istanbul ortalamaları
    Ortalama Sıcaklık (°C) 6.1 5.9 7.7 12.1 16.7 21.5 23.8 23.5 20.0 15.6 11.2 8.0
    Ortalama En Yüksek Sıcaklık (°C) 9.0 9.2 11.6 16.6 21.3 26.2 28.5 28.3 24.9 19.9 14.8 10.7
    Ortalama En Düşük Sıcaklık (°C) 3.6 3.2 4.6 8.3 12.4 16.8 19.4 19.5 16.0 12.3 8.3 5.4
    Ortalama Güneşlenme Süresi (saat) 2.3 3.1 4.6 6.0 8.0 9.8 10.5 9.4 7.9 5.2 3.3 2.2

mbirol usta söyleyince istatistiklerden iki şehir sıcaklık ortamalamalarını buldum. paylaşmak istedim... öte yandan şehir ortalamaları böyle olabilir ama evinizin konumu daha da önemli... cemele arkadaşım onun için özellikle belirtmiş her halde. çatı katı, komple cam, güney cephe diye.

yazımda düzgün görünüyor ama foruma atınca sıcaklık satırları kayıyor. pardon

• Mbirol hocam dediklerine katılıyorum

bunu dikkate almamışım.

max ta COP aynı olmaz eğer öyle olsaydı 18000 24000 inverter cihazlarda da COP 5'i geçerdi.

benim anlatmak istediğim 0,610 Watt enerji çekmediğiydi. Cop oranından gidilse bile yine 0,610 kw çekmeyecektir.

çünkü hep 18755 lik klima 0,610Kw tüketimden bahsediliyordu.

Saygılar,

• quote:

Mbirol hocam dediklerine katılıyorum

bunu dikkate almamışım.

max ta COP aynı olmaz eğer öyle olsaydı 18000 24000 inverter cihazlarda da COP 5'i geçerdi.

benim anlatmak istediğim 0,610 Watt enerji çekmediğiydi. Cop oranından gidilse bile yine 0,610 kw çekmeyecektir.

çünkü hep 18755 lik klima 0,610Kw tüketimden bahsediliyordu.

Saygılar,

• ne yani ben delimi oluyorum şimdi :) ben 35 m2 ye ısıtma amaçlı fd25vabh taktım gayet memnunlar
    quote:

Arkadaşım malesef dediğniz gibi bile olmuyor.Cihazların max. kapasitedeki verimlilikleri çok daha düşük.Zten tasarım nominal kapasiteye göre tasarlanmıştır. Bu kapasitedeki cihaz 5 kw lık ısıtma kapasitesine çıkınca klasik 5 kw lık cihazın veriminden dahada aşağılarda kalacaktır.Yani COP değeri 3 lerde bile kalamaz.Hatta şunuda söyleyeyimki eger nominal kapasitesinin altına inince COP degerleri dahada artıyor.nominalde 2,5 kw lık COP 5 ise 1,5 kw kapasiteye inince COP 6 larıbile bulur.

Yani işin özü küçük kapasite ürün yüksek kapasitede çalışırken oransal olarak artmaz tüketim.
    Ha! şununa her zaman idda ederimki 1 adet 5 kw.lık cihaz yerine 2 tane 2,5 kw lık cihaz takın.Tüketim daha az olur.Bu kesin.

Hiçbir aklı başında klima işi yapanda 30--35 m2 alana FD vs. ne kodla olursa olsun 2,5 kw lık makina takmaz.

quote:

• ayrıca klimanın ömrü bir okadarda azalır bence. Fd 25vah yi 35 m2 de kullanmak bencede mantıksızlıktır. Asla inverter özelliğine girmez o klima. 35 m2 ye 24 binlik düz klima takılsaydı daha iyi olurdu.
  • yok artık oldu olacak 45000 salon takalım sauna yaparız

inverter özelliğine gelince adam içeriyi hamam yapmak istemiyorki ıstediği sıcaklık 24derece o cihazda bunu sağlıyor ve devrini düşürüyor inverterin devreye girmesi ısıyı yakalamasından kaynaklanmıyormu içerisi 24 derece oluyor zaten
  • Ben pes ettim arkadaşlar bu vatandaşla uyraşamıyacağım vede yazdığı konularda artık hiç yorum yapmayacğım.Siz forum üyelerine havale ettim arkadaşın isteyen inansın isteyen inanmasın.Ben yoruldum.

quote:

ne yani ben delimi oluyorum şimdi :) ben 35 m2 ye ısıtma amaçlı fd25vabh taktım gayet memnunlar
  • ne yani ben delimi oluyorum şimdi :) HAYIR ZIR DELİ OLUYOSUN :)) kızma olmayacak duaya gene amin demi,şsin benim aklımada rahmetli kemal sunalın shate kaymaka filimi geldi deli yardımcısına soruyordu ya ben bu deli bayanla evlensem ikimizde deli olduğumuz içiçn çocuklarımızda deli olurdu.. CEVAP hayır zır deli olur.. sadece bir şaka sen gülerek yazmışsın bende gülerek ekledim..

quote:

Orjinalden alıntı: KLİMART MÜHENDİSLİK

ne yani ben delimi oluyorum şimdi :) ben 35 m2 ye ısıtma amaçlı fd25vabh taktım gayet memnunlar
    quote:

Arkadaşım malesef dediğniz gibi bile olmuyor.Cihazların max. kapasitedeki verimlilikleri çok daha düşük.Zten tasarım nominal kapasiteye göre tasarlanmıştır. Bu kapasitedeki cihaz 5 kw lık ısıtma kapasitesine çıkınca klasik 5 kw lık cihazın veriminden dahada aşağılarda kalacaktır.Yani COP değeri 3 lerde bile kalamaz.Hatta şunuda söyleyeyimki eger nominal kapasitesinin altına inince COP degerleri dahada artıyor.nominalde 2,5 kw lık COP 5 ise 1,5 kw kapasiteye inince COP 6 larıbile bulur.

quote:

• mbirol kardeşim sen yazacağını yaz gene o alacağını alır aslında efendi bi arkadaş . bazısı gibi kızarak yanlış konuşmuyor. gençliğin verdiği heyecan olacak artık. zamanla anlar yanlışını bana kızsada her şey zamanla olur. şimdi genç daha en azından ters biri değil sen bakma oda biz seviyor sevmese gülerek yazmaz :))

quote:

Ben pes ettim arkadaşlar bu vatandaşla uyraşamıyacağım vede yazdığı konularda artık hiç yorum yapmayacğım.Siz forum üyelerine havale ettim arkadaşın isteyen inansın isteyen inanmasın.Ben yoruldum.

quote:

• quote:

Orjinalden alıntı: hilmi-c

mbirol kardeşim sen yazacağını yaz gene o alacağını alır aslında efendi bi arkadaş . bazısı gibi kızarak yanlış konuşmuyor. gençliğin verdiği heyecan olacak artık. zamanla anlar yanlışını bana kızsada her şey zamanla olur. şimdi genç daha en azından ters biri değil sen bakma oda biz seviyor sevmese gülerek yazmaz :))

Hilmi Abi ben bizzat telefonda görüştüm Klimart Mühendislik arkadaşımızla, gerçekten çok efendi ve saygılı biri. Yalnız tek hatası sanada daha önce bahsettiğim gibi bir gc 35 bulup Avşa' ya getiremedi. Haber vericem dedi vermedi de neyse. Bu arada ben burada açıklayamayacağım bir takım sebeplerden halen bir klima alamadım abi.

• herkese merhaba,yoğunluktan dolayı bayağı bir zamandır giremedim.neyse sadede geleyim.ben 32 m2 işyerinde fd-25 kullanıyorum..faturadan yola çıkıp bir hesap yapalım..geçen ay full dolu dolu klima çalıştı,üstelik sigara içiliyor diye zırt pırt havalandırmama rağmen en son gelen fatura 75 tl..normalin üstü +45 tl desek.45 tl /0,290 tl =155 kw yapar.. ( vergiler dahil 1 kw 0,29 tl ) ayda 26 gün çalışsa 155 kw/26 gün= yaklaşık günde 6 kw yapar..günde de 10 saat çalışsa saatte 600 watt çekmiş olur..bu da gayet makul değilmi..
    denilen gibi full güçte hiç invertöre girmeden çalışsa..18000 btu/3412=5200 watt yapacak bunuda cop 4 yapsakki bu kapasitede bu verim çok zor olur sanırım..5200/4=1300 watt saatte yakar.1,3x10 saat=13 kw....13 kwx26 gün=yaklaşık 340 kw ayda yakması lazımdı.fatura da +45 tl değil +98 tl gelmesi gerekecekti..bu da full kapasite çalışmadığının ispatıdır..görmek isteyen arkadaşlar varsa,gelen faturaları tarayıp siteye koyabilirim..saygılarımla.

• mbirol bey bu yazıyı size daha önce yazmıştım ama sanırım siz görüp cevap veremeden eski sayfalara karıştı.

mbirol bey öncelikle size teşekkür borcum var,zira yazılarınızdan çok istifade ettim.bol bol okuyup bayağı bilgi sahibi oldum,ve böylelikle karar verip aldım,bu vesile ile teşekkürde etmiş olayım.

diğer başlıktada sormuştum fakat burdan da sormak istiyorum..30 m2 bir oda için bildiğimiz elektrikli ısıtıcı koysak örneğin ihlas fanlı. kaç watt olduğunu bilmiyorum,,diyelimki 1000 watt olsun,bu odaya 3 adet koysak
    3 kw yapacak,bu güçle ısıtamazmıyız.bu yeterli ise btu karşılığıda 10236 btu yapacak..bu değerdeki klimada aynı işi yapmıyacakmı..
    belkide daha eski model klimaların (özellikle yerli firmaların eski teknoloji )btu ölçümleri şişirmeceydi,bu yüzden satıcılar ve servisler işi garantiye almak için,sökme takma iade alma gibi endişelerden ötürü bir iki gömlek üstü klimamı sattılar.18 binlik denilen klima,belkide gerçekte 12 binlikti,ve de verimsizdi..bu konuda ne düşünüyorsunuz.

bende atıl durumda demirdöküm hp-3009 9000 lik bir klima daha var,onu yeniden bağlatmayı bile
    düşünmedim,çünkü çalıştığı zamanlarda özellikle 3-4 derecenin altında biraz ılık üflüyor sonra sık sık duruyordu.dış ünite gar garr bağırıyordu..şimdi onun verimini fd25 ile kıyasladığımda inanın aradaki fark inanılır gibi değil.biri anya biri konya..ama ikiside yaklaşık 9000 lik sayılır..dış ortam sıcaklığı 8-9 derecede olsa gene bir anya biri konya..

• altay 74 arkadaşım öncelikle şunu söyleyeyim,siz marka kullandığınız için söylüyorum ihlas sobaları toplam çekilen gücü 2400 watttır.%80 verimle çalışşsa desek vereceği ısı enerjisi 1920 watt yapar.Bana görede 30 m2 alanı iyi anlamda ısıtmak için 3 tane şart,yani toplam ısı enerjisi 5740 Watt yani 5,7 kw ,yani 18 000 btu ye denk gelirki.işte doğru olanda budur.Zaten genel hesaplamalarda da 30 m2 alan yükseklik 2,6 olarak var sayarsak 78 m3 yapar ,orta standartta yapı için katsayımız 200 dir.78 x200 =15600 btu çıkar.

İkinci sorunuza gelince Demirdöküm ile FD arasında konuşmak bile yanlış olur.Bana göre tırımırı cihazların üzernde yazan değerler gerçek değil zaten.
  • arkadaşlar merhaba... yazmak istemiyordum ama dayanamadım yazdım. çünkü yazılanları okuyunca kendi klimamdan şüpheye düşüyorum. acaba bir bozukluk mu var diye? çünkü altay74 arkadaşımın kullandığı fd25 bende de mevcut ve 10m2 odada kullanıyorum. ve 10 saatte yaklaşık 5-6 kw yakıyor.

bu kadar fark olması normal mi? altay arkadaşım 32m2 kullanıyor ve kapısını ara sıra açıyor. ben ise yatak odamda kullanıyorum ve 21C ayarlı şekilde kullanıyorum.

altay arkadaşımızın kliması normal ise benimkinde bir acayiplik var?

• 
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.