DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
LPG' yi Ruhsata işletme (AYRINTILI AÇIKLAMA) Güncel 2012
1.006
Cevap
12
Favori
485.038
Tıklama
Tüm Forumlar >> Motorlu Araçlar Dünyası >> LPG Dönüşümü >> LPG' yi Ruhsata işletme (AYRINTILI AÇIKLAMA) Güncel 2012
Sayfaya Git:
Sayfa: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 sonraki >>>
Giriş
Mesaj
  • Emekli Yönetici
   15145 Mesaj
   01 Ağustos 2007 17:46:01
   Sigortacıya para kaptırmam, (..ama kaptıracaksınız) kendi işimi kendim yaparım, diyenler için:

   GÜNCEL:

   quote:

   Orijinalden alıntı: cempatik

   29.05.2012
   Tüvtürk e lpg firmasından verilen evraklar ve ek olarak ek-1 belgesi ile gittim. ilk montaj olacağı için sızdırmazlık raporu nu da 25 tl vererek aldım. herhangi bir sorun olmadan muayeneden geçtim.
   ek-1 iki adet olacak. 20 tl ödedim ben ek-1 için. 149 tl de muayene ücreti. Buraya kadar 195 tl ödedim.

   30.05.2012
   Trafiğe gittim. bir dilekçe veriyorlar doldur diye. doldurup gişeye gidiyorsunuz ve lpg ekleteceğinizi belirterek 58 tl de orada ödüyorsunuz. Saat veriyorlar şu saatte gelip alın diye.
   verilen saatte gittim ve ruhsat doldurulmuş olarak verildi.

   toplamda 245 tl ye bitmiş oluyor işlemler.

   bazı arkadaşlar boş ruhsat veriliyor, gidip onu doldurtuyorsunuz takipçiye falan demiş ama antalya da trafikten doldurup onaylayıp veriyorlar yeni ruhsatınızı. bilginize.   LPG'Yİ RUHSATA İŞLETME PROSÜDÜRÜ ( 2007'deki Açıklama )

   1. LPG montajı yapılan yerden proje, fatura ve garanti belgesi alınacak.

   2. Bulunduğunuz yerdeki defterdarlığa (vergi dairesine) giderek, araç muayenesi için "borcu yoktur kağıdı" alacaksınız. Borcunuz varsa yatıracaksınız, yoksa vergi dairesindeki vezneye giderek "muayene harcı"nızı yatıracaksınız. (Muayene harcı: 104 ytl'cik..) (110ytl olmuş.)

   3. Muayene harcını aldıktan sonra, MMO(makine mühendisleri odası) ya gideceksiniz. Buradan sızdırmazlık raporu alınacak. (Sızdırmazlık raporu: 25 ytl'cik..)

   4.Herhangi bir trafik sigortacısına gidip, EK-1 belgesi doldurtacaksınız, Aynı zamanda, arabanızı LPG ye dönüştürdüğünüze ve bunun ruhsata işlenmesi hususunda İl Emniyet Müdürlüğüne dilekçe yazacaksınız (Bunu sigortacıya söylerseniz, onda hazır matbu vardır, o yazar.) Bu işlemin parasını, ruhsat doldurma işlemi sırasında verebilirsiniz.

   5.Şimdi sıra araba muayenesinde... Defterdarlığa yatırmış olduğunuz muayene harcı makbuzunu ibraz ederek, aracınızın muayenesini yaptırabilirsiniz. Orada EK-1 de yazan yerler onaylanacak..

   6. Şimdi emniyetten, "LPG yi ruhsata işleteceğim, 2 yaprak, ruhsat istiyorum" diyerek 2 yaprak, ruhsatı alacaksınız.. (İki yaprak, ruhsat: 58 ytl cik.)

   7. Emniyetten aldığınız "iki yaprak ruhsat kağıdı"nı alarak, sigortacıya gideceksiniz. Sigortacı ruhsat bilgilerini dolduracak.. (Sigortacıya da: 10ytl cik..)

   Şu anda elinizde "lpg projesi fatura,garanti belgesi, sızdırmasızlık raporu (ya da ruhsatı),EK-1 belgesi ve çift yaprak ruhsat" olacak. Bunları isterseniz bir plastik dosyanın içine de koyabilirsiniz. Dosya almayınız, dosya plaka değişikliğinde alınıyor. (Bi 5 ytl verip de, dosya almanıza gerek yok)

   8. Şimdi elimizdeki evraklarla (ruhsat sahibi kimse o da gelecek) Emniyet Müdürlğüne gidiyoruz.. Emniyet Müdürlüğündeki trafik tescile giderek evraklarımızı ilgili memura veriyoruz.. İlemimiz tamamdır. Ya aynı gün, yeni ruhsatımızı alıyoruz ya da diğer gün..

   Toplamda cebinizden, LPG yi ruhsata işletmekle ilgili 197 ytl çıktı....Geçmiş olsun..


   ANADOLU YAKASINDA KARTAL'a YAKIN OTURANLAR İÇİN LPG'yi RUHSAT'a İŞLETME


   Ben işimi toplamda 3 yere giderek hallettim.

   1- Sızdırmazlık raporu (25 YTL)
   Lpg dönüşümünü yaptırdığınız yerden proje, fatura, garanti belgesi vb. zamazingolar alınır.
   Kartal açık oto pazarının içindeki makina müh. odası istasyonuna gidilir. ( Eski pazarın yerine adliye sarayı yapıyorlar, yeni pazar kartal köprüsünden geçip sağa sapılır siemens fabrikasının önünden devam edilir, az ileride)
   LPG sisteminizde küçük bir sorundan dolayı kaçak varsa pazarın tam karşısındaki sanayiye dalınıp lpg dönüşümü yapan abiye yaptırılır, rapor kaşeletilir, 5 kaat bırakılır. )

   EK1 Formu (10 YTL)
   Yine aynı oto pazarının içinde MMO istasyonunun yanındaki barakaya girilip EK1 formu doldurulur. ( İsterseniz daha sonra muayene istasyonundaki barakalardanda doldurtulabilir.)

   2- Muayene ( 110 YTL )
   Önceki adımlarda topladığımız belgelerle Tuzlada E-5 karayolu üzerinde Piyade okulu kenarındaki muayene istasyonuna gidilir. İstasyona girildiği zaman üzerinde kocaman "Maliye" yazan barakaya girilir. Borcu yok kağıdı sırasına girilip borcu yok kağıdı alınır. Sonra aynı yerde vezne sırasına girilir 110 YTL muayene harcı yatırılır.
   Sonra Muayene sırasına girilir. Muayene görevlisi abiye LPG'yi ruhsata işletcem demeniz gerekiyor. Yoksa sormaz normal muayene muamelesi yapar. LPG işleteceğinizi söylediğinizde Ek1 formunu ister ve imzalar. Arabayı muayene eder. Sonra muayene garajının hemen yanındaki bankoya gidilir. Ek1 formu verilir. Onaylatılır.
   Muayeneye giderken arabada yangın tüpü ve trafik seti bulundurun. Aracınızda yoksa, muayene istasyonunda kızılay'ın işlettiği yangın tüpü ve ilkyardım seti satılan barakadanda satın alabilirsiniz.
   Ek1 formu muayene istasyonunda da doldurtulabilir.

   3- LPG'nin ruhsata işletilmesi ( 63 YTL + 7 YTL )
   Önceki adımlarda toplanan belgelerle aracınızın ruhsatının kayıtlı olduğu yere gidilir.
   63 YTL boş ruhsata verilir. Biz dilekçe ve evrakları hazırlayan sigortacıyada 7 YTL verdik. Sigortacının hazırladığı evraklar emniyete götürülür. Sabah verdiyseniz öğleden sonra. Öğleden sonra verdiyseniz belki 5 gibi belki ertesi gün yepyeni ruhsat alınır.
   Ruhsatta tek fark olarak yakıt kısmında "LPG-Benzin" yazısına bakılır ve mutlu olunur. Sonraki muayeneye kadar iki sene süre olması insana ayrıca bir ferahlık verir. Bi de makina mühendisleri odasının sızdırmazlık raporu alırken verdiği yeşil ruhsat benzeri belgede ruhsatları koyduğumuz albümün içinde estetik durmaktadır.
   Bu kadar para verdikten sonra böyle şeylerle mutlu olmaya bakın. Kendinizi bırakmayın. :)

   Not: Bir kaç gün önce bu işlemleri yaptırdığımdan fiyatlar günceldir. İlk mesajdaki bazı fiyatlara küçük miktarlarda zam yapılmış, haberiniz olsun.
   @yashar'a teşekkürler


   ANKARA İÇİN ;

   LPG'Yİ RUHSATA İŞLETME PROSÜDÜRÜ

   1. LPG montajı yapılan yerden proje, fatura ve garanti belgesi alınacak.

   2. Vergi dairesine giderek, araç muayenesi için "borcu yoktur kağıdı" alacaksınız. Her vergi dairesi bu belgeyi vermiyor bildiklerim yeğenbey ve ostim v.d 'nin verdiği. Sızdırmazlık raporuda alacağınız için OSTİM V.D sine gidiniz.

   Muayene istasyonları özelleştiği için vergi dairesine harç YATIRMIYORSUNUZ.

   3. Ardından MMO(makine mühendisleri odası) ya gideceksiniz. Ostim v.d sokağından dümdüz aşağıya gidin levhaları göreceksiniz, çok yakın. Buradan sızdırmazlık raporu alınacak. (Sızdırmazlık raporu: 25 YTL)

   4.Herhangi bir trafik sigortacısına gidip, EK-1 belgesi doldurtacaksınız. 10 YTL
   Sızdırmazlık raporunu alırken orada bulunan acentalaran birine girip EK-1 doldurtmanızı tavsiye ederim. Muayene yapıldıktan sonra gerekli kısımlar onaylanacak çünki.

   5.Şimdi sıra araba muayenesinde.. Muayene istasyonları Ankara'da 7 tane olması lazım. İVEDİK aski istasyonu karşısındaki istasyon en kalabalık olan. Günlük 300 araç alıyorlar ve önceki eksik evrakdan yada eksikliklerden dolayı gelenlere öncelik tanınıyor. İstasyona gece 4de gelenlerde var 11-12 de gelenlerde, ancak istasyonlar akşama kadar açık diye 1 yada daha sonra gelmeyin sıra numarası alamassınız.

   Burada minimum 5 saat bekleyeceksiniz hazırlıklı olun (termos,çay, yiyecek, çekirdek belki :)) 2008 Türkiye'sinde paranla rezil olmanın binbirtürlü yolundan birisi. Ben sabah 7'de geldim ve 136. sıradaydım. 13:00 gibi sıra geldi. Ana kapıdan girdikten sonra içeriye gidip park ediyorsunuz. İdari binaya girip sıra numarası alıyorsunuz. LPG işleteceğinizi belirtin. Lpg sızdırmazlık raporu dahil lpg ile ilgili evraklarınızın hepsini alıyorlar (montaj tespit raporu, fatura vs) EK-1 belgesini mutlaka verin.

   110,90 YTL harç yatırıp makbuzu alıyorsunuz ve dışarı çıkıyorsunuz.

   Sıranız gelince (numeratörden alınan) dışarda sizi çağırıyorlar. Arabanızı kontrol alanına getiriyorsunuz. Çalışanlar oldukça genç işi kavramış hızlı halleden elemanlar. Hoşgeldiniz diyerek selamlıyor ve gerekli malzemelere bakıyorlar (Hususi otomobiller için boyunluk zorunlu değil bilgilerinize, çift reflektör'e dikkat)

   20 dk sonra arka taraftan aracı teslim almanızı söylüyorlar. Arka tarafa geçip bekliyorsunuz gerekli kontroller yapıldıktan sonra imzanız isteniyor ve 5 dklık bir bekleyişten sonra muayene raporunuz ve diğer evraklar size teslim ediliyor. EK-1 de yazan yerler onaylanmışmı kontrol edin. (Ruhsata işletirken 2 adet EK-1 gerekiyor fotokopiyi emniyete gitmeden çektirin, unuttuysanız emniyetin içindeki kafeteryada çekiyorlar)

   6. Şimdi "LPG yi ruhsata işletme" kısmı için emniyete gidiyorsunuz. Arabanızı migros'a park edebilirsiniz ancak biraz uzakta kalır. Emniyet C girişe yakın ücretli park alanlarından birine park edersenizde oradaki muamelecilerle muhatap olursunuz. Tercih sizin.

   İçeri girip sağdan devam edin. Numatörden "BELGE YENİLEME" kısmına basıp plakanızı girin ve fişinizi alın.

   Ruhsatınız, 2 adet EK-1 formu, Lpg faturası (Asıl nüsha), Lpg montaj belgeleri (montaj tespit raporuda dahil, lpg tip onay belgeleri vs. alınıyor. garanti belgesi hariç)

   Ruhsatınızda araç muayenesi yapılmış ve halen yer varsa 28 YTL ödüyorsunuz. Aksi taktirde 68 YTL ödüyorsunuz.

   Belgeler kontrol edilip onaylanıyor. Fiş numaranızla ertesi gün öğleden sonra 4 gibi ruhsatınızı alabilirsiniz.

   Hayırlı olsun.

   Yazan : Manyax
   Alıntı değildir.


   Güncelleme: 29.03.2012

   Alıntıları Göster

   ARAÇ DEVİR İŞLEMLERİ

   Araç Devir İşlemlerinde İstenilen Belgeler

   • Noter Satış Senedi
   • Taşıtlar Vergi Dairesinden borcu yoktur yazısı
   • Trafik Sigortası Poliçesi
   • Trafik ve Tescil Belegeleri
   • Nüfus Cüzdanı, sürücü belgesi asli veya Noter tasdikli örneği.
   • Vergi Numarası (Alıcının)
   • Plakalar TR. rumuzlu değil ise plakalar değişecek
   • Vekalet (Kişi işlemi kendisi takip ediyorsa vekalet gerekmez)

   Not: Tescilli araçları satın veya devir alanlar gerekli belgeleri sağlayarak ilgili Tescil Kuruluşunda 1 ay içinde adlarına Tescil Belgesi almak zorundadırlar

   Araç Şirket Adına Kayıtlı İse Ayrıca Aşağıdaki Belgelerde Eklenecektir:

   • Sicil Tasdiknamesi
   • İmza sirküleri
   • Sirket yetkilisi veya vekili

   Güncelleme Ekim 2010..... Lpg ruhsata işletilmesi ve rehin kaldırma işlemleri


   quote:

   Orijinalden alıntı: damonbounce

   Arkadaşlar ; Lpg ruhsata işletilmesi ve rehin kaldırma işlemlerimi size baştan anlatayım;

   1-Bankaya olan kredi borcum bitti.Bankadan 'Rehin kaldırılabilir' aldım.Notere tastiklettirmek gerekiyormuş tastiklettirdim : 56 TL,
   2-Lpg ruhsata işletileceğinden lpg dönüşümü yaptırdığım BRC bayisinden fatura,proje,garanti,karayolları yeterlilik belgesi,mühendis yetki belgesi,TSE belgesi falan aldım,
   3-Bu evraklarla ümraniye kadosan sanayinin yanındaki MMO ya gidip LPG sızdırmazlık raporu aldım : 25 TL
   4-Muayenede sordukları için Eksoz emisyon pulu aldım : 27 TL,
   5-Muayene istasyonunun yanındaki barakadan iki adet TŞOF onaylı EK-1 belgesi doldurttum: 15TL
   5-Lpg evrakları,eksoz pulu,EK-1 ve zorunlu trafik sigorta poliçem ile TÜVTÜRK muayene istasyonlarından önceden randevu alarak muayene yaptırdım.7 gün gecikmeli olduğu için 6tl ceza ile :135 TL
   6-Tüm bu evraklarla (rehin kaldırma yazısı,muayene raporu,lpg evrakları,ek-1,eski ruhsat ve dilekçe) Bölge trafik şubeme gittim. Ruhsat yenileme 103TL+LPGyi taktıralı 1 sene olduğu için 45TL de ceza;

   Toplamda 406 TL cebimden çıktı.Nereye gittiysem sağdılar resmen..


   Not: Lpg dönüşümü için emniyete evrakları verirken dilekçe istiyorlar.ben evde yazmıştım;

   ..................İLÇE EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ'NE
   İSTANBUL

   34 TR 1981 plakalı aracıma sonradan yapılan lpg dönüşümü işleminden dolayı yapılan değişikliğin ruhsatıma işletilmesini,

   Arz ederim. (15.10.2010)


   imza
   ad soyad

   Adres:
   gibi bir dilekçe yazdım kabul ettiler.. Saygılar


   GÜNCELLEME 2012:
   GAZ SIZDIRMAZLIK RAPORU İLE İLGİLİ
   LPG sistemine sahip araç sahipleri; muayeneye gitmeden önce aracınıza ait LPG tankının üzerindeki üretim tarihini kontrol ediniz. Tank üzerinde bulunan tarihler 05/07, 10/05, 08/06 şeklinde ise mutlaka Gaz Sızdırmazlık Raporu alarak istasyona gidiniz. LPG tankı üzerindeki üretim tarihi kısmında 2008/04, 03/2006 vb. bir tarih yazılmış ise Gaz Sızdırmazlık Raporu almanız şart değildir. Ancak muayenede Gaz Sızdırmazlık Raporunun olmaması hafif kusur olarak değerlendirilecektir. Aracınıza ilk kez LPG sistemi taktırarak tadilat muayenesine gidecekseniz mutlaka Montaj Tespit Raporu almanız gerekmektedir.

   Muayene Öncesi Kontrol Etmeniz/hazırlamanız Gerekenler


   15.01.2012 Tarihinden İtibaren 2012 Yılında Uygulanacak Kusurlar Tablosu İçin Tıklayınız

   ARAÇ MUAYENE İSTASYONLARI VE İLETİŞİM BİLGİLERİ


   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kıdemli Yarbay -- 4 Haziran 2012; 14:53:05 >||:||
   _____________________________

  • Yarbay
   5650 Mesaj
   01 Ağustos 2007 17:58:19
   arkadaşım o kadar güzel anlatmışsınki ruhsata işletecek arkadaşlar için tam bir rehber olmuş elinize sağlık


   _____________________________

   G.S
  • Yarbay
   2612 Mesaj
   02 Ağustos 2007 09:58:54
   bence sabit konu yapılmalı
   şuana kadar okuduğum en güzel anlatım,ağzına sağlık


   _____________________________

   Katılım Zamanı: 2 Eylül 2004

   Ne Mutlu TÜRK'üm Diyene!!!

   Sular yükselince, balıklar karıncaları yer,Sular çekilince de karıncalar balıkları...
   Kimse bugünkü üstünlüğüne ve gücüne güvenmemelidir! Çünkü, kimin kimi yiyeceğine "SUYUN AKIŞI" karar verir...
  • Teğmen
   126 Mesaj
   02 Ağustos 2007 10:52:54
   Gerçekten verdiğin bilgiler çok yararlı ve düzenli.Teşekkürler


   _____________________________

   Follow the white rabbit!!!
  • Yüzbaşı
   314 Mesaj
   02 Ağustos 2007 12:34:02
   eline sağlık müthiş bir rehber olmuş


   _____________________________

  • Yarbay
   3676 Mesaj
   02 Ağustos 2007 12:51:27
   Yürü be dejaay kim tutar seni.


   _____________________________


   ÖZGÜRLÜK İÇİN...
   İnsanlar başaklara benzer, içleri boşken başları havadadır, doldukça eğilirler.
   Montaigne


  • Binbaşı
   1837 Mesaj
   02 Ağustos 2007 14:49:31
   Süper olmuş tebrikler.

   Ama bu başlıkta bundan sonra soru ve cevap şeklinde devam edilsin, gereksiz mesajlar olmasın lütfen.


   _____________________________

   2004 Accord 2.4 Executive
  • Emekli Yönetici
   15145 Mesaj
   02 Ağustos 2007 19:22:32

   quote:

   Orjinalden alıntı: cemsultan

   Süper olmuş tebrikler.

   Ama bu başlıkta bundan sonra soru ve cevap şeklinde devam edilsin, gereksiz mesajlar olmasın lütfen.


   Teşekkür ederim..

   Evet konuyla ilgili, sorusu olan arkadaşlar buraya yazsın.. Hatta konuyla ilgili tecrübesi olanlar da, düşüncelerini bizlerle paylaşırlarsa, daha iyi olur.


   _____________________________

  • iOS Beta Kullanıcısı
   14207 Mesaj
   02 Ağustos 2007 20:00:23
   öncelikle aydınlatıcı bilgiler verdiğiniz için teşekkür ederim, bilmeyen arkadaşlar için güzel bir örnek açıklama olmuş

   quote:

   Orjinalden alıntı: dejaay   2. Bulunduğunuz yerdeki defterdarlığa (vergi dairesine) giderek, araç muayenesi için "borcu yoktur kağıdı" alacaksınız. Borcunuz varsa yatıracaksınız, yoksa vergi dairesindeki vezneye giderek "muayene harcı"nızı yatıracaksınız. (Muayene harcı: 104 ytl'cik..)


   bu 104.00 ytl.cik her özel araçlar için 2 yılda bir ticari araçlar için her yıl muayene yaptırdığımızda ödediğimiz miktar değilmi;

   25 yıldır araç kullanırım fenni muayene diye gideriz, sağ sinyali yak,söndür - sol sinyali yak,söndür - uzun - kısa farları yak söndür, frene bas, bırak, işte bu kadar ve akabinde zaten parayı peşin vermiş olduğumuzdan gönül rahatlığı ile döneriz evimize

   eh resmen soygun diye buna denir ,, maaşallah maaşallah, bu kadarcık şey için az bile alıyor ,, ne dersiniz,, (terlemeden para kazanmak)
   hatta 2 yaprak boş ruhsata 58.00 ytl.cik, doldurmasına 10.00 ytl.cik, eee düştün elime gel seni iyice soyup soğana çevireyimde arabaya binmek nasıl olurmuş gör bakalım hele hele birde aldığın yakıta %75 oranında vergi koydummu belini doğrultamazsın evelallah


   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Engin_ER -- 2 Ağustos 2007; 20:02:41 >
   _____________________________

  • Yarbay
   6952 Mesaj
   02 Ağustos 2007 23:51:26
   bende aracıma LPG taktırcam (inşallah)

   yeni aracım için : LPG yi ruhsata işletmeyi ve araç ruhsatını kendi üzerime alma işlemini aynı zamanda yapıcam.Benim aracımın muayenesine daha 1 yıl varken yeniden 104 YTL cik vericem

   yani benim masraf yaklaşık ne kadar oluyor ? Ruhsat sahibi başka şehirde olucak : vekalet vericek buradaki birine. Ozaman daha yüksek oluyomuş sanırım...

   toplam olarak " LPG işleme + Ruhsatı üzerime alma + Plaka değişikliği "( 34 plaka olucak...farklı ilden geldi araba )


   _____________________________

   Fikrin kadar varsın!
  • Yüzbaşı
   578 Mesaj
   03 Ağustos 2007 13:15:09
   DÜN YENİ RUHSATIMI ALDIM SABAH MUAYENEYİ HALLETTİM ORDAN EMNİYETE SAAT 4 DE YENİ RUHSAT ELİMDEYDİ.200 LİRA MASRAF OLSUN.
   ANCAK CANIMI SIKAN OLAY ŞU SANKİ NİZAMİ ŞEKİLDE MUAYENE YAPILACAKMIŞ GİBİ DİKİLDİM SABAHIN KÖRÜNDE MUAYENE İSTASYONUNA, YARIM SAAT SIRA BEKLEDİM ALLAH RIZASI İÇİN Bİ ARABAYA BAKSALARYA,YETKİLİLER DİREK PARA TOPLASALARDA BİZDE RAHAT ETSEK .....


   _____________________________

  • Onbaşı
   33 Mesaj
   05 Ağustos 2007 02:03:01
   "dayıcım" arabayı yeni alıpta sora mı lpg taktırdın?
   mr. big ile aynı sorunlara haizim.
   plaka değişikliği+üzerime almak+lpg işletmek ne kadar tutar yardım lütfen


   _____________________________

  • Yüzbaşı
   578 Mesaj
   05 Ağustos 2007 13:15:28
   EVET CİHANGİR ARABAYI ALALI 3 AYI GEÇTİ LPG YİDE 1 AY ÖNCE TAKTIRDIM LPG Yİ RUHSATA İŞLETMEK İÇİN YAKLAŞIK 190/200 YTL GİTTİ EĞER ALIM SATIMLA BERABAR YAPARSAN HERHALDE 70 YTL KAR EDERSİN KOLAY GELSİN SELAMLAR...
   quote:

   Orjinalden alıntı: CİHANGİR41

   "dayıcım" arabayı yeni alıpta sora mı lpg taktırdın?
   mr. big ile aynı sorunlara haizim.
   plaka değişikliği+üzerime almak+lpg işletmek ne kadar tutar yardım lütfen
   _____________________________

  • Binbaşı
   1813 Mesaj
   05 Ağustos 2007 15:40:40
   ACİL YARDIM
   Bu işlemi yarın İstanbul da yaptıracağım arkadaşlar, Araç Bayrampaşa ya kayıtlı, Muayene için kemerburgaz a gidicem.
   şimdi 3.deki sızdırmazlık raporunu bildiğim kadarıyla kemerburgaz muayene istasyonundan alıcam, EK 1 belgesi için trafik sigortacısını nereden bulucam? muayene istasyonunda yoksa tekrar geri dönmek çok yol ve zaman alır.
   Birde benim ruhsatımda muayene için yer kalmadı,ne yapmam gerekir bu durumda? yeni ruhsatı almadan muayene yapılacak gibi görülüyor burada,dediğim gibi işlenecek yer yok
   quote:   4.Herhangi bir trafik sigortacısına gidip, EK-1 belgesi doldurtacaksınız, Aynı zamanda, arabanızı LPG ye dönüştürdüğünüze ve bunun ruhsata işlenmesi hususunda İl Emniyet Müdürlüğüne dilekçe yazacaksınız (Bunu sigortacıya söylerseniz, onda hazır matbu vardır, o yazar.) Bu işlemin parasını, ruhsat doldurma işlemi sırasında verebilirsiniz.

   5.Şimdi sıra araba muayenesinde... Defterdarlığa yatırmış olduğunuz muayene harcı makbuzunu ibraz ederek, aracınızın muayenesini yaptırabilirsiniz. Orada EK-1 de yazan yerler onaylanacak..

   6. Şimdi emniyetten, "LPG yi ruhsata işleteceğim, 2 yaprak, ruhsat istiyorum" diyerek 2 yaprak, ruhsatı alacaksınız.. (İki yaprak, ruhsat: 58 ytl cik.)

   7. Emniyetten aldığınız "iki yaprak ruhsat kağıdı"nı alarak, sigortacıya gideceksiniz. Sigortacı ruhsat bilgilerini dolduracak.. (Sigortacıya da: 10ytl cik..)

   Şu anda elinizde "lpg projesi fatura,garanti belgesi, sızdırmasızlık raporu (ya da ruhsatı),EK-1 belgesi ve çift yaprak ruhsat" olacak. Bunları isterseniz bir plastik dosyanın içine de koyabilirsiniz. Dosya almayınız, dosya plaka değişikliğinde alınıyor. (Bi 5 ytl verip de, dosya almanıza gerek yok)

   8. Şimdi elimizdeki evraklarla (ruhsat sahibi kimse o da gelecek) Emniyet Müdürlğüne gidiyoruz.. Emniyet Müdürlüğündeki trafik tescile giderek evraklarımızı ilgili memura veriyoruz.. İlemimiz tamamdır. Ya aynı gün, yeni ruhsatımızı alıyoruz ya da diğer gün..

   _____________________________

   NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE
  • Çavuş
   76 Mesaj
   06 Ağustos 2007 02:15:24

   quote:

   Orjinalden alıntı: alpercan

   ACİL YARDIM
   Bu işlemi yarın İstanbul da yaptıracağım arkadaşlar, Araç Bayrampaşa ya kayıtlı, Muayene için kemerburgaz a gidicem.
   şimdi 3.deki sızdırmazlık raporunu bildiğim kadarıyla kemerburgaz muayene istasyonundan alıcam, EK 1 belgesi için trafik sigortacısını nereden bulucam? muayene istasyonunda yoksa tekrar geri dönmek çok yol ve zaman alır.
   Birde benim ruhsatımda muayene için yer kalmadı,ne yapmam gerekir bu durumda? yeni ruhsatı almadan muayene yapılacak gibi görülüyor burada,dediğim gibi işlenecek yer yok

   Alıntıları Göster

   arkadaşım muayene işlemleri zaten ek 1 denilen evrakın üzerinde yapılıyor o yüzden ruhsatta yer kalmaması önemli değil . Sen zaten ruhsatının 2 sayfasınıda değiştireceksin. olay aslında gayet kolay .

   Önce sızdırmazlık raporu, sonra muayene. Evraklarınla birlikte trafik tescile, ordan zaten ruhsat yapraklarını alıyor ve doldurtuyorsun. sonra teslimedip imzalı onaylı olarak alıyorsun. sigortacıyı, ek 1 i nereden bulurum diyede endişelenme. her muayene istasyonunun önünde bu iş sektör rhaline gelmiş durumda zaten dolduracak birilerini mutlaka bulursun.


   _____________________________

   VW bora comfortline +tartarini birbirine yakışır
  • Yarbay
   3759 Mesaj
   06 Ağustos 2007 19:03:33
   bugün ankara da işlettim ruhsata

   muayene istasyonuna gittim kalabalıktı ama lpg görünce hemen sağdaki yerine soldaki şeritten gittim bomboştu ortalık ve muayene yapılmıyordu sadece evrak işi. adama sordum napacam ben diye. ordan ek-1 formu al doldur gel ben imzalıycam dedi. gittim sigortacıya 5 ytl ye doldurttum. elemana imza attırdım (bu arada muayene falan yapmadı arabanın tipine baktı o kadar)

   oradan 4 nolu gişeye gidip parayı yatırdım 2 nolu gişeden tasdik ettirdim(bu arada hologram ve imzaya dikkat edin, bende unutmuş, emniyetten geri döndüm sırf onu almak için)

   oradan emniyete gittim zaten sabah elde belgeleri gören takipçi atlıyor. ankamall a parkettim arabayı yürürken, bi tip geldi tipi bozuk abi ruhsat falan dedi. bende hee dedim salladım, her şey dahil 20 ytl dedi. yok ben kendim yaparım dedim. bana "yarın alırsın çok uğraşırsın" dedi. bende uğraşmak istiyorum dedim defoldu gitti.
   sonra biri geldi 15 dedi. en son düzgün tipli bir adam geldi, ben isviçre sigortada çalışıyorum her şey dahil 10 dedi. ne zaman alırım dedim ruhsatı 2-3 saat dedi. iyi dedim verdim.

   onlara parayı verdim ruhsatı falan bastılar emniyete gittik.(araç sahibi olması gerekiyor babamın adına araç o yok diye bir daha geri döndüm aklınızda bulunsun)


   gişeye teslim edince belgeleri vs. size fiş numarası veriyorlar, 15.30 da gel deniyor. takipçi genç bir çocuktu benlen aynı ya da 1-2 yaş küçük, dedi abi istersen onu da ben halledeyim sen hiç uğraşma yoruldun dedi. bende iyi dedim.

   işim çıktı dışarıda saat 16.30 gibi uğradım yazıhaneye ruhsat hazır bekliyordu.


   _____________________________

   Mobil imza versek?
  • Çavuş
   76 Mesaj
   07 Ağustos 2007 00:02:01

   quote:

   Orjinalden alıntı: ccaparli

   bugün ankara da işlettim ruhsata

   muayene istasyonuna gittim kalabalıktı ama lpg görünce hemen sağdaki yerine soldaki şeritten gittim bomboştu ortalık ve muayene yapılmıyordu sadece evrak işi. adama sordum napacam ben diye. ordan ek-1 formu al doldur gel ben imzalıycam dedi. gittim sigortacıya 5 ytl ye doldurttum. elemana imza attırdım (bu arada muayene falan yapmadı arabanın tipine baktı o kadar)

   oradan 4 nolu gişeye gidip parayı yatırdım 2 nolu gişeden tasdik ettirdim(bu arada hologram ve imzaya dikkat edin, bende unutmuş, emniyetten geri döndüm sırf onu almak için)

   oradan emniyete gittim zaten sabah elde belgeleri gören takipçi atlıyor. ankamall a parkettim arabayı yürürken, bi tip geldi tipi bozuk abi ruhsat falan dedi. bende hee dedim salladım, her şey dahil 20 ytl dedi. yok ben kendim yaparım dedim. bana "yarın alırsın çok uğraşırsın" dedi. bende uğraşmak istiyorum dedim defoldu gitti.
   sonra biri geldi 15 dedi. en son düzgün tipli bir adam geldi, ben isviçre sigortada çalışıyorum her şey dahil 10 dedi. ne zaman alırım dedim ruhsatı 2-3 saat dedi. iyi dedim verdim.

   onlara parayı verdim ruhsatı falan bastılar emniyete gittik.(araç sahibi olması gerekiyor babamın adına araç o yok diye bir daha geri döndüm aklınızda bulunsun)


   gişeye teslim edince belgeleri vs. size fiş numarası veriyorlar, 15.30 da gel deniyor. takipçi genç bir çocuktu benlen aynı ya da 1-2 yaş küçük, dedi abi istersen onu da ben halledeyim sen hiç uğraşma yoruldun dedi. bende iyi dedim.

   işim çıktı dışarıda saat 16.30 gibi uğradım yazıhaneye ruhsat hazır bekliyordu.

   hayırlı olsun böyle olunca insan daha bir huzurlu biniyor aracına. Aklıma bir şey takıldı sızdırmazlık raporunda da mı inceleme yapmadılar. Ben izmir de işlettim aracımı ve MMO da sızdırmazlık raporu alırken aracın her noktasını (alttaki hortumları bile ) incelediler. Ve aslında böyle detaylı araştırıp incelemeleri benim çok hoşuma gitti. İnsan kendini daha bir güvende hissediyor.
   Hatta benim yanımdaki bir aracı , kullanılan malzemelerin TSE ye uygun olmadığını söyleyip değiştirmesi için gönderdiler bile. Bu da yapılan işin hakkını verdiklerini gösteriyor bana göre.


   _____________________________

   VW bora comfortline +tartarini birbirine yakışır
  • Teğmen
   126 Mesaj
   07 Ağustos 2007 11:25:35
   Arkadaşlar benim bi sorum olacak.
   Şimdi ben aracımı yeni aldım (31 Temmuzda) ve ayın 4 ünde de LPG dönüşümünü yaptırdım.Şimdi ben hangi sırayı takip etmeliyim.Yani önce devirimi yapayım sonramı LPG yi Rhsata işleteyim yoksa LPG yi ruhsata işletip öölemi devir yapayım.Yani hangi sıralama doğru olur ve hangi sıralamayı takip edersem daha az zaman ve para harcarım.

   Yahu ne kadar çok sıralama dedim


   _____________________________

   Follow the white rabbit!!!
  • Teğmen
   126 Mesaj
   07 Ağustos 2007 11:31:34
   Aracım Bayrampaşaya kayıtlı. Bu durumda oradan almak şartmı? Başka bir emniyette halledilemiyormu? .


   _____________________________

   99 Corolla Terra-1,3 EFI
  • Emekli Yönetici
   15145 Mesaj
   07 Ağustos 2007 15:47:03

   quote:

   Orjinalden alıntı: ozib

   Arkadaşlar benim bi sorum olacak.
   Şimdi ben aracımı yeni aldım (31 Temmuzda) ve ayın 4 ünde de LPG dönüşümünü yaptırdım.Şimdi ben hangi sırayı takip etmeliyim.Yani önce devirimi yapayım sonramı LPG yi Rhsata işleteyim yoksa LPG yi ruhsata işletip öölemi devir yapayım.Yani hangi sıralama doğru olur ve hangi sıralamayı takip edersem daha az zaman ve para harcarım.

   Yahu ne kadar çok sıralama dedim


   @ozip sen en güzeli bi sigortacıyla anlaş, daha garanti olur

   Bu arada sen arabayı üstüne aldın mı almadın mı? Üstüne almadan mı LPG taktırdın..


   _____________________________

  • Binbaşı
   1813 Mesaj
   08 Ağustos 2007 04:30:36
   quote:

   Aracım Bayrampaşaya kayıtlı. Bu durumda oradan almak şartmı? Başka bir emniyette halledilemiyormu? .

   hayır ruhsat nereden verildiyse oradan,

   Bayrampaşa da saat 14 e kadar işlem kabul ediyorlar !!
   bunu da söylemekte fayda var
   diğer trafik şubeler için bişey diyemem.


   _____________________________

   NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE
  • Yarbay
   2723 Mesaj
   08 Ağustos 2007 22:31:56

   quote:

   Orjinalden alıntı: callofnuri   Alıntıları Göster


   hayırlı olsun böyle olunca insan daha bir huzurlu biniyor aracına. Aklıma bir şey takıldı sızdırmazlık raporunda da mı inceleme yapmadılar. Ben izmir de işlettim aracımı ve MMO da sızdırmazlık raporu alırken aracın her noktasını (alttaki hortumları bile ) incelediler. Ve aslında böyle detaylı araştırıp incelemeleri benim çok hoşuma gitti. İnsan kendini daha bir güvende hissediyor.
   Hatta benim yanımdaki bir aracı , kullanılan malzemelerin TSE ye uygun olmadığını söyleyip değiştirmesi için gönderdiler bile. Bu da yapılan işin hakkını verdiklerini gösteriyor bana göre.   Aynı şekilde Bursa'da da izmir yolundaki MMO da araçları iyice incelediler, yani aldıkları parayı hakettiler, içim rahat döndüm evime. Bir aracı gaz kaçağından dolayı, bir aracı da tankın imalat tarihi 2005 diye geri gönderdiler.


   _____________________________

   M-Benz C180 Fascination
   Ford Fiesta Titanium-X Auto
  • Er
   5 Mesaj
   09 Ağustos 2007 13:32:11
   İzmir'de yeni lpg taktıracağım. Araç muayeneye daha 1 sene var. Ayrıca aracımı banka kredisiyle almıştım, Rehinlidir yazıyor ruhsatta. Ödemem biteli çok oldu, bankanın gönderdiği yazı var. Karşıyaka trafiğe kayıtlı aracım. Hem rehin kaldırma hem de Lpg ruhsata işletme işlemleri için ne yapmalıyım? Noter gerekiyor mu?


   _____________________________

  • Yarbay
   3759 Mesaj
   09 Ağustos 2007 13:59:37
   MMO da arabanın her taradını incelediler. kaputa baktılar aşağıya eğilim vananın oralara baktılar, enjektörlere baktılar gaz ölçüm aletiyle. ama karayollarının muayene istasyonunda hiç bir şey yapmadılar sadece para aldılar. sanırım onlar da nasılsa mmo kontrol ediyor diye öyle yaptılar.


   ben şunu sormak istiyorum. şimdi ruhsata işlettik 2 sene sonra muayene var. o muayenede aracı yine sol taraftaki lpg için olan muayene yerine mi sokacağım yoksa sağ tarafta benzinlilerin ve dizellerin girdiği kuyruğa mı sokacağım? bir de ruhsatta maueyene yerleri doldu, o nasıl çıkartılır? maliyeti yine 2 ruhsat yaprağı ve takipçi parası sanırım?   quote:

   Orjinalden alıntı: callofnuri   Alıntıları Göster


   hayırlı olsun böyle olunca insan daha bir huzurlu biniyor aracına. Aklıma bir şey takıldı sızdırmazlık raporunda da mı inceleme yapmadılar. Ben izmir de işlettim aracımı ve MMO da sızdırmazlık raporu alırken aracın her noktasını (alttaki hortumları bile ) incelediler. Ve aslında böyle detaylı araştırıp incelemeleri benim çok hoşuma gitti. İnsan kendini daha bir güvende hissediyor.
   Hatta benim yanımdaki bir aracı , kullanılan malzemelerin TSE ye uygun olmadığını söyleyip değiştirmesi için gönderdiler bile. Bu da yapılan işin hakkını verdiklerini gösteriyor bana göre.
   _____________________________

   Mobil imza versek?
  • Teğmen
   126 Mesaj
   10 Ağustos 2007 13:49:28

   quote:

   Orjinalden alıntı: dejaay

   @ozip sen en güzeli bi sigortacıyla anlaş, daha garanti olur

   Bu arada sen arabayı üstüne aldın mı almadın mı? Üstüne almadan mı LPG taktırdın..


   Aracın noter satışı yapıldı ama trafik deviri henüz yapılmadı.   _____________________________

   Follow the white rabbit!!!
  • Teğmen
   224 Mesaj
   10 Ağustos 2007 23:27:39
   EK-1 için 10 YTL. istediler...


   _____________________________

   Her Fert İstediğini Düşünmek, İstediğine İnanmak, Kendine Mahsus Siyasi Bir Fikre Sahip Olmak, Seçtiği Bir Dinin İcaplarını Yapmak Veya Yapmamak Hak Ve Hürriyetine Sahiptir. Kimsenin Fikrine Ve Vicdanına Hakim Olunamaz...
  • Yarbay
   5650 Mesaj
   11 Ağustos 2007 00:22:23
   ek-1 i muayene istasyonunda vergiyi ödenen binanın önünde 5 ytl ye doldurtmuştum demekki ne tuttururlarsa o kadar istiyorlar
   quote:

   Orjinalden alıntı: anterior1

   EK-1 için 10 YTL. istediler...
   _____________________________

   G.S
  • Teğmen
   224 Mesaj
   11 Ağustos 2007 00:45:10
   Yok yahu, doldurmak için değil, sadece boş kağıda istediler...

   Cemiyet fiyatıymış...

   "Değerli kağıt" mıymış ne?


   _____________________________

   Her Fert İstediğini Düşünmek, İstediğine İnanmak, Kendine Mahsus Siyasi Bir Fikre Sahip Olmak, Seçtiği Bir Dinin İcaplarını Yapmak Veya Yapmamak Hak Ve Hürriyetine Sahiptir. Kimsenin Fikrine Ve Vicdanına Hakim Olunamaz...
  • Yüzbaşı
   456 Mesaj
   11 Ağustos 2007 14:38:53
   YA BU İŞLETMEDE NEKADAR SORUN BÖYLE HER YERDE FARKLI ŞEYLER
   BAKALIM BİZ İŞLETİRKEN NELERLE KARŞILAŞACAZ,,

   ALLAH YARDIMCIMIZ OLSUN

   _____________________________

  • Onbaşı
   33 Mesaj
   12 Ağustos 2007 10:58:38
   TEŞEKKÜR EDERİM "dayıcım"...
   İYİ GÜNLER


   _____________________________

  • Çavuş
   76 Mesaj
   12 Ağustos 2007 23:59:24

   quote:

   Orjinalden alıntı: ccaparli

   MMO da arabanın her taradını incelediler. kaputa baktılar aşağıya eğilim vananın oralara baktılar, enjektörlere baktılar gaz ölçüm aletiyle. ama karayollarının muayene istasyonunda hiç bir şey yapmadılar sadece para aldılar. sanırım onlar da nasılsa mmo kontrol ediyor diye öyle yaptılar.


   ben şunu sormak istiyorum. şimdi ruhsata işlettik 2 sene sonra muayene var. o muayenede aracı yine sol taraftaki lpg için olan muayene yerine mi sokacağım yoksa sağ tarafta benzinlilerin ve dizellerin girdiği kuyruğa mı sokacağım? bir de ruhsatta maueyene yerleri doldu, o nasıl çıkartılır? maliyeti yine 2 ruhsat yaprağı ve takipçi parası sanırım?
   Alıntıları Göster
   Bir kere ruhsata işlettin mi gerisi kolay. Artık iki yılda bir sadece muayene harcını ödeyip temiz kağıdı ile istasyona gidip muayeneni yaptıracaksın. Ama yine muayeneden önce sızdırmazlık raporu alman gerekli. Sonrasında benzinli araçların sırasına girsende olur diye biliyorum ama çokta önemli değil oraya gidince illede girecek bir sıra bulursun.
   Ruhsatta muayene yaprağı dolunca benim bildiğim sadece o yapraktan alıp işletmeye devam ediyorsun.


   _____________________________

   VW bora comfortline +tartarini birbirine yakışır
  • Çavuş
   76 Mesaj
   13 Ağustos 2007 00:09:42

   quote:

   Orjinalden alıntı: ozib

   Arkadaşlar benim bi sorum olacak.
   Şimdi ben aracımı yeni aldım (31 Temmuzda) ve ayın 4 ünde de LPG dönüşümünü yaptırdım.Şimdi ben hangi sırayı takip etmeliyim.Yani önce devirimi yapayım sonramı LPG yi Rhsata işleteyim yoksa LPG yi ruhsata işletip öölemi devir yapayım.Yani hangi sıralama doğru olur ve hangi sıralamayı takip edersem daha az zaman ve para harcarım.

   Yahu ne kadar çok sıralama dedim

   kardeş sanırım sen noter satışını yapmışsın. Bundan sonrasında yapacağın işler sırasıyla şöyle.
   1. sana verilen proje, fatura, vb. evraklarla birlikte sızdırmazlık raporu almaya gidiyorsun. fiyatı 25 ytl.
   2. sızdırmazlık raporun ile birlikte muayene istasyonuna gidiyorsun oradan muayene harcını yatırıyorsun 104 ytl ve temiz kağıdı alıyorsun. aracın vergisini yatırmadıysan onu tahsil ediyorlar.
   3. muayene işlemi bitince bağlı olduğun trafik şubesine gidiyor ve iki adet ruhsat kağıdı alıyorsun. Bunları daktilo ile doldurt diyorlar en az bir 10 ytl bayılıyorsun .Ha birde ruhsat yaprakları 58 ytl.
   4. Doldurttuktan sonra seni taşıtlar vergi dairesine gönderip aracın üzerinde herhangi bir haciz , takip vb. durum olup olmadığını gösterir mühür istiyorlar. Ya da isteyebilirler diyeyim farklı uygulamalar olabilir.
   5. bütün bu işkenceler bitince ruhsatını sana teslim ediyorlar.

   tabi bütün bunları bir takipçiyede yaptırabilirsin ancak benim bu memlekette kimseye güvenim kalmadığı için kendi işini kendin halledersen daha sağlıklı olur derim . Çünkü Bir dünya para verdiğin insanların sana attığı kazıkla daha sonra ki bir muayenede başın ağrıyabilir.


   _____________________________

   VW bora comfortline +tartarini birbirine yakışır
  • Teğmen
   126 Mesaj
   13 Ağustos 2007 16:56:08

   quote:

   Orjinalden alıntı: callofnuri

   kardeş sanırım sen noter satışını yapmışsın. Bundan sonrasında yapacağın işler sırasıyla şöyle.
   1. sana verilen proje, fatura, vb. evraklarla birlikte sızdırmazlık raporu almaya gidiyorsun. fiyatı 25 ytl.
   2. sızdırmazlık raporun ile birlikte muayene istasyonuna gidiyorsun oradan muayene harcını yatırıyorsun 104 ytl ve temiz kağıdı alıyorsun. aracın vergisini yatırmadıysan onu tahsil ediyorlar.
   3. muayene işlemi bitince bağlı olduğun trafik şubesine gidiyor ve iki adet ruhsat kağıdı alıyorsun. Bunları daktilo ile doldurt diyorlar en az bir 10 ytl bayılıyorsun .Ha birde ruhsat yaprakları 58 ytl.
   4. Doldurttuktan sonra seni taşıtlar vergi dairesine gönderip aracın üzerinde herhangi bir haciz , takip vb. durum olup olmadığını gösterir mühür istiyorlar. Ya da isteyebilirler diyeyim farklı uygulamalar olabilir.
   5. bütün bu işkenceler bitince ruhsatını sana teslim ediyorlar.

   tabi bütün bunları bir takipçiyede yaptırabilirsin ancak benim bu memlekette kimseye güvenim kalmadığı için kendi işini kendin halledersen daha sağlıklı olur derim . Çünkü Bir dünya para verdiğin insanların sana attığı kazıkla daha sonra ki bir muayenede başın ağrıyabilir.


   Öncelikle teşekkürler.
   Bugün takipçiye gittim.Bana EK-1 belgesini doldurup verdi.Sızdırmazlık ve muayene işini ben kendim halletmeye karar verdim.Aracın devir işlerini ise takipçi yapacak.Devir için bende talep edilen ücret 130 YTL.Sizce makul mü?   _____________________________

   Follow the white rabbit!!!
  • Teğmen
   126 Mesaj
   13 Ağustos 2007 22:30:56
   ek 1 kağıdı sadece 1 YTL. Doldurmasını daktilonuz varsa kendiniz yapın. Adam daktilo ile Ruhsattaki bilgileri yazıyor. 10 YTL alıyor. Muameleciler çok üçkağatçı sakın kanmayın.


   _____________________________

   99 Corolla Terra-1,3 EFI
  • Emekli Yönetici
   15145 Mesaj
   13 Ağustos 2007 22:38:07

   quote:

   Orjinalden alıntı: mencetin

   ek 1 kağıdı sadece 1 YTL. Doldurmasını daktilonuz varsa kendiniz yapın. Adam daktilo ile Ruhsattaki bilgileri yazıyor. 10 YTL alıyor. Muameleciler çok üçkağatçı sakın kanmayın.


   O yüzden bu konuyu açtık ama bi yerde mutlaka muamelecilerin eline düşüyorsunuz.. Sistem böyle...
   Ruhsatı trafiğin doldurması gerekir ve ruhsatta doldurulacak yer 1 yapraktır normalde (ki bazı arkadaşlar 1 yaprak değiştirdiklerini belirtiyorlar). Muyene tarihlerinin yazdığı sayfanız boş ise (ki benimki boştu) tek yaprak değiştirmemiz gerekir ama öyle değil işte, 58 ytl alcam diye çift yaprak ruhsat alınıyor ki, ruhsatta da değişen yer sadece ve sadece "Harici oto" yazan yere LPG ibaresi.. Bunu 1 yaprağa yaz, ikinci yaprağa neden yazıyorsun..

   Ya da bırak EK-1 belgesini MMO satsın. Hem tek fiyat olur hem de para devletin kasasına gider..

   Aslında çok yazılacak şey var ama....


   _____________________________

  • Çavuş
   76 Mesaj
   14 Ağustos 2007 02:05:11

   quote:

   Orjinalden alıntı: ozib   Alıntıları Göster   Öncelikle teşekkürler.
   Bugün takipçiye gittim.Bana EK-1 belgesini doldurup verdi.Sızdırmazlık ve muayene işini ben kendim halletmeye karar verdim.Aracın devir işlerini ise takipçi yapacak.Devir için bende talep edilen ücret 130 YTL.Sizce makul mü?


   muayeneyi sizdirmazlığı sen yapacaksan geriye ne kaldıki? Ondan sonrası zaten sıraya girip doldurtmuş olduğun boş ruhsat yapraklarının onaylanması. Bunun için de 130 ytl fahiş bir fiyat. Ki bu adamların içerde ilişkili oldukları polisler olduğu için sıra da beklemiyorlar. Bedavadan , doğrusu sırtımızdan para kazanıyorlar. Ben izmir de işimin tamamını kendim hallettim ve sızdırmazlık ile muayene 3 saatte tamamlandı. Emniyette ise pazartesi sabah 8 de evraklarımı verdim ertesi gün 5 de aldım. Bence bu kadar iş için o parayı verme ve kendin hallet.


   _____________________________

   VW bora comfortline +tartarini birbirine yakışır
  • Yarbay
   3759 Mesaj
   14 Ağustos 2007 11:56:25

   quote:

   Orjinalden alıntı: anterior1

   Yok yahu, doldurmak için değil, sadece boş kağıda istediler...

   Cemiyet fiyatıymış...

   "Değerli kağıt" mıymış ne?


   ben oradaki büfeden(ankara da) 2 ya da 3 ytl ye almıştım


   _____________________________

   Mobil imza versek?
  • Teğmen
   126 Mesaj
   15 Ağustos 2007 17:42:24
   Arkadaşlar dün Narlıdere'de hem sızdırmazlık raporunu hemde vize işlemlerini halletim.İkisininde aynı yerde olması gerçekten büyük avantaj.Sızdırmazlık ve muayene toplam sadece 1 saatimi aldı.Ama burda ek bir masraftan bahsetmek isterim artık muayene dezorla kızılayın ilk yardım çantasını satıyolar.27 YTL.Ben dedim benim sağlık çantam var kabul etmediler ve çantanın üzerine çıkmayan mürekeppli kalemle plakanızı yazıyolar.

   Dün 4:00 sularında sızdırmazlık ve vize işlerini halledip evrakları takipçiye verdim.Bugün saat 5 te arayıp ruhsatını alabilirsin dedi.Toplam 100 YTL ye anlaştık.Ama bu 100 ytl nin içinde o 58 YTL lik iki yaprakta var onların doldurulmasıda var.Yani extradan 30-40 YTL civarında para vermiş oldum bu iş için takipçiye.

   İzmirde sızdırmazlık ve vize yapacak arkadaşlara Narlıdereyi tavsiye ederim.Sızdırmazlığın ve vizenin aynı yerde yapılıyo olması hem kolaylık hemde zaman kazancı.


   _____________________________

   Follow the white rabbit!!!
  • Yarbay
   3446 Mesaj
   17 Ağustos 2007 11:28:12
   ruhsat yenileme için 70 ytl verdim.


   _____________________________

   Gigabyte p55US3L rev2,I5 750,2X2 Kingston DDR3 1333 CL7,Akasa x4,Gigabyte GTX 480,Creative xfi music edition,Xilence 1000w,CoolerMaster haf 932,Philips 8694,PS3
  • DH Yönetici
   336 Mesaj
   19 Ağustos 2007 11:34:00
   lpg dönüşümünü yaptıktan sonra kaç gün içersinde ruhsata işletmemiz gerekir yani atıyorum dönüşüm yaptırdım 5 gün sonra polis çevirdi dedi lpg ruhsata işli deil bi sorun çıkar mı yada bunun bi süresi var mıdır


   _____________________________

  • Yarbay
   10358 Mesaj
   19 Ağustos 2007 16:50:21
   lpg sistemi fatura tarihinden itibaren 1 ay süre veriliyo ruhsata işletmek için sonrasında ise sorun olurmu olmazmı bilgim yok fakat sanırım cezası var


   quote:

   Orjinalden alıntı: slat21

   lpg dönüşümünü yaptıktan sonra kaç gün içersinde ruhsata işletmemiz gerekir yani atıyorum dönüşüm yaptırdım 5 gün sonra polis çevirdi dedi lpg ruhsata işli deil bi sorun çıkar mı yada bunun bi süresi var mıdır
  • Yarbay
   10358 Mesaj
   19 Ağustos 2007 16:53:46
   konuyu açan arkadaşa çok teşekkürler . çıktısını alıp çıktım sabahtan yola akşama ruhsatımı almıştım . işlemlerim 207liraya çıktı . bursadayım . yerler biraz ters fakat sabahtan çıkarsanız akşama kadar işler halledilir .


  • Emekli Yönetici
   15145 Mesaj
   19 Ağustos 2007 17:58:47

   quote:

   Orjinalden alıntı: desiya

   konuyu açan arkadaşa çok teşekkürler . çıktısını alıp çıktım sabahtan yola akşama ruhsatımı almıştım . işlemlerim 207liraya çıktı . bursadayım . yerler biraz ters fakat sabahtan çıkarsanız akşama kadar işler halledilir .


   Eğer benden önce bu şekil bi konu açılmış olsaydı, ben de hiç zorluk çekmeden işimi halledebilir; sırayı takip ederdim. Umarım birçok kişiye faydalı olur.

   Bu arada konuyu, üst konuya taşıyan ilgili arkadaşlara ve yönetime teşekkür ederim..


   _____________________________

  • Teğmen
   142 Mesaj
   20 Ağustos 2007 17:16:24
   YARDIM

   Arkadaşlar. Ağustos başında arabayı aldım. Satışını yaptık ama ruhsatı değiştirmedim. Tüp taktırdıkdan sonra değiştirirsem daha karlı olurum diye düşündüm. Araba zonguldağa kayıtlı, tüpü ankaraya taktıracağım. İzlemem gereken yol nedir acaba. Ne yapacağımı hiç bilmiyorum, acemiyim bu konularda. Ruhsatı üstüme almadan önce tüp taktırıp ondan sonra ruhsatı değiştirsem gerçekten karlı olur muyum acaba?


   _____________________________

  • Binbaşı
   1150 Mesaj
   21 Ağustos 2007 01:47:37
   aynı sorun bendede var 10 plaka arac aldım noter devri yaptım
   tüp taktıracağim 06 plakaya cvrip emniyette ruhsati ustume alacağim
   muayene 11. ayda doluyor muayene de aradan cıkmıs oluyormu bolelıkle
   tüpün işlenmesi ve ruhsat dewri için tek masrafmı yapmiş olcem offf ne bu bürokrasi ya


   _____________________________

   imza.
  • Binbaşı
   1150 Mesaj
   22 Ağustos 2007 00:43:14
   arkadaslar bu konu önemli cvb veren yokmu :(


   _____________________________

   imza.
  • Çavuş
   76 Mesaj
   22 Ağustos 2007 01:46:51

   quote:

   Orjinalden alıntı: hasanmustafa06

   aynı sorun bendede var 10 plaka arac aldım noter devri yaptım
   tüp taktıracağim 06 plakaya cvrip emniyette ruhsati ustume alacağim
   muayene 11. ayda doluyor muayene de aradan cıkmıs oluyormu bolelıkle
   tüpün işlenmesi ve ruhsat dewri için tek masrafmı yapmiş olcem offf ne bu bürokrasi ya

   evet arkadaşım doğru biliyorsun . tek seferde hepsini halletmiş oluyorsun. daha önce açıklamıştım ama yine yazayım. Noter satışından sonra 1 ay vaktin var.
   sırayla :sızdırmazlık raporu alacaksın, muayeneye sokacaksın, sonra ankarada hangi ilçeden adres gösterdiysen orada tragik tescile evraklarını teslim edeceksin .ancak yanlış hatırlamıyorsam emniyete bir de temiz kağıdı götür .evraklarını isteyecekleri için lazım. sonra evrakların gelecek. ruhsatını çıkaracaklar. bu arada şöförler odasından dosya açtıracaklar. plaka bastırtacaksın, en son birde dosyanın bir tanesini maliyeye , ya da ankaradaki taşıtlar vergi dairesine bırakacaksın işlemin hallolacak . Ankara şartlarında ne kadar sürer bilemem ama maksimum 1 haftanı alır.


   _____________________________

   VW bora comfortline +tartarini birbirine yakışır
  • Binbaşı
   1150 Mesaj
   22 Ağustos 2007 09:31:01
   aracın üstündeki plaka balıkesir 10
   ben sızdırmazlıkalıp muayeneye gidince
   plaka kısmına ne yazacak muameleciye az para
   vermek için bu 2 işlemı ben yaptıracam ama prosedur
   nasılsır bilgisi olanlar yazsın lutfen allah belasını versin
   burokrasiyi icad edenin !!


   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hasanmustafa06 -- 23 Ağustos 2007; 10:31:39 >
   _____________________________

   imza.
  • Çavuş
   76 Mesaj
   25 Ağustos 2007 11:29:15

   quote:

   Orjinalden alıntı: slat21

   lpg dönüşümünü yaptıktan sonra kaç gün içersinde ruhsata işletmemiz gerekir yani atıyorum dönüşüm yaptırdım 5 gün sonra polis çevirdi dedi lpg ruhsata işli deil bi sorun çıkar mı yada bunun bi süresi var mıdır

   taktırdıktan sonra 1 ay süreniz var . bu bir ay içerisinde taktırmazsan cezası var trafikte ama burası türkiye benim tanıdığım bir sürü insan yıllardan beri ruhsata işletmeden araçlarını muayeneye sokup işini hallediyor. Ayrıca trafikte de dolaşıyor. Nasıl iştir ben hala anlam veremedim.


   _____________________________

   VW bora comfortline +tartarini birbirine yakışır
  • Çavuş
   84 Mesaj
   25 Ağustos 2007 19:03:32
   Arkadaslar Merhaba,

   Aracıma lpg taktırıcam, bildigim kadarıyla lpg taktırdıktan sonra fatura tarihinden itibaren 1 ay sürem varmış ruhsata işletmek için. Peki ben bu 1 ay içerisinde ruhsata işletmesem ve daha sonra işletmeye kalksam cezamı ödemem gerekiyor? eger öyleyse bu işin cezası nekadardır? bilginiz varmı bu konuyla ilgili? yardımlarınız için teşekkür ederim.


   _____________________________

  • Binbaşı
   1813 Mesaj
   25 Ağustos 2007 22:51:43

   39ytl
   quote:

   Orjinalden alıntı: vampire181

   Arkadaslar Merhaba,

   Aracıma lpg taktırıcam, bildigim kadarıyla lpg taktırdıktan sonra fatura tarihinden itibaren 1 ay sürem varmış ruhsata işletmek için. Peki ben bu 1 ay içerisinde ruhsata işletmesem ve daha sonra işletmeye kalksam cezamı ödemem gerekiyor? eger öyleyse bu işin cezası nekadardır? bilginiz varmı bu konuyla ilgili? yardımlarınız için teşekkür ederim.
   _____________________________

   NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE
  • Yüzbaşı
   311 Mesaj
   28 Ağustos 2007 08:26:14
   Güzel bir konu açmissiniz...

   Benim sorumu aktarayim sizlere, cevaplarsaniz sevinirim...
   2 gün once palio 1.6 hl araç aldim...Noter satisini aldim...

   Üzerinde voltran marka sirali sistem LPG var ama ruhsata işli değil...Sistemin de tarihi geçmiş..
   Fatura ve garanti belgesi yok..( Lpg işletme-Üzerim almayi ayni anda yapacağim)

   Başka bir ilçede bu markanin subesi var ve oraya gittik (80 km uzaklıkta)
   Bize beyin-depo(smit)-(bir şey daha hatirlayamadim) - proje--> 350 ytl olarak bir fiyat verdi...Yani bunlar değişerek 0 faturali sistemi yeni takmıs gibi olacağiz...

   Sistem nerde takılırsa orada sızdırmazlık raporu veriliyor...
   Sadece persembe günleri sizdirmazlik veriliyormus...

   Benim sorum su;
   Sizdirmalik raporu için sadece neler gerekiyor ama sadece
   Fatura-Garanti- Proje- + ?
   Ek-1 ve 104 tlik o harc sizdirmazlik raporu alirken gerekiyormu?

   Yani benim amacım 80 km 1 kerede gitmek...
   Ek1 belgesi kendi ilçemde doldurulabiliyormus , ve sanirim ek1de lgnin faturasiyla ilgili bölümler var ama ben oraya gidip gelmeden bu bilgiler bende olmayacak...

   Sizdirmazlik raporunu oradan aldiktan sonra diğer işlemleri kendi ilçemde halledebilirm heralde?

   Uzun lafin kısası sızdırmalık raporu alma esnasına kadar elimde olması gerekenler neler öğrenmek isitiyorum...
   Ve bana verilen fiyat cok mu?

   Teşekkürler   _____________________________

   Hyundai Accent | LG 55LB670V | LG 32LN575S | LG 3531 Soundbar | Samsung R620 | Ainol Novo7 Crystal | Lenovo K3 Note
  • Yüzbaşı
   311 Mesaj
   28 Ağustos 2007 08:31:02
   Eklemeyi unuttm sizdirmalik raporu o ilcede haftada 1 gün veriliyor...Yani gezici ekip orada 1 gün duruyormus..


   _____________________________

   Hyundai Accent | LG 55LB670V | LG 32LN575S | LG 3531 Soundbar | Samsung R620 | Ainol Novo7 Crystal | Lenovo K3 Note
  • Teğmen
   126 Mesaj
   28 Ağustos 2007 09:31:57
   sorunuzun cevabını aslında birinci mesajda deejay arkadaşımız vermiş.

   Proje+fatura+garanti belgesinden başka bir belge sızdırmazlık raporu esnasında gerekmiyor.

   Vize harcını sızdırmazlıktan sonr da yatırabilirsiniz.Yani sızdırmazlıkta vize harcını sormuyolar.

   EK-1 belgesi bildiğim kadarı ile sızdırmazlıkesnasında gerekmiyor.Ama siz yinde EK-1 belgesini doldurtup sızdırmazlığa öyle gidiniz.


   _____________________________

   Follow the white rabbit!!!
  • Yüzbaşı
   311 Mesaj
   28 Ağustos 2007 10:04:26
   Teşekkürler...
   Lakin Ek1 gerekiyorsa...Ek1 formunda lpg faturasiyla ilgili seyler lazimmis sanirm....
   oraya gitmeden o bilgiler ben de olmayacak....ya da forumda o kısımlar bos kalsa sonradan dolsa..
   gerci forumun nasil bişey oldugunda bilmyrm neler var forumda ...int.de aradim bulamadim


   _____________________________

   Hyundai Accent | LG 55LB670V | LG 32LN575S | LG 3531 Soundbar | Samsung R620 | Ainol Novo7 Crystal | Lenovo K3 Note
  • Emekli Yönetici
   15145 Mesaj
   28 Ağustos 2007 13:23:31

   quote:

   Orjinalden alıntı: @dizzy

   Teşekkürler...
   Lakin Ek1 gerekiyorsa...Ek1 formunda lpg faturasiyla ilgili seyler lazimmis sanirm....
   oraya gitmeden o bilgiler ben de olmayacak....ya da forumda o kısımlar bos kalsa sonradan dolsa..
   gerci forumun nasil bişey oldugunda bilmyrm neler var forumda ...int.de aradim bulamadim


   MMO dan sızdırmazlık raporu alırken elinizde sadece lpg projesi, faturası olması yeterli.. Ek-1 belgesi bu işlemde sorulmuyor, muayene de soruluyor.

   Ek-1 e şöyle bir göz gezdirmiştim. Kimlik bilgileri,ruhsat bilgileri, lpg montajı ile ilgili(takan firma, seri numaraları..vs) bilgiler ve muayene esnasında onaylanacak yerler mevcut.


   _____________________________

  • Yüzbaşı
   578 Mesaj
   29 Ağustos 2007 09:26:42
   ben ek-1 belgesini sızdırmalık raporunun verildiği yerde doldurtmuştum(5ytl)muayene istasyonunda çk işime yaradı bide ek-1 le uğraşmadım...
   quote:

   Orjinalden alıntı: dejaay   Alıntıları Göster   MMO dan sızdırmazlık raporu alırken elinizde sadece lpg projesi, faturası olması yeterli.. Ek-1 belgesi bu işlemde sorulmuyor, muayene de soruluyor.

   Ek-1 e şöyle bir göz gezdirmiştim. Kimlik bilgileri,ruhsat bilgileri, lpg montajı ile ilgili(takan firma, seri numaraları..vs) bilgiler ve muayene esnasında onaylanacak yerler mevcut.
   _____________________________

  • Teğmen
   168 Mesaj
   05 Eylül 2007 13:41:45
   merhabalar,
   lpg yi ruhsata işletme işlemini az once yaptım. bir değişikliği belirtmek istiyorum.Hem Maltepe hem de Hem de Uskudar trafik amirliginde , 2 yaprak ruhsat alıp dışarda doldurtmanıza gerek yok ....onlar kendileri yapıyorlar.sanırım diğer yerler icin de bu gecerlidir.
   _____________________________

   fuji f31fd
  • Çavuş
   78 Mesaj
   14 Eylül 2007 15:13:16
   bi dakka bi dakka durun arkadaşlar siz ne telaş yapıyorsunuz ya ben 8 aydır lpgyı ruhsata işletmedim oda yetmezmiş gibi son üç vergiyi ödemedim hatta ve hatta hiç utanmadım muayenemin üzerinden 10 ay geçirdim yaptırmadım,o da yetmedi ve veee ikıde trafık cezam var nirvanaya yol aldım gidiyorum depoda full yakalansam bunun cezası ne olur bilen varmı aşşa yukarı gerçi ben 10.000 yaptım bu halde şimdiye kadar ama hani yakalanırsam trafiğe yanımda para olsun diye sordum,mahçup olmayalım adamlara
   yani lpgem ruhsata işli deil bide muayenem yok hepsi bukadarcık..
   ama yiğidi öldür hakkını yeme ne yapmam gerek şimdi bunları okuyunca karar verdim seneye yaptıracam


   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi NIGHTPULSE -- 14 Eylül 2007; 15:16:04 >
  • Emekli Yönetici
   15145 Mesaj
   15 Eylül 2007 22:15:10

   quote:

   Orjinalden alıntı: NIGHTPULSE

   bi dakka bi dakka durun arkadaşlar siz ne telaş yapıyorsunuz ya ben 8 aydır lpgyı ruhsata işletmedim oda yetmezmiş gibi son üç vergiyi ödemedim hatta ve hatta hiç utanmadım muayenemin üzerinden 10 ay geçirdim yaptırmadım,o da yetmedi ve veee ikıde trafık cezam var nirvanaya yol aldım gidiyorum depoda full yakalansam bunun cezası ne olur bilen varmı aşşa yukarı gerçi ben 10.000 yaptım bu halde şimdiye kadar ama hani yakalanırsam trafiğe yanımda para olsun diye sordum,mahçup olmayalım adamlara
   yani lpgem ruhsata işli deil bide muayenem yok hepsi bukadarcık..
   ama yiğidi öldür hakkını yeme ne yapmam gerek şimdi bunları okuyunca karar verdim seneye yaptıracam


   LPG montajının ruhsata işletilmesi zorunludur !!!!

   Montaj yaptırdığınız firmanın yetkili bir firma olmasına dikkat ediniz.

   2918 SAYILI KARAYOLLARI TRAFİK KANUNU ADRES DEĞİŞTİRME VE ARAÇ ÜZERİNDEKİ DEĞİŞİKLİKLERİ BİLDİRME;MADDE 32- Araçların üzerinde yönetmelikle belirtilen şekillerde yapılacak her türlü değişikliğin ve adres değişikliklerinin işleten tarafından 30 gün içinde tescili yapan kuruluşa bildirilmesi zorunludur.Üzerinde teknik değişiklik yapılan araçlar, değişikliğin şartlara uygun olarak yapıldığı belgelenip bu durum ilgili tescil bürosunda tescil edilinceye ve trafik belgesine işleten tarafından yazdırılıncaya kadar trafikten men edilir.


   _____________________________

Sayfa: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10   sonraki >     >>
Tüm Forumlar >> Motorlu Araçlar Dünyası >> LPG Dönüşümü >> LPG' yi Ruhsata işletme (AYRINTILI AÇIKLAMA) Güncel 2012
Sayfaya Git:
Sayfa:
Facebook Sayfamız
Foruma Git
Bölümde Ara
Reklamlar
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.