Şimdi Ara

DH Quadcopter [ANA KONUSU]

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
2.001
Cevap
72
Favori
55.516
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    DonanımHaber QuadCopter Ana Konusu

Forumda Quad konuları artmaya başladığından ortak bir konuda herkes toplansın hem daha fazla konu kirliliği olmasın hemde herkes bilgilerini paylaşşın diye bu konuyu açıyorum.
    Konuyu açmam benim konum olduğu anlamına gelmiyor bu hepimizin bilgi alışverişi yapacağı bir konu..
    Yine de sorumluluğumu yerine getirip girişi mesajını bilgi içeren bir hale getirmem lazım sanırım (:

Quadcopter Nedir (Quadrotor nedir)
    Quadcopter (Quadrotor da denir) Multicopterlerin 4 pervaneli olan türüdür zaten Quad kelimesi 4 anlamına geliyor. Bu konu altında Tüm Multicopterler ile ilgili görüşleri fikirleri paylaşabiliriz..

Multicopter adındanda anlaşılacağı gibi çok pervaneli uçan araçların geneline verilen addır.
    Peki neden tek pervaneliler varken çok pervaneliler çıktı başımıza derseniz

Stabilite en geçerli sebep yani ne kadar pervane o kadar düzen tabi birazda kuvvetle ilgisi var.

Quadlar normal helikopter aksine motorun yarattığı eylemsizliği düzeltecek kuyruk pervanesi bulunmamaktadır, bunun yerine pervanelerin karşılıklı çiftleri birbirlerine zıt yönlerde dönerek ve devir sayıları her saniye ayarlanarak denge sağlamaktadır.

Quadcopterler günümüzde hala gelişme aşamasındadır
    Önümüzdeki yıllarda bir çok büyük firmanın ticari anlamda bu cihazları kullanması beklenmektedir.

Şimdilik bir hobi hatta bazıları için bir oyuncak olarak görülen quadların bu kanıyı yıkmak için aşması gereken bazı engeller vardır.
    Düşük uçuş süresi
    Pil ömrü
    Ağırlık taşıma
    Hava Şartları
    Quadlar genelde Li-Po pillerle çalışır bunların da kapasitesi arttıkça ağırlığı ve boyutu artar böyle oluncada taşıması sıkıntı oluyor
    Örneğin : 700mAhlık bir cihaza 2000mAhlık pil takabilirsiniz ama bunu taşır mı soru işareti ?
    Hadi taşıdı diyelim .. Bu Takdirde uçuş süresinin artacağının bir garantisi yok daha ağır yük taşıdığından motorlar daha çok zorlanıp bataryayı daha çabuk bitirebilir.
    Ayrıca Motorlar Aşırı Zorlanma nedeniyle bozulabilir..

Bir de motor konusu var bunlarda Fırçalı ve Fırçasız Motorlar
    Bu konu profesyonel bilgi gerektiğinden Merak edenler bu videoyu izlesin arkadaş genel olarak anlatmış Fırçalı / Fırçası Motor Video
    ,

Quadcopter uçurmak epey eğlenceli bir iş hatta videolarını izlemek bile ..
    sıradaki Videomuz TED konuşmacılarından birinin şovu bunu kesin izlemelisiniz
    Raffaello D'Andrea: The astounding athletic power of quadcopters

bunlarda müzik çalan Quadcopterler Robot Quadrotors Perform James Bond Theme

Tony Stark Gözümde canlandı (: Quadcopterlerin Kinect ile kontrolü Interaction with a Quadrotor via the Kinect, ETH Zurich

ee o kadar quad var da Tenis Oynayan Quad Olmaz mı Quadrocopter Ball Juggling, ETH Zurich

bu video da Türkiyeden Samsunda 1500 mt yükseklik rekor denemesi (Samsunda sıradan bir gün)

Soran arkadaşlar oldu

RTF nedir : Ready to Fly yani uçmaya hazır demek bazı modellerde Quadcopter ve Kumanda ayrı satılıyor bunu belirtmek için kullanılıyor RTF cihazlarda Kumanda pakete dahildir.

BNF nedir : Bind-N-Fly yani uçmak için ekstra bir kontrol cihazı lazım demek RTFnin tersi bu modeller kumandasız gelir.

Headless Modu nedir : yani quadcopterin yönünden bağımsız kumandadaki yönler doğrultusunda uçurabilirsiniz yani ileri her zaman ileridir.

RTH nedir yani Return To Home Quadcopteri ilk uçuşa başladığı noktaya götürür GPS olmayan Quadcopterler için çok verimli olmadığını söylemeliyiz.
    GPS olmayan quadlarda yapılan işlemlerin tersini yaparak ilk uçuşa başladığı noktaya geldiğini / gelmeye çalıştığını tahmin ediyorum.
    Bu özellik bazı cihazlarda One Key Return olarak geçer

FPV nedir : First Person View yani uçuş sırasında çektiğiniz videoyu canlı olarak görmenizi sağlayan sistem

Kontrol Cihazları yani uçuş kumandalarını 2 modele ayırmışlar
    Mode 1 (Right Hand Throttle) nedir? Gaz/Güç kolu kumandanın sağ tarafında
    Mode 2 (Left Hand Throttle) nedir? Gaz/Güç kolu kumandanın sol tarafında
    bazı kumandalarda bu çok basit bir şekilde değiştirilebilirken bazılarında sabittir.

/>

Not: İlk kez drone (Quadcopter) alıcaklar hemen DJı Phantom gibi pahalı modeller değilde 50-60 $ ve altı fiyata satılanlar ile başlamalarını tavsiye ediyorum
    hem böylece herhangi bi kazada maddi zararınız daha az olur.

Not2: Drone yaralanmalarına DİKKAT !

Eklemeler ve Düzenlemeler Yapılacaktır

Eklenecekler ..
    Quad Tavsiye ve modelleri
    Quad Resimleri

quote:

Orijinalden alıntı: Litheart

Syma X5C icin 48 $ banggood kuponunu istek olursa paylasabilirim. Konu hayirli olsun.
    bgx5c

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi aksoft -- 26 Mart 2015; 10:31:58 >

• QuadCopter Tavsiyeleri

Benim ilk aldığım model şu anda fiyatı biraz yükselmiş ama başka sitelerde daha uyguna bulunabilir

JJRC H8C New Design 4 Channel 6 Axis Gyro 2.4GHz Quadcopter with 2.0MP HD Camera 360 Degree Eversion Function LED Light

İndirim Kupon Kodu : GBH8C
    Özellikleri
    *2.4 Ghz frekans
    *4 Kanallı
    *2 Mp Kamera
    *7.4V 500 mAh Li-Po Pil
    *300m Kontrol mesafesi
    *Mode 2 (Left Hand Throttle)

////Mode 2 (Left Hand Throttle) ne demek ?: Kumandaları 2 modele ayırmışlar birinde gaz kısmı (Throotle) sağ elde birinde sol elde "Mode 1 Sağ el Gaz" "Mode 2 Sol el gaz"

JJRC H8C 0.3Mp İndirimli H8CFD Kupon koduyla

e-XPLoDeR'in kendi yaptığı inceleme videosu
    quote:

Orijinalden alıntı: e-XPLoDeR

İnceleme videosunu tamamladım. Aşağıdan izleyebilirsiniz. İyi seyirler...

Daha Küçük bir model

Özellikleri
    *2.4 Ghz frekans
    *4 Kanallı
    *Dahili pil
    *Kolay Kullanım küçük boyutlar

Özellikleri
    *2.4 Ghz frekans
    *4 Kanallı
    *Dahili pil
    *Kolay Kullanım küçük boyutlar
    *100m

Özellikleri
    *2.4 Ghz frekans
    *4 Kanallı
    *2Mp Kamera
    *100 M
    *Headless Mod
    *One Key Return / RTH

İndirim Kupon Kodu : GBH9D (bu Kodla 85,99 $)
    Özellikleri
    *2.4 Ghz frekans
    *4 Kanallı
    *FPV Kamera ve Ekran
    *150 M
    *60dk sarj
    *8-10 dk uçuş süresi

İndirimli Kupon Kodu : Stylish
    Özellikleri
    *2.4 Ghz frekans
    *4 Kanallı
    *2 Mp Kamera
    *40 dk sarj
    *8-10 dk uçuş süresi
    *50m

İndirimli Kupon Kodu : GBV686G (bu kodla 114.99$)
    Özellikleri
    *2.4 Ghz frekans
    *4 Kanallı
    *2 Mp FPV Kamera
    *60-70 dk sarj
    *8-10 dk uçuş süresi
    *150m

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi aksoft -- 5 Mart 2015; 10:01:12 >

• Özellikler
    *4Kanallı 2,4 Ghz
    *2Mp Kamera
    *100mt
    *40-50dk sarj / 5-8 dk uçuş süresi

İndirim Kupon Kodu : JRCH12C
    Özellikler
    *4Kanallı 2,4 Ghz
    *5Mp Kamera
    *300mt
    *120dk sarj / 8 dk uçuş süresi
    *Headless Mode
    *Kumanda hem Mode1 hem Mode 2 olabiliyor (Yani hem sağ el hem sol el gaz ayarlanabilir.)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi aksoft -- 4 Mart 2015; 9:06:20 >
  • konu hayırlı olsun...bende h8c mi h5c mi diye arada kaldım....hangisini almalıyım...varmı tavsiye ayrıca banghood ,gearbest hangisi daha hızlı ve guvenlidir.
  • Güzel konu, takipteuim 👍😊

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • chemucell kullanıcısına yanıt
    Şu anda bangood fiyatları daha iyi hız ve güvenilirlik konusunda aralarında bi fark yok

Model konusuna gelince ilk quadcopterinizi alacaksanız H5C alın Headles ve RTH var bu modelde çünkü kullanımı daha kolay olur
  • V911 vardı kanadı gitti. Quad almayı düşünüyorum kameralı ama hep 2 mp bu da çok düşük. Ortalama 150 Tl civarın 5 mp quad bulursam yaza doğru almayı planlıyorum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • TnesQuare kullanıcısına yanıt
    JJRC H12C 5 mp kamera var
  • aksoft kullanıcısına yanıt
    Bende araştırıp onu gördüm şu an 70 dolarmış kampanya varmış. Para olsa direk alırdım fakat mayıs hazirana kaldı. V911 kullandım mükemmel bir haz veriyor.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • . Bir çok quadcopter türü araştırdım ve boyut sağlamlık ve güzellik bakımından alttaki quadcopterleri seçtim. Sizce hangisini almalıyım? Eğer sizin bildiğiniz ve daha iyi dediğiniz bir quadcopter varsa yazabilirsiniz.
    Genellikle Bursa' da uçuracağım.Ama ara sıra Uludağ'da da uçurabilirim.Bunu da göz önüne alarak tavsiye verirseniz sevinirim.İlk defa quadcopter alıyorum. Max 110 dolar bütçem var.

-Syma x5c
    -JJRRC H8C DFD
    -JJRRC H9D
    -YİZHAN tarantula x6 wide angle
    -UDI U818A 2.4G 4 CH
    -V262 Upgraded WLtoys v333
    - Walkera QR W100s
    -JJRC H12C
  • FPV senin için önemli değilse JJRC H12C öneririm

Tarantula modelide güzele benziyor ama çelişkili açıklamalar var
    bazı sitelerde 100m kontrol mesafesi derken bazılarında 300mt diyor
    1200 mAh bataryaya rağmen uçuş süresi düşük geldi bana
    kamera dahil mi değil mi anlayamadım PTZ opsiyonel yazıp kamera resmi koymuşlar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi aksoft -- 21 Şubat 2015; 14:51:44 >
  • Güzel konu. Eminim içi zamanla daha da doldurulacaktır. Ben de Syma X11 ile yakında quadcopter dünyasına adım atmış olacağım.

Quadcopterlerle ilgili geçenlerde bir haber seyrettim. Abd hükümeti beyaz saray im bahçesine düşen quad dan sonra yeni önlemler getiriyormus, bunların arasında ehliyet benzeri lisans almak gibi şartlar vardı. Dji phantom gibi büyük quadcopter kullanmak önümüzdeki yıllarda daha da zor olacak gibi görünüyor.

• Teşekkürler.
    Aklıma geldikçe ve elimden geldiğince eklemeler yapıyorum.

Sizinde önerilerinize açığım
    şu da olsa şunu da ekleyin dediğiniz fikirlere açığım..

bazı sitelere yazı yazdım yeterince katılım olursa DHye özel indirimler / indirim kodları alabiliriz belki ..
  • Syma X5C icin 48 $ banggood kuponunu istek olursa paylasabilirim. Konu hayirli olsun.

• Kişiye özel değilse paylaşın ilk mesaja eklerim herkes faydalansın
  • Teşekkur ederim...peki jjrc h5c mi syma x5c mi? bugun banggood dan sipariş geçeyim....
  • aksoft kullanıcısına yanıt
    Buyrun ilk mesaja ekleyebilirsiniz.

bgx5c

• 44.46 usd ye banggood dan kupon kullanarak jjrc h5c sipariş ettim....aksoft arkadaşa teşekkürler....
  • quote:

Orijinalden alıntı: chemucell

44.46 usd ye banggood dan kupon kullanarak jjrc h5c sipariş ettim....aksoft arkadaşa teşekkürler....

İyi günlerde kullanın inşallah

tavsiye isteyen arkadaşlar özelden yada bu konudan yazabilirler
  • quote:

Orijinalden alıntı: aksoft

quote:

Orijinalden alıntı: chemucell

44.46 usd ye banggood dan kupon kullanarak jjrc h5c sipariş ettim....aksoft arkadaşa teşekkürler....

İyi günlerde kullanın inşallah

tavsiye isteyen arkadaşlar özelden yada bu konudan yazabilirler

Jjrc h5 mi yoksa syma x5c mi? İkisi arasında kaldım. Karşılaştırma bulamadım yerli yabancı sitelerde. Fikriniz var mı?

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.