Şimdi Ara

Luks Makam Araçlari ne ifade ediyor?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
42
Cevap
0
Favori
2.536
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
17 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bugün bir kurumun otoparkina parkettim. Park ederken VIP Park diye bir tabela varmış aslinda gormedim. Belediye Meclisi karti gibi kamu yoneticilerinin araclari varmis. Guvenlik gelip kapimi tutup yanasirken yardimci olmasi uzerine temenna etmesi ile anladim.

Sonra aklima takildi. Kamu kurumu yoneticilerinde hep lüks resmi araclar var. 1 numara ve 2 numara araclarindan bahsetmiyorum. Tamaminda en az audi a4 ve cakarlar Mercedes E bmw porsche vs.
    Halktan o hacimlerde %200 ile %300 arasinda vergiler aliniyor bir sekilde ulasilamaz yapiliyor.

Bu görevliler ise yönetici rolünde olmayi bizden üstün biri gibi kullanip trafikte luks icerisinde salon salomanje bazi yontemler kullanarak bizden daha hizli seyehat ederek boyle olmasi gerektigi konusunda algi mi yaratilmasi gerekiyor.

Gelismis ulkelerde basbakan halk ile top oynayabiliyor, toplu tasima araciyla ise gidebiliyor ya da bisiklete 1 2 bisikletli koruma ile binebiliyorken.
    Fakir ve Gelismekte olan genellikle Ortadogu ve afrika ulkelerinde atlariyla gecmis yuzyillardan kalma avrupa gelenegi gibi lordlarin halki selamlamasini andiran gecitler yapilmasi neden?

Bu bana biraz yoneticilerin kalite olgusunun ve demokrasinin yeterince gelismedigini andiriyor. Bugun bir mahalle muhtari bile eski meski bir S serisi alma derdinde olabiliyor.

Halbu ki gorevlere secim kampanyalarinda siz Oo S serisi Mercedesi var jilet takim elbise giyiyor diye mi oy veriyorsunuz ?

Ya da bu kampanyalarda en buyuk sahne kuran helikopterle tur atip inen gorevlilerin ne kadar para harcadigini dusunup ya bu adam bu paralari neden harciyor bizim verdigimiz vergiler yeni gorevinde bu adami rahat ettirmeye yeter mi diyenlerden misiniz ?

Halkin da erisebilecegi Renault 21 lerin optima manager ve safranne modellerinin bakanlar tarafindan binildigi kendi cantalarini kendileri tarafindan tasidigi eski gunlerde daha mi gucsuz ve caresiz hissediyorduk kendimizi?

Sizin bu kadar luks otomobiller hakkinda fikriniz nedir ?
    Gerekli mi ? Yoksa vergi israfı mi ?

2017 de cogu firma zarar yazacagiz icin vergi odemesinde calisan patron makasi oldukca açılacaktır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi AIRBOSS -- 20 Ağustos 2017; 17:20:2 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Tevfik Fikret

Han-i Yagma

Tevfik Fikret

Bu sofracık, efendiler - ki iltikaama muntazır

Huzurunuzda titriyor - bu milletin hayatıdır;

Bu milletin ki mustarip, bu milletin ki muhtazır!

Fakat sakın çekinmeyin, yiyin, yutun hapır hapır...Yiyin efendiler yiyin, bu han-ı iştiha sizin,

Doyunca, tıksırınca, çatlayıncaya kadar yiyin! Efendiler pek açsınız, bu çehrenizde bellidir

Yiyin, yemezseniz bugün, yarın kalır mı kim bilir?

Bu nadi-i niam, bakın kudumunuzla müftehir!

Bu hakkıdır gazanızın, evet, o hak da elde bir...Yiyin efendiler yiyin, bu han-ı iştiha sizin,

Doyunca, tıksırınca, çatlayıncaya kadar yiyin! Bütün bu nazlı beylerin ne varsa ortalıkta say

Haseb, neseb, şeref, oyun, düğün, konak, saray,

Bütün sizin, efendiler, konak, saray, gelin, alay;

Bütün sizin, bütün sizin, hazır hazır, kolay kolay...Yiyin efendiler yiyin, bu han-ı iştiha sizin,

Doyunca, tıksırınca, çatlayıncaya kadar yiyin! Büyüklüğün biraz ağır da olsa hazmı yok zarar

Gurur-ı ihtişamı var, sürur-ı intikaamı var.

Bu sofra iltifatınızdan işte ab u tab umar.

Sizin bu baş, beyin, ciğer, bütün şu kanlı lokmalar...Yiyin efendiler yiyin, bu han-ı iştiha sizin,

Doyunca, tıksırınca, çatlayıncaya kadar yiyin! Verir zavallı memleket, verir ne varsa, malını

Vücudunu, hayatını, ümidini, hayalini

Bütün ferağ-ı halini, olanca şevk-i balini.

Hemen yutun düşünmeyin haramını, helalini...Yiyin efendiler yiyin, bu han-ı iştiha sizin,

Doyunca, tıksırınca, çatlayıncaya kadar yiyin! Bu harmanın gelir sonu, kapıştırın giderayak!

Yarın bakarsınız söner bugün çıtırdayan ocak!

Bugünkü mideler kavi, bugünkü çorbalar sıcak,

Atıştırın, tıkıştırın, kapış kapış, çanak çanak...Yiyin efendiler yiyin, bu han-ı iştiha sizin,

Doyunca, tıksırınca, çatlayıncaya kadar yiyin!

• Şükret işte yöneticiler ve yanındakiler audi a4 kullanıyor

• Aslinda Protokol araclari her ulkenin kendi urettigi luks araclar tarafindan olur. Kurum araclarida keza oyle. Polisler Fransada Honda Kullanmaz. Citroen Peugeot Renault gibi araclar kullanilir.

1 Numara ve Ekibi de ayni sekilde.

Ancak "Kendi Urettigi. " yani odenen para yine ulkenin kendi ekonomisinde kalir. Bizde Imam Bey Bu arac cok pahali dedigi icin bir sekilde erken emekli edilebiliniyor.

En iyi alaman araclariyla bizim yollarimiz kiskaniliyor deniliyor.

Bir 25 sene evvel yol yoktu ama bu is boyle degildi. O zaman kendimizi daha fakir mi hissediyorduk. Daha mi caresiz hissedip ya bu kredi karti odenir mi mi diyorduk ? Ne bileyim her ailede 10 kredi karti yoktu belki ama 2 kredi karti ile gecinebiliyorduk bazi ailelerde kredi karti bile yoktu.

Guclu makam araclari guclu halki mi sembolize ediyor sence ?

• Uyduruk üniversite rektörü bile A6 makam aracı çakarlar sirenler eşliğinde emniyet şeridinden gidiyor...

Dünyanın hangi ülkesinde rektörün geçiş üstünlüğü var ??

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BIXI MAN -- 20 Ağustos 2017; 17:53:18 >
  • BIXI MAN kullanıcısına yanıt
    Ya da o universite ilime yaptigi katiklar ile makale arastirma ve gelistirme olarak dunyada kacinci sirada ?

• quote:

Orijinalden alıntı: BIXI MAN

Uyduruk üniversite rektörü bile A6 makam aracı çakarlar sirenler eşliğinde emniyet şeridinden gidiyor...

Dünyanın hangi ülkesinde rektörün geçiş üstünlüğü var ??

Bizde bukadar guce tapan comar olduktan sonra rektorun de gecis ustunlugu olur 10. sinif emniyet caycisininda.

Adamin bilgi birikimine liyakatina bakilmaksizin sirf belli makama mevkiye getirildi diye essek gibi saygi duyanlar yuzunden bunlari normal karsiliyorum.
  • vergilerimle alındıkları için bir çeşit gurur duyma da olmuyor değil.

büyüklerimiz ne güzel araçlara biniyor ve benim de bunda küçük de olsa bir katkım var. insan ne kadar gurur duysa az

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Malesef bu bir kültür. Ve yine malesef bu değişim sadece ve sadece yukardan diretilme ile olur. Değilse sittin sene lüks ihtişam hevesinde n bu üst düzey görevliler vazgecemezler.

• passat mı çeksinler
  • halk siyasilere lüks aracı hak olarak görüyor bu nedenle o konuda sıkıntı çıkmaz ama şu onlara ve aile hatta çevrelerine yaptıkları ve yapılan ayrımcılık büyük sıkıntı tabii şu an onuda kimse yüksek sesle konuşamıyor.

• Makamlıların işi zor koca makamda olmak kolay mı.

Hatta sürekli antidepresan bile alanlar var.

Makam araçları lüks çünkü adamlar rahat olmalı konforlu tutulmalı ki ruhen ve bedenen zor işlerine karşı pozitif enerji kazanmalılar.

Ama bu zor işleri hayırlı iş mi hayırsız iş mi asıl sorulması gereken bu.

• Bunu hak olarak gorenleri yargilamak icin acmadim bu konuyu ancak araci sen kullanmadigin surece a6 ya da passat olmasinin cok bir onemi var mi ? Ya da 1.4 veya 5.0 litre olmasinin ?

Halk makamlilar kadar yorulmuyor mantigi cikiyor bunun altindan.

Kaldi ki bunun goder yani oldugunu dusunmuyorum.

Mesela neden yoruluyor? Trafikten o zaman trafik probleminin cozulmesi gerekmez mi? Ya da gelismis ulkedeki yonetimler daha mi az yoruluyor?

Soruldugu gibi ne icin bu kadar yoruluyorlar bunun halka bir getirisi var mi ?

• Sanayisi olmayan veya kısıtlı olan bir Anadolu şehrinde Sanayi Ticaret Odası Başkanının arabası Audi A8...

İsraf kelimesinin anlamını bir türlü öğrenemedik.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Farmer Jax -- 21 Ağustos 2017; 11:21:6 >
  • ülkemizin en büyük sorunlarından birisi israftır.
    tembelliğimiz de temel problemdir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: aLLyC

Bunu hak olarak gorenleri yargilamak icin acmadim bu konuyu ancak araci sen kullanmadigin surece a6 ya da passat olmasinin cok bir onemi var mi ? Ya da 1.4 veya 5.0 litre olmasinin ?

Halk makamlilar kadar yorulmuyor mantigi cikiyor bunun altindan.

Kaldi ki bunun goder yani oldugunu dusunmuyorum.

Mesela neden yoruluyor? Trafikten o zaman trafik probleminin cozulmesi gerekmez mi? Ya da gelismis ulkedeki yonetimler daha mi az yoruluyor?

Soruldugu gibi ne icin bu kadar yoruluyorlar bunun halka bir getirisi var mi ?

Hocam 2015 yılında çıkan Başbakanlık genelgesiyle, makam araçlarında %50 yerli üretim olma zorunluluğu getirildi. Bu durumda makam aracı olarak kurumlar bugün için Toyota Corolla-Verso, Renault Clio, Fiat EGEA dışında bir aracı makam aracı olarak satın alıp kullanamaz. Buna istisna olarak Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık, Kuvvet Komutanları, Diyanet İşleri, Yüksek Yargı organları, gibi güvenliğin üst düzeyde olması gereken yerler hariç tutulmuştur. Örnek vermek gerekirse benim çalıştığım Belediyenin Başkanının makam aracı Volvo S80 iken, şimdi Toyota Corollaya biniyor muhterem

• Israf dusundugumuzde, Halk Icin Hukumet mi ? Hukumet-Devlet icin Halk mi var ?

quote:

Demokrasi, Vatandaşların rol aldığı hükümet şeklidir. Vatandaşlar doğrudan ya da temsilciler vasıtasıyla hükumette yer alabilirler. Demokrasi toplumdaki siyasi, ekonomik, dini, kültürel, etnik, yasal eşitlik konularında öne çıkan bir anlayıştır. Yasal eşitlik, özgürlük ve hukukun üstünlüğü demokrasinin en önemli unsurlarıdır. Yunanca δημοκρατία (demokratía) sözcüğünden gelir, halk idaresi anlamındadır. (dêmos:halk+ kratos:güç) ἀριστοκρατία(aristokratia) -aristokrasiye-yani elitlerin idaresine zıt bir anlayıştır. Monarşi(tek kişinin idaresi), oligarşi(zümre idaresi) gibi otoriter- hükumet biçimleri de demokratik anlayışa aykırıdır.

Türkçe sözlükte: Halkın egemenliği temeline dayanan yönetim biçimi, el erki, demokratlık olarak geçer. Demokratik: Demokrasi anlayışına uygun. Demokrat: Demokrasi düşüncesini savunan demektir.

Tek adam "Monark" icin calisan sizin benim hepimizin vergisiyle ozellikle OTV ile alinan bu araclari trafikte gormek, ve Toplumun ortalama alim gucune kiyas yaptigim da Demokratikligin yasal ekitlik ve hak hukuka aykiri oldugunu dusunmekten kendimi alamiyorum.

Benim gibi dusunen kac kisi var biz bunun farkinda miyiz ? Ben mi yalnisim ? Nerede yalnis dusunuyorum? bu konuda karsit fikirli arkadaslarin da yorumlarina acigim.

Hep Kendimizi mi ornek almaliyiz ? Avrupali ile bizim ne farkimiz var ? Ahlak ve Etik kurallarimiz mi boyle yapiyor bizi ? bu isin mantigi nedir ?

• tefennili kullanıcısına yanıt
    Guzel haber, uygulamada istisna yoksa ne guzel.

• quote:

Orijinalden alıntı: aLLyC

Guzel haber, uygulamada istisna yoksa ne guzel.

İstisna yok Hocam hatta araç kiralamaya yönelikte aynı şart getirildi, artık Lüks araç kiralayamıyor zavallıcıklar.
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.