Şimdi Ara

LPG SİSTEMLERİNDE AFR AYARI HK. (6. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
132
Cevap
16
Favori
43.305
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
6 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Evet afr veya OBD ayarı bence şarttır. Zaten bir kere yağıcan bir daha da ayarlar silinmez. Ayarlarını kendi kendine yapan bir kit ben duymadım. Gazcı eline laptopu alacak, lpg beynine bağlanacak. Bir yandan da obd cihazı veya afr cihazı ile YOLda (dururken dükkanında DEĞİL) değişik yük koşullarında LTFT parametresini SIFIR veya sıfara en yakına gelecek şekilde ayar yapacak. YOL koşulları : dik yokuş yukarı, yokuş aşağı, düz yol 90kmh, düz yol 140-150kmh vs. gibi .
  • quote:

Orijinalden alıntı: Caperz

AFR ayarı illaki şart mıdır? Bulunduğum bölgede Atiker ve BRC bayisi olan firma bana AFR ayarının şart olmadığını cihazların OBD'li olduğu için ayarlarını kendisinin yaptığını söyledi. Bu terim doğru bir terim midir? İllaki ilk montaj sonrası bu ayar yapılması aracın yol testine çıkılarak kontrol edilmesi gerekmekte midir. Kafam çok karıştı ya..
    Evet afr veya OBD ayarı bence şarttır. Zaten bir kere yaptırıcan bir daha da ayarlar silinmez. Ayarlarını kendi kendine yapan bir kit ben duymadım. Gazcı eline laptopu alacak, lpg beynine bağlanacak. Bir yandan da obd cihazı veya afr cihazı ile YOLda (dururken dükkanında DEĞİL) değişik yük koşullarında LTFT parametresini SIFIR veya sıfara en yakına gelecek şekilde ayar yapacak. YOL koşulları : dik yokuş yukarı, yokuş aşağı, düz yol 90kmh, düz yol 140-150kmh vs. gibi .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fathTR -- 21 Mart 2019; 10:16:26 >

• quote:

Orijinalden alıntı: fathTR

Evet afr veya OBD ayarı bence şarttır. Zaten bir kere yaptırıcan bir daha da ayarlar silinmez. Ayarlarını kendi kendine yapan bir kit ben duymadım. Gazcı eline laptopu alacak, lpg beynine bağlanacak. Bir yandan da obd cihazı veya afr cihazı ile YOLda (dururken dükkanında DEĞİL) değişik yük koşullarında LTFT parametresini SIFIR veya sıfara en yakına gelecek şekilde ayar yapacak. YOL koşulları : dik yokuş yukarı, yokuş aşağı, düz yol 90kmh, düz yol 140-150kmh vs. gibi .

Alıntıları Göster
    Ustanın bana söylediği yol testine gerek olmadığı OBD özellikli olduğu için ayarları kendisi yaptığı. Tahminimce dükkanda bilgisayarı bağlayarak ayar yapacak. Her yerden bir şey söyleniyor. Kafam çok karıştı

• Merhabalar, Adana ya da Mersin'de insignia 1.4 Turbo aracın üzerindeki Lovato obd2 lpg kitine yolda ayar yapabilecek usta tavsiye edebilecek olan var mı? Kit 6 ay önce Ankara'da takılmış, AFR ayarına kadar yapılmış fakat kısa süre sonra enjektörlerden biri garantiden Diyarbakır'da değiştirilmiş. Bu değişimi yapan bayi yolda lpg ayarı yapamıyormuş! Rolantide ayar yapıp bırakmışlar.. Eski sahibi yeniden ayar yaptırmaya fırsat bulamadan aracını bana sattı. Ben şu an LPG'de kullanamıyorum aracı ne olur ne olmaz diye..

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Benim 2017 model otomatik Hyundai elentra marka aracım var. Geçen hafta Lovato obd2 LPG kiti taktırdım. Montaj yapan usta yolda ayar yapmadı, sadece araç rolantideyken bilgisayarda ayar yaptı. Aracımla İstanbul'dan Mersin'e gidip geldim ve yaklaşık 3000 km'den fazla yol yaptım. Klima sürekli açıktı ve sürekli 150 km hızin üstünde kullandım araci. Araç devri 3000-4000 civariydi ancak bazen bu devirlerinde üzerine çıktım. Aracım bu kullanımda 3,50-TL'den aldığım yakıtla kilometrede 30 kurusun altında yaktı. Mersin şehir içi daha sakin kullandığımda yakıt tüketimim 25 kuruşu geçmedi. Aracın performansında hiçbir sıkıntı göremedim ve şu an aşırı memnunum. Şimdi benim aracıma afr ayarı yaptırmamı tavsiye eder misiniz ?

• quote:

Orijinalden alıntı: scene34

Benim 2017 model otomatik Hyundai elentra marka aracım var. Geçen hafta Lovato obd2 LPG kiti taktırdım. Montaj yapan usta yolda ayar yapmadı, sadece araç rolantideyken bilgisayarda ayar yaptı. Aracımla İstanbul'dan Mersin'e gidip geldim ve yaklaşık 3000 km'den fazla yol yaptım. Klima sürekli açıktı ve sürekli 150 km hızin üstünde kullandım araci. Araç devri 3000-4000 civariydi ancak bazen bu devirlerinde üzerine çıktım. Aracım bu kullanımda 3,50-TL'den aldığım yakıtla kilometrede 30 kurusun altında yaktı. Mersin şehir içi daha sakin kullandığımda yakıt tüketimim 25 kuruşu geçmedi. Aracın performansında hiçbir sıkıntı göremedim ve şu an aşırı memnunum. Şimdi benim aracıma afr ayarı yaptırmamı tavsiye eder misiniz ?
    Ederiz.

• Merhaba aracım Honda Civic Elegance Otomatik 2011 Model. 2.el aldım ve sıralı brc marka lpg sistemi mevcut. 1 ay önce Lpg ayarı yaptırdım haba filtresini değiştirdim başka sorun yok dediler Afr ayarı yaptırmam gereklimi bilmiyorum. Ne tavsiye edersiniz yaptırırsam nerede ve kaç para ödemem gerekir bu işlem için?

• www lpgayari com

sitesinde bilgi bulabilirsiniz.
  • Bende dün yaptırdım fakat kafama birşey takıldı benzinde afr cihazı sakin kullanımda hep 14.3 civarı gezdi benim bildiğim 14.7 olması gerekmiyor mu lpg de ona gore ayarlandı 14.3 kapalı döngü sanirim sizce sorun mu var yoksa ölçüm mu böyle sonuçta benzin e müdahale edemez tüpçü hep 14.3 civarı geziyor bazen 14.7 oluyor stabil giderken 14.3 bunu yorumlayan bilen birisi bana bilgi verebilir mi

• LPG SİSTEMLERİNDE AFR AYARI HK.

Araç markasına göre ECU stratejileri değişebiliyor. Resimdeki Best TORK değeri AFR 13,3 . Belki tork artışı elde etmek için hafif zengin karışım yapabilir.
  • LPG SİSTEMLERİNDE AFR AYARI HK.

• Yanı arıza falan yoktur inş

• Afr cihazlarin 8,9 bin tl civarinda oldugunu ögrendim iyi kazanc varmiş para sektörü böyle dönuyo demekki..

• Yokmu bana yorum yapacak biri afr benzinde 14.3 mecbur lpg yide 14.3 ayarladı şuan zengin karışım olmadimi peki elle kapalı döngü manüel 14.7ye ayarlasa tekrar beyinden aldığı 14.3 oranına otomatik döner mi yoksa yol ayarında 14.7 ayarlarsa öylemi kalır acaba benim araçta sıkıntı var mi yokmu anlamadım arıza ışığı falan da yanmiyor...

• ugurundur_21 U kullanıcısına yanıt
    Benzin sıvı yakıttır. 14.7 ideal de olsa 13 arabanın ateşleme gücü yetiyorsa 12 bile sürebilirsin. Fazla benzin, manifoldu daha fazla soğutur. Bu sayede daha motora daha çok oksijen alırsın. daha performanslı sürersin. tabi etkisi cebine olur.

LPG ye gelincee. LPG nin ideal ayarı 15.5 tir. Lakin bundan daha önemli olan şey lpg nin gaz olarak kullanılmasıdır. Aracında sıvı kit varsa çok sorun yapmaz. Ancak sıvı kit yoksa. SIkıntı var demektir.

Yani ?

LPG li aracın afr si 15.5 tir. Eğer araçta gazlı sistem varsa, bu bile (özellikle üst devirlerde) sıkıntı çıkarabilir. Honda Amerika nın lpg li jenaratörleri için 16.0 lpg afr sine göre ayarlayın diye servis notu vardır.

Şimdi senin aracın 14.3 te ise bu lpg için epeyce zengin de çalışıyor demektir. Yani sıkıntı. ha 3 5 binde çıkmaz. işte 80 90 binde supaplar yanar. Coşar isen fazla, üst devirde conta yakar yazın.
  • Eyvallah hocam çözüm nedir ne yapayım gazda afr ayarını fakire mi cekeyim çekersem eğer tekrar benzin haritasından o değerleri alır bozulmaz m8 hocam çözüm için ne yapabilirim

• Kesin çözüm yok. Bir şekilde lpg ecusunu kandırıp afrnin 14.7 olduğunu sanacak ama 16.0 verecek. tek çözümü bu.

LPG ecuları illa gidip benzin ecusuna yapışıyor sen ne yaparsan yap. engelleyebiliyorsan ok. yok engelleyemiyorsan tek yapabileceğın su enjeksiyonu ile motor soğutmak.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Delifisek.Tux

Kesin çözüm yok. Bir şekilde lpg ecusunu kandırıp afrnin 14.7 olduğunu sanacak ama 16.0 verecek. tek çözümü bu.

LPG ecuları illa gidip benzin ecusuna yapışıyor sen ne yaparsan yap. engelleyebiliyorsan ok. yok engelleyemiyorsan tek yapabileceğın su enjeksiyonu ile motor soğutmak.
    Peki bu 14.7 değerini nasıl 15.5 e çekebiliriz? Sorum şu aracımdaki obd2 özellikli sıvı sistem olmayan lpg sistemine ait afr değerini farklı devirlerde ve farklı yükte kullanmama rağmen afr oranı 14.7 değerine çakılı durmakta, bunu nasıl düzeltebileceğiz yardımcı olabilirseniz sevinirim?
    Saygılarımla.

• Ecu izin veriyorsa elle map yaparak, vermiyorsa x km binip satacaksın.
  • 
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.