Şimdi Ara

LPG ayarını kıstırıp 20 lirayla 95 km yol gitmek? Yeni ayar yaptırmalı mıyım?

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
28
Cevap
0
Favori
10.600
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar aracının trigeri ve devir daimi değişti gecen ay ve bu sırada usta azıcık gaz ayariyla oynadı kendi kafasına göre. Benim alışkın olduğum ayar bozulunca ilk basta sinirlenmiştim ayarı bariz bi şekilde açmıştı çünkü.

Daha sonra ayni ustaya tekrar gidip ayarı kısmasını söyledim o da tamam dedi aldı bi anahtan geldi biraz gazı kisti biraz havayı yanlız boyle olmaz bi ayarciya götür arabayı sen dedi. Ben de sinirlendim ayarım güzeldi sen bozdun simdi gidip ayara bide para mi vereyim dedim sinirlendim çıktım dükkândan.

O zamandan bu zamana gelişmeleri ve kafamdaki soruları aktarayım sizlere, 10 gün önce opetten 20 TLlik LPG aldım litresi 1.86dan bu yakıt ile 95 100km arasında bi menzil gittim beni oldukça tatmin etti çünkü ondan bir önceki 20 liralık gazı 75 km menzil falan gitmiştim.

Ve ayrıca daha önce 2200 devirde gürültü yapan aracım son ayardan sonra 2500 2600 devirlerde ayni gürültüyü yapmaya başladı. Bu da sanırım LPG ayarindan degil de içeriye giren hava ayarının açılmasıyla oldu.

Bir sorum daha var LPG ayarının bu denli kısık gezmesi araca herhangi bir sorun ve ya sıkıntı teşkil eder mi? Çekişten düştü araç onu hissedebiliyorum ancak bu güç de bana yeterli şu anda, beni yakıt bakımından memnun ediyor önemli olan şuanda bu bence. Yanlız dediğim gibi LPG ayarı kısık olması yani yanma odasına az miktarda hava ve gaz girmesi araca sorun oluşturur mu ileriki dönemlerde?

Araç 1986 Opel Ascona c. C20ne motor var üzerinde 2.0 115hp Vectra a 2.0 motoru ile aynı motora sahip. Bu aracı bu şekilde kullanayim mı bi ayar çektireyim mi?

Kafanızı agrittim tesekkur ederim :)

• Çok memzil az perfornmas
    Az menzil çok perfornmas

sarhoşum yazamiyom bu saatte abra kadabra
  • quote:

Orijinalden alıntı: q-_-p

Çok memzil az perfornmas
    Az menzil çok perfornmas

sarhoşum yazamiyom bu saatte abra kadabra

Ben de aynı kanıdayım ama bi sakincasi olur mu kısık ayarın onu soruyorum Abra kadabra: D
  • Belkide doğrusu budur, böyle kullan bence başka şikayetin yoksa, ayar düşük olsa çekiş azalır rahatsız ederdi.
  • Motorun omrunden calacaginiz asikar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: supremum01

Motorun omrunden calacaginiz asikar.
    fakir karışım sanayiyi zenginleştirir.
  • hmyildiran kullanıcısına yanıt
    Fakir karisimdan dolayi asiri isi olusan yanma odasinda,subap yataklarinin erimesine kadar varacak hasarlar olusabilir..En dogrusu ayar yaptirmaniz hem de gaz analiz cihazina baglatarak..Sonra uzulursunuz..
  • Fakir karışım aşırı ısı mı oluşturur? Soğuk havalarda motorun en etkin old. ısıya ulaşabilmesi için zengin karışım kullanmasına ters düşen bir açıklama. Bu konuda kafam karıştı.
  • hakeerus H kullanıcısına yanıt
    Bu konuda bir arastirma yapip,paylasir misiniz? Beni de tereddute soktunuz..
  • quote:

Orijinalden alıntı: hakeerus

Fakir karışım aşırı ısı mı oluşturur? Soğuk havalarda motorun en etkin old. ısıya ulaşabilmesi için zengin karışım kullanmasına ters düşen bir açıklama. Bu konuda kafam karıştı.

Bildiğim kadarıyla zengin karışımın amacı motoru çabuk ısıtmak değil, soğuk ortamda yakıtın daha kolay ateşlenmesidir, ilk çalıştırmada ve motor yeterli bir sıcaklığa ulaşana kadar zengin karışımda çalışır. Karbüratörlü araçlarda otomatik ya da manuel jikle ile, enjeksiyonlu araçlarda ise direk ECU tarafından ayarlanır bu karışım.
  • aniden hızlanmanız gereken durumlarda örneğin gidiş geliş bir yolda sollama yaparken gaza birden yüklenirseniz aracınız hızlanmayabilir veya tekleme yapıp olduğu yerde bile kalabilir. karşıdan gelen araçla burun buruna gelebilirsiniz. bu sadece bir örnek. yani demek istediğim can güvenliğiniz tehlikeye girebilir. bence bir işinin ehli bir otogazcıya gidip bilgisayarlı ayar yaptırın. varsın 10 - 15 km eksik yol alın ama emniyetli yol alın. iyi günler.
  • quote:

Fakir karışım aşırı ısı mı oluşturur? Soğuk havalarda motorun en etkin old. ısıya ulaşabilmesi için zengin karışım kullanmasına ters düşen bir açıklama. Bu konuda kafam karıştı.

Fakir karışım aşırı ısı değil, aşırı sıcaklık oluşturur. Alev sıcaklığının yükselmesinin motora olumlu bir etkisi yok.

Zengin karışım, soğuk havada ateşlemeyi kolaylaştırır.
  • quote:

Orijinalden alıntı: erdem09

Fakir karisimdan dolayi asiri isi olusan yanma odasinda,subap yataklarinin erimesine kadar varacak hasarlar olusabilir..En dogrusu ayar yaptirmaniz hem de gaz analiz cihazina baglatarak..Sonra uzulursunuz..

Bugün gittim lpg ciye önce elle motor sesi dinleyerek hava ayarını ve gazın beyninden alyan takımıyla bazı yerleri kısıp açarak yaptı. Daha sonra eksoza bir şey yerleştirdi sanırım emisyon ölçümü yapan cihaza benzer birşeydi, ilk gaz ayarım gibi olmadı ama idare eder düzeye geldi aracın tepkisi gaza biraz daha arttı. 10 tl verdim bu işlem için.

Saygılar.
  • Hangi opetmiş bu y 1.86 litresi ? Bizim ankarada 2.29 litresi
  • bahsi geçen istasyon 3 gün önce 2.12 yaptı litresini :)

Konyada Bosna Hersek mahallesinde mesaj caddesinde olan Opette 1.86 idi 10 gün önce 2.06 oldu bu hafta ise 2.12 den satışta şuanda.
  • hmyildiran kullanıcısına yanıt
    Aygaz mı yoksa başka bi marka mı gaz ? 2.12de ucuz ya
  • Aygaz hocam Aygaz :) istasyonda çalışan arkadaşlar da maşallah çok ilgililer kapımızı falan açıyorlar :) ben memnunum o istasyondan, aynı mahallemde 2 bana daha yakın olan ve daha ucuz olan Mogaz olmasına rağmen burayı tercih ediyorum. geçen hafta Mogaz 2.02ydi
  • quote:

Sicaklik artisini kastetmek isterken,yanlis bir ifadeyle isi artisi yazdim..Duzelten arkadasimada tesekkur eder,yanlis ifadem icin ozur dilerim..Isi ile sicaklik arasindaki farki gozardi etmisim..
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-0A14CAF8E

quote:

Sicaklik artisini kastetmek isterken,yanlis bir ifadeyle isi artisi yazdim..Duzelten arkadasimada tesekkur eder,yanlis ifadem icin ozur dilerim..Isi ile sicaklik arasindaki farki gozardi etmisim..
    Gaz halindeki lpg de bişi olmaz.

Benzin fetvasını LPG ye veriyorlar, olmuyor. LPG de zararlı olan zengin karışımdır.

Kullanımda sıkıntı yoksa böyle devam et.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Delifisek.Tux

Gaz halindeki lpg de bişi olmaz.

Benzin fetvasını LPG ye veriyorlar, olmuyor. LPG de zararlı olan zengin karışımdır.

Kullanımda sıkıntı yoksa böyle devam et.

Alıntıları Göster
    1 yıldır bizim arabanın da gaz ayarı düşük ben sevmiyorum biraz hantallaşıyor araba onun dışında sıkıntısını görmedik. Hatta benzin az olduğu zaman direk gazda çalıştırıyor sık sık 1995 e200 bana mısın demiyor hala taş gibi
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.