Şimdi Ara

Linux neden başarısız ? işte cevabı (20. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
469
Cevap
7
Favori
27.248
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1819202122
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Evet kullanıcılar başarısızdır hatta tembeldir.Hatta Linux kullananlar bilgisayarlarında harıl harıl kod yazarken,Windows kullananlar ancak google'da falan arama yapabilecek kapasitededir..
    Hayatımın her alanında ,Birçok cihazda Linux kullandım.Birçoğunuz ya bebekti yada yeni emekliyordu be linux ile tanıştığımda
    Siemens'in SXG75'deki Brew işletim sisteminden tutta,Fii tarihinden kalma outdoor cihazları ekle ,Uydu alıcısı Dreambox DM 500s'teki Enigma işletim sisteminden çık.Google'da aramadan bu cihazların ne olduğunu bile bilmez birçoğu.
    Aslında Ubuntu.tr'den aldığım şu ileti herşeyi özetliyor:"Geçtiğimiz Temmuz ayı itibariyle dünya çapında Windows XP kullanım oranı %6.36. Biz ise hala Linux %2 olunca seviniyoruz."

Başarısızlığın ana sebebi ekşi sözlük'teki entry'de zaten değinilmiş
    "kaynak kodunun %70'i device driver'larından oluşuyormuş. bu device driver'larını yazan geliştiriciler de kernel programlama konusunda genellikle tecrübesiz oldukları için kernel chrash'larının büyük çoğunluğu bu kodlardan kaynaklanıyormuş. "

Yoğun kullandığım sıralarda Hybrit lebtop vardı işlemci üzerindeki ve harici ekran kartı farklı marka olduğundan bumblebee kurulmuyordu,İki kart aynı anda aktif kavruluyordu makina.
    Yahu yapılacak şey belli.Hibrit sistemde İki kart çalışıyorsa ve harici kartın sürücüsü sende yoksa ona default olarak kapat.Ne diye ile iki kartında ebesini beller şekilde çalıştırıyorsun değil mi?.Ubuntu Tr'de çok vakit harcadım en sonunda sivri zekalının biri harici gpu'yü anakarttan sökülmesi gerektiğini söyledi
    Şimdi hır gür olmadan söyleyelim evet Ubuntu 13'den itibaren kernel'den bunu ayarladılar.Hiybrit kartlarda harici kartı ,default olarak kernel'den kapattılar ubuntu'yu tasarlayanlar.Böylece aynı anda aktif iki kart fetişi son bulmuştu
    E madem yapılabiliyordu ne diye yıllarca insnaları süründürdünüz?
    Üstelik bu dell'in Ubuntulu dizüstü makinalarında da vardı.Garipler çift ekran kartı koymuş ama ,kernel'den harici kart kapatılamadıgından ve hibrit tanıtılamadıgından iki gpu yakıyordu ubuntu dell lebtopları.
    Şu yukardaki örnek bile sorunlarının çözümünün ne kadar çok zaman gerektiğinin en büyük göstergesi

"Bende çalışıyor yeaa" nağralarımı atmadan önce gelin evime bir çayımı için sizin önünüze koydugumuz makinaların linux ile %100 uyumnlu hale getirin.Alın makinanın birini götürün
    .Ama dikkat edin daha ilk dakikadan ethernet tanıyıp ama internete çıkamayan bir işletim sistemi ile karşılaşabilirsiniz.
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

• quote:

Orijinalden alıntı: tutankenshta

Tipik ms teknisyeni palavralarını yağdırmış...;

Ethernet kartı ve bilimum donanımın sürücüsünü vermezlerse ne olacaktı winzorta sürücüleri hazırlayıp veren markalar nedense Linux dağıtımlarını görmezden geliyorlar...

DH Misafiri robotu ile geliyorsun "Winzort kölesi", "yalancı troll" diyorsun. Google Chrome haberinde bunları söylemenin ne anlamı var? Onları söyleyenin büyük ihtimalle senin olduğunu düşünüyorum. Diğer konularda rahat bırak. Microsoft'a bu kadar nefret duyulmaz. Hadi, Microsoft'a nefret duyuyorsun, kullanıcılarına niye nefret duyuyorsun? Windows'u istediğiniz kadar eleştiriyorsunuz, sıra Linux'a gelince hemen "Windows kölesi", "yalancı troll", "MS teknisyeni" diyorsunuz sanki Linux kusursuz bir işletim sistemi gibi.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: Richard Parker

Evet kullanıcılar başarısızdır hatta tembeldir.Hatta Linux kullananlar bilgisayarlarında harıl harıl kod yazarken,Windows kullananlar ancak google'da falan arama yapabilecek kapasitededir..
    Hayatımın her alanında ,Birçok cihazda Linux kullandım.Birçoğunuz ya bebekti yada yeni emekliyordu be linux ile tanıştığımda
    Siemens'in SXG75'deki Brew işletim sisteminden tutta,Fii tarihinden kalma outdoor cihazları ekle ,Uydu alıcısı Dreambox DM 500s'teki Enigma işletim sisteminden çık.Google'da aramadan bu cihazların ne olduğunu bile bilmez birçoğu.
    Aslında Ubuntu.tr'den aldığım şu ileti herşeyi özetliyor:"Geçtiğimiz Temmuz ayı itibariyle dünya çapında Windows XP kullanım oranı %6.36. Biz ise hala Linux %2 olunca seviniyoruz."

"kaynak kodunun %70'i device driver'larından oluşuyormuş. bu device driver'larını yazan geliştiriciler de kernel programlama konusunda genellikle tecrübesiz oldukları için kernel chrash'larının büyük çoğunluğu bu kodlardan kaynaklanıyormuş. "

Yoğun kullandığım sıralarda Hybrit lebtop vardı işlemci üzerindeki ve harici ekran kartı farklı marka olduğundan bumblebee kurulmuyordu,İki kart aynı anda aktif kavruluyordu makina.
    Yahu yapılacak şey belli.Hibrit sistemde İki kart çalışıyorsa ve harici kartın sürücüsü sende yoksa ona default olarak kapat.Ne diye ile iki kartında ebesini beller şekilde çalıştırıyorsun değil mi?.Ubuntu Tr'de çok vakit harcadım en sonunda sivri zekalının biri harici gpu'yü anakarttan sökülmesi gerektiğini söyledi
    Şimdi hır gür olmadan söyleyelim evet Ubuntu 13'den itibaren kernel'den bunu ayarladılar.Hiybrit kartlarda harici kartı ,default olarak kernel'den kapattılar ubuntu'yu tasarlayanlar.Böylece aynı anda aktif iki kart fetişi son bulmuştu
    E madem yapılabiliyordu ne diye yıllarca insnaları süründürdünüz?
    Üstelik bu dell'in Ubuntulu dizüstü makinalarında da vardı.Garipler çift ekran kartı koymuş ama ,kernel'den harici kart kapatılamadıgından ve hibrit tanıtılamadıgından iki gpu yakıyordu ubuntu dell lebtopları.
    Şu yukardaki örnek bile sorunlarının çözümünün ne kadar çok zaman gerektiğinin en büyük göstergesi

"Bende çalışıyor yeaa" nağralarımı atmadan önce gelin evime bir çayımı için sizin önünüze koydugumuz makinaların linux ile %100 uyumnlu hale getirin.Alın makinanın birini götürün
    .Ama dikkat edin daha ilk dakikadan ethernet tanıyıp ama internete çıkamayan bir işletim sistemi ile karşılaşabilirsiniz.
    Hodri meydan

Oyy , oyyy.

Seni aldım listeye artık , fırsat buldukça cevap vereceğim şu yazdığın saçma şeylere.

1- ) Ubuntu Tr'den aldığın ileti.

Evet , Linux kullanım oranı artınca seviniyoruz. Peki neden?

Sen piyasada doğru düzgün Linux ön yüklü satılan kaç cihaz gördün? Mağazalarda? Git istersen bir Teknosa , MediaMarkt , Vatan vs ye. Kaç tane var bana rapor et. Alayı Windows yüklü.

Peki kaç bilgisayar kullanıcısının Linux'tan haberi var veya düzen böyle iken kaçının haberi olur? Peki kaçı daha kahvehanedeki Remzi dayı dahi kullanabilsin diye tasarlanan işletim sistemi olan Windows'u adam akıllı kullanabiliyor? Her yerde onlarca rehberi , teknisyeni vs olmasına rağmen nasıl hala sorun oluyor?

Şimdi sen bu piyasaya hadi gelde Linux kullandır.

Bir üründe marketing önemlidir ve onu sattıran da odur. Linux ticari kaygılarla geliştirilmemiştir , arkasında şirketler yoktur .

Arkasında bir şirket olmasına rağmen ölen bir sürü yatırım oldu bugüne kadar. Al sana en basit örneği , o sevdiceğin MS'nin Windows Phone'u. Kim kullanıyor , kim biliyor aslında. Marketlerde Windows Phone görüyor musun?

Buradan çıkarımı yaparsın artık.

2-) Ekşiden yaptığın alıntı.

quote:

Sen karalamak için daha hiçbir şey araştırmadan etmeden atlıyorsun.

Sana yapıyı anlatayım da bir daha kendini rezil etme.

Öncelikle kernele her kafası esen girdi ekleyemez. Yani ben gidip " Hele AMD driverı yazdım , onu bi koyam" diyemem. Dene istersen. Gidersin , pull request'ini yaparsın.

İşte zurnanın zaaaaarrrtttt dediği yer.

Bunlar onaylanmadan kernele giremez. Peki onaylayanlar kim?

Linus Torvalds ( Linux'ın babası) , Greg Kroah- Hartmann ve bunlar gibi daha bir çok deneyimli isim. Greg LTS kernelleri maintain eden kişiydi uzun zamandır.
    https://thenextweb.com/dd/2015/11/02/linux-creator-linus-torvalds-had-a-meltdown-over-a-pull-request-and-it-was-awesome/

Al oku bakalım. Kötü yazılmış kodlara nasıl davranıyormuş bu adamlar.

quote:

Christ people. This is just sh*t.

The conflict I get is due to stupid new gcc header file crap. But what
    makes me upset is that the crap is for completely bogus reasons.

This is the old code in net/ipv6/ip6_output.c:

mtu -= hlen + sizeof(struct frag_hdr);

and this is the new “improved” code that uses fancy stuff that wants
    magical built-in compiler support and has silly wrapper functions for
    when it doesn’t exist:

if (overflow_usub(mtu, hlen + sizeof(struct frag_hdr), &mtu) ||
    mtu <= 7)
    goto fail_toobig;

and anybody who thinks that the above is

(a) legible
    (b) efficient (even with the magical compiler support)
    (c) particularly safe

is just incompetent and out to lunch.

The above code is sh*t, and it generates shit code. It looks bad, and
    there’s no reason for it.

The code could *easily* have been done with just a single and
    understandable conditional, and the compiler would actually have
    generated better code, and the code would look better and more
    understandable. Why is this not

if (mtu < hlen + sizeof(struct frag_hdr) + 8)
    goto fail_toobig;
    mtu -= hlen + sizeof(struct frag_hdr);

which is the same number of lines, doesn’t use crazy helper functions
    that nobody knows what they do, and is much more obvious what it
    actually does.

I guarantee that the second more obvious version is easier to read and
    understand. Does anybody really want to dispute this?

Really. Give me *one* reason why it was written in that idiotic way
    with two different conditionals, and a shiny new nonstandard function
    that wants particular compiler support to generate even half-way sane
    code, and even then generates worse code? A shiny function that we
    have never ever needed anywhere else, and that is just
    compiler-masturbation.

And yes, you still could have overflow issues if the whole “hlen +
    xyz” expression overflows, but quite frankly, the “overflow_usub()”
    code had that too. So if you worry about that, then you damn well
    didn’t do the right thing to begin with.

So I really see no reason for this kind of complete idiotic crap.

Tell me why. Because I’m not pulling this kind of completely insane
    stuff that generates conflicts at rc7 time, and that seems to have
    absolutely no reason for being anm idiotic unreadable mess.

The code seems *designed* to use that new “overflow_usub()” code. It
    seems to be an excuse to use that function.

And it’s a f*cking bad excuse for that braindamage.

I’m sorry, but we don’t add idiotic new interfaces like this for
    idiotic new code like that.

Yes, yes, if this had stayed inside the network layer I would never
    have noticed. But since I *did* notice, I really don’t want to pull
    this. In fact, I want to make it clear to *everybody* that code like
    this is completely unacceptable. Anybody who thinks that code like
    this is “safe” and “secure” because it uses fancy overflow detection
    functions is so far out to lunch that it’s not even funny. All this
    kind of crap does is to make the code a unreadable mess with code that
    no sane person will ever really understand what it actually does.

Get rid of it. And I don’t *ever* want to see that shit again.

Linus

Hatta sana bir örnek daha vereyim. AMD firmasının ( koca AMD ) AMDGPU için kernele yaptığı devasa patch reddedildi. Al kendin oku.
    https://www.reddit.com/r/programming/comments/5hhpqm/amd_responds_to_linux_kernel_maintainers/

Çalıştırırız makinalarında merak etme. Adres ver

• ***Leopard*** kullanıcısına yanıt
    Öncelikle ilgin için sağol.1 hafta kadar önce 4-5 maiknayı tekrar Window 7'ye geçirdim.Linux'u sadece masaüstünde kullanmıyorum.Buralarda başarısız buluyorum.Yoksa dediğim gibi birçok farklı cihazda Linux tecrübem oldu hatta Xbox 360'a bile lubuntu kurup yükleniyor.Konsoluma bende deneyeceğim.
    Bir sinirle yazmışım cahillik etmişim özür dilerim kusura bakma

Ancak bir konuda itiraz edeceğim masela popüler bir Alış veriş sitesi olan N11'de 400 küsür adet Linux yüklü bilgisayarlar satılıyor.Benc ebu sayı hiçde az değil
    http://www.n11.com/bilgisayar/dizustu-bilgisayar?q=linux&iss=Linux
    Fiyat aralığı 1000 tl -4000 tl arasında .Ayrıca eğer destek konusunda ciddiysen İletişim bilgilerinizi gönderirseniz sevinirim.
    Genel itibariyle yaşadığım sorun Amd 970 çipsetlerdeki sürücü sorunları.Yabancı dilim pek olmadığından yerli Linux topluluklarına yazıyorum

• Richard Parker kullanıcısına yanıt
    Önemli değil , rica ederim. Olur böyle şeyler.

Evet , dediğin gibi internette Windows maliyetinde kısmak için Linux önyüklü veya Free Dos olarak satılan makinalar var. Kullanıcı bunu aldığında ilk yaptığı şey Windows kurdurmak , korsan çoğunlukla. İnsanlar deneyimlemekten bile kaçıyor. Bunu aynen şu şekilde örnekleyebilirim.

Ios cihaz kullanıcıları. Hiçbiri güncel Android telefonları deneyimlemediği gibi , hala Android'in 2.3 zamanından kalma ( o zamanlar Android cihazlar gerek ekosistemin oturmaması gerekse donanımın yetersiz gelmesi gibi sebeplerden pek çok sorun ile karşılaşıyordu ) gibi zannettikleri için varsa yoksa kötülerler ve ellerindeki cihazları en iyi cihazlar olarak tanımlarlar.

Devlet dairelerinde Pardus'a geçilecek deniyor , millet kıyameti koparıyor. Windows'tan başka sistem öğrenemeyiz diye. Halbuki artık devlet dairelerinde çoğu iş tarayıcı tabanlı yürürken. İnsanımız genel olarak yeniliğe açık değil. Bildiğim olsun , benim olsun der. Ha keza onu da yarım yamalak bilirler ya , neyse.

Destek konusunda yaşadığın şehire bağlı. Ankara ise olur ; neden olmasın?

Ya da hiç olmadı şu yöntemi deneriz , imzamdaki foruma kaydol. Oradan yardımcı oluruz veya ben buradan Team Viewer'dan da yardımcı olabilirim.
    https://www.teamviewer.com/tr/download/linux/

• Başarısız mı? Kullandığın android telefonlardan playstation'a, uydu alıcılarından modemlere, televizyonlardan posta servislerine, akıllı beyaz eşyalardan otomobil sistemlerine kadar her yerde Linux çalışıyor. Öyle olmasaydı eğer 85 liraya aldığın bir modemi 385 liraya alırdın. iphone neden normal bir telefondan daha pahalı Macbook neden kendi gücündeki bilgisayarlardan daha pahalı sanıyorsun?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Kural dışı mesajlar temizlenmiştir. Lütfen fikir belirtirken kişileri zan altında bırakmamaya ve sakin olmaya özen gösterelim.

Uyarılar ve cezalar admin onayından sonra devreye girer, bu her zaman böyledir. Anlayışınız için teşekkürler.
  • bir tane mi admin var bu forumda ?

bu hakaretlerin benzerini banada yaptı ama hiç devreye girmedi o admin. Mesajlarıda gereksiz yere silmeyin ki gerçekler ortaya çıksın.
  • os_lnx kullanıcısına yanıt
    Şu adrese gir:
    https://forum.donanimhaber.com/support.asp
    ''Yeni Destek Al''a bas.
    Üyenin linkini paylaş ve şikayetini dile getir. Gerçekten çok rahatsız edici ama yöneticilerle uğraşma bence.
  • beyler linux un olayı internet ve server. çoğu server linux sistemler üzerinde koşuyor. facebook, amazon, sony serverları hep linux üzerinde.

windows un bu kadar yüksek kullanım oranına sahip olmasının nedeni oyunlar ve ofis programlarıdır. ve bazen de diğer yazılımlar. örneğin mimarlık ve elektronik mühendisliği yazılımları hep windows için üretiliyor, linuxta ise o anki wine sürümüne göre bazen çalışıyor bazen çalışmıyor. ya da ömründen biraz zaman heba edecen uğraşıp çalıştıracaksın.

ama java developer flnsanız linux un üstüne yoktur. acayip hızlı herşey. geçen gün android programlama yapıyorum. takımdaki herkes windows kullandığı için önceden bende windowsta yapıyordum androidi. şu linuxta bir deneyim dedim. 5 sn de build ediyor. windows ta en az 30-40 sn civarı alıyor. şimdi siz diyebilirsiniz ha 5 sn ha yarım dakika ne farkedecek sonunda derliyor diyebilirsiniz, o nedenle bu rakamlar az gibi görünebilir ama sürekli derleme yapma imkanı hatayı çabuk yakalama imkanı sağlıyor ve projeler hızlı bitiyor.

kısacası bilgisayar programcısıysanız ve .net yapmayacaksanız linux süper birşey. yani javascript, jsp, jsf, spring mvc, android programcılığı gibi şeyler yapıyorsanız.

gerçi microsoft da artık ".net 4.6"'dan itibaren ".net 5.0"'a geçti aslında onun diğer adı ".net core". şu an ".net core 2.0" yeni geldi.

artık linux üzerinde de ".net" uygulamaları geliştirilebiliyor. windowstaki ".net 4.6"'ya göre şu an gelişmemiş ve visual studio core, normal windows taki visual studio 2017 kadar üretkenlik sağlamıyor ama oluyor. yavaş yavaş gelecek o seviyelere. açıkçası visual studio core şu an pluginli editor seviyesinde ama normal visual studio gibi IDE olacaktır yakında. microsoft yatırım yapmaya başladı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi leopolidas -- 11 Haziran 2017; 18:55:22 >

• quote:

Orijinalden alıntı: os_lnx

bir tane mi admin var bu forumda ?

bu hakaretlerin benzerini banada yaptı ama hiç devreye girmedi o admin. Mesajlarıda gereksiz yere silmeyin ki gerçekler ortaya çıksın.
    @KALEMLIK100

Konumuz değil ama admininde bişey yaptığı yok ki. forumun çeşitli yerlerinde yine başkalarına çeşitli hayvan yakıştırmalarını yaptığını gördüm başkalarına. bu kaçıncı oldu kim bilir. Daha şimdi uzaklaştırma vermişler. Daha sonra yine çıkıp gelirse şaşırmam. Neyse konumuz bu değil. Bu forumda yazışmak faydalı olmak bazan gerçekten insanın sabırlarını zorluyor. Ama neyse.

Efendim bir ethernet'i tanımıyor safsatasıdır almış başını gidiyor. Sanki bunlar windowsta hiç yaşanmıyor.

Linux a büyük oranda geçiş nedenim windows un sürücü sorunlarıdır. Beni her daim deli etmiştir. Çok şükür Linux'ta bu sorunu şuana dek yaşamadım.

Bir örnek vereyim :

Laptop a windows yükledim ve bazı sürücüleri tanımadı her zamanki gibi. Bakın sürücüsünü otomatik yüklemedi demiyorum ne olduklarından haberi yok. Donanım hakkında bilgi almak istiyorsun sana salt bir donanım bilgiside vermiyor. Meselenin öyle derinine iniyorsun ki bi kaç byt lık bilgi için başın dönüyor. En çokda web cam i kullanamamak beni deli etti. Usandım ve dedim bari linux kurayım. Aradım taradım LM 13 cinnamon da karar kıldım. Cd yi takıp kuruluma başladıktan bir müddet sonra bir görüntü belirdi dedim bu ne ? Birde baktım kendimi izliyorum. Meğer webcam dan fotoğraf istermesinin kullanıcı adının yanında gözüksün iyi olur diyor.

Sıkıntı yaşanabilir. Bunların aşılması için en çok gereken daha fazla kullanıcı daha fazla geri bildirimdir. Daha fazla kullanıcı ve geri bildirim olursa geliştiriciler her şeyi keşfetmekle uğraşmazlar kendilerini asıl işlerine daha fazla verebilirler. Daha fazla geri bildirim ve daha fazla destek gerekiyor daha iyi olmak için. Linux yapamaz bu işi yaa demek değil. Zira linux demek bir tekel demek tek bir şirket yada kişi demek değil. Zira Android ile linux çekirdeğinin ve özgür yazılım dünyasının potansiyeli gözler önündedir.

Birde şu mesele varki hemen her yeni donanım pc win10 uyumlu olarak gelir ama linux hep özellikle windows uyumlu olan cihazlara kusursuz uymak zorundadır. Buda bizim için işin zorluğu. Apple ve Microsoft gibi iki dünya devine rağmen linux dünyası hemen her alanda az ve yavaşta olsa gelişmeye genişlemeye devam ediyor. Özellikle android ile telefon kullanan neredeyse herkesin eline bir linux cihaz değmiş oldu. 10 milyonlarca insanın elinde bir linux cihaz var desek yalan söylemiş olmayız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi os_lnx -- 12 Haziran 2017; 2:25:7 >

• yıllardır bir deneyim deyip kurup kaldırdığım bir sistem oldu bu sistem :)
    windows'a öylesine alışmışız ki maus hep aynı şeyleri arıyor
    tabi ilk başlarda çoğu driver de bulamadığım için ,amaan kim uğraşacak bununla deyip kısa sürede pes ettim
    benim gibi kullanıcılar windows dışında bir sistemle uğraşmak istemiyor ama ileri düzey kullanıcılar linux diyor
    gerçi şimdilerde durum nedir hiç bilmiyorum , belki çok iyi durumdadır ama dediğim gibi eller alışmış bir defa windowsa :)
  • Sorunun yeri tam olarka burda değil ama İos programlama çalışmak için linux tarafından IDE var mı arkadaşlar?.Siz neyi tavsiye edersiniz?
    bu arada bu sinirli arkadaş tutankenshta nam-ı diğer grezimonk gene şutlamışlar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Richard Parker -- 14 Haziran 2017; 21:10:56 >
  • quote:

Sorunun yeri tam olarka burda değil ama İos programlama çalışmak için linux tarafından IDE var mı arkadaşlar?.Siz neyi tavsiye edersiniz?

yok malesef. bazı javascript ve typescript kütüphaneleri var.

apache cordova google dan aratıp bilgi sahibi olabilirsiniz. ama objective-c veya swift ile yazılmış bir ios yazılımı performansı vermez. fakat androide de kolay taşıyabilirsiniz yazdığınız programı.

normalde bir mac ile xcode programı şart ios geliştirmek için.

hackintosh yapabilirsiniz normal pc ye. bunun için önce virtual box da çalışan bir macos kurmalısınız sanal makine olarak.

sonra o sanal makine yardımı ile normal pc ye macos yüklemek amacıyla bootable usb oluşturmanız lazım.

usbyi 2 parçaya ayırır. 1 kısmında atıyorum sierra veya el capitan yükler. diğer kısmına da hackintosh için gerekli konfigurasyon dosyalarını. daha sonra bu konfigurasyon dosyalarını internette sürüne sürüne kendi pc veya laptobunuza uyacak şekilde arayıp bulmalısınız. burası zor kısmı. buralarda vazgeçenler oluyor veya çok yaygın marka olmayan laptobu olanlar için hiç uygun dosya olmuyor internette.

sonra normal pc ye macos kuruyorsunuz. artık uğraşabildiğiniz kadar driverları da bulup çalıştırır hale getiriyorsunuz. atıyorum bazen bluetooth çalışmıyor bazen wireless. ekran kartı nvidia ise zaten çalışmaz, intel işlemcideki gpu ile idare edeceksiniz. grafiksel birşey yapacaksanız bu da kastırır baya.

sonra bu hackintosh pc üzerine xcode kurup ios geliştirmeye başlayabilirsiniz. xcode; android studio veya visual studio gibi birşey ama apple ürünleri için olanı.

• quote:

Orijinalden alıntı: leopolidas

quote:

Sorunun yeri tam olarka burda değil ama İos programlama çalışmak için linux tarafından IDE var mı arkadaşlar?.Siz neyi tavsiye edersiniz?

yok malesef. bazı javascript ve typescript kütüphaneleri var.

apache cordova google dan aratıp bilgi sahibi olabilirsiniz. ama objective-c veya swift ile yazılmış bir ios yazılımı performansı vermez. fakat androide de kolay taşıyabilirsiniz yazdığınız programı.

normalde bir mac ile xcode programı şart ios geliştirmek için.

hackintosh yapabilirsiniz normal pc ye. bunun için önce virtual box da çalışan bir macos kurmalısınız sanal makine olarak.

sonra o sanal makine yardımı ile normal pc ye macos yüklemek amacıyla bootable usb oluşturmanız lazım.

usbyi 2 parçaya ayırır. 1 kısmında atıyorum sierra veya el capitan yükler. diğer kısmına da hackintosh için gerekli konfigurasyon dosyalarını. daha sonra bu konfigurasyon dosyalarını internette sürüne sürüne kendi pc veya laptobunuza uyacak şekilde arayıp bulmalısınız. burası zor kısmı. buralarda vazgeçenler oluyor veya çok yaygın marka olmayan laptobu olanlar için hiç uygun dosya olmuyor internette.

sonra normal pc ye macos kuruyorsunuz. artık uğraşabildiğiniz kadar driverları da bulup çalıştırır hale getiriyorsunuz. atıyorum bazen bluetooth çalışmıyor bazen wireless. ekran kartı nvidia ise zaten çalışmaz, intel işlemcideki gpu ile idare edeceksiniz. grafiksel birşey yapacaksanız bu da kastırır baya.

sonra bu hackintosh pc üzerine xcode kurup ios geliştirmeye başlayabilirsiniz. xcode; android studio veya visual studio gibi birşey ama apple ürünleri için olanı.

Swift ile iOS yazabilir? Swift'in kendi sitesinde de sunduğu Ubuntu indirme desteği nedir? https://swift.org/download/#releases

• leopolidas L kullanıcısına yanıt
    Cevap için teşekkürler.Sanırım en güzeli hackhintosh kurmayı denemek olacak.
  • Richard Parker kullanıcısına yanıt
    Hocam denemekle kalmayın kurun bizzat. Ben şuan kurdum Sierramı rahatım. DSDT patchimde tamam. Demedi demeyin diğer seneye kadar hackintosh diye birşey kalmayacak. FakeSMCler yerini başka bir yongaya yöneltecek. Apple ilk olarak adımını iOS 10.3.2 de attı. 7 güvenlik açığını kapattı. Jailbreaki engellemek için iOS 11 olmasada iOS 12 de JB devri kapanacak. Blobları saveleyin yani

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Uygar Eren.

Hocam denemekle kalmayın kurun bizzat. Ben şuan kurdum Sierramı rahatım. DSDT patchimde tamam. Demedi demeyin diğer seneye kadar hackintosh diye birşey kalmayacak. FakeSMCler yerini başka bir yongaya yöneltecek. Apple ilk olarak adımını iOS 10.3.2 de attı. 7 güvenlik açığını kapattı. Jailbreaki engellemek için iOS 11 olmasada iOS 12 de JB devri kapanacak. Blobları saveleyin yani

Fx6300 cpu ve ud3p anakart
    Bu ikiliye kurulan sürüm varsa yardımlarınızı bekliyorum
  • https://ubuntuforums.org/showthread.php?t=2178596&p=12849219#post12849219
    https://community.linuxmint.com/hardware/view/21442

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kelebekx3 -- 17 Haziran 2017; 15:5:25 >
  • .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-B1F54517F -- 26 Haziran 2017; 13:51:55 >
  • 
Sayfa: önceki 1819202122
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.