Şimdi Ara

Linux neden başarısız ? işte cevabı (22. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
470
Cevap
7
Favori
27.225
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2021222324
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Aradan uzun bir zaman geçti. Konunun Linux forumunun listesine gelince bu cevaplar aklıma geldi. Linux Mint'in tek avantajının içinde kurulu gelen paketler olduğunu anladım. Linux Mint'in paketlerinin güncel olmaması da pek hoşuma gitmedi.
    Şu an başka bir dağıtımdayım. Bu yüzden diğer dağıtımlara da şans vermekte yarar var.
  • quote:

Orijinalden alıntı: KALEMLİK100

Aradan uzun bir zaman geçti. Konunun Linux forumunun listesine gelince bu cevaplar aklıma geldi. Linux Mint'in tek avantajının içinde kurulu gelen paketler olduğunu anladım. Linux Mint'in paketlerinin güncel olmaması da pek hoşuma gitmedi.
    Şu an başka bir dağıtımdayım. Bu yüzden diğer dağıtımlara da şans vermekte yarar var.

kullanacaksan free bsd kullan ama fluxbox ile kullan

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HACl -- 6 Mart 2018; 17:47:35 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • HACl kullanıcısına yanıt
    BSD kullanmayı hiç denemedim. Nedense pek mantıklı gelmedi. Linux'a göre avantajı var mı BSD'nin?

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

BSD kullanmayı hiç denemedim. Nedense pek mantıklı gelmedi. Linux'a göre avantajı var mı BSD'nin?

bunlar bayagi farkli isletim sistemleri aslinda avantaji nedir sorusuna kesin bir yanit vermek dogru olmaz cunku bana gore ikisini de evde desktop isletim sistemi olarak kullanmanin hicbir avantaji yok fakat free bsd tavsiye etme sebebim kurduktan sonra yalin bir sekilde gelir sadece komut satiri olarak ve o yapi uzerine istediginiz gibi paketler pencere yoneticisi vs dahil kendiniz yuklersiniz ve isletim sistemi sizin istediginiz gibi sekillenir hem de distrolarla filan ugrasmayi seviyorsaniz daha cok zevk alirsiniz hem de ogretici olur

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HACl -- 6 Mart 2018; 18:8:3 >
  • FreeBSD standart kurulumda Cinnamon, GNOME, LXDE, KDE gibi Desktop Environment/DE'ler ve Metacity, Xfwm, Enlightenment gibi Window Manager/WM hazır kurulu olarak gelmez, arkadaşın dediği gibi sadece shell / kabuk kurulu olarak gelir o yüzden son derece düşük RAM'li bilgisayarlara dahi kurulabilir, sonradan keyfe keder DE veya WM kurabilirsin ki onları da FreeBSD'nin ports sistemindeki 'config' seçeneği (GNU configure ile karıştırmayın) ile baştan istediğin gibi ayarlayabildiğin için en az HDD ve RAM kullancak şekilde bir masaüstü ortamı oluşturman mümkün, ben o şekilde 256MB RAM'li ilk PC'me FreeBSD + GNOME ortamı kurdum ve gayet iyi çalışıodu. Yani FreeBSD kullanınca biliyorsun ki sistemdeki herşey sadece gerekli ve önemli şeyler ve hepsini kendin ayarladığın kurduğun için sisteme daha hakim hissediyorsun kendini. Ayrıca örneğin Ubuntu 'da ben 10.10 versionunu kullanıom, her açılışta 'bu sistem eskimiş, xx paketleri güncellemeniz gerekio' diyo,oysa ki hiçbir paketi güncellemeden calışıo, FreeBSD'de onun gibi fuzuli şeyler de yok.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Güzel bir konu. Tartışmaya da açık tabii. Ancak Linux, Windows haricinde ikincil bir işletim sistemi olarak kullanılabilecek bir sistemdir bana göre. Farklılık arayanlar için de güzel bir seçenek. Pekçok Linux sürümünü de kullanmış biri olarak (Pardus, Fedora, Ubuntu, Opensuse vs) daha önce kullanmamış kişiler kurcalasın denesin derim şahsen. Ama Windows ile Linux'u bir tutmak şimdilik mümkün değil.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Artunç -- 7 Mart 2018; 23:30:11 >
  • Konuyu GNU/Linux masaüstü-son kullanıcı konusunda başarısız olarak ele alıyorum.

Cevap çok basit:
    Windows'un arkasında Microsoft var ve Microsoft işi ticari olarak ele alıyor, son kullanıcıyı hedefliyor. Kullanıcının işletim sisteminden ziyade programları kullanmasına odaklanmasını sağlıyor.

GNU/Linux'da belli dağıtımların arkasında ticari şirketler var. Masaüstüne dağıtımı olarak en fazla katkı yapan ise(benim bildiğim) Cannonical. Ubuntu sayesinde GNU/Linux dünyasında masaüstünde bayağı ilerleme oldu.
    Herkesin işletim sistemi sandığı çekirdek olan Linux'u ele aldığımızda ise katkı yapanlar arasında dünyanın en büyük donanım üreticileri, elektronikçileri Google ve Redhat bulunmakta:
    https://www.linuxfoundation.org/blog/the-top-10-developers-and-companies-contributing-to-the-linux-kernel-in-2015-2016/

Oyun dünyasında ise Steam yoldan dönmezse -şahsi görüşüm- 5-6 yıl sonrasından itibaren çıkacak bütün oyunlar GNU/Linux için de piyasaya sürülebilir(SteamOS sayesinde).

Sunucu tarafında GNU/Linux'u ele almıyorum. Windows'un 2 katı kullanılır.

Genel kültür bilgisinden başka bir şey olamaz ama 'Süper Bilgisayarlar'ın hepsinde GNU/Linux kullanılır.
    Bunların günlük işlerle alakası yoktur.

Android'e girmedim bile.

Şurada istatistikler var:
    http://www.wiki-zero.com/index.php?q=aHR0cHM6Ly9lbi53aWtpcGVkaWEub3JnL3dpa2kvVXNhZ2Vfc2hhcmVfb2Zfb3BlcmF0aW5nX3N5c3RlbXM

Kendi kullanımımda günlük işlerde hiçbir şekilde Windows'a veya macOS'a ihtiyaç duymuyorum.
    Bu günlerde daha çok internet üzerinden işlem yapılması sebebiyle işletim sisteminden çok tarayıcı önplana çıkıyor. Bu durumda Windows ile GNU/Linux arasında fark kalmıyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: HACl

quote:

bunlar bayagi farkli isletim sistemleri aslinda avantaji nedir sorusuna kesin bir yanit vermek dogru olmaz cunku bana gore ikisini de evde desktop isletim sistemi olarak kullanmanin hicbir avantaji yok fakat free bsd tavsiye etme sebebim kurduktan sonra yalin bir sekilde gelir sadece komut satiri olarak ve o yapi uzerine istediginiz gibi paketler pencere yoneticisi vs dahil kendiniz yuklersiniz ve isletim sistemi sizin istediginiz gibi sekillenir hem de distrolarla filan ugrasmayi seviyorsaniz daha cok zevk alirsiniz hem de ogretici olur

FreeBSD ile GNU/Linux arasındaki farkın bu olduğunu düşünüyorsan şu ana kadar ne kullandığını anlamamışsın.

En önemli fark FreeBSD aynı topluluk tarafından tam bir işletim sistemi olarak çıkarılır.
    GNU/Linux ise Linux çekirdeği ayrı, işletim sistemini tamamlayan GNU araçları ise ayrı geliştirilir. Sonra bunlar 'Independent' dediğimiz Arch Linux, Debian, Slackware vb. gibi dağıtımları çıkaran topluluklar tarafından toparlanılıp bir dağıtım haline getirir.

Senin fark dediğin masaüstü olmaması ayırt edici bir şey değil.
    Arch Linux da senin yalın tanımında gelir, Slackware, CentOS veya Ubuntu Server da.

Daha saf dağıtım kurayım, heyecan arayacağım diyorsan Gentoo; işin içine daha fazla dalıp daha da heyecan aramak istiyorsan LFS(Linux From Scratch) kurabilirsin.

Bir de lisansları farklı, son kullanıcı için pek değil ama geliştiriciler için çok önemli bir mevzu.
    BSD vs. GPL.

FreeBSD'nin kendi sitesinde kendileri karşılaştırma yapmışlar:https://www.freebsd.org/doc/en_US.ISO8859-1/articles/explaining-bsd/comparing-bsd-and-linux.html

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Wolf_263 -- 8 Mart 2018; 3:10:40 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Wolf_263

quote:

Orijinalden alıntı: HACl

quote:

FreeBSD ile GNU/Linux arasındaki farkın bu olduğunu düşünüyorsan şu ana kadar ne kullandığını anlamamışsın.

En önemli fark FreeBSD aynı topluluk tarafından tam bir işletim sistemi olarak çıkarılır.
    GNU/Linux ise Linux çekirdeği ayrı, işletim sistemini tamamlayan GNU araçları ise ayrı geliştirilir. Sonra bunlar 'Independent' dediğimiz Arch Linux, Debian, Slackware vb. gibi dağıtımları çıkaran topluluklar tarafından toparlanılıp bir dağıtım haline getirir.

Senin fark dediğin masaüstü olmaması ayırt edici bir şey değil.
    Arch Linux da senin yalın tanımında gelir, Slackware, CentOS veya Ubuntu Server da.

Daha saf dağıtım kurayım, heyecan arayacağım diyorsan Gentoo; işin içine daha fazla dalıp daha da heyecan aramak istiyorsan LFS(Linux From Scratch) kurabilirsin.

Bir de lisansları farklı, son kullanıcı için pek değil ama geliştiriciler için çok önemli bir mevzu.
    BSD vs. GPL.

FreeBSD'nin kendi sitesinde kendileri karşılaştırma yapmışlar:
    https://www.freebsd.org/doc/en_US.ISO8859-1/articles/explaining-bsd/comparing-bsd-and-linux.html

boş polemik yapma okudugunu anlamamissin daha ben isletim sistemini hobi olarak evinde kullananmak isteyenlere gore basitce izah etmeye calistim hatta farka deginmedim bile sen kendine site gibi biryer ac orada ders ver belki okuyan cikar uc gunluk seyisliginiz var ne is yapiyorsunuz desem aof isletme mezunu cikarsiniz cogunuz senin gentoo dedigini senin evinde daha pc bile yokken ben stage 1 den kaynaktan derleyerek kurmustum gentoo falan senin gibileri aşar binlerce sayfa manual okusan yine beceremezsin

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HACl -- 8 Mart 2018; 7:39:47 >
    Arkadaşın yorumu bana da biraz öyle geldi. LFS için 'heyecan aramak' demiş fakat LFS esasında her bir uygulamayı kaynağından derleyip uyarlama faaliyeti demek ve Ubuntu da örneğin Gimp'i kaynağından kurmak ta bir LFS faaliyeti yani 'heyecan yaşamak' için illa ki LFS kullanmaya gerek yok. Arch Linux, Slackware, CentOS, Ubuntu Server'ın desktop environment /DE'siz gelmesi FreeBSD ile olan temel farkı değiştirmez, onlar başta DE ile çıkarılıor ve DE'siz versionları da yayınlanıyo fakat FreeBSD (en azından son kullandığım yıl olan 2014'te) sadece DE'siz yalın versiyon olarak çıkarılıyor.

quote:

boş polemik yapma okudugunu anlamamissin daha ben isletim sistemini hobi olarak evinde kullananmak isteyenlere gore basitce izah etmeye calistim hatta farka deginmedim bile sen kendine site gibi biryer ac orada ders ver belki okuyan cikar uc gunluk seyisliginiz var ne is yapiyorsunuz desem aof isletme mezunu cikarsiniz cogunuz senin gentoo dedigini senin evinde daha pc bile yokken ben stage 1 den kaynaktan derleyerek kurmustum gentoo falan senin gibileri aşar binlerce sayfa manual okusan yine beceremezsin

Yazdığını anlamak için çaba sarfetmedim desem yalan olur.
    Daha okuma yazma bilmiyorsun. Sokak ağzının yazıya dökülmüş halini kullanıyorsun.

Sana bu tarz bir uslüpla yazmamın sebebi ise yukarıda verdiğin cevaplarda çok biliyormuş havasında olman(ama aslında yarım yamalak bilmen).

Hâlâ da egolu, senin evinde PC bile yokken ben Stage 1'den kaynaktan derleyerek kurmuştum, Gentoo falan senin gibileri aşar, binlerce sayfa okusan yine beceremezsin...
    Birlikte mi büyüdük de evime ne zaman bilgisayar aldığımı biliyorsun?
    Benim bilgi seviyemi nereden biliyorsun?

Senin iletine cevap vermemin sebebi insanları yanlış bilgilendirmen.
    Yanlış anlaşılma olmasın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Wolf_263 -- 8 Mart 2018; 12:44:16 >
  • quote:

Arkadaşın yorumu bana da biraz öyle geldi. LFS için 'heyecan aramak' demiş fakat LFS esasında her bir uygulamayı kaynağından derleyip uyarlama faaliyeti demek ve Ubuntu da örneğin Gimp'i kaynağından kurmak ta bir LFS faaliyeti yani 'heyecan yaşamak' için illa ki LFS kullanmaya gerek yok.

Heyecan aramak tabirinden kastettiğim aşırı uğraştırıcı olduğu için bayağı bir zaman ayırmak.

quote:

Arch Linux, Slackware, CentOS, Ubuntu Server'ın desktop environment /DE'siz gelmesi FreeBSD ile olan temel farkı değiştirmez, onlar başta DE ile çıkarılıor ve DE'siz versionları da yayınlanıyo fakat FreeBSD (en azından son kullandığım yıl olan 2014'te) sadece DE'siz yalın versiyon olarak çıkarılıyor.

Şurayı anlayamadım(anlamak istemedim).
    Önce Desktop Environment ile çıkarılıp Desktop Environment'siz versiyonları da yayınlanıyor ne demek?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Wolf_263 -- 8 Mart 2018; 12:47:3 >
  • Wolf_263 kullanıcısına yanıt
    Ubuntu örneğin hep DE ile yayınlanmıyor mu? 2010'da GNOME ile çıkıyordu sonradan Unity ile cıktı Unity begenilmedi yine GNOME'la yayınlanmaya başladı veya Knoppix ve LUBUNTU LXDE ile yayınlanır yani en hafif Linux sürümleri bile bir DE ile entegre yayınlanıyor o şekilde bir version yayınlandıktan sonra veya aynı anda farketmez, DE'siz / yalın versionu da yayınlanıyor, tabi ki bu tüm linux sürümlerini araştırarak yaptığım bi yorum değil, belki hiç DE'siz çıkan, DE hiç entegre edilmemiş Linux sürümleri de vardır ancak genele bakıldığında Linux DE ile birlikte gelir. FreeBSD ise bu açıdan temelde farklı cunku FreeBSD dağıtımlarında, DVD ISO'sunda herhangi bir DE bulunmaz, ports vs ile sonradan kurulur. Nitekim benim Mac mini'de yıllar önce kurduğum FreeBSD 9 DE'sizdir, sadece komut satırı olarak kullanırım (deneme amaçlı) aynı Mac mini'de Ubuntu 10.10 da var, onda cok güzel b ir GNOME DE var. Raspberry Pi'ye Rasppian OS kurdum düşünün ki VideoRAM dahil 256MB Ram'li bir bilgisayar onda bile güzel bir DE var. Yani sonuç: Linux DE'lidir ve bu haliyle Windows ve macOS tarafına yakındır FreeBSD DE'sizdir ve klasik Unix / shell programming tarafına yakındır, bu açıdan ikisi arasında önemli fark var.

• Hayır arkadaşım.
    Dağıtımdan dağıtıma farklılık var.
    Senin yazdıkların DE içeren dağıtımlar.
    Ubuntu ile Ubuntu Server farklı dağıtımlar.

Yukarıda yazdığım Arch Linux , Slackware gibi dağıtımları araştır bir istersen.
    Arch Linux tamamen komut satırı ile kurulur mesela.
    İmajını indirip sanal makinede kurmayı bir dene veya en kolayı Youtube'den kurulum vidyolarını izle. Bakalım ne ile karşılaşacaksın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Wolf_263 -- 8 Mart 2018; 13:12:55 >
  • quote:

Hayır arkadaşım.

İmajını indirip sanal makinede kurmayı bir dene veya en kolayı Youtube'den kurulum vidyolarını izle. Bakalım ne ile karşılaşacaksın.

2005 Mac mini'ye tek harddisk üzerine 4 işletim sistemi (Ubuntu, FreeBSD, OSX, MorpeusOS) kurmuş kişiyim, 2005 Mac 'ler Intel de değil PowerPC işlemcili, youtube'tan linux kurulumu izle falan demişsin o yüzden bahsedeyim dedim. Öyle hayır arkadaşım öyle değil böyle ile bana Linux'u Unix'i öğretmeye mi çalıyorsun yoksa?

• quote:

Orijinalden alıntı: revivo72

quote:

Hayır arkadaşım.

2005 Mac mini'ye tek harddisk üzerine 4 işletim sistemi (Ubuntu, FreeBSD, OSX, MorpeusOS) kurmuş kişiyim, 2005 Mac 'ler Intel de değil PowerPC işlemcili, youtube'tan linux kurulumu izle falan demişsin o yüzden bahsedeyim dedim. Öyle hayır arkadaşım öyle değil böyle ile bana Linux'u Unix'i öğretmeye mi çalıyorsun yoksa?

Tam boş tartışma ilerliyor. Ben Arch Linux, Slackware diyorum, sen gelmiş Ubuntu'dan bahsediyorsun. Bu iki dağıtımı kur, ondan sonra gerisini tartışalım.

Merak ediyorsan Arch Linux kullanıyorum.

Her dağıtım bir DE ile çıkar sonradan DE'siz sürümü yayınlanır diye salladığında cevap vermeyecektim ama konu hakkında bilgisi olmayanların kafasında yanlış bilgi kalmamsı için diğer şahısa yaptığım gibi iletine cevap verdim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Wolf_263 -- 8 Mart 2018; 14:17:48 >
  • Wolf_263 kullanıcısına yanıt
    Android olayını hala anlamadım.
    Ubuntu.tr'de çok vakit harcamıştım zamanında.Onların görüşüne göre(-ki bana göre haklılar) kernel büyük oranda değişip, linux'tan bir hayli uzaklaşmış,dolayısıyla Linux felsefesini barındırmadıklarını söylemekteler.
    Hatta 2013'e kadar Android bu yüzden sorunlu sistem olduğunu söyleyip "lİnux ile ilişkilendirilmesini" reddedenler bile vardı.
    Sonradan, sistem gelişip güçlendikçe "Linux ürünü" olarak lanse edilmeye başlandı yine aynı çevreler tarafından.

Tutarlı olmak elzemdir.EOS kullanan birisi olarak ,Linux çizgisinin bozmasın yeterli.Ağır aksakta olsa gelişiyor.
    Steam OS olayına gelince 4 yıl oldu ,çıksa birşey şimdiye çıkardı.

Linux'un Mobil macerası çok eskiye dayanır. Siemens, Motora, birkaç modeli linux ile çalışmıştı(Brew OS) hatta Nokia direk dağıtımlar telefona kurulmuştu.(Maemo gibi).
    Eğer mobil platformlarda örnek gösterilecekse bunlar gösterilmelidir.İdda ediyorum;
    Maemo/meego hatta Brew'in arkasından duran olsaydı (Tizen hala bişiler yapabilir) Android Nal toplardı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Richard Parker -- 8 Mart 2018; 14:26:39 >
  • quote:

quote:

Yazdığını anlamak için çaba sarfetmedim desem yalan olur.
    Daha okuma yazma bilmiyorsun. Sokak ağzının yazıya dökülmüş halini kullanıyorsun.

Sana bu tarz bir uslüpla yazmamın sebebi ise yukarıda verdiğin cevaplarda çok biliyormuş havasında olman(ama aslında yarım yamalak bilmen).

Hâlâ da egolu, senin evinde PC bile yokken ben Stage 1'den kaynaktan derleyerek kurmuştum, Gentoo falan senin gibileri aşar, binlerce sayfa okusan yine beceremezsin...
    Birlikte mi büyüdük de evime ne zaman bilgisayar aldığımı biliyorsun?
    Benim bilgi seviyemi nereden biliyorsun?

Senin iletine cevap vermemin sebebi insanları yanlış bilgilendirmen.
    Yanlış anlaşılma olmasın.

her halinden belli oluyor cahil ve ukala oldugun evine pc alali daha uc bes yil olmustur yani daha uc gunluk adamsin sen kimsin ya onu birak ne mezunusun sen isin meslegin ne ki insanlara ust perdeden konusuyorsun yuru git sana sokak agzi bile fazla gelir daha dusugunu kullanmak lazim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HACl -- 8 Mart 2018; 15:18:25 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: revivo72

Arkadaşın yorumu bana da biraz öyle geldi. LFS için 'heyecan aramak' demiş fakat LFS esasında her bir uygulamayı kaynağından derleyip uyarlama faaliyeti demek ve Ubuntu da örneğin Gimp'i kaynağından kurmak ta bir LFS faaliyeti yani 'heyecan yaşamak' için illa ki LFS kullanmaya gerek yok. Arch Linux, Slackware, CentOS, Ubuntu Server'ın desktop environment /DE'siz gelmesi FreeBSD ile olan temel farkı değiştirmez, onlar başta DE ile çıkarılıor ve DE'siz versionları da yayınlanıyo fakat FreeBSD (en azından son kullandığım yıl olan 2014'te) sadece DE'siz yalın versiyon olarak çıkarılıyor.

soyledigim gibi o arkadasi aşar boyle konular linux ve open source camiasinda demeyeyim de genellikle forum koselerinde unix based isletim sistemi kullaninca neo filan oldugunu zanneden ergen arkadaslar var en fazla ubuntuyu live cd den yukleyip birkac terminal komutu yazabilir o arkadas gentoo ona birkac gomlek buyuk gelir o tarz sekilsiz konusmalara girmeseydi kendisine birseyler ogretebilir mesela ozendigi gentoo yu olmasa bile en azindan free bsd yi bilgisayarina kurdurabilirdik gerci zar zor kursa bile kullanabilecegini sanmiyorum kullanmak bile onu zorlar o arkadasin kurup kullanabilecegi tek dagitim ubuntu olup onda da forumlardan ciddi yardim almasi gerekir zaten bu tarz arkadaslarda ciddi bilgi eksikligi oldugunu bildigimden bsd ve linux ayrimina girmek istemedim cunku o tip ayrimlar bu arkadaslari ilgilendirmez zaten de anlayamazlar google layip buraya kopyala yapistir yaparlar en fazla ben de dedim kisaca free bsd kullan en azindan sectigin paketleri yuklemis olursun avantaji bu olur diye gecistirdim uzun uzadiya anlatmaya luzum yok cunku anlamazlar anlasalar bile evinde hobi icin kullanan adami alakadar edecek farklar yok yine de ilk soran arkadas yani konunun gercek muhatabi iyi niyetliydi sonradan mudahil olanin bir takim sorunlari var

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HACl -- 8 Mart 2018; 15:40:53 >
    1993'ten beri Unix kullanıyorum dedim, yaptığı geri dönüş ortada. O yıllarda Linux diye birşey yoktu. Windows 3.1 vardı MacOS vardı (Unix temelli OS X öncesi Apple sistemi) pek kimse bilmez VMS vardı nitekim kullandığım Unix, üniversitenin laboratuarındaki VAX-8250 'a bağlı bir DEC konsoluydu ve VMS işletim sistemini kullanıyordu, arch slack vs linux kullanıyorum diye büyüklenen o kişiye VMS nedir diye sorsam büyük ihtimalle duymamıştır bile, açıklasam, bu sefer 'dinozorların sistemi o' der mi, VMS'yi bugün Amerika ve Avrupa dahil birçok bankanın hala kullandığını söylesem bankalar birer dinozor der mi belli değil :|

• 
Sayfa: önceki 2021222324
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.