Şimdi Ara

Linux neden başarısız ? işte cevabı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
470
Cevap
7
Favori
27.240
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Başarı göreceli bir kavramdır kimine göre ve ya neye göre ?

Tam 8 yıldır windowsun yanında linux kullanıyorum daha doğrusu linuxu seviyorum ve her versiyonunu denemek
    ve yenilikleri görmek beni mutlu ediyor. İşte mac kullanıyorum.

Fakat bunca yıl windowsun zaaflarından üstelik bedava olması halinde yararlanamayan bir sistemdir linux.
    Linux kendi içinde onlarca sürümlere bölünmüş bir türlü istikrarı yakalayamamıştır.
    İstikrar demişken bana göre en istikrarsızın istikrarlısı Ubuntu'dur fakat ubuntunun gereksiz çökmelerinden dolayı artık mint linux 13 kullanıyorum.

Gerçek şu ki, böyle devam ederse bir 20 yıl daha linux windowsun yanına yaklaşamaz artık daha kullanışlı daha basit ve oyuncu, multimedya
    alanın da linux extra programlarla kendi sanal yaşamına yön vermelidir. yoksa işi gerçekten çok zor.

• İyi de yaptığın eleştirilerin hepsi karavana.
    Elle tutulur bir şey koymamışsınız ki ortaya, daha da garibi neyi eleştirdiğinizi bilmiyorsunuz.
    Ben de diyorum ki. GNU isizin için sorunsa (ki önceki mesajlarınızda bunu bile sorun demiştiniz), Linux size göre gelişmiş değilse, hangi İşletim sistemini beğeniyorsanız onu kullanın. Kendinizi kasmanın sıkmanı ne alaemi.
    Bana göre Linux benim bütüm ihtiyaçalrımı karşılıyor, ne yapmak istiyorsam Linux ile yapabiliyorum.
    Size böyle gelmiyorsa kullanmazsınız olur biter.
  • Gece gece uyku tutmayınca Trollük yapası geliyor inanın galiba.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kelebekx3 -- 19 Temmuz 2012; 22:40:20 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: kelebekx3

Gece gece uyku tutmayınca Trollük yapası geliyor inanın galiba.

yok kardeş linux candır. eleştiriyorsunuz madem eleştirilmeyide kabullenin. kimse istemez Ms'e tonla para ödesin.
  • İşin şaka yönü bir yana, aslında Ubuntu pek kararlı bir sistem değil gibi. Debian Sid üzerine inşa edilen ve Sid depodaki pek çok paketi kullandığı içinde uygulamalar ile sık sorun yaşatabilen bir dağıtım. Linux Mint 13'de Ubuntu 12.04 tabanlı olduğu için benzer hatalarla karşılaşma olasılığı artıyor. Daha kararlı bir yapı için, Debian Testin sürüm üzerine yapılandırılan, yarı yuvarlanan (semi rolling) bir dağıtım olan LMDE 'yi (Linux Mint Debian Edition) öneririm.

Eleştiriler başımız üstüne ama sağ gösterip sol vurulmasa iyi olacak.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kelebekx3 -- 19 Temmuz 2012; 22:44:29 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: kelebekx3

İşin şaka yönü bir yana, aslında Ubuntu pek kararlı bir sistem değil gibi. Debian Sid üzerine inşa edilen ve Sid depodaki pek çok paketi kullandığı içinde uygulamalar ile sık sorun yaşatabilen bir dağıtım. Linux Mint 13'de Ubuntu 12.04 tabanlı olduğu için benzer hatalarla karşılaşma olasılığı artıyor. Daha kararlı bir yapı için, Debian Testin sürüm üzerine yapılandırılan, yarı yuvarlanan (semi rolling) bir dağıtım olan LMDE 'yi (Linux Mint Debian Edition) öneririm.

Eleştiriler başımız üstüne ama sağ gösterip sol vurulmasa iyi olacak.

evet anlatmak istediğimde bu zaten windowsta bunalan kullanıcı daha zor ve karmaşık aynı zamanda buglu bir sisteme neden geçsin ki ?
    ubuntu çok hatalar veriyor windowzu aratmıyor.

• şimdi buna 3 çeşit cevap verilebinir.
    1si ya sen nasıl linuxa laf ediyon linux süper üstün v.s. bişidir
    2. si hacı vallahi doğrusun windows süper.
    3. ki bu benim tercihim linux ları birleştirmeyi hayal etmek arkadaş tüm partiler birleşsin tek bir parti olsun ülkeyi yönetsin demek gibi bişi.
    neticede böyle birşeyi beklemek saçma ve imkansız.

windowsun başarısı ticari bir başarı ve ticari kuvveti olan bir firmanın milyonlarca dolarlık reklam bütçeleri ve yazılım firmaları için kendi platformlarını tercih etmelerine yönelik fonlama yapan bir şirket .

linux en yaygın olan ubuntu ise böyle bir gübü olmayan bir topluluk, linuxun bir noktaya gelmesi windowsu dövmesi v.b. beklentiniz varsa bu google gibi bir şirketin android pc chrome os v.b. birşey çıkarması iile mümkün olabilecek birşey yoksa işletim sistemi 2 sn de açılsa hiç hata vermese jet gibi olsa 2 tıkla tüm ayarları yapılsa dahi üzerinde autocad, eta, photoshop, illustrator, after fx fifa 2012, crysis gibi yazılımlar yoksa hiç bir şey ifade etmez beyler.

bu işin bugla hatayla filan alakası yok.

• Linux'un en büyük artısı bilgisayara meraklı olan her insanın en azından bir kere tatmak isteyeceği bir tat olması bence, ayrıca yine bana göre sadece maillerine bakıp, müzik dinleyen tipik bir son kullanıcı için hiç bir zaman Windows'un rakibi olamayacak bir platformdur kendisi.
  • disney gibi büyük firmalar animasyon yaparken linux tabanlı özel sistemler kullandığını biliyor muydun?

ayrıca bill amca sadece firmalara para ve baskı yapıyor. linuxun felsefesine aykırı bir şey bu ve bill amca zaten pazarlamanın derdinde sadece.

daha sonra editleyecem bu mesajımı bekle oğlum sen!
  • Windows 32 bit desktop un galibidir. Dana önce başladı, daha güzel domine etti.

Linux desktop patlamıştır. Geri falanda gelmez.

Lakin.

Desktopun kendiside patlamıştır.

Yeni desktop Telefon ve benzeri cihazlardır.

Bu yıl, 1986 dan beri ilk defa Microsoft Zarar yazmıştır.

Linux, android vasıtası ile mobil dünyasında yerini almıştır.

Özetle ikinci raund Linux un.
  • Bir yerde okumustum linux windowstan once yapılmıs windows onu satınmı almıs oyle bisey vardı hatırlamıyorum. ama hepsinden one cıkan mac hala en iyisi.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: khanjui

Bir yerde okumustum linux windowstan once yapılmıs windows onu satınmı almıs oyle bisey vardı hatırlamıyorum. ama hepsinden one cıkan mac hala en iyisi.

yok hocam o dos. (emin değilim)

microsoft dosu satın aldı diye biliyorum.

sonra ms-dos çıktı işte.

böyle olması lazım ama bende yanlış biliyor olabilirim.
  • Arkadaşım linux hiç birzaman Oyuncu o pahalı multimedya uygulamaları kullanan kesime hitap etmedi inşallahta etmez . Linux un felsefesine bir kere aykırı ücretli kapalı kaynak sadece ticari amaç güdelerek geliştirilmiş hiç bir uygulamanın linuxta yeriyok olmasında.Eğer sadece oyun oynamıyorum ,autocad çalışmıyor photoshop yokmu gibi şeylerden dolayı linux kötü diyorsanız zaten siz linux kullanmayın windows unuzla paşa paşa yaşayın.
  • ..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi PowerOfLinux -- 21 Temmuz 2012; 14:03:23 >
  • Kullanmak zorunda olduğum birkaç Windows program olmasa ömür boyu sadece Linux kullanırım hiç de sıkılmam
    Windows kötü mü ?? hayır ama Linux'ten asla şaşmam....
  • quote:

Orijinalden alıntı: PowerOfLinux

Kullanmak zorunda olduğum birkaç Windows program olmasa ömür boyu sadece Linux kullanırım hiç de sıkılmam
    Windows kötü mü ?? hayır ama Linux'ten asla şaşmam....

+1 katılıyorum
    ben ilk linuxumu 7-8 yıl önce kullandım son 4 yıldır sadece linux kullanıyorum. ara sıra sıkılırsam oyun oynamak için pcde küçük bir bölmeye kurduğum windows bulunduruyorum. linuxu hiçbir şeye değişmem linuxa okadar çok alışmışımki windowsa girdiğimde sıkılıyorum

• linux'un masa üzeri çevre birimi standartları yok !

linux dediğiniz şey MS-DOS misali komutla çalışan güncel komut istemi içeren bir sitemden öte bir şey değil

dahası masa üzeri çevre birimi standartı olmadığı sürecede son kullanıcıların beklentileri açısında belli bir standart sunamayacaktır !

dahası bir çok masa üzeri arabirimi seçeneği olsada bunlar kendi standartlarını dayatmaya çalışan sözüm ona bağımsız programcılar ama asıl niyetleri kendi standartlarıyla günün birinden linux ciddi bir pazar payı olursa bu işten paylarına düşeni yemek dahası MS ortamı bunlara pabuç bırakmamaktadır ! bu açıdan bunlar linux için kendi standartlarını dayatma çabasında iyilikten daha çok kötülük yaptıklarını söylemek olasıdır !

bu arada esas olan açısından Android sistemi kendi oluşturduğu dosya bağımlılık paketleri sunulan işletim sistemi içerisinden gelmekte dahası kendi masa üzeri çevre birimi standartları şimdiden ciddi bir şekilde kullanıcı alışkanlıkları açısından iyi bir yere geldi gibi ! ( dokunmaktik ekran kullanımı ) bu açıdan android belli standartları oturtmayı ciddi bir şekilde başardı gibi ! ama sözüm ona GNU standartları yüzünden google bir çok lisans şartı zorunluluğu yüzünden MS un karşısında ciddi anlamda Ticari bir yazılım olarak çıkamadığı gerçeği var

son kullanıcı ve linux geyiği yapanlar açısından kaç kişinin ne kullandığı makarası muhabbeti dönüyor ortada
    ama asıl mesele kullanıcıların %1 i dahi ticari yazılım kullanıyor ise bu %1 in içindeki aslan payı olan en büyük % oranını kimin aldığı önemlidir. ! haliyle MS alıyor ise

isterse dünyanın her yerinde free os anlamıyla linux kullanılsın !
    ama ticari yazılım piyasası diye ayrı bir kulvar olduğu sürece
    ve linux bu piyasada rakiplerini geride bırakır bir ticari satış grafiği çizmediği sürece
    gerçek bir başarıya imza atmış olmaz !

insanlar hala bu konuyu anlamıyorlar
    gitmiş benchmark testlerinde linux MS'u 2 ye katıladığını anlatıyor
    bu bu açıdan bir başarıdır. ama asıl başarı var olan tüm kulvarlarda 1. olabilmektir.

ben 10 numara linux kullanmasını bilsemde oluşmuş ticari yazılım sektöründe
    çalışabilmeniz için piyasada kabul gören belli eğitim ve kursları vermeniz
    belli MS sertifikalarına sahip olabilmeniz çok önemli

yarın bir gün siz ciddi bir firmada bilgi işlemci olarak işe başvurduğunuz zaman
    insan kaynakları yöneticisi sana linux kullanıyormusun demiyor !

uluslar arası standartlarda MS eğitim sertifikalarınızı ne düzeyde olduğunu soruyor.

yani isterseniz üniversitede bilgisayar mühendisi olup sektörde iş bulmaya çalışın
    piyasada geçerli olan tek belge ticari yazılım sektöründeki 1 numaralı firmanın MS un
    uluslar arası niteliklerine dikkat ediliyor.

öyleki lise mezunu olun bu belgeleriniz olsun
    üniversite mezunundan bile daha iyi bir işiniz olur.

işte bu yüzden MS insanlara ticari açıdan bir gelecek sunabildiği için
    MS a insanlar sonuna kadar güveniyor !

ama linux bu konuda kimseye hiç bir şey sunamıyor
    çünkü linux bir noktada sadece PC nizin daha verimli çalışmasında öte bir öngörüsü yok !

• quote:

Orijinalden alıntı: playstyle

linux'un masa üzeri çevre birimi standartları yok !

linux dediğiniz şey MS-DOS misali komutla çalışan güncel komut istemi içeren bir sitemden öte bir şey değil

dahası masa üzeri çevre birimi standartı olmadığı sürecede son kullanıcıların beklentileri açısında belli bir standart sunamayacaktır !

dahası bir çok masa üzeri arabirimi seçeneği olsada bunlar kendi standartlarını dayatmaya çalışan sözüm ona bağımsız programcılar ama asıl niyetleri kendi standartlarıyla günün birinden linux ciddi bir pazar payı olursa bu işten paylarına düşeni yemek dahası MS ortamı bunlara pabuç bırakmamaktadır ! bu açıdan bunlar linux için kendi standartlarını dayatma çabasında iyilikten daha çok kötülük yaptıklarını söylemek olasıdır !

bu arada esas olan açısından Android sistemi kendi oluşturduğu dosya bağımlılık paketleri sunulan işletim sistemi içerisinden gelmekte dahası kendi masa üzeri çevre birimi standartları şimdiden ciddi bir şekilde kullanıcı alışkanlıkları açısından iyi bir yere geldi gibi ! ( dokunmaktik ekran kullanımı ) bu açıdan android belli standartları oturtmayı ciddi bir şekilde başardı gibi ! ama sözüm ona GNU standartları yüzünden google bir çok lisans şartı zorunluluğu yüzünden MS un karşısında ciddi anlamda Ticari bir yazılım olarak çıkamadığı gerçeği var

son kullanıcı ve linux geyiği yapanlar açısından kaç kişinin ne kullandığı makarası muhabbeti dönüyor ortada
    ama asıl mesele kullanıcıların %1 i dahi ticari yazılım kullanıyor ise bu %1 in içindeki aslan payı olan en büyük % oranını kimin aldığı önemlidir. ! haliyle MS alıyor ise

isterse dünyanın her yerinde free os anlamıyla linux kullanılsın !
    ama ticari yazılım piyasası diye ayrı bir kulvar olduğu sürece
    ve linux bu piyasada rakiplerini geride bırakır bir ticari satış grafiği çizmediği sürece
    gerçek bir başarıya imza atmış olmaz !

insanlar hala bu konuyu anlamıyorlar
    gitmiş benchmark testlerinde linux MS'u 2 ye katıladığını anlatıyor
    bu bu açıdan bir başarıdır. ama asıl başarı var olan tüm kulvarlarda 1. olabilmektir.

ben 10 numara linux kullanmasını bilsemde oluşmuş ticari yazılım sektöründe
    çalışabilmeniz için piyasada kabul gören belli eğitim ve kursları vermeniz
    belli MS sertifikalarına sahip olabilmeniz çok önemli

yarın bir gün siz ciddi bir firmada bilgi işlemci olarak işe başvurduğunuz zaman

uluslar arası standartlarda MS eğitim sertifikalarınızı ne düzeyde olduğunu soruyor.

yani isterseniz üniversitede bilgisayar mühendisi olup sektörde iş bulmaya çalışın
    piyasada geçerli olan tek belge ticari yazılım sektöründeki 1 numaralı firmanın MS un
    uluslar arası niteliklerine dikkat ediliyor.

öyleki lise mezunu olun bu belgeleriniz olsun
    üniversite mezunundan bile daha iyi bir işiniz olur.

işte bu yüzden MS insanlara ticari açıdan bir gelecek sunabildiği için
    MS a insanlar sonuna kadar güveniyor !

ama linux bu konuda kimseye hiç bir şey sunamıyor
    çünkü linux bir noktada sadece PC nizin daha verimli çalışmasında öte bir öngörüsü yok !

ms sadece ticaretiyle ilgileniyor artık.

ve donanım firmalarıyla büyük paralar üzerine anlaşmaları var.

linuxun felsefesine aykırı bir durumdur bu.

ayrıca her yer de ms yazılımları kullanılmıyor.

modelleme ve tasarım gibi işlerde daha fazla apple tercih ediliyor ve ms stabilite konusunda apple a yanaşamaz.

ms in yaptığı en büyük hata sadece işin pazarlamasına odaklanmak. tonla oem üreticiye zorla yükletiyor.

ayrıca bugün sunucuların büyük bir kısmı linux tabanlı sistemlerle çalışır.

ms kullananların sayısı çok az linux kullananlara göre.

bunu neden desin ki linux sadece bir çekirdektir.

ms hayranı ya da çalışanı olduğunuz apaçık belli. gidin visual basicle falan oynayın siz. ya da spider solitaire

• quote:

Orijinalden alıntı: baris_55
    ms hayranı ya da çalışanı olduğunuz apaçık belli. gidin visual basicle falan oynayın siz. ya da spider solitaire

MS övmüyorum, bilişim piyasasında oluşturduğu tekelin ne kadar başarılı olduğunu ifade ediyorum !
  • quote:

Kesinlikle katılıyorum, bende bunu anlatmaya çalışmıştım. MS propagandası falan yapmıyorum ama Windows'un tipik bir son kullanıcı için kesinlikle daha uygun olduğunu söylüyorum
  • quote:

Orijinalden alıntı: Balckfox

quote:

Kesinlikle katılıyorum, bende bunu anlatmaya çalışmıştım. MS propagandası falan yapmıyorum ama Windows'un tipik bir son kullanıcı için kesinlikle daha uygun olduğunu söylüyorum

zaten MS üzerini basa basa WİNDOWS anlamını bilmeyenler için PENCERELER adıyla bir sistemle tüm son kullanıcıların

komut momut bilmeden İBM uyumlu PC kullanmasını sağladı !

( MAC OS ve Amiga zaten pencere sistemi kullanıyordu !
    ama asıl marifet ibm uyumlı donanımlı PC lerde bunu becere bilmekti )

şu an yıl olmuş 2012 ve üzeri
    hayatında hiç linux kullanmayan birine 30 tane farklı masa üzeri çevre birimli yapboz tahtası gibi
    masa üzeri sunuyorsun !

dahası şu linux programlarındaki birden çok sesiz harfin yanyana gelmesinde oluşan kısatma program adları
    uzun yazılışlarında daha anlaşılmaz sanki star trek in kingdoms'ça misali yeni bir zeki ırkla karışlaşmış dünyalı psikolojisi ile linux çekirdeğinin fikrini sevsekte uygulama açısından son kullanıcıların anlamaması için özellikle bir mesafe konulmasının anlamı nedir !? neyse şükürler olsun ki artık android var bare bu saçmalıklar artık bir noktada ciddi bir şekilde bitmeye yakınlaşıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ProjectMan -- 22 Temmuz 2012; 15:45:56 >

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki

Benzer içerikler

- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.