Şimdi Ara

Lenovo Legion 5 AMD 2020 - Ryzen 5 4600H, Ryzen 7 4800H (45. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
1.251
Cevap
30
Favori
93.855
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
14 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 4344454647
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • https://forum.donanimhaber.com/thinkpad-coil-whine-cozumu--141943411

coil whine sorunu acaba 1tb HDD olmayan modellerde mi var ? Bu araştırmaları deneyen oldu mu ?

• Yazılımcı Online kullanıcısına yanıt

1tb hdd olan modellerde batarya 80wh yerine 60wh (daha küçük yani). Bir de ram konusunda Lenovo nun psref sitesinde Offering kelimesi ile belirtilmiş. Yani lenovo max 16gb ram ile dağıtıma çıkardım diyor. Ayrıca yeni işlemciler dual ram ile daha yüksek performans verebiliyorlar. Bu yüzden tek ram olduğunda fps düşme sorunu oluyor. Başka laptoplar için baktığımda 120den 80fps e düşen oyunlardan bahsediyordu. Fenix modelinin detaylı incelemesi var başka bir sitede orayı bulabilirsiniz neden fps düştüğü vs anlatılmıştı. Online alın siz en iyisi öbür türlü sorun çıktığında uğraşacaksınız. Online dan gelen ürünün tarihini vs beğenmezseniz kutuyu açmadan iade edersiniz oldu bitti.

• quote:

Orijinalden alıntı: ireMaN

1tb hdd olan modellerde batarya 80wh yerine 60wh (daha küçük yani). Bir de ram konusunda Lenovo nun psref sitesinde Offering kelimesi ile belirtilmiş. Yani lenovo max 16gb ram ile dağıtıma çıkardım diyor. Ayrıca yeni işlemciler dual ram ile daha yüksek performans verebiliyorlar. Bu yüzden tek ram olduğunda fps düşme sorunu oluyor. Başka laptoplar için baktığımda 120den 80fps e düşen oyunlardan bahsediyordu. Fenix modelinin detaylı incelemesi var başka bir sitede orayı bulabilirsiniz neden fps düştüğü vs anlatılmıştı. Online alın siz en iyisi öbür türlü sorun çıktığında uğraşacaksınız. Online dan gelen ürünün tarihini vs beğenmezseniz kutuyu açmadan iade edersiniz oldu bitti.

Anladım hocam, şu an için en iyi seçenek o gözüküyor. Cihaz da aklıma yatıyor ekran donanım üçlüsü ile ama çok kararsızım yine de. Acele etmeyeceğim sanırım.

Casper'da i7 10750 model G900 özelleştirdim. 240hz ekran seçtim benzer fiyata geldi. 240hz ekranı %100 SRGB bir panelmiş BOE üretimi 330nit. Bir arkadaş dedi, zaten 240 panelde düşük renk profili üreten model yok diye.

Lakin casper g900 excalibur'da da bir fan sesi var ki, benim 2008 de aldığım hp dv6 gibi. uçuyor mübarek, boş modda hiç durmuyor, azıcık yüke binse anında fanlar üflemeye başlıyor. Güçlü pcler de fan sesi olur da bu kadarı fazla yav. Sırf fan sesi yüzünden şu an elemiş gibiyim.

Şöyle bir alternatif var bunda da ram frekansı düşük geldi bana ama inceleme videosunda oyunlarda fps baya iyiydi. Ekranı hakkında bilgim yok yazdım cevap veren olmadı. bir sitede %100 srgb demişler ama kanıt yok.

https://www.gamegaraj.com/urun/fenix-10tn-144//

Vallahi bıktım araştırmaktan Lenovo Legion 5 AMD 2020 - Ryzen 5 4600H, Ryzen 7 4800H  heh şu alet olmuş işte diyemiyorsun hiç birine. Dual ram çok faydalı, önceli lenovo laptop da da dual kullanıyordum, oyun değil normal uygulamalarda bile fark ediyor dual kullanımı. Ama bu lenovo nun 16gb handikabı kafa karıştırıyor. Çoğu ülkenin dokümanına baktım, Offering yazıyor. ama youtube da 64gb bile takan var amd ye. Anlamadım gitti bu işi. Bios sınırı vardı kaldırdılar mı yoksa sonradan sınır mı getirdiler acaba. Kos koca firmasın ya böyle saçma sapan işlere ne diye girersin.

Sağ olun yardımlarınız için. Yine tercihlerim arasında bu alet ama alternatiflere de bakacağım.

• https://www.amazon.com/gp/product/B08BB9RWXD/ref=ppx_yo_dt_b_asin_title_o00_s00?ie=UTF8&psc=1

Linkteki laptopu almayı düşünüyorum fiyatı uyguna geliyor bana kalırsa, fakat gelen şarj aleti türkiyedeki prizlere uyumlu olmayacak muhtemelen. Bu sorunu nasıl çözüyoruz bilgisi olan var mı acaba?

• arkadaşlar merhabalar. ofiste çizim +render programları kullanımı için bir laptop arıyordum. bir kaç model arasında kaldım ve bu forumu görmeden bir başlık açmıştım. tercih olarak hepsiburadada satılan 4800h + 2060 kartlı bilgisayar da seçeneklerim arasında.

başlığıma bir göz atıp fikir beyan edebilecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ediyorum

başlık linki:

https://forum.donanimhaber.com/cizim-ve-render-programlari-icin-laptop-tavsiyesi-butce-yaklasik-15k--147319095

• Bugün yine gittim inceledim. Sonra başka laptoplara baktım. Lenovodan sonra başka alete bakınca ekran leş ötesi geliyor. Sırf ekranı için tercih bile edebilirim şu anda. 144hz excalibur vardı, eizo response time testinde mavi kutu arkasınsa sapsarı kuyruk çıkıyordu excalibur da. Lenovda görüntü tertemiz.

Hdr desteği var mı göremedim ama. Home olduğu için o özellikler kitliydi. Şu namussuzun ekranı öyle cezbediyor ki of.

edit:

Yanında lenovo creator vardı. Kaliteli ekranlar arasında legion'dan buna geçince 500nit parlaklık ile ağzım açık kaldı. apple retina ekran gibi canlı ve parlaktı. Ama ekran kartı 1650ti ve i7 10750h işlemci. hemde 12999 TL

Bu arada sistemin ayrıntılı bilgisini paylaşmışlar şurada.
    https://www.technopat.net/sosyal/konu/lenovo-legion-5-15imh05h-dxdiag.1102808/

Display Color Space: DXGI_COLOR_SPACE_RGB_FULL_G22_NONE_P709
    Color Primaries: Red(0.653320,0.329102), Green(0.297852,0.605469), Blue(0.150391,0.060547), White Point(0.313477,0.329102)
    Display Luminance: Min Luminance = 0.500000, Max Luminance = 270.000000, MaxFullFrameLuminance = 270.000000
    Monitor Name: Lenovo Display 1920x1080
    Monitor Model: unknown
    Monitor Id: BOE08DF
    Native Mode: 1920 x 1080(p) (144.002Hz)
    Output Type: Internal
    Monitor Capabilities: HDR Not Supported

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Yazılımcı Online -- 9 Ocak 2021; 0:10:41 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• lenovo creator'un ekranı buymuş 500nit - %100AdobeRgb destekli.

https://www.panelook.com/NV156FHM-NY5_BOE_15.6_LCM_overview_46515.html

lenovo legion 5 'in ekranı da bu

https://www.panelook.com/NV156FHM-NY4_BOE_15.6_LCM_overview_45536.html

• Arkadaşlar fiyatlar yine bu seviyelerde mi kalır bu sene? Lenovo almak istiyorum. Bendeki eskidi baya.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: TheGogol

https://www.amazon.com/gp/product/B08BB9RWXD/ref=ppx_yo_dt_b_asin_title_o00_s00?ie=UTF8&psc=1

Linkteki laptopu almayı düşünüyorum fiyatı uyguna geliyor bana kalırsa, fakat gelen şarj aleti türkiyedeki prizlere uyumlu olmayacak muhtemelen. Bu sorunu nasıl çözüyoruz bilgisi olan var mı acaba?

Yok mudur bilgisi olan bir arkadaş

• TheGogol kullanıcısına yanıt

Hocam sadece başlık için döüştürücü alırsınız ve sorunsuz kullanırsınız. Şuna benzer bir ürün.

https://www.hepsiburada.com/fetih-ingiliz-amerikan-tipi-priz-donusturucu-090507-p-HBV000003I2ZD

• TheGogol kullanıcısına yanıt

Bendekinin (legion 5) kablosu masaüstü bilgisayarlar için olan güç kablosundan. Giriş aynı sadece biraz daha köşeli gibi. Masaüstü bilgisayarım yok karşılaştıramıyorum. Eski laptoplarınki yuvarlak deliklerin içinde 3 giriş iken bu bıçaklı 3 giriş kullanmış. Eğer aynı şekilde gelirse ya da gelmesede farketmez, adaptöre uyan bir kablo da alabilirsiniz dönüştürücü yerine.

İncelememe Edit 3 başlığını açtım. Uzun kullanım diyebiliriz.

https://forum.donanimhaber.com//mesaj/yonlen/147306715

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ireMaN -- 10 Ocak 2021; 2:18:15 >
  • Çok teşekkür ederim arkadaşlar cevaplar için...

• quote:

Orijinalden alıntı: ireMaN

Bendekinin (legion 5) kablosu masaüstü bilgisayarlar için olan güç kablosundan. Giriş aynı sadece biraz daha köşeli gibi. Masaüstü bilgisayarım yok karşılaştıramıyorum. Eski laptoplarınki yuvarlak deliklerin içinde 3 giriş iken bu bıçaklı 3 giriş kullanmış. Eğer aynı şekilde gelirse ya da gelmesede farketmez, adaptöre uyan bir kablo da alabilirsiniz dönüştürücü yerine.

İncelememe Edit 3 başlığını açtım. Uzun kullanım diyebiliriz.

https://forum.donanimhaber.com//mesaj/yonlen/147306715

Baya memnunsunuz her halde hocam. Okudum incelemenizi, media markt da aralık üretimi var ama 256ssd + 1tb hdd modeli. Onu düşünüyorum ben de, 12500e düşmüş fiyatı. Ekran olarak beni çok cezbetti bir de ekran kalitesi olarak Dell var aklımda olan. Fakat i7 10750h onun işlemcisi. Lakin wifi kartı daha güçlü lenovodan. Killer ax 201 kullanıyor ve parmak izi okuyucusu falan var. Ekran yine %100srgb 300nit.

https://www.hepsiburada.com/dell-g515-intel-core-i7-10750h-16gb-512gb-ssd-rtx-2060-windows-10-home-15-6-fhd-tasinabilir-bilgisayar-6b750w165c-pm-HB00000XA5VS

type-c 'yi kulandınız mı hocam ? şarj desteği yok falan deniyordu ama sanırım power D. özelliğinden bahsediyorlar değil mi ? Ters şarj ile laptopu şarj edemiyoruz. Yoksa yine iki type-c kablo kullansak telefon falan şarj olur herhalde. Lenovo Legion 5 AMD 2020 - Ryzen 5 4600H, Ryzen 7 4800H 

Mouse 'u photoshop'da kullandın mı bir de onu sorayım. Ben lazer mouse'dan sonra logitech kablosuz m560'a geçmiştim. Optik sensöre bir türlü alışamamıştım mecbur kullanıyorum. Bu da optik ama taraması kuvvetli baya, lazere yakın performans sunar herhalde. Laptop bozulunca grafik tablet alma hayalleri suya düştü de Lenovo Legion 5 AMD 2020 - Ryzen 5 4600H, Ryzen 7 4800H 

Hocam memnunum maşallah. Yeni cihaz diye de yazıyorum fırsat buldukça. Dertli süreç insanlar faydalansın.

Bana 256gb SsD yetersiz idi. 1tb HDD güzel ama SSD depolamaya da geçmek istiyordum. O yüzden yanaşmadım mediamarkte. 512 + 1tb m.2 SSD daha güzel oldu. Gerçi o zaman fiyat farkı daha azdı.

Bi tık büyük batarya da güzel. İş yerinde vs kablo taşımadan bir iki saat iş görür. Ortak çalışma zamanlarında.

Ben ansysde de çalışıyorum, analiz yapıyorum. 4800h daha iyi iş görür diye AMD tercih ettim. Bir de ısınma soğutma daha iyi diye düşündüm. Ki pek başarılı. Isınma yok. Oyundan çıkınca 30sn de falan fan sesi hemen kısılıyor. sessizlik güzel şey. Type c daha kullanmadım ama telefon şarj eder tabiki. Onu yapması biraz mecbur :). Power d. Yok. Yani type c den laptop şarj olmuyor sadece. Ki normal 230w lık şarj aleti geliyor.type c biraz düşük güçte kalır sanırım. Performans modda çalışamaz o zamanda alet. Sol yan USB den tel şarj ettim. 1-1.5a çıkış veriyor.

Wifi performansı ve çekim gücü güzel geldi bana. 5ghz wifi ile kullanıyorum. Test etmedim ama algım pozitif.

Photoshop kullanmıyorum ne yazık ki. Lakin Cad programlarında kullandım. Yani mouse dan baya memnunum. Kablosuz mouse da takılı ama pek kullanmıyorum.

Dellin ekran kartı voltajını ve cpu ısınma konusunu bir araştırın isterseniz. İ7 modellere çok yoğunlaşmadım Bilgim yok ama sorun olmasın.

• aylar süren araştırmalar sonunda ben de hepsiburadadan 256 gb+ 1 TB-17"'lik modeli aldım. Kaç aydır forum forum inceleme yapmak bayağı stresliydi ama sonunda dayanamayıp aldım. Oyun oynama fırsatım olmadı henüz ama normal kullanımda gürültü vb. sıkıntılı durumlar yok. Ekranda da en azından benim gözümün algıladığı kadarıyla herhangi bir ışık sızması durumu yok. Ekran büyük diye bu modeli aldım ama 256 gb SSD ilerde sıkıntı yaratacak 512 liği almak daha mantıklı olurmuş. Klavyeye de henüz alışamadım daha önce Msi GE60 kullanıyordum buna elimi oturtmakta biraz zorlanıyorum ama alışırım herhalde.

• Bilgisayarımı servise vereceğim sağ taraftaki fandan ses geliyor büyük ihtimalle fan yaprakları bir şeye sürtüyor. Acaba servis öneriniz var mı burası iyi diyeceğiniz bir yer istanbul da oturuyorum teşekkürler.

• son bios updateden sonra oyunda fan çalışmıyor bu sorunu yaşayan varmı

Hocam merhaba dxdiagda HDR not supported yazıyor doğrudur ancak monitör ayarlarında şöyle bir kısım mevcut. Burada stream HDR video ayarı açık olarak ayarlandıktan sonra HDR içerik izleyemiyorum. Örneğin netfliks masaüstü uygulamasını açtığım zaman bilgisayar yeniden başlatılıyor. Yada youtube ekran çözünürlüğü kısmında hdr ibaresini göremiyorum. Bu da kafamı karıştırdı doğrusu. Şimdi bu panel HDR destekliyor mu desteklemiyor mu :)

Lenovo Legion 5 AMD 2020 - Ryzen 5 4600H, Ryzen 7 4800H
  • cartwheel C kullanıcısına yanıt

Donanımsal olarak ekranın HDR desteği yok. HDR destekli ekran Legion 7 serisinde mevcut hocam. Legion 5 de Dolby Vision desteği var ve bu da sanırım yazılımsal, dolby vision'u ben tam anlamadım açıkçası. Netflix 'de hdr çalışır mı bilmiyorum da dolby vision içerik varsa onları oynatıyormuş. Zaten windowstaki demo videoda HDR açık ya da kapalı ayarı yapınca sadece mini resim değişiyor, tam ekran oynatınca değişmiyor.

mağazada ben de youtube da denedim ama HDR çıkmadı, tarayıcı yüzünden de olabilir belki bilemiyorum. HDR'li cihazları beklemeye değer mi bilemedim. Hepsiburada'da 20 bin, mediamarkt'da 23bin tl. Bir de i7 10750h işlemci var, R7 daha güçlü. Ekran kartında biraz öne geçiyor 2070 maxq var.

nit değeri 300'ün üstü olan ve en az %100srgb cihaz çok az. Kaarsızlıkla piyasaya bakıyorum bende. Bu hafta içi Legion5 alabilirim.

• ireMaN kullanıcısına yanıt
    Merhabalar hocam siz kullandığınız süre boyunca herhangi bir problem yasadınız mı ?
    (coil whine vb.gibi)
    Bir hafta içerisinde Mediamarkt üzerinden almayı düşünüyorum. Tavsiye eder misiniz ?
  • 
Sayfa: önceki 4344454647
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.