Şimdi Ara

Thinkpad Coil Whine Çözümü

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
15
Cevap
1
Favori
2.314
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Öncelikle %100 işe yarar, her modelde sorunu kesin çözer diye bir iddiam yok. Ben hangi modelde nasıl çözdüm onu anlatacağım. Bir kaç test yaparak siz de bu yöntemin işe yarayıp yaramayacağını tespit edebilirsiniz.

Bu yazı 2 ay önce satın aldığım Lenovo ThinkPad E595 AMD Ryzen 3500U 8GB 256GB SSD 20NF001PTX modeli ile ilgilidir.

Windows 10, tüm güncellemeler ve driverları kurdum. Kurulum aşamalarında sistem kaynak kullanımı yüksek olduğu için coil whine sesi gelmiyordu haliyle anlamam bir kaç günü aldı.

Notebook' un sol üst köşesinden yaklaşık 1 metre uzaklıktan, televizyon bile açıkken duyulacak seviyede coil whine sesi vardı. Seslere karşı çok hassas olduğumu belirtmeliyim.

Bu ses nedir, nasıl çözerim diye başta reddit olmak üzere tüm thinkpad başlıklarını okudum. Kayda değer bir bilgi alamadım.

Sonra dikkat ettim ki bu ses sistem boştayken geliyor. CPU kullanımını arttıracak bir işlem yaptığınızda anında kesiliyor. Sonra CPU fanı devrini ayarlayabileceğim bir yazılım kurdum ve fan devrini bir miktar arttırdığımda dahi sesin yine kaybolduğunu tespit ettim.

USB portlardan bellek, led bağladığımda da ses kesiliyordu. Buradan yola çıkarak coil whine sesinin kesinlikle düşük enerji tüketimi olduğunda meydana geldiğini anladım. Aynı modelin 32 GB RAM ve 1TB diskli modelini satın almış biriyle konuştuğumda kendisinden Coil Whine gelmediğini söylemesi üzerine düşüncem desteklenmiş oldu.

Boşta bir RAM ve Sata slotu vardı. Hemen bir 8GB RAM ve SSD takviyesi yaptım. Tahmin ettiğim üzere bu parçalarla birlikte sistem daha çok enerji tükettiği için ses kesilmiş oldu. Pil kullanım süresinde gözle görülür hiç bir azalma olmadığını belirtmeliyim. Coil whine sesini kesecek olan ek enerji gereksinimi oldukça düşük.

Siz de Coil Whine duyuyorsanız, cihaz yükteyken veya USB portlardan bellek vs. taktığınızda sesin kesilip kesilmediğini kontrol edin. Kesiliyorsa ve boş ram, sata slotunuz varsa dediğim yöntem işe yarayacaktır.

Thinkpad' in arka kapağı çok kolay açılıyor. Sağlam olduğu için çok abartmadığınız sürece tırnakları kırmanız zor. Youtube' da bir kaç disassembly videosu izleyerek kolaylıkla açabilir ve upgrade yapabilirsiniz.

Önce - Sonra
    Thinkpad Coil Whine Çözümü Thinkpad Coil Whine Çözümü

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi farselem -- 9 Şubat 2020; 13:0:35 >

• Ryzen 7'li modelde de coil whine var.

Yakın zamanda deneyeceğim.
  • @farselem Hocamın yaptığı gibi soldaki usb soketin birisine Telefonu bağladım (ip6)
    CW anında dur.
    Çıkardım başladı, taktım kesildi.

Şimdi aynı mantıkla SSD + Ram takviyesi de güç tüketimini arttırıp sesi keseceğini düşündüğüm için Çözümü oldukça mantıklı buldum..

En yakın zamanda sipariş vereceğim..
    Hem zaten almadan önce de yükseltme düşüncelerim vardı.
  • xxxxxxxxxx

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi huhuq -- 21 Mayıs 2020; 12:46:36 >
  • @farselem Hocam birkaç sorum olacaktı size.Öncelikle sata ssd ile mi upgrade ettiniz yoksa ssd kutusunumu değiştirdiniz?Biz bu uprade lerle uğraşmak istemezsek direk 16lık ram ile alsak veya yine biz ilave etsek ssd ilavesi yapmasakta yeterli olurmu acaba?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kayserideki Sivaslı -- 14 Temmuz 2020; 0:7:42 >
  • Boş sata slotuna Sata SSD taktım. Sadece RAM veya sadece SSD ilavesi yeterli olmayabiliyor. SATA + RAM slotları tamamen dolu olursa garanti.
  • Çok teşekkürler
  • fiyat uygunluğundandan almayı düşünüyorum ama ben de sizin gibi sese karşı çok duyarlıyım. yazılım işiyle uğraşıcam ofis modunda sıfır sesle çalışmak istiyorum fakat bu sıkıntı kafama kurcalıyor.
  • aynı sorun bende var daha bir hafta oldu alalı fanı kapattım tam net coil whine müşteri hizmetlerini aradım destek almak için ama bu kendi bobin sesi sorun yok dediler ancak ses rahatsız ediyor cidden, lenova v-15 ada serisi görünüşü sizinkiyle aynıda içi acaba aynı mıdır? boş slot vs varsa ben de yaptıklarınızı yapsam düzelebilir mi acaba?
  • karambyte K kullanıcısına yanıt
    CPU yük altındayken (yazılımla strese sokabilirsiniz) veya USB' den bir dongle takıp cihazın enerji tüketimini arttırdığınızda CoilWhine kesiliyorsa RAM ve Disk takviyesi büyük oranda sorununuzu çözer.
  • Selam. IdeaPad gaming 3 kullanıyorum. İlk günler herhangi bir sorun olmasa da dün maalesef cızırdamaya başladı. :( İnternette okuduklarımın aksine tam sizin söylediğiniz şekildeki kullanımda ses azalıyor. Örneğin, arkaya herhangi bir oyunun clienti bile açmam sesi kesmem için yeterli. Masaüstü durumdayken cızırtılar sürüyor. Yalnızca ram takviyesi durumunda sesi azaltma şansım nedir? Veya sizce bu ses zaman içerisinde geçebilir mi? Dediğim gibi ilk kullanımda bu sorun yoktu.

• Konu sahibinin dedigi gerçekten işe yarıyor mu? Ona gore gaming 3 alacagım
  • bertan1907 B kullanıcısına yanıt

Thinkpad E595 serilerinde işe yarıyor.

Sizin bahsettiğiniz tamamen farklı bir model. O yüzden kesin bir şey söylemek zor. Ama coil whine varsa ve cihazdaki enerji tüketiminde artış olduğunda ses kesiliyorsa teorik olarak daha fazla enerji tüketmesini sağlamak (RAM, Disk takviye gibi) sesi keser.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi farselem -- 2 Ocak 2021; 0:12:12 >
  • Konu sahibi bu konuda hakli olabilir guc donusturuculer yuk az oldugunda dusuk frekansta calisabiliyor. Bu da guc donusturucude kullanilan bobinlerde kulak ile duyabilecegimiz gurultuye sebep olabiliyor. Bazi dandik led trafolari da yuksuz calistiginda otme yapar. Mantik benzer. Baslikta dendigi gibi ram, ssd, hdd vs ekstra yuk eklemek manrikli. Ben alir almaz 8gb ram eklemisti. Ve 1tb hdd oldugu icin hic duymadim bu sesi.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.