Şimdi Ara

### Lenovo Ideapad Y510p Kullanıcıları Satın Alma Rehberi Ve Ön İncelemeler ### (331. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
9.431
Cevap
56
Favori
387.167
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 329330331332333
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    eğer sahte(ya da crack) w8 kullanmak istemiyorsanız lenovo ile görüşün ssd konusunu aksi taktirde şu an elinizde olan windows lisansını ssd de kullanmanız pek mümkün olmayabilir

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gigzara -- 13 Mayıs 2014; 3:17:50 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: oktycskn_05

quote:

Orijinalden alıntı: _extreme_

quote:

Arkadaşlar zalman nc 2000 model notebook soğutucuyu bugün öğle saatlerinde kargodan aldım aslında detaylı paylaşım yapacaktım Assasin's Creed IV'ü 1 saat oynadıktan sonra değerlere baktım ama değişen tek şey 1.ekran kartı ve işlemci oldu 2.ekran kartı yine 98 dereceyi gösteriyordu 2.ekran kartındaki tek fark 98 dereceye yarım saat daha geç ulaşması oldu ama 1.ekran kartında 8,işlemcide 4 derecelik bir düşüş oldu.Geri iade etsem 128lik ssd alsam daha mı iyi olur acep

Ah be dostum, keşke yazdıklarımızı daha dikkatli okusaydın...

Bu cihaza istersen 500 TL'lik soğutucu al yine para etmez. Bu durumun en büyük sebebi de, cihaz altında yer alan havalandırma kısmında kullanılan filtredir. Adamlar cihaz içerisine toz girmesin diye öyle bir tabaka yapmışlar ki, bu yüzden 2.GPU'ya yeterli hava gitmiyor...

Bende de Cooler Master U2 Plus var. Çok test yaptım ve sonuç olarak; soğutucu 2.GPU'nun sıcaklığına sadece 1-2 derece katkı sağladı. Bunu da burada 2-3 defa yazdım. Yani kimse, ben bir soğutucu alayım 5 derece ve üzerinde bir soğutma sağlayayım diye hayal kurmasın. Ancak kendiniz sağlam bir soğutucu yaparsanız bu değerleri alabilirsiniz...

Kısacası, 2.GPU'daki sıcaklık soğutucu ile düşmez. Bunu düşürmenin iki yolu var; ya EVGA Precision programı aracılığı ile cihazı oyunlarda 30 fps'ye sabitleyeceksiniz. Yada oyun ayarlarından fedakarlık edeceksiniz. Ancak bu şekillerde 85-90 derece civarlarında bir sıcaklık dengesi oluşturabilirsiniz...

http://www.hepsiburada.com/liste/crucial-m500-120gb-sata-6gbps-25-7mm-95mm-adapter-ssd-ct120m500ssd1/productDetails.aspx?productId=bd500892&categoryId=114814 linkte belirtilen ssd bizim laptopa uygun mudur acaba?Ona göre soğutucuyu iade edeceğim

Ssd de alma hocam.ben sana sogutucu fayda etmiycek demistim degilmi? Ssd slotu yok bu laptopda.m sata ssd slotuda yok.boyle kullancaksin.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: gigzara

3. bilgisayarı sıvı nitrojenle soğutmak işe yarayabilir
    bizim bilgisayar bile sıvı nitrojeni o kadar ısıtamaz
    işlemci ve birinci kart kolay da ikinci kartta boru yok ona nasıl uygulanabilir fikrim yok

iki dakika fantezi peşinde koşma arkadaşım yaa

quote:

_extreme_

http://www.hepsiburada.com/liste/crucial-m500-120gb-sata-6gbps-25-7mm-95mm-adapter-ssd-ct120m500ssd1/productDetails.aspx?productId=bd500892&categoryId=114814
    linkte belirtilen ssd bizim laptopa uygun mudur acaba? Ona göre soğutucuyu iade edeceğim...

Bu SSD bizim PC'ler için uyumlu değil. Zaten bizdeki PC'lerde SSD slotu yok.
    Yeni nesil olarak bilinen M2 & NGFF slotunun varlığından söz ediliyor. Bununla ilgili yabancı sitelerdeki reviewlarda eklenen fotolara bakarsan, bahsettiğim slotu görebilirsin. Ancak ülkemizdeki satılan bazı ürünlerde bu portun sökülmüş olduğundan bahsedildi. Yani slot var mı yok mu, bu konuda açıkçası sana kesin bir bilgi veremiyorum. Seni yanlış yönlendirmek istemem. Bu yüzden bunu Lenovo Türkiye'ye sormak lazım. Lenovo'ya derken müşteri hizmetlerine değil tabii ki. Çünkü onların bir şeyden haberi yok. Onları ipi ile kuyuya inilmez. Direk teknik servise sormak lazım. Ayrıca @gigzara kardeşimin dediği gibi, yeni alacağınız disk ile birlikte orijinal lisansınızı kullanma imkanınız olacak mı bunu da sormalısınız. Bu sorulara verecekleri cevaplara göre bir adım atmanızı tavsiye ederim...

Ayrıca linkteki ürünü ancak 1 TB'lık diskten feragat ederek kullanabilirsin. Dışarı çıkan 1 TB'lık disk içinde bir kutu alırsan, harici disk olarak değerlendirebilirsin...

• Evet sshd olduğu için linkteki ssd uyumsuzmuş 1 telobayt artı 128 gigabaytlık(sshd) lenovonun kendi malzemesini teklif ettiler termal soğutmasıydı macunuydu borusuydu derken toplam 655 lira masraf çıkardılar beni güle güle öldürdüler
  • quote:

Evet sshd olduğu için linkteki ssd uyumsuzmuş 1 terabayt artı 128 gigabaytlık(sshd) lenovonun kendi malzemesini teklif ettiler
    termal soğutmasıydı macunuydu borusuydu derken toplam 655 lira masraf çıkardılar beni güle güle öldürdüler

Allah kimseyi servise düşürmesin
  • bence o fiyat sshdden kaynaklanıyor macun dediğin 30 tl bişey
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: _extreme_

quote:

Arkadaşlar zalman nc 2000 model notebook soğutucuyu bugün öğle saatlerinde kargodan aldım aslında detaylı paylaşım yapacaktım Assasin's Creed IV'ü 1 saat oynadıktan sonra değerlere baktım ama değişen tek şey 1.ekran kartı ve işlemci oldu 2.ekran kartı yine 98 dereceyi gösteriyordu 2.ekran kartındaki tek fark 98 dereceye yarım saat daha geç ulaşması oldu ama 1.ekran kartında 8,işlemcide 4 derecelik bir düşüş oldu.Geri iade etsem 128lik ssd alsam daha mı iyi olur acep

Ah be dostum, keşke yazdıklarımızı daha dikkatli okusaydın...

Bu cihaza istersen 500 TL'lik soğutucu al yine para etmez. Bu durumun en büyük sebebi de, cihaz altında yer alan havalandırma kısmında kullanılan filtredir. Adamlar cihaz içerisine toz girmesin diye öyle bir tabaka yapmışlar ki, bu yüzden 2.GPU'ya yeterli hava gitmiyor...

Bende de Cooler Master U2 Plus var. Çok test yaptım ve sonuç olarak; soğutucu 2.GPU'nun sıcaklığına sadece 1-2 derece katkı sağladı. Bunu da burada 2-3 defa yazdım. Yani kimse, ben bir soğutucu alayım 5 derece ve üzerinde bir soğutma sağlayayım diye hayal kurmasın. Ancak kendiniz sağlam bir soğutucu yaparsanız bu değerleri alabilirsiniz...

Kısacası, 2.GPU'daki sıcaklık soğutucu ile düşmez. Bunu düşürmenin iki yolu var; ya EVGA Precision programı aracılığı ile cihazı oyunlarda 30 fps'ye sabitleyeceksiniz. Yada oyun ayarlarından fedakarlık edeceksiniz. Ancak bu şekillerde 85-90 derece civarlarında bir sıcaklık dengesi oluşturabilirsiniz...

http://www.hepsiburada.com/liste/crucial-m500-120gb-sata-6gbps-25-7mm-95mm-adapter-ssd-ct120m500ssd1/productDetails.aspx?productId=bd500892&categoryId=114814 linkte belirtilen ssd bizim laptopa uygun mudur acaba?Ona göre soğutucuyu iade edeceğim

Bizim cihazla uyumlu tek ssd modülü budur ve bildiğim kadarıylada türkiyede satışı yok
    http://www.amazon.com/MyDigitalSSD-Super-Cache-Solid-State/dp/B00EZ2E8NO

Birde harddiski söküp yerine normal ssd takabilirsiniz ozamanda win8'i kaybedersiniz çünkü win 8 şifresi biosa gömülü olarak sshd ile beraber geldiği için win8 lisansınızı kullanamazsınız

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MrStolas -- 13 Mayıs 2014; 16:41:48 >

• gigzara G kullanıcısına yanıt
    Evet 1tb+120gb olan 234 lira ama onu aldıktan sonra değişim yapabilmek için diğer parçaları da almak zorundaymışız o şekilde 655 lira oluyor çok deli para ya o kadar param olsa gider uçak alırdım
  • MrStolas kullanıcısına yanıt
    Türkiye'de neyin satışı varki zaten.2.sınıf muamele görüyoruz çıkmadıki adam akıllı bi yerel üretici.
  • Bu arada tek ısınan laptop bizimki değilmiş Yeni çıkan MSI GE60/GE70 Apache Pro modelleride alev alev geliyo
    GE60 apache PRO sıcaklık dereceleri;
    CPU: 94
    GPU: 90

GE70 apache PRO sıcaklık dereceleri;
    CPU; 92
    GPU; 79

http://www.youtube.com/watch?v=z_fxnCCx9_c

amaaa MSI GS60 Ghost modeli çok iyi iş çıkarmış,hem ince,hem şık,hemde serin çalışıyo
    GS60 Ghost sıcaklık değerleri;
    CPU: 82
    GPU: 74

http://www.youtube.com/watch?v=raFVNWVkDbE

• monster bildiğim kadarıyla türkiyede üretiliyor bu arada lenovonun türkiye müşteri hizmetlerindeki elemanların biraz kafası güzel ngff slotunun ne olduğunu bilmiyorlar sana yanlış bilgi vermiş olabilirler altı üstü harddisk değişecek anakart değil yanlış bilmiyorsam. istanbuldaysan ve yakınsa lenovonun teknik servisine gidip öyle bilgi al müşteri hizmetleri saçmalıyor
    Ben müşteri hizmelerinden bilgi aldım ama gelen teklif elif ünal diye bir kadından gelmiş bilmiyorum kim olduğunu ama müşteri hizmetlerinden olmadığından eminim
  • Bilgisayarı ilk aldığım zaman yanından bir Zalman NC 2000 Slim almıştım. Ama ne yazık ki maksimum 1-2 derece düşürüyor sıcaklığı. Yazın gelmesine de az vakit kaldı. Antalyada yaşıyorum. Burada hava sıcaklıkları malum 35 derecenin altına inmez. O sebepten yaza hazırlık yapayım dedim. Zalmanımı komple söktüm. Ve üstteki delikli plakayı ev yapımı soğutucumda kullanıcam.

Ters çevirip kullanıcam, delikli kısımlar üst tarafa yani bilgisayarın hava boşluklarının tam altına gelicek.

( Delikli bölgenin uzunluğu 36 CM )

Tabaka yukarıdaki işte. Alüminyum.

Bilgisayarın kutusundan çıkan süngerleride iki taraf ayak olarak yerleştiricem.

Soğutucunun kalıbı hazır. Geriye birtek fanlar kaldı.

Bu konuda çok kararsız kaldım, ve bilgimde belli biryere kadar beni taşıyabiliyor.

İlk olarak bu fanı düşündüm;

Cooler Master Mega Flow 200MM

700 RPM / 110 CFM / 19 DB

Bundan iki tane yan yana koymayı düşünüyorum eğer tercihim bu olursa.

Akasa Viper 14 CM Kasa Fanı

600-1600 RPM / 110 CFM / 26 DB

Cooler Master Blade Master 120MM

600-2000 RPM / 76 CFM / 32 DB

Bundan alırsam 3 tane alıp yan yana koyucam.

Ayriyaten kafamda çok karıştı. Bu fanlar 12 V'Luk ve 12V'luk bir adaptör bağlamayı düşünüyordum ki bu sitede önceden açılmış bir konuyu gördüm. Üyelerden birisi 220 V direk prizden güç alan 2 fan kullanmış ve o fanın 12 V'luklardan daha sağlıklı olduğunu söylemiş. O konuda bayaa bir tartışma olmuş ve bir sonuca varılmadan kapanmış. Bu kafamı karıştırdı.

Sizce hangi fanı tercih ediyim. Yarın akşama kadar karar verip. Perşembe günü soğutucuyu hazırlamayı planlıyorum. Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

Artı bide şu videodaki adamın yaptığı soğutucu. Tam performans çalıştırınca sergilediği performans bence mükemmel. Kullandığı fan SilverStone Everflow ama internette hiçbir bilgi yok o fanla ilgili gücü nedir ne değildir bilemiyorum merak ettiğim şey yukarıdaki fanlar bu bu fanın yapabildiklerini yapabilir mi?

Soğutucusunu buldumhttp://www.ebay.com/itm/SilverStone-FM121-120mm-Case-Fan-/200863536861?_trksid=p2054897.l5658 2400 RPM / 110 CPM bu fanı bulmak imkansız. Ebaydan da alışveriş yapmak istemiyorum, o yüzden yukarıdakilere kaldık galiba.

http://www.youtube.com/watch?v=-rrtIGI-5-0

Genel düşüncem, okuduğum yazılara göre önem sırarı CFM > DB > RPM. Galiba iki tane Cooler Master Mega Flow alıcam gibi ama sizin görüşlerinizide hala merak ediyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MekaRex -- 14 Mayıs 2014; 0:13:20 >

• quote:

Orijinalden alıntı: MekaRex

Bilgisayarı ilk aldığım zaman yanından bir Zalman NC 2000 Slim almıştım. Ama ne yazık ki maksimum 1-2 derece düşürüyor sıcaklığı. Yazın gelmesine de az vakit kaldı. Antalyada yaşıyorum. Burada hava sıcaklıkları malum 35 derecenin altına inmez. O sebepten yaza hazırlık yapayım dedim. Zalmanımı komple söktüm. Ve üstteki delikli plakayı ev yapımı soğutucumda kullanıcam.

Ters çevirip kullanıcam, delikli kısımlar üst tarafa yani bilgisayarın hava boşluklarının tam altına gelicek.

( Delikli bölgenin uzunluğu 36 CM )

Tabaka yukarıdaki işte. Alüminyum.

Bilgisayarın kutusundan çıkan süngerleride iki taraf ayak olarak yerleştiricem.

Soğutucunun kalıbı hazır. Geriye birtek fanlar kaldı.

Bu konuda çok kararsız kaldım, ve bilgimde belli biryere kadar beni taşıyabiliyor.

İlk olarak bu fanı düşündüm;

Cooler Master Mega Flow 200MM

700 RPM / 110 CFM / 19 DB

Akasa Viper 14 CM Kasa Fanı

600-1600 RPM / 110 CFM / 26 DB

Cooler Master Blade Master 120MM

600-2000 RPM / 76 CFM / 32 DB

Bundan alırsam 3 tane alıp yan yana koyucam.

Ayriyaten kafamda çok karıştı. Bu fanlar 12 V'Luk ve 12V'luk bir adaptör bağlamayı düşünüyordum ki bu sitede önceden açılmış bir konuyu gördüm. Üyelerden birisi 220 V direk prizden güç alan 2 fan kullanmış ve o fanın 12 V'luklardan daha sağlıklı olduğunu söylemiş. O konuda bayaa bir tartışma olmuş ve bir sonuca varılmadan kapanmış. Bu kafamı karıştırdı.

Sizce hangi fanı tercih ediyim. Yarın akşama kadar karar verip. Perşembe günü soğutucuyu hazırlamayı planlıyorum. Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

Artı bide şu videodaki adamın yaptığı soğutucu. Tam performans çalıştırınca sergilediği performans bence mükemmel. Kullandığı fan SilverStone Everflow ama internette hiçbir bilgi yok o fanla ilgili gücü nedir ne değildir bilemiyorum merak ettiğim şey yukarıdaki fanlar bu bu fanın yapabildiklerini yapabilir mi?

Soğutucusunu buldumhttp://www.ebay.com/itm/SilverStone-FM121-120mm-Case-Fan-/200863536861?_trksid=p2054897.l5658 2400 RPM / 110 CPM bu fanı bulmak imkansız. Ebaydan da alışveriş yapmak istemiyorum, o yüzden yukarıdakilere kaldık galiba.

http://www.youtube.com/watch?v=-rrtIGI-5-0

Genel düşüncem, okuduğum yazılara göre önem sırarı CFM > DB > RPM. Galiba iki tane Cooler Master Mega Flow alıcam gibi ama sizin görüşlerinizide hala merak ediyorum.

Eğer ikinci ekran kartını soğutmak için uğraşıcaksan uğraşmana değmez çünkü pek bişey fark etmicek.

• MekaRex kullanıcısına yanıt
    zalman yerine coolermaster u3 alıp direkt ona fanı takabilirsin aslında bu dediğini yapmak için u3 mükemmel duruyor diyebilirim. vede benim önerim 12 cm fanlardan ziyade 20,22 cm fanların yüksek devirde çalışanlarını tercih et. ben aradım ama pek bulamadım
  • quote:

Orijinalden alıntı: MrStolas

Bu arada tek ısınan laptop bizimki değilmiş Yeni çıkan MSI GE60/GE70 Apache Pro modelleride alev alev geliyo
    GE60 apache PRO sıcaklık dereceleri;
    CPU: 94
    GPU: 90

GE70 apache PRO sıcaklık dereceleri;
    CPU; 92
    GPU; 79

http://www.youtube.com/watch?v=z_fxnCCx9_c

amaaa MSI GS60 Ghost modeli çok iyi iş çıkarmış,hem ince,hem şık,hemde serin çalışıyo
    GS60 Ghost sıcaklık değerleri;
    CPU: 82
    GPU: 74

http://www.youtube.com/watch?v=raFVNWVkDbE

Hocam bence yeni ekran kartlarının max. sıcaklığa dayanıklılığı yüksek olabilir buda 90 95 derece arası sıcaklık bize fazla gelebilir ama dediğim gibiyse ekran kartı tınlamaz bile

hocam bende u3 plus almak istiyorum nereden temin edebilirim.?
  • quote:

Orijinalden alıntı: energycatalyst

hocam bende u3 plus almak istiyorum nereden temin edebilirim.?

Bu laptopa sogutmak icin aliyorsaniz almayin bence.yukseltmek icin aliyorsaniz onu bilemiycem.

• Sanırım herkes zaten biliyordur fakat Nvidia müşteri hizmetleri sayfasından şu bilgiyi buldum:http://nvidia.custhelp.com/app/answers/detail/a_id/2752/~/nvidia-gpu-maximum-operating-temperature-and-overheating

NVIDIA GPUs are designed to operate reliably up to their maximum specified operating temperature. This maximum temperature varies by GPU, but is generally in the 105C range (refer to the nvidia.com product page for individual GPU specifications). If a GPU hits the maximum temperature, the driver will throttle down performance to attempt to bring temperature back underneath the maximum specification. If the GPU temperature continues to increase despite the performance throttling, the GPU will shutdown the system to prevent damage to the graphics card. Performance utilities such as EVGA Precision or GPU-Z can be used to monitor temperature of NVIDIA GPUs. If a GPU is hitting the maximum temperature, improved system cooling via an added system fan in the PC can help to reduce temperatures.

Yani diyor ki:

GPU'lar için maksimum sıcaklık genellikle 105 C'dir. Sıcaklık bu dereceye çıkarsa GPU otomatik olarak frekans düşürür. Buna rağmen sıcaklık artarsa sistemi kapatır.

Not: GT755M için maksimum çalışma sıcaklık değeri (maximum operating temperature) Nvidia ürün sayfasında yok.

Özetle:

90-100 derece sıcaklıklar GPU için çalışma sınırları içerisinde. Fakat bu sıcaklıkların laptop'ın diğer donanımlarının ömrünü azaltma riski her zaman mevcut.

• quote:

Orijinalden alıntı: postacik

Sanırım herkes zaten biliyordur fakat Nvidia müşteri hizmetleri sayfasından şu bilgiyi buldum:http://nvidia.custhelp.com/app/answers/detail/a_id/2752/~/nvidia-gpu-maximum-operating-temperature-and-overheating

NVIDIA GPUs are designed to operate reliably up to their maximum specified operating temperature. This maximum temperature varies by GPU, but is generally in the 105C range (refer to the nvidia.com product page for individual GPU specifications). If a GPU hits the maximum temperature, the driver will throttle down performance to attempt to bring temperature back underneath the maximum specification. If the GPU temperature continues to increase despite the performance throttling, the GPU will shutdown the system to prevent damage to the graphics card. Performance utilities such as EVGA Precision or GPU-Z can be used to monitor temperature of NVIDIA GPUs. If a GPU is hitting the maximum temperature, improved system cooling via an added system fan in the PC can help to reduce temperatures.

Yani diyor ki:

GPU'lar için maksimum sıcaklık genellikle 105 C'dir. Sıcaklık bu dereceye çıkarsa GPU otomatik olarak frekans düşürür. Buna rağmen sıcaklık artarsa sistemi kapatır.

Not: GT755M için maksimum çalışma sıcaklık değeri (maximum operating temperature) Nvidia ürün sayfasında yok.

Özetle:

90-100 derece sıcaklıklar GPU için çalışma sınırları içerisinde. Fakat bu sıcaklıkların laptop'ın diğer donanımlarının ömrünü azaltma riski her zaman mevcut.

Yok artik daha neler.105 de sistem kapaniyor diyor.pc nin sicskligi 98 e cikiyor.lenovo normal diyor.kesinlikle ama kesinlikle tasarim hatasi var bu laptopda.toplatilmasi lazim.cok ciddiyim.ama olmuycak oyle bisey onuda biliyorum.

• 
Sayfa: önceki 329330331332333
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.