Şimdi Ara

### Lenovo Ideapad Y510p Kullanıcıları Satın Alma Rehberi Ve Ön İncelemeler ### (332. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
9.432
Cevap
56
Favori
387.160
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 330331332333334
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: hsngencer

quote:

Orijinalden alıntı: postacik

Sanırım herkes zaten biliyordur fakat Nvidia müşteri hizmetleri sayfasından şu bilgiyi buldum:http://nvidia.custhelp.com/app/answers/detail/a_id/2752/~/nvidia-gpu-maximum-operating-temperature-and-overheating

NVIDIA GPUs are designed to operate reliably up to their maximum specified operating temperature. This maximum temperature varies by GPU, but is generally in the 105C range (refer to the nvidia.com product page for individual GPU specifications). If a GPU hits the maximum temperature, the driver will throttle down performance to attempt to bring temperature back underneath the maximum specification. If the GPU temperature continues to increase despite the performance throttling, the GPU will shutdown the system to prevent damage to the graphics card. Performance utilities such as EVGA Precision or GPU-Z can be used to monitor temperature of NVIDIA GPUs. If a GPU is hitting the maximum temperature, improved system cooling via an added system fan in the PC can help to reduce temperatures.

Yani diyor ki:

GPU'lar için maksimum sıcaklık genellikle 105 C'dir. Sıcaklık bu dereceye çıkarsa GPU otomatik olarak frekans düşürür. Buna rağmen sıcaklık artarsa sistemi kapatır.

Not: GT755M için maksimum çalışma sıcaklık değeri (maximum operating temperature) Nvidia ürün sayfasında yok.

Özetle:

90-100 derece sıcaklıklar GPU için çalışma sınırları içerisinde. Fakat bu sıcaklıkların laptop'ın diğer donanımlarının ömrünü azaltma riski her zaman mevcut.

Yok artik daha neler.105 de sistem kapaniyor diyor.pc nin sicskligi 98 e cikiyor.lenovo normal diyor.kesinlikle ama kesinlikle tasarim hatasi var bu laptopda.toplatilmasi lazim.cok ciddiyim.ama olmuycak oyle bisey onuda biliyorum.

Her elektronik cihazın bir çalışma sıcaklık aralığı vardır. Bunu belirlemek için birçok test yapılır.

Üretici, bu sıcaklık aralıığında cihazın normal çalışacağını taahhüt eder.

Nvidia GPU'ların "normal" çalışabileceği maksimum sıcaklık genelde 105 derece.

Sıcaklık bunun üzerine çıkarsa cihaz kendini korumaya almak için GPU'nun frekansını düşürür (yani frene basar) çünkü yüksek frekans, yüksek ısı anlamına gelir.

100 derece sıcaklık normal gibi gözükmese de GPU bu sıcaklıkta bile fonksiyonlarını yerine getirebilir.

Anormal olan sıcaklığın sürekli bunun üzerine çıkıyor olmasıdır. Durum böyleyse dediğiniz gibi cihazın soğutma tertibatında bir hata olabilir.

Bu yüzden havalar ısınınca mümkünse çok oyun oynamayın.

• Sonunda laptopu servise verdim.Forumda birkaç kişiye de sordum servis ısınma problemini çözer mi diye hepsi de çözemez dedi ama ben yine de verdim servise en azından genel bakımını yaptırmış olurum
  • quote:

Orijinalden alıntı: SMTZHR

quote:

Orijinalden alıntı: MrStolas

Bu arada tek ısınan laptop bizimki değilmiş Yeni çıkan MSI GE60/GE70 Apache Pro modelleride alev alev geliyo
    GE60 apache PRO sıcaklık dereceleri;
    CPU: 94
    GPU: 90

GE70 apache PRO sıcaklık dereceleri;
    CPU; 92
    GPU; 79

http://www.youtube.com/watch?v=z_fxnCCx9_c

amaaa MSI GS60 Ghost modeli çok iyi iş çıkarmış,hem ince,hem şık,hemde serin çalışıyo
    GS60 Ghost sıcaklık değerleri;
    CPU: 82
    GPU: 74

http://www.youtube.com/watch?v=raFVNWVkDbE

Hocam bence yeni ekran kartlarının max. sıcaklığa dayanıklılığı yüksek olabilir buda 90 95 derece arası sıcaklık bize fazla gelebilir ama dediğim gibiyse ekran kartı tınlamaz bile

Hocam yeni seri maxwell mimarisi ile geliyolar nasıl bi sıcaklık sınırları var bilmiyorum eğer dediğiniz gibi dayanıklılarsa sorun yok ama yinede hem işlemci hem ekran kartı için 90 derece üzeri ürkütücü duruyo

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• postacik kullanıcısına yanıt
    Dediğiniz sıcaklık işlemciler için ekran kartı için değil
    ekran kartı için bir sınır yok lehim kabardığı an atar bu düşük sıcaklıkta olabilir yüksek sıcaklıkta
  • SMTZHR kullanıcısına yanıt
    Yüksek dayanıklılık işlemci yada ekran kartı için olabilir ama etrafındaki bileşenlere ne demeli örneğin lehimli bağlantılar,fan gibi donanımlar.Bu leptoptaki ekran kartından birtanesi anakarta lehimli yüksek ısıda lehim atabilir dediğini 2. kart içinse ekran kartının dayanma sıcaklığı konusunda tam bir şey denemez.120derce görüp sıkıntı yaşamayanlarda var 90 derecede uzun süre çalıştığında lehimleri zarar görende var şans işi.Bu sıcaklıklarda uzun süreli kullanımda sağlıklı çalışması zor.
  • Pc depoda bugüne özel indirim varmış arkadaşlar; GT 755m SLI lımodel 2290 TL : http://www.pcdepo.com/lenovo-ideapad-y510p-8gb-59-415877-notebook

• Beyler hepimizin başı sağolsun...

Burada da yakınını kaybeden arkadaşlarımız varsa, onlara ve ailelerine de Allah sabır versin...
  • quote:

Orijinalden alıntı: _extreme_

Beyler hepimizin başı sağolsun...

Burada da yakınını kaybeden arkadaşlarımız varsa, onlara ve ailelerine de Allah sabır versin...

Amin dostum,hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allahtan rahmet,yakınlarına başsağlığı diliyorum.
  • maksimum 100tlye coolermaster u3 öneririm veya boyutu problem yapmazsam u2 plus. u2 plus kullanan arkadaşımız var biraz taşıyor kenarlardan onun dışında tam oturuyor ve 2 fanı var istediğin yere koyabiliyorsun u3 biraz uzun ve 3 fanı var. ben zalman nc3000u kullanıyorum, ya 20cm gibi büyük fanlı bişey al ya da fanlarının yerini değiştirebileceğin bir şey al u3 veya u2 gibi. her halükarda birkaç dereceden fazla fark etmiyor
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: SMTZHR

quote:

Bu arada tek ısınan laptop bizimki değilmiş Yeni çıkan MSI GE60/GE70 Apache Pro modelleride alev alev geliyo
    GE60 apache PRO sıcaklık dereceleri;
    CPU: 94
    GPU: 90

GE70 apache PRO sıcaklık dereceleri;
    CPU; 92
    GPU; 79

http://www.youtube.com/watch?v=z_fxnCCx9_c

amaaa MSI GS60 Ghost modeli çok iyi iş çıkarmış,hem ince,hem şık,hemde serin çalışıyo
    GS60 Ghost sıcaklık değerleri;
    CPU: 82
    GPU: 74

http://www.youtube.com/watch?v=raFVNWVkDbE

Hocam bence yeni ekran kartlarının max. sıcaklığa dayanıklılığı yüksek olabilir buda 90 95 derece arası sıcaklık bize fazla gelebilir ama dediğim gibiyse ekran kartı tınlamaz bile

Hocam yeni seri maxwell mimarisi ile geliyolar nasıl bi sıcaklık sınırları var bilmiyorum eğer dediğiniz gibi dayanıklılarsa sorun yok ama yinede hem işlemci hem ekran kartı için 90 derece üzeri ürkütücü duruyo

aynen ürkütücü ama dediğim gibi dayanıklıysa ona göre bir sistem dizmişlerdir mesela; gidipte ekran kartı max. 150 derece dayanıyor ama onun fanı 80 derece dayanıklılıklı yapmaz bence

• quote:

Orijinalden alıntı: Cengaver53

Yüksek dayanıklılık işlemci yada ekran kartı için olabilir ama etrafındaki bileşenlere ne demeli örneğin lehimli bağlantılar,fan gibi donanımlar.Bu leptoptaki ekran kartından birtanesi anakarta lehimli yüksek ısıda lehim atabilir dediğini 2. kart içinse ekran kartının dayanma sıcaklığı konusunda tam bir şey denemez.120derce görüp sıkıntı yaşamayanlarda var 90 derecede uzun süre çalıştığında lehimleri zarar görende var şans işi.Bu sıcaklıklarda uzun süreli kullanımda sağlıklı çalışması zor.

Tabiki dediklerin doğru; ama o kasada bir parçanın sıcaklık derecesinin yüksek olabileceği düşünülüp o parçayı dayanıklı yapıyorlarsa emin ol o sıcaklığın etki edeceği bölgeleredeki parçalarda da yüksek sıcaklığa dayanıklı şeyler kullanılır

• SMTZHR kullanıcısına yanıt
    Hiç zannetmiyorum ızgara plastiklerinin nasıl kırıldığını bilmiyorsunuz heralde lenovo'da ilerde görülebilen problemlerden,yüksek ısıdan kaynaklı fan taraklarının kırıldığı fanın kısa sürede işlevini yitirdiği lenovo'da görülen problemlerden.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Cengaver53

Hiç zannetmiyorum ızgara plastiklerinin nasıl kırıldığını bilmiyorsunuz heralde lenovo'da ilerde görülebilen problemlerden,yüksek ısıdan kaynaklı fan taraklarının kırıldığı fanın kısa sürede işlevini yitirdiği lenovo'da görülen problemlerden.

Hocam ben GE60/70 hakkında söylüyordum ama neyse, görülen problem olabilir evet ama düzelmiyeceği anlamına gelmez hocam bence
  • yaklaşık 1 ay önce 2300 TL' ye tek ekran kartlı 755m' li modeli aldım (Y510 - 59-380588). Vatan' da ilk çalıştırmasını yaptırmadım bilgisayarın. Eve geldim. Açılmadı; mavi ekran verdi. Vatan' a götürdüm servis yetkilisi yanımda açamadı. Bilgisayar arkaya gitti. Geri geldiğinde açılmıştı. BIOS' ta bir takım ayarları değiştirince düzeldiğini söylediler. Biraz çemkirince teste aldılar makineyi. Hem RAM hem DVD sürücüsünde hata çıktı. Değiştirdiler. Yine aynı modeli aldım. Bilgisayarın çalışmasında sıkıntılar vardı. RAM test yaptım. RAM' de yine hata çıktı. Servise gönderdim iade aldılar yine. Para iadesi aldım. Makinenin bazı serilerinde hatalar olduğunu ve elden çıkartmak için Türkiye' de ucuz fiyata sattıklarını düşünüyorum. Tabii ki hiçbir bilgim yok ama şu anda pcdepo' da SLI ' lı 59-415877 modeli 2,300,- TL. Şüphe uyandırıyor; inanılmaz bir fiyat. Özellikle 59-380588 alan varsa ram test yapabilir mi? Sonucu gerçekten merak ediyorum. Ya da pcdepo' nun bu cihazına sahip olan varsa....

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: oktycskn_05

quote:

quote:

Arkadaşlar zalman nc 2000 model notebook soğutucuyu bugün öğle saatlerinde kargodan aldım aslında detaylı paylaşım yapacaktım Assasin's Creed IV'ü 1 saat oynadıktan sonra değerlere baktım ama değişen tek şey 1.ekran kartı ve işlemci oldu 2.ekran kartı yine 98 dereceyi gösteriyordu 2.ekran kartındaki tek fark 98 dereceye yarım saat daha geç ulaşması oldu ama 1.ekran kartında 8,işlemcide 4 derecelik bir düşüş oldu.Geri iade etsem 128lik ssd alsam daha mı iyi olur acep

Ah be dostum, keşke yazdıklarımızı daha dikkatli okusaydın...

Bu cihaza istersen 500 TL'lik soğutucu al yine para etmez. Bu durumun en büyük sebebi de, cihaz altında yer alan havalandırma kısmında kullanılan filtredir. Adamlar cihaz içerisine toz girmesin diye öyle bir tabaka yapmışlar ki, bu yüzden 2.GPU'ya yeterli hava gitmiyor...

Bende de Cooler Master U2 Plus var. Çok test yaptım ve sonuç olarak; soğutucu 2.GPU'nun sıcaklığına sadece 1-2 derece katkı sağladı. Bunu da burada 2-3 defa yazdım. Yani kimse, ben bir soğutucu alayım 5 derece ve üzerinde bir soğutma sağlayayım diye hayal kurmasın. Ancak kendiniz sağlam bir soğutucu yaparsanız bu değerleri alabilirsiniz...

Kısacası, 2.GPU'daki sıcaklık soğutucu ile düşmez. Bunu düşürmenin iki yolu var; ya EVGA Precision programı aracılığı ile cihazı oyunlarda 30 fps'ye sabitleyeceksiniz. Yada oyun ayarlarından fedakarlık edeceksiniz. Ancak bu şekillerde 85-90 derece civarlarında bir sıcaklık dengesi oluşturabilirsiniz...

http://www.hepsiburada.com/liste/crucial-m500-120gb-sata-6gbps-25-7mm-95mm-adapter-ssd-ct120m500ssd1/productDetails.aspx?productId=bd500892&categoryId=114814 linkte belirtilen ssd bizim laptopa uygun mudur acaba?Ona göre soğutucuyu iade edeceğim

Bizim cihazla uyumlu tek ssd modülü budur ve bildiğim kadarıylada türkiyede satışı yok
    http://www.amazon.com/MyDigitalSSD-Super-Cache-Solid-State/dp/B00EZ2E8NO

Birde harddiski söküp yerine normal ssd takabilirsiniz ozamanda win8'i kaybedersiniz çünkü win 8 şifresi biosa gömülü olarak sshd ile beraber geldiği için win8 lisansınızı kullanamazsınız

http://8.enpedi.com/2013/01/biosa-gomulu-windows-lisans-anahtar.html

LİSANS ANAHTARINI BİOSTAN ALABİLİRSİNİZ.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sdryvz -- 15 Mayıs 2014; 19:29:11 >

• quote:

Orijinalden alıntı: sdryvz

quote:

quote:

quote:

quote:

Arkadaşlar zalman nc 2000 model notebook soğutucuyu bugün öğle saatlerinde kargodan aldım aslında detaylı paylaşım yapacaktım Assasin's Creed IV'ü 1 saat oynadıktan sonra değerlere baktım ama değişen tek şey 1.ekran kartı ve işlemci oldu 2.ekran kartı yine 98 dereceyi gösteriyordu 2.ekran kartındaki tek fark 98 dereceye yarım saat daha geç ulaşması oldu ama 1.ekran kartında 8,işlemcide 4 derecelik bir düşüş oldu.Geri iade etsem 128lik ssd alsam daha mı iyi olur acep

Bu cihaza istersen 500 TL'lik soğutucu al yine para etmez. Bu durumun en büyük sebebi de, cihaz altında yer alan havalandırma kısmında kullanılan filtredir. Adamlar cihaz içerisine toz girmesin diye öyle bir tabaka yapmışlar ki, bu yüzden 2.GPU'ya yeterli hava gitmiyor...

Bende de Cooler Master U2 Plus var. Çok test yaptım ve sonuç olarak; soğutucu 2.GPU'nun sıcaklığına sadece 1-2 derece katkı sağladı. Bunu da burada 2-3 defa yazdım. Yani kimse, ben bir soğutucu alayım 5 derece ve üzerinde bir soğutma sağlayayım diye hayal kurmasın. Ancak kendiniz sağlam bir soğutucu yaparsanız bu değerleri alabilirsiniz...

Kısacası, 2.GPU'daki sıcaklık soğutucu ile düşmez. Bunu düşürmenin iki yolu var; ya EVGA Precision programı aracılığı ile cihazı oyunlarda 30 fps'ye sabitleyeceksiniz. Yada oyun ayarlarından fedakarlık edeceksiniz. Ancak bu şekillerde 85-90 derece civarlarında bir sıcaklık dengesi oluşturabilirsiniz...

http://www.hepsiburada.com/liste/crucial-m500-120gb-sata-6gbps-25-7mm-95mm-adapter-ssd-ct120m500ssd1/productDetails.aspx?productId=bd500892&categoryId=114814 linkte belirtilen ssd bizim laptopa uygun mudur acaba?Ona göre soğutucuyu iade edeceğim

Bizim cihazla uyumlu tek ssd modülü budur ve bildiğim kadarıylada türkiyede satışı yok

Birde harddiski söküp yerine normal ssd takabilirsiniz ozamanda win8'i kaybedersiniz çünkü win 8 şifresi biosa gömülü olarak sshd ile beraber geldiği için win8 lisansınızı kullanamazsınız

Bu yöntemi öğrendiğim iyi oldu peki siz denedinizmi ?

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: sdryvz

quote:

quote:

quote:

quote:

Bu yöntemi öğrendiğim iyi oldu peki siz denedinizmi ?

kesinlikle yaptım 5 6 defa

• win 8.1 kurduğumdan beri bilgisayarda genel kararsızlık var özellikle counter strike GO oynuyorum. oyundan atma oyun içi kasma fazladsıyla oluştu. 8.1 indirip UEFI modda temiz kurulum yaptım. 128 gb vertex 4 ssd var. kasması için sebep de yok. 8.1 e geçip de bu tür sıkıntıları olan arkadaşlar var mı. ayrıca lenovonun sitesinden de nvida nın sitesinde birkaç ekran kartı sürücüsü indirp de denedim. yarın win 8 single language dönüş yapacam. sonuçları paylaşırım
  • bir konu daha var. biostan şifrenizi alıp daha sonra formatlayın yoksa şifre uçar
  • 
Sayfa: önceki 330331332333334
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.