Şimdi Ara

laptopta 15.4' ekran ısrarı neden????

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
32
Cevap
0
Favori
1.111
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • arkadaşlar forumda birçok ker sordum. neden 15.4" bu kadar övülüyo. bazı arkadaşlar 15"i hatta 15.2"i eleştirmiş ille de 15.4 demişler. bu ısrar neden?

• 15.4" widescreen gerçekten çok güzel. geniş ekranda oyun oynamak ve film seyretmek çok hoş oluyo. kullanan bilir...
    ayrıca çizim uygulamaları ve grafik tasarımcılar için de ayrı bi avantaj geniş olması...
  • ya 15" yerine 17" olsa geniş ekran demenizi anlayacağım ama 0.4" farkta bu kadar büyüme oluyor mu?
  • ekranların formatı farklı oluyo. 15" ekranlar 4/3 , 15.4" olanlar 16/9 formatında. yani sinemaskop.
  • quote:

Orjinalden alıntı: şakira_bi

ya 15" yerine 17" olsa geniş ekran demenizi anlayacağım ama 0.4" farkta bu kadar büyüme oluyor mu?

0,4" sana az gelebilir ama baya fark war
  • quote:

Orjinalden alıntı: şakira_bi

ya 15" yerine 17" olsa geniş ekran demenizi anlayacağım ama 0.4" farkta bu kadar büyüme oluyor mu?

bir arkadaş da aynı şekilde soru sormuştu.

hatta 0,4 fark için ısrarıma da epey laf etmişti..

şakira kardeşim neden dvd filmlerde normal monitorle izleyince altta ve üstte siyah bant var?
    seni hiç rahatsız etmedi mi bu şimdiye kadar?
  • iyi de o siyah bantlar 15.4"de de olmuyor mu????
  • buradan ekran boyutlarını karsılastırabilirsiniz...

http://h41111.www4.hp.com/gomobile/tr/tr/products/comparison.html
  • 15.4 lerin pil ömrü 15 ekranlara oranla 1 saat daha az oluyor..Beni sarmıyor o nedenle.
  • arkadaşlar yapmayın, widescreenler normale göre daha az görülebilir alana sahiptir.
  • bence dvd izlemek dışında 15 inch üstü fazla büyük ve gereksiz
    ama özellikle iki üç kişi oturup dvd izleyecekseniz hakkaten 15 inch küçük kalıyor
  • quote:

Orjinalden alıntı: hakanbaha

bence dvd izlemek dışında 15 inch üstü fazla büyük ve gereksiz
    ama özellikle iki üç kişi oturup dvd izleyecekseniz hakkaten 15 inch küçük kalıyor

Ben de aynı şekilde düşünüyorum. 15.4" yerine çözünürlüğü 1400x1050 olan bir 15" i tercih ederim. Normal kullanımda süper bir kullanım alanı sunuyor.
  • ben şöyle söylim ben gerçekten bilgisayardan çözünürlükten falan hiç ama hiç anlayan birisi değilimdir..
    fakat 2 ay önce laptop aldım 15.4 inç 17 inç flatten yanlamasına 2 parmak büyüktü bende çok şaşırdım ve garibime gitti başka teknik bilgim olmadığı için yazamıyacam .... ama hala şaşkınım bu laptop 17 inçden nasıl büyük ? şaşıranlar bizzat karşılaştırsınlar dahada şaşıracaklardır
    (17 inç adi falan diyenler olur belki yok öle kalitesiz bi marka değildi yani )

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TRaMbLeN -- 5 Temmuz 2005, 10:58:58 >
  • bende 15.4 var, keşke 13.3 olsaydı :(
  • quote:

Orjinalden alıntı: faraklit

arkadaşlar yapmayın, widescreenler normale göre daha az görülebilir alana sahiptir.

saçmalama.
  • quote:

Orjinalden alıntı: catalyst

quote:

Orjinalden alıntı: faraklit

arkadaşlar yapmayın, widescreenler normale göre daha az görülebilir alana sahiptir.

saçmalama.

asil sen sacmalama ve bilip bilmeden konusma
    hic notebook gormeyen biri bile azicik bi geometri bilgisine sahipse bunu hemen hesaplar.
    diagonal sabit kaldikca en fazla alan karede olusur. (diagonal in karesi bolu 2) 15 inc icin 112,5 inch kare

bakin normal oran 4:3tur diagonal 15 inc olursa bir kenari 12 diger kenari 9 inc olur (12x9 = 108 )
    widescreen orani 16:9 veya 16:10dur. ve 16 10 icin diagonal 15.4 olursa bir kenar 13 diger kenar 8,25 felan olur ( 107.25)
    zaten 15.4 olmasindaki sebep de 15 inc deki goruntu alanina esitlemeye calismaktir, yani 15 inc widescreen olsaydi alan daha da az olacakti.

• LCD ekranlarda tarla hesabi yapilmaz. gorebildigin maximum alan cozunurlugunle ilgilidir.

15 inchte maximum ozunurluk UXGA formatinda olup 1600*1200'dur. 15.4 inchteki cozunurluk ise WUXGA formatinda 1920*1200'dir. yani kisaca 15.4'' te ayni format altinda (SXGA-WSXGA, XGA-WXGA, UXGA-WUXGA) 15 inchten her zaman daha fazla gorunen alana sahipsin.
  • arkadasim gorulebilir alanla, cozunurluk cok farkli seyler...
    biri bildigin alan boyut; biri de o alani ne kadar ayri parcalara (pixel) bolebildigin, ayrintilastirabildigindir.
  • Guzel, o halde shu makaleye bi gozatabilirsin:

http://www1.us.dell.com/content/topics/global.aspx/vectors/en/2002_lcd?c=us&l=en&s=corp

For example, a wide-aspect 15.4-inch WXGA screen can display 30 percent more information than a standard aspect ratio 15-inch XGA screen. Similarly, a 15.4-inch WUXGA screen can display 20 percent more information than a standard 15-inch UXGA screen.
  • ya ben daha fazla goruntu bilgisi gosteremezsin demedim, gorulebilir (visible) alandan bahsediyorum, yani bildigin alan boyut.
    wide screenler daha yuksek cozunurluk sagliyorsa daha fazla bilgi gosterebilirsin, ama boyut kuculur, yani daha fazla goruntu bilgisini ayni alanda gosterirsin.

cozunurlugu artirdigin yere gel soru isaretiyle ordaki yardim bilgisini oku aynen su yazar :

"As you increase the number of pixels, you display more information on your screen, but information decreases in size."
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.