Şimdi Ara

LAPTOP BATARYASININ ETKİN KULLANIMI KONUSUNDA ÖNERİLER (7. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
162
Cevap
2
Favori
106.085
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar merhabalar.bende 5 gün içinde elime yeni laptopum elime geçicek.Ve şu pil kullanımı hakkında ben hiç bişe bilmiyorum ve size soruyorum nası kullanmalıyım ben farklı yorumlar duydum;
    1)laptopu alır almaz pilni takın ve bitene kadar kullanın daha sonra şarja kapalı bi şekilde 8 saat boyunca fişe takılı dursun ve hiç açmayın.
    2)laptopu alır almaz şarja takıcaksın açık haldeyken kesintisiz 24 saat şarjda kalıcak.
    şimdi ben hangisini uygulucam(2.SİNİ BİRAZ SAÇAMA GELDİ BANA) LÜTFEN BİLEN BİRİ CVP VERSİN..
    AYRICA PİL TAKILIYKEN SÜREKLİ FİŞE TAKILI ÇALIŞTIRSAM SORUN OLUR MU?YADA PİLİ ÇIKARTIK OLEMİ FİŞE TAKIYIM
  • 1. si mantıklı onu uygula.Fişe takılı kullan ama pilin ölmemesi için arada bir boşaltman gerekir.%20 lerde tekrar şarja tak.
    Önemli olan tek şey var burda pilin ekonomik ömrü dediğimiz örneğin 1000 kere dolup boşaldığında pil biter.15-30 günde bir
    ben kendi pilimi boşlatıp dolduruyorum..
  • o zaman batarya üstündeyken elektrikde kullanıyoruz öyle mi?zaten dolunca batarya şarj almıyormuş.doğru mu?
    ve batarya üstündeyken elektrikde kullanmanın bataryaya zararı yokmuş..doğru mu anladım??

(ben 2006 dan beri batarya üstünde hiç kullanmadım..dolunca çıkarttım.batarya ve elektiriği aynı anda kullanmadım.şarjım 1 saat rahat gidiyor..)
  • Ben laptopu ilk aldığımda aldığım yerdeki şahış laptopu evde kullanırken pilini çıkar öle fişe tak dedi bende öle yaptım.laptopu alalı 4 ay oluo ben de en az 3 ayı pilini çıkarıp kullandım laptopta bi hasar olmuşmudur?
    ayrıca yukardaki arkadaşa katılıom laptopun bataryası 2-3 sane dayancaksa benim laptoptan o zaman üretmiyo olacaklar ben nasıl yeni batarya bulacağım
  • Merhaba ben yeni bir laptop aldım Samsung R525 ismi eve getirip kurulumunu yaptıktan sonra şarja taktım ve 1 saate hemen doldu .Konuyu okudum en az 8 saat sarjda tutun diyorlar ama sarj dolu ne yapmam gerekiyor.Dolu oldu halde 8 saat sarjda mı bırakayım anlamadım kafam karıştı yapacaklarımı yazabilirmisiniz lütfen.
  • hp laptop aldım geçenlerde.hp ye mail attım adamlar 2-3 gün içinde geri döndüler..
    mailde yazan tavsiyeler..

Yeni satın alınan cihazlarda pil kurulumu için bir kereye mahsus bilgisayar kapalı vaziyetteyken 12-13 saat şarj edilmesini önermekteyiz.

Bataryanın genel kullanımı ile ilgili dikkat edilmesi gereken hususlar aşağıdaki gibidir.

* Bataryalar kullanımları esnasında ısınmaktadırlar. Bu nedenle dizüstü bilgisayarları dizüstünüzde, halı, battaniye, yatak gibi hava akışını önleyici zeminlerde kullanmayınız.
    * Bataryalarınızı yarım şarj etmeyiniz.

* Bataryanızı ilk kullanımından önce tam dolu şarj ediniz.

* Bataryanızı ilk bir kaç kez kullanımınızda mutlaka tam boşalttıktan sonra tam kapasiteyle doldurunuz.

* Ayda bir kez bataryalarınızı bir kez tam olarak boşaltıp tekrar doldurunuz.

* Bataryanızı sıcaklık ve neme maruz bırakmayınız.

* Cihazınızı sürekli elektrikle kullanmayı seçtiğiniz durumlarda, pilinizi tam dolu bir şekilde, cihazdan ayrı olarak, kuru bir yerde saklamanız ve ayda en az bir kez doldurma-boşaltma işlemini yapmanız gerekmektedir. Bu durum bataryanın uzun ömürlü olması için tavsiye edilir.

* Bataryanın şarj olurken ve boşalırken ısınması doğaldır.

* Bataryayı düşürmeyiniz, darbeden koruyunuz. Kötü kullanım bataryanın iç devrelerine ve içindeki li-ion pillere zarar verebilir.

* Bataryayı nemli veya ıslak ortamda bırakmayınız.

* Bataryanızı metal parçalarla aynı ortamda saklamayınız, temas ettirmeyiniz ve kısa devre yaptırmayınız.

* Bataryayı çok sıcak ortamlardan ve ateşten uzak tutunuz. Yakmayınız. Bataryanın aşırı sıcağa maruz kalması ve korunmasız kalması patlamaya sebep olabilir.

* Pilin şarjı tam dolu iken hiç bir zaman adaptör ile besleyerek kullanmamalısınız.

* Bataryanızı ve şarj adaptörlerinizi, toprak hattının bulunduğu ve yüksek voltajın olmadığı elektrik tesisatlarında kullanınız.

* Normal şartlarda batarya takılı iken adaptörle kullanmak sakıncılı değildir ( çok uzun süre olmamak şartı ile) Sadece elektrik kullanımı söz konusu olduğunda güç kesildiğinde veri kaybı yaşayabilirsiniz.

* Yukardaki açıklamalara ilave olarak tarafımızdan önerilen haftada en azından bir yada iki kez bataryanın tamamen dolup bitirilmesidir. Yukardaki açıklamalar batarya ömrünü uzatan unsurlardır. Çok uzun dönemde yanlış kullanımlar söz konusu olduğunda batarya performansı kısa sürede azalabilir.

HP ürünleriyle ilgili sorularınızda yardıma hazır olduğumuzu belirtir, çalışmalarınızda başarılar dileriz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi speedman -- 6 Eylül 2010; 1:32:07 >

• samsungda battery life extender diye bir program var pil %80 doluluğa ulaşınca batarya kullanımını kesip direk acden çalışıyor bu sayede doldur boşaltla uğraşmıyorsunuz.
  • ilk alınan pil 12-13 saat şarj cümlesi yanlış istesenizde ilk pili 12-13 saat şarj edemezsiniz.Makismum 4saattir.
  • so cool i buy laptohttp://www.batteryvender.com

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi reba001 -- 17 Mayıs 2011; 12:45:17 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: gurol

quote:

Orjinalden alıntı: bahahakan
    ancak tabi ki bilgisayar kapalı iken adaptörün fişinin çekilmesi gerekir. çünkü yüklediği elektriği bilgisayar kapalı iken bir yere aktaramayan adaptör aşırı ısınır ve yanabilir. ve bu meretlerin adaptörleri de her şeyleri gibi çok pahalıdır (100-200 dolar arası)

Yazdıklarına genel olarak katılsam da yukardaki doğru değil. Evet kullanmıyorsak fişini çekmek mantıklı. Ancak ısınmasının sebebi elektriği bir yere aktaramaması değil. Daha doğrusu kullanılan veya kullanılmadığı halde fişi takılı kalan adaptörler farklı ısınmazlar. Denktir.

teşekkürler tam aradıgım nokta ydı bu pil dolduktan sonra üstüne şarj etme konusu hep aklıma takılmıştır

• quote:

Orijinalden alıntı: speedman

* Pilin şarjı tam dolu iken hiç bir zaman adaptör ile besleyerek kullanmamalısınız.

bu demek oluyor ki bilgisayardı evde fişe takılı kullanıyorsanız pili kesinlikle takmayın. ee bu piller batarya tam dolunca devreden çıkıp direk bilgisayara elektrik gelmiyor muydu? nasıl bir iştir anlamadım
  • HP tüm o parıltılı tasarımına rağmen gözümde 3 kuruşluk markaydı, hele Türkiye servisini de düşünürsek... pil hakkındaki saçmalıkları da tuzu biberi oldu. dünya alem bunların tersini söylüyor.
  • quote:

pil hakkındaki saçmalıkları da tuzu biberi oldu. dünya alem bunların tersini söylüyor.

ben de bir mana veremedim pil patlar mı çatlar mı bozulur mu kesinlikle ne demektir acaba?
    sağlıklıdır değildir tamam tartışmaya açık.. koskoca servis bu niye böyle bi ibare kullanıyor anlaşılır değil
  • Merhaba arkadaşlar. 5 yıldır kullandığım laptopumun pili hala sapasağlam. Hemde üzerinden hiç çıkarmadan kullandığım halde. Tek yaptığım haftada 1 kez bataryayı %100 boşaltmak. %100 boşaltmak için pc yi bios ekranında bırakmak ve pc kapandıktan sonra şarjı "biran" takıp bilgisayarı açmak ve tekrar bitmesini beklemek gerek. Çünkü bataryanın içindeki koruma devresi akımı %1 de kesiyor. Tekrar tetikleme yapmak için şarja takıp pcyi açıyorum. Buna "deepcharging" denir. Ayrıca HWmonitor pro ve benzeri programlarla "battery wear level" değerini kontrol edebilirsiniz. Bu değer bataryanızın yüzde kaçının aşındığını gösterir.

Umarım artık bu konuyla ilgili soru kalmamıştır..

Saygılar
  • Samsung Bilgisayarım var , kendi üzerinde kurulu gelen program derki ;

LAPTOP BATARYASININ ETKİN KULLANIMI KONUSUNDA ÖNERİLER

LAPTOP BATARYASININ ETKİN KULLANIMI KONUSUNDA ÖNERİLER

• birkez kullanıldıktan sonra rafa kaldırılan bir laptop bataryası 1 sene sonra 2.defa kullanılmaya çalışıldığında göreceğiniz şey şu olucak: pill son kullanma tarihini bitirimiş..
    bir elektronikçi olarak şunu öneriyorum: İşleyen Demir Işıldar.. o yüzden Bataryalarınızı ihtiyacınıza göre sürekli doldur/boşalt yapınız..
  • quote:

Orijinalden alıntı: yokogawa

Merhaba arkadaşlar. 5 yıldır kullandığım laptopumun pili hala sapasağlam. Hemde üzerinden hiç çıkarmadan kullandığım halde. Tek yaptığım haftada 1 kez bataryayı %100 boşaltmak. %100 boşaltmak için pc yi bios ekranında bırakmak ve pc kapandıktan sonra şarjı "biran" takıp bilgisayarı açmak ve tekrar bitmesini beklemek gerek. Çünkü bataryanın içindeki koruma devresi akımı %1 de kesiyor. Tekrar tetikleme yapmak için şarja takıp pcyi açıyorum. Buna "deepcharging" denir. Ayrıca HWmonitor pro ve benzeri programlarla "battery wear level" değerini kontrol edebilirsiniz. Bu değer bataryanızın yüzde kaçının aşındığını gösterir.

Saygılar

uyku modunda bırakırsak yine "deep charging" olayı gerçekleşir mi?

• quote:

Orijinalden alıntı: bluelizard17

quote:

Orijinalden alıntı: yokogawa

Merhaba arkadaşlar. 5 yıldır kullandığım laptopumun pili hala sapasağlam. Hemde üzerinden hiç çıkarmadan kullandığım halde. Tek yaptığım haftada 1 kez bataryayı %100 boşaltmak. %100 boşaltmak için pc yi bios ekranında bırakmak ve pc kapandıktan sonra şarjı "biran" takıp bilgisayarı açmak ve tekrar bitmesini beklemek gerek. Çünkü bataryanın içindeki koruma devresi akımı %1 de kesiyor. Tekrar tetikleme yapmak için şarja takıp pcyi açıyorum. Buna "deepcharging" denir. Ayrıca HWmonitor pro ve benzeri programlarla "battery wear level" değerini kontrol edebilirsiniz. Bu değer bataryanızın yüzde kaçının aşındığını gösterir.

Saygılar

uyku modunda bırakırsak yine "deep charging" olayı gerçekleşir mi?

Evet, uyku modunda bırakırsanızda deep charging olabilir. Ama kesin emin olmak isterseniz HW monitor pro yu kullanabilirsiniz.

• quote:

Orijinalden alıntı: bahahakan

en başta yeni laptopu eve getirince şarja takacaksın ve bilgisayar açık haldeyken kesintisiz 24 saat şarj edeceksin. bu arabanın motorunu açmak gibi bir şey.

pille ilgili 19867382 defa söylediğimiz şeyi tekrar söyliyim. asla ama asla laptopu pili çıkarıp sadece şarja bağlı kullanmayın. unutmayın hiçbir pil bir laptoptan daha değerli değildir. ve yine unutmayın her pil nasıl kullanırsanız kullanın en fazla 2-3 yıl sonra ömrünü tamamlar.

iki sorunun cevabına gelince;
    1. laptopu masaüstü gibi kullanacak birisi laptopu pili üzerindeyken sürekli şarja bağlı kullansın ancak 2-3 günde bir kullanım sırasında fişi çekip pili sonuna kadar (veya %3-4 kalana kadar) bitirsin sonra yine şarja takıp kullanmaya devam etsin.
    2. laptopu sürekli dışarıda ve pilde kullanan birinin pil ömrünü arttırmasının tek yolu 2. bir pil alıp pilleri sürekli dönüşümlü kullanmak.

teşekkürler ..

• 
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.