Şimdi Ara

LAPTOP BATARYASININ ETKİN KULLANIMI KONUSUNDA ÖNERİLER (6. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
163
Cevap
2
Favori
106.084
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orjinalden alıntı: mors
    Hoca ben anakartı yakmaktan bahsetmiyorum bir daha oku bence yazdıklarımı...Ondan sonra karar ver kimin elektirik-elektronik bilgisinin ne kadar olduğuna.Ama mevzuun oysa ana kartı yakmakta mümkün bunu bil. Eğer topraklama yoksa tesisatında vede cihazının adaptöründeki koruma-regüle yeterli değilse alırsın board ı eline.Tecrübe ile de sabittir.Hatta açık alanda bir networkünüz varsa vede fiber değilse kablolamanız ethernet kartı ile bütünleşmiş bir board görebilme şansın bile çok yüksek yıldırımlı havalarda buda tecrübe ile sabittir...Hatta hatta vakti zamanında eski mekanik santrallar varken telekomda ordaki şahısların hatları kontrol etmek için verdikleri 220 volt yüzünden hem modemi hemde anakartı uçanlarıda gördük...

Mors cevabım sana değildi. Neden üzerine alındın anlamadım ama sen de daha önceki mesajları bir daha okursan sana yazmadığımı anlarsın...
    Adaptorlerde yeterli koruma bulunmakta o nedenle senin dediğin gibi her voltaj dalgalanmasında board'u eline almıyorsun. Ayrıca burada sölemeye çalıştığım şey board'u eline almaktan çok pil ile çalıştırıp çalıştırmama olayı (bunu da bir kez daha düzgün okumanı öneririm).
    Benim sölemeye çalıştığım şey; PİL İLE DE KULLANSANIZ PİLSİZ DE KULLANSANIZ ANAKARTINIZIN YANMA RİSKİ AYNIDIR...
    Saçmalamayın derken bunu sölüyordum...
    Birilerine bişeyleri okuyup okumadığı ile ilgili mesaj atarken daha dikkatli davran. Neyi sana neyi başkasına sölüyorlar dikkat et derim ben şahsen

• quote:

Orjinalden alıntı: bahahakan

24 saat meselesi şarj değil bilgisayarın 24 saat açık kalması ile ilgili. yani diyorlar ki; ilk aldığınızda bilgisayarı 24 saat açık tutun. bu içindeki sanırım bios pili denen pilin şarj olması içinmiş.

bu adamın adını unuttum ama soyadı "kurnaz" ve boğaziçinde hoca. toshibanın merkezini arayıp sorabilir hatta kendisiyle konuşabilirsin.

bu arada peki sen nerden biliyorsun laptoplarda elektrik kesintisinde hiçbir şey olmayacağını? bu konuda bir araştırma mı yaptın hocam? bir laptop alıp 1000 defa elektrik kesintisine maruz bıraktın da bir şey olmadı mı? yoksa senin söylediğin de biraz hurafe veya şehir efsanesi olmaz mı? sen nasıl bu kadar emin konuşabiliyorsun yani?

Hayatımda duyduğum en deli saçması şeyi yazarak bir başarıya imza attın. Demek BİOS PİLİNİ şarj etmek için 24 saat açık tutuyormuş ha??? Baksana bu adamın HOCA olduğundan emin misin? Oradaki temizlik görevlisi falam olmasın???

1000 defa test yapmadım. HP Amerika ile görüştüm bu konuyu. Yani benim laptop'ı kullandığım yerde elektrik dalgalanması oldugunu söyledim. Bunun makinaya zarar verip vermeyeceğini sorduğumda bana söyledikleri bir UPS almamdı (içinde voltaj regülatoru olan bir UPS, sanırım hepsinde bulunmuyormuş), Peki almazsam ne olur diye sorduğumda Adaptorun zarar görebileceği ve garanti kapsamında değiştiremeyeceğimi sölediler. Bilgisayara bişey olmaz mı diye sorduğumda ise adaptorun bunu kaldıracağını ve bilgisayara bişey olmayacağını sölediler.

Yani senin anlayacağın, BİOS'un PİLİ'ni 24 saat şarj eden bir insandan daha bilgili cevap verdiler...

Tekrar ediyorum hayatımda daha saçma bişey duymamıştım. Şu Hoca beni güldürdü, Allah'da onu güldürsün...

• quote:

Orjinalden alıntı: gurol

quote:

Orjinalden alıntı: mors
    Evet yineliyorum...Piller dolsa bile şarjı keserler ama üzerindeki gerilim kesilmez...Bu anca kaliteli ups lerde olduğu gibi pillerden önce kullanılabilecek bir kapasitör sayesinde olabilir ki anlık gerilim kesilmesinde pillerin devreye girme süresini absorbe edebilsin...

Bununla ilgili kesin bilgileri buldum. Bir gerçek var ki senin söylediklerin kesinlikle yanlış. Okul kitaplarını bağışlamanın talihsizlik olduğunu düşündüğüm gibi, araştırmadan eksik bilgilerine dayanarak yazdıklarınla da okuyanlara yanlış bilgi vermiş oldun.

Derleyince pillerle ilgili uzun bir mesaj atacağım.

@gurol, azmini takdir ettim şahsen

• EĞER EVDE KULLANIYORSANIZ PİL ÜZERİNDEYKEN PİRİZDEN KULLANININ, AMA ARA SIRA PİLDEN KULLANIP TEKRAR ŞARJ EDİN. EN İDEALİ BUDUR
  • walla bende gürol'un azmini takdir ettim
    Bir insan doğru bildiğini sonuna kadar savunmalı
  • arkadaşlar Gürol yeni bir topic açtı...
    http://forum.donanimhaber.com/m_5135687/tm.htm
    buyrun bakın

• arkadaslar cok sey yazılıyor bu konuda tabi bende bir deneyimimi söylemek isterim gecen sene elimde compaq evon600c vardı nasıl oldu bilmiyorum ama sarj etmez oldu bataryayı durduk yere gözümün önünde kesildi sarj etmesi neyse bende direk baglantıyla ac gücle kullanmaya basladım sonuc tahmin edilecegi gibi arıza ama arıza harddiskte cıktı harddisk öldü yani daha sonra yeni bir harddisk aldım 40gb lık ve oda 2 ay dayandı uzun sürmedi yani kısacası pili cıkarmanın sakıncalarıdan birisi.neden öle kullandın derseniz mecburen kullanmak zorundaydım bataryası pahalı ve üstelik bulmak biraz zor oldu ve bende degiscem için laptopu almak istemedim batarya.simdi toshiba L10 kullanıyorum gezici gibiyim o yüzden buldum yerde sarja takarım ve arada bir sonuna kadar bitirir ve tekrar doldururum eger yasadım deneyim bir fikirde bulunmussa ne mutlu laptopunuzun bozulmaması dilegiyle :):):)
  • Şimdi bu laptop bataryaları Li-ion bataryalar oluyor.Bu tip bataryaları tam boşalmadan arada sık şarj etmenin sakıncası oluyor mu??

Lityum bataryalarda(nikel metal hibrid bataryalar gibi) hafıza etkisi olmadığından istendiği zaman şarj edilebilir diye biliyorum.Zaten cep telefonundan kameraya kadar hemen herşey bu Li-ion bataryalı.Ama laptop aldığım yerdeki adam bana daima tam şarj tam deşarj uygula şarj tam bitmeden arada şarj yaptırma batarya ömrü kısalır demişti.Beni tereddüte düşürdü.Ama ben laptopumu fırsat buldukça şarja takmak isityorum.Örneğin şarjım bazan %50-70 seviyesinde falan ama ben depoyu fulleyip öyle çıkıyorum dışarıya.Bu şekilde şarj etmenin sakıncası var mı acaba..Bu konudaki görüşler nedir acaba...
  • BİR PİL OLAYİDA BENDEN,

Bundan 1 yıl once fujitsu siemens d 7820 bilgisayar aldi. Pili bitmesin diye hep masaüstünde kullandim, masaüstü pc den farksizde 1 bucuk ay hep prizde takili kaldi, Sonra elektrikler kesildi günün birinde cihaz otomatik pile gecti, ilk defa pilde kullaniyordum oda ne 25 dakka sonra pil bitti, elektrikler geldikten sonraki sarz etmelerim, pilin dayanma süresini 35 dakikanin üzerine cikarmadi, fs teknik elemanlari pili kullanmadigimdan hücrelerinin öldügünü soyledi, soklamayla geri döndürebilirmiyimki sorusu forumların birinde kafama takildi, sonucta 2 kere bile pilde kullanamamistim yeni notebookumu, sok yaptirdim sokla pil 45 dk oldu maksimum dayanma süresi daha sonra 1 ay gibi kisa bir sürede 15 dakkikaya kadar düstü, (soklamayi korumali devreye sahip pil oldugundan pili söküp yaptilar)

SİMDİ PEK COK ARASTIRMA YAPTIM VE OGRENDIM.

NELER MI

YENI BIR FS NOTEBOKKUM VAR MODELI M7440 ONUN PILINI SU SEKILDE KULLANMANIN EN SAGLIKLISI OLACAGINI DUSUNUYORUM

1. PRIZDE KULLANILDIGI ZAMAN SUREKLI NOTEBOOKTA TAKILI KALICAK PILIM, TABI YAZ AYLARINDA Cihazin surekli fiste kalmasindan meydana gelen isinma pilide isitacak (farkli sicakliklardaki ortamlar ve yüksek isi pilin ömrünü önemli ölcüde azaltir) (ve tam sarz da bir pil uzun süre bekletilirse yine ömrü azalır) pili cikartip saklayacaksanizki, anakart yanma problemleri olabileceginden kesinlikle tavsiye etmiyorum ozaman yarim dolu sekildeyken cikartmalisiniz veserin ve kuru bir yerde saklamalisiniz.

2. haftada bir kere pil ile kullanicam, pili tam bosaltmayacagim, sonra tam sarz edip fisten cekicem, fisle kullanicaksam pil takiliyken calistiricam.

3. sonucta pillerin ömürlerini uzatmak okadarda karmasik degil, tamamen davranislarimiza bagli, siz pile iyi davranin oda en iyi performansi en uzun süre size sunsun,

4. 2-3 sene arasinda zaten pil artik kullanilamaz duruma gelecek ömrünü dolduracak. Ayrintilara dikkat edilerek, Pil imizi maksimum performansinda cihazimizida yine güvenli bir sekilde keyifle kullanabiliriz. bence pili cikartmayin 200 milyonluk pil icin 2 milyarlık laptobunuzu kullanilamaz hale getirmenin bir anlamı yok YAZIK GUNAH . tesekkurler.

• quote:

Orjinalden alıntı: sancak2008

BİR PİL OLAYİDA BENDEN,

Bundan 1 yıl once fujitsu siemens d 7820 bilgisayar aldi. Pili bitmesin diye hep masaüstünde kullandim, masaüstü pc den farksizde 1 bucuk ay hep prizde takili kaldi, Sonra elektrikler kesildi günün birinde cihaz otomatik pile gecti, ilk defa pilde kullaniyordum oda ne 25 dakka sonra pil bitti, elektrikler geldikten sonraki sarz etmelerim, pilin dayanma süresini 35 dakikanin üzerine cikarmadi, fs teknik elemanlari pili kullanmadigimdan hücrelerinin öldügünü soyledi, soklamayla geri döndürebilirmiyimki sorusu forumların birinde kafama takildi, sonucta 2 kere bile pilde kullanamamistim yeni notebookumu, sok yaptirdim sokla pil 45 dk oldu maksimum dayanma süresi daha sonra 1 ay gibi kisa bir sürede 15 dakkikaya kadar düstü, (soklamayi korumali devreye sahip pil oldugundan pili söküp yaptilar)

SİMDİ PEK COK ARASTIRMA YAPTIM VE OGRENDIM.

NELER MI

YENI BIR FS NOTEBOKKUM VAR MODELI M7440 ONUN PILINI SU SEKILDE KULLANMANIN EN SAGLIKLISI OLACAGINI DUSUNUYORUM

1. PRIZDE KULLANILDIGI ZAMAN SUREKLI NOTEBOOKTA TAKILI KALICAK PILIM, TABI YAZ AYLARINDA Cihazin surekli fiste kalmasindan meydana gelen isinma pilide isitacak (farkli sicakliklardaki ortamlar ve yüksek isi pilin ömrünü önemli ölcüde azaltir) (ve tam sarz da bir pil uzun süre bekletilirse yine ömrü azalır) pili cikartip saklayacaksanizki, anakart yanma problemleri olabileceginden kesinlikle tavsiye etmiyorum ozaman yarim dolu sekildeyken cikartmalisiniz veserin ve kuru bir yerde saklamalisiniz.

2. haftada bir kere pil ile kullanicam, pili tam bosaltmayacagim, sonra tam sarz edip fisten cekicem, fisle kullanicaksam pil takiliyken calistiricam.

3. sonucta pillerin ömürlerini uzatmak okadarda karmasik degil, tamamen davranislarimiza bagli, siz pile iyi davranin oda en iyi performansi en uzun süre size sunsun,

4. 2-3 sene arasinda zaten pil artik kullanilamaz duruma gelecek ömrünü dolduracak. Ayrintilara dikkat edilerek, Pil imizi maksimum performansinda cihazimizida yine güvenli bir sekilde keyifle kullanabiliriz. bence pili cikartmayin 200 milyonluk pil icin 2 milyarlık laptobunuzu kullanilamaz hale getirmenin bir anlamı yok YAZIK GUNAH . tesekkurler.

bu arkadaşın söylediklerinin tamamına katılıyorum.. ısrarla daha önceden üzerinde durduğum nokta şuydu; eğer notebook'u kapattığınızda fişini çekmiyorsanız, (en azından gece yatarken) 3-4 ay içinde pilinizin maximum gitme süresi %50 belki daha fazla düşecektir. eğer bu konuda kaynak istiyorsanız, 3 ay boyunca 24 saat fişe takılı olarak notebook kullananan tanıdıklarınıza pilleriyle ilgili soru sorabilirsiniz. bu tür sorun yaşayan çok arkadaşım oldu ve benim şu an pili kullanma şeklim şu:

- haftada 2 kere boşaltıp dolduruyorum (çok uzun süre hep %100 dolu kalmasını da sakıncalı bulduğumdan)
    - notebook'umu kapattığımda elektrikten fişini çekiyorum
    - bataryamı çıkartmıyorum sürekli içinde (ancak 1-2 hafta vize dönemlerinde noteboku hiç açmıcaksam, pili %100 doldurduktan sonra çıkartıp saklıyorum)
    - sıcak yerlerde bataryayı kullanmamaya özen gösteriyorum
    - notebook'u bataryasız çalıştırmıyorum, elektrik kesilmelerinde bi sorun yaşamamak için
    - pilin bataryasını çıkartıp sakladığım özel durumlarda bu süreyi mümkün olduğu kadar az tutmaya çalışıyorum. (çok uzun süre pilin hiç şarj olmaması bana faydalı gelmiyor)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi emre d. -- 30 Aralık 2005 1:07:33 >

• sevgili
    gürol
    tolgatokuç
    ve mors. üçünüz de pili çıkartmanın bir zararı olmadığını savunuyorsunuz. hatta benden çok daha iyi olan elektronik bilginizle yaptığınız savunmalar ile bana söyleyecek bir şey de bırakmıyorsunuz.

ama şöyle bir gerçek var ki pili çıkardığı için laptopu zarar gören (yukarıdaki 1-2 arkadaş dahil) çok insan var. kullanıcılar böyle derken, servis böyle derken sizin dalga geçtiğiniz toshiba yetkilisi böyle derken ben açıkçası sizin belki teoride doğru gbi görünen ama pratikte hiçbir kanıtı olmayan sözlerinize hala güvenemiyorum.

ben size pili çıkartırsanız bunlar bunlar olabilir, bilgisayar zarar görebilir diyorum ve nitekim bir çok arkadaş da pili çıkartmaları neticesinde ne gibi zararlara uğradıklarını anlatıyorlar.
    (şunu da hatırlatmak isterim ki, laptoplarda elektrik kesilmeleri sonucunda oluşan arızaların hepsi garanti dışıdır. neden acaba???)

hala ilk günkü düşüncemi tekrarlıyorum ve 100 dolarlık ve 2-3 yıl sonra zaten ömrü bitecek bir pil için 1000 küsür dolarlık aleti riske atmayın diyorum.

(bu konuda konuşmayacaktım ama dayanamadım )

• arkadaslar bahahakan cok haklı yani ekleyecem bisi bulamıyorum zarar gördam cünkü bende ve laptop bir kere bozulunca elektrik yüzünden bir daha düzen tutmuyor o yüzden ikinci harddiskte gitti benim ve bahahakan bir sey sorcam sen bu toshiba L10 la bir sorunun var mı bir arızası cıktımı?
  • toshiba L10ların tamamı arızalı be kardeşim o notebooku sana aldıran adamı bul ve gerekeni yap bence :P (L10'zedelere)
  • quote:

Orjinalden alıntı: uyguncpu

arkadaslar bahahakan cok haklı yani ekleyecem bisi bulamıyorum zarar gördam cünkü bende ve laptop bir kere bozulunca elektrik yüzünden bir daha düzen tutmuyor o yüzden ikinci harddiskte gitti benim ve bahahakan bir sey sorcam sen bu toshiba L10 la bir sorunun var mı bir arızası cıktımı?

benimkinde hiçbir sorun çıkmadı. ayrıca emrenin dediği gibi bu bilgisayarlar genel olarak arızalı falan değil gayet sağlamlar ve hepsi toshiba kalitesini taşıyor. ancak bu l10 serisinde en çok hoparlör arızası duydum şimdiye kadar yani bazıları hoparlörlerden şikayet etti biraz. ama genel olarak donanımı ve kasası taş gibi. narin bir alet de değil yani.
  • quote:

quote:

Orjinalden alıntı: uyguncpu

arkadaslar bahahakan cok haklı yani ekleyecem bisi bulamıyorum zarar gördam cünkü bende ve laptop bir kere bozulunca elektrik yüzünden bir daha düzen tutmuyor o yüzden ikinci harddiskte gitti benim ve bahahakan bir sey sorcam sen bu toshiba L10 la bir sorunun var mı bir arızası cıktımı?

benimkinde hiçbir sorun çıkmadı. ayrıca emrenin dediği gibi bu bilgisayarlar genel olarak arızalı falan değil gayet sağlamlar ve hepsi toshiba kalitesini taşıyor. ancak bu l10 serisinde en çok hoparlör arızası duydum şimdiye kadar yani bazıları hoparlörlerden şikayet etti biraz. ama genel olarak donanımı ve kasası taş gibi. narin bir alet de değil yani.

pardon ben L10 bi şaheserdir dicektim, yanlış çıkmış ağzımdan

• Ya dostlarım boşverin ya ,,, para veriosunuz eziyet çekiosunuz, tepe tepe kullanın derim ben... bu kdr ufak şeylere takılmayın yaw...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi makineci -- 31 Aralık 2005 2:32:27 >
  • bak valla bende o arızayla basım dertte hoparlörün ikiside nakault oldu yani biri patladı digeride tek ayagı cukurda hısırtı ediyo gidince garantiye yollıcam yaparlar degilmi garantiden bunu
    ve ayrıca arkdaslar bence evde kullanırken extra bir 2+1 kullanın kendi hoparlörünü fazla kullanmayın aynı sorunu yasamak istemiyorsanız tabi en kısa zamanda kurtulmak istiyorum cünkü compaqla ben kendi hoparlörü üzerinden cok daha fazla ses cıkmasına ragmen hic bir sorunum olmamıstı toshiba bu L10 -102 serisinde bir hata yapmıs bu kadar kücük ve dayanıksız hoparlör koyarak tabiki bir gercekte var her üründe mutlaka bir parca sorunu yasanır bir seride bir hata varsa hepsinde olur bu sadece pcler icin yada laptoplar icin gecerli degil neyse burda bu konuyu fazla tartısmayalım konuyla alakası yok :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi uyguncpu -- 1 Ocak 2006 15:52:39 >

• Arkadaşlar ben sizin önerilerinizi okumadan kafama göre takıldım
    laptopumu masaüstü gibi kullandım hiç sarjdan çıkarmadım ve pilim öldü o yüzden yenisini alacam
    laptopun markası exper görünümlü asus a3n moldeli pil almam için yardımcı olursanız sevinirim anadolu yakasında oturyorum önerdiğiniz mağzalarında bu yakada olması ben daha bi mutlu eder şimdiden yardımcı olacak arkadaşlara teşekkürler
  • quote:

YA GÜZEL KARDEŞLERİM

ÖZELLİKLE egzantrik senin bilgisayara ne garezin varda pili bitirip kendi kendine kapanmaya bırakıyorsun? ha gerçi o kapanmıyordur kendini bekleme moduna alıyordur pil %3-5 kalınca. o zaman sorun yok. ama bilgisayarı asla ŞAK diye kapanmaya bırakma. fiş takılı dursun zaten bilgisayar açık hiç bi şey olmaz merak etme.

sevgili mertsener; evet laptop pillerinin bir şarj olma sayısı vardır (piline göre yaklaşık 350-500 civarı) ve bu kadar defa şarj-deşarj olduklarında artık hızla tükenmeye başlarlar. ama tabi yine bir yarım saat çalışırlar genelde

ANCAK VE ANCAK bilgisayar adaptörü elektriğe bağlı iken, pil tam şarj olduktan sonra artık gelen elektrik ufak bir devre yardımı ile pili atlayıp direkt bilgisayara gider yani dolu pilin üstüne şarj yapmaz yani pili korur. o nedenle pil sadece boşken ve tam dolana kadar şarj olur.
    tabi bu devre aynı zamanda adaptörü fişten çektiğin anda elektrik kesintisini algılayarak hemen pili devreye sokar.

sonuç: pil takılıyken sürekli şarja bağlı kalması pile hiçbir zarar vermez. zaten doğru kullanım şekli budur. sadece pilin sağlığı açısından 2-3 günde bir pil bilgisayar fişten çekilerek boşaltılmalıdır.

ancak tabi ki bilgisayar kapalı iken adaptörün fişinin çekilmesi gerekir. çünkü yüklediği elektriği bilgisayar kapalı iken bir yere aktaramayan adaptör aşırı ısınır ve yanabilir. ve bu meretlerin adaptörleri de her şeyleri gibi çok pahalıdır (100-200 dolar arası)

aslında; sonuç olarak nasıl kullanırasınız kullanın ama asla pili çıkarmayın

sağlıcakla kalın

not: aslında tabi bu aletler mobil aletler yani normalde şarj aleti sadece pili doldurmak için vardır ve bilgisayarı dışarda, orda, burda pilde kullanırsın. aman pilim uzun gitsin diye de düşünmezsin

Bu arkadaş bu işten anlamıyorsa benim de adım Volkan değil... (Bu arada adım Volkan :D )

Söylediklerinin altına imzamı atarım arkadaşım helal sana...

• selam bende fişte kullanıyorum sürekli.batarya dolu oluyo.sonra fişi çıkarıyorum kullanıyorum.yüzde 5 e falan gelincede tekrar masaya geçip fişe takıyorum bi yandan kullanıyorum bi yandan doluyo..bunun zararı varmı?şarj ederken kapalı mı olması lazım açık mı?
  • 
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.