Şimdi Ara

Lamba Sönmüyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
20
Cevap
1
Favori
182
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba, banyoya 1-2 ay önce philips armatür lamba montajı yapıldı. Bugüne kadar sorun yoktu. Bugün anahtarı kapatınca lamba sönmemeye başladı. Sürekli yanıyor.

Sigortayı kapatıp kendim yapabileceğim bir şey mi sizce, elektrikçi 500 tl istiyor armuttan.

Lamba Sönmüyor

Lamba Sönmüyor

• SİGORTAYI KAPATIP ANAHTARI DEĞİŞTİRE BİLİRSİN KONTROL KALEMİ ŞART!!

• Anahtarı değiştirdim olmadı.

• nötron yozluğu N kullanıcısına yanıt

Buatta felan direk temas olmuş ve lamba hattına devamlı enerji gidiyor olabilir. Anahtar bağlantısı söküldüğü halde hala sönmüyorsa durum budur.

• karafetva K kullanıcısına yanıt

Buattan nasıl direk temas olur.

• muhsin kamer kullanıcısına yanıt

Lambaya giden direk hattın yanı sıra, anahtarlanacak olan kabloların ucu açık vb ise ya da sorun çıkmışsa bu tip bir sorun olabilir.

Lambaya giden hat buattan mı geçiyor?

Veya şöyle soralım;

Lambaya giden hat ile buatın bir bağlantısı var mıdır?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi muhsin kamer -- 12 Kasım 2023; 21:35:1 >
  • sigortayı kapat hocam kendin bak küçük bir sorundur 500 tl boşuna verme

Alıntı

metni:
    Lambaya giden hat buattan mı geçiyor ?

Evet ?

Tavana giden ayrı kablonun ne şekilde bağlandığı, ne olduğu muamma. Yani bize muamma. AYrı da çekilmiş olabilir, tekrar buata dönmüş de olabilir dönmemiş de.

Ama yazdığımız Mantık açık.

LAmbaya giden hat buattan hem geçer, hem geçmez.

Yani nötr buattan direk lambaya,

Faz buattan anahtara, oradan da lambaya gider.

Yani anahtar sökülüp kablolar ayrılınca buatta ne tür atraksiyon yaparsanız yapın lamba yanmaz.

Ancaaak;

Hattı döşeyen elektrikçi bazan kötü niyet gütmeden dalgınlıkla, bazan da itlik olsun diye (bu tiplere hep sövdüm, sövüyorum) buattan direk nötr yerine faz yollar, nötrü anahtar üstünden açar kaparsınız.

Böyle durumlarda gece lamba kapalıyken özellikle ledler kıprışır falan.

Eğer böyle bir durum söz konusu ise, yani faz direk armatüre geliyorsa hele bir de armatürün nötründe bir şekilde montajdan dolayı topraklama (montaj esnasında donatıya temeas vb) gibi bir durum olduysa buyrun şenliğe. Anlamanın en kolay yolu anahtarı söküp kabloları ayırıp bakmaktır. Lamba yanmıyorsa değiştirilen anahtar da şansa arızalı çıkmıştır. Kablolar ayrıkken Lamba yanıyorsa; dedim ya az evvel, buyrun şenlik var...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rabitelli -- 13 Kasım 2023; 14:6:28 >

• Başlıktaki soru tekrar okunursa daha doğru cevapların geleceğine inanıyorum.
    Şimdiye kadar yazılanlar teknik olarak genel cevaplardir

Ancak soruda " bugüne kadar çalışan armatür lamba. Bugün anahtarı kapatınca lamba sönmemeye başladı. Sürekli yanıyor..."

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi muhsin kamer -- 13 Kasım 2023; 15:8:39 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • rabitelli kullanıcısına yanıt

İLgili hattın buattan geçeceği kesin. Anahtardan ayrıca lambaya gidecekken bile önce buattan döndürülebilir.

ANcak bahsimiz neyin nereden geçtiği değil. Özellikle anahtar kablolarının ucu açık kalıp da temas etmesi gibi, kablolama sorunları. Açıkça bunları yazmıştım ?

Armatür

Lamba Sönmüyor

Yeni anahtar

Lamba Sönmüyor

lambayı kaça almıştınız aydınlatması nasıl.?

• Anahtarın bir ucunu söktüğünüzde, lamba sönüyorsa, anahtar arızalıdır. Değiştirdiğiniz için, bu zayıf ihtimal, ama yine de ihtimal.

Sönmüyorsa, anahtara gelen iki kablo, bir yerde, birbirine değiyor demektir. buatta iyi bantlanmamış olabilir. Kablo çekilirken kesilmiş olabilir ve sonradan değmeye başlamıştır . Ya da nemden dolayı değmeye başlamış olabilir. Duvara çivi çakılmıştır o kısa devre edebilir. Her şey olabilir .

Ufak bir ihtimal de, Rabitelli üstadın dediği gibi, nötr anahtarlanmıştır ve, anahtar devresi bir yerden toprakla buluşmuştur.

• babus0606 kullanıcısına yanıt

Philips CL200 17W 4000K, 2022'de 200 TL civarına almıştım. Aydınlatması gayet iyi.

• m-usta-fa M kullanıcısına yanıt

Şöyle bir şey hatırlıyorum: Arıza yapmadan önceki son kullanımımda ışığı kapatmak için anahtara bastım pır pır yaptı sönüp sönüp yandı. Sonra hep yanıp kaldı.

ustaların dediği gibi anahtardaki mavi kahve kabloyu oynat (buat denilen yuvarlak plastik şeyi bul yukarda olur genelde anahtarı arka tarafa duvara bak) buat oynadığı görmen lazım yapan usta muhtelki ya bantladı orayı yada açık bıraktı ucun biri direkt faza yada nötre temas ediyor siğortayı kapat orayı söyle bir karıştır düzelme ihtimali olmalı.

• babus0606 kullanıcısına yanıt

Evet kurcalayınca halloldu herkese teşekkürler arkadaşlar.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.