Şimdi Ara

L - Carnitine Nedir ? (9. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
520
Cevap
19
Favori
718.180
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Testesteron fazla olanda kullanılmaması önerilir.Carnitin zaten Testesteron etkili madderdir.İnsülin direnci ise apayrı bir konu.İnsülin direnci fazla olan kişilerin kullanılmasında bi zarar görünmese de eğer öyle bir durum varsa emin olup ilk önce başka bir yol bulmalısın.En basidi Doktora gitmek gibi. .
  • quote:

Orijinalden alıntı: iso_GS

Arkadaşlar sizlere biraz bilgi vermeye çalışacam.Şimdi herkes burda yazmış ama sanki sorular soruları getirmiş durum var ortada.Tek tek yazacam sizlere şimdi ne nedir ne ne değildir.
    İlk olarak L-Carnitin'den başlayayım.

Bu sözü edilen madde normaldeyağ metabolizması ile birlikte çalışan bir maddedir.Vücutta Tyryoid hormonları etkisi altında çalışır.Carnitin genellikle kas hücrelerinde bulunur.
    Şöyle örnek vereyim size Carnitinin olduğu ortamda (Bu çokluğa göre değişir) hücre içerisinde bullunan mitekondri genellikle yağ kullanır enerji olarak ve carnitin yağların mitekondriye geçişini hızlandırır kas hücrelerinde.Bu da demek oluyor ki ortamda ne kadar carnitin o kadar yağ kullanımı ortaya çıkar.Ama bilindiği gibi her şeyin fazlası zarar.Eğer yüksek oranda alınırsa thryoid bezi uyarılır ve karşıt hormon salgılar ki buna dikkat edilmesi gerekir.Carnitin sadece bu görevi üstlenir bilmenizde fayda var.Bu da dışarıdan takviye alırsanız ki fazla olmamak şartıyla yağ yakma oranınız spor esnasında hücresel olarak düşünülürse yaklaşık %10-15 e tekabül eder.

Şimdi CLA'ya bakalım.

CLA'nın açılımı konjuge linoleik Asit'tir

Omegalardan filan bahsetmicem size burda.Halk diliyle anlatmaya çalışacam.

Şimdi vücudumuzda 2 türlü kolesterol vardır.Doğal olarak kolesterol demek yağ demektir.Bu 2 tür kolesterolden 1. si iyi olan LDL 'dir 2. si ise Kötü olan HDL 'dir. bunların yanında bunlarla beraber görev alan herkesin bildiği kortizol vardır.Kortizol olayına şimdi girmek istemiyorum.
    Elimizde bi iyi huylu bir de kötü huylu kolesterol vardır.Bunlar vücutta sürekli denge halindedir ki olması gereken de budur.CLA burda ne yapıyor?Ne işe yarar diyorsunuz eminim.CLA burda LDL yapısına katılan C(Karbon),H(Hidrojen) S(Kükürt) gibi elementler içeren zincirli bir yapıdır.
    Ne gördük burda LDL yani iyi huylu bizi kötü duruma düşürmeyen sadece enerji için kullanılabilen bir kolesterol türü daha etkin olmaya başlıyor.Bu da demek oluyor ki HDL aktivitesini azaltmış oluyoruz.Sadece dominant hale getiriyoruz.İşin püf noktası da bu zaten.LDL beslersek vücut kolesterol dengesini bozmadan yağları kullanılabilir enerji formuna çeviriyor.Eğer kötü huyluyu yani HDL yi desteklersek HDL ,LDL gibi paylaşımcı değil bu da demek oluyor bizim aldığımız yağlar sürekli kullanılamaz formda oluyor ;)

İki terimi umarım iyi açıklamışımdır.
    L-Carnitin ve CLA iyi huylu maddelerdir.ikisini de kullanırsanız sonuçlar iyi olabilir.Dediğim gibi fazlaya kaçmadan ama.
    Hele bir de CLA++L-Carnitin yaparsanız tadından yenmez.

Herkes umarım istediğini yaşar.

Güzel açıklama olmuş

• quote:

Orijinalden alıntı: iso_GS

Arkadaşlar sizlere biraz bilgi vermeye çalışacam.Şimdi herkes burda yazmış ama sanki sorular soruları getirmiş durum var ortada.Tek tek yazacam sizlere şimdi ne nedir ne ne değildir.
    İlk olarak L-Carnitin'den başlayayım.

Bu sözü edilen madde normaldeyağ metabolizması ile birlikte çalışan bir maddedir.Vücutta Tyryoid hormonları etkisi altında çalışır.Carnitin genellikle kas hücrelerinde bulunur.
    Şöyle örnek vereyim size Carnitinin olduğu ortamda (Bu çokluğa göre değişir) hücre içerisinde bullunan mitekondri genellikle yağ kullanır enerji olarak ve carnitin yağların mitekondriye geçişini hızlandırır kas hücrelerinde.Bu da demek oluyor ki ortamda ne kadar carnitin o kadar yağ kullanımı ortaya çıkar.Ama bilindiği gibi her şeyin fazlası zarar.Eğer yüksek oranda alınırsa thryoid bezi uyarılır ve karşıt hormon salgılar ki buna dikkat edilmesi gerekir.Carnitin sadece bu görevi üstlenir bilmenizde fayda var.Bu da dışarıdan takviye alırsanız ki fazla olmamak şartıyla yağ yakma oranınız spor esnasında hücresel olarak düşünülürse yaklaşık %10-15 e tekabül eder.

Şimdi CLA'ya bakalım.

CLA'nın açılımı konjuge linoleik Asit'tir

Omegalardan filan bahsetmicem size burda.Halk diliyle anlatmaya çalışacam.

Şimdi vücudumuzda 2 türlü kolesterol vardır.Doğal olarak kolesterol demek yağ demektir.Bu 2 tür kolesterolden 1. si iyi olan LDL 'dir 2. si ise Kötü olan HDL 'dir. bunların yanında bunlarla beraber görev alan herkesin bildiği kortizol vardır.Kortizol olayına şimdi girmek istemiyorum.
    Elimizde bi iyi huylu bir de kötü huylu kolesterol vardır.Bunlar vücutta sürekli denge halindedir ki olması gereken de budur.CLA burda ne yapıyor?Ne işe yarar diyorsunuz eminim.CLA burda LDL yapısına katılan C(Karbon),H(Hidrojen) S(Kükürt) gibi elementler içeren zincirli bir yapıdır.
    Ne gördük burda LDL yani iyi huylu bizi kötü duruma düşürmeyen sadece enerji için kullanılabilen bir kolesterol türü daha etkin olmaya başlıyor.Bu da demek oluyor ki HDL aktivitesini azaltmış oluyoruz.Sadece dominant hale getiriyoruz.İşin püf noktası da bu zaten.LDL beslersek vücut kolesterol dengesini bozmadan yağları kullanılabilir enerji formuna çeviriyor.Eğer kötü huyluyu yani HDL yi desteklersek HDL ,LDL gibi paylaşımcı değil bu da demek oluyor bizim aldığımız yağlar sürekli kullanılamaz formda oluyor ;)

İki terimi umarım iyi açıklamışımdır.
    L-Carnitin ve CLA iyi huylu maddelerdir.ikisini de kullanırsanız sonuçlar iyi olabilir.Dediğim gibi fazlaya kaçmadan ama.
    Hele bir de CLA++L-Carnitin yaparsanız tadından yenmez.

Herkes umarım istediğini yaşar.

Tiroid ile karnitinin bir ilgisi yok
    LDL iyi huylu değil kötü huyludur bu kadar halk diliyle anlatma istersen.

Çok karnitin yiyince çok yağ yakılır diye bişey yok. Genetik karnitin eksikliği amerikalılarda sık görüldüğü için onlarda yapılan çalışmalarda karnitinin yağ yakmaya yardımcı olduğu bulunmuş. Mitokondriyel bir hastalığınız veya aşırı bir protein eksikliğiniz yoksa karnitin zaten vücudunuzda üretilir.

Karnitinin dışarıdan alımı kas kütlesini arttırmaya yardımcı olabilir bu da kesin kanıtlanmış bişey değildir şimdilik.

• Cla ve L Carnitine kullanarak 8 kilo verdim. 14 kilo yağ verip 6 kilo yağ dışı kilo aldım. Nasıl mı ? Anlatıyorum.. Beyler ben geçen yıl temmuzda diyete ve spora başladığında 128 kilo ve yüzde 37 gibi inanılmaz bir oranım vardı. Hocanın tavsiyesiyle cla ve l carnitine kullanmaya başladım. 1 ayda cla yi bitirdim sıvı l carnitinei de 1 buçuk ay kullandım. Protein ağırlıklı bir diyet sıfır abur cubur kızartma yiyecek hiç yok şeker sıfır sadece tavuk salata baklagiller yumurta yağ sıfır. Herneyse baya sıkı bir diyet yapıyordum. Karbonhidratı günlük 20 gramın altında tutmaya çalışıyordum proteine abanıyordum anlayacağınız. Sabah 6buçukta kahvaltı 12de öğle yemeği 5te akşam yemeği sonra sBor ardından bi elma soda u yatarken yeşil cay günde en az 4 litre şu içiyordum. Sabahları gncden aldığım multivitamin hapı. Yemek bu şekilde. Sporda suydu: p.tesi ve çarşamba 1 saat agrlık 1 saat spinning 30dk mıde. Salı ve perşembe 1buçuk saat kardiyo 30 dk mıde. cuma 1 saat ağırlık 1 saat yoga. C.tesi 1 saat yüzme. Bu şekilde düzenli olarak gördüğünüz gibi çok yüksek tempolu bir antremanı sıkılmadan yaptım. Sonuçta dediğim gibi 8 kilo verdim fakat burda 14 kilo yağ yaktım ve 6 kilo da yağ dışı kilo kazandım (şu ve kas). Bu rakamları spor ve diyet sayesinde mı verdim ilacın bir faydası oldu mu bilemiyorum. Şimdi 3 aydır yağ oranım yüzde 16. Bir türlü indiremiyorum. Tekrar başlamayı düşünüyorum. Sporu azalttim tabi şimdi haftada 4 gün az ağırlık çok tekrarla süperset ağırlık antremanının ardından 30 dk koşu yapıyorum 3 gün. Cumaları da ağırlık artı yoga yapıyorum. Tekrardan kullanmak istiyorum. En azından yağ oranımı yüzde 12 13e düşürmek istiyorum.

• olayın aslında psikolojik de olduğunu söyleyenler de var. Sadece düzenli spor ve diyetle ise yaradığını söyleyenler de var. Hiç bir ise yapamadığını da söyleyen var:) var oğlu var kesin birşey yok anladığım kadarıyla. Bence de psikolojik olarak artı bi etkisi var. Belki gerçeküc ise yapıyordur ama kullandıkça iyi birşeyler olacak hissi oluşuyor. Az başında yağ ölçümü yapıp o günden başlayarak 1 az deneyeceğim tekrardan. Az sonunda tekrar ölçümle sonuçları yazarım buraya inşallah unutmazsak tabii :)
  • arkadaşlar size bir sorum olacak bende l carnitineyi araştırdım almayı düşünüyorum zayıflamak için malum yaz geliyor :) size bir sey sorcam internette araştırırken coenzymeq10 die marka duydum nedir l cartin mi yoksa coenzymeq10 önerirsiniz kullanan varsa yardım ederseniz sevinirim
  • Amaç spor sonrası yorgunluğu yok etmekse Jack3D öneririm ama zararlı sanırım. L - Carnitine biraz hafif ( light ) bir takviye bence. Daha tehlikeli takviyelerle daha iyi sonuç alınıyor malesef.
  • Arkadaşlar biri gelsin noktayı koysun artık. İşe yarıyor mu yaramıyor mu? İşe yarayanlar ve işe yaramıyor diyenler marka yazsınlar ve nereden aldıklarını söylesinler fiziki koşullarını ve beslenme koşullarını söylesinler. İnsanlara iyilik yapayım derken sadece kendi fikirlerini millete aşılamaya çalışan insanlara uyuz oluyorum. L Carnitine sağlığa zararlıysa zararlı sanane kardeşim. İşe yaramıyor diye milleti kandırıyon. Adam zaten kilolu şimdi sıkıntı yaşamasada ilerde yaşayacak. İki taraftanda sarpa sarıyo. İlaçsızda zayıflanır dersin şimdide.Ben köy gibi bir yerde yaşıyorum abi ne spor salonu var ve başka bir yer ne de bilgi alacak biri . Ayrıca Herkesin iradesi senin kadar kuvvetli olmayabilir. Sanane kardeşim bu melet sağlığa zararlıysa zararlı niye insanları yanlış yönlendiriyon.

Sonuç olarak bu L Carnitine işe yarıyor mu yaramıyor mu? İşe yarıyorsa Alırken nelere dikkat etmeliyiz? Sıvı mı alalım kapsül mü? 1000mg 60 Tablet 80 lira 1000 mg 30 tablet 216 lira bunların farkı ne? Ve bunları cevaplarken kimsin nesin bunlardan da söz ediver de kimse reklam yapmış demesin. Birde bu ikilemde kalmayalım.

Şimdiden teşekkür ederim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi marmix -- 22 Mart 2012; 19:21:40 >

• quote:

Orijinalden alıntı: marmix

Arkadaşlar biri gelsin noktayı koysun artık. İşe yarıyor mu yaramıyor mu? İşe yarayanlar ve işe yaramıyor diyenler marka yazsınlar ve nereden aldıklarını söylesinler fiziki koşullarını ve beslenme koşullarını söylesinler. İnsanlara iyilik yapayım derken sadece kendi fikirlerini millete aşılamaya çalışan insanlara uyuz oluyorum. L Carnitine sağlığa zararlıysa zararlı sanane kardeşim. İşe yaramıyor diye milleti kandırıyon. Adam zaten kilolu şimdi sıkıntı yaşamasada ilerde yaşayacak. İki taraftanda sarpa sarıyo. İlaçsızda zayıflanır dersin şimdide.Ben köy gibi bir yerde yaşıyorum abi ne spor salonu var ve başka bir yer ne de bilgi alacak biri . Ayrıca Herkesin iradesi senin kadar kuvvetli olmayabilir. Sanane kardeşim bu melet sağlığa zararlıysa zararlı niye insanları yanlış yönlendiriyon.

Sonuç olarak bu L Carnitine işe yarıyor mu yaramıyor mu? İşe yarıyorsa Alırken nelere dikkat etmeliyiz? Sıvı mı alalım kapsül mü? 1000mg 60 Tablet 80 lira 1000 mg 30 tablet 216 lira bunların farkı ne? Ve bunları cevaplarken kimsin nesin bunlardan da söz ediver de kimse reklam yapmış demesin. Birde bu ikilemde kalmayalım.

Şimdiden teşekkür ederim.

arkadaşım bi üstteki mesajımı okursan eğer orada bu ilaçları kullanırken yaptığım sporu ve beslenme biçimimi yazdım. Kaç kilo verdiğimi bunun ne kadarının yağlardan gittiğini yazdım. Düzenli spor ve düzenli beslenme biçimi ile çok rahat kilo verirsin. Sağlığa zararı nedir bilemem bende bixsorun olmadı. Olmaz diye birşey diyemem. Benim kullandığım sıvı versiyonuydu. Markası bmx ti sanıyorum. Cla nin markasını hatırlamıyorum. Ama aybaşında da tekrar başlayacağım kullanmaya. Hatta burda başlık açıp sürekli yemek ve sporla alakalı güncellemeyi düşünüyorum. Şu anda 82 kilo yüzde 16.7 yağ oranım var 13 kilo 600 gram falan yağ yani. Aybaşında tekrar ölçtüreceğim bakalım nasıl bir değişiklik olacak. 4 aydır yüzde 16-17 arasında gidiyor en azından yüzde 13e falan indirmeyi düşünüyorum yağ oranımı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dobermann -- 23 Mart 2012; 11:22:42 >

• yaklaşık 10 yıldır ara vererek spor yapanlardanım kışa doğru kilo alıp yaza 4 ay kala spor salonunda koşuya başlayıp 10 ile 15 kilo verirdim ama yaş ilerlediği için eskisi kadar kilo veremiyor ve çabuk tıkanmaya başlamıştım,1 hafta önce spora başladım, daha önce takviye almıyordum ve geçenlerde koşuda 20 dakkada tıkandım önceden 30 dakkada tıkanıyordum ve spor sonrası hiç halim kalmıyordu hocaya sordum ne verebilirsin ek takviye olarak ultimate L-Carnitine 1000 mg tablet önerdi bende aldım ertesi günü yarım saat önce kullandım ve bana çok büyük etkisi oldu enerji bakımından koşuyu 20 dakkadan 40 dakkaya çıkardım ayrıca bisikletide 25 dakkadan 35 dakkaya ve mekikdede fazla zorlanmadan yapabildim hafif ağırlıkda çalıştım ve sporumu bitirdikten sonra hala dinçtim spora başlarken 93 kiloydum şuan 91.5 kilodayım bakalım yaza kadar kaç kilo verecez.Almayı düşünüpte karasız olanlara tavsiye ederim

• Doğal olmayan hiçbir şeyi almayın derim. Suni, laboratuvarda üretilmiş ne varsa sonradan vücuda zarar vermiştir. Gidin bir aktara yağ yakmanızı sağlayacak bir bitkisel karışım yapsın onu kullanın.
    Aktarla işim olmaz diyorsanız her gün yumurta, balık ve kabak çekirdeği yiyin sporunuzu ihmal etmeyin.
  • Bende L-Carnitin kullanıyorum bir arkadaşım vasıtasıyla ABD'den getirttim.

http://www.iherb.com/Now-Foods-L-Carnitine-Liquid-Triple-Strength-Citrus-Flavor-3000-mg-16-fl-oz-473-ml/8343?at=0

Sıvı olanı çok daha çabuk etki yapıyor. spora başlamadan yarım saat önce 1 çorba kaşığı içmek gerekiyor (Sıvı olanlar İçin) Türkiye'de 1000mg lık satılıyor ULTİMATE vs marka sıvı tek içimliklerde var. çok uzun süre kullanılması da tavsiye edilmiyor, yani tablet alıp sürekli kullanmak yerine sıvısını alıp 20-30 gün kullanmak daha iyi,
    yalnız kesinlikle etkili spor da yorgunluk hissetmiyorsunuz vücüt daha dinç oluyor ve daha fazla terliyorsunuz.

• Ben de yağ yakımı için L - Carnitine deneyeceğim ama çok enerji beklemeyin. L - Carnitine doping değil ki içince enerjiyle dolun.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DHzgn -- 2 Nisan 2012; 23:39:58 >
  • .............

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MUTAF -- 27 Nisan 2012; 15:42:02 >
  • P90X programını 9 Nisan'da uygulamaya başladım, beraberinde uygulanması gereken diyet programını iyice inceledim yediklerime tam olarak dikkat edemiyorum ama olabildiğince az yağlı yemeye be bol su tüketimine özen gösteriyorum, bugün GNC'den l-carnitine'nini alacağım, daha önce etrafımda ki pek çok profesyonel sporcunun çeşitli markaları kullanarak memnun kaldığını görmüştüm, umarım bende memnun kalırım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: honuuu

P90X programını 9 Nisan'da uygulamaya başladım, beraberinde uygulanması gereken diyet programını iyice inceledim yediklerime tam olarak dikkat edemiyorum ama olabildiğince az yağlı yemeye be bol su tüketimine özen gösteriyorum, bugün GNC'den l-carnitine'nini alacağım, daha önce etrafımda ki pek çok profesyonel sporcunun çeşitli markaları kullanarak memnun kaldığını görmüştüm, umarım bende memnun kalırım.
    ............

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MUTAF -- 27 Nisan 2012; 15:41:43 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: gansh

Aklıma takılan bir şey var arkadaşlar. Mantık yürütmek yerine konu hakkında bilgisi olan (mümkünse doktor ) cevap verirse herkes açısından faydalı bir bilgi olabilir diye düşünüyorum.

L-Carnitine vücut tarafından da üretiliyorsa, bunu uzun süre dışarıdan vücuda temin etmek, vücudumuzun bu maddenin üretimini azaltması yönünde bir tepki vermesine neden olur mu?

Negative feedback etkisi yok. O dediğin olay endokrin hormonlarda var. Tamamen homeostasis için. L-Karnitin, yağ açilinin Beta oksidasyonunu artırarak etkisini gösteriyor. Aminoasit diyenlere de söyleyeyim. Karnitin aminoasit değildir Lizin ve Metiyonin aminoasitlerinden türemiş bir amonyum bileşendir. Etkisi sitozoldeki yağ asitlerini mitokondriye beta oksidasyon işlemi için taşımaktır. Başına L konulmasının sebebi de polarize ışığı levotorotasyona uğratmasından gelir.

• arkadaşlar gnc veya solgar yada dıger markalara hıc bulasmayın. paranız fazla mı gelıyor anlamıyorum???? eczaneye gıdın ve gayet uygun bır sekılde alın. ıcerın aynı . 1000 mg l-karnıtın..
    bır de herkes etkısını sormus ben yan etkılerınden bahsedeyım azıcık.. kesınlıkle uyuyamıyorsunuz gece gec yatıp sabahın korunde uyanıyorsunuz. ayrıca terledıgınızde yanınızda kımse olmasa ıyı olur,cunku dayanılmaz oluyor. bır de spor yaparken yorgunluk hıssetmıyorsunuz
    umarım faydası olmustur :)
  • Bu madde vucutta zaten bulunan yaglara baglanan ve mitokondri zarindan geciren birsey. Bir doktor abime sordum bulasma dedi. Kardiyo performansini ciddi artiriyormus fakat bence tehlikeli. Bilimsel olarak soylemiyorum bunu bu arada.
  • 5 gundurt kullanıyorum.
    normal hallerde değilde, biraz efor sarfedilecek durumlarda,örneğin yürüyüşte insanı ter attırıyor.
    heleki biraz daha koşu veya kardio çalışmaları yaparken resmen çeşme gibi akıyor heryeriniz.
    Kilo vermek istiyorsanız düzenli spor ve l-carnitine kullanabilirsiniz. fakat spor yapmayım derseniz hiç bulaşmayın.
    mutlaka efor sarfetmeniz gerek. veyahut diyet yapmanız lazım.

sallana sallana yürümeyi spordan saymayın. Tempolu yürüyüş veya koşu yapın. düzenli beslenmeye dikkat ederseniz kilo vermenize yardımcı olur.

yukarda bir arkdaşın dediğine bende katılıyorum. çok fazla para veriyimde marka alayım felan demeyin. Yeterki içeriğindeki l-carnitine mg olarak doğru olsun işe yarıyor.
    fakat bu düşünseylede gidipte AFRİCAN MANGO ALAYIM, NEDE OLSA ONDADA L-CARNITINE VARMIŞ sakın demeyin

gece uyku problemim zaten vardı. l-carnitine kullanmaya basladım, heralde bana faydası oldu. daha erken yatabiliyorum. hatta kafamı yastığa koydugumda 10 dkya uyumus oluyorum.

ilerleyen zamanlarda ilacın bağımlılık durumu yok fakat faydasını gördükçe mg yukseltme isteği doğuyor. ben mg yukseltmekten ziyade gunde 1000mg lcarnitine + en fazla 1000mg CLA desteği öneririm. (toplamda maksimum 2000mg)

37.5 tl

50 tl

• 
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.