Şimdi Ara

Kredi Kartından Habersiz 200k para çekmişler

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
33
Cevap
1
Favori
1.808
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bugün halamın kartindan 200 bin para çekmişler.ve halamin haberi yoktu mesaj falan da gelmemiş. sabah halami kendini banka memuru diye tanitan biri aramış ilk aramasinda halam açmış ama kişi cevap vermemiş sonra halam telefonu kapatmış kisi tekrar aramış sizin kartinizdan 200 bin para transfer ediliyor halam benim bilgim yok ben hicbise göndermek istemiyorum. İptal olsun demjs memur olarak tanitan adam ise siz bu saatten sonra bise yapamazsiniz ben sizi aradim ama siz acmadiniz siz haksız durumdasiniz nereye giderseniz gidin ben hakliyim demiş ve üslubu da kötüydü diyor O sirada telefonu da kapatamamis telefon donmus kartta nasıl 200bin kredi çeker arti 30 bin de kredi borcum vardi diyor 200bin limiti yok ki bu kadının en fazla 60 bindi galiba diyor karakola gitti şimdi nolacak bilmiyorum bu konu hakkında bilginiz varsa paylaşabilir misiniz ben de bise bilmiyorum en azindan halamı bilgilendirjrim cok üzüldüm

• Adım 1 ) İlgili banka hangisi ise harcama itirazında bulunulur. İlgili banka adı boşluk harcama itirazı diye Google da aratılır ve form bulunur.

Adım 2) En yakın karakola gidilir ve şikayetçi olunur, ilgili durumlar anlatılır. Karakol dosyayı savcılığa gönderir. Adliye yakın ise adliyeye gidip müracaat savcılığı ile görüşülür, başvuru yapılır. Değil ise karakola gidilir. İkisinde de ilgili dosya ilgili savcılığa aktarılır.

Adım 3) BDDK üzerinden kayıt açılır.

https://ebulten.bddk.org.tr/esikayet

Adım 4) Bu süreçte avukat desteği alınır, avukat işlemleri sizin adınıza takip eder. Durum yok ise adli yardım talebinde bulunulur.

https://adliyardim.adalet.gov.tr

Geçmiş olsun.

• Öncelikle karakoldan önce banka ile iletişime geçse iyi olur. Transfer edilen para çekilmemişse kurtarılabilir. Yoksa işiniz cidden zor.

Gelen şifreleri halanız verdiyse banka şifreyi siz vermişsiniz deyip kendini sıyırıyor.

Bunun dışında örneğin halanızın google playden gazete okumak için indirdiği uygulama, halanıza gazete okuturken arkaplanda mobil bankacılık uygulamalarını tanıyarak buraya girdiğiniz bilgileri kaydedip sahibine gönderiyor, gelen sms'leri de yine bu kişiye gönderiyor. Mağdurların hemen hepsinde uzun zamandır güncelleme almayan android cihazlar oluyor.

• Ayrıca mevcutta o kadar limitin olup olmaması önemli değil. Adamlar sizin hesabınıza girince kk limit artırımı , kredi başvurusu, kmh başvurusunda bulunuyor. Ne varsa saldırıyor. Hazırda onaylı limitler varsa 1 dakikada yükseltip/onaylatıp kullanmaya başlayabilir.

• Kredi Kartından Habersiz 200k para çekmişler

NEA?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Rindaman -- 18 Ekim 2023; 13:39:5 >
  • Rutin adam kullanıcısına yanıt
    Son günlerde belirtilen telefon klonlama olayı olabilir olayın detaylarını bilmiyorum ama 3d şifresi gelmiş ve girmiş olabilirler arka planda arama’da oyalama maksatlı olabilir.Banka ile iletişime geçin ve savcılığa suç duyurusunda bulunun.Banka ile iletişime geçmeniz önemli kayıtlı olarak şikayetiniz bulunsun geçmiş olsun
  • Cirrus- kullanıcısına yanıt

Halam herhangi bir şifre vermemiş. Bu sabah kişi aramış öyle haberi olmuş. İkinci dediğiniz olabilir telefonu da eskiydi. Banka ile de iletişime geçmiş çokta olumlu bir sey alamamış. Para çekilmiş kriptoya yatırılmış halam da anlayacağınız ödemek zorunda kalacak yoksa icra gelir .senin yapacak bi şeyin yok sonuc icinde yıllar surer demişler cok üzüldüm kadına ödeyecek durumu da yok. Bu arada bilgileriniz için teşekkür ederim. Öğrenmiş oldum.

• hocam halanız telefonunu tamire vermiş miydi?
  • Ellie_Williams kullanıcısına yanıt

Evet sesi çıkmıyormus yeni vermiş onu da soyledik ama telefonun kendi servisi onu yapar mi diyor sırf guvenli olmasi icin o servise verdim dedi

yaparlar :))) hatta sim kartını çıkarmadıysa, sim kartını kopyalamış olabilirler
  • Adım 1 ) İlgili banka hangisi ise harcama itirazında bulunulur. İlgili banka adı boşluk harcama itirazı diye Google da aratılır ve form bulunur.

Adım 2) En yakın karakola gidilir ve şikayetçi olunur, ilgili durumlar anlatılır. Karakol dosyayı savcılığa gönderir. Adliye yakın ise adliyeye gidip müracaat savcılığı ile görüşülür, başvuru yapılır. Değil ise karakola gidilir. İkisinde de ilgili dosya ilgili savcılığa aktarılır.

Adım 3) BDDK üzerinden kayıt açılır.

https://ebulten.bddk.org.tr/esikayet

Adım 4) Bu süreçte avukat desteği alınır, avukat işlemleri sizin adınıza takip eder. Durum yok ise adli yardım talebinde bulunulur.

https://adliyardim.adalet.gov.tr

Geçmiş olsun.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi XpressMusic34 -- 18 Ekim 2023; 15:12:50 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Rutin adam

Halam herhangi bir şifre vermemiş. Bu sabah kişi aramış öyle haberi olmuş. İkinci dediğiniz olabilir telefonu da eskiydi. Banka ile de iletişime geçmiş çokta olumlu bir sey alamamış. Para çekilmiş kriptoya yatırılmış halam da anlayacağınız ödemek zorunda kalacak yoksa icra gelir .senin yapacak bi şeyin yok sonuc icinde yıllar surer demişler cok üzüldüm kadına ödeyecek durumu da yok. Bu arada bilgileriniz için teşekkür ederim. Öğrenmiş oldum.

O zaman ikinci yöntemle yapmışlardır. Benden önce bi arkadaş servis olayından bahsetmiş o daha mümkün. çalışan kötü niyetliyse yapabilir önünde engel yok.

Gerçekten çok üzücü. 2 yıl önce babamın da başına geldi. Arayıp kredi sigortası iade edeceğiz deyip şifre istemişler. Annem daha uyanık olduğu için görüşme sürerken beni arayıp haber verdi de ucuz yırttılar. Bizim ailede bir tek babam android kullanıyordu onu da zorla ios'a geçirdik şimdi kafamız rahat.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cirrus- -- 18 Ekim 2023; 15:30:20 >

IOS işletim sistemine zararlı yazılım yüklenemez veya çalıştırılamaz diye bir şey yoktur. Bugüne kadar tıpkı android gibi, ios da zararlı yazılımların hedefi olmuştur. Yani bu konuda bahsi geçen olay bir ios telefonun başına da gelebilir. Bana inanmanıza gerek yok, Youtube veya Google da beni doğrulayacak bir sürü kaynağa ulaşabilirsiniz.

Derseniz ki, android kadar yaygın bir durum değil evet orada haklısınız. Ancak android kullanıcı sayısının ios kullanıcı sayısından yüksek olduğunu kabul edersek, hesap daha net olacaktır.

• XpressMusic34 kullanıcısına yanıt

Elbette. Örneği de vardır eminim. Ancak Android'de bu işler İOS'tan çok daha kolay yapılıyor ve mağdurların çoğunluğunun android kullanması genellemem için yeterli oluyor. Aslında asıl sıkıntı eski android cihazlar. Ne yazık ki güvenlik güncellemeleri uzun sürmüyor ya da geç geliyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cirrus- -- 18 Ekim 2023; 15:52:18 >

Hocam android açık kaynak bir yazılım ve özelleştirilebilir formatı var. İos daha kapalı, daha kısıtlı bir sistem. Ancak demek değil ki daha güvenli. Mesela forumda da çok soruyorlar "en güvenli banka, en güvenli tarayıcı, en güvenli araba" vs diye. Aslında en güvenli diye bir şey yok, sonuçta bunlar elektronik şeyler ve hedef olmaya bakar güvenlik zafiyetleri.

Eskiden hatırlarsınız, yazılım korsanları siteleri ve bireyleri çok hedef alırdı. Mesela bilgisayarına virüs girerdi ve kullanılamaz hale gelirdi. Sonrasında yazılım korsanları bireyleri değil, şirketleri hedef almaya başladı. Tabi bu süreçte işletim sistemleri de oldukça gelişti.

Yani demek istediğim, hedef olmaya bakıyor esasen. Yani bugün "şu güvenlidir" demek çok zor elektronik bir şeyden söz ediyorsak.

Bir de android telefonlar çok ucuz ve herkes alabiliyor, kullanabiliyor. Yani ios da belki ucuz olsaydı herkesin elinde olurdu ama herkesin değil bir kısmın elinde var. Android ise hemen her eve girmiştir bugüne denk. Belki geçmişte, belki bugün.

İos işletim sistemi biraz kapalı kutu özelleştirmeye ve store dışı uygulama yüklemeye pek izin vermiyor bu nedenle android cihazlardan bir adım önde bir de çok fazla android modeli var ve yazılım ,güncelleme vb işlemlerde apple ‘a göre zorlandıkları aşıkardir.
  • sukruciger S kullanıcısına yanıt

Aynen hocam.

• quote:

Orijinalden alıntı: XpressMusic34

Hocam android açık kaynak bir yazılım ve özelleştirilebilir formatı var. İos daha kapalı, daha kısıtlı bir sistem. Ancak demek değil ki daha güvenli. Mesela forumda da çok soruyorlar "en güvenli banka, en güvenli tarayıcı, en güvenli araba" vs diye. Aslında en güvenli diye bir şey yok, sonuçta bunlar elektronik şeyler ve hedef olmaya bakar güvenlik zafiyetleri.

Eskiden hatırlarsınız, yazılım korsanları siteleri ve bireyleri çok hedef alırdı. Mesela bilgisayarına virüs girerdi ve kullanılamaz hale gelirdi. Sonrasında yazılım korsanları bireyleri değil, şirketleri hedef almaya başladı. Tabi bu süreçte işletim sistemleri de oldukça gelişti.

Yani demek istediğim, hedef olmaya bakıyor esasen. Yani bugün "şu güvenlidir" demek çok zor elektronik bir şeyden söz ediyorsak.

Bir de android telefonlar çok ucuz ve herkes alabiliyor, kullanabiliyor. Yani ios da belki ucuz olsaydı herkesin elinde olurdu ama herkesin değil bir kısmın elinde var. Android ise hemen her eve girmiştir bugüne denk. Belki geçmişte, belki bugün.

2-3 senede bir son model samsung alan, biraz da bilinçli bir kullanıcının başına böyle şeyler geleceğini hiç sanmıyorum. Mesela android'e geçsem zaafiyet yaşayacağımı zannetmiyorum.

Bu uygulamalar bi ara googleplay'e kadar sızmıştı. Yaşlılar bunu pek ayırtedemediği için android'de risk artıyor. Bir gazete uygulaması telefon rehberine, konum bilgisine ve tarayıcı geçmişine nasıl izin alabiliyor bunu Google'a sormak lazım. (babamın başına gelen buydu)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cirrus- -- 18 Ekim 2023; 16:9:5 >

Bahsettiğiniz izin olayı son sürümlerde son derece sıkı hale geldi. Bu arada 2-3 senede bir yenilemeye gerek yok. 2019 üretimi bir android kullanıyorum ve halen güncelleme alıyor. Yani bu biraz üretici ile ilgili bir durum. Hatta daha birkaç gün önce güvenlik güncelleştirmeleri yükledi.

Markete sızan uygulamalarla ilgili de Google tavrını değiştirdi birkaç senedir. Yani kolayca bir şeyler eklenemiyor markete. İzin olayı da şu an çok daha kapsamlı. Mesela Youtube sesli arama bile izinleri açık olduğu halde uyarıyor mikrofon kullanılacak bilgin olsun diyerekten. Bunun gibi birçok uyarı mekanizmaları var.

Çok eski android sürümlerinde evet haklısınız pek uyarmıyordu bu gibi şeylerde.

Teşekkür ederim yazdıklarınızı halama söylerim ilk iki madde yapıldı ama diğerlerini bilmiyorum akşam gideceğiz söylerim kendisine. bilgilendirdiginiz için teşekkür ederim

Rica ederim hocam geçmiş olsun tekrar.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.