Şimdi Ara

Kredi ile ev alıp, kiraya vermek ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
30
Cevap
0
Favori
6.173
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar iyi akşamlar öncelikle.Ben yeni atandım şuan da, kamu personeliyim.Babamla geçen gün konuşmamızda ikimizde kredi çekip ev alalım ve üstüne biraz birikimimizi ekleyip kiraya verelim sonrasında ev fiyatları artıyor zaten biraz kar yaparak satarız diyor.Bu mantıklı bi hareket olur mu?

Ben kendimce pek makul bulmuyorum.Çünkü; ev yaşlanan bi yatırım aracı her zaman fiyatı artar mı muamma,giren kiracı(lar) çıkarken bi çok masrafla bırakabilir.Belki başka riskleride var ve kredi de çekeceğimiz için bi de faiz ödeyeceğiz.

Siz ne düşünüyorsunuz, böyle bi şey denenir mi?

• Yeni atanmışsınız bir 6 -ay bir sene bekleyin bakalım kurumu sevecekmisiniz hayatınızın sonuna kadar çalışmak istermisiniz
  • quote:

Orijinalden alıntı: thearsiv

Yeni atanmışsınız bir 6 -ay bir sene bekleyin bakalım kurumu sevecekmisiniz hayatınızın sonuna kadar çalışmak istermisiniz

O konuda problem yok.Babam yatırım konusunda böyle düşünüyor.Bense garanti olur mu bilmem ama cumhuriyet altını al-tut(minimum 2-3 sene) yapmayı planlıyorum.
  • Gayrimenkule yıllardır patlayacak balon diyoruz ama inatla en çok kazandıran enstrümantal olmaya devam ediyor. Eski kafalı olabilirim ama gayrimenkul değil altın diyicekseniz sepet yapın
  • quote:

Orijinalden alıntı: thearsiv

Gayrimenkule yıllardır patlayacak balon diyoruz ama inatla en çok kazandıran enstrümantal olmaya devam ediyor. Eski kafalı olabilirim ama gayrimenkul değil altın diyicekseniz sepet yapın

Altın-döviz şeklinde bi sepet mi? Döviz al-tutunda kazandırır mı? Sürekli takip edebilecek birisi değilim, daha çok aylık atıyorum x₺ yi cumh. altını alıp unutucam bi nevi.Dövize bu şekilde birikim yapılır mı? Asıl önceliğim paranın değerini korumak ve biriktirmek aslen, bakmayın maaştan ayıracağımı küçük meblağlarla ne gibi bi kazancımız olabilir ki zaten :)
  • 80 bin liraya inşaatta alınan evlerin 200 250 300 bin gibi bir rakama satıldığını gördüm 5 yıllık bir bekleme ile

Şuan arkadaşım kredi ile ev aldı aylık 650 lira ödemesi var içinde kiracı 500 veriyor kendisi 150 ekleyip ödeme yapıyor.

Bende şuan ev arıyorum
  • Monkey D. Dragon kullanıcısına yanıt
    arkadaşınız evin kredisi bitince ne yapmayı düşünüyor ?
  • Bobath B kullanıcısına yanıt
    Kredi bitince eve yerleşir sanırım sonuçta asgari ücret ile geçinen bir insan
    80-90 binden alınıp 5 yıllık bekleme ile gayrımenkule yatırım yapmak riskli değil mi? dolandırıcılar denk gelmesin
  • Bobath B kullanıcısına yanıt
    Abicim şimdi evin fiyatı 100 bin diyelim

Sende nakit 30 bin var 70 bin kredi çektin aldın evi tapusu sende kimse alamaz senden banka hariç oda ödemeni yapamazsan ki diyelim 70 binlik borcunun bir kısmını ödedin ödeyemez duruma gelincede evi satar kalan borcunu ödersin.

İşte arkadaşımda vadeli uzun tuttu 650 ödemesinin 500 ünü liradan alıyor neredeyse evi yarı fiyatına alacak hesap yapmadım tam olarak

Arkadaşımın kalacak evi var olmasa o evde oturup 650 ödeyemediği işte mesele bu birazda

Şuan ben 150 bine ev alacagım ama onun gibi kiraya veremeyeceğim
    80 bine inşaattan alınan evlerin ... diye dediğin kısım için sordum dolandırıcılık olur mu gibisinden? Yoksa tapusu bende olan bir mülkün ne şartlarda elimde çıkacağını biliyorum zaten.
  • Ev yatırım amaclı alınmaz....3 kira vergi,1 kira yıpranma dersek yılda 8 kira alınacak...

• eğer aldığın evin kredisi çok yüksek değilse tabii ki almakta yarar var
    fakat 10 yıllık bir kredi alıp anaparanın yarısı kadar faiz ödemek zarar..

altın dolar risk tamamen 2-3 yıl değil 10 yıl bile bekleyebilirsin.

paranı borsada değerlendirmek daha az riskli

y.t.d.
  • expertadvisor kullanıcısına yanıt
    bu açıdan düşünmemiştim, haklısın.
  • borsa hakim olduğum bi konu değil.kısa vadeli yatırım yaparak al-sat yapacak vaktim yok, ki borsada nasıl uzun vadeli yatırım yaparım sorusunun cevabını da bilmiyorum :)

altın al-tut yapmayı düşünüyorum ya da ev alıp kiraya verip ordan gelen para ile kredisini çıkarmayı düşünüyorum(konu açma nedenim).

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bobath -- 29 Temmuz 2017; 12:15:6 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Bobath

borsa hakim olduğum bi konu değil.kısa vadeli yatırım yaparak al-sat yapacak vaktim yok, ki borsada nasıl uzun vadeli yatırım yaparım sorusunun cevabını da bilmiyorum :)

altın al-tut yapmayı düşünüyorum ya da ev alıp kiraya verip ordan gelen para ile kredisini çıkarmayı düşünüyorum(konu açma nedenim).

1ooK ya alınan ev mak 5oo TL kira getirir...7*o.5=3.5 K yıllık...

Bankaya faize atsak 8ooTL her hesapta hesapta 12*o.80=9.6 K yılık...Bileşik faizi katmıyorum..

Hesap ortada...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi expertadvisor -- 29 Temmuz 2017; 12:44:19 >
  • expertadvisor kullanıcısına yanıt
    anladım , teşekkür ederim.ben açıkcası evin vergisini vesaire hesaplamadan kafa yordum ki zaten mantıksız olduğu ortada.
    altını neden riski görüyorsunuz ? grafiklerine baktığımda 3-5 sene sonunda baya değerlenmiş görünüyor. her ay 1 cumhuriyet altını alıp tutmak (3-4 sene mümkünse) hakkında ne düşünüyorsun?
  • quote:

anladım , teşekkür ederim.ben açıkcası evin vergisini vesaire hesaplamadan kafa yordum ki zaten mantıksız olduğu ortada.
    altını neden riski görüyorsunuz ? grafiklerine baktığımda 3-5 sene sonunda baya değerlenmiş görünüyor. her ay 1 cumhuriyet altını alıp tutmak (3-4 sene mümkünse) hakkında ne düşünüyorsun?

Uzun vade sorun teşkil etmez.....

• quote:

borsa hakim olduğum bi konu değil.kısa vadeli yatırım yaparak al-sat yapacak vaktim yok, ki borsada nasıl uzun vadeli yatırım yaparım sorusunun cevabını da bilmiyorum :)

borsa'ya kim kısa vade dedi ki ?
    ev konusunda keş paran var ya kısa vade ile faiz yükü gelmeyecekse en temizi ev.
    altın konusu muamma
    3-5 yıldan beri primlenen altın bir sene çöküşe geçer
    hiç bir maden devamlı kazandırmaz
    10 yıllık serüvenlerine bak

bana kalırsa şuan petrol almakta fayda var.
    çünkü çok ucuz ve eski günlerine dönmek istiyor

y.t.d.

• borsaya tamamen yabancıyım o yüzden .her zaman gözümde al-sat yapılacak bir yatırımmış gibi gözümde canlanıyor o yüzden öyle dedim :)
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.