Şimdi Ara

Kozlusan Pelet Sobası (9. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
678
Cevap
26
Favori
193.236
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Birol abiyi biliyoruz zaten ısıtma konularında baş rol oynuyor.

Anladım aklıma şu geliyor peletin hammaddesini kaça alabilir makine zaten 500-1000 Dolar arası TR'de mevcut mu bilmiyorum makine sitelerinde Belçikada ve Çin'de buldum diğer pro makinelerin fiyatları +10.000 TL ben pelet üreticisi olmadığım için bunlara gerek yok.

Fiyatlara gelirsek Birol abi çamur gibidir dedi o peletler haklı olabilir veya haklıdır canlı pelet görmedim ondan diyorum dediğiniz gibi kalitesi önemli verim alamadıktan sonra bir işe yaramıyor burda önemli olan yoğunlu demi peletin ?

Tonu 664 TL yapıyor sizin peletin fakat performansı kötü 100 lira fazla olsun iyi pelet olsun o zaman pelet tesisleri ne zaman çoğalır rekabet olur pelet o zaman ucuzlar 300-400 TL Ton'u var fakat minumum 25 ton dan bahsediyor o kadar peleti depolamak için kaç m2 yere ihtiyaç var hesap edin.

Hocam bu peletin bozulma olayı var mı nemden bahsediyorlar ? ambalajından bahsedeceğim de o da alt tarafı naylon galiba.

• quote:

Orijinalden alıntı: CR7_35

Birol abiyi biliyoruz zaten ısıtma konularında baş rol oynuyor.

Anladım aklıma şu geliyor peletin hammaddesini kaça alabilir makine zaten 500-1000 Dolar arası TR'de mevcut mu bilmiyorum makine sitelerinde Belçikada ve Çin'de buldum diğer pro makinelerin fiyatları +10.000 TL ben pelet üreticisi olmadığım için bunlara gerek yok.

Fiyatlara gelirsek Birol abi çamur gibidir dedi o peletler haklı olabilir veya haklıdır canlı pelet görmedim ondan diyorum dediğiniz gibi kalitesi önemli verim alamadıktan sonra bir işe yaramıyor burda önemli olan yoğunlu demi peletin ?

Tonu 664 TL yapıyor sizin peletin fakat performansı kötü 100 lira fazla olsun iyi pelet olsun o zaman pelet tesisleri ne zaman çoğalır rekabet olur pelet o zaman ucuzlar 300-400 TL Ton'u var fakat minumum 25 ton dan bahsediyor o kadar peleti depolamak için kaç m2 yere ihtiyaç var hesap edin.

Hocam bu peletin bozulma olayı var mı nemden bahsediyorlar ? ambalajından bahsedeceğim de o da alt tarafı naylon galiba.

2 sene duran peletim oldu ama bozulma olmadı.Peletin depolandıgı yer nemli veya çok kuru olursa etki edebilir diye düşünüyorum.İstanbulda pelet kullananlar bir araya gelip Adana veya Trabzondan sipariş verebilse peletide daha uyguna alabiliriz lakin bu pek mümkün gözükmüyor.Şuanki aldıgım peletin düşük performansına göre ben seneye ya TRabzondan yada Adanadan getirtecegim.Onların peletleri gerçekten farklı.

• Merhabalar, Kozlusan marka kazanımızda yaşadığım bir sorunun çözümünü ararken bu forum ile karşılaştım. Fethiye'deki 5 daireli apartmanımız için aldığımız kazan, KOZ-80 model otomatik yüklemeli, otomatik kül boşaltmalı, otomatik ateşlemeli bir kazan. Aralık 2014 ayında aldığımız kazanda 2 ay boyunca, Ankara'dan temin ettiğimiz 6 mmebalarındaki meşe pelletini sorunsuzca yaktık. Pellet stoğumuz bitince 18 mm ebatında ithal sibirya kömürü aldık. Kömürü hazneye yüklemeden önce gerekli yakıt ayarları için Kozlusan firmasının Akhisar'daki fabrikasını telefonla aradım. Fabrikadaki teknisyen, bizim kazanın kesinlikle pellet yakmaya uygun olmadığını, sadece fındık kömür veya prina yakabileceğimizi söyledi. Kendisine 2 aydır sorunsuzca pellet yaktığımızı ve veriminden çok memnun kaldığımızı söylememe rağmen görüşünde ısrar etti. Bu arada kömürden hiç memnun değiliz, sürekli olarak kazan sönüyor, ayrıca atık oranı çok fazla. Her 3 günde bir kül kutusunu temizlemek gerekiyor. Gelecek kış pellete devam etmek istiyoruz ancak, fabrikadaki görevlinin pellet yakılmamasına ilişkin sözleri aklımızı karıştırdı. Diğer ciddi bir sorun da, Kozlusan firmasından sorunların çözümüne ve bilgi taleplerimizin karşılanmasına yönelik tatminkar bir teknik destek alınamaması.
    Bu konudaki değerli yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

• quote:

Orijinalden alıntı: isoavci

Merhabalar, Kozlusan marka kazanımızda yaşadığım bir sorunun çözümünü ararken bu forum ile karşılaştım. Fethiye'deki 5 daireli apartmanımız için aldığımız kazan, KOZ-80 model otomatik yüklemeli, otomatik kül boşaltmalı, otomatik ateşlemeli bir kazan. Aralık 2014 ayında aldığımız kazanda 2 ay boyunca, Ankara'dan temin ettiğimiz 6 mmebalarındaki meşe pelletini sorunsuzca yaktık. Pellet stoğumuz bitince 18 mm ebatında ithal sibirya kömürü aldık. Kömürü hazneye yüklemeden önce gerekli yakıt ayarları için Kozlusan firmasının Akhisar'daki fabrikasını telefonla aradım. Fabrikadaki teknisyen, bizim kazanın kesinlikle pellet yakmaya uygun olmadığını, sadece fındık kömür veya prina yakabileceğimizi söyledi. Kendisine 2 aydır sorunsuzca pellet yaktığımızı ve veriminden çok memnun kaldığımızı söylememe rağmen görüşünde ısrar etti. Bu arada kömürden hiç memnun değiliz, sürekli olarak kazan sönüyor, ayrıca atık oranı çok fazla. Her 3 günde bir kül kutusunu temizlemek gerekiyor. Gelecek kış pellete devam etmek istiyoruz ancak, fabrikadaki görevlinin pellet yakılmamasına ilişkin sözleri aklımızı karıştırdı. Diğer ciddi bir sorun da, Kozlusan firmasından sorunların çözümüne ve bilgi taleplerimizin karşılanmasına yönelik tatminkar bir teknik destek alınamaması.

mbirol size bu konuda yardımcı olur.Kendisini konuya Davet ediyorum. @mbirol

• quote:

Orijinalden alıntı: isoavci

Merhabalar, Kozlusan marka kazanımızda yaşadığım bir sorunun çözümünü ararken bu forum ile karşılaştım. Fethiye'deki 5 daireli apartmanımız için aldığımız kazan, KOZ-80 model otomatik yüklemeli, otomatik kül boşaltmalı, otomatik ateşlemeli bir kazan. Aralık 2014 ayında aldığımız kazanda 2 ay boyunca, Ankara'dan temin ettiğimiz 6 mmebalarındaki meşe pelletini sorunsuzca yaktık. Pellet stoğumuz bitince 18 mm ebatında ithal sibirya kömürü aldık. Kömürü hazneye yüklemeden önce gerekli yakıt ayarları için Kozlusan firmasının Akhisar'daki fabrikasını telefonla aradım. Fabrikadaki teknisyen, bizim kazanın kesinlikle pellet yakmaya uygun olmadığını, sadece fındık kömür veya prina yakabileceğimizi söyledi. Kendisine 2 aydır sorunsuzca pellet yaktığımızı ve veriminden çok memnun kaldığımızı söylememe rağmen görüşünde ısrar etti. Bu arada kömürden hiç memnun değiliz, sürekli olarak kazan sönüyor, ayrıca atık oranı çok fazla. Her 3 günde bir kül kutusunu temizlemek gerekiyor. Gelecek kış pellete devam etmek istiyoruz ancak, fabrikadaki görevlinin pellet yakılmamasına ilişkin sözleri aklımızı karıştırdı. Diğer ciddi bir sorun da, Kozlusan firmasından sorunların çözümüne ve bilgi taleplerimizin karşılanmasına yönelik tatminkar bir teknik destek alınamaması.

pm atın görüşelim.

• Bizi bilen arkadaşların aşağıdaki konuda objektif yorumlarını bekliyoruz.

http://forum.donanimhaber.com/m_108642437/f_//tm.htm#108698269
  • https://store.donanimhaber.com/eb/29/4a/eb294a774dcde02063a53dcb83b3fab6.jpeg

PELET NEDİR ?
    Pelet; Odun artıklarının kurutulup,öğütülerek talaş haline getirildikten sonra yüksek basınçla sıkıştırılmasıyla elde edilen 6-8mm çapındaki yakıt topaklarıdır.
    Odun peleti yaklaşık %7-12arasında nem içerir. Nem oranı az olduğu için kalorisi yakacak oduna göre daha yüksektir.
    Pelet üretiminde en az 3 ayrı süreç vardır .Bu süreçler : odunsu artıkların öğütülerek talaş haline getirilmesi, belirli oranda nem içerecek şekilde kurutulması, peletleme kalıplarında topaklanması ve soğutulması, daha sonra biten ürünlerin paketlenmesidir.
    PELETİN AVANTAJLARI
    · %100 yerli öz kaynaklarımızdan üretilmesi.
    · Sürdürülebilir bir kaynak olması.
    · Fosil kaynaklı yakıt ithalatının azaltılması ve ülke ekonomisine katkı sağlaması.
    · Çevre ve insan sağlığı açısından kabul edilebilir olması. Kullanımı sonrasında atık miktarının çok az olması.
    · Diğer fosil yakıtların kullanımına nazaran daha az tehlikelidir.
    · Elektirik enerjisi üretiminde kullanılabilir olması.
    · Odun pelet ısıtma sistemleri, ozon dostudur ve Kyoto Protokolüne göre kabul edilebilir CO salınım eşik değerlerinin altındadır.
    · Katı yakıtlı sistemler içinde en temiz yanma sistemi pellet yakma sistemleridir.
    · Odun pelletleri dünyanın her yerinde temin edilebilecek rafine bir biyokütledir.
    · Odun pelletlerinin nakliyesi çok kolaydır.
    · Ticari pellet üretimi için ağaç kesilmesi gerekmez. pellet ormanın atığını değerlendirir. Bu yönü ile kolayca tutuşabilir orman artıklarının toplanması sonucu, ormanların yangına karşı da korunmasına katkı sağlar.
    · Oduna oranla depolanması için çok daha az yer gerektirir.
    · Klasik katı yakıtlı sistemlerde, bacalarda önemli oranda kreozot (katran ruhu) oluşur. Pellet sistemlerde ise kreozot hemen hemen hiç yoktur. Bu nedenle bir baca olmaksızın da dışarı egzost edilebilir. (hermetik kombilerde olduğu gibi)
    Biz sizlere Doğalgaz dan en az 45% Enerji tasarrufu sağlayan Yeni Biyolojik Isitma Sistemlerini sunuyoruz. Merkezi Isitma ve katdaki Dairenizi bu Sistemle Isıtabilirsiniz, aynı anda sıcak suyunuzu da sağlar. Doğalgaz Kombiniz artan Enerji Fiyatlarından dolayı bütçenize gereksiz sekilde yükleniyor. Sıvı ve gaz yakıt rezervlerinin sınırlı olmasindan dolayı, Enerji fiyatları her sene yükseliyor. Gelecek senelerde Enerji fiyatlarında (Doğalgaz ve Sıvı) yüksek sekilde bir artıs bekleniyor. Bunun için size farklı alternatifler sunuyoruz. Biz size objektif ve kapsamlı sekilde bilgi edinme ve her ihtiyaç ve bütçe aralıgı için uygun çözümü bulma sansı sunuyoruz. Burada ön planda olan ekonomik, verimli ve modern Biyolojik ısıtma Sisteminden faydalanmak.
    Asıl önemli nokta sıvı ya da Doğalgaz yakıtından bağımsız olmak.
    PELET BRÜLÖRÜ;
    Otomatik ateşlemeli ,DUMANsız çalışması,TAM yanma sağlandığından %94 verimlidir. Yüzde 1,3 lük kül bırakması (1000kg yakıtta 8kg kül) kazan bakımını ve ömrünü uzatmaktadır. Odun peleti yakan brülörlerimiz yanında ,ziraai pelet yakan brülörlerimizde mevcuttur. Kömür kazanları , ekmek fırınları, seraların ve havuzların ısıtılması yapılır. Fırınlarda 300 C ,kazanlarda 60-90 C çalışma sağlanır. Yaklaşık 4700 kcal nin maliyeti 0,21 eur , 0,50 krş civarında olup , verimlilk göz önüne alındığında kömürden daha ucuza gelmektedir. Zaten elektrik, fuel oil, gaz, vb. daha ucuzdur. ÖNCELİKLE NEDEN PELET BRÜLÖRÜ..? UCUZ YAKIT, BACA ve ÇEVRE KİRLİĞİ YOK --- ISINMASI GEREKEN MAKİNENİN ÖMRÜNÜ UZALTIR--- KURULUM MALİYETİNİ 1 SENE İÇERİNDE ÇIKARIR VE UZUN ÖMÜR ÇALIŞMA SAĞLAR......
    https://store.donanimhaber.com/eb/29/4a/eb294a774dcde02063a53dcb83b3fab6.jpeg

• takip

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • mbirol kullanıcısına yanıt
    Merhaba birol bey bende sıcak hava üflemeli kozlusan pelet sobası var yeni aldım dün itibari ile sobayı yaktım ama fan yerinden duman geliyo ve bir türlü geçmiyor bu normalmi acaba

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • pelet sobaları ucuzlarsa daha da yaygınlaşabilir ama şuan için en büyük sıkıntı pelet temininde gibi gözüküyor. geçmiş yıllardaki fiyatıyla buguun fiyatlaına baktım ama pek te ucuzlayacak gibi gözükmüyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: magicrea

pelet sobaları ucuzlarsa daha da yaygınlaşabilir ama şuan için en büyük sıkıntı pelet temininde gibi gözüküyor. geçmiş yıllardaki fiyatıyla buguun fiyatlaına baktım ama pek te ucuzlayacak gibi gözükmüyor.

Sobanın ucuzlama olasılığı yok gibi. Çok yüksek adetli kullanım ve Çin nin işin içine girmesi lazım. Avrupa da yaygın iken çıplak fiyatlar (vergi ,nakliye ;karlılık vs ) hariç 600-700 Euro nun altında fabrika çıkış fiyatı yok.Onun için bu fiyatın altına parekende zor bu iş.

Pellet (odun pelleti) üretim tesisleri artıyor.Düzce bölgesinde 2 tesis kuruldu yeni,Tosya da var üretime başlayan. Sakarya da kurulum bitmek üzere ,Akhisarda var bir tesis yine başlama aşamasında üretime,Tire üretimi standartlaştırdı yola devam,Milas ta üretim var yine.

Bunun yanında Fransa dan,Yunanistan dan(Romanya pelleti),Rusya dan Türkiye ye pellet İhraç etmek isteyen firmalar var ,Pazar ve fiyat araştırıyorlar.Bu güne kadar gelen en düşük fiyat TR gümrük teslim 160 Euro ton ,yani TR de üretilen pellet 650-800 TL arası fiyat ton başına ,kdv nakliye dahil .Bunun altı olamaz gibi görünüyor. Pellet fabrikasının dibinde olsanız komşu hatırı 600 TL ton olur..

• Evet bende size pelletli kalorifer maceramı anlatayım benim makinem 25kw 10 metre petek dubleks ev 160 metre kara , kömürlüden pelete geçeyim dedim .

50 derecede 8 saatte 2 torba pellet harcadı ki bunu ay bazında değerlendirince 2000 tl gibi uçuk bir rakam yapıyor.
    Şu an firma ile görüşüyorum kazanıgeri verip kömür alacağım,
  • darthmanager D kullanıcısına yanıt
    Bizden bir örnek vereyim , 250-300 m2 toplam alan. 2 tane yanyana ikiz triplex birleştirilmiş bina .Yalıtım vs yok.Ana okulu olarak kullanılıyor.Sabah 6 da yanıyor kazan ,akşam 5-6 gibi kapanıyor yani günlük 12 saate yakın yanıyor.Kozlusan PEL 60 yatık tip Pellet kazanı ,yer İzmir Narlıdere . Yıllık tüketim 5-6 ton arasında.Cumartesi Pazar kapalı..

Bu arada eviniz soğuksa 8 saatlik tüketimi kayıda almayın .Pellet kazanları modülasyon yapar.

Tüketiminizi analiz yapmak için yakıtın torba miktarı nedir. Naylon torbalarda ise 15 kg ,çuval ise 20 kg .
    Torba ise 8 saatte 30 kg tüketim var demektir. Pellet kalori olarak 4700-5000 kcal dir ısıl güç . Eger kazanınız 8 saat boyunca 25 kw (yani 21500 Kcal) olarak yandı ise ,1 saate bu Kcal elde etmek için 4,38 kg yakıt harcar ,8 saat derseniz ise 34,40 kg yapar. Yani kazan verileri ne ise öyle çalışmış. Burada önemli nokta şu 8 saat boyunca kazan neden 25 kw ta çalıştı. Ev mi çok soğuk ,ama daha kış bastırmadı. Yada kayıp kaçak bir durum mu var.Yada siz kazanı kaç derecede yakıyorsunuz 55-60 ların üzerindemi. Ayrıca Boiler var mı.

Aynı durum kömür içinde geçerli bunu unutmayın. Kömür de de alabileceğiniz en iyi kalori 6 000 Kcal geçmez .Ki tam verimli yakmak gerekiyor kömürü.. 25 kw ısıl değer elde etmek için en verimli kömür kazanında saate 3,6 kg kömür yakarsınız. 8 saate 28,8 kg yapar.Bu işin isi pisi çabası..

• Balıkesir' den kozlusan bayi geldi geçenlerde Avşa Adası' na ürün tanıtımı için. Günlük 1 torba 25 kg yakarsın dediler.
    Birol Bey yeni alacağımız dubleks ev için bu sistemi düşünüyoruz. Yer Balıkesir Avşa Adası. Ev 90 m2 civarı. Pelet sulu sistem soba düşünüyorum. Kazan için müsait değil ev. Sobayı salona koyup ısısından da faydalanmak istiyorum. Ne dersiniz günlük ortalama ne yakarız. Peleti firma 700 TL. ye veriyor.
  • Kozlusan slimpel easy 25 taktırdım. Kuşadasında ev kuzeye bakıyor. 150m2. 13m petek. Dubleks. 20saat çalışıyor Ortalama 42 derecede. 11kw da çalışıyor. Ev 2002 yapımı çift cam. ekstra yalıtım yok. Günlük pelet tüketimi 40 kg. dışarısı 10-12 derece. 6 ay yaksam ki havalara daha da soğuyacak. 40kg*30gün=1200 Kg
    1200kg*6ay =7200kg 1ton pelet 650tl 7,2t*650tl=4.680 TL yakıt maliyeti. Çok mu iyi yani bu pelet ???
  • Hayırlı olsun. Kıyı egede 6 ay kış olmaz. Eviniz hem kuzey hemde yalıtım yok. Eğer yeni yakmaya başladı iseniz evin ısınması için fazladan yakmanız normal. Kaç gündür yakıyorsunuz? Pellet ne marka? Ayar yaptırmanızda gerekebilir. Kuşadasında aynı üründen kullanan biri daha var.Size yardımcı olabilir. Ayrıca kullanım deneyimlerinizi de paylaşmaya devam ederseniz sevinirim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Uriel -- 27 Aralık 2015; 9:20:40 >
  • Evin dubleks olması sanırım yakıtın fazla gitmesi konusunda büyük bir etken ancak, evin ölçüsü 150-160m2 derken merdivenin alanını da hesapladım.
    Kasım ayında yanmaya başlayan kalorifer her ne olursa yine Mart'ın sonuna kadar yanar. en az 5 ay yani. ilk defa yaktığımda 24 saatte 60 kg pelet harcadı.
    Aslında bu konuda çok acemiyim. Makinenin modülasyon konusunda sıkıntı yok. Yalnız havalarda soğuk değil. Şu an dışarısı 16-17 derece. şimdi deneme
    yapıyorum. sabah 10da çalıştırım akşam 17de kapatıyorum. 19 da çalıştırıp 23de kapatıyorum. yani günde toplam 11 saat. gece hiç çalıştırmıyorum.
    böyle olunca ne olacak bilmiyorum. doğru mu yapıyorum onu da bilmiyorum. bana bi yardımcı olsanız çok iyi olur. yoksa yakıt için kredi çekmem gerekecek :)))
  • muratziya kullanıcısına yanıt
    Sizinle aynı ürünü kullanan biri daha var. Konuya çağırdım. Evinin boyutuda sizinle aynı. Geçen sene 2.5 ton yakmıştı. Doğalgaz olmayınca fazla bit seçeneğimiz yok. Kömürlü sisteme de geçseniz en fazla 1 ton az yakarsınız tahminimce. Çünkü kömüründe ısı değeri pellet kadar yaklaşık 4500 kcal. Aynı yüketimi yapar üstüne pisliğinide çekersiniz. İthal kömür kullanırsanız (6000-6500 kcal) yaklaşık 1 yon az yakarsınız ama onunda fiyatı neredeyse pellet kadar. Yani kömürlüye geçmenin bana göre bir artısı yok. Doğayı faha fazla kirletmekte cabası. Bu arada kullandığınız pelletin markası nedir?

• Ek bilgi: Kazan sürekli 11 kw da tam yükte çalışsa, 1 kw 860 kcal olduğuna göre 11*860= 9460 kcal yapar. 4500 kcal lik pellettende tam yük çalışmada 9460/4500= 2.1kg pellet harcar saatte. Günde 24 saat çalışsa 50.4 kg yakar. Ancak bu değer sürekli tam yükte çalıştığında geçerli. Bu kazanlar modülasyonlu çalışır. Yani sürekli 11 kw da çalışmaz. Ev istenen sıcaklığa geldimi 3 kw ya kadar düşmesi lazım. 60 kg yakmanızda bir yanlışlık var gibi. Ayar önemli. Bencr makinanızın ayarları tam yapılmamış.

• ilk yaktığım gün 20-24 aralığında çalıştı. nadiren 15 düştü. 55 dereceye ayarladım ki duvarlar ısınsın diye.
  • 
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.