Şimdi Ara

Kozlusan Pelet Sobası (10. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
678
Cevap
26
Favori
193.254
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • cihazı 24 saat çalıştırmak mı gerekiyor ?? yoksa geceleri kapatmak faydalı mı ? peletin markasını bilmiyorum. Kuşadasında herkesin aldığı yerden alıyorum.
    Kozlusan Söke bayiinden. çuval içinde geldi
  • quote:

Orijinalden alıntı: muratziya

ilk yaktığım gün 20-24 aralığında çalıştı. nadiren 15 düştü. 55 dereceye ayarladım ki duvarlar ısınsın diye.

(20-24 çalıştı. Nadiren 15 düştü.) Cümlesini anlamadım.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Kwh yazmaya unutmusum abi. Kusura bakmayin

• quote:

Kozlusan slimpel easy 25 taktırdım. Kuşadasında ev kuzeye bakıyor. 150m2. 13m petek. Dubleks. 20saat çalışıyor Ortalama 42 derecede. 11kw da çalışıyor. Ev 2002 yapımı çift cam. ekstra yalıtım yok. Günlük pelet tüketimi 40 kg. dışarısı 10-12 derece. 6 ay yaksam ki havalara daha da soğuyacak. 40kg*30gün=1200 Kg
    1200kg*6ay =7200kg 1ton pelet 650tl 7,2t*650tl=4.680 TL yakıt maliyeti. Çok mu iyi yani bu pelet ???

Burada ki mesajda "ortalama 11 kw da çalışıyor" söyleminize göre hesap yaptım. Uzun süre 20-24kw da çalışmadı pek normal değil. Evin içi istenen ısıya ulaştığında kendini kısması lazım. O yüzden ayar yaptırmanız gerekebileceğini söyledim. O zaman yaptığım hesapta yanlış olur.
    Pellet satışı konusunda ise; Torba torba mı alıyorsunuz yoksa ton hesabıyla mı? Markası önemli. Düşük kalorili pellet olabileceğini tahmin ediyorum.
    Bu kazanı ben kullanmıyorum. Ancak pellet yakıtı, sobaları, kazanları, çalışma prensibi konusunda biraz bilgim var. Doğalgaz olmayan bir apartman dairesinde yaşıyorum.Önümüzdeki yaz bende kullanmaya başlıyacağım. Bu konuya ilgim o yüzden. Eldeki verilerle başka birşey gelmiyor aklıma.

• quote:

cihazı 24 saat çalıştırmak mı gerekiyor ?? yoksa geceleri kapatmak faydalı mı ? peletin markasını bilmiyorum. Kuşadasında herkesin aldığı yerden alıyorum.

Aşağıdaki sayfaya bakarsan bu sorularına cevap bulabilirsin.
  • quote:

cihazı 24 saat çalıştırmak mı gerekiyor ?? yoksa geceleri kapatmak faydalı mı ? peletin markasını bilmiyorum. Kuşadasında herkesin aldığı yerden alıyorum.

Aşağıdaki sayfaya bakarsan bu sorularına cevap bulabilirsin.
    Not: Mobildeyim link atamadım. Kusura bakma.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Uriel -- 28 Aralık 2015; 14:40:06 >
  • Muratziya arkadaşım evin dublex olduğu için büyüklük olarak aynı m2 olsada hacim olarak evin boyutu farklı.Evlerde ısı kaybının en cok olduğu yerlerdir dublexler birde ısıyalıtımın yok ise geçmiş olsun sana. Ayrıca biliyorsun ki ısınan hava yukarı çıkar.
    Merak etme makineye alışana kadar yakma ve verim olayını çözene kadar korkuyor insan.Bende ve diğer arkadaşlarda da aynı oldu bu.Şunu söylüyeyim ben evde donla oturacam dersen 24 saat yakacam dersen değil 7 ton 10da yakarsın bunu anlamış olman lazım.
    Modülasyonda sıkıntı varsa servis çözer bunu merak etme.Gerekirse bende konusurum söke servisi ile.Şimdi evin durumuna göre yakma kombinasyonları gerekecek sana.Örneğin havanın durumuna göre önce yüksek dereceden başlıyacaksın yakmaya ilk olarak o dereceye ulaşmak için daha çok yakıt yakacak.Sonra baktın ev ısındı mod ayarlarına göre 3-4 derece düşürcen makineyi.Makına kapanmadan hedeflenen ısı o anki ısıdan düşük olduğu için makine düşürecek kw olayını suyun sıcaklığıda yavas yavas düsecek evin ısısı korunarak.Yada sıcak havalarda düşük dereceden başlıyacaksın ısınmana göre arttıracaksın.Baktın çok tüketim var üstte kullanmadığın odanın peteklerini kıscaksın nasılsa kapılar açık ve hava soğuk yere akın ediyor zaten.
    Şunu unutma sen o evde dikkatli kullanım ile 5 tondan aşağı yakmazsın ama ısınırsın da.Makina soğuk havalarda daha iyi ısıtıyor.Esas makine az yakıyor sadece pelet pahalı :=)

• Muratziya arkadaşım evin dublex olduğu için büyüklük olarak aynı m2 olsada hacim olarak evin boyutu farklı.Evlerde ısı kaybının en cok olduğu yerlerdir dublexler birde ısıyalıtımın yok ise geçmiş olsun sana. Ayrıca biliyorsun ki ısınan hava yukarı çıkar.
    Merak etme makineye alışana kadar yakma ve verim olayını çözene kadar korkuyor insan.Bende ve diğer arkadaşlarda da aynı oldu bu.Şunu söylüyeyim ben evde donla oturacam dersen 24 saat yakacam dersen değil 7 ton 10da yakarsın bunu anlamış olman lazım.
    Modülasyonda sıkıntı varsa servis çözer bunu merak etme.Gerekirse bende konusurum söke servisi ile.Şimdi evin durumuna göre yakma kombinasyonları gerekecek sana.Örneğin havanın durumuna göre önce yüksek dereceden başlıyacaksın yakmaya ilk olarak o dereceye ulaşmak için daha çok yakıt yakacak.Sonra baktın ev ısındı mod ayarlarına göre 3-4 derece düşürcen makineyi.Makına kapanmadan hedeflenen ısı o anki ısıdan düşük olduğu için makine düşürecek kw olayını suyun sıcaklığıda yavas yavas düsecek evin ısısı korunarak.Yada sıcak havalarda düşük dereceden başlıyacaksın ısınmana göre arttıracaksın.Baktın çok tüketim var üstte kullanmadığın odanın peteklerini kıscaksın nasılsa kapılar açık ve hava soğuk yere akın ediyor zaten.
    Şunu unutma sen o evde dikkatli kullanım ile 5 tondan aşağı yakmazsın ama ısınırsın da.Makina soğuk havalarda daha iyi ısıtıyor.Esas makine az yakıyor sadece pelet pahalı :=)

• Gerçekten korktum yani... Hesap yapa yapa bi hal oldum. Neredeyse yakıt için kredi çekecektim :))) Herhalde korktuğum gibi olmayacak. Hala denemelerim devam ediyor. 24 saatte 11 saat çalıştırdım. Hep 40 derecedeydi makine.
    Önce 30 dakika kadar 20-15 kwh arası gezindi sonra 11 kwh da çalıştı hep. Tam 24 saat sonra yakıt yükledim yaklaşık 18 KG aldı. Bugün cihazı 44 dereceye çıkardım. Bir de böyle deneyeceğim.
  • dublex ama gayet güzel bi şekilde yalıtımlı güney cephe sureklı gunes ıcınde olan bır 220 m2 ev aylık kaç ton yada kg pelet yakıtı tüketir

aynı şartlarda ama sadece güneş alımında daha yetersiz evlerin aylık doğalgaz faturası ortalama 400tl

ve bu pelet yakıtının şuanda tonu kaç tl

şehir ankara

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cc_cihan -- 28 Aralık 2015; 19:22:59 >
  • quote:

Gerçekten korktum yani... Hesap yapa yapa bi hal oldum. Neredeyse yakıt için kredi çekecektim :))) Herhalde korktuğum gibi olmayacak. Hala denemelerim devam ediyor. 24 saatte 11 saat çalıştırdım. Hep 40 derecedeydi makine.
    Önce 30 dakika kadar 20-15 kwh arası gezindi sonra 11 kwh da çalıştı hep. Tam 24 saat sonra yakıt yükledim yaklaşık 18 KG aldı. Bugün cihazı 44 dereceye çıkardım. Bir de böyle deneyeceğim.

İyi akşamlar Murat Bey. Kazan 11kw olduğunda eviniz kaç derece oluyor? 11kw dan aşağı hiç düşmüyor mu? Kül haznesinin ve pelletlerin fotoğrafını koyabilir misiniz?

• quote:

Orijinalden alıntı: cc_cihan

dublex ama gayet güzel bi şekilde yalıtımlı güney cephe sureklı gunes ıcınde olan bır 220 m2 ev aylık kaç ton yada kg pelet yakıtı tüketir

aynı şartlarda ama sadece güneş alımında daha yetersiz evlerin aylık doğalgaz faturası ortalama 400tl

ve bu pelet yakıtının şuanda tonu kaç tl

şehir ankara

İyi akşamlar Cihan bey. Türkiye'de iyi pellet üreten benim bildiğim Trabzon ve Adana olmak üzere iki fabrika var. Ancak onların haricinde yurt genelinde 10 civarı fabrika devrede veya devreye girmek üzere. Pellet fiyatında nakliye ücreti önemli yer tutuyor. Fabrika yanıbaşınızda olsa bile 500 Tl den aşağı temin edebileceğinizi sanmıyorum. Pelletin hammaddesi olan talaşın da fiyatı belli.İzmir'de nakliye dahil 650-700 TL arası. Kömürden daha ucuz değil ama daha çevreci, daha konforlu, daha temiz ve %100 yerli.

Evinizi şu anda nasıl ısıtıyorsunuz?

• Uriel kullanıcısına yanıt
    yeni aldığım ev dublex
    ve içinde hiçbir tesisat döşeli değil ben bu pelet sobasını dusunuyorum kalorıferlı olanını tabıı

yalıtım super
    catı yalıtımı dıs yuzey yalıtımı ıc yalıtım çift ısıcamlar v.s

ve guney dogu cephe sureklı gunes ıcınde

ayda kaç ton yada kg pelet tuketır ?

aynı sıte ıcerısındekı daha az gunes alan evler ayda ortalama 400tl doğalgaz tuketıyor
  • quote:

yeni aldığım ev dublex
    ve içinde hiçbir tesisat döşeli değil ben bu pelet sobasını dusunuyorum kalorıferlı olanını tabıı

yalıtım super
    catı yalıtımı dıs yuzey yalıtımı ıc yalıtım çift ısıcamlar v.s

ve guney dogu cephe sureklı gunes ıcınde

ayda kaç ton yada kg pelet tuketır ?

aynı sıte ıcerısındekı daha az gunes alan evler ayda ortalama 400tl doğalgaz tuketıyor

Bu konuya çok vakıf değilim. Tahminen 25 kW ilk sulu sistem soba yeterli gelecektir. % 90 verimle çalışsa 1 kW =860 kcal . Bir kilogram Pelletin ortalama ısı değeri 4500 kcal. 24*860= 20640 kcal / 4500= 4.5 kg yakacaktır tam yükte. Ancak %10 kaybında ilave edersek tam yükte yaklaşık saatte 5 kg Pellet yakacaktır. Tabiki ortam ısınınca kendini kısacak tüketimde düşecektir. Yalıtımınız çok iyi olduğu için tahminen 5 ton civarı Pellet tüketeceğinizi varsayıyorum.
    Peki bulunduğunuz yerde doğalgaz var mı? Pellet doğalgazdan kesinlikle daha pahalı. Maksadınız en ucuz şekilde ısınmak ise doğalgaza yönelin.

• Uriel kullanıcısına yanıt
    doğalgaz var

ama duydugum kadarıyla doğalgazdan daha ucuza ısınılıyormus
  • Iyi aksamlar. 11kwh altina huc dusmedi. Ust kat 23. Alt kat 21.5 derece civarinda kaldi. Bugun ise 44 dereceyi deniyorum. Saat 19da yandi makine. 1 saat 18-20 araliginda calisti. Su anda ise 12 kwh da. Muhtemel burada kalacak ama evin ici bi tik daha sicak olacak. Ben kazani sabah 10da aciyorum. Aksam 17de kapatiyorum. Aksam temizligi yapiyorum. Saat19da aciyirum. Saat23e kadar acik. Gece isi kaybim 3-4 araliginda ama hava dışarıda cok soguk degil yani. Fotograf tabi ki koyarim ama ancak yarin. Hala daha acip kapatmanin mi yoksa hep calistirmanin mi daha uygun olacagina karar vermis degilim

• quote:

doğalgaz var

ama duydugum kadarıyla doğalgazdan daha ucuza ısınılıyormus

1 metreküp doğalgaz 8250 kcal ısı verir ve doğalgazın vergiler dahil metrekübü 1.1 lliradır. 8250 kcal ısı elde etmek için ısı değeri ortalama 4500 kcal/ kg olan pelletten 8250/4500= 1.8kg eder. Pelletten tonu 650 tl , 1.8 kg ise 650/1000*1,8= 1,18 tl yapmakta. Değerler çok yakın ancak gözden kaçan bir faktör daha var. Yoğuşmalı kombilerde verim %105 civarı, Pellet sobalarında ise yaklaşık %90 dır. Bunuda hesaba katarsak durum şöyle oluyor: 8250*%105= 8660 kcal. 4500*%90= 4050 kcal. 8660/4050= 2.14 kg Pellet 2.14*0.65= 1,4 tl. Yani Pellet doğalgazdan yaklaşık %27 daha pahalı olmaktadır. Ayrıca en kaliteli 25 kW kombi yaklaşık 3000 lira iken sulu sistem pellet sobası ise 9000 liradan aşağı değildir. İlk kurulum maliyeti yüksek.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Uriel -- 28 Aralık 2015; 20:50:40 >

• Srkadslar lutfen kazanin calisma zamani hakkinda bilgi verir misiniz. Yani kapat ac mi yapayim yoksa hep mi calissin ???

• Şu forum mbirolsuz olmuyor adam işin piri idi ve saçma sapan nedenlerle çıkarttılar siteden.Bizler şu pelet konusunda ilk okul adam ise doktora seviyesinde.

Muratziya hep çalışmak sana maliyetten başka yük getirmez.Sürekli 5-6 saat yakmak evin soğutu tamamen kırar duvarlar ısınır ve bu saatten sonra yakmak evde şortla dolaşmaya yarar.Yalıtım kötü ise iç dış sıcaklık farkından evde terleme bile oluşabilir.En iyisi arada kapatmak evin oluşan ısısıyla idare etmek.Ayrıca gündüzleri sıcakken 2-3 saatten fazla yakmamak lazım.Esas yakım işi akşam ve gece olacak ki kapatınca ev sabaha kadar ılık olsun..

cc_cihan dolğalgaz var ise uğraşma .Bizlerin doğalgazı olmadığı gibi gelecek diye umududa yok.Bu iş kolay iş değil.Peleti istifleme var.Sürekli makinayı takip etmesi var.Max 2 günde bir temizliği var.Çok olmasada evde gürültü yapmasıda var.Alışınca duymuyorsun bile.Yani anlatmak istediğim doğalgaz zahmetsiz bu olay ise zahmetli.Ama şuda var bugün Rusya gazı kesse yada borular patladı bakım var dese doğalgazlılar donarken bizim evler ısınır :=)

• kadirdemir arkadaşımıza kesinlikle katılıyorum. Doğalgazın rahatlığı hiçbirşeyde yok. Peletin tek avantajı, eğer kat kaloriferi kullanmak zorunluluğu mevcut ise o zaman kullanılabilir çünkü isi pası kiri yok. Onun dışında yakıt masrafında pek bir şey değişmez. Yani ekonomik anlamada düşünlürse katı yakıtta 1. kömür 2.pelet derim ben. Fakat temizlik bakımından kesinlikle Pelet. Yurtdışı pelet çalışmalarını inceledim. Adamalar bu işi de kökten özmüşler. Peletler tankerlerle geliyor evlerin 10-15 tonluk depolarına boşaltılıyor. Oradan da pelet köstebeği diye bir cihazla makineye aktarılıyor. Link :https://www.youtube.com/watch?v=rb1I8tjm4vA

• 
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.